Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-23-2008, 11:15   #1
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Frontosa, Frontoza Cichlidleri (Cyphotilapia frontosa)Latince Adı: Cyphotilapia frontosa

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün Derin Kayalıkları

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Yutamayacağı boydaki balıklara karşı barışçıl.

Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha iri olur. Hörgüçleri de daha gelişkindir.

Üreme: 25 – 70 Yumurtayı 28 Gün Ağzında Kuluçkaya Yatırır Erkek Dişi Oranının 1/3 Olması Önerilir.

Sıcaklık: 24 °- 25 °

En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre

Su Sertliği: Çok Sert

pH: 8,5 – 9,1

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Yerel bölge insanları tarafından besin olarak kullanılır. Gölün derinliklerinde bulunurlar. Bir frontosa başına 80-100 lt su düşecek şekilde balık sayısı ayarlanmalıdır. Erkekler dişileri hırpalayabilir, bu yüzden dişi sayısını fazla tutmakta fayda vardır.

Cyphotilapia FrontosaFrontosalar derin kayalıkların bilindik türüdür ve 15 metreden derin bölgelerde yaşarlar. Fronotsalar gruplar halinde yaşarlar. Büyük bir erkeği tek olarak görmek zordur, genelde dişiler ve küçük erkeklerden oluşmuş bir grupla beraberdir. Yavrular daha sığ bölgelerde bulunabilirler. Frontosa çok ağır bir canlıdır, rahatsız edilmedikçe heyecanlı davranmazlar. Yavru frontosalar; kabuklular ve diğer küçük canlılarıyla beslense de, genç ve yetişkin frontosalar balıkla beslenirler. Akvaryumdaki kendisinin yarı boyundaki balıkları bile iştahla yiyebilirler. Frontosalar doğada Leptosomalarla beslenirler. Frontosalar gündüzleri Leptosomaları yakalayacak kadar hızlı olamazlar, ancak gece çöktüğünde kumun üstünde dinlenen Leptosomaları yakalayacak kadar sessiz olabilirler. Kafadaki hörgüç erkeklerde çok fazla gelişebilir, dişiler de bu özellikten yoksun değildir. Dişilerin de hörgüçleri büyür ancak hiçbir zaman baskın yaşlı bir erkek kadar olamazlar. Frontosaların üremesi de yavaşlıklarına yaraşır bir şekilde olur. Erkek kendisine bir yuva kazmaz, hazır erkek ve dişi de ürerlerken gruptan uzaklaşmazlar. Uygun buldukları bir yerde, erkeğin zayıf koruması altında yumurtlarlar. Bu yüzden akvaryumda hızlı yumurta çalıcılar olmamalıdır yoksa dişi ağzına alacak yumurta bulamayabilir. Dişi diğer cichlidler gibi yumurtasını almak için dönmez, aksine geri yüzer ve yumurtayı alır. Yumurtalar serbest kalmadan 5 haftaya kadar ağızda tutulabilir. Frontozalar gölde geniş şekilde dağılmışlardır. İlk önce Burundi'den çıkan Frontoza akvaryum severlere sunulmuştur. Ardından da Kigoma akvaryumdaki yerini almıştır. Burindi'den bir tane daha fazla bandı olduğundan 7 bantlı Frontosa olarak adlandırılmıştır. Fakat diğer türler keşfedildikçe 7 bantlı Frontosa değil de Kigoma Frontosa olarak adlandırmanın daha uygun olacağı düşünülmüştür. Kigomanın yanaklarında koyu mavi bir renk, dorsal fininde ise sarı bir renk vardır. Oldukça popüler bir türdür. Ancak bazı hobiciler Frontosa'yı Amerikan ve Malawi Cichlidleriyle beraber besleme hatasını yapmaktadır.


Kaynak: Tanganyikan Cichlids In Their Natural Habitat

Frontosa Üretimi

Cyphotilapia Frontosa'nın Başarılı Üretimi

Frontosa almayı düşünüyorsanız bu çok iyi bir fikirdir. Fakat düşünmüyorsanız mutlaka düşünmalesiniz. İlk olarak Frontosaların resimlerini African Cichlids adlı kitapta görmüştüm. Bu gözalıcı, parlak siyah ve beyaz şeritleriyle ilgi çekici açık mavi yüzgeçleri ve yanaklarıyla merak uyandıran kafa hörgücünü gördüğümde aşık oldum. Frontosalar Afrika Cichlidlerinin Tanganyika bölgesine ait yaklaşık 2-3 ayda bir 90+ yumurta döken balıklarıdır. Frontosalar çok sert balıklardır ve pekçok hastalığa karşı bağışıklıkları vardır. Kısmen boyutlarından dolayı(Tam erişkin erkekler 35 cm e kadar büyüyebilir) ve kısmen de agresif olmayan doğalarından dolayı ben hiçbir Tanganyika Gölü Cichlidiyle kavga etmediğini veya başının hiçbir Cichlidle derde girmediğini biliyorum.


Frontosalar benim fikrime göre her hobicinin koleksiyonunu geliştiren en güzel,en sağlıklı ve en zeki türleridir. Her ne kadar ben Frontosa koleksiyonuma 2 ufak(3,5 cm) balıkla başlasamda benim gayretim ve bu balığa olan sevgim üreyen bir koloni kurmamda bana yol gösterdi. Uzun yıllar denemeler ve hatalar sonucunda ben Cichlidler için başarılı bir üreme programı geliştireceğime inandım. Tüm hobiciler içinde bunu nasıl başardığımı paylaşmak için sık sorulan sorular hazırladım. Bu sorular,önerilerim ve gözlemlerimi dikkate alarak:

HANGİ BOYLA BAŞLAYABİLİRİM?

Üreme boyunda bir Frontosa kolonizi ile başlamak bayağı pahalıya malolabilir.(Balık başına 60-70 Dolar)ve büyük bir tanka ihtiyaç duyarsınız ama büyük bir tankınız ve paranız varsa hiç durmayın. Ben Frontosalarla ilgileneceklere ufak yavrular ve bol sabırla başlamalarını öneririm. Bu yavrular diğer Cichlidlerle 5 cm e gelinceye kadar aynı akvaryumda bakılabilir veya üreme boyuna gelebilecekleri kadar bir tankta yanlız bakılırlar. 1,5 ila 2 yıl arasında üreme boylarına gelmelerini zevkle seyredebilirsiniz. (Dişiler 13 cm Erkekler 18 cm)

AKVARYUMA KAÇ FRONTOSA KOYABİLİRİM?

200 litrelik üretim tankında 1 erkek ve 1-2 dişi üreyebilir. Ben şunu gördüm; bu boy tanklarda 3. dişi kesinlikle dipte bölge sahibi olamıyor ve bundan dolayıdır ki yumurta dökmek için dibe inemiyor; yumurta dökecek uygun bir yer bulamıyor. 360 litre ve daha büyük tanklarda ise 2 erkek ve 6-7 dişiden oluşan koloni üretim için en iyi neticeyi verir.eğer bu koloni hepsi yavruyken kurulduysa bir problem gözlenmez.Bununla beraber bu koloninin içine üreme boyunda balık koyarsak çok dikkatli olmalıyız. Bu durumu çok dikkatli izlemeniz gerekir. Tercihen bir erkek diğerinden daha yaşlı ve daha baskın olursa diğer erkek daha itaatkar olur. Muhtemelen bu durumda tüm frontosalar kendi bölgelerini bilir ve statü problemlerini vukuatsız şekilde atlatırlar.Çok iyi takip ederek bir balığı öldürücü darbeler almadan akvaryumdan çıkartabilirsiniz. Akvaryumdan dışlanan bir Frontosa nın tekrar koloni tarafından akvaryuma kabul edilmesi imkansız sayılabilir. Bu balık için mutlaka başka bir tank hazırlamalı veya balığı değiştirmelisiniz. Bu en kolay çözüm yoludur.

TANKIMIZI HAZIRLAMANIN EN İYİ YOLU NEDİR?

Frontosa üretimi için minimum 200 litre ve üzeri tanklar tercih edilir. Çok az sayıda kaya, bitki ve süs konulabilir. Canlı veya yapay bitkiler Frontosalar tarafından çabucak kökünden sökülür, yenilir veya imha edilir. Geniş dik kayalar, geniş çiçek saksıları, büyük kil kaplar veya PVC borular ve Karayağan taşları mükemmel yapı taşlarıdır. Bunlar 5 cm kalınlığında beyaz mermer çakıllar üzerine stratejik olarak yerleştirilmelidir. Erkeğin yerleşeceği üreme mağarası ve evi akvaryumun bir köşesine hazırlanmalıdır. Bu mağara erkeğin rahatça dinlenebileceği, sırt yüzgecinin aşağıya düşmeyeceği ve dişinin ziyaret edebileceği büyüklükte olmalıdır.Aynı zamanda mağara dişi yumurta dökerken yanyana durabilecekleri kadarda geniş olmalıdır.Akvaryumda her dişinin kendi bölgesi, rahat edebileceği bir mağarasının olması ve bunların üreme mağarasından uzak olması gerekir.Dişi yumurtladıktan sonra üreme mağarasından ayrılmalı ve mümkünde kendi tecrit edilmiş bölgesinde kuluçka süresine geçmelidir.frontosalar için makul bölgesel şartlar olmalıdır. Bazı balıklar küçük alanlarda mutlu olurken bazıları tüm akvaryuma sahip olmak ister. Her dişinin kendi yeri, bölgesi vardır. Bu bölge dişi tarafından tankta işgal edilir. Eğer mümkünse yer zemininde bir mağara alacaktır; fakat dipten yukarıda hazırlnmış bir mağara ona kuluçkaya yatma imkanı sağlayacak bir yer sunacaktır.Kıskanç dişiler bazen kuluçkaya yatmış dişi ile kavga ederek yumurtalarını attırmaya çalışırlar. Ben her dişi için bir mağarayla başladım ama bunun dışında bazen hepsi için saklanacak yerler oluşturarak ve ekleyerek devam ettim.Ne zamanki dişiler birbirlerini kovalamaktan vazgeçti işte o zaman tankımın hazır olduğuna karar verdim. Frontosalar açık alanda yüzerler ve özellikle mağaralarda saklanmazlar. Frontosaların sadece kuluçkaya yatmak ve takiplerden kaçmak için mağaraya ihtiyaçları vardır. Belkide bazen sadece yanlız kalmak için bir mağaraya ihtiyaçları olur. Frontosalar sessiz ve donuk ışıkla aydınlatılmış temiz suyu olan ve sabit ısılı akvaryumlarda çok arahat ederler.ben dereceyi 24,5 ila 25,5 derce arasında tutarak her hafta %10 su değişimi yapmayı tercih ediyorum. Her ne kadar büyük akvaryumumda çift taraflı bir ışık olsada rahat etmeleri açısından ben tek taraftakini kullanırım.

BALIKLARIMIN YUMURTA DÖKMEYE HAZIR OLDUKLARINI NEZAMAN ANLARIM?

Benim frontosalarım ben akvaryuma arkam dönükken yumurta dökmeyi tercih ediyorlar! Eğer siz onların bu faaliyetlerini gözlemlemek isterseniz her sabah beslemeden önce dişilerin yumurta tüplerinin çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz.Eğer böyle ise dişi yumurta dökmeye hazırdır ve erkeğin dişiye çok yakın olarak yüzdüğünü görürsünüz. Dişiler yumurta dökmeye başladığında tüm şartlar çok iyi ise yumurta dökme 10 15 dakika arası sürer. Diğer zamanlarda bu yarım saat veya daha uzun sürer. Bu süreç yumurtaların dökülmesine bağlı olarak değişir.

YUMURTA DÖKME İŞLEMİ NASILDIR?

Büyük erkek frontosa yavaş hareket eder. Erkek Frontosa dişiyi Malawi Cichlidleri gibi hareketli bir şekilde kovalamaz. Dişileri izler. Dişilerden biri ne zaman yumurta dökmeye hazırsa erkek ona doğru yavaşça yüzer ve onu geçer. Dişiye üreme mağarasına gitmesi için bir işaret verir. Dişi hazır olduğunda üreme mağarasına gider ve yumurta dökmeye başlar. Erkek dişiyi takip eder ve yumurta dökme periyodunun başından sonuna dek oarada kalır. Erkek frontosa mağara arkasında nöbet tutarak istenmeyen yabancılara karşı koyar. Bu arada dişiyi yumurtaları yayarken ve yanak boşluğuna alırken hep gözetim altında tutar. Periyodik olarak erkekte dişini arkasından mağaraya girer, titreyerek spermlerini bırakırken dişinin ağzındaki yumurtaları verimlileştirir. Yumurta döküldükten sonra dişi üreme mağarasından ayrılır ve kendi rahat edeceği, kuluçkaya yatacağı bölgesine gider. Eğer dişi erkeği üreme mağarasına izlemek konusunda isteksiz ise erkek dişiyi birkaç kez pas geçer ve kuyruğunu sağ sola sallayarak dişiye işaret verir. Eğer dişi mağaraya erkeğin birkaç geçişinden ve sinyalinden sonra gitmezse erkek dişiye saldırı ve üreme mağarasına gidene dek kovalar.

DİŞİ YUMURTA DÖKMEYİ REDDERSE NE OLUR?

Ben şunu gördüm; eğer dişi üremezse en nihayetinde erkek saldırır ve dişiyi öldürür.Bunun sebebi ya dişi çok yaşlıdır ya da diğerleri gibi değildir. Üreme için çok genç Frontosalar diğer dişiler ve erkekler tarafından saldırıya uğratılmaz.Frontosaların çok güçlü istek ve istememek gibi duyguları vardır. Başarılı üretim için frontosalar uyumlu olmalıdır.Siz akvaryumunuza 1 dişi 1 erkek frontosa koyarak üreyin diyebilirsiniz. Bazen olacak ama çoğunlukla olmayacaktır. Ben dişinin dominant olmayan erkekle bir olayını gözlemledim. Dişi bazen farklı bir köşeye gider ve yumurtalarını serer toplar ve genç erkeğin yumurtaları verimlileştirmesi için kurnazca yanından geçer. Bazen dominant erkek bu olay gerçekleşirken onları yakalayabilir. Sub dominant erkeğe ve dişisine saldırarak yumurta dökmesini kestirir. Eğer tankınızda yeterli sayıda dişi varsa dominant erkek ve diğer genç erkek üreme için dişileri paylaşır. Bu erkeklerden herhangi birisine birşey olursa diye çok iyi bir fikirdir. Sizin yaşlı dominant erkeğinizi kaybetmeniz çok trajik bir olaydır; çünkü bazen yeni koyacağınız dominant erkek bazı dişiler tarafından asla kabul edilmeyecektir. Ben bazen dişilerin erkeğe saldırdığını ve yumurta dökmediğini gördüm. Bundan dolayıdır ki böyle bir olay yaşadığınızda alacağınız yeni dominant erkek kesinlikle tüm dişilerden daha büyük olmalıdır.Bazen dişiler erkek çok güçlüyse onun tarafından teslim olmaya zorlanabilirler ve bunun nihayetinde boyun eğerler. Bir başka durumda balıkların yerleşmeleri çok dikkatli izlenerek kayıpsız atlatılabilir.Ben birkaç tane büyük tankım olduğu için bu konuda çok şanslıydım. Dişi yumurta dökmediği zaman ve erkeğin saldırısına uğradığında hep başka yeni bir tank hazırladım ve problemli dişiyi buraya ayırarak yanına erkek adapte etmeye çalıştım. Dişiye erkeğini seçme şansı verdiğimde en nihayetinde üremeye başladığını gördüm

YUMURTA DÖKTÜKTEN SONRA YETİŞKİNLERİMİZİ NASIL BESLERİZ?

Ben balıklarımı beslemeden evvel hep akvaryumumu kontrol ederim. Eğer üreme ile ilgili bir belirti varsa veya yumurta dökme olayı varsa ışıkları hemen kapatarak yemlemeyi 24 saat boyunca keserim. Bazı yemler özellikle tuzlu su karidesi veya dondurulmuş krill vermek muhtemelen dişinin yumurta dökmesini engeller. Bu lezzetli yemleri yemek için aceleyle ağzı yumurtayla dolu olarak mağarasına gidip ağzı boş çıkan dişiler gördüm. Kuluçkaya yatmış dişiyi devamlı gözlemleyerek diğerlerini sadece tane ve top yemlerle beslerim.

DİŞİNİN YUMURTALARI TUTABİLECE?İNİ NASIL SÖYLERİM?

Eğer kuluçkaya yatmış dişi ben yemleme yapmaya başladığımda arkasını dönüyorsa veya ters tarafa bakıyorsa yumurtalarını kesinlikle tutacağını anlarsınız. Ağzında yumurta olan dişi yemleme zamanı yemleri koklamaya başlarsa o yemleme boyunca soluğumu tutarak yumurtaları mümkün olduğunca çabuk almaya çalışırım.Dişi Frontosa nın yemle ilgilenmesi demek yumurtaları daha fazla tutamayacağı ve yumurtaların ondan alınmasının daha uygun olacağı manasına gelir.

KULUÇKADAKİ DİŞİYİ KUSTURMALIMIYIZ?

Cevap evettir. Zorluğu her dişi için ayrı ayrı karar vermeniz gerektiğindendir. 18-20 gün arası dişiyi kustururum. Yumurtladıktan sonra yumurtaları yiyeceğine karar verirsem daha erken kusturmaya karar veririm. Bir dişi erken kusturulmuşsa sonraki aşamalarda da bu kalıba uyar. Ben böyle bir dişiyi yumurtaları ağzına aldıktan 5-10 gün sonra kustururum. Her ne kadar böyle kalıplaşmış da olsa şartların değiştiğini çok gördüm.Her nekadar yumurta döken dişiyi gözlemlemek önemliyse de en iyi yöntem gidişata göre karar vermektir. Dişiyi sağmak zalimce görünsede bu hikayenin bir de pozitif tarafı vardır. Dişiden yumurtaları erken aldığınızda daha fazla yavru ve yumurtayı uzun taşıma periyodu boyunca yemeden tüketmeden alabilirsiniz. Gerçek sonuç bunu uyguladığınız taktirde dişinin tekrardan üremesinin çok daha kolay olacağı olarak açıklanabilir.

YUMURTALAR ÇIKARTILDIKTAN SONRA NE YAPMALIYIZ?

Kuluçkaya yatmış dişi 18-20 gün sonra sağıldığında yavrular serbest yüzebilecek durumda olacaktır.Bunları birkaç ay kalacakları 80 litrelik yavru tankına alabilirsiniz. Eğer dişi daha erken kusturulmuşsa yumurtaları dibi koni şeklinde bir çay süzgecine koyarak onlarla ilgilenmek üzere 40 litrelik ayrı bir tanka ayırırım.Yumurtaları ayırdığım akvaryum içine tam yumurtaların üzerine gelecek şekilde ve onları nazik biçinde çevrilmelerini sağlayacak hava taşları eklerim.Hava taşlarından çıkan kabarcıklar yumurtaları çevirir.Bunun yanı sıra yumurta tankına yumurtaların mantarlaşmaması için 10-15 damla metilen mavisi eklerim. Hergün yumurtaları kontrol ederek beyaz olan ve durumu kötüye giden yumurtalarımı çıkartırım.Yumurtaların yavaş yavaş günden güne kafa ve kuyrukları oluşurken izlemek çok ilginçtir.Küçük güzel yavrular serbest yüzmeye başladıktan sonra gelişmelerine devam etmeleri açısından 80 litrelik yavru tankına alınmalıdır.Hemen hemen 2 cm i bulduklarında serbest yüzmeye başlayan bu yavrular inanılmayacak kadar büyük bir hızla büyürler.Doğar doğmaz bölgelerine özgü siyah beya dikey şeritleri yanak ve yüzgeçlerindeki mavilikler çok belirgindir.

KAÇ ADET YAVRU ALINABİLİR?

Sanırım her hobici kendi balıklarından ne kadar ve ne boyda yavru alacağını çok merak eder. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki her 2-3 ayda bir ortalama 55 yavru beklenebilir. Tabi genç dişilerde bu sayı 18-30 yetişkin dişilerde ise 50-90 arası nitelendirilir. Benim 6 yaşında dişiden aldığım 96 adet yavru benim rekorumdur. Unutulmaması gereken konu şudur: Eğer üreyen balıklarına mükemmel yemler ve mükemmel üreme şartları sağlarsanız muhteşem yavrular alırsınız.

DAHA İYİ YUMURTA ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Eğer Frontosa'nız yeterli yavru üretemiyorsa bunun bir sebebi olduğuna inanırım. Ben bu durumda tank üzerinde çalışır ve üreme şartlarını değerlendiririm. Mümkünse yumurta dökmeyi izler herhangi bir problem veya farklılık varmı yok mu diye araştırırım. Bazen kıskanç dişiler ön planda olmak ister. Bazen de kayalar ve mağaraların pozisyonu erkek Frontosa'nın üreme için hareketlerini kısıtlayabilir. Eğer erkek balık dişiyi çok fazla kovalayarak yorulursa yumurtaları verimlileştirmedeki görevini tam olarak yerine getiremez. Bazen de dişi erkek çok agresifse yumurtlamayı tam olarak gerçekleştiremez.Başarılı yumurta dökme, yumurta dökülmesinin kesilmemesi ve acele edilmemesiyle yakın ilişklidir.ben düzeni ayarlamakla uğraşırım. Ne ile beslediğiniz iyi yumurtlamanın anahtarıdır. Ben balıklarıma günde 2 kez yüksek protein içeren diyet uyguluyorum. Bol miktarda donmuş tuzlu su karidesi, dondurulmuş kurutulmuş kankurdu ve Krill le birlikte pek çok çeşit büyük pul yem veriyorum. Tetra Doramin de bana çok iyi sonuçlar verdi. Bazen frontosalarımı elle beslemediğimde üremeyecekler gibi gelir.

Özet olarak Frontosa bir hobicinin koleksiyonunda bulunan en heyacan verici balıktır. Alacağınız yavrular ile başlayarak onları üreme boyuna ulaştırarak bir sürü sağlıklı yavru sahibi olabilirsiniz. Şunu söyleyerek bitirmek isterim:

Frontosanızı bir insan olarak düşünün,onu çok daha kolay anlayacaksınız.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:15   #2
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
StandartCYPHOTILAPIA FRONTOSA "MPIMBWE BLUE" BESLEMEK ANTHONY TU


İkincilik ödülü -Amerikan akvaryumlar federasyonu sosyal yayınınca 2003’te en iyi üretim makalesi ödülü.
Çeviren: Selim Polat


Giriş:


Chichlid hobisinde uzun yıllar, Tanganika’nın daha derinleri bulununcaya kadar, Cyphotilapia frontosa diplerin kralı olarak kabul edildi. Bu tür 1970’lerin başlarında bulundu ve pek çok chiclid severin esas chiclid kadrosunda yerini aldı. Gerçekte pek çok türü olmasına rağmen, en yaygın olanı Brundi altı bantlıdır. Brundi altı bantlı, Tanganika chichletlerinin önemli kaşiflirenden biri olan Pierre Brichard tarafından bulundu ve ihraç edildi. Tabii daha sonra diğer ihracatçılar da bize, Tanzanian altı bantlı, Kigoma yedi bantlı, Kipili gibi yeni frontozalar sundular. Ve bütün dünyadaki cichlid hobicileri büyük bir hayranlık içinde Cyphotilapia frontosa "mpimbwe mavi" ile tanıştılar. Ben Cyphotilapia frontosa "mpimbwe mavi"yi göz alıcı canlılıktaki siyah ve beyaz yatay bantlarından, yüzgeçlerinin aydınlık maviliğinden ve yanaklarındaki koyu maviden dolayı seviyorum.


Neden frontosa mpimbwe mavi beslemek istedim?


Pek çok frontasa türü var. Ancak onun fotoğrafını Ad Konings’in kitaplarında ilk gördüğüm zaman, Cyphotilapia frontoza mpimbwe mavi’ye aşık oldum. Karar verdikten sonra para biriktirdim ve yeterli parasal gücüm oluduğunda bir çift satın alabildim. Chiclid üreticilerinin frontosa makalelerini ve bu tür hakkında kitaplar okuyarak araştırmalarıma başladım. Bu güzel balıklar için duyduğum büyük heyecan kendi üretim kolonimi kurmamı sağladı. Onları elle besleyebilecek olmak çok keyif veriyordu. Bununla beraber, hala yüzemiyorlar, ben onları beslemek için tanka yaklaştığımda saklanıyorlar.


Başlamak için en ideal boy hangisidir?


Frontosalar pahalı balıklardır ve büyük tanka ihtiyaçları vardır. Frontosa edinmenin iki yolu vardır. Pek çok kişi küçük yavrularla başlar ve çok fazla sabır gösterip 1-2 inchlik frontozaların yavrulayacak boya gelmesini üç dört yıl hatta daha fazla bekler. İkinci yol, vahşi bir koloni ya da yetişkin yavruyalayan bir koloni almaktır. Bunlar pahalıdır fakat yavrulamaya başlamadan önce daha az zamana ihtiyaçları vardır. En sonunda ben de, yerel bir satıcıdan, yavruyayan bir koloni (1 Erkek, 5 Dişi) almaya karar verdim. Damızlık kolonimi 75 galonluk bir tanka koydum. Rüyam gerçek olmuştu. Ad Konings’in kitabında gördüğüm o balıklar şimdi benim akvaryumumda yaşıyorlardı, buna inanamıyordum. Heybetliydiler. Saatler boyunca sadece onları seyrettim. Vahşi bir koloni seçmiş olmamın sebebine gelince, birkaç ay içinde yavrulayacaklarını umuyordum.


Tank kurmanın en iyi yolu nedir?


Yavrulama aşamasında tankın boyutları çok önemlidir. Genel kural: her bir frontoza için 10 galon sudur. Bunun altına inmeyin çünkü o zaman tankınız fazla kalabalık olur, balıklarınız agresivleşir ve alan paylaşım kavgasında birlirlerini öldürebilirler.
Frontozalar icin yavrulama tankı kurulurken 60 galon ya da daha büyük tanklar tercih edilmeli. Bazı akvuaristler tankı dekore etmek için kayalar, pvc, çakıl, bitki, kil saksılar, yavrulama mağaraları. Fakat ben, damızlık kalonim için hiç birşey kullanmadım. Tankım sadeydi ve böylece temiz tutması çok kolay oldu. Tankın filtrasyonu için iki adet sünger filtre kullandım ve frontazalarım çok güzel beslendiler.


Eğer dişi yavru tutmaya başlamışsa bunu nasıl bilebilirim?


Genel olarak iki şeye bakarım: dişilerden herhangi birisi tüpünü çıkartmış mı? Erkek normalde olduğundan daha agresif mi? Eğer bu iki belirtiden birini görüyorsam, bilirim ki üreme başlayacak ya da zaten başlamış. Normalde tanktaki herbir balığı kontrol etmek için fener kullanırım. Tüplerine sarkıtmış dişilere daha özel bir ilgi gösteririm. Yavrulama aşaması dişi hazır olduğunda gerçekleşir. Erkek kendi yavrulama alanı içinde dişinin arkasında veya önünde yavaş yüzer. Dişi doğrudan erkeğin alanına girer. Erkek dişiyi takip eder ve üreme dönemi boyunca onunla kalır. İlk aşamada, erkek spermlerini bırakır ve dişi yumurtaların üzerine yatar ve onları toplayıp ağız boşluğuna alır. Dişinin ağzında yumurta tutup tutmadığı kontrol etmek için fener kullandım. Malawi chichlidlerinden farklı olarak, frontozaların ağızlarında birşey taşıyıp taşımadığını söylemek zordur. Emin olmak için bir parça daha dikkatli bakmam gerekti, çünkü benim dişilerim küçüktü.


Frontozalarımı yavruladıktan sonra besleyebilir miyim?


Genele olarak yavrulamadan sonraki ilk 48 saat beslemem. Daha sonra ince parçalar halindeki yemlerle dikkatlice beslerim. İlk olarak, yavrulayan annenin yüzmeye başlamasını bekledim ikinci olarak, kısa sürede tüketebilecekleri kadar az yem verdim onlara. Ve bunu tekrarladım. Bütün dişi frontozalar yumurtalarını bütün kuluçka dönemi boyunca (5 hafta) taşımazlar. Bir keresinde bir dişinin ağzı tamamen dolu olarak akvaryumun bir tarafına yüzdüğünü ve geri dönerken ağzını daha fazla yem doldurmak için boşalttığına şahit oludum.


Ağzında yumutra olan dişileri kusturabilir miyim?


Kusturma nedir? Kusturma, yumutraları dişinin ağzından alma işlemine verilen addır. Bazıları, annenin ağzını açıp yumurtaların annenin ağzından almak için tırnaklarını kullanır, fakat kalem ucuyla açmak daha iyi bir alternatiftir. Ben ilk olarak beyaz temiz bir havlu ve mağazadan aldığım yaklaşık 20 litrelik bir kabı hazır ettim. Daha sonra, ağzı yumurta dolu anneyi tanktan bu kaba alırken çok dikkatli davrandım. Dişi korkar ve yumurtaları yer ya da düşürür diye çok tedbirli davranarak hiç gerilim yapmadım. Bunu bundan önce iki kere daha yapmıştım, fakat kepçeyle yakaladığımda dişi yavrularını yemişti. Üçüncüsünde dişiyi akvaryumdan aldığım suyla doldurduğum bir kaba koydum. Birkaç dakika oraya yüzmesine izin verdikten sonra kusurmaya başladım. Bu bir üretici için en mutlu andır çünkü 4-5 hafta sonra o yavruların yüzdüğünü göreceksinizdir.


Yavruları nasıl büyütmeliyim?


Yavrularınız 2 haftalık ya da daha fazla oldu mu? Ben, başlarının ve kuyruklarının çıktını görene kadar hiçbir şey yapmadım. Bu süre içinde, onları, yumurta keselerinin içinde beslenebilecekleri, 10-20 galonluk karantina akvaryumumda tutum. Bir kere rahatça yüzmeye başladıktan sonra da onları küçük parçalara ayrılmış tuzlu karidesle besledim ve büyümelerini seyrettim. Onları iki haftalıktan daha küçüken, yavruluğa koymuştum. Piyasada pek çok yavruluk var ancak ben birtane almadan önce araştırdım. Yavruluk yapması kolaydır ve çeşitli balık makalesinde ve kitabında nasıl yapıldığına dair pek çok bilgi bulabilirsiniz. Benim kişisel fikrim, yavruları yavruluğa erken koymada başarı oranı azdır. Eğer dişinin yavruları üç haftadan fazla taşımasına izin verirseniz o zaman başarı oranınız yükselir. Frontozalarda erken kusturma KESİNLİKLE ÖNERİLMEZ.


Sonuç


Cyphotilapia frontosa benim kolleksiyonumun en favori balığı. Onları seviyorum çünkü, çok oyuncu ve akıllı balıklar. Frontozaya başlamanın iki yolu var. Küçük yavrularla başlayabilir; onları kendi çocuklarınız gibi büyütürsünüz ya da yetişkin balıklar alırsınız ve böylece onların yavrulama dönemine erişmesi için daha az beklemiş olursunuz. Bunu evinize büyük cichlidler için büyük tank almak istediğinizde hatırlayın. Onlara güzel bir ortam kurun, günlük olarak iyi yemler verin, suları temiz olsun ve nazik davranın; kısa sürede mükafatını görürsünüz.


İnanın bana, frontoza besleyen bir hobici olarak pek çok heyecan yaşarsınız. Bu balıkların yavrulaması için yapılması gereken en önemli şey, suyun temiz tutulmasıdır. Son olarak, bu makale benim deneyim ve araştırmalarıma dayanmakta ve umarrım bu makaleyi okuduktan sonra frontozaların nasıl besleneceği hakkında genel bilgilere sahip olmuşsuzunuzdur. Tanganika gölünün bu şaşırtıcı balıklarını denemenizi ivedilikle tavsiye ediyorum.


Fotoğraf reprodüksiyonları Aaron Alcantar’ın izniyle gerçekleşmiştir.


__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:15   #3
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Bilimsel Adı: Cyphotilapia Frontosa BOULENGER, 1906

Boy ve Cinsiyet:Erkekler 35 cm uzunluğa hatta daha üstüne çıkabilir.Yetişkin erkeklerin alın kısımları çıkıntılıdır.Dişiler 25 cm ve üzerine çıkabilirler.


Beslenme:Akvaryum ortamında kuru yeme çok zor alışan bu balık için canlı yemler tercih edilmelidir.Karides karışımı yemler ve yetişkin salamura karidesleri.

Akvaryum :500 litreden daha küçük olmamalı

Cyphotilapia frontosa. Tanganyika gölünün büyük kayalık ortamlardaki derinliklerinde yaşarlar. Sakin ve utangaç bir cichlid'dir.Çok yavaş olduklarından yanında hızlı balıklar bulundurmak beslenmeleri açısından olumlu sonuçlar vermez.
Brundi kesiminde yaşayanlar 6 bant,Kigoma sahilinde yaşayanlar 7 bant diye bilinirler.Yaklaşık 35 cm boya ulaşırlar.Erkeklerin kafaları olgunlaştıktan sonra balon gibi şiştiği için,bizonbaş Cichlid olarakta adlandırılır.Gölde 50-60 metre derinliklerede ölü balıkları ve diğer omurgasızları yiyerek beslenirler.Akvaryumlarda 500 lt ve üzerinde beslenmeleri balıkları sağlığı açısından iyi olur.Gece avlanan balıklar olarak bilinirler.Diğer balıklar gibi tıka basa yemezler.Çok zor gelişirler,2-2,5 yaşından sonra cinsel olgunluğa erişirler.Ağızda kuluçka yaparlar.Dişiler 25-30 arası yumurtayı 1 ay süreyle kuluçkada tutar.Akvaryumda kendinden küçük türlerle bir arada beslenmesi sakıncalı olabilir.Bakımı biraz tecrübe ister.Akvaryumun gösterişli balıklarından biridir.

Kapampa Blue Zaire
,
Burundi
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:15   #4
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

1) Calvuslarla beraber en barışçıl tanganika cichlidi olduğunu söyleyebilirim. Ağzına sığmayacak büyüklükte olan tüm cichlidlerle herhangi bir agresiflik göstermeden yaşayabiliyor. Kendi türüne karşıda, yeni bir frontosa tanka eklendiğinde bir kaç gün agresiflik gösterselerde,yeni balık tanka alışınca onlarda yeni balığa alışmış oluyorlar. Barışçıl, uysal,ürkek ve discustan sonra seyri en güzel olan cichlid türü diyebilirim.

2) Yaklaşık 1 sene önce 8 tane yavru koloni olarak almıştım. 2 ay sonra nedensiz bir şekilde (ya da ben bir teşhis koyamadım) bir tanesini kaybettim. Kalan yedi tanenin (tamamen tesadüf)iki tanesi erkek beş tanesi dişi olarak şimdilik mutlular. İnanılmaz seyir zevki olan bir tür. Kabadayı havalarında başları yukarda ağır ağır yüzmeleri müthiş. Bir aksilik olmazsa seneye üremelerini diliyorum şimdiden. Tamamen kayalık bir dekor istiyorlar ve dolayısıyla büyük bir tank. Düzenli su değişimi ve kaliteli yemlemeyle olayı birleştiriseniz hızlı bir büyüme sağlanıyor. Herkese selamlar. Sağlıklı balıklar.


3) Gerçekten çok güzel bir balık türü. Yörelerinde besin olarak kullanılması üzücü yönü. Balıklara işkence etmemek istiyorsanız en az 350-400 lt akvaryumda beslemelisiniz ayrıca benim tavsiyem yavruları yavrulukda değilde ayrı bir akvaryumu (70-100lt)yavruluk olarak kullanabilirsiniz. Bu daha iyi olacaktır.

4) Frantoza balığı büyük akvaryumlar isterler. Bir çok hobibi bu balıkların çabuk büyümemesinden ve hareketsiz olarak gördüklerinden şikayet ederler. Fakat zaman geçtikçe seyrine doyamazsınız. Benim 16 adet frantozam var ilk zamanlar yemleme zamanında ürkek olmalarından dolayı çok sıkıntı çektim ama şu an büyümeleri ilerledikçe saklanma yerlerini çoğalttıkça yani doğal ortamlarını sağladıkça mutlu bir şekilde büyümelerini izlemek çok haz verici bir duygu.

5) Uzun süre Malawi baktıktan sonra Tanganika'ya geçtim ve her zaman hayran olduğum Frontosalardan 5 tane aldım. Boyları 7-9 cm civarı idi. Protein ve canlı yem ağılıklı beslemem sonucu 3 ayda 12-13 cm oldu. Bence çok yavaş gelişen bir balık diyenler tekrar düşünsünler; bütün iş yemlerde... Size önerim kurutulmuş kan kurdunu bu balıkların yemek menüsünden eksik etmeyin. Herkese selamlar ve saygılar.

6) Benim akvaryumum 1 metre olup 6 adet frontaza beslemekteyim. Frontazaları küçük yavru iken almıştım, 2 sene kadar olacak; ama akvaryumumun küçük olmasına rağmen büyümeleri çok iyi. Erkek olan 2 tanesi kafa yapmaya başladılar; ancak bazen renkleri açık bazen de çok koyu oluyor. Tek sıkıntım oldukça ürkekler. Yem atarken dahi korkuyorlar. Ama inanın emek vermeye değer. Tüm arkadaşlara selam ve saygılarımla.

7) Bu balığı yeni aldım ama pişman değilim.Şimdilik 1 tane var ama ilerleyen zamanlarda yanına eş alıcam.Bence bu balığı beslemek ayrı bir zevk işi.Sadece beslemek değil tabi yavrusunu da almak büyük bir gurur bana göre.Zaten bu balıkhakkındaki bilgileri akvaryum.com sitesinden almıştım ve burda bu balık hakkında yorum yapan insanlara güvenerek aldım.Burda bu balığı besleyen ve bu seven bütün akvaristlere teşekkür ederim.

8) 700 litrelik bir akvaryuma sahibim. 8 tane frontosam var; boyları 25 cm civarında. Çok değerli balıklardır. Çok güzel kum taşırlar. Asil bir türdür. Kendi doğrusunu yapar. Geceleri daha aktiftir. Bol kayalıklı ortamlar tercih edilmelidir, renkleri mükemmeldir. Alırken sahte frontosa almamaya dikkat edin. Çok benzerler; ama kafa yapılarından anlayabilirsiniz. Frontosanın 6 çizgisi vardır.

9) Akvaryumda beslenebilecek türler içinde en güzellerinden birisi. Büyüdükçe geliştiğini ve renklerinin değiştini görmek oldukça zevkli. Bir çok balık türünde başarılı olamamama rağmen frontozolar uygun bir akvaryum kurulduğunda çok kolay bakılabilen bir balık. Maddi değerinin yüksek olması ve büyük akvaryum istemesi dezavantaj oluşturmasına rağmen; uzun süre yaşaması ve gelişim göstermesi nedeniyle tek tür olarak bakıldığında bile zevk veren bir balık. Biraz yavaş dolaştıkları için fazla hareketli balık türleri ile bakılmasını uygun bulmuyorum(tropeus gibi). Akvaryumunuzun tabanını siz yerleştirseniz bile mutlaka kendilerine göre değişiklik yapıyorlar. Boş yere kumları düzeltmekle uğraşmayın. Akvaryumda yüzecekleri alanı fazla daraltmanızı tavsiye etmem.

10) Frontoza görüntüsüyle göz dolduran, bakanı kendine hayran bırakan, gözünüzü ayıramayacağınız güzellikte bir balık türü bence. Büyük akvaryumlarda oldukça büyüyebilen, varsa diğer balık türlerine zarar vermeyecek yapıda olan hoş balıklardır. Çok sevilir ve çok sayıda fanatiği vardır.

11) Bana göre eşi benzeri olmayan bi tür. Kafa yapısından dolayı zaten kendini ayırıyor. Büyük boyutlara ulaşan bir balık türü olduğundan ufak akvaryumda beslemek balığı canlı canlı kendi ellerimizle öldürmek demek. Bu yüzden gerçekten 300 lt'den ufak olan akvaryumlarda beslemeyelim. Frontozalar kayaları çok sever, özellikle de kayaların arasına sığınmayı ve bölge edinmeyi. Bu balıklara kayalıklardan sığınma yerleri yapılmalıdır. Bende 5 tane frontoza var. Gerçekten dişi sayısını fazla tutmakta yarar var ve şunu söylemek istiyorum frontoza bende 4,5 yıldan beri var. En fazla büyüdüğü boy 35 cm değil. Olabilir ama ben katılmıyorum; çünkü benim balıklarımdan tam 3 tanesi 46 cm. diğer ikisi ise 30 cm. Büyük boyutta olan balıklar kendinden ufaklara vurmuyorlar, bence uzun bir süredir beraber oldukları için. Bence akvaryumda beslencek 4 balık var; 1-frontoza, 2-dev guravmi, 3-arowana, 4-chelenger. Bu balıklar şahaneler ve değişik birer hobiler.

12) Bu balık bence akvaryumda beslenecek en güzel balık türlerinden birisidir. 2 sene baktıktan sonra iç rahatlığıyla tüm arkadaşlara tavsiye ederim.

13) Bence 350 litrenin altında akvaryumlarda bu balıklara işkence etmeyin.

14) Akvaryumların ağırbaşlı balıklarından biridir, cüsseli yapıları vardır, kendi türleri arasında son derece kavgacı olmasına rağmen diğer türler ile problem yaşamaz. Tek tür olarak beslenmesi önerilir, karma akvaryumlarda yem performansı düşer ve balık yanık kalır. Etobur olan bu balık geceleri avlanacağından kendi cüssesinden küçük balıkları siz ışıkları kapattıktan sonra tek tek avlamaya başlar. Brundi türleri kocaman kafa yapısı ile hobicilerin sevgilisi haline gelmiştir. Bol kayalık ve mağaralık alan ister, koruduğu bölgeye kimseyi yaklaştırmaz, gün boyu akvaryumun kumlarını oradan oraya taşır siz düzeltirsiniz size inat eski haline getirir. Velhasıl bakımı zevkli balıklar arasındadır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:15   #5
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Cyphotilapia frontosa (blue zaire)
ErkekDişi
Cyphotilapia frontosa (zambia)

ErkekDişi__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:16   #6
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Tanganyika gölünün Bizon kafalısı; yaklaşık 60 metre derinliklerin yabancısı olmayan bu gizemli balıklar, kendilerine has parlak mavi renkleriyle türlerinin en gösterişlisidir.
Genel olarak Tilapia grubuna dahil edilen bu balık ilk kez İktiyolog Boulenger tarafından 1906 yılında tespit edilmiştir. O zamanki ilk cins ismi PARATILAPIA olan Frontosa’lar daha sonraki çalışmalarda çene yapılarının içe doğru ve yaygın olması, ayrıca diş yapılarındaki koniklenmiş hallerinden dolayı normal Tilapia grubundan ayrılmıştır. Cyphoi ön ekli Frontosa’lar tek bir cinsle temsil edilirler.

Avrupa’ya ilk olarak 1958 yılında gelen bu balıklar yurdumuza 1988 yılında yalnızca 3 tane ve 4 cm boyda gelmiştir. Hamburg Altonada büyük bir petshopta yalnızca 3 tanesini alıp, beraberimde evimdeki akvaryum getirmiştim. Büyük bir özenle yanlız başlarına beslediğim bu balıkları ilk zamanlarda uzun süre kuru yeme alıştıramadım. Zamanla davranışlarını gözlemlediğimde, diğer cins Cichlid’ler gibi verilen yeme büyük bir iştahla atlamıyorlardı. Dier türlere göre daha ağır hareket eden bu balıkları kesinlikle süratle yemlenen türlerin yanına koymamak gerekir. Verilen yemleri diğer balklar hızla tüketirken, Frontosalar tüm yemler bittikten sonra ortaya çıkıp yem ararlar. Onların bu yavaş harekerleri yaşadıkları doğal ortamın onlara kazandırdığı bir özelliktir.
Bu balıklar oldukça derin ve biraz da diğer türlere göre daha serin sularda yaşamaktaydılar. Klasik Frontosa dediğim Brundi Frontosalar genelde 8 metreyle 20 metre arasındaki derinliklerde yaşamlarını sürdürürler. Nitekim bu derinliklerde yaşayan “Grammatoria lemairei”, “Tylochromis polylepis” ve “Oreochromis tanganicae” türleri de Frontosalar kadar ağır hareket ederler. Fakat en yavaş hareket edeni hiç kuşkusuz Frontosadır.
Bulundukları akvaryumdaki balık sayısı fazla değilse son derece ürkek olabilirler. Bu nedenle balık adedini artırmak gerekir. Fakat bu sefer de yemlenme problemi ortaya çıkacaktır. Aşırı kalabalık akvaryumlarda örneğin; Malawi türlerinin aralarındaysalar karınlarını tıkabasa doyurma şansları yoktur. Bu da akvaryuma daha fazla yem atmanızı gerektirmektedir. Doğal ortamlarında tamamen balık ve türevleriyle beslenmektedirler. Araştırmacılar bu kadar ağır hareket eden balıkların nasıl birer mükemmel avcılar olduklarına hayret etmekteydiler. Üstelik midelerinden çıkarılan balıklar “Cyprichomis leptosoma” ve türevleriydi. Frontosaların bir dezavantajı da diğer balıklara göre oldukça göze çarpan yapıda olmasıdır. Daha sonraki çalışmalarda bu balıkların geceleri kayaların dik yamaç yaptıkları yerlerine gizlice gelerek dinlenen Cyprichomis’leri avlamalarıydı.
Gerçekten de tamamen fırsatçı avcılar olan Frontosalar avlanmak için bir balığın peşinden gitmiyorlardı.
Akvaryum ortamında verilen yemler ya pellet yemler veya haşlanmış karideslerdir. Diğer balıklara göre daha derinlerde yaşadıklarından karanlık ortamlarda da rahat hareket edebilirler. Böylece karanlıkta dinlenen ufak balıkları midelerine indirirler. Son birkaç yıldır gölde yapılan çalışmalarda değişik renk farklılıklarından dolayı Frontosalar bölgesel olarak adlandırılmaya başlandı. Normal 6 bantlı Frontosalar ilk olarak gölün kuzey bölgelerinde rastlanıldığı ve de Brundiden gönderildiği için Brundi Frontosa denmektedir. Gölün Tanzanya sahilinde Kigoma adlı bölgede yakalanıp gönderilen türler ise 7 bantlı üstelik kuzeydeki akrabasından daha renklidir. Dorsal yüzgeçleri (sırt yüzgeci) değişken sarı ve yeşil renklerde desenlidir. Yavru alımı oldukça kolaydır. 20-25 cm boydaki dişiler bazen 80 kadar yavru çıkarabilirler. Yavrulara ilk zamanlar artemia larvaları verilmelidir. Yavrular 3 aylık olana kadar hızla gelişirler. Daha sonra büyümeleri biraz yavaşlar. Yaklaşık 6-8 aydan sonra yeniden hızla gelişmeye başlarlar. Tabi ki bu gelişmelerinde yemlenmenin de önemi vardır. Haşlanmış karides etleri ile spirulina tozlarını karıştırarak verirseniz gelişmelerinde gözle görülür bir artış olacaktır. Aynı zamanda renklerinin parlaklığı da artacaktır. Kigoma’nın 300-350 km daha güneyinde Mpimbwe bölgesinde (1989 yılında) Fransız araştırmacılar yeni bir türle karşılaştılar. Kıyıdan daha açıklarda 30-40 metre derinlerde rastladıkları bu balığın yanakları ve yüzgeçleri parlak maviydi. Kuzeydeki akrabalarından daha ürkek olan bu balıklardan birkaç gün içinde 15 çift kadar yakaladılar.
Ülkelerine getirdikleri bu balıkları önceden hazırlanmış 3 tonluk bir akvaryuma koyarak davranışlarını izlemeye başladılar. Nihayet 4, 5 ay sonra ilk yumurtlatma olayını başardılar. İlk yavrular 16 adet kadardı. Yavruların büyüme aynen kuzeydeki akrabaları gibiydi. Asıl ilginç olan bu balıkların vücutlarındaki band sayılarının 5 ila 6 arasında değişmesiydi. (Yüzlerindeki band koyu bir gölgeye benzediğinden bant olarak sayılmazdı.).
Gölün en uç kısmında Zambia kıyılarında aynı yıllar mavi bir türe daha rastladılar. Biraz daha koyu olan rengiyle Mpimbwe türünden ayrılmaktaydı. Yavru alımı daha zor olan bu balıkları toplamak ta bir o kadar zordu. 1990 yılına gelindiğinde Alain Gillot adlı Cichlid araştırmacısı bu sefer Zaire sahillerinde yeni ve enteresan bir tür keşfetti. Bu tür gölün 40 metre kadar derinlerinde yaşamaktaydı. Tüm yüzgeçleri koyu mavinin değişik tonları saran bu balığın iri türlerinde inci renginde küçük lekeler vardı. Zaire’nin Mtoto ve Kapampa kayalıklarının dışında bulunmayan bu balıkları elde etmek oldukça zordu. Balıkları 60 metre kadar derinliğe indiğinden yakalamaktan öte yüzeye çıkarken dekomprasyon yapılmaktaydı.
Hızla yüzeye çıkarılan balıkların mideleri dışarı çıkmaktadır. Bu nedenle çok dikkatli yakalanan bu balıklar ayrıca Cichlid istasyonlarında birkaç gün bekletilerek ortama alıştırılmaktalar daha sonra dış ülkelere ihraç edilmektedirler. Yumurtlaması ve yavru alımı çok zor olan Zaire frontosaları dış ülkelerde yüksek fiyatlarda satılmaktadır. 1997 yılında 8 adet 16 cm boyunda getirdiğimiz Zaire frontosalarından 6 ay sonra 1 dişisi yumurtladı. Fakat 2 gün sonra tüm yumurtaları yiyerek beni hüsrana uğrattı. Aynı dişi balık 2 ay süre ile 4 kez yumurtladı fakat birkaç gün sonra hepsini yiyordu. Şu an bir arkadaşımda olan bu frontosalar yaklaşık 20 cm boyunda ve halen yavru alınamamış durumdalar. Aynı yıl 2 kere 20 adet 4 cm boyunda blue mpimbwe 10 adet blue Zaire ithal ettim. Mpimbwelerin yavruları arasında mavi renkler oldukça farklıydı. Bu balıkların renkleri olgunlaştıkça artmaktadır. Yavruları bile oldukça pahalı olan bu türden 10 adet daha ithal ettim.
Müşterisi çok özel olan bu balıklar birkaç gün içerisinde satılıyordu. Yavrular diğer türlerin aksine su değişimlerine oldukça hassastır ve ani ölümlerle karşılaşabilir. Karışık Frontosa akvaryumlarında büyük boy olsalar bile sudaki ani kirlenmelerden doğan hastalıklara ilk önce Zaire frontasaları yakalanmaktadır. Nitekim böyle bir olayla karşılaştım. Filtresi uzun süreden beri değişmeyen bir akvaryumda kirlilik aşırı olarak artmış, üstelik su değişimi en son 3 ay önce yapılmıştı ve tabi ki iç hastalıklar kaçınılmazdı. İlk etkilenenler Zaire frontasalarıdır. Birkaç hafta içerinde iki iri erkek peşpeşe öldü. Bu balıkların sahibi olan arkadaşım yeni bir filtre sistemi kurarak her üç haftada bir akvaryumun % 10 kadar suyunu değiştirmektedir. Zaire frontasaları son derece temiz ve 24 -26 oC, pH 7,5-8 ve 12-16 dgh’taki sularda gayet iyi gelişme gösterirler. Suyun ısısı 30-31 oC olursa bu balıklar için öldürücü olabilir. İç hastalıklara neden olan parazitler sıcak ortamda bu balıklarda dropsi gibi hastalıklara sebep olabilir. Akvaryuma bol oksijen verilmeli, suyun % 10’u hiç değilse ayda bir kez yenilenmelidir. Filtreniz oldukça güçlü olmalı, akvaryumun su kapasitesini en az üç kez çevirmelidir. Kayalar ve bolca kum bu balıkların en çok sevdikleri aksesuarların başında gelir. Kayalrın altlarını oyarak kendilerine mağaralar yaparlar. Akvaryuma adapte olmalarını sağlamak için dibe dökülen yemler atmalısınız. Ortama alışıp kendilerine olan güvenleri artınca suyun yüzeyinden de yem almaya başlarlar. Ayrıca karışık olarak birarada tuttuğunuz frontasaların eşleşmelerine izin vermeyiniz. Melezlenme asla olmamalıdır. Türün saflığı çok önemlidir. Melezlenmelerde bandlardaki sayılar fazlalaşmakta, renklerdeki canlı mavi tonlar kaybolmaktadır. Bu da balıkların değerini düşürmektedir. Zaire frontasalarının gövdelerinde 5 adet siyah band vardır. Yüzündeki koyu renk gölge balık olgunlaştıkça mavileşir ve giderek bütün gövde parlak maviye dönüşür. Seyri ve bakımı oldukça heyecanlı olan bu balıkları elde etmek için biraz daha sabretmek gerekecek. Eğer üretilmesi fazlalaşırsa sanırım kısa bir süre sonra bizim akvaryumcularımıza da gelecektir.
__________________
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:16   #7
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Tropheus'ların yaşadıkları Tanganyika gölü yapısı gereği Malawi ve Viktorya gölüne göre daha alkali(sert) su yapısı istemektedir. Tanganyika gölünün değerlerine göz atacak olursak, pH : 8,5 - 9,4 kH : 12 - 18 gH : 7 - 11 suyun iletkenliği: 600mS Sıcaklık: 25-28 derece yüzeyde, derinlerde ise 3 derece daha az olabiliyor. Suyun genel analizi:

Bu su kimyasını oluşturmak Tropheus'ların sağlıklı bir şekilde yaşamasını ve üremelerini sağlayacaktır. Eğer pH değeri 7.5 nin altına iner ise Tropheus'larınızın hastalanması kolaylaşır, üremeleri imkansız hale gelir ve bir süre sonra stresse girerek bloat'a yakalanması söz konusu olur. pH 6.5 indiğinde ise kısa bir sürede ölmelerine yol açmaktadır. Suyunuz asidik bir yapıda ise değeri yavaş yavaş pH 8.0 ve üzerine çıkarmalısınız. Bunu yapmak için tuz kullanmanız gerekmektedir bu tuzlar sofra tuzu değildir, ekleyeceğiniz tuza basit bir örnek vermek gerekirse deniz akvaryumlarında kullanılan tuzlar bile kullananılabilir ama bunu yapar iken tuzu akvaryuma eklemeden önce eritip daha sonra akvaryuma eklemek. Ekleyeceğiniz tuz miktarı suyun iletkenliğne göre değişir. Deniz tuzu kullandığınızda pH'ın 8.3 çıkmasını sağlayacaktır bu da Tropheus'lar için yeterli olacaktır. Suyun çok tuzlu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Suyunuz asidik ise sadece tuz ekleyin, yada suyunuz sert ama yeterli pH derecesinde değil ise Sodyum bikarbonat (Na/NaHCO) ekleyin. Sorun yaşamamak için pH'ı 9.5 üzerine çıkarmayın.


Kendi akvaryumunda kullandığım malzemeler ve uygulama ile örnek verebilirim; öncelikle çeşmeden doldurulmuş dinlenme tankımda 1 hafta suyu bekletmek, tabi suyu ilk doldurduğumda kloramin,klor icin ve balıkların mukozasını koruması amacı ile Tetra AquaSafe veya Seachem'in Prime isimli ürünleri ile Seachem'in Tanganyika Buffer ve Cichlid Lake Salt ürünlerini kullanmak. Genelde değiştirilen su miktarına göre kullanmak gerekiyor, üzerinde yazan prosedüre göre; Tanganyika Buffer'ı her 40lt icin bir çay kaşığı, Cichlid Lake Salt ise her 40lt icin dört çay kaşığı kullanmak gerekiyor. Bu uygulamaya göre çeşmeden akan suyun pH'ı genelde 7,2-7,4 arasında olduğundan 100lt göre Tanganyika Buffer'dan 3 çay kaşığı, Cichlid Lake Salt'dan ise 10 çay kaşığı kullandığımda pH 24 saat sonra 8,2-8,4 arasına çıkıyor. Gözlemlerime göre kullandığım Tanganyika Buffer'ı dinlenme tankına her 2 çay kaşığı eklediğimde pH'ın 0,1 oranında artırdığını tespit ettim. Ana tankımda pH 8,8 olduğundan, 24 saatte bir ekleme yaparak su değişimde kullanacağım tankın pH 8,8değerinine çıkmasını sağlıyorum. kH oranı için ise ölçüm yaptığımdaki değere göre Cichlid Lake Salt'tan 2-4 çay kaşığı arası ekliyorum ve kH değerini 16 eşitliyorum. Standart olarak her pazar günü %20 su değişimi yapıyorum. Genelde su değişimden önce yapılan nitrat testi 20 ppm değer gösterirken su değişiminden sonra bu değer 10ppm'e düşüyor.

Genel çerçevede benim yaptığım uygulama buffer ve tuz açısından maliyeti biraz yüksek bir uygulama sayılabilir eğer ürünleri yurtdışından alma imkanı var ise buradaki rakamlarda daha ucuza mal olabiliyor. Tanganyika balıklarını yetiştirip Tanganyika gölünün su değerlerini yakalamk istiyorsanız buffer ve salt isimli ürünleri kesinlikle tavsiye ederim.

Tuz olarak kimyacılarda satılan özellikle MERCK isimli firmanın ürünlerini kullanabilirsiniz, firma ismi vermemin temel sebebi markasız olarak satılan kimyasalların katkı maddeli olması bu da akvaryum canlıları için tehlikeli veya gerekli elementleri tam anlamı ile sağlayamamasına yol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse S.Kızılkanat arkadaşımın bir kimya profesörü ile yaptığı söyleşide kalsiyumların arsenik ile seyreltildiğinin belirtilmesi, ayrıca açıkta satılan kimyasalların kilosu 1-2 milyon arasında değişirken Merck'in ürünleri bunların yaklaşık 20-25 katı daha pahalıya satılıyor. Tüm bunlar markalı kimyasaların seçilmesine veya benim yaptığım gibi özel hazırlanmış buffer ve tuz kullanmak gerekliliğini ortaya koyuyor. Kullanılacak kimyasalları kısaca sıralar isek; Sodyum Bikarbonat, Potasyum klorur, Magnezyum Karbonat, Kalsiyum Karbonat olarak sıralanabilir. Markalı kimyasal alsanız bile kullanılancak oranlar ve adet fazla olduğu için maliyet ve kullanım sırasındaki hassasiyeti de göz önüne alarak karar vermeniz balıklarınızın sağlığı açısından dikkat edilecek önemli bir nokta, çok dikkatli kullanmak gerekiyor aksi takdirde balıkları kaybetme ihtimaliniz çok yüksek, kullanım oranlarını öğrenmek icin aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Bu konudaki düşüncem; Seachem veya başka markaların buffer ve tanganyika tuzlarını kullanmak daha güvenli ve kolay bir uygulama.

NOT: Öncelikle belirtmem gereken nokta yapacağınız uygulamalardaki tüm risk ve sorumluluk size aittir.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Zebra Ciklet Balığı, Zebra Cichlid (Cichlasoma nigrofasciatum) Amerikan Cichlidleri нüzüη Akvaryum 8 10-19-2008 09:16


Şu Anki Saat: 22:48


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows