Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-19-2008, 09:37   #1
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 687
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Challenger Köpek Balığı (Pangasius sanitswongi)

Latince Adı: Pangasius sanitswongi


Habitatı ve Anavatanı: Güney Doğu Asya


Beslenme Biçimi: Etçil


Davranış Biçimi: Vahşi Kendi Türlerine Davranısı: Saldırgan


Üreme: Yumurta


Sıcaklık: 24-27 C


En Fazla Büyüdüğü Boy: 250 cm


En Az Akvaryum Hacmi: 3000 lt


Su Sertliği: 6-10


pH: 6.5-7.5


Genel Yorum: Akvaryumda yaşatılması tavsiye edilen bir tür değildir. Az ışıklandırılmış akvaryumlarda doğal hareketlerini sergileyebilir. Mağara, kovuk, tünel gibi yapılar balığın stresini azaltmasına yardımcı olacaktır. Karma akvaryumlar için kesinlikle tavsiye edilmez, tek tür olarak bakılması önerilir. Etçildir, sadece yiyebileceği balıklara değil tüm balıklara saldırabilir, beraber yaşadığı tür sayısı çok azdır. Üremeleri çok zordur, genelde kovuklara mağaralara yumurta bırakırlar erkek balık yumurtaları dişiden bile korur, yumurtalar mutlaka başka akvaryuma nakledilmeli, yumurtaları alırken çok dikkatli olunmalıdır. Erkek balık ne pahasına olursa olsun yumurtaları koruyacaktır. Büyütülmesi için dana kalbi ve ciğeri, tübifex dışında her türlü canlı yem, kaliteli dondurulmuş yemler kullanılabilir. Balığın doğal olarak gelişebilmesi için 1000 litrelik bir akvaryum gerekir, temizlik sırasında çok dikkatli olunmalı, temizlik dışı zamanlarda akvaryumun üstü mutlaka kalın bir camla kapatılmalıdır.Aktavist Yorumları: 1) Ben Challenger balıklarının tek yaşarlar fikrinekatılmıyorum.Aslında o kadarda abartıldığı gibi saldırgan değiller.Ben astronot ve piranha ile birlikte besliyorum ve 2 yıldır hiç bir sorun yaşamadım.Ve bu balıkları hiç bir zaman dip yeminden mahrum bırakmayın derim.


2) Herkes kendince birşeyler yazmış ama çoğu bilgi yanlış verilmiş. Birkere kırmızı karınlı piranha ile yaşaması mümkün değil. Ama aynı boyda pacu ile mükemmel olur. Yaşayacağı tür sayısı çok az denilmiş. Bu da yanlış! Challengerlar aşırı büyük olmadıkça kendi boylarına yakın sert çiklitlerle çok rahat yaşayabilirler. Hatta benim astronotlarım kendinden biraz küçük challengerı öldürdüler bile... Savunmasız balıkları affetmedikleri doğrudur. Kan kokusuna dayanamadıkları da doğrudur. Dip yemine ihtiyaç duyar. Yağsız tavuk göğsü ve yürek vererek büyümesini maksimuma çıkarabilirsiniz. Mantara ve beyaz beneğe karşı dirençsizdir. Geniş ve uzun akvaryumlar gerektiriler. Akvaryumda loş bir ışıklarndırma olmalı. Ve kayrak taşlarıyla yapılmış kocaman bir mağara onun hoşuna gidecektir. Akvaryumda büyük beyazlar(great white shark) gibi kafasını sağa sola sallayarak süzülmesi insanı fantastik hayallere sürükleyebilir. Göz zevki için mükemmel bir türdür. Size tavsiyem bu türden en az dört, beş tane alıp ve tek tür beslemenizdir. Bu şekilde hem diğer çiklitler tarafından rahatsız edilmezler hem de birbirleri ile sürekli daha güçlü olma rekabeti içine gireceklerinden dolayı daha fazla yiyip daha dirençli olacaklardır. Beyaz renkli ince kum, deniz mavisi arka fon ve moonligth (ayışığı) efekti ile deniz köpekbalıklarını aratmayan bir manzara elde edebilirsiniz. Challengerlar en sevdiğim türlerden biridir.


3) Challenger'lar için tatlı suların jawslarıda diyebiliriz. Kırmızı karınlı pirhana ve astronotlarla barış içinde yaşayabiliyorlar.Aç kalmadıkça tabi


4) Kesinlikle kendi türü haricinceki balıklarla beslemeyiniz. Kendi türleriyle de boyutlarının eşit olmasına dikkat edilmelidir. Akvaryum etrafında oluşan ses ve titreşimler onları daha saldırgan yapıyor. Yüzerken bir yere çarptıklarında çarptıkları yeri ısırıyorlar. Çok seri manevralara sahiptirler. Çene gücü ve koku duyuları çok kuvvetlidir. Ağızlarını 1/4 oranında açabiliyorlar. Vahşi ve saldırgan tür istemeyenler için tavsiye etmem. Akvaryumlarının üstü mutlaka kapalı olmalıdır. Daha 1.5 parmak boyundayken 1 parmak boyundaki prensesi yarısına kadar agzının içine alıp öldürdüğüne bizzat şahit oldum.Bu yüzden kendi türü ile beslenmesini ve birbiri arasındaki boyutların eşitliğine dikkat edilmesini tavsiye ederim.


5) Challenger köpekbalığı etçil olup, herhangi bir balıkla yaşaması imkansızdır. Saldırgan ve yırtıcı bir balıktır. Yanlız tek tür beslemek yararlıdır. Boy olarak tahmini 2 metre gibi bir boya ulaşabiliyor. Akvaryumunuz geniş ve uzun olmalı. Yavru almak çok zor olup denemenizi tavsiye etmem.


6) Herkes karanlık ortamda beslenmeli diyor; ama bu balıkları sakın ışıksız bırakmayın. Yoksa korkudan renklerini açıyor ve ürkekleşiyorlar.


7) 6 tane alıp karma akvaryuma koydum. Daha 1 parmak boyundayken japon balıklarımı yemeye başladı.


8) Chellengerın geçinebileceği tür yok denecek kadar azdır.Yavrulaması için çok büyük akvaryumlar kullanılmalıdır ve ortamın karanlık olması gerekir. Çok yırtıcıdır. Sakın karışık akvaryumlara almayı düşünmeyin çünkü yavrusu da büyüğü de önüne geleni öldürüyor.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 09:37   #2
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 687
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Challenger;Resimlerde de görüdüğü gibi bu balıklar muhteşem boyutlara ulaşabiliyor. Bu balıklar akvaryumcularda hep bizlere "etçil köpek balığı" olarak tanıtıldı. Challenger olarak bildiğimiz birbirine çok benzeyen PANGAİSUS SANİTSWONGİ ve PANGASiANODON GİGAS balıklarını hep tek balık olarak tanıdık. Aslında iki farklı balıktır. 1,2 ve 4 nolu resimlerde PANGAİSUS SANİTSWONGİ (yani bizim bildiğimiz challenger) 3 nolu resimde ise PANGASiANODON GİGAS görülüyor.

Eskiden bu balıklar için labrotuar balığı gibi lafları çok duymuştum. Ancak tamamen uydurmaymış...

Bengal,Kamboçya ve Hindistan da görülen bu balıklar etçil balıklardır. Bu sadece challenger'a has bir beslenme şekli değildir. Derinlerde yaşayan bu balıklar tabandan beslenirler ve çöpçü balıkları gibi kumu karıştırırlar. Ağızları açık olarak kumun üzerinde gezen bu balıklar kurtçuklar,yengeçler,salyangozlar vb et kaynaklı ne bulsa yerler. ağızları diğer balıklara göre daha geniş olan challengerlar daha ufak boydaki balıkları da bu arada afiyetle yerler. Akvaryumlarda en fazla 50-60 cm boya ulaşabilen bu balıklar bildiğimiz pangasus balıklarından aslında hiç farklı değildir. Sadece biraz daha vahşi ve korkususdur.(denizlerdeki beyaz köpek balığı ile hemşire köpek balıkları arasındaki fark gibi birşeydir bu)...

Üretilmelerine gelince akvaryumlarda çok zordur ama üremez diye bir kaide de yoktur. 25 cm boyu aştıktan sonra üremeye başlıyabilen bu balıklar için 750 litre ve daha fazla akvaryumlarda üretilebilirler. erkeklerinde sırt yüzgeç 90 derece dik ve kırbaçlıdır ayrıca renkleri metalik gridir. Dişilerde ise hem daha koyu bir renk hakimdir hemde yüzgeçler çok kısa kırbaçlı ve en dik hali 45 derece kuyruğa doğrudur. üreme zamanlarında erkekler sürekli olarak su yüzeyine doğru yaklaşıp sanki girdap oluşturma çabasında gibi döne döne tabana inerler. Bu arada yumurtlamaya hazır olan dişi balığı cezbedebilirse dişi balık onun yanına yaklaşır ve erkek dişi balığın etrafında dönerken yumurtaları döller. döllenen yumurtalar tabana doğru dökülürken aynı zamanda başka balıklarda bu yumrutaları afiyetle yiyebilecekleri için akvaryumda başka balık olamamalıdır. fakat buna rağmen erkek sayısının dişi sayısının iki misli olmasında yani en az, 2 erkek 1 dişi olmasında yarar vardır. erkekler sıra ile gelip dişinin etrafında dönerek yumurtaları döllerler. Daha sonra yumurtlama işi biter bitmez erkekler tabana inip yumurtaları yemeye başlarlar. buyüzden yumurtlama olayı biter bitmez tüm balıklar akvaryumdan çıkartılmalıdır. Yumurtalardan yavrular bir hafta sonrasında çıkmaya başlarlar. Yavruların çıkması iki gün sürer. ve çıkan yavrular hemen taşlar ve kayalar aralarına girerler yüzmeye başladıktan sonra (yumurta keseleri tamamen boşalınca) bitkiler üzerindeki ufak canlılara saldırırlar. 1 hafta içinde 1-2 cm boya ulaşırlar. büyümeleri çok hızlı olan bu balıklar bir yaşına geldiklerinde (doğada) 1metre boyuna ulaşmış olurlar.

Akvaryumda Beslenmeleri ise et kaynaklı dibe batan tablet yemler,solucan,balık(sardalya hamsi gibi deniz balıkları vermeyiniz!!!) ufak ufak parçalara bölünmüş etler ve kıyma olabilir. akvaryumlarda challenger besleyenlerde hep gördüğüm bir yanlışlık var çabuk büyüsün diye sardalya ve hamsi gibi balıklar veriyorlar. en başta suyu yağlandırıyorlar ve filtreler bu yağı temizleyemiyor. dieğr bir husus ise bu tür yemler balığı aşırı şişmanlatır ve obez yapabilir. obez olan bir balıkta üreyemez (tabi üretmek istiyorsanız)... su yüzeyinden yem yedirmeye çalışanlarıda görmüştüm, ufak boyda aldıkları balıkları için pond ve granül yemler ile beslemeye çalışanlar var balık bir süre zarfında yemi bulup yiyiyor fakat yerken su yüzeyinde hava yutuyor. bu hava balığın ölümüne bile sebep olabiliyor.

DİKKAT!!!
Bu amatör arkadaşların çok yaptığı birşey oyüzden belirteyim dedim. Bu balıklar ve ailesindeki tüm balıklar ani şok altında baygınlık geçirirler. Bu baygınlık genelde amatör arkadaşlar tarafından ölüm zannedilip balık klozet, çöp ve en kötüsü bir kedi önüne atılıveriyor. ani ısı değişimi korkma gibi durumlarda bayılabilen bu balıkları çok iyi gözlemleyin hatta bir süre akvaryumun içinde suda tutun eğer uzun bir süre ayılmaz ise ölü muamelesi yapın

AKVARYUM ŞARTLARI;

Isı: 22-28ºc gibi geniş bir aralıkta rahatlıkla yaşar ama ortalama 24ºc olmasını tavsiye ederim
pH: 6,0-7,5 pH
GH: 10-15º gibi orta sert sulardan hoşlanır.
Tank tipi: Geniş ve büyük tanklarda türdeşleri ile birlikte bakılmalıdır
Yüzme alanı: Orta ve alt katmanlar
Beslenme zorluğu: Kolaydır geniş yer isterler.
Özel gereksinimleri: Dipte kum isterler...ağızlarının ve bıyıklarının zarar görmemesi açısından çakıl ve büyük taneli kumlar kullanmayınız!!!


ŞİMDİLİK BU KADAR...
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 09:37   #3
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 687
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
StandartLATiNCE: Pangasius sanitswongi

ANAVATAN: Güney Dogu Asya

ÜREME: Yumurta

BESLENME: Etçil

DAVRANIS: Saldırgan

SICAKLIK: 23-27 C

EN BUYUGU: 2-2.5 metre

PH: 6-8

Kendisinden başka türlerle akvaryumlarda beslenemezler, kendisinden küçük balıkları yer kendisinden büyükte olsa yemek için saldırıp zarar verirler. Akvaryumlarda doğadaki ölçülerine asla gelemezler ancak çok büyük akvaryumlarda iyi bir etle beslenme ile 1 - 1.5 metreye ulaşabilirler. Sudan sıçrayabilir akvaryumlarının üstü mutlaka kapalı olmalıdır. Üremeleri zordur, dişi yumurtaları mağara yada kaya araları bırakır daha sonra erkek yumurtaları korur ve dişiyide yumurtalara pek yaklaştırmaz, üreme dönemleri dolayısıyla Türkiyeye yavru olarak genelde eylül,ekim ayında gelirler. Canlı yem, et, kurutulmuş yemler ile beslenebilirler. İlginç bir özellikleri baygınlık geçirebilirler öldü diye sakın çıkarmayın, atmayın.
Fırat Sezgin / İzmir
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
TEMEL...Yunus balığı demir01 Fıkralar 1 09-05-2008 12:49
Köpek balığı korkuttu Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-27-2008 17:43
Köpek Balığı Derisinden Örnek Alınarak Hazırlanan Mayolar ve Suyun Yüzey Direnci уυѕυƒ Hayvanlar alemi 0 04-03-2008 21:17
Yakalanan En Büyük Köpek Balığı By-AsK Enteresan Resim ve Videolar 1 03-29-2008 21:35
Marmara'da 3,5 metrelik köpek balığı yakalandı Korax Yurttan Haberler 0 02-09-2008 12:10


Şu Anki Saat: 02:05


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows