Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-23-2008, 11:00   #1
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Köpekbalığı, Pangasus (pangasius)
Latince Adı: Pangasius pangasius


Habitatı ve Anavatanı: Hindistanın geniş nehirleri ve çevresi.


Beslenme Biçimi: EtçilDavranış Biçimi: Barışçıl


Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl


Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı zor olmakla beraber dişilerin karın yüzgeçleri daha geniş olur.


Yüzme Seviyesi: Orta


Üreme: Akvaryumda üremesi çok zordur, düz yumurta dökerler.


Sıcaklık: 22-28 C


En Fazla Büyüdüğü Boy: 1 metreyi geçebilir.


En Az Akvaryum Hacmi: 2000 lt


Su Sertliği: Orta


pH: 6-7,6


Genel Yorum: 10 yıl kadar yaşarlar. Köpek balıklarınıa benzerlikleriyle dikkatleri üstüne toplayan Pengasus ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil aksine kendi haline barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır. Fazlasıyla tedirgin olması özelliklerinden biridir, çok hızlı ve kontrolsüz yüzerler, korktukları akvaryumdan dışarı atlayabilecek hızlarda yüzerler, camlara, ısıtcıya çarpabilirler. Saklanmaları için Mango köklerinden veya kayalardan oluşan mağara ve kovuklara ihtiyaç duyarlar. Akvaryumunuzu ışıklandırdığınızda kısa bir stres yaşayabilirler. Yemlenme konusunda dip yemine ihtiyaç duyabilirler. Bulundukları akvaryumda biyolojik ortam oturmamışsa yiyebiliecekleri yosun olmadığı için beslenme düzeninin granül yemlerle desteklenmesi önerilir. Geniş akvaryumlarda boyları 1 metreyi bulabilir, doğal olarak yaşadıkları bölgede yerli halkın besin kaynağıdır. Üremeleri çok zordur, yumurtlamaları için karanlık bir ortam, bol akıntı ve kovuklar isterler. Yumurtlama işlemi bittikten sonra yumurtalar mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır.Yorumlar: 1) Bu balığı uzunca bir süre besledim. Akvaryumum çok büyük olmadığı için de sıkıntılar yaşadım. Çok hareketli balıklar. Akvaryumun dibinde yüzerler ve en ufak bir sese dahi çok duyarlılar. Hemen kendilerini akvaryumun camlarına vs. çarpmaya başlarlar. Görme yetileri zayıf olduğu için bunu yapıyorlar diye düşünüyorum. Japon balığı ile aynı akvaryumda rahatça beslenilebilir. Ben besledim ve sorun yaşamadım.Çok barışçıllar. Ancak çok hareketli ve ürkek oldukları için kendilerini sık sık akvaryumun dışına atarlar ki bu nedenle mutlaka akvaryumun üzeri kapatılmalıdır. Bir gece akvaryumun kapağını açık unutmuştum ve 2 balığım kendini dışarı atarak ölmüştü. Çabuk hastalandıklarını söyleyebilirim. Bu nedenle de bir çok balığımı kaybettim. Bu nedenlerle de elimde kalan son 2 pangasusumu dün akvaryumcuya verip akvaryumumu yunus chiclet ve sarı prenses ile doldurdum Bu balığı beslemeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem akvaryumlarının büyük olması, ısıtıcının ve filtrenin iyi sabitlenmesi, dip yeminin eksik edilmemesi ve bu balığa karşı çok dikkatli ve nazik davranılması.Bu şartlar oluşturulur ve iyi bir ortam sağlanırsa güzel bir akvaryuma sahip olurlar diye düşünüyorum.


2) Çok hareketli balıklar yeni başlamama rağmen çok hoşuma gidiyorlar. Gerçekten köpek balığı gibi çok ani hareket ediyorlar. Cama tek tıklatmanızla onu göremeden akvaryumun bi yerinden bir yerine sanki ışınlanıyorlar. Ama sadece pengasus koyarsanız canınız sıkılıyor. Bi o tarafta bi bu tarafta çok hızlılar onları takip edemiyorsunuz. Gerçi benim akvaryumum küçük olduğu için sürekli olarak akvaryumun sol tarafında aşağı yukarı hareket ediyorlar.Bunu neden yapıyorlar halen çözmüş değilim.


3) Pangasiuslar köpek balığına ne kadar benzese de, yem yiyişi pangasiusa daha da güzellik katıyor. Pangasiuslar karanlıkta yem yemeyi çok seviyorlar. Bunu size bir örnekle anlatayım; benim akvaryumum 2.5 m ve içinde 15'i aşkın pangasius var. Pangasiuslara ışığı açıp da yem verdiğimde hiçbiri yem yemiyor; ama ışığı kapattığımda hepsi de yem yemeye başlıyor. Pangasiusların bir diğer özelliği de yüzgeçlerinin çok güçlü olması. Akvaryumdan dışarıya atlayabilecek kadar...


4) Köpek balıkları iyi beslendiği zaman vede geniş akvaryumlarda hızlı büyüyen bir balık türüdür.Yalnız bu balıkların gözleri iyi görmemekle beraber güzel bir avantajıda vardır, bu avantaj çok iyi koku alma duyusunun gelişmiş olmasıdır vede bu sayede yemi kolay bulurlar.Ayrıca yemlemeye dikkat edilmeli ve dip yem kullanılmalıdır,eğer yavru köpek balıkları büyüme aşamasındayken kurtçuklarda verilmeli bu besin sayesinde protein alarak sağlıklı büyümelerinde önemli bir rol oynayacaktır,son olarak köpek balıklarının etçil olanlarıda vardır ve bunada dikkat edilmeli belirli balıklarla beslenmelidir.


5) Bu balıkların oldukları akvaryuma yaklaşırken çok yavaş ve sakin davranılmalı. Yoksa kendini cama ve diğer aksesuarlara vurarak zarar verebilirler. En sevdiği yem dip yemleri ve büyümelerine çok faydası var, dip yemsiz bırakmayın.


6) Bir de harika ölme taklidi yapıyorlar, akvaryuma yeni aldığım pengasusum sağa sola deliler gibi manevra yaptıktan sonra, insanların yastığa başını koyduğu gibi yan bir şekilde kuma kafasını koydu ve bayıldı. Muhteşemdi, fotoğraf makinam olsaydı çekecektim. İnanılmazdı. 2 dakika sonra normale döndü ve şimdi çok sağlıklı.


7) Astronotlarla bile beslenebilen bir tür.Agresif balıklar ona zarar vermezse o da onlara zarar vermeyecektir.Büyük akvaryumlarda büyütülmesini öneririm.Çok iyi bakılırsa boyu 1 metreyi bulabilir.Sese ve titreşimlere duyarlı olduklarından akvaryumları sakin bir yere koyulmalıdır.Aksi taktirde panik yaşayarak akvaryumdan bile zıplayabilirler.


8) Pangasiuslar köpek balığına ne kadar benzese de, yem yiyişi pangasiusa daha da güzellik katıyor. Pangasiuslar karanlıkta yem yemeyi çok seviyorlar. Bunu size bir örnekle anlatayım; benim akvaryumum 2.5 m ve içinde 15'i aşkın pangasius var. Pangasiuslara ışığı açıp da yem verdiğimde hiçbiri yem yemiyor; ama ışığı kapattığımda hepsi de yem yemeye başlıyor. Pangasiusların bir diğer özelliği de yüzgeçlerinin çok güçlü olması. Akvaryumdan dışarıya atlayabilecek kadar...


9) Pangasus köpek balığına benzerliği ile ünlüdür. Aslen sevimli bir hayvandır. Görüntüsü kadar sert değil; aksine çok nazik bir balıktır.


10) Diğer balık türlerine göre daha hassaslar. Çok çabuk beyaz benek olabilyorlar ve tedavisi de zor. Gerçekten çok ürkekler. Kesinlikle akvaryumun üstü kapalı tutulmalı yoksa dışarı atlayabilirler.


11) Isı değişimlerine derileri ince olduğundan uyum sağlayamazlar ve ani ısı değişimlerinde ani ölümler görülür. Bazen şoka girerler ve akvaryumda ölü veya ölecekmiş gibi dururlar; ancak 1 saat sonra o korkak,tedirgin ve çok hızlı hareketlerine başlarlar.


12) Pangasus(Köpekbalığı)'nın gerçek köpekbalığı ile ilgisi yoktur. Sadece benzerlik söz konusudur. Bu balıklar ölü taklidi yapmalarıyla ünlüdür, çoğu acemi akvaryumcu balığı ölüyor diye geri getirmiştir veya çöpe atmıştır Belirtiler; ters gelebilir, yüzerken yan dönebilir,kendini kaya yada bitkiye sıkıştırabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız balığı atmayın, özellikle akvaryuma ilk koyulduklarında bu tip davranışlar sergilerler.


13) Bence kesinlikle yeni başlayanlara göre değil. Derisi ince olduğu için mantar ve beyazbeneğe çabuk yakalanır. Çok da sorunlu bir balıktır. Ayrıca çok korkak bir balık. Çok çabuk strese girer ve yem yemez.


14) Beslenirken akvaryumun üstü sert bir cisimle kapatılmalıdır. Aksi halde en ufak bir titreşimde hemen huysuzlaşırlar. Satın alırken de eğer bulunduğu akvaryum sizin akvaryumdan büyükse almayınız. Eğer akvaryum sizinkinden küçükse tercih ediniz. Dip yemi en uygun yemlendendir. Ayrıca dibe batan cichled yemleri büyümelerini hızlandırabilir. Yavrulamaları için havuz akvaryumlar lazımdır ve normal akvaryumlarda üretilmesi çok zordur.


15) İstanbul'da beslemek için aldığım 80 YTL'lik balığı Hindistan'da hamsi fiyatına yedim; ama tavsiye ederim. Muhteşem bir balık. Beslendiği ortama kesinlikle dikkat edilmesi lazım.


16) Çok hızlı balıklar. Kafalarını cama, ısıtıcıya çarpıyorlar; ama çok hareketli oldukları için akvaryuma renk katiyorlar ve çok barışçıllar. Bakmayı düşünenlere tavsiye ederim.


17) Bence köpekbalığı yeni başlayanlar için değil. Ama akvaryum bakımıyla çok uğraşanlar için ideal. Boyu 1m yi bulabilir bu nedenle büyük akvaryum gerekir.


18) Pangagus olarak adlandırılan bu cins köpek balığa benzerliği yüzünden köpek balığı olarakta adlandırılır.Akvaryumda çok hızlı büyyen bir cinstir.Yaşadığı ülkede bu cins beslenmek için kullanılır.Köpek balığına benzer fakat barışçıl bir cinstir.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:00   #2
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 688
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Habitatı Hindistan dır.Sıcaklığın 22–28 C, su sertliğinin orta ve pH’ ın 6–7,6 olması istenir. Köpek balıklarına benzerlikleriyle dikkatleri üstüne toplayan Pangasus ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil aksine kendi haline barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır. Fazlasıyla tedirgin olması özelliklerinden biridir, çok hızlı ve kontrolsüz yüzerler, korktuklarında akvaryumdan dışarı atlayabilecek hızlarda yüzerler, camlara, ısıtıcıya çarpabilirler.Bu çarpmalarda ciddi şekilde yaralanmalar, hatta ölümler söz konusu olabilir. Saklanmaları için Mango köklerinden veya kayalardan oluşan mağara ve kovuklara ihtiyaç duyarlar. Akvaryumunuzu ışıklandırdığınızda kısa bir stres yaşayabilirler. Yemlenme konusunda dip yemine ihtiyaç duyabilirler. Bulundukları akvaryumda biyolojik ortam oturmamışsa yiyebilecekleri yosun olmadığı için beslenme düzeninin granül yemlerle desteklenmesi önerilir. Geniş akvaryumlarda boyları 1 metreyi bulabilir, doğal olarak yaşadıkları bölgede yerli halkın besin kaynağıdır.Akvaryum şartlarında üremeleri çok zordur, yumurtlamaları için karanlık bir ortam, bol akıntı ve kovuklar isterler. Yumurtlama işlemi bittikten sonra yumurtalar mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Challenger Köpek Balığı (Pangasius sanitswongi) нüzüη Akvaryum 2 10-19-2008 09:37
Kanserle mücadelede köpekbalığı umudu Haberci Sağlık - Genel 0 10-13-2008 13:00
Köpekbalığı turizmi öldürdü LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-27-2008 01:50


Şu Anki Saat: 11:29


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows