Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

Ağız Ve Diş Sağlığı Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-28-2008, 15:26   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Ağız ve diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığı
İLERİ YAŞLARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

İLERİ YAŞLARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Ağız sağlığının bozulması yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir.Düzenli diş hekimi kontrolleri yaşam kalitenizi olumlu yönde etkileyecektir.Yakın bir gelecekte; dünya nüfusunun %20’sinin 65yaşın üstünde olacağı düşünülmektedir. İleri yaş nüfusunun artmasıyla ; daha iyi eğitim ve beslenmenedeniyle günümüzde dişler daha uzun sürelerağızda kalabiliyor.

Ağız sağlığının bozulması yaşlanmanın doğal birsonucu değildir. Bu durum koruyucu diş hekimliğihizmetlerinin yetersizliğine, sistemik hastalıklara,ilaç kullanımına, yanlış ve yetersiz beslenmeye veuygun yapılmayan ağız bakımına bağlı olarak gelişir.

Genel olarak,yaşlanma ile ilgili olduğu düşünülenağız içi değişiklikler; diş kaybı, dişlerin rengindekoyulaşma, dişetlerinde çekilmeler,tükürük miktarının azalması, ağız dokusunda ve kaslarda zayıflama ve tad duyusunun azalmasıdır.Yaşlanmaya paralel olarak minede meydana gelen aşınma sonucu dişlerde şekilsel değişiklikler görülür.Bu durum basit yüzeysel aşınmalardan,önemli madde kaybına kadar ilerleyebilir.Yaşlı nüfusun önemli bir bölümü hareketli protezkullanmaktadır. Bu protezler, ağız içi dokuların hem görünümlerini ve hem de bütünlüğünü etkileyen değişikliklere yol açabilir. Bu durum çiğneme fonksiyonunda ve beslenme alışkanlıklarında farklılaşmalara yol açar.Yaşlanmayla birlikte, sıklıkla kadınlarda olmaküzere bütün kemiklerde (Osteoporoz) kemikerimesi görülür. Protez kullanmayan yaşlıhastalarda bu durum, yüzde ve dudaklardaçöküntüye, ağızda büzülmeye ve dudakköşelerinden başlayan kırışıklıklara neden olur.Alt çenedeki kemik yıkımı ileri boyutlara ulaştığızaman, çene kemikleri incelir ve bıçak şeklindekeskin hale gelir bu da protezlerin kullanımınızorlaştırır. Çene kemiklerinin doğal yapısınıkoruyabilmek için, fonksiyon görebilen dişlerin veyadiş köklerinin ağızda tutulması gerekmektedir.


Ağız kuruluğu


*Yaşla birlikte tükürük akışkanlığı azalır. Bu duruma bağlı olarak bakteriyel plak birikimidolayısıyla çürük ve dişeti hastalık riski artar.


*Ağız kuruluğu,ağız içi dokuların darbelere karşı direncinide azalttığı için ağızda yaralara sıkrastlanır


*Ağız kuruluğu dilin üzerinde yiyecek artıklarından oluşan bir tabaka birikmesine neden olur bu da tadalma duyusunda azalmaya neden olur. Dilde yanma, kaşıntı ve ağrı vardır.


*Tükürüğün mekanik temizleme ve nemlendirici etkisi azaldığı için özellikle agız içinde ve dudak köşelerinde mantar tipi enfeksiyonlar görülebilir.


*Ayrıca, yetersiz tükürük salgısı sonucu, protezlerin tutuculuğu azalır bu nedenle hastaların çiğneme,yutkunma ve konuşma fonksiyonlarıolumsuz yönde etkilenir. .


*Hareketli protezler,ağız içi geniş yüzeylerikaplayarak tad alınmasını da engellerler. Tat hassasiyetinin azalmasına bağlı olarak, yaşlıda tuzve şeker tüketimi artar ve bu durum sistemikproblemlerin gelişmesine neden olur.


* Eklemde meydana gelen deformasyonlar sonucu,ağzın açılması sırasında hafiften şiddetliye değişen sesler duyulur. Ayrıca, hatalı yapılmış dolgular,diş gıcırdatma gibi faktörler de dişlerin çiğneme yüzeylerinde değişiklikler yaratarak, alt ve üstçene dişlerinin kapanış ilişkilerinin bozulmasına neden olur. Bu durum çene ekleminde ağrı ve hareketlerde kısıtlılık yaratır.


*Yaşlıda, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı,çiğneme ve yutma bozuklukları, tad duyusununazalması, fiziksel bozukluklar ve hareketliliğinazalması dolayısıyla besin alımının azalması gibifiziksel etmenlerinyanı sıra çeşitli psikolojik vesosyal etmenlerde, beslenme bozukluklarına yolaçar.


AĞIZ ve PROTEZ BAKIMI


*Yaşlı bireyler ağız bakımı açısından altı ayda birkontrol edilmelidir. Ancak,ağız bakımı iyi olmayanve ağız dokularını etkileyen sistemik hastalığıolanlar daha kısa 1-3 ay gibi aralıklarlagörülmelidir.


*Yaşlıda dişeti mekanik kuvvetlere karşı dirençliolmadığı için, bu hastalara yumuşak kıllardanoluşan diş fırçaları tavsiye edilir.


*Floridli diş macunları ve ağız gargaraları önerilir.


*Dişlere yapılan flor uygulamaları ile kökçürüklerinin oluşumu veya başlangıç halindekiçürüklerin ilerlemesi önlenebilmektedir.


*Dişeti dokusunun kaybı sonucu oluşan dişler arasıboşluklar, besin birikimine neden olacağı için, bualanların temizliği arayüz fırçası ve diş ipliği ileyapılmalıdır.


*Ağız bakımını gerçekleştiremeyen yatağabağımlı hastalarda bu işlem, hasta yakınları veyardımcı sağlık personeli tarafından yapılır.


*Yaşlıda diş kaybı fazla olduğu için, kalan dişlersabit veya hareketli protezlerin tutuculuğundaönemli rol oynarlar. Bu yüzden, çürük dişlerintedavisi gereklidir


*Sürekli alınan bazı ilaçlar ağız kuruluğuna nedenolabilirler. Tükrük dişleri çürüğe karşı koruyandoğal bir salgıdır, bu nedenle tükrük salgısındaazalma varsa diş hekiminize danışın.


*Protezler yemeklerden sonra protez fırçası iletemizlenmelidir.


*Protezler gece mutlaka çıkarılmalıdır. Dişetlerinizinde dinlenmeye ve havalanmaya ihtiyacı vardır.Çıkarılan protezler temizlenmeli ve soğuk su içindetutulmalıdır. Ayrıca, protez temizleme tabletleri deprotezlerin mikroplardan arınmasına yardımcı olur.


Yaşlanma ile ilgili olarak ağız içi ve çevre dokulardaşekil ve fonksiyon açısından bir takım değişikliklermeydana gelebilir.Bunların ağız sağlığımızınbozulmasına neden olmaması için kişiselbakımınızın ve düzenli diş hekimi kontrollerinin çok önemli olduğunu unutmayın.


Kaynak:TDB (Türk dişhekimleri birliği)

ENGELLİLERDE AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

SORUNLAR NELERDİR?1.Engelli bireyler ağız diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubundadır,bu nedenle ağız diş sağlığını korumak büyük önem taşır.2.Bu bireylerde beslenme ve çiğneme problemleri yaygındır.3.Beslenme alışkanlıklarına özel dikkat gerekmektedir,şeker ve karbonhidratlı içeren gıda maddelerinin tüketimi azaltılmalıdır.4.Diş kayıplarıyla birlikte konuşma problemlerinde artış gözlenir.Çocukların eğitimlerinde verim kaybı olur.5.Hastaların çoğu protez veya diğer apareyleri kullanmaya uyum sağlayamaz.

NELER YAPILMALIDIR?

1.Dişler ağızda görünür görünmez, beslenme aralarında nemli bir tülbentle dişler silinmelidir.2.İki yaşından sonra küçük ve yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dişlerin bakmı yapılmalıdır.3.Kötü ağız kokusunu önlemek için dilinde fırçalanması gereklidir.4.Özel üç yüzlü fırçalar ve elektrikli diş fırçaları kullanım kolaylığı açısından önerilmektedir.5.Diş çürüğünü önlemek amacıyla flour uygulamaları yapılmalıdır,engelli bireylerin uygulamaları için tablet formları veya dişhekimi tarafından uygulanacak jel formları tercih edilir.

6.Kalıcı dişler sürdükten sonra dişlerin çiğneyici yüzeylerine fissür örtücü cilalar uygulamalıdır.

7.Güven ilişkisi açısından mümkünse hasta takibi aynı hekimtarafından yapılmalıdır.


BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

1. Biberonla beslenen engellilerde tüketilen süt,hazır mama ve meyve suları şeker içerdiğinden uzın süe bu tarz beslenme biberon çürüklerine neden olur.Beslenmeden sonra su içirilmesi yada ağızın bir tülbentle temizlenmesi gereklidir.Önlem olarak mümkünse gece beslenmeleri kaldırılmalıdır.

2.Diş çürüğünün ana nedeni şekerli,asitli,diş ve dişetine kolayca yapışıp kalan besin maddeleridir,engelliye özel bir diyet önerilmemiş ise bol şeker ve karbonhidrat içerek gıda maddeleri yemek aralarında verilmemelidir,bu gıdalar ana öğünlerde tüketilmelidir.

3. Püre tarzında yumuşak gıdalarla beslenmek zorunda kalan engellilerde diş fırçalama yapılamıyorsa yemek sonrası ağız çalkalatılmalı yada gıda artıkları silinerek temizlenmelidir.

4. Şurup formundaki ilaçlar şeker içerdiğinden bu ilaçları sürekli kullananların ağız bakımına daha özen gösterilmelidir.


Kaynak:Prof. Dr. Alev ALAÇAM,Prof.Dr. Seval ÖLMEZ,TDB
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-22-2010, 16:31   #2
bilalim
 
Üyelik tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 147
Tecrübe Puanı: 295
bilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud of
Standart

Paylaşım için teşekkürler..
bilalim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ağız ve Ağız Hastalıkları Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-28-2008 15:13
ağız ve diş sağlığı nasıl korunur, öneriler Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-28-2008 15:13
Emzikler ve Bebeklerin Diş Sağlığı Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-28-2008 14:57
Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur? Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-26-2008 22:51
Ağız, diş ve damak sağlığı için Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-26-2008 22:50


Şu Anki Saat: 12:29


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows