Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız Ve Diş Sağlığı Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ağız ve diş sağlığı

Ağız Ve Diş Sağlığı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-28-2008, 16:26   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.914
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Ağız ve diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığı
İLERİ YAŞLARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

İLERİ YAŞLARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Ağız sağlığının bozulması yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir.Düzenli diş hekimi kontrolleri yaşam kalitenizi olumlu yönde etkileyecektir.Yakın bir gelecekte; dünya nüfusunun %20’sinin 65yaşın üstünde olacağı düşünülmektedir. İleri yaş nüfusunun artmasıyla ; daha iyi eğitim ve beslenmenedeniyle günümüzde dişler daha uzun sürelerağızda kalabiliyor.

Ağız sağlığının bozulması yaşlanmanın doğal birsonucu değildir. Bu durum koruyucu diş hekimliğihizmetlerinin yetersizliğine, sistemik hastalıklara,ilaç kullanımına, yanlış ve yetersiz beslenmeye veuygun yapılmayan ağız bakımına bağlı olarak gelişir.

Genel olarak,yaşlanma ile ilgili olduğu düşünülenağız içi değişiklikler; diş kaybı, dişlerin rengindekoyulaşma, dişetlerinde çekilmeler,tükürük miktarının azalması, ağız dokusunda ve kaslarda zayıflama ve tad duyusunun azalmasıdır.Yaşlanmaya paralel olarak minede meydana gelen aşınma sonucu dişlerde şekilsel değişiklikler görülür.Bu durum basit yüzeysel aşınmalardan,önemli madde kaybına kadar ilerleyebilir.Yaşlı nüfusun önemli bir bölümü hareketli protezkullanmaktadır. Bu protezler, ağız içi dokuların hem görünümlerini ve hem de bütünlüğünü etkileyen değişikliklere yol açabilir. Bu durum çiğneme fonksiyonunda ve beslenme alışkanlıklarında farklılaşmalara yol açar.Yaşlanmayla birlikte, sıklıkla kadınlarda olmaküzere bütün kemiklerde (Osteoporoz) kemikerimesi görülür. Protez kullanmayan yaşlıhastalarda bu durum, yüzde ve dudaklardaçöküntüye, ağızda büzülmeye ve dudakköşelerinden başlayan kırışıklıklara neden olur.Alt çenedeki kemik yıkımı ileri boyutlara ulaştığızaman, çene kemikleri incelir ve bıçak şeklindekeskin hale gelir bu da protezlerin kullanımınızorlaştırır. Çene kemiklerinin doğal yapısınıkoruyabilmek için, fonksiyon görebilen dişlerin veyadiş köklerinin ağızda tutulması gerekmektedir.


Ağız kuruluğu


*Yaşla birlikte tükürük akışkanlığı azalır. Bu duruma bağlı olarak bakteriyel plak birikimidolayısıyla çürük ve dişeti hastalık riski artar.


*Ağız kuruluğu,ağız içi dokuların darbelere karşı direncinide azalttığı için ağızda yaralara sıkrastlanır


*Ağız kuruluğu dilin üzerinde yiyecek artıklarından oluşan bir tabaka birikmesine neden olur bu da tadalma duyusunda azalmaya neden olur. Dilde yanma, kaşıntı ve ağrı vardır.


*Tükürüğün mekanik temizleme ve nemlendirici etkisi azaldığı için özellikle agız içinde ve dudak köşelerinde mantar tipi enfeksiyonlar görülebilir.


*Ayrıca, yetersiz tükürük salgısı sonucu, protezlerin tutuculuğu azalır bu nedenle hastaların çiğneme,yutkunma ve konuşma fonksiyonlarıolumsuz yönde etkilenir. .


*Hareketli protezler,ağız içi geniş yüzeylerikaplayarak tad alınmasını da engellerler. Tat hassasiyetinin azalmasına bağlı olarak, yaşlıda tuzve şeker tüketimi artar ve bu durum sistemikproblemlerin gelişmesine neden olur.


* Eklemde meydana gelen deformasyonlar sonucu,ağzın açılması sırasında hafiften şiddetliye değişen sesler duyulur. Ayrıca, hatalı yapılmış dolgular,diş gıcırdatma gibi faktörler de dişlerin çiğneme yüzeylerinde değişiklikler yaratarak, alt ve üstçene dişlerinin kapanış ilişkilerinin bozulmasına neden olur. Bu durum çene ekleminde ağrı ve hareketlerde kısıtlılık yaratır.


*Yaşlıda, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı,çiğneme ve yutma bozuklukları, tad duyusununazalması, fiziksel bozukluklar ve hareketliliğinazalması dolayısıyla besin alımının azalması gibifiziksel etmenlerinyanı sıra çeşitli psikolojik vesosyal etmenlerde, beslenme bozukluklarına yolaçar.


AĞIZ ve PROTEZ BAKIMI


*Yaşlı bireyler ağız bakımı açısından altı ayda birkontrol edilmelidir. Ancak,ağız bakımı iyi olmayanve ağız dokularını etkileyen sistemik hastalığıolanlar daha kısa 1-3 ay gibi aralıklarlagörülmelidir.


*Yaşlıda dişeti mekanik kuvvetlere karşı dirençliolmadığı için, bu hastalara yumuşak kıllardanoluşan diş fırçaları tavsiye edilir.


*Floridli diş macunları ve ağız gargaraları önerilir.


*Dişlere yapılan flor uygulamaları ile kökçürüklerinin oluşumu veya başlangıç halindekiçürüklerin ilerlemesi önlenebilmektedir.


*Dişeti dokusunun kaybı sonucu oluşan dişler arasıboşluklar, besin birikimine neden olacağı için, bualanların temizliği arayüz fırçası ve diş ipliği ileyapılmalıdır.


*Ağız bakımını gerçekleştiremeyen yatağabağımlı hastalarda bu işlem, hasta yakınları veyardımcı sağlık personeli tarafından yapılır.


*Yaşlıda diş kaybı fazla olduğu için, kalan dişlersabit veya hareketli protezlerin tutuculuğundaönemli rol oynarlar. Bu yüzden, çürük dişlerintedavisi gereklidir


*Sürekli alınan bazı ilaçlar ağız kuruluğuna nedenolabilirler. Tükrük dişleri çürüğe karşı koruyandoğal bir salgıdır, bu nedenle tükrük salgısındaazalma varsa diş hekiminize danışın.


*Protezler yemeklerden sonra protez fırçası iletemizlenmelidir.


*Protezler gece mutlaka çıkarılmalıdır. Dişetlerinizinde dinlenmeye ve havalanmaya ihtiyacı vardır.Çıkarılan protezler temizlenmeli ve soğuk su içindetutulmalıdır. Ayrıca, protez temizleme tabletleri deprotezlerin mikroplardan arınmasına yardımcı olur.


Yaşlanma ile ilgili olarak ağız içi ve çevre dokulardaşekil ve fonksiyon açısından bir takım değişikliklermeydana gelebilir.Bunların ağız sağlığımızınbozulmasına neden olmaması için kişiselbakımınızın ve düzenli diş hekimi kontrollerinin çok önemli olduğunu unutmayın.


Kaynak:TDB (Türk dişhekimleri birliği)

ENGELLİLERDE AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

SORUNLAR NELERDİR?1.Engelli bireyler ağız diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubundadır,bu nedenle ağız diş sağlığını korumak büyük önem taşır.2.Bu bireylerde beslenme ve çiğneme problemleri yaygındır.3.Beslenme alışkanlıklarına özel dikkat gerekmektedir,şeker ve karbonhidratlı içeren gıda maddelerinin tüketimi azaltılmalıdır.4.Diş kayıplarıyla birlikte konuşma problemlerinde artış gözlenir.Çocukların eğitimlerinde verim kaybı olur.5.Hastaların çoğu protez veya diğer apareyleri kullanmaya uyum sağlayamaz.

NELER YAPILMALIDIR?

1.Dişler ağızda görünür görünmez, beslenme aralarında nemli bir tülbentle dişler silinmelidir.2.İki yaşından sonra küçük ve yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dişlerin bakmı yapılmalıdır.3.Kötü ağız kokusunu önlemek için dilinde fırçalanması gereklidir.4.Özel üç yüzlü fırçalar ve elektrikli diş fırçaları kullanım kolaylığı açısından önerilmektedir.5.Diş çürüğünü önlemek amacıyla flour uygulamaları yapılmalıdır,engelli bireylerin uygulamaları için tablet formları veya dişhekimi tarafından uygulanacak jel formları tercih edilir.

6.Kalıcı dişler sürdükten sonra dişlerin çiğneyici yüzeylerine fissür örtücü cilalar uygulamalıdır.

7.Güven ilişkisi açısından mümkünse hasta takibi aynı hekimtarafından yapılmalıdır.


BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

1. Biberonla beslenen engellilerde tüketilen süt,hazır mama ve meyve suları şeker içerdiğinden uzın süe bu tarz beslenme biberon çürüklerine neden olur.Beslenmeden sonra su içirilmesi yada ağızın bir tülbentle temizlenmesi gereklidir.Önlem olarak mümkünse gece beslenmeleri kaldırılmalıdır.

2.Diş çürüğünün ana nedeni şekerli,asitli,diş ve dişetine kolayca yapışıp kalan besin maddeleridir,engelliye özel bir diyet önerilmemiş ise bol şeker ve karbonhidrat içerek gıda maddeleri yemek aralarında verilmemelidir,bu gıdalar ana öğünlerde tüketilmelidir.

3. Püre tarzında yumuşak gıdalarla beslenmek zorunda kalan engellilerde diş fırçalama yapılamıyorsa yemek sonrası ağız çalkalatılmalı yada gıda artıkları silinerek temizlenmelidir.

4. Şurup formundaki ilaçlar şeker içerdiğinden bu ilaçları sürekli kullananların ağız bakımına daha özen gösterilmelidir.


Kaynak:Prof. Dr. Alev ALAÇAM,Prof.Dr. Seval ÖLMEZ,TDB
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 06-22-2010, 17:31   #2
 
Üyelik tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 147
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Tecrübe Puanı: 253
bilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud of
Standart

Paylaşım için teşekkürler..
bilalim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
ağız, diş, sağlığı, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ağız ve Ağız Hastalıkları Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-28-2008 16:13
ağız ve diş sağlığı nasıl korunur, öneriler Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-28-2008 16:13
Emzikler ve Bebeklerin Diş Sağlığı Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-28-2008 15:57
Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur? Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-26-2008 23:51
Ağız, diş ve damak sağlığı için Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-26-2008 23:50


Şu Anki Saat: 21:45


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628