Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Hayvanlar alemi > Akvaryum

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Köpekbalığı, Pangasus (pangasius)

Akvaryum


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 10-23-2008, 11:00   #1
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Köpekbalığı, Pangasus (pangasius)

9512pangasius pangasus kopekbaligi

34056ak7


akvaryumum DSC04226

Latince Adı: Pangasius pangasius


Habitatı ve Anavatanı: Hindistanın geniş nehirleri ve çevresi.


Beslenme Biçimi: EtçilDavranış Biçimi: Barışçıl


Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl


Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı zor olmakla beraber dişilerin karın yüzgeçleri daha geniş olur.


Yüzme Seviyesi: Orta


Üreme: Akvaryumda üremesi çok zordur, düz yumurta dökerler.


Sıcaklık: 22-28 C


En Fazla Büyüdüğü Boy: 1 metreyi geçebilir.


En Az Akvaryum Hacmi: 2000 lt


Su Sertliği: Orta


pH: 6-7,6


Genel Yorum: 10 yıl kadar yaşarlar. Köpek balıklarınıa benzerlikleriyle dikkatleri üstüne toplayan Pengasus ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil aksine kendi haline barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır. Fazlasıyla tedirgin olması özelliklerinden biridir, çok hızlı ve kontrolsüz yüzerler, korktukları akvaryumdan dışarı atlayabilecek hızlarda yüzerler, camlara, ısıtcıya çarpabilirler. Saklanmaları için Mango köklerinden veya kayalardan oluşan mağara ve kovuklara ihtiyaç duyarlar. Akvaryumunuzu ışıklandırdığınızda kısa bir stres yaşayabilirler. Yemlenme konusunda dip yemine ihtiyaç duyabilirler. Bulundukları akvaryumda biyolojik ortam oturmamışsa yiyebiliecekleri yosun olmadığı için beslenme düzeninin granül yemlerle desteklenmesi önerilir. Geniş akvaryumlarda boyları 1 metreyi bulabilir, doğal olarak yaşadıkları bölgede yerli halkın besin kaynağıdır. Üremeleri çok zordur, yumurtlamaları için karanlık bir ortam, bol akıntı ve kovuklar isterler. Yumurtlama işlemi bittikten sonra yumurtalar mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır.Yorumlar: 1) Bu balığı uzunca bir süre besledim. Akvaryumum çok büyük olmadığı için de sıkıntılar yaşadım. Çok hareketli balıklar. Akvaryumun dibinde yüzerler ve en ufak bir sese dahi çok duyarlılar. Hemen kendilerini akvaryumun camlarına vs. çarpmaya başlarlar. Görme yetileri zayıf olduğu için bunu yapıyorlar diye düşünüyorum. Japon balığı ile aynı akvaryumda rahatça beslenilebilir. Ben besledim ve sorun yaşamadım.Çok barışçıllar. Ancak çok hareketli ve ürkek oldukları için kendilerini sık sık akvaryumun dışına atarlar ki bu nedenle mutlaka akvaryumun üzeri kapatılmalıdır. Bir gece akvaryumun kapağını açık unutmuştum ve 2 balığım kendini dışarı atarak ölmüştü. Çabuk hastalandıklarını söyleyebilirim. Bu nedenle de bir çok balığımı kaybettim. Bu nedenlerle de elimde kalan son 2 pangasusumu dün akvaryumcuya verip akvaryumumu yunus chiclet ve sarı prenses ile doldurdum smile Bu balığı beslemeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem akvaryumlarının büyük olması, ısıtıcının ve filtrenin iyi sabitlenmesi, dip yeminin eksik edilmemesi ve bu balığa karşı çok dikkatli ve nazik davranılması.Bu şartlar oluşturulur ve iyi bir ortam sağlanırsa güzel bir akvaryuma sahip olurlar diye düşünüyorum.


2) Çok hareketli balıklar yeni başlamama rağmen çok hoşuma gidiyorlar. Gerçekten köpek balığı gibi çok ani hareket ediyorlar. Cama tek tıklatmanızla onu göremeden akvaryumun bi yerinden bir yerine sanki ışınlanıyorlar. Ama sadece pengasus koyarsanız canınız sıkılıyor. Bi o tarafta bi bu tarafta çok hızlılar onları takip edemiyorsunuz. Gerçi benim akvaryumum küçük olduğu için sürekli olarak akvaryumun sol tarafında aşağı yukarı hareket ediyorlar.Bunu neden yapıyorlar halen çözmüş değilim.


3) Pangasiuslar köpek balığına ne kadar benzese de, yem yiyişi pangasiusa daha da güzellik katıyor. Pangasiuslar karanlıkta yem yemeyi çok seviyorlar. Bunu size bir örnekle anlatayım; benim akvaryumum 2.5 m ve içinde 15'i aşkın pangasius var. Pangasiuslara ışığı açıp da yem verdiğimde hiçbiri yem yemiyor; ama ışığı kapattığımda hepsi de yem yemeye başlıyor. Pangasiusların bir diğer özelliği de yüzgeçlerinin çok güçlü olması. Akvaryumdan dışarıya atlayabilecek kadar...


4) Köpek balıkları iyi beslendiği zaman vede geniş akvaryumlarda hızlı büyüyen bir balık türüdür.Yalnız bu balıkların gözleri iyi görmemekle beraber güzel bir avantajıda vardır, bu avantaj çok iyi koku alma duyusunun gelişmiş olmasıdır vede bu sayede yemi kolay bulurlar.Ayrıca yemlemeye dikkat edilmeli ve dip yem kullanılmalıdır,eğer yavru köpek balıkları büyüme aşamasındayken kurtçuklarda verilmeli bu besin sayesinde protein alarak sağlıklı büyümelerinde önemli bir rol oynayacaktır,son olarak köpek balıklarının etçil olanlarıda vardır ve bunada dikkat edilmeli belirli balıklarla beslenmelidir.


5) Bu balıkların oldukları akvaryuma yaklaşırken çok yavaş ve sakin davranılmalı. Yoksa kendini cama ve diğer aksesuarlara vurarak zarar verebilirler. En sevdiği yem dip yemleri ve büyümelerine çok faydası var, dip yemsiz bırakmayın.


6) Bir de harika ölme taklidi yapıyorlar, akvaryuma yeni aldığım pengasusum sağa sola deliler gibi manevra yaptıktan sonra, insanların yastığa başını koyduğu gibi yan bir şekilde kuma kafasını koydu ve bayıldı. Muhteşemdi, fotoğraf makinam olsaydı çekecektim. İnanılmazdı. 2 dakika sonra normale döndü ve şimdi çok sağlıklı.


7) Astronotlarla bile beslenebilen bir tür.Agresif balıklar ona zarar vermezse o da onlara zarar vermeyecektir.Büyük akvaryumlarda büyütülmesini öneririm.Çok iyi bakılırsa boyu 1 metreyi bulabilir.Sese ve titreşimlere duyarlı olduklarından akvaryumları sakin bir yere koyulmalıdır.Aksi taktirde panik yaşayarak akvaryumdan bile zıplayabilirler.


8) Pangasiuslar köpek balığına ne kadar benzese de, yem yiyişi pangasiusa daha da güzellik katıyor. Pangasiuslar karanlıkta yem yemeyi çok seviyorlar. Bunu size bir örnekle anlatayım; benim akvaryumum 2.5 m ve içinde 15'i aşkın pangasius var. Pangasiuslara ışığı açıp da yem verdiğimde hiçbiri yem yemiyor; ama ışığı kapattığımda hepsi de yem yemeye başlıyor. Pangasiusların bir diğer özelliği de yüzgeçlerinin çok güçlü olması. Akvaryumdan dışarıya atlayabilecek kadar...


9) Pangasus köpek balığına benzerliği ile ünlüdür. Aslen sevimli bir hayvandır. Görüntüsü kadar sert değil; aksine çok nazik bir balıktır.


10) Diğer balık türlerine göre daha hassaslar. Çok çabuk beyaz benek olabilyorlar ve tedavisi de zor. Gerçekten çok ürkekler. Kesinlikle akvaryumun üstü kapalı tutulmalı yoksa dışarı atlayabilirler.


11) Isı değişimlerine derileri ince olduğundan uyum sağlayamazlar ve ani ısı değişimlerinde ani ölümler görülür. Bazen şoka girerler ve akvaryumda ölü veya ölecekmiş gibi dururlar; ancak 1 saat sonra o korkak,tedirgin ve çok hızlı hareketlerine başlarlar.


12) Pangasus(Köpekbalığı)'nın gerçek köpekbalığı ile ilgisi yoktur. Sadece benzerlik söz konusudur. Bu balıklar ölü taklidi yapmalarıyla ünlüdür, çoğu acemi akvaryumcu balığı ölüyor diye geri getirmiştir veya çöpe atmıştır Belirtiler; ters gelebilir, yüzerken yan dönebilir,kendini kaya yada bitkiye sıkıştırabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız balığı atmayın, özellikle akvaryuma ilk koyulduklarında bu tip davranışlar sergilerler.


13) Bence kesinlikle yeni başlayanlara göre değil. Derisi ince olduğu için mantar ve beyazbeneğe çabuk yakalanır. Çok da sorunlu bir balıktır. Ayrıca çok korkak bir balık. Çok çabuk strese girer ve yem yemez.


14) Beslenirken akvaryumun üstü sert bir cisimle kapatılmalıdır. Aksi halde en ufak bir titreşimde hemen huysuzlaşırlar. Satın alırken de eğer bulunduğu akvaryum sizin akvaryumdan büyükse almayınız. Eğer akvaryum sizinkinden küçükse tercih ediniz. Dip yemi en uygun yemlendendir. Ayrıca dibe batan cichled yemleri büyümelerini hızlandırabilir. Yavrulamaları için havuz akvaryumlar lazımdır ve normal akvaryumlarda üretilmesi çok zordur.


15) İstanbul'da beslemek için aldığım 80 YTL'lik balığı Hindistan'da hamsi fiyatına yedim; ama tavsiye ederim. Muhteşem bir balık. Beslendiği ortama kesinlikle dikkat edilmesi lazım.


16) Çok hızlı balıklar. Kafalarını cama, ısıtıcıya çarpıyorlar; ama çok hareketli oldukları için akvaryuma renk katiyorlar ve çok barışçıllar. Bakmayı düşünenlere tavsiye ederim.


17) Bence köpekbalığı yeni başlayanlar için değil. Ama akvaryum bakımıyla çok uğraşanlar için ideal. Boyu 1m yi bulabilir bu nedenle büyük akvaryum gerekir.


18) Pangagus olarak adlandırılan bu cins köpek balığa benzerliği yüzünden köpek balığı olarakta adlandırılır.Akvaryumda çok hızlı büyyen bir cinstir.Yaşadığı ülkede bu cins beslenmek için kullanılır.Köpek balığına benzer fakat barışçıl bir cinstir.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 10-23-2008, 11:00   #2
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Habitatı Hindistan dır.Sıcaklığın 22–28 C, su sertliğinin orta ve pH’ ın 6–7,6 olması istenir. Köpek balıklarına benzerlikleriyle dikkatleri üstüne toplayan Pangasus ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil aksine kendi haline barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır. Fazlasıyla tedirgin olması özelliklerinden biridir, çok hızlı ve kontrolsüz yüzerler, korktuklarında akvaryumdan dışarı atlayabilecek hızlarda yüzerler, camlara, ısıtıcıya çarpabilirler.Bu çarpmalarda ciddi şekilde yaralanmalar, hatta ölümler söz konusu olabilir. Saklanmaları için Mango köklerinden veya kayalardan oluşan mağara ve kovuklara ihtiyaç duyarlar. Akvaryumunuzu ışıklandırdığınızda kısa bir stres yaşayabilirler. Yemlenme konusunda dip yemine ihtiyaç duyabilirler. Bulundukları akvaryumda biyolojik ortam oturmamışsa yiyebilecekleri yosun olmadığı için beslenme düzeninin granül yemlerle desteklenmesi önerilir. Geniş akvaryumlarda boyları 1 metreyi bulabilir, doğal olarak yaşadıkları bölgede yerli halkın besin kaynağıdır.Akvaryum şartlarında üremeleri çok zordur, yumurtlamaları için karanlık bir ortam, bol akıntı ve kovuklar isterler. Yumurtlama işlemi bittikten sonra yumurtalar mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
köpekbalığı, pangasius, pangasus

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Challenger Köpek Balığı (Pangasius sanitswongi) нüzüη Akvaryum 2 10-19-2008 09:37
Kanserle mücadelede köpekbalığı umudu Haberci Sağlık - Genel 0 10-13-2008 13:00
Köpekbalığı turizmi öldürdü LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-27-2008 01:50


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:56 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628