Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Ahiret ve Kıyamet

Ahiret ve Kıyamet Ahiret ve Kıyamet

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Cehennem ateşi ve azabı

Ahiret ve Kıyamet


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-16-2011, 10:54   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 398
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Cehennem ateşi ve azabı

Cehennem ateşi, ALLAH Azze ve Celle’nin kâfirler, münafıklar ve bazı isyancı kimseler için hazırladığı azap ve cezalandırma yurdudur.

‘’Bismillahirrahmanirrahıym. Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, ALLAH’IN kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır. Sadakallahül azıym.’’(Tahrim suresi, 6. ayet)

‘’Bismillahirrahmanirrahıym. Yakıtı, insan ve taş olan cehennem ateşinden sakının. Çünkü o kâfirler için hazırlanmıştır. Sadakallahül azıym.’’(bakara suresi, 24.ayet)
Kıyamet gününde cehennem mahşer yerine yetmiş bin halatı çeken görevli yetmişer bin melek tarafından çekilip getirilecektir.

‘’Bismillahirrahmanirrahıym. Cehennem açık bir şekilde gösterildiği zaman. Sadakallahül azıym.’’(Naziat suresi,36. ayet)

’’Bismillahirrahmanirrahıym. Cehennem ateşi uzak mesafeden kendilerini görünce, onun öfkelenişini( müthiş kaynamasını) ve uğultusunu işitirler. Elleri boyunlarına bağlı olarak onun (cehennemin) dar bir yerine atıldıkları zaman, oracıkta yok oluvermeyi isterler. Onlara şöyle denir: bugün yalnız bir defa yok olmayı istemeyin; aksine birçok defalar yok olmayı isteyin. Sadakallahül azıym.’’ (Furkan suresi,12–13–14. ayetler)

Cehennem ateşi yedi tabakadan ibarettir. Her bir tabaka azabının şiddeti bakımından diğerinden oldukça farklıdır. Hiçbiri ötekisine uymaz. Her bir tabakanın da amellerine ve inkârlarına göre adamları vardır.

‘’Bismillahirrahmanirrahıym. Muhakkak cehennem, onların hepsine vaat edilen yerdir. Cehennemin yedi kapısı vardır. Onlardan her kapı için birer gurup ayrılmıştır. Sadakallahül azıym. (Hicr suresi,43–44. ayetler)

Cehennem tabakaların veya cehennem kapıların isimlerini sayalım. Şöyle ki: cehennem, leza, hutame, saiyr, sakar, cahiym, haviye. kur’an-ı kerim bize bu tabakalara girecek olanların hangi amelleri yüzünden gireceklerini de açıklamıştır. kur’an-ı kerim bize, cehennem tabakasının kâfirler için hazırlanan bir yer olduğunu açıklamaktadır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Biz cehennemi kâfirlere bir konak olarak hazırladık. Sadakallahül azıym.’’(Kehf suresi,102. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. O küfredenler bölük halinde cehenneme sürülür. Sadakallahül azıym.’’(Zümer suresi,71. ayet)

ALLAH Azze ve Celle’nin kendilerine verdiği ve umut var oldukları şeylerde şükretmeyenler, başlarına gelen felaket ve musibetlere sabretmeyenler leza tabakasına gireceklerdir. Bu kimseler kendilerine farz kılınan mala ait hakkı da engelleyen ve haktan yüz çeviren kimselerdir. işte bunlar için leza tabakası hazırlanmıştır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Fakat ne mümkün! Bilinmeli ki, o cehennem alevlenen bir ateştir. Derileri kavurup soyar. Yüz çevirip geri dönen, servet toplayıp yığan kimseyi kendine çağırır. Gerçekten insan, pek hırslı ve sabırsız yaratılmıştır. Kendisine fenalık dokunduğunda sızlanır, feryat eder. Ona imkân verildiğinde ise pinti kesilir. Sadakallahül azıym. (Mearic suresi,15–16–17–18–19–20–21–22. ayetler)

hutame tabakasına girecek olanlar nemmam olanlar ile gıybet ehli olanlardır. nemmam demek, söz taşıyan, ona buna laf yetiştiren, kavgaları kızıştırıp tutuşturanlar, dedikoducular demektir. Gıybet ise kişinin aleyhinde konuşup dedikodu yapan demektir. Bir de mal biriktirip kasalarını dolduran ve fakat bu mallara ait olan zekât haklarını vermeyenlerdir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi adet edinen herkesin vay haline! O ki, mal toplamış ve sonu sayıp durmuştu. O, malının kendisini ebedi kılacağını zanneder. Hayır, andolsun ki o, hutameye atılacaktır. hutamenin ne olduğunu bilir misin? ALLAH’IN tutuşturulmuş, yandıkça tırmanıp kalplerin ta üstüne çıkan ateşidir. Onlar bu ateşin içinde uzatılmış sütunlara bağlanmışlar ve o vaziyette o ateş üzerlerine kapatılmıştır. Sadakallahül azıym.’’ (Hümeze suresi,1–2–3–4–5–6–7–8–9. ayetler)

saiyr tabakası öldükten sonra dirilmeyi ve hesaba çekilmeyi inkâr edenler içindir.
‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onlar üstelik kıyameti yalan saydılar. Biz ise, kıyameti inkâr edenler için saiyri(alevli bir ateş) hazırladık. Sadakallahül azıym.’’ (Furkan suresi,11. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Ve onlara alevli ateş (saiyr) azabını hazırladık. Rablerini inkâr edenler için cehennem azabı vardır. O ne kötü dönüştür. Sadakallahül azıym.’’ (mülk suresi, 5.-6. ayet)

Sakar tabakasına girecek olanların ne tür amel sahibi olduklarını kur’an-ı kerim bize anlatmaktadır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Günahkârlara: sizi sakar denilen şu yakıcı ateşe sokan nedir? Diye uzaktan uzağa sorarlar. Onlar da şöyle cevap verirler: biz namaz kılanlardan değildik yoksulu doyurmuyorduk, batıla dalanlarla birlikte dalıyorduk, ceza gününü de yalan sayıyorduk. Sonunda bize ölüm geldi, çattı. Artık şu şefaatçilerin şefaati onlara fayda vermez. Böyle iken onlara ne oluyor ki, adeta aslandan ürküp kaçan yaban eşekleri gibi hala öğütten yüz çeviriyorlar? Sadakallahül azıym.’’ (Müddesir suresi, 41–42–43–44–45–46–47–48–49–50–51. ayetler)

cahiym tabakasına girecek olanlar ise, dünyada iken kibir ve gurura kapılıp kendilerini herkesten üstün kabul edenler olacaktır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. ALLAH zebanilere emreder: tutun onu! cahiym denen cehennemin ortasına sürükleyin! Sonra başına azap olarak kaynar su dökün! Ve deyin ki: tat bakalım. Hani sen kendince üstündün, şerefliydin! işte bu, şüphelenip durduğunuz şeydir. Sadakallahül azıym.’’ (Duhan suresi,47–48–49–50. ayetler)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Ama gerçekleri yalanlayıcı sapıklara ise, ona da kaynar sudan bir ziyafet vardır! Ve onun sonu cahiyme (cehenneme) atılmaktır. Sadakallahül azıym.’’ (vakıa suresi, 92–93–94. ayetler)

Haviye tabakası, cehennemin en alt tabakasıdır. münafıklar (yani iki yüzlü, araya nifak sokanlar. Fitne karlar. Sözünde durmayan, yalan söyleyen, hıyanet edenler. görünüşte Müslüman olup hakikatte kafir ve düşman olanlar) burada azap göreceklerdir. ALLAH Azze ve Celle şöyle buyuruyor:

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Ameli yeğni- hafif olana gelince, işte onun anası(yeri, yurdu) haviyedir. Nedir o haviye bilir misin? Kızgın ateş! Sadakallahül azıym. (Karia suresi,8–9–10–11. ayetler)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Şüphesiz münafıklar cehennemin en alt katındadırlar. Artık onlara asla bir yardımcı bulamazsın. Sadakallahül azıym.’’(nisa suresi,145. ayet)

Buraların sıcaklığına ve derinliğine gelince, harareti hiç dayanılamayacak ve tarif edilemeyecek manada şiddetlidir, anlatılamaz. Derinliğinin ise haddi yoktur. Hazreti Ömer Radıyallahu Anhum’un da dediği gibi buraların kamçıları da demirdendir.

Cehennemin ısısına gelince: Ahmed bin Hanbel ve sünen sahipleri Ebu Hureyre’den rivayet ediyorlar. Hâkim de bunun sahih olduğunu belirtiyor. Ebu Hureyre demiş ki, Aleyhisselatu Vesselam efendimiz şöyle buyurdu:
‘’sizin dünyada yakmakta olduğunuz şu ateşin ısısı, cehennem ateşinin hararetinin yetmiş derecesinden sadece bir derecesidir. Orada bulunan sahabe: ‘’ey ALLAH’IN Resulü! Yemin ederiz ki, dünyadaki bu ateşin harareti bile yeterli gelir’’deyince, Aleyhisselatu Vesselam buyurdular ki: ‘’cehennem ateşi dünya ateşinden hararet ve ısı derecesi bakımından 99 defa güçlü bir derecede üstün kılınmıştır.’’(imam Tirmizi, sıfatı cehennem,1.bab,2589. hadis.)

imam malik ve imam Tirmizi Ebu Hureyre’den rivayet etmişlerdir. Ebu Hureyre diyor ki Aleyhisselatu Vesselam efendimiz şöyle buyurdu: ‘’cehennem ateşi kızarana kadar, ateşi bin yıl daha yakıldı, daha sonra ateş beyazlanana, kor haline gelene dek bin yıl daha yakıldı, daha sonra tam kararana kadar bu ateş bin yıl daha yakıldı ve o şimdi tam bir zifiri karanlık ateş halindedir.’’ (imam Tirmizi, sıfatu cehennem,8. bab, 2591.ayet)

Buhari, Müslime ve Tirmizi Ebu Hureyre’den rivayet ediyorlar, demiş ki Aleyhisselatu Vesselam efendimiz: ‘’cehennem ateşi rabbine şikâyette bulunarak dedi ki: rabbim! Benim ateşim için için kendi kendini yiyip tüketmektedir. Bunun üzerine rabbi ona, biri kışın ve diğeri de yazın olmak üzere iki defa nefes alıp vermesine izin verdi. Dünyada sizi yaz mevsiminde aşırı sıcaklıktan bunaltan sıcaktan çok daha şiddetli bir sıcaktır, kışın da o dondurucu soğuktan sizin buz kesilmesine sebep olacak soğuktan da daha soğuk bir nefestir.’’

‘’Bismillahirrahmanirrahıym. De ki: cehennem ateşi daha sıcaktır. Sadakallahül azıym.’’ (Tevbe suresi, 81. ayet)

imam Tirmizi, Uteybe bin Gazvan’dan rivayet ediyor. Aleyhisselatu Vesselam efendimiz şöyle buyurdu:
‘’şüphesiz büyük bir kaya parçası cehennemin kenarından içeriye atıldı, tam yetmiş yıldır taş dibe doğru inmekte ve halen şu anda yerine ulaşmış değildir.’’(Tirmizi, sıfatu cehennem, 2575.hadis.)

Müslim Ebu Hureyre’den rivayet ediyor. Demiş ki; biz ALLAH Resulü’nün yanında oturuyorduk. Derken bu sırada bir ses işitildi. Bunun üzerine Aleyhisselatu Vesselam efendimiz: ‘’bu ses nedir? Biliyor musunuz’’ diye sordu. Biz de, ‘’en iyisini ALLAH ve Resulü bilir’’dedik. Buyurdu ki: ‘’işittiğiniz bu gürültü sesi, cehennemin içine atılan bir taş olup, tam yetmiş yıldan beri dibe doğru inmekteydi, işte tam şu anda ateşin içine düştü, cehennemin dibine ulaştı, siz de onun gürültü sesini duydunuz.’’(Müslim, cennet,2844. hadis.)
Yine imam Tirmizi Ebu Said Hudri’den rivayet ediyor. Ebu Said Hudri demiş ki; Aleyhisselatu Vesselam efendimiz şöyle buyurdu:

‘’Veyl, cehennemde bir vadinin adıdır. Kâfir olan bir kimse buraya atılır ama kırk yılda onun dibine ulaşamaz.’’ (imam Tirmizi, Tefsirul Kur’an, 3164. hadis.)
(Ahiret Günü Abdulkadir Mutlakurrahbavi)
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ateşi, azabı, cehennem, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cehennem ehli ve azabı ALAKAZAM Ahiret ve Kıyamet 0 09-16-2011 10:54
Vicdan Azabı ||Mamet21|| Komik Karikatürler 0 09-02-2011 17:16
Cehennem azabı Korax Dini Konular 0 04-04-2010 16:36
Nihat Hatipoğlu - Cehennem Azabı (Dosta Doğru) Kısım 2 Korax Dini İçerikli Film ve Klipler 0 01-22-2010 00:05
10 ayet 10 azabı önler уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 17:23


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:46 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628