Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-19-2008, 10:14   #1
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Melek Balığı, Melek Balığı Resimleri (Pterophyllum scalare), Meleklerle İlgili Makale

Melek Balığı (Pterophyllum scalare)

Melek Balığı ResimleriMelek Balıkları Hakkında Herşey
Latince Adı: Pterophyllum scalare


Habitatı ve Anavatanı: Amazon nehri

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur.

Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.

Sıcaklık: 26-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 6.0-7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Gösterişli balıklardır. Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar.Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir.

Aktavist Yorumları: 1) Bence çok güzel ve gösterişli balık türlerinden bir tanesi ama hareketli balıklardan hoşlananlar için tavsiye etmiyorum. Çünkü çok yavaş balıklar.

2) Arkadaşlar panik yapmayın. Aynı boyutlarda akvaryuma koyduğunuz melek balıkları birçok türle uyumlu yaşamaktadır. Mesela bende 10 cmlik 11 tane melek ile beraber karma tropikal balıklar var. Beslenme konusunda hassas olursanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Bol eğlenceli saatler dilerim hepinize.

3) Melekler çok sakin balıklardır. Hareketli balıklardan sıkılırlar. Melek balıkları su değişimlerine karşı duyarlıdır. Üreme zamanında sürüden ayrılıp kendi bölgelerini korurlar. Yavrular 6cm'e ulaştıktan sonra sürüye katılırlar.

4) Her şey iyi; ama bu balıklar çok duygusaldır. Eşleri ölen balıkların günlerce yem yemeyerek kendi ölümlerini hazırladıklarına şaşırarak tanık oldum.

5) Melekler kendi türlerine karşı biraz sinirli olabiliyorlar. Bence küçük yavru meleklerle, büyük melekleri aynı akvaryuma koymayın; çünkü büyük melekler, küçük melekleri yiyorlar. Ayrıca iyi bakıldıklarında çok çabuk büyüyorlar.

6) Eş olması ve yavru alımı zor bir balık olduğu söylenmesine rağmen, uzun süre malawileri besledikten sonra geçiş yaptım ve bir ay içinde 2 çiftten 5. kuşak yavruyu aldım. Çok araştırdım ve sonuç; osmos reserve cihazı ile elde edilen su, bu balığın üremesi için ,eş olması için (kısa sürede ve düzenli üreme)tek çözüm. Sonuç mükemmel. Tavsiye ederim.

7) Doğrusu ilk bakışta saldırgan gibi gözükmüyorlar. Ama neon gibi bir balığı gördüklerinde onları hemen yiyorlar.

8) Neonlarla (düz,kardinal ve benzeri türler) beslenmesi sakıncalıdır.Yeterli büyüklüğe ulaştıklarında siz farkına varıncaya kadar 2-3 neonu yemiş oluyorlar.

9) Aç oldukları zaman ne yapacakları belli olmaz. Doğurgan balıkların yavrularını yer, hızla büyürler. Yalnızlığı sevmezler. Çift değilse, bir akvaryumda en az 5-6 tane bulunmalıdır.

10) Bence 'Tek Tür' beslenebilecek ve tek türde her türlü zevki sahibine tattıracak nadir balıklardandırlar.Kibar,efe,delikanlı bir o kadar şen..

11) Aslında uysal ve sakin hayvanlar; ama ne zaman ne yapacakları belli olmuyor. Canlı doğuranlarla beslenmese daha iyi olur.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 10:14   #2
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Genel Bilgiler:
Akvaryumların kraliçesi olarak betimlenen Melek Balıkları (Pterophyllum scalare) hem bakımının diğer çiklitlere göre kolay olması hem de değişik vücut yapıları ve çeşitli renkleri olması nedeniyle çok tercih edilen bir türdür. Akvaryumlarda üretiminin de kolaylıkla gerçekleşmesi ve kısa aralıklarla çok sayıda yavru vermesi melek balıklarını hemen tüm akvaryum severin zorlanmadan satın alabilmesini sağlamaktadır.Genel yapı itibari ile uyumlu bir tür olması, çok özel su koşulları gerektirmemesi ve karma akvaryumlarda da rahatlıkla yaşatılabilmesi, melek balıklarını aranan bir balık yapmaya yeter de artar.

Melek balıkları ortalama 8-10cm gövde boyuna ulaşırlar, ancak kuyruk ve yüzgeçlerinin çok uzun olması balığın boyunu ve yüksekliğini ufak akvaryumlara sığamayacak kadar arttırmaktadır. Tül kuyruk melek balıklarının burundan kuyruk sonuna kadar uzunluğu 30cm’i bulabilir.Standart bir melek akvaryumu minimum 45cm su yüksekliğine sahip olmalıdır. Yavru iken aşırı hareketli ve meraklı olan melekler erişkin boylara geldiklerinde daha sakin ve sabit hareket ederler. Yine ilk aylarında bir arada yüzen melekler, zamanla erişkin boylara ulaştıkca yanlarından diğer melekleri kovarlar. Uygun şartlar altında melek balıklarının gelişimlerini tamamlamaları 14 ile 18 ay arasındadır.Vücut gelişimlerini tamamlamadan, 10.-12. aylarında eşleşebilir ve üreyebilirler. Erkek melek balıkları dişilere göre biraz daha büyük olurlar ve eğer varsa akvaryumdaki diğer meleklere, özellikle de diğer erkek meleklere, karşı saldırgan olabilirler.
Amazon kökenli oldukları için yumuşak ve düşük pH ( 6.5-7.0 ) değerlerine sahip sularda bakılmalıdırlar. Ancak melek balıkları çok farklı su koşullarında da sağlıklı olarak yetiştirilebilmektedirler. Akvaryumlarına ilave kimyasal madde koyma şansı olmayanlar veya hassas ölçüm araçlarına sahip olmayan akvaryum severler de rahatlıkla melek balığı yetiştirebilirler. Uygun bir ortam oluşturabilmek için dikkat edilecek noktalar; akvaryumda içme suyu kullanılması, dekorasyon için kütük tercih edilmesi, akvaryum içinde mercan kırığı ve kalkerli kayaların bulundurulmaması şeklinde sıralanabilir, bu şartları sağlamak sağlıklı melek balığı sahibi olmak için yeterlidir. Bunlara ilave olarak aylık %10-20 oranında su değişimi balıkların sağlıklı gelişimlerini ve hızlı büyümelerini destekler. Akvaryum ısısı 24-28C0 arasında olacak şekilde kış aylarında ısıtıcı kullanılmalıdır. Su ısısının aniden azalması veya su değişimi sırasında eklenen suyun akvaryumda bulunandan 3 - 4C0 daha soğuk olması balıklarda mantar ve özellikle de beyaz benek gibi hastalıklarının görülmesine yol açar.
Suyun temizlenmesinde kullanılacak filtreler akvaryum boyutuna, balık sayısına ve bütçeye göre tercih edilebilir. Taşma sistemlerden sünger filtrelere kadar tüm filtreler melek balıklarının yetiştirilmesinde kullanılabilirler. Suyun havalandırması ise tanktaki bitki miktarına göre istenirse hiç yapılmayabilir. Ancak havalandırma daha berrak bir su için faydalı olacaktır. Ayrıca balıkların su yüzeyinden hava aldıkları gözlendiği zaman havalandırma yapılmalıdır. Melek balıkları uzun dikey yüzgeçlere sahiptirler, balıklara apayrı bir özellik kazandıran bu yüzgeçler güçlü akıntılar karşısında büzülüp görünümlerini büyük ölçüde yitirebilir. Genellikle bu sorun ufak akvaryumlarda güçlü akıntı yapan iç filtrelerin kullanıldığı hallerde gözlenir. Balıkların özelliklerini yitirmemeleri için akvaryumların filtre sistemleri aşırı bir akıntı oluşturmamalıdır.Filtrenin çıkışına debiyi azaltıcı araçlar takılabilir veya çıkış kısa kenar boyunca verilir.
Dekorasyon için canlı bitkiler tercih edilmelidir. Bitkili akvaryum gerek görünüm gerekse biyolojik dengenin sağlanması açısından son derece faydalıdır. Melek balıkları ile birarada yetiltirilebilecek balıklar Uyum kısmında anlatılmaktadır.
Melek balıklarına uygun bazı bitkiler:
Anubias türleri, Bacopa türleri, Ceratopteris türleri, Cryptocoryne’ler, Echinodorus (Amazon) türleri, Hygrophila corymbosa (Limon,Tütün), Hygrophila difformis (Çınar), Hygrophila polysperma (Zeytin), Limnophila aquatica, Microsorum pteropus (Java Fern), Riccia fluitans, Vallisneria americana çeşitleri (Sazlar), Vesicularia dubyana (Java Yosunu)
Bu bitkiler kolay yetiştirmeleri ve piyasada rahatlıkla bulunabilmeleri nedeni ile tercih edilebiliriler. Hassas yaprakları ve kökleri bulunan bitkilere zarar vereceklerdir.
Özetle melek balığı görünüşü kadar nazlı bir balık değildir. Mutlu bir akvaryum seyri için yukarıda belirtilen asgari koşulları sağlamak bu harika balıklar için yeterli olacaktır. Su şartlarının yanısıra, akvaryumlarda bol bitkili bir ortam görsellik açısından olduğu kadar balıkların birbirlerine karşı olan tutumlarının tehlikeli boyutlara çıkmamasına yardımcı olacaktır. Diğer pek çok balık çeşidine kıyasla kendisine has özellikleri ve nispeten kolay bakımı ile melek balıklarını yetiştirmeyi tüm akvaryum severlere tavsiye ediyoruz.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 10:14   #3
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sağlıklı balık bakabilmenin yolu; kurulan akvaryum düzenin içerdiği balıklar ve diğer canlılar için ideale yakın olmasından geçer. Bu kısımda melek balığı akvaryumunda ana hatları ile neler bulunması geler bulunmaması gerektiği anlatılmaktadır. Pek çok akvaryum sever karma akvaryumlardan hoşlanır, ancak birarada bulunmaları mümkün olmayan türlerin seçilmeleri uzun sürede akvaryumdaki yapıyı bozacak ve mutsuz sonuçlara yola açacaktır.

Akvaryum balıklarının en temel özelliği stresli ortamlarda bağışıklık sistemlerinin zayıflamalarıdır. Hastalıklara karşı iç savunmasını yitiren balıkların yaşamları da tehlikede demektir. Melek balıklarını beslerken akvaryumda balıklar için huzuru bozacak unsurların ortaya çıkması önlenmelidir. Herşeyden önce akvaryum içinde daha rahat bir ortam için balık sayısının fazla olması gereklidir.Ortalama bir tankta her bir erişkin melek balığı için 30-40lt arasında su hacmi düşecek şekilde balık bulundurulmalıdır. Küçük boyda alınan balıklar ilk başlarda akvaryumda varlıklarını hissetirmeyeceklerdir ve akvaryum boş bir izlenim verebilir. Fakat melek balıkları çok hızlı büyürler ve büyüdükçe kendilerini gösterirler. Bu nedenle ilk etapta biraz sabır gösterilmesi sonradan doğabilecek sorunların da hiç görülmemesine ve dolayısıyla keyifli bir akvaryuma sahip olunması için önemli olacaktır. Balık başına düşen su hacmi hesabı, balıklar yavru iken alınmış olsalar bile, kısa bir süre sonra gelecekleri boy düşünülerek yapılmalıdır; amatör yetiştiriciler için satışa sunulan meleklerin boyları, erişkin boyutlarını tahmin edebilmekte yanıltıcı olabilir. Kalabalık akvaryumlarda hızlı büyüme özelliği olumsuz sonuçlara yol açabilir. Çok sayıda ufak melek balığı koymak yerine, fazla büyümeyen tetra, çöpçü, vatoz ve canlı doğuran gibi türlerle akvaryuma hareket getirilebilir ve doldurulabilir. Su dengesi oturmuş bir akvaryuma konulacak meleklerin boy olarak birbirlerine yakın olmaları, henüz gelişmemiş olanların hırpalanmaması açısından önemlidir. Daha iri ve baskın olan balıklar ufaklar üzerinde stres yaracaktır. Devamlı stres altında bulunan, sürekli kovalanan balığın gelişimi durur, renklerini, gösterişini ve uzun sürede sağlığını yitirir. Bu durum diğer tüm balıkları için de aynıdır. Özellikle üremeye yakın aşırı sert olan meleklerin birbirlerini yaralamamaları için akvaryumda saklanmaya imkan veren alanlar oluşmasına dekorasyon sırasında dikkat edilmelidir. Melek balıkları üreme zamanı dışında çok aç kalmadıkça bitkilere zarar veremezler. Ancak hassas yapraklı bitkiler meleklere doğal yem olabilir. Ayrıca eğer erişkin balıklar, küçük balıkların sayısı diğerlerinin dikkatini tek bir balıkta odaklamamak ve kızgın eşlerin dikkatini dağıtmak için yeterli sayıda olmalıdırlar. Örneğin 1 çift eş meleğin yanında en az 4 adet daha küçük boy melek konulabilir. Akvaryumun iyi dekore edilmesi de yardımcı olacaktır.


Melek akvaryumunda betta, tetrazon gibi etobur balıklardan kaçınılmalıdır. Akvaryumda bulunacak diğer küçük boy balıkların sayısı akvaryumun boyutuna göre ayarlanmalıdır. Örneğin 200lt’lik bir tanka 2 çift erişkin melek ve 3-4 tür 5’er adetten oluşan tetra ve canlı doğuran gurupları, 2-3 adet cüce vatoz ve çöpçü konulabilir. Labirentliler sınıfından Mozaik Gourami, Colisa Laila gibi renkli türler tercih edilebilir. Ramirezi gibi cüce türler benzer su koşulları istemeleri nedeni ile melek akvaryumlarına uygundur.

Melek balıkları diğer türlere karşı saldırgan değillerdir. Ancak Neon Tetra ( Paracheirodon innesi ) gibi boyları 3cm’e kadar olan balıklar akvaryumda saklanabilecekleri yer bulunmaması durumunda erişkin meleklere yem olabilirler. Neon tetra, melek balıklarının doğal besinleri arasındadır. Canlı doğuran yavrularının ise melek akvaryumlarında pek şansları yoktur. Bu yavrular melekleriniz için ideal bir besin olacaklarıdır.

Akvaryumlarda yaygın olarak beselenen diğer bir balık türü de Japon Balıklarıdır. Melek balıkları ile yakın koşullar istemeyen Japon balıklarının akvaryumlara konulmaması uygun olacaktır.

Melek balıkları konuldukları akvaryum şartlerına çabuk adapte olurlar. Sadece ilk bir iki gün yem yeme ve diğer davranışlarında tutukluk görülebilir. Kısa sürede akvaryumda söz sahibi olacaklardır. Bu nedenle akvaryuma alışmaları için biraz sabır gösterilmelidir. Akvaryumda her zaman saklanılacak yerlerin bulunması, balıkların sakin bir yere çekilmelerine olanak verecek şekilde yapılan dekorasyon uzun süreli sağlıklı balıklara sahip olmanın yolunu açacaktır.
Keyifli bir melek bakımı hiç de zor olmayan birkaç noktaya dikkat edilerek yapılabilir. Genel olarak kolay bakımı bulunan melekleri aynı şekilde yine kolay bakılabilen balıklarla bir araya konulmalarında bir sakınca yoktur. Fazla kalabalık akvaryuma sahip olmadıkça melek balıkları akvaryum severlere büyük keyif verecektir.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 10:14   #4
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Melek balıkları hem tecrübeli akvaryumcular hem de bu hobiye yeni başlayanlar için ideal bir türdür. Genelbölümünde de ele alındığı üzere melek balıklarını sağlıkla yaşatmak için çok fazla zahmete gerek yoktur. Sağlıklı gelişen, üreyen ve yaşayan balıklara sahip olmanın birinci adımı bu yaşamı destekleyen akvaryum ortamının oluşturulmasıdır. Diğer bir konu ise balıkların düzenli olarak ihtiyaç duydukları besinlerin temin edilmesi olacaktır.

Herbivor beslenme alışkanlığına sahip olan melek balıkları her çeşit yemi büyük bir iştahla tüketirler. Büyüme evresi protein ihtiyacının en fazla olduğu zamandır. İlk aylarda artemia, dana yüreği, su piresi ve kurtla yapılan yemleme ile balıkların büyümelerini son derece hızlandırmak mümkündür. Ancak sürekli etle beslemek balıkların sindirim sistemelerini bozarak kabız yapar ve ileri safhalarda ölümlere neden olur. Etçil beslenme yapılıyor ise aşırı yem verilmemesine bunun için de balıkların karınları tamamen boşaldıktan sonra yeni yemleme yapılmasına dikkat edilmelidir.

İlerleyen zamanlarda bitki tabanlı besinler de verilmelidir. Hazır yemlerin haricinde haşlanmış ıspanak yaprağı balıklara verilebilir. Akvaryumda bulunan bazı bitki türleri melekler için yine severek yiyecekleri besinler arasındadır. Bitki bakımından zengin akvaryumlarda çoğunlukla ilave bitkisel yeme gerek kalmaz. Özellikle Su mecimeği (Lemna Minor), Amazon (Echinodorus), Limon (Hygrophila) ve Aponogeton türündeki bitkilerin yaprakları melekler tarafından yenebilir. Bunun için tatile çıkılacağı veya herhangi bir nedenden ötürü akvaryuma yem verilemeyeceği zaman tatil yemleri yerine yukarıda belirtilen akvaryum bitkileri balıkların besin ihtiyaçlarını belirli bir oranda doğal olarak karşılar. Lemna Minor_ Su mercimeği gibi çok küçük veya Aponogeton Crispus gibi ince yapraklı bitkilerin haricindekilere aç kalmadıkça önemli bir zarar vermeyeceklerdir.

Piyasada satılan yemler melek balıklarının dengeli bir biçimde beslenmeleri için son derece uygun ve yeterlidir. Özellikle diskus balıkları için üretilenler tercih edilebilir. Birkaç çeşit yem kullanılması daha dengeli bir diyet için faydalı olacaktır. Başta da ifade edildiği gibi meleklerin bakımları gibi beslenmeleri için de ayrıca bir gayrete gerek yoktur, hemen hemen her marka yeni afiyetle yiyeceklerdir. Gayet iştahlı olan melekler miktarı aşırı tutmamak kaydıyla tüm yeni başlayan veya bu konuda yeterli deneyimi bulunmayan akvaryum severler tarafından kolaylıkla beslenebilir.

Yem seçiminde dikkat edilmesi gerek diğer bir nokta da yemin büyüklüğü ve şeklidir. Melek beslemekte kullanılan hazır yemler şekillerine göre temelde 3’e ayrılabilir. Bunlar:
- Granül, iri taneli yemler
- Pellet, ince taneli yemler
- Pul yemlerdir.

Yem biçimi balığın büyüklüğüne göre ve akvaryumdaki melekler arasındaki boy farklarına göre yapılmalıdır. Granül yemler büyük boy balıklar tarafından kolaylıkla yenebilirken, ufak boydakiler bu yemleri yakalamakta ve yemekte zorlanabilir. Pul yemler su yüzeylinde fazlaca yayıldıkları için balığın boyutu büyüdükçe bunları toplaması zorlaşacaktır.

Melek balığı ile birlikte akvaryumda bulunan balıklardan tetra grupları ve canlı doğuranlar son derece çevik oldukları için meleklerden daha fazla miktarda yem kapabilirler. Bunu bir anda şişen karınlarından anlayabilirsiniz. Tüm balıkların eşit olarak faydalanmaları için bu yemler sıra ile verilmelidir. Öncelik büyükten küçüğe doğru olursa ilk verilen yemleri kapan balıklar bunları yemeye çalışırken daha ufak taneli olanlar diğer balıklar tarafından rahatlıkla yakalanıp yenebilecektir. Özellikle diskus için üretilen pellet yemlerin kısa sürede suya batmaları ayrıca bir avantaj sağlar. Böylelikle balıklar arasında dengesizlik önlenmiş olur. Üçrenk meleklerde kırmızı renk veren yemler kafa bölgelerindeki renklenmeyi daha da belirginleştirir.

Akvaryumlarda canlı doğuran türler bulundurulması balıklar için doğal protein kaynağı sağlamanın en az riskli yoludur. Bu amaçla akvaryuma Plati veya Kılıç dişileri rahatlıkla konulabilir. Bu türler barışçıl yapıları, güzel görünümleri, kolay bakımları ve üreme verimlilikleri ile ideal seçimlerdir. Ancak akvaryumda fazla sayıda bulunmaları melekleri rahatsız edebilir. Akvaryumda yavru balığın varlığından haberi olan melek bunları tüketene kadar her yeri arayacaktır tamamınn bittiğinden emin olana kadar akvaryumun her köşesini dolaşır. Bunun için yavruların yaşama şansları ancak yoğun saklanma alanlarının olması ile mümkün olacaktır.

Yavruların beslenmesi

Besin ihtiyacı ve miktarı balığın yaşına bağlıdır. Melek balıkları yumurtadan halinden serbest yüzmeye başladıktan sonra artemia ile beslemeye başlanır. Yavrular 2 hafta boyunca sadece artemia tükebilirler. Artemiaları yiyen yavruların karınlarının turuncu renk olması görülmeye değerdir. Daha sonra ince kıyılmış yürek veya kurt verilebilir. Yavru balıklar hızlı bir gelişim göstermeleri isteniyor ise bu şekilde günde 2-3 defa protein ağırlıklı yemlerle beslenmelidir. İlk günler büyümeleri günden güne gözle fark edilebilir hızdadır. Melek yavruları yüzmeye başladıktan 10 gün sonra 4mm boyunda (lepistes yavrusu kadar) olurlar. 1 aydan sonra balıkların gelişimlerine göre kuru yemlere geçiş yapılabilir, protein beslenmesine de devam edilmelidir.Karnı artemia ile dolu 3 günlük melek yavrusu
Genetik özellikler tüm yavrularda aynı değildir. Bazı yavruların yumurta keseleri daha iri oldukları için diğerlerinden daha büyük olabilirler. Bunlar yaşama şansı en yüksek olanlardır. Zamanla yavrular arasında boy farkının artması verilen yemin dengeli miktarlarla yavrula tarafından yenmesini imkansızlaştırır. Bu duruma müdahele edilmez ise birkaç hafta içinde yavrular arasında yamyamlık dahi görülebilmektedir. Aynı batında doğan yavrular arasında kısa sürede bu kadar boy farkını önlemek ancak aşırı büyüyen balıkların ayrılıp başka bir yerde beslenmeleri ile sağlanabilir. Aksi takdirde balık büyüdükçe diğerlerine göre daha üstün olacak, daha fazla yem yakalayabilecek, diğerleri de göreceli olarak yetersiz beslenip daha da ufak kalacaklardır. Yavrular arasındaki boy farkının artışı ilk haftalarda olduğu gibi takip eden aylarda da görülecektir. Büyük balıkların aynı şekilde ayrılması hayatta kalan yavru sayısını arttırır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 10:15   #5
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Akvaryum balıklarını üretmek, belirli bir tecrübe elde edildikten sonra, tüm akvaryum severlerin bir hedefi olmaktadır. Balıkların akvaryum ortamında üretilmesi, yavru bakımı balık yetiştirmenin en heyecanlı kısımlarıdır. Buna en güzel örnek her zaman üremelerinin kolaylıkları için aranan ve belki tüm akvaryumseverin tecrübe ettiği bir tür olarak canlı doğuranlar verilebilir. Hazır yavrular veren bu türler bu nedenle çok sevilirler.

Melek balıkları üretimi biraz tecrübe gerektiren bir konudur. Üretim için uygun koşulların sağlanması balıkları yetiştirmekten daha farklıdır. Dış etkilere karşı son derece güçsüz olan yumurtaların başarı ile açılmaları üreticinin dikkatine bağlıdır.Öncelikle üretim için seçilen balıklar birbirleri ile uyumlu olmalıdırlar, aralarında fazla yaş ve boy farklı olmamalıdır. Bazen erkek melekler üreme döneminde çok sertleşebilirler. Bu sırada dişiye kur yaparken onu yaralayabilirler, dişinin yumurtlama için henüz hazır olmaması da erkeğin sabrını daha da zorlar. Akvaryumda dişi için kaçabilecek ve saklanabilecek alanlar olması kızgın erkeğin saldırıya varan kur hareketlerine karşı balığı koruyacaktır. Karma akvaryumda başka erkeklerin olması damızlık erkeğin tutumunu iyice sertleştirebilir. Bazen de erkekler son derece uysal olup etrafına hiç bir zarar vermez. Eşlerin diğer balıklardan ayrılmaları stres seviyesini düşüreceği için daha rahat bir üreme ortamı sağlayacaktır.

Çoğunlukla melek balıkları eşlerini kendileri seçer ve çift olarak diğer meleklerden ayrı bölgede yüzerler. Ancak karma akvaryumlarda eş seçiminde öncelik baskın erkeğindir. Dişisini o belirler ve başka eşlerin erkeklerini sindirip bunların dişileri üzerinde hakimiyet kurabilirler. Sadece üretim amaçlı olarak da karşıt cinsten melek balıkları bir araya getirilebilir. Yani eşlerin seçimi akvaryum sahibin tarafından da yapılabilir. Üreme içgüdüsü ile hareket eden balıklar bu durumda da çoğunlukla sorunsuz bir şekilde üreyeceklerdir.

Melek balıkları yavrularına bakan türlerdir. Bu nedenle eğer yavrular ebebeynleri tarafından bakılması isteniyor ise damızlık eşler mutlaka en az 50lt hacminde ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Karma akvaryumlarda yavrular, yumurtlalar diğer balıkların saldırılarına maruz kalacaklardır. Eşler çok kızgın olduklarında kendi yumurtalarını da yiyebilirler. Bu olay genellikle karma akvaryumlarda görülür. Eş balıkları ayırmak pek çok sorunun kendiliğinden ortadan kalkması için tercih edilmelidir.

Eşleşen melekler 15-20 gün arayla ortalama 400-500 civarında yumurta verirler. Üreme faaliyetleri tüm yıla yayılsa da genellikle kış aylarında balıkların dinlendikleri görülmektedir. Günlerin uzamaya başlaması ile birlikte eşleşme hareketliliği de artar. Ancak iyi ışıklandırılmış ve sürekli 26-28C0 arasına sabitlenen su ısısı ile kışın da balıklardan yavru almak mümkün olabilmektedir. Uzun süre yumurta veren ve dinlenmelerine izin verilmeyen dişilerin beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Yumurtlama alanı dikey ve pürüzsüz yüzeylerdir. Damızlık eşler genellikle bu bölgeden ayrılmaz ve yumurtlamadan 1-2 gün öncesinden yüzeyi temizlemeye başlarlar. Yumurtlama alanı geniş bir bitki yaprağı, filtre borusu, hatta akvaryum camı olabileceği gibi balıkların sürekli dolaştıkları alanlara yerleştirilecek düz bir taş, asılacak eski bir plak, plastik bir boru parçası veya suni üreme hunileri de kullanılabilir. Yüzey seçimi akvaryumcunun elindeki malzemelere bağlıdır.1. fotoğrafta yumurtlama için karma bir akvaryumun kenarına yaslanmış düzgün yüzeyli bir taş ile bunun yanında bulunan eşler görülmektedir. Sağ altta bulunan zebra melek dişi sol üstteki ise inci gövde erkektir. Eşler sürekli bu taşın civarında bulunur. 2. fotoğrafta da yine akvaryumun kenarına asılmış kesik plastik boru parçasını ve bunun etrafındaki eşler vardır. Siyah olan erkek, sarı ise dişi meleklerdir.

Yumurtlamaya hazır çiflerde üreme tüpleri dışarı çıkar. Dişi balıkların üreme tüpleri erkeklerinkinden daha uzun olduğundan bu anda kesin bir cinsiyet ayrımı yapmak mümkün olabilir. Yumurtlama akşam üzeri başlar ve yaklaşık olarak 1,5 saat sürer. Yumurtlama süresince eşlerin rahatsız edilmemesi amacıyla akvaryumun bu kısmı kağıtla kaplanabilir. Eşler ne kadar sakin ve rahat yumurta döküp bunları döllerse yavru elde etme verimi de o kadar yüksek olacaktır. stresli bir ortamda erkek ve dişinin ilgisi dağılacağı için bazı yumurtalar dişinin karnından suya dağılacak, taşa yapışan yumurtaların bir kısmı ise erkek tarafından döllenmeyecekir. Yumurtlama bitince üretimin şekline göre ya yumurtalar başka bir yere alınır yada eşlerin yanında bırakılır. Eşlerin yanında bırakılan yumurtalar çoğunlukla dişi balık tarafından bakılır, yumurtaları sürekli olarak yüzgeçleri ile su akımı verir, ağzıyla yumurtaları temizler, küflenenleri ayırır. Erkek ise genellikle yumurtalarla ilgilenen dişiyi kollar ve arada o da yumurtalara bakar. Dişi tekrar yumurtlamaya hazır hale gelince yavrular ayrılmalıdır, yoksa anne baba kızgınlıklarından kendi yavrularını yiyebilirler.

Doğal koşullarda melek yavruları bir süre ana-babalarının yanında kalır. Ancak akvaryum şartlarında üretim yapıldığında yumurtaları ayırmak ve yavruların başka bir yerde doğmalarını sağlamak olasıdır. Yumurtaların yapışık olduğu taş veya plastik parça küçük bir akvaryuma (15-20lt) alınır. Yumurtaların 3-4cm yanında orta şiddette su dolaşımı yapacak şekilde sürekli çalışan bir hava taşı bulunmalıdır. Böylelikle doğada annenin yaptığı yumurtalara sürekli bol oksijenli taze su akımı taklit edilmiş olur. Yavru akvaryumu 28C0 sıcaklığında sabit tutulmalı, suyun pH’ı en fazla 7.0 olmalı ve ilk 3 gün suya 2lt için 1 damla metilen mavisi damlatılmalıdır. Döllenmemiş yumurtalar 24 saat sonra beyazlaşır, daha sonra üzeri küflenir. %10 kadar yumurtanın bu şekilde yitirilmesi normal sayılabilir. Ancak daha fazla yumurta beyazlaşıyorsa eşlerde, suda veya metilen mavisinde bir sorun var demektir. Beyazlayan yumurtalar daha ileriki günlerde küf uzantıları ile yüzmeye başlamamış yavrular için tehlikeli olabilir. Akvaryum tabanı yavruların kaybolmaması için mutlaka çıplak olmalıdır. Bir hafta içinde yavaş yavaş balığa dönüşen yavru balıklar 7.günün sonunda yüzmeye başlar. Bu süreye kadar yumurtlandıkları taşa veya akvaryum tabanına yapışık olarak durular. İlk 7 gün yumurta keselerinden beslenen yavruları bundan sonra artemia vermek gerekir. 10. günden itibaren yavruları yeni yeni çıkmaya başlayan minyatür kanatları ile yavaş yavaş melek balığına dönüşmeye başlar. Yavruları bu evrede görmek gerçekten büyük bir zevktir. Güçsüz olan yavrular yüzmeye başladıktan itibaren 1 hafta içinde öleceklerdir. Doğal seleksiyon gereği yalnızca doğada güçlü olanlar hayatta kalır. Bu dönemde sık aralıklarla beslenme hayatta kalan yavru sayısının artmasına yardımcı olacaktır. İlk ay itibari ile balıklar tam bir melek balığı şeklini almıştır.Yukarıdaki resimde 1 aylık melek yavruları görülmektedir.
Tüm hayvanlar doğal içgüdülerinin doğrultusunda üremektedirler, böylelikle nesillerini devam ettirirler. Akvayum ortamında üreyen balıklarımızın da aynı içgüdü ile hareket ettikleri şüphesizdir. Ancak suni ortamda eşlerin üremelerine müdahele edilerek yumurtalarının yanlarından alınması balıkların istediği bir durum değildir.Yumurtaları alınan eşler bu içgüdülerini tatmin edemezler, birşeylerin eksikliğini sürekli hissedeceklerdir. Uzun vadede bu durum eşler arasında ciddi kavgaların görülmesine yol açabilir. Bu bağlamda amatör olarak üretim yaparken balıklarımızı belirli aralıklarla yavruları ile bırakmanın onlar için daha sağlıklı olacağını unutmayalım.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 10:15   #6
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Nesillerdir akvaryum ortamında üretilen melek balıklarının doğal görüntülerinin dışında doğru çaprazlamalarla pek çok renk ve kuyruk türü elde edilmiştir. Genel olarak melek balıkları:
a- yüzgeç biçimleri
b- renkleri şeklinde iki ana madde altında inceyebiliriz.a- Yüzgeç biçimlerine göre melek çeşitleri:
Melek balıklarına ana özellikleri balığın gövdesinden aşaği ve yukarı yönde gövdesine nerdeyse dik olarak uzanan yüzgeçler tarafından kazandırılmıştır. Bu özellik melek balıklarını bütün akvaryum balıklarından ayıran en temel farktır ve balığı çok gösterişli ve iri yapmaktadır.Yüzgeç şekillerine göre melek balıklarını 3’e ayırmak mümkündür.
1- normal/düz yüzgeç:


Kuyruk ve kanatlar kısadır. Balığın şekli yuvarlağa yakındır. Yüksekliği 45cm’in altındaki akvaryumlarda çok rahatlıklar bu yüzgeç tipinde melekler yetiştirilebilir. Diğer türlere göre hareket kabiliyetleri daha fazladır. Erkek ve dişi ayrımı normal yüzgeçli balıklarda daha belirgin bir şekilde yapılabilir.

2- yüksek kanat:


Balığın sırt ve karın yüzgeçleri uzundur. Olduğundan çok daha görünen yüksek kanatlar için su yüksekliği de kanatların rahatça hareket etmesine ve balığın dolaşmasına imkan verecek şekilde yüksek olmalıdır. Tül kuyruktan daha dengeli bir vucüt yapısına sahiptirler. Son zamanda melekler üzerinde yapılan üretim çalışmalarında daha uzun kanat boyları ile birlikte yüksek gövdeler de elde edilebilmiştir. Yüzgeçler akıntısı fazla olmayan ortamlarda kendini gösterecektir.3- tül kuyruk:


Bu türler son derece uzun, nerdeyse yerlere değecek izlemini veren kuyruklara sahiptirler. Kuyruk ağırlığından ötürü balık sürekli başı yukarıda kalacak şekilde yüzmek zorundadır. Yaşı ilerledikçe iyice uzayan kuyruklar balığın hareket kabiliyetini de kısıtlar. Bu türler aynı zamanda yüksek kanatlıdırlar.

b- Renklerine göre melek çeşitleri:

1- Silver:


Melek balıklarının vahşi doğadaki görünümleri olan bu türde gövdenin üst kısımları mat, karın kısımları parlak gridir ve gövdenin üzerinde burundan kuyruğa kadar 3 adet gövdenin dikine koyu çizgiler vardır. Gözler 5. aydan sonra kırmızı renk alır

2- Zebra:


Dikine çizgi sayısı 3’ten fazladır. Bazı çizgiler kesik kesit hatta bazı bölümleri puanlı olabilir. Genel olarak bu iki tür diğerlerine göre daha yavaş büyürler.


3- Hayalet:

Koyu gri renk gövdenin üzerinde yer yer daha açık renk alanlar bulunmaktadır. Genellikle bu açık renk balığın kafa bölgesi civarındadır.

4- Gold:


Melek balıklarının çekinik özellik gösteren bu çeşitinde gövde mat sarı renklidir. Bazı gold türleri koiler gibi tam beyaz gövde rengine sahiptirler. Kafa bölgesi ise daha koyu sarı olmaktadır.

5- Mermer:
Balık siyah-beyazdır. Gold geni bulunan türlerin kafaları 4. aydan sonra turuculaşır. Yaş ilerledikçe bu turunculuk daha da belirginleşecektir. Siyah ve beyaz arasında belirli bir oran yoktur, siyah daha belirgindir. Ancak genel olarak bu ik renk birbirinden net olarak ayrılır.

6- Koi:
Gold-mermerin aksine balıkları ilk aydan itibaren kafalarında turuncu renklere sahiptirler. Diğer bir özellik ise gövdelerindeki beyaz renk lekesiz ve net bir tondadır, gold gibi mat sarı bir gövde rengine sahip değildir. Yer yer gövdelerinde siyahlıklar bulunur ancak bu da mermer desendekiler gibi balığın önemli bir bölümünü kaplamaz.

7- Siyah:
Tamamen siyah ve siyaha çok yakın koyu gri renklidir


8- Albino:

bütün canlılarda olduğu gibi melek balıklarında da renk pigmentinin oladığı genler düz beyaz bir renge sahipir. Bu türlerin gözleri de doğal olarak kırmızı olacaktır.


9- İnci gövde:


Gövde jelatin kaplı gibi parlak pullarla kaplıdır. Daha koyu ve siyah lekeler, çizgiler de bulunabilir. Bu türler de çoğunlukla kırmızı gözlü olurlar. İnci gövde, melek çeşitleri arasında en dikkat çekici türlerin başında gelmektedir.

Melek balıklarının renk çeşitleri bu kadarla sınırlı değildir. Yukarıdaki türler hem en yaygın olmaları açısından hem de Türkiyede bulunan türler olmaları açısından ele alınmıştır. Yeni balıklar üzerinde çalışmalar yapıldıkça burada yer verilen türlerin sayıları da arttırılacaktır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-19-2008, 10:15   #7
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Melek Balıkları Hakkında Genel bilgi:

Güney Amerika'nın tatlı suları anavatanlarıdır. Doğal olarak Amazon Nehri'nin Peru'daki kollarında ve Ekvador'da bulunurlar. 15 cm. kadar büyüyebilirler. Discuslarla çeşitli yönlerden benzerlik gösterirler. Vücutları yanlardan basıktır. Son derece zarif balıklardır ve melek balığı adını hak etmiş bir hayvandır. Seçici üretim yöntemleri ile çeşitli varyeteleri üretilmişse de en değerli olanları kırmızı gözlü olanlarıdır. Renkleri metalik maviden sarı, yeşil tonlarına kadar değişebilir. Bazılarının vücutlarında enlemesine bantlar vardır.

Erkeklerin kafasınd aileriki yaşlarda hörgüç gibi bir çıkıntı oluşabilir. Ama cinsiyet ayrımı kolay değildir. En garanti yolu, eş tutup yumurtlamalarını beklemektir. Erkeklerin üreme tüpü ince ve sivri iken dişilerinki kalın ve yuvarlaktır.

Akvaryum ve su şartları:

En az 150 litrelik akvaryumlarda beslenmelidirler ve akvaryumun yüksekliği en az 50 cm. olmalıdır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 25-28°C sıcaklığı severler. bakımı biraz tecrübe gerektirir. Birçok Güney Amerika balığında olduğu gibi melek balıklarının bulunduğu akvaryumlarda da biyolojik filtrasyon çok önemlidir. Taban malzemesi olarak suda salınım yapmayan kuvars kum kullanılması daha doğru olur ama bu olmazsa olmaz değildir. Bitkili akvaryumları severler. Echinodorus, anubias, cryptocoryne gibi bitkiler faydalı olur; geniş yaprakların üzerine yumurta da bırakabilirler. Bazı içne yapraklı bitkileri yiyebilirler. Bir de akvaryuma doğallık katması açısından batık kütükler yerleştirilirse güzel olur. Baskın balık diğerlerine sert davranabilir. Bu sebeple de akvaryumu kütük ve iri bitkilerle çeşitli bölgelere ayırmak doğru bir davranış olur.

Beslenme:

Kaliteli kuru yemler, spirulina yosunu içeren tabletler, muz parçaları, artemia, marul, ıspanak da yiyebilirler. Başka balıkların yavrularını da yiyebilecekleri için tedbir almakta fayda vardır. Bunların bulunduğu akvaryumda özellikle canlı doğuranlardan pek yavru alamayacağınızı söylersem yalan olmaz. Zarif görünümlerinin ardında, mükemmel birer avcıdırlar.

Üretim:

En az 7-8 bireyden oluşan bir grup halinde 250 lt.lik bir akvaryuma salınırlarsa üretim daha başarılı olur. Bunlar da diğer cichlid türleri gibi eşlerini kendileri seçerler. Gençken gruplar halinde dolaşırlar ve zamanla çiftler ortaya çıkar. Eş tutan melekler, diğerlerini yanlarına yaklaştırmazlar. Eş tutan olduğunda diğerlerini akvaryumdan uzaklaştırmakta yarar var. (Ben 240 lt.lik akvaryuma 4 meleği sığdıramadım. Çiftimin erkeği, diğerlerini öldüresiye dövüyordu ve ben de diğerlerini göndermek zorunda kaldım)

Eş tutan balıklar, sıkı bir beslenme uygulandığında kısa sürede yumurta yaparlar. İlk önce akvaryumun heryerini dolaşıp yumurtlamak için uygun biryer ararlar. Bu bir yaprak, filtrenin borusu olabilir. Genellikle büyük ve geniş yaprakları tercih ederler. Yumurtlayacakları yeri temizlemeye başladıklarını görürseniz, yakında yumurtalara kavşacaksınız demektir. Dişi balık, yumurtalarını düz bir yüzeye (yaprak yada herhangi başka bir materyal) dizmeye başlar. Erkek de dişinin peşinden giderek yumurtaları döller. Bu işlem birkaç saat sürebilir. Daha sonra yumurtaları yüzgeç ve kuyruklarıyla havalandırmaya başlarlar, mantarlaşan yumurtaları imha ederler. Genellikle ilk yumurtalarını yerler ama daha sonraki zamanlarda yumurtalarına ve yavrularına bakmayı öğrenirler.

Yavrular 27-28 C ısıda, 3-4 gün içinde çıkmaya başlar. İlk önce kuyrukları görünür. Kuyruklarını sürekli sallarlar ama bu sırada yüzemezler. Bulundukları yüzeye yapışıktırlar. Bu aşama da besin kesesini kullandıkları için ekstra yem yemezler. 1 hafta içinde yüzmeye başlarlar. Bu sırada artemia vermeye başlanabilir. 1 ay boyunca günaşırı dip çekimi ihmal edilmemelidir. 1 ay geçtikten sonra yavaş yavaş kuru yemlere alıştırabilirsiniz.

Diğer balıklarla uyum:

Rasbora, corydoras cinsleri, labirent balıklarının sakin türleri, moli, lepistes, sakin tetra türleri (neon, kardinal, red nose, siyah neon gibi) ve sakin küçük cichlid türleri (apisto grubu cichlidler) ile bir arada bulundurulabilirler. Ama çok küçük balıkları yiyebilirler. Bu yüzden de lepistes ve neon tetra gibi minik balıklarla beraber beslerken dikkatli olunmalıdır. Akvaryumda stres yaratıcı, çok hareketli balıkların bulunmasından kaçınmak gerekir. özellikle kuyruk kemiren balıkların bunlarla bir arada bulundurulması sakıncalıdır. Strese girdiklerinde yemden kesilirler ve sağlıkları bozulabilir, ölebilirler. Discus balıkları ile bir arada bulundurulmamalıdırlar. Çünkü kendilerini etkilemeyen ama discusların bağışıklık sistemini bozan bir tür paraziti taşıyabilirler.

Bir zamanlar beslediğim ve bol bol yavru aldığım meleklerin yavrularından çeşitli görüntüler:Melek balığı yavruları

Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1536x1152 ve 134KB ) Buraya Tıklayın

Bir zamanlar beslediğim (yukarıdaki ufaklıkların ana babası) melek balıkları:Melek Balığı, Melek Balığı Resimleri (Pterophyllum scalare)Melek Balığı, Melek Balığı Resimleri (Pterophyllum scalare)Melek Balığı, Melek Balığı Fotoğrafları (Pterophyllum scalare)
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
lepistes balığı ve hamilelik нüzüη Akvaryum 4 10-19-2008 10:10
Beta Balığı (Betta splendens) нüzüη Akvaryum 5 10-19-2008 09:21
TEMEL...Yunus balığı demir01 Fıkralar 1 09-05-2008 12:49
Köpek balığı korkuttu Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-27-2008 17:43
Yakalanan En Büyük Köpek Balığı By-AsK Enteresan Resim ve Videolar 1 03-29-2008 21:35


Şu Anki Saat: 13:46


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows