Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Ahiret ve Kıyamet

Ahiret ve Kıyamet Ahiret ve Kıyamet

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kuranı kerimde ramazan bayramı bayram ayetleri

Ahiret ve Kıyamet


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-06-2015, 14:20   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Kuranı kerimde ramazan bayramı bayram ayetleri

KURAN RAMAZAN VE BAYRAM

Prof
. Dr. Osman Eskicioğlu*

Müslümanlar yenilenmeli, Müslümanlar düşünce ve fikirlerini yenilemeli, Müslümanlar zaman ve zemin şartlarına ve çağın ihtiyaçlarına göre kendilerini yenileyerek değişme ve gelişme göstermelidirler diye hep söyleyip duruyoruz.
Şu anda ramazanın içinde bulunuyoruz; Allah kabul etsin oruç tutuyoruz, teravih kılıyoruz, Kuran okuyup hatimler indiriyoruz. Bütün bunları yaparken acaba bir Müslüman olarak yaptıklarımız tüm bu ibadet ve taatlar, yaşadığımız hayat, işimiz, mesleğimiz ve branşlarımızda gösterdiğimiz tüm faaliyetler gereği gibi oluyor mu diye hiç düşünüyor muyuz? Mesela imanın şartlarından birisi de kitaplara inanmaktır. Mesela bir Müslüman diğer peygamberlere gelen kitaplara inandığı gibi kendi kitabı Kuran-ı Kerim’e, kendi kitabı Kelamullah’a inandığı gibi diğer peygamberlerin getirdikleri kitaplara da inanırlar. Kuran’a inanma nedir, nasıl olur, bu KURAN bir Müslüman için ne ifade ediyor, Kuran’la Müslüman arasında ne gibi bir irtibat vardır ve KURAN nedir diye hiç düşündük mü? KURAN namazda okunur, hatim ve dua için okunur, mezarlıklarda ölüler için okunur. Müslümanların bugün yaptığı bu değil midir? Ama Mehmet Akif merhum bu halimiz hakkında bakın ne diyor:

Çünkü biz bilmiyoruz dini. Evet, bilseydik,
Çare yok, gösteremezdik bu kadar sersemlik.
“Böyle gördük dedemizden!” diye izmihlali
Boylayan bir sürü milletlerin olsun hali,
İbret olmaz bize, her gün okuruz ezber de!
Yoksa, bir maksat aranmaz mı bu ayetlerde?
Lafzı muhkem yalnız, anlaşılan, Kuran’ın:
Çünkü kaydında değil hiçbirimiz mananın
Ya açar Nazm-ı Celil’in, bakarız yaprağına;
Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına.
İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin,
Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için. (Safahat,s. 153)

Şairimizin bu deyişlerine bakacak olursak, Müslümanlar dinlerini bilmiyorlar, eğer bilmiş olsalardı bu kadar sersemlik yapmazlardı, yapamazlardı. Biz ecdadımızdan böyle gördük bunu bilir ve bunu yaparız diyerek değişim ve gelişim göstererek kendisini yenilemeyen milletlerin ve devletlerin yıkılış ve çöküşlerinden ibret almayız. Kuran’ı ezberleriz okuruz ama onun mana ve maksadını düşünmeyiz, ayetlerin bize ne söylediklerini ve bizden ne istediklerini bilmeyiz, Mushaf’ın sayfalarına bakarız, ölülerimize okuyup üfleriz, yani biz bugün Kuran’ın alanını daralttık, ayetleri kısıtladık, onu sadece dua ve namaz için okur hale geldik Halbuki KURAN yalnız bunlar için inmemiştir. KURAN bu değildir. KURAN bir hayat kitabıdır; Müslüman’ın tüm hayatı Kuranla ilgilidir. Onun için Müslüman hayatını onda araştırıp bulur, fikir ve düşünceyi, hareket ve davranışlarını ona bakar, onda görür ve onunla yaşar.

Bir şair, “el-Kuran-ü kevn-üllah-il mestur ve’l-kevnü Kuran-üllah-il menşur” diyor ve bununla Kuran’ın, Allah’ın satırlara soktuğu bir kâinatı, kâinatın ise Allah’ın dağılıp yayılmış ve serpilmiş bir Kuran’ı olduğunu dile getiriyor. Yani kainat Kuranda var, KURAN da kainatta var. Onun için kainat kitabını iyi ve doğru okuyanlar Kurani olurlar Çünkü kainat Allah’ın sıfatının fiili tezahürü, KURAN ise kelami tezahürüdür. Zaten KURAN kainatın özü, özeti ve bir haritası olmasaydı “yaş kuru ne varsa hepsi Kitab-ı Mübin’dedir” (Enam 6/ 59), buyrulur muydu?

KURAN muttakiler için bir hidayet kaynağı ve yol göstericidir.(Bakara 2/ 2) “Gerçekten bu KURAN, insanları en doğru yola iletir. Güzel amel ve hareketlerde bulunan müminlere, kendileri için, muhakkak pek büyük bir ecir bulunduğunu da müjdeler O…” (İsra 17/ 9). “…Size Allah’tan bir nur ve apaçık bir kitap gelmiştir. Allah, rızasına uyanları, o kitapla, selamet yollarına ulaştırır, onları karanlıklardan Allah’ın izniyle aydınlığa çıkarır ve onları dosdoğru yola iletir.” (Maide 5/ 15-16). “İşte bu (KURAN) da indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Öyleyse ona uyun ve onunla korunun ki, esirgenmiş olasınız.” (Enam 6/ 155). “Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerde olan dertlere bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.”(Yunus 10/ 57). “O, cidden faydası çok, benzeri yok bir kitaptır. Ki, önünden de arkasından da ona batıl bir şey giremez. O, bütün kainatın hamd ettiği, O, yegane hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.” (Fussılet 41/ 42).
Kuran-ı Kerim’de kendisini tanıtan daha nice ayetler var. Hz. Peygamberin de Kuran-ı Kerim hakkında pek çok hadisleri vardır. “Gerçekten ileride gece karanlıkları gibi fitneler olacak. Bundan kurtuluş nedir ya Resulellah dediler. Çare Allah kitabı KURANdır; onda sizden öncekilerin haberleri, sizden sonrakilerin haberleri, ve aranızda uygulayacağınız şeylerin hükümleri vardır. O hak ile batılı- yanlış ile doğruyu birbirinden ayıran ciddi bir kitaptır. Saçma sapan söz (şaka ve oyuncak) değildir. Onu büyüklenip terk edenin Allah belini kırar. Onun dışında doğru yol arayanları Allah sapıklığa mahkum eder. O, Allah’ın sağlam ve kopmaz ipidir. Onu okuyan diller zorluk çekmez. Bilginler ona doymaz, muttakiler ondan usanmaz. Keyiflerin sapıtmamasına ve görüşlerin dağılmamasına yegane sebep odur. Kurana uygun konuşan doğru söyler, onunla amel den sevabını alır. Kuranla hükmeden adalet yapmış olur. Ona sıkı sarılan doğru yola hidayeti bulur. (Tirmizi, Fedail-il Kuran: 14). “Gerçekten bu KURAN bir tarafı Allah’ın yedinde, diğer tarafı sizin elinizde (bir iptir.) Onun yoluna girip hükümleriyle amel ediniz. Artık sizler, bundan sonra ebediyen şaşmaz ve helak olmazsınız.” (Taberani, Ebu Şüreyh’ten) “KURAN şefaatçidir; şefaati kabul edilecektir. O hasmıyla-düşmanıyla mücadele eder. Allah ve Resulünce tasdik edilmiştir. Kim, onu önünde tutarsa Cennete götürür, kim de onu arkasına iterse cehenneme sevk eder.” (İbn Hibban Cabir’den) “Bir kimse Kuranı okur, ahkamıyla amil ve hikmetiyle kamil olur, helalini helal ve haramını haram bilirse, Allah onu KURAN sebebiyle Cennete kor ve ev halkından, kendilerine ateş vacip olan en az on kişi için de şefaatini kabul eder.” (Tirmizi, Hz. Ali’den). “Ümmetimin en şereflileri, Kuranı ezberleyerek yüklenenlerdir.” (Beyhaki, İbn Abbas). “Sizin en hayırlınız, Kuranı okuyup okutanlarınızdır.” (Hakim Osman’dan). “Sizden biriniz Rabbısıyla konuşmayı sever ve isterse o, KURAN okusun” (Haraiti, Enes’den).

Görüldüğü gibi KURAN müslümanın hem dünyasını hem ahiretini, hem teorisini hem pratiğini, hem fikri yapısını hem de uygulamasını çepeçevre kuşatmaktadır. Tam anlamıyla KURAN bir nizam ve düzen getirmiştir. KURAN o kadar değerli ve şerefli bir kitaptır ki, on bir ayın sultanı ramazan ayı bile şerefini ve yüceliğini ondan alır. Çünkü KURAN ramazan ayında inmeye başlamıştır. KURAN o kadar yüce ve eşsiz bir kitaptır ki, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in ifadesiyle “KURAN Allah’tan başka her şeyden daha faziletlidir. (Tirmizi Hz. Ali’den).

KURAN Ramazan ayında inmeye başlamıştır. Çünkü ayette “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, KURAN onda indirilmiştir” (Bakara 2/ 185) buyrulmaktadır. Burada Arapça belağat ilmine göre öyle bir aydır ki diye tercüme ettiğimiz ellezi ism-i mevsul kelimesi bize Ramazan ayının şerefini Kuranın inişine bağlamaktadır. Yani oruç tutarak geçirdiğimiz ramazan ayı Kuranla şereflenmiştir.
Kuran’ın oruç ve ramazan hakkındaki beyanı şudur: Ey iman edenler! Sizden evvelkilere oruç farz edildiği gibi size de farz kılındı. Sayılı günler olduğu için umulur ki, zarardan korunuzsunuz. Artık sizden kim hasta olur ve seferde bulunursa oruç tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde tutsun. Oruç tutmaya güç yetirmeyenler üzerine de bir yoksul doyumu fidye vardır. Bununla beraber kim gönül rızasıyla bir hayır yaparsa işte bu onun için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin hakkınızda (yemenizden ve fidye vermenizden) daha hayırlıdır. Ramazan ayı öyle bir aydır ki, KURAN (doğru ile yanlışın) ölçüsü, kurtuluşun açık bir delili ve bir hidayet olarak onda indirilmiştir. Kim ona erişirse o ayın orucunu tutsun. Ve içinizden kim hasta olur, seferde bulunursa oruç tutmadığı günler sayısınca diğer günlerden tutsun. Allah size kolaylık diler, güçlük dilemez. Ve yine o muayyen müddeti tamamlamanızı, sizi muvaffak buyurduğundan dolay Allah’ı yüce tanımanızı diler. Olur ki şükredersiniz.” (Bakara 2/ 183-185).

Kuranın inişiyle yalnız Ramazan ayı şereflenmekle kalmıyor, Müslümanlar da bayram yapıyorlar. Bilindiği gibi İslam’da vakti ve zamanı belli iki bayram vardır. Her ne kadar kandiller de varsa da kandillerin zamanları bu kadar belli değildir. Müslümanlar kandilleri bir araya gelme, dini duyguların coşması ve bir ihtifal ve tören gibi insana ruhi zevkler bahşettiği için daha fazla itibar eder olmuşlardır. Kadir gecesi bile her ne kadar zorlamalarla ramazanın 27. gecesi denilmiş olsa da onun vakti belli değildir ve kadir gecesi bir yıl ve 365 günün içinde gizlidir.

Ramazan bayramı ve kurban bayramı, müslümanların kutladıkları bu iki bayram KURAN ile ilgilidir. Tüm müslümanlara ve hatta bütün insanlığa bir nizam, bir düzen, hayat tarzı ve yaşama biçimi getirmiş olan Kuranın Allahın bir rahmeti, şefkat ve merhameti olarak inmesi ve inmeye başlaması çok önemli bir olaydır. Kuran hayat kadar, yaşam kadar önemli olan bir kitaptır. Bunun inmesi tabii ki bir sevinç ve sürur kaynağı olacaktır. İşte Müslümanlar Ramazan bayramını bunun için kutluyorlar ve KURAN geldi diye bayram yapıyorlar.
Kurban bayramı da böyle Kuran-ı Kerim ile ilgilidir. Çünkü KURAN Kurban bayramında tamamlanmıştır. Dinin tamamlanıp kemale erdiğini bildiren ayet kaynakların verdiği habere göre hicretin onuncu senesi veda haccında arefe günü Arafatta Hz. Peygamber devesinin üzerinde iken inmiştir. Hatta vahyin ağırlığından devenin döşünün yere döşendiği ve Hz. Peygamberin bundan sonra 82 gün kadar yaşadığı ifade edilmektedir. Bu ayette “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam’a razı oldum” (Maide 5/ 3) buyrulmaktadır.

Hz. Ömer’in hilafeti zamanında bir Yahudi Hz. Ömer’e gelip siz okuyorsunuz kitabınızda bir ayet var, eğer bu ayet Yahudi topluluğuna nazil olmuş olsaydı o günü biz bayram yapardık demiş. Hz. Ömer de hangi ayet diye sormuş, Yahudi “Bugün dininizi tamamladım…” ayeti olduğunu söylemiştir. Hz. Ömer de “biz o günü ve o gün bu ayetin Hz. Peygamber’e nazil olduğu yeri biliriz. Hz. Peygamber Cuma günü Arafat’ta bulunuyordu, diye cevap vermiştir.

Netice olarak bu “Kuran Ramazan ve Bayram” makalemizin mana ve maksadını şöyle özetlemek mümkündür: İnsan oğlu dünden bugüne mavi küreye ayak bastığından beri hep değişim ve gelişim içersinde olmuştur. KURAN da insanın bilgi seviyesi ve bakış açısına göre manalar sunan ve yollar gösteren bir kitaptır. KURAN ilk okul öğrencisine hitap ettiği gibi, kademe kademe her kese ve her seviyedeki insana, en yukarda ki Ord. Proflara ve hatta filozoflara varıncaya kadar hitapta bulunur. Herkes de kendine göre Kurandan bir şeyler anlar. Önemli olan insanların Kuranı anlamaya çalışmalarıdır. Yalnız ben şahsen Müslümanların kendi kitapları Kuranı yeteri kadar inceleyip araştırdıkları ve neticede kendilerine bir KURAN dünyası kurdukları kanaatinde asla değilim. Çünkü Müslümanlar Kurana bu varlık aleminin kitabıdır, hayat dünyamızın bir projesidir, yaşayış tarzımızın ve dünya yolculuğumuzun güzergahını tayin eden bir pusula ve haritadır, gözüyle bakmıyorlar. Halbuki çağın gelip tıkandığı ve karanlıklara saplandığı bir zamanda KURAN ışığından başka aydınlatacak ve yolları gösterip kapıları açacak bir şey yoktur. Müslümanlar Kuranın hatırını saymalıdırlar, Müslümanlar birey ve toplum olarak insanların hareket ve davranışlarını düzenlerken mutlaka Kuran’a da mutlaka ve mutlaka danışmalıdırlar. Çünkü KURAN nizamını kabul eden birey ve toplumların hayatları bayramlaşır ve bayramlara dönüşür.


*DEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ayetleri, bayram, bayrami, kerimde, kurani, ramazan

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuranı kerimde geçen kıyamet ayetleri kiyamet günü Sevgi Ahiret ve Kıyamet 0 07-06-2015 14:19
2015 ramazan bayramı tarihi ne zaman Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 06-22-2015 15:23
2014 Ramazan bayramı kurban bayramı kac gun hangi günler aknet Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 07-22-2014 10:50
Cenabı Allah Yüce Kur'an'ı Kerim'de buyuruyor ki ; Korax Dini Konular 0 03-14-2014 21:56
Tatar Ramazan Sezon 01 Boxset HDTV 720p AC3 x264 - 2 Tek Link - LTRG LahavLe Diger Diziler 0 06-22-2013 10:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:44 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628