Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Benim Memleketim > 02 - Adıyaman

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Adıyamanda Tarihi Ve Turistik Yerler

02 - Adıyaman


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-11-2008, 20:36   #1
 
hacker_hüso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2008
Mesajlar: 89
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 346
hacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond repute
hacker_hüso - MSN üzeri Mesaj gönder
Cool Adıyamanda Tarihi Ve Turistik Yerler

TARİHİ VE TURİSTİK YERLERnemrutdag
NEMRUT DAĞI: Adıyaman’ın 95 Km. Kahta’nın 60 Km. kuzeydoğusunda Güneydoğu Toros sıradağları üzerinde Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hakim bir tepede KOMMAGENE Kralı 1.Antiochos’a ait bir tümlüs ateş sunağı ve tanrı heykelleri yer alır. Tümülüs ana kaya üzerine kesme, kırma, kalkar ve çakıl taşlarının yığılmasıyla oluşturulmuştur. Önceleri yüksekliği 75.m.olan tümlüs Amerikalı arkeolog T.Coell tarafından açılmak istenirken yaklaşık 500 m.ye düşmüştür. Dağın tümlüsle birlikte deniz seviyesinden yüksekliği 2.150 m.dir. Tümlüsün doğu, batı ve kuzey taraflarında ana kaya düzleştirilerek teraslar oluşturulmuştur. Doğu ve batı teraslarında Greko-Pers üslubunda dev heykel kabartmalar yapılmıştır. Tümülüs ve kutsal alanlar M.Ö. 1.Y.Y.’a tarihlenir.
nemruthey
BATI TERASI : Yine Doğu terastaki gibi tahtlarında oturan dev tanrı heykelleri ile bunların yanında Antiochos 1.in tanrılarla tokalaşmasını gösteren Dexiosis ( Sağ elle yapılan selamlaşma hareketi ) kabartmalar yer almaktadır. 2.000 yılından beri ayakta kalan bu tanrı heykelleri Batı terasta Doğudaki gibi ayakta kalmak özelliğini koruyamamıştır.
gunesbat
KUZEY TERASI : Burası Batı Doğu Teraslarını birbirine bağlayan 180 m. Uzunluğunda bir tören yoludur. Ayrıca burada 80 m. uzunluğunda tamamlanmış stel kaideleri bulunur. Nemrut Dağına çıkış için en uygun mevsim 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasındadır. Nemrut Dağında güneşin doğuşu ve batışı hayranlıkla izlenmektedir. Seyredenler üzerinde bu olay derin etkiler bırakmaktadır. Bu manzarayı yaşamak isteyenler Nemrut Dağına erken gelip, geceyi orada geçirmek durumundadırlar.

ESKİ KALE (Kahta veya Nymphaiso Arsemia’sı) :Adıyaman’a 60 Km.uzaklıkta olup Kahta Çayının doğusundadır. Güneyindeki tören yolunda Mithras’ın kabartma heykeli, aynı platformu üzerinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve bunun önünde Anadolu’nun bilinen en büyük (Antiochos tarafından yazdırılmış)Gerçek Kitabesi vardır. Kitabenin bulunduğu yerde başlayan tünel 158 m. derine iner ve bu dini amaçla yönelik olarak yapılmıştır. Buna benzer bir başka tünel de mabedin kuzey tarafındadır. Bu tünelin derinliği ise aşağı yukarı 10 m.dir. Yukarıda bir tepe üzerindeki platformda Mithridates, Callinichos’un mezarı, tapınağı ve sarayı yer almaktadır. Yapılan saray kazılarında çok sayıda heykel parçası, Anthidehes ve bir kraliçe başı bulunmuştur. Kitabesine göre burası Antiochosun atalarından Arsames tarafından kurulduğu, babası Tithridates Callilnlichos tarafından Hierothesion (kutsal son istirahat yeri)olarak seçildiği ve Mommağene Krallığı’nın yazlık Başkenti olarak kullanıldığı öğrenilmiştir.
ESKİ KAHTA’DA YENİ KALE : Adıyaman’a 60 Km. uzaklıktaki Kocahisar Köyü yakınlarındadır. Kalede ortaçağ etkileri görülmekle birlikte önceki dönemlerde de iskan edilmiştir. Mevcut kale Memluklular döneminden kalmadır. Kale içinde su depoları, hamam, cami, dükkan kalıntıları vardır.
CENDERE (ROMA) KÖPRÜSÜ : Adıyaman’a 55 Km. uzaklıkta ve Karakuş Tepesi’nin kuzeydoğusundadır. Kahta Çayının çok daraldığı kesimde iki ana kaya üzerine 92 iri kesme taştan yapılmış olup, bir büyük kemer ve doğu tarafındaki küçük taş kemerden oluşur. Üzerindeki kitabelerden Septimius Severius zamanında (M.S.192-211) Samsat’ta karargah kuran 16.lejyon tarafından yaptırıldığı, Korirt başlıklı sütunların İmparator Septimius, karısı Julia Donna, oğulları Carakalla ve Geta’ya adandığı, daha sonra Carakalla İmparator olunca Geta adına diktirilen sutünun yakıldığı bilinmektedir.
KARAKUŞ TEPESİ : Adıyaman’ın 49.Km.doğusunda Kahta Çayı’nın açtığı geniş dere yatağının batısındaki tepe üzerine kırma taşlar ve çakılların yığılmasıyla oluşturulmuş 21 m.yükseklikteki bir tümülüs mezarıdır. Tümülüsün güney ve batısında 4 adet 9’ar metre yüksekliğindedir. Düzeninde, tamburlardan oluşan sütunlar bulunmaktadır. Sütunlar üzerinde boğa, aslan ve kartal heykelleri ve bir de tokalaşma sahnesinin bulunduğu kabartma vardır.
Doğudaki sütun başlığı altlında yer alan kitabede Kommagene Krallığı hanedanından üç kadının mezarı olduğu yazılıdır. M.Ö. 1.yy sonlarına tarihlenmektedir.
DERİK KALESİ : Cendere Köprüsü’nün 10.Km.kadar kuzeyinde yukarı Koçgün Köyü sınırları içinde yer alır. İki hereon ve Dor düzeninde yapılmış büyük bir tapınak yer almakta olup, bölgenin kutsal şehridir.
GERGER KALESİ : Adıyaman’a 117 Km. Kahta İlçesine 85 Km. uzaklıkta bulunan Gerger İlçesi’nin Oymaklı Köyü’nde dir. Kale sarp bir kayalıkta olup,sağlam sur davarlarıyla çevrilidir. Tarihi Geç Hitit Beylikleri dönemine dayanır. M.Ö.II.yy’da burası Fırat Arsemia’sı olarak adlandırılmış ve sarp kaya üzerinde Mitridates Callinichos’un babası Samos’un (M.Ö.140-100) dev ölçülerdeki bir kabartması yer alır. İslam döneminde de kullanılan kale içerisinde cami, dükkanlar ve su sarnıçları bulunmaktadır.
PİRİN KAYA MEZARLARI : Adıyaman’ın 5 Km. kadar kuzeyindedir. Antik Perre Şehrinin Erken Roma Dönemi ait Nekropol alanıdır. Pirin Koyu’nun yakınındaki Karadağ’ın yamaçları üzerine yayılan bu Nekropolde 208 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Halkın " Pirin Mağaraları " diye adlandırdığı bu mezarlar kayalara oyularak yapılmıştır.
Bugünkü Pirin Köyü’ne adını veren " Antik Perre " kentinin kuruluşu kaynaklara göre Helenistik Döneme değin uzanmaktadır. Ancak Kommagene Döneminde yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Roma Döneminde bölgenin en büyük şehirleri arasında yer alır. Daha sonra Bizans yerleşimi görülen şehirde ayakta kalan ve halen kullanılan Roma Çeşmesi ve surların bir kısmı görülmektedir.
PALANLI MAĞARASI : Adıyaman’ın 10 Km. kuzeyinde yeni açılan Adıyaman-Malatya Karayolunun solundadır. Burası doğal bir mağara olup,paleolitik dönem insanları tarafından kullanılmıştır. Bu Mağara 4000 yıllarına tarihlenmektedir. Duvarlarının isten kararmış olmasına rağmen bir geyik figürü hala farkedilmektedir. Bu figür ilkel ve yalın kontur çizgilerle oluşturulmuştur.
HAYDARAN KAYA MEZARLARI : Adıyaman’ın 17 Km.kuzeyinde Taşgedik ( Haydaran ) Köyü sınırları içinde yer alır. Burada Kommagene Krallığı döneminde kaya mezarları ve kaya üzerindeki güneş tanrısı Hellios ile Kral Antiochos’un tokalaşmaları kabartma olarak resmedilmiştir.
BEŞTEPELER : Adıyaman’ın yaklaşık 25 Km. güneybatısındaki (Fırlaz) Ilıca Köyü sınırları içinde yer alan ve yığma taşlardan yapılmış 6 adet Tümülüs mezar bulunur. İhtimalen bu mezarlar Kommagene Kraliyeti Ailesine soylu kişiler için yaptırılmıştır.
KARADAĞ TÜMÜLÜSÜ : Adıyaman’ın 5 Km. kuzeyinde Karadağ’ın eteğinde kayalık bir tepe üzerine yaptırılmıştır. Kommagene dönemine tarihlenen tümlüs mezarın kırma taşları yöre sakinleri tarafından taşınmıştır. Kayaya oyulan mezar iki bölümden oluşur. Kuzeyden bir merdivenle inilen oda mezar ve bunun 25 m. güneyinde kare şeklinde düzgün 10 m. oyularak yapılan kuyunun devamındaki oda mezardan oluşur.
ZEY : Adıyaman’ın 7 Km. güneyindedir. Köy yakınında "Kitap Mağarası "Ve kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş ikişer katlı"Demir Kale" adıyla anılan erken Dönem Hıristiyanların yaşadığı yerleşim birimleri bulunmaktadır. Köyde ayrıca Şeyh Abdurrahman Erzicane’ye ait bir tür ile camii yer alır.
MALPINARI: Adıyaman’a yaklaşık 35 Km. uzaklıkta Fırlaz Köyünün güneyindeki Göksu nehrinin hemen kenarında dikdörtgen şeklinde doğal kaya yüzeyinin düzleştirilmeyle oluşturulmuş ve boyutları 183x85 cm. olan 9 satırlık Hioglifli bir kitabe yer alır. M.Ö. 900-600 yıllarına tarihlenir ve Geç Hitit Dönemine aittir. Yine Malpınarı’nda Göksu Nehrinin karşı vakasında Erken Hıristiyanlık Dönemine tarihlenen kayalara oluşmuş 2-3 katlı ve pencereleri lan yerleşim birimleri görülmüştür.
ADIYAMAN MÜZESİ : Adıyaman Müzesinin teşhir tanzim ve bahçe düzenlemesi bitmiş olup, 1997 yılında halka açıktır. Müzede teşhiri yapılan eserler iki grupta toplanır. Paleolitik Çağdan Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’ne kadar devamlılık gösteren Orkeolojik eser salonunda Kronolojik olarak, paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağları, Demir Çağı, Helenistik, Roma, Bizans, İslami salonunda ise yörende derlemen halı, kilim ve sicim gibi el dokumaları kadın ve erkek giysileri gümüş takılar ile bakır eşyaları açık olarak teşhir edilir. Pazartesi günleri dışında her gün saat 08:00-12:00 ile 1330-17:30 arasında açıktır.
ADIYAMAN KALESİ : Şehir merkezinin en görkemli yapısı olan Hısn-ı Mansur Kalesi 25 m. Yüksekliğindeki yığma bir höyük üzerine kurulmuştur. Adıyaman’ın Hısn-ı Mansur olarak da adlandırılması buradan gelmektedir. Höyük tepesini çevreleyen kale duvarları orjinal olmayıp, temsili nitelikte sonradan yaptırılmıştır. XIII. YY.’ın ortalarında Abbasi Halifelerinden Ebu Cafer-ül Mansur tarafından yaptırılması nedeniyle, "Mansur’un Kalesi" anlamında dile alınmıştır. Belediye tarafından park haline getirilip özel teşebbüs kiralanan bu yer yaz aylarında ferahlatıcı manzarasıyla halkın dinlenme ve eğlence ihtiyacını karşılamaktadır.
OTURAKÇI PAZARI: Şehir merkezindeki bu tarihi çarşıda yöreye özgü halı, sicim, çanta ve heybe gibi el sanatı ürünler turistik eşya olarak satılmaktadır.
TARİHİ CAMİİLER: Adıyaman’da bulunan Camiiler arasında en eski olan Ulu Camiidir Bunun yanı sıra Çarşı Camii, Musalla Camii de tarihi Camiler arasındadır.

DİKİLİTAŞ (SESÖNK): Besni İlçesinin Zormağara mezrasında Kızıldağ'ın üzerindedir. Yaklaşık 5-6 m. Yüksekliğinde ve moloz taşlardan yapılmış olan bu tümlüs muhtemelen Kommagene dönemine aittir. Tümülüsün üç bir yanında ikili sütunlar mevcuttur.
GÖKSU KÖPRÜSÜ: Adıyaman ili Besni İlçesi Gümüşkaya-Ağçin Köyleri arasında çayın daraldığı bir yerde kayalık bir zemin üzerine kurulmuştur. Yapımı tekniği yönünden Cendere köprüsüne benzer. Kesme taşlardan yapılma ve Roma Dönemi’nden kalma üç kemerli köprünün orta kemeri yıkılmıştır.
SAMSAT HÖYÜK: Adıyaman’ın 38 km. güneybatısında, Fırat Nehri kıyısında, yaklaşık 50 m. Yüksekliğinde büyük bir höyüktür. Burada yapılan arkeolojik kazılarda otuzuncu yapı katı tespit edilmiş olup Kalkolitik Çağ (M.Ö.5000-3000) kültürüne kadar olan zaman dilimi açığa çıkartılmıştır. Burası tarih süreci içerisinde Kummun Devleti ile Kommegene devletine başkentlik yapmıştır. Samsat ayrıca Roma İmparatorluğunun 16 lejyonunun (Askeri Karargah) merkeziydi. Ortaçağ dönemlerinde bir kaç kez de yağmalanan Samsat bugün Atatürk Gölünün alanı içerisinde sular altında kalmıştır.
GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ (GAP) VE ATATÜRK BARAJI
GAP
Bölgedeki bir çok tarihi esere ek olarak dünyanın 4.büyük barajı olan Atatürk Barajı görülmesi gereken özel bir gezi yeridir. Adıyaman’dan 40 Km. uzakta Fırat nehri üzerinde inşaa edilmiştir. GAP’ın en önemli kısmını oluşturan bu baraj kapladığı tarımsal araziler ve sağladığı enerji miktarı ile görülmeye değer muhteşem bir yapıdır.

GÖLBAŞI GÖLÜ VE ÇEVRESİ: Gölbaşı İlçesi’ne adını veren bu göl şehir merkezinin hemen yanındadır. Yakınındaki azaplı ve İnekli Gölleriyle kış aylarında birleşir.
ABDÜLHARAP GÖLÜ: Çelikhan İlçesinin kuzeybatısındadır. Bir krater gölü görünümündedir. Sazlık ve bataklık halindeki göl bazı av hayvanları açısından uygun yerdir.
ÇELİKHAN İÇMESİ : Çelikhan İlçesinin 23 km. kuzeydoğusundadır. Bu kaynağın mide, bağırsak, karaciğer safra kesesi hastalıklarıyla, böbrek taşı, guatr, şişmanlık ve diabette kullanılması büyük ölçüde faydalıdır. Burada herhangi bir konaklama tesisi yoktur.
BESNİ İLÇESİ : Besni İlçesi’nin 6 Km. kuzeydoğusundadır. Bu içmenin suyu böbrek taşlarında kronik kabızlık, bağırsak ve mide iltihaplarında faydalıdır.
hacker_hüso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
adiyamanda, tarihi, turistik, yerler

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tuzla Komisyonu kendini savundu Turistik gezi değil Haberci Yurttan Haberler 0 06-13-2008 10:30
BM Irak'taki tartışmalı yerler için devrede Haberci Dünyadan Haberler 0 04-11-2008 20:20
Türkiye'nin Tarihi ve Turistik Yerleri Yaso Coğrafya 0 04-10-2008 18:45
Fethiye'de içkili yerler daraltıldı Korax Yurttan Haberler 0 03-04-2008 01:29
Bazi Yerler KaRDİNaL Öneri & Şikayet ve İstekleriniz 34 03-02-2008 12:27


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:21 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628