Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Ahiret ve Kıyamet

Ahiret ve Kıyamet Ahiret ve Kıyamet

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

MAHMUD EFENDİ H.Znin (muhteşem ölüm sohbeti)

Ahiret ve Kıyamet


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-15-2011, 19:23   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 393
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart MAHMUD EFENDİ H.Znin (muhteşem ölüm sohbeti)

ey değerli kardeşlerim!!.

Nefis bize ne emrediyor ?
Biraz çalgı,şarkı dinle biraz da dedikodu dinle
Birisi sizi itip pis bir suya düşürse, bu hatayı kendiniz
yapmadıgınız halde zarar görürsünüz degil mi ?
Şarkıyı,çalgıyı dedikoduyu siz yapmıyorsunuz
ama kulak veriyorsunuz.
böylece onları dinleyerek kendinizi kirletiyorsunuz.
bunların insana zararı dokunur.
onun için Ehl-i Kuran ile dostluklar kuralım.
kuran dinleyelim,hadis dinleyelim,fıkıh dinleyelim
bunların faydası var.

Allahü Teala müslümanları tok gözlü etsin.
koltuk sandalye sevmeyelim.
makam mevki düşkünü olmayalım.
riyasete kendini kaptıranlar cemaat olmaz
ancak cemadat olur camadat çalı çırpı demektir.
Mahmut-efendi-sohbetleri-Ölüm-sohbetiMahmut efendi hazretleri bizlere bu alemin faniliğini ve ciddi manada ahiret için hizmet etmemiz gerektiğini beyan buyuruyor

Ey Müslümanlar!

ibret almak lazım.Ölüm her an gelebilir. Herşeyden evvel kendimizi ölüme hazırlayalım.Bundan sonra yağacağımız işleri İslamın emrettiği üzere yapalım.ALLAHü Teala Hazretlerinin tenbihine bakalım. Kendi felsefelerimize,kendi kafalarımıza uymayalım.
Felsefe ve kafa, insanı maksada ulaştırmaktan acizdir.Bu şekilde düşünüp,böyle bilenlere merhametli olmak gerekir.Çünkü kaybedenler çok şey kaybediyor.Bulanlarsa çok büyük şey buluyor.

İmamı Masum (k.s.) mektubatında anlatıyor.
Evliyaullah’tan Ebu Aliyyid dekkak(k.s.) Hazretleri vefat etti. Vefatından sonra büyüklerden birisi rüyasında gördü ki şiddetle ağlıyor.Yavaş yavaş yanına yaklaşıp kemali edeple sordu. Ya Mevlana niye ağlıyorsun.Dünyaya geri dönmek mi istiyorsun?

Ebu Aliyyiddekkak ise:
Ey oğul dünyaya geri dönmek istiyorum ama ailemi özlediğim için, onlarla birlikte olmak için deyil.Buraya gelince anladım ki insanlar öyle büyük şeyler kaybediyorlar ki,eğer dünyaya dönebilsem elime bir değnek alır, herkesin kapısını çalar,çok şey kaybediyorsunuz derdim’ buyurdu.

Duymakla görmek bir deyildir.gördükten sonra durumu daha da değişti.Bizde öldükten sonra hakikatı göreceğiz,biz de pişman olacağız.Nasıl bu yola daha fazla eğilmedik,nasıl takva sahibi olmadık.

Nasıl daha çok okuyup,okutmadık diye pişman olacağız.
Neuzu billah,bir insan imandan uzaklaşır,taatten döner,Mevlanın azabına uğrarsa, onun hali ahirette aldanmaktır.Bu aldanış dünyada başlar.Dünyadaki insanların çoğu bu aldanıştadır.Bilhassa gençlerin büyük bir kısmını böyle aldatıyorlar.

Dünyadaki yegane amacın,diploma almak olduğun telkin ediliyor. Al sana diploma,en önemli şey budur,işte mevki şudur,daha senin talep edeceğin bir şey yoktur’ diyerek,asıl dünyaya niçin geldiğinden habersiz bırakıyorlar.Böylece diplomayı alan bu dünyada aranılanı bulduğunu zannediyor.

Halbuki ALLAH(Celle Celaluhü) için bir adım bile atmış deyildir.Ne zaman ki Azrail ( Aleyhisselam)-Emaneti almaya geldim. deyipte ahiret tarafından bir kapı açıldığında, dünyaya niçin geldiğini anlıayacak,kulluğa yöneleyim,kusurlarımı telafi edeyim,günahlarımı affett,reyim diye ölmemeyi bir müddet daha isteyecek,fakat buna imkan verilmeyecek,iş işten geçecek bu pişmanlık fayda vermeyecek.
İşte fırsat elden gitmeden Mevla ile işimizi yoluna koymak için birbirimize acıyalım.

Birbirimizi ALLAHu Teala Hazretlerinden ve onun dininden haberdar ederek, ahiretin saadet yollarını kazanalım.Onun için ALLAHu Teala Hazretleri Kur’anı Kerimin bir çok yerlerinde bu tenbihi beyan etmektedir. Bunlardan birisi de İbrahim Süresinin şu ayeti kerimesidir.
” insanlara azabın kendilerine,geleceği günü haber verip,onları korkut ki : O gün zulmedenler şöyle diyecekler.Ey Rabbimiz! Bize yakın zamana kadar izin ver de, senin davetine uyalım.Peygamberlerin izinden gidelim.Bunun üzerine onlara denilir ki ; Hani ya bundan önce bize zeval yoktur, diye yemin etmemişmiydiniz.”
(İbrahim süresi / 44)

Son nefeslerinde ahiret tarafından bir kapı açıldığına zalim olanlar bakacaklar ki bu yolculuk için bir adım bile atmış deyiller.Mesele onların bildiği gibi deyilmiş. Kur’an ‘dan,hadisten,fıkıhtan,akaidden okuyp,beyan edenler doğru söylemişler.
” Siz nefislerine zulmeden kavimlerin diyarında yerleştiniz,onlara azap ettiğimiz size zahir oldu.Size (ibret alacak) misallerde gönderdik.”(İbrahim Süresi/45)

Şimdi siz, işinizi yoluna koymak için tehir ettirilmezsiniz.Ben ALLAH olarak ve size hiç muhtaç olmayarak,sizin için yüz dört kitap indirdim,bir çok Peygamberle gönderdim.Siz ise, ibret almadınız, beni dinlemediniz.Bende bugün sizi dinlemiyorum.

Ölüm sizin aranızda dolaşıyor. Ama insan onu beklemiyor.Kendisinden evvel,babasının anasının kardeşinin olduğunu düşünüyor. Bir de bakarsınız ki MAHMUD gitmiş.Babası ,anası,kardeşi,arkadaşı duruyor.Onlardan sonraya kalsan da, ölüm yine sana gelecek. Zira (her gelecek yakındır.)
Ah Cemaati Müslimin!

Önümüzde ne günler var,bir bilseydik.

Resulullah(SallALLAHu aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuşlardır.
”Benim bildiğimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.”
Yanımızda bulunan birisi ruhunu teslim etse onun içinde bulunduğu ızdıraplı halleri biz anlayamayız.Bize göre görünüşte hiçbir şey olmuyor ama kendisine ahiret alemi açılmıştır.Ruhunu teslim etme anında olan kişi bir de günahkar ise , kimbilir ne acılar,ne ızdıraplar içerisindedir.

Ruhunu teslim etme anında olan bir nine yanında bulunanlara : Öyle acı çekiyorum ki her nefesimde sanki dedemin bahçesinde bulunan dall budaklı o koca ağacını içime sokuyorlar ve şiddetle çıkarıyorlar demiş.
” Ey ALLAHım! Bizim üzerimize ölüm sarhoşluğunu kolay et.”
Salih kimseler ise, ölüm anında içinde bulundukları sekir durumunun farkında bile olmayacaklar.
Efendimiz(SallALLAHu aleyhi ve sellem) in buyurduğu üzere Mü’minin ruhu tereyağından kıl çeker gibi alınacaktır.

Bu hadisi şerifi okuyan bir zat:
Her hadisi şerife uygun bir ayeti kerime vardır.Acaba bu hadise uygun olan ayet Kuranı Kerimin hangi ayetidir?diye araştırmaya başladı Lakin bir türlü bulamadı,çok üzüldü, o gece rüyasınd Peygamber Efendimiz(sallalahu aleyhi ve sellem)’i gördü.Efendimiz ona Sure-i Yusuf’un 31.Ayet-i Kerimesini işaret buyurdu. Şöyleki:
” Zeliha (Şehirdeki) kadınların kendisini ayıpladıkları ve dedikodu yaptıklarını işitince, onlara davetçi gönderdi.Onlar için dayalı döşeli bir sofra hazırladı ve her birine bir bıçak verdi.Sonra Yusuf’a çık karşılarına dedi,Kadınlar onu görünce kendisini çok büyüttüler ve şaşkınlıklarından ellerini kestiler.ALLAHı tenzih ederiz bu bir insan deyildir.Bu ancak kerim bir melektir! dediler.”

Bir kimseye denilse ki,eğer elini bıçakla kesersen sana bir milyar vereceğiz!Kesmez.Peki o kadınlar nasıl oldu da kendi kendilerinin ellerini kestiler?

Hazreti Yusuf(Aleyhisselam) çok güzeldi.Onu görünce kadınlar hayran oldular,kendilerinden geçtiler.Elmayı kesiyoruz diye ellerini kestiler,fakat bunun farkına bile varmadılar.İşte Mü’min bir kimse,ruhu bedeninden kabzedildiği anda acı hissetmemesi için, kendisine çok hoşlanacağı, hayran olacağı güzel şeyler gmsterilecek onları seyrederken ruhu kolayca tereyağından kıl çekercesine alınacak.
Mevla Tealanın emirlerini uerine getirirsek dünyada da ahirette de bir zarar görmeyiz

RABBİM ÜMMETİ MUHAMMEDE YARDIM EYLE!!.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
efendİ, hznin, mahmud, muhteşem, sohbeti, ölüm

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Soru SAMİPASA ZADE SEZAİ AHMET MİTHAT EFENDİ cevap iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 1 11-02-2009 13:01
Cenab-ı Hakkın Cennet sohbeti Korax Allah (c.c) Hazretleri 0 01-08-2009 22:31
Aziz Mahmud Hüdayi (Aziz Mahmud Hüdayi Kimdir? - Aziz Mahmud Hüdayi Hakkında) Korax Bilim Adamları 0 12-25-2008 17:38
Erenlerin sohbeti уυѕυƒ Dini Şiirler 0 11-22-2008 11:57
Köşk'te AİHM sohbeti: AB süreci içselleşmeli Haberci Yurttan Haberler 0 07-15-2008 02:49


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:37 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628