Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-23-2008, 11:41   #1
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)
Latince Adı: Labidochromis caerulus


Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün bol kayalık kesimleri.


Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul


Davranış Biçimi: Barışçıl


Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.


Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye


Cinsiyet Ayrımı: Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir.


Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.


Sıcaklık: 25 - 26 °C


En Fazla Büyüdüğü Boy: 13cm


En Az Akvaryum Hacmi: 120 lt


Su Sertliği: Sert


pH: 7.7- 8.5


Zorluk Seviyesi: 3


Genel Yorum: En tutulan balıklardan biridir. Renkli, hareketli üremesi kolay, kötü şartlara toleresi yüksek bir baliktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır.

Beslenme

Cichlid akvaryumlarının ilk göz ağrısı olan sarı prensesler, 7-8 aylıken yani 8 cm. ye geldiklerinde cinsel olgunluğa ulaşırlar. Kendi eşlerini, kendileri seçer. Erkek dişi oranı 1/3 (1erkeğe 3dişi) şeklinde olmalıdır. Omnivor (Hem etçil hem otçul.) olan bu balıklara protein ağırlıklı yemlerin yanı sıra, gelişimleri ve kondisyon kazanmaları için mutlaka canlı yem (artemia, tubifex, su piresi vb.) verilmelidir.

Akvaryum Şartları ve Bakım

Bir koloni için ideal akvaryum 100 lt. ve üstüdür. Zeminde mutlaka pH açısından, midye veya mercan kırığı kullanılmalıdır. Akvaryum kayalarla mağara oluşturulacak şekilde dizayn edilmeli ayrıca cichlidlerin çoğu kumu kazdıkları için bitki dikilmemelidir. Haftada bir 1/4 oranında dipten su çekilmeli, bu sayede nitrat oluşumunun önüne geçilmelidir.

Cinsiyet Ayırımı ve Üretim

Erkekler daha koyu renkte, üst ve alt yüzgecindeki siyah bantlar daha koyu ve yüzgeçleri sivri biter. Kesin olmamakla birlikte erkeğin anal yüzgecinde yumurta beneği bulunur. Üreme zamanların erkekler agresif olur ve çiftleşme isteğinden dolayı yüzü ve dudakları kararır ve morarır.

Dişide ise bunların aksine; rengi açık sarı, üst ve alt yüzgecindeki bantlar soluk ve uçları küt biter. Dişide çiftleşme zamanlarında üreme tüpü çıkar.

Üretimde kullanılacak çift öncelikle cinsel olgunluğa ulaşmış ve sağlıklı olması gerekmektedir. Üretimden önce; randıman alınması isteniyorsa mutlaka sıkı bir beslenmenin yanında canlı yem ile takviye yapılarak balıklar, çiftleşmeye hazırlanmalıdır. Hazır olan balık kolayca eş tutp üreyecektir. Önce titremeler sonra ''O'' şeklinde dönmeler ve daha sonra dişi balık yumurtlar, yumurtaları ağzına alır ve erkeğin anal yüzgecine yaklaşır, erkek spermini salgılar bu sayede çiftleşme gerçekleşir. Dişi balık yumurtalarını 28 gün ağzında kuluçkaya yatırır. Bu süre zarfında yem yemez. Balığın yumurtaları tükürmemesi ve yutmaması için diğer balıklar tarafından rahatsız edilmemesi gerekmektedir. 28 gün sonunda güvende olduğunu hisseden anne balık yavrularını ağzından çıkarır ve beraber yüzmeye başlarlar. 1 gün yavrulara yem vermek gerekmez çünkü altlarında protein keseleri vardır. Diğer günler ise kaliteli ve protein ağırlıklı toz yemler verilerek yavruların gelişimleri sağlanmalıdır.

__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:41   #2
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Aktavist Yorumları: 1) Sarı prenseslerin en büyük özelliklerinden birisi diğer türlerine göre daha dayanıklıdır. Çabuk üremeye başlarlar. Normal damızlık haline geldiğinde 45-50 yavru alınabilir. Bakımı da kolay olduğundan dolayı rahatlıkla beslenebilir. Özellikle balık bakmaya yeni başlayanlar rahatlıkla sarı prenses besleyebilir. Ama 1 erkek sarı prenses başına 3 dişi sarı prenses düşmelidir yoksa akvaryum dengesi bozulabilir. Buna dikkat edileceği zaman sorun çıkcağını zannetmiyorum. Herkese ısrarla öneririm...

2) Sarı prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi de agresif bir balık. Daha küçük olduğundan onlardan yavru alamıyorum. Cinsiyet ayrımı zor değildir, erkeklerin rengi dişilere göre daha koyudur. Onların boş durduklarını göremezsiniz. Sürekli bir şeylerle uğraşırlar. İlk başlayanlar için iyi bir seçimdir.


3) Bu balığı bugün yeni aldım.Ciklet beslemeye yeni başladım.Dünkügün cift olarak ahli,astronot,yunus ve pembe zebra almıştım.Bugün oğlen eşim aradı pompa durmuş,balıklarımın hepsi ölmüş.Gidip yeni pompa ve çivt olarak:beyaz ve sarı prenses,kırmızı zebra ve daha 5çivt balık aldım.İnşallah yaşarlar ve sizlerle sık sık görüşürüz.Hayvanları cok seviyorum.

4) Bu balıkların çok tutulma nedeni renklerini çabuk almalarıdır. Eğer bitkisel yem kullanılırsa renklerini daha çabuk alırlar. Bu balıklar çabucak yavrularlar. En az 25-30 tane kesin yavrularlar. Yavrular önce yavaş yavaş büyürler sonra ise birden daha hızlı büyürler. Çok dayanıklı balıklardır.

5) Bu balıkların erkeğinin kumu özen göstererek kazması ve sonra o bölgeyi koruması, dişilerine kur yapması, yem yemesi ve akvaryumun delikanlısı gibi akvaryum trafiği içerisinde balıkların dolaşım yönüne (özellikle kendi türür için) devamlı müdehale etmesi seyre değer bir zevk. Çiftleşmek için yaptıkları kur ve çiftleşme seansları da ayrı bir dans gösterisi sanki. Yalnız bu balığın haremini mümkün olduğunca geniş tutmalı ve bol kayadan oluşan rahatlıkla aralarında gezebilecekleri dekorlar oluşturulmalı.

6) Sarı prensesler küçük yaşlarda rengi çıkması nedeniyle çok tutulan bir balıktır. Erkeklerin rengi daha koyu olur. En güzel renklere sahip olması için bitkisel yemler kullanılmalıdır.

7) 5 yıldır Cichlid balıklarından çoğunu besledim. Sarı Prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi saldırgan bir balık. Ondan yavru aldım; yaklaşık 10 cm. boyunda ve 30-40 yavru... Yavrular çok hızlı büyüyor. Diğer balıklarımla da iyi geçiniyor. Sarı Prensesimden memnunum.

8) Yumurta ve yavrularına olan bağlılıkları ile dikkat çeken bir türdür. Ağız yapıları küçük olduğu için kusturmak oldukça uğraşlı ve zordur. Bu konuda hassas olunması gerekir.

9) Koca akvaryumda sadece sarı prenses besliyorum(vatoz hariç). Sayıları da gittikçe artıyor. Sade ve çok hoş bir görüntü oluyor. Sürekli bir yerleri kazıyorlar. Açtıkları çukurlarla ilginç ve hoş bir manzara oluşturuyorlar. Bu yüzden kumun tabana dağıtımını onlara bırakıyorum. Ayda bir yavru alıyorum.Bu işi bir kere tutturursanız devamı çok kolay gelir.

10) İlk başta ismi ilginç geldiği için aldığım çok güzel bir balık. Erkeklerin yüzgeçlerindeki -özellikle ön alt yüzgeçlerdeki- sivrilik cinsiyet ayırmada iyi bir fark. Yalnız yavruları şu ana kadar hiç annesine baktıramadım. Sürekli kusturdum. Bu da işe yaradı doğrusunu söylemek gerekirse... Belki de daha iyi. Zayıf düşen dişiyi bir an evvel beslemeye almak lazım.

11) Yeni başlayanlar için güzel bir seçimdir. Uygun bir eş bulunduğunda kolay ürerler. Yavruları da çok sevimli olur. Dişi ve erkek ayrımı yeri geldiğinde çok zor olabiliyor.

12) Bu balıkla ilk günlerimde bile çok şey yaşadım. Beni daha ilerki zamanlarda neyin beklediğini az çok anlıyorum. Bu akvaryumların en akrobat balığının ve aynı zamanda akvaryuma en çabuk ayak uyduran balığın insanda yarattığı mutluluğu yaşamak bence her balık severin hakkıdır.

13) Amatör olsun profesyonel olsun akvaristler için bence gerçekten vazgeçilmez bir tür. Karma akvaryumlara çok uyumlu. Genelde problem çıkarmayan, üremesi kolay bir tür. Renkleri -dişi ve erkeğin altın sarısı olması- bu balığı çekici kılıyor.

14) Yaklaşık 2 sene önce 1 tane sarı prenses aldım. Mükemmel hareketleriyle beni tam anlamıyla mest etti. Malawi türüne karşı hayranlığım bu tür ile başladı. Şimdi dede oldu. Torunlarıyla aynı akvaryumda. Kötü şartlara çok dayanıklı bir tür olduğu için, Malawi akvaryumu kurmak isteyen amatör arkadaşlarımızın ilk seçimi Sarı Prenses olmalıdır.

15) Bir annenin çocuğunu doğurduktan sonra onu belli bir yaşa kadar büyütmesi kadar onur verici bir sistemi karşıdan izlemek gibi heyecan veren ve bu özellikler gibi daha bir çok güzel huya sahip olan asil ve sevimli bir balık türüdür.

16) İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara sarı prensesi öneririm. Çünkü hem bakımı, hem de üremesi kolaydır. Eğer erkek dişi oranını (1e/5d) tuttursanız üremesi çok kolaydır. Bu sayede Yavruları büyütmenin de tadına varmış olursunuz.

17) Özellikle yeni başlayan akvaristlerin vazgeçemediği bir türdür, çok akıllı ve akrobatik balıklardır, onları boş boş gezerken göremezsiniz, araştırmacı ruha sahiptirler. Oldukça doğurgan sayılırlar, cinsiyet ayrımı çok basit olmasına rağmen amatörlerin zihinlerini epey meşgul ederler, ortalama bir dişiden 25-35 yavru alınabilir, yavrular ilk etapta çok ağır büyüsede bir süre sonra büyüme çok hızlanır. Çoğu akvarist hayatında en az bir kere bu balığı beslemiştir.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:41   #3
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prenses bu balık renklerinden gösterişlerinden hareketlerinden olsa gerek çok tutulan bir balık . bu balık hemen hemen tüm balıklarla geçine bilir uyumsuzluk diye birşey yoktur .çok dayanıklı bir balıktır .yavru alımıda çok kolaydır çogu balıkta oldugu gibi bu balıkta da yavru almak için dişi erkek oranını fazla tutmak gerekir erkek sayısı az dişi sayısı fazla olmalıdır ki erkek kızgın olursa dişi sayısıda az ise hırpalıyarak öldürür. bu balık için kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryum olması gerekir. balıkların gayet büyük olması için akvaryum suyunun temiz sertlik derercesinin fazla akvaryumun büyük olması balık gelişimi hakkında önemli rol oynar bu balık sert sudan hoşlanır sert suyu ayarlamak için sürekli su deyişimi yani, taze su eklemesi yapılmalıdır iyi akvaryum seyirleri akvaryum sevgisi

TABİATI:malavi gölünün kayalık bölgeleri

YAŞAYIŞ ŞEKLİ:barışçıl
YAVRU ALIMI:gayet kolay
BAKIMI:dayanıklı ve su şartlarından fazla etkilenmeyen bi balık oldugu için çok kolay bakımı vardır
SU SICAKLIGI:26 derece
EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:12-13cm (tabii su sartlarına baglı ve akvaryuma)
"yorumları okurken yoruma yazdıgı adı ile MERCAN adlı arkadaşımızın yorumu hoşuma gitti. bu sarı prensesler hakkında detaylı bilgi verici güzel bir yazı yazmış sizlerinde bu yazıdan faydalanmasını istedim o yüzden açıklamanın altına bu yazıyı yerleştirdim iyi okumalar.sizlerde böyle tecrübe sahibi oldugunuz konuları burda diger akvaryum severlerle paylaşa bilirsiniz"
yorumdan alıntı"
SARI PRENSESLER MERAK EDİLENLER

Selam arkadaşlar,sitedeki bazı doğru/yanlış yorumları okuduktan sonra bende bir kaç yorum eklemeden duramadım.Yaklaşık 5 yıldır cihlidlerle ilgileniyorum ve bilgilerimi paylaşmak istedim,yanlışım olursa daha bilgili arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim.
1-CİNSİYET AYIRIMIişi diyerek aldığınız balık erkek,erkek olarak aldığınız balığınızın dişi çıkma olasığı çok yüksektir.Malesef anal yüzgeç,sırt yüzgeci,rengi vs gibi cinsiyet ayrımı yapılan özellikler yanlış çıkabildiği için kesin bir ayrım yapmak sözkonusu değildir.Örneğin,anal yüzgeçi ve sırt yüzgeci koyu siyah olan kuyruğu sivri olan balık erkektir denilse de ağzında yumurta olan ve dişi çıkan bir kaç balığım oldu.Kesin cinsiyet ayrımı için balıkların ANAL AÇIKLARININ kontrol edilmesi gerekir.Bunu yapmak içinse balığınızı elinizi ıslatıp ters çevirip altına bakmanız ve bu işlemi en fazla 30 sn içinde(balığın ölmemesi için)yapmanız,anlayamadıysanız balığı suya bırakıp bir süre sonra tekrar alıp bakmanız ve en fazla 1 günde 3 kere bu işlemi yapmanız gerekir.Daha iyi anlayabilmeniz için bu siteden bakabilirsiniz http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
2-ÇİFTLEŞME : Dişinin kovalanma esnasında yorulmaması ve hırpalanması için 1E / 5 Dişi oranında bakılmaları gerekir.Cinsiyetlerinden emin olduktan sonra bu oranlarda bir araya getirilen balıklar için bol kayalıklı bir ortam hazırlanmalıdır.Yeterli olgunluğa erişmiş erkek dişinin etrafında titreyerek döner ve kur yapar.Yine olgun olan dişi(OLGUNLUK BOY İLE DEĞİL YAŞ İLE ALAKALIDIR,3-5 cm LİK BİR BALIK YETERLİ ORTAM SAĞLANMADIĞI İÇİN KÜÇÜK KALMIŞ FAKAT OLGUNLUĞA ERİŞMİŞ OLABİLİR)çıkarttığı tüpçük ile yumurtlar ve bunları ağzına alır,erkeğin yumurta beneğini(ANAL KUYRUKTAKİ SARI BENEKLER) yumurta zannederek ağzını yaklaştırdığı anda erkek balık dişinin ağzındaki yumurtalı döller,bu işlem dairesel hareketler dvm eder ve daha sonra dişi bir köşede saklanır ve yem yememeye başlar.Bu andan sonra zaten fark edersiniz dişinin yumurtalarını ,ağzı şişer ve pek ortalarda görünmez yem de yemez,ağzını sürekli gargara yapıyor gibi oynatır.Kuluçka süresi değişebilir 21-35 gün arasında olabilir.Bu andan sonra yapılacak tek şey her şeyi zamana bırakmak ve biraz sabırlı olmaktır,balığa yapılacak yanlış bir müdahale balığın strese girmesine,korkmasına,kusmasına,yumurtalarını yutmasına sebep olabilir.Bazı arkadaşlar kusturma hatalarından dolayı yavruları kaybedebiliyor.NASIL KUSTURMA YAPILIR?DİYORSANIZ ŞU VİDEODAN İZLEYEBİRSİNİZ http://s19.photobucket.com/albums/b1...&current=s.flv Umarım açıklamalarım yardımcı olmuştur.Sağlıklı balıklar.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:41   #4
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prensesler için karma akvaryumların vazgeçilmez balıklarıdır diyebiliriz.Dişinin ve erkeğin renkli oluşu tercih edilmelerinin başlıca sebeplerindendir.1/3-4-5 beslenmesi dişilerin rahat bir kuluçkalık geçirmeleri için şarttır.Genelde bitkisel ağırlıklı yemlerle beslenirler.Yavru alınması kolay bir türdür diyebiliriz.(Tabi ki biraz tecrübe kazandıktan sonra)Yavrularınında küçükken renkli olması onların ayrı bir özelliğidir.Boyların özellikle erkeklerde 15-16 cm i,dişilerde 12-13 cm i bulur.Erkek dişi ayrımı biraz zordur.Belli bir tecrübeden sonra ayrım rahatlıkla yapılabilir.Zor su şartlarına en dayanıklı türdür.Yavrularını ağzında çok iyi saklarlar.Malawi türlerine meraklı arkadaşlara tavsiye edilir.Diğer türlerle uyumlu bir balıktır.Yetişkin Erkek
Ağzında yumurta olan bir dişi


Yücel Görgün / İzmir
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:42   #5
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı Prenses resimleri
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x681 ve 292KB ) Buraya Tıklayın

Sarı prenses balığı resimleri
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x681 ve 251KB ) Buraya Tıklayın

Sarı Prenses ciklet balığı resimleri

__________________
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:42   #6
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı Prenses yavruları resimleri


15. gün kusturulan sarı prenses balığı yavruları
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:42   #7
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prenses fotoğrafları


Sarı prenses ciklet balığı resimleriSarı Prenses ciklet balığı resimleri


Sarı Prenses balıkları resimleri (Labidochromis caeruleus picture)
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-23-2008, 11:44   #8
нüzüη
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 29
Mesajlar: 3.916
Tecrübe Puanı: 704
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)


(Erkek) Resim:1
(Dişi) Resim:2


Dişi ve Erkek Ayırımı ;

En belirgin özellikleri renkleri ve üst yüzgeçleridir.Erkeklerde yüzgeçler ve genel olarak rengi çok aşırı koyudur.Dişilerde ise erkeğe oranla renkler çok daha açıktır.Üst yüzgeçler ise Erkeklerde daha uzun ve kuyruk kısmına çok daha yakındır.(Resim:1 de görüldüğü gibi)

Yumurtlama ve Kuluçka Dönemi ;

Çift hazır olduğunda kur yapmaya başlar ve dişi bir yumurta bırakır erkek bu yumurtayı döller ve dişi bu yumurtayı ağzına alır.Bu işlem yumurtlama boyunca tekrar eder.Daha sonra yumurtlama işlemi bittiğinde,dişi yumurtaları 15 - 21 gün arası ağzında kuluçka edecektir.

Sarı Prenses
1) Dişi erkekten büyük olduğunda ya da çiftleşme dönemlerinde titreyebilir.
2) Dişi erkekten büyük olduğunda erkeği kovalayabilir.
3) Dişilerde kumu kazabilirler.


4) Dişilerin üreme dönemlerinde karınları hafif şiştir.5) Dişiler üreme dönemlerinde tüpçük çıkarırlar.6) Cinsiyet ayrımını yapmak son derece zordur. Mesela bazı arkadaşlarımız anal yüzgecin oval ya da anal yüzgeçteki siyahlığın daha az olduğunu söylerler. Bunlar belirleyici olabilir ama kesin dişidir denilemez. Aşağıdaki bir dişi ve ağzında yumurtalar var. Anal yüzgeci sivri ve siyahtır.
7) İki dişi sarı prenses birbirlerini kovalayabilir, ağız ağza kavga edip titreyebilirler. Üstünlük kurmaya çalışabilirler.

8) Stres durumunda dişilerde de çok fazla olmasa bile hafif kararma görülebilir.9)Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.


Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.


Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.


10) Erkekler çiftleşecekleri dönemde yuva kazarlar. Dişinin önünde titremeler yaparak dişiyi yuvaya çekmeye çalışırlar.

11) Erkeklerdeki anal yüzgecinde bulunan benekler dişilerin ağzındaki yumurtaların döllenmesine yardımcı olur. Dişi sarı prenses erkekteki beneği yumurta zannederek almaya çalışırken, erkek spermlerini dişinin ağzındaki yumurtalara bırakır. Böylece yumurtalar dişinin ağzında döllenmiş olur. Bu benekten dişilerde de bulunur. Ve genelde erkeğe göre daha az sayıdadır. Bu beneklerden hiç bulunmaya da bilir.

Benekli ErkekBeneksiz Erkek


Beneksiz DişiBenekli Dişi


12) Dişi yumurtaları ağzına aldığı zaman hiç yem yemez. Bazı durumlarda yem yediği görülmüştür.
13) Dişiden daha fazla yavru almak ve dişi balığı fazla aç bırakmak istemiyorsanız 12–13 günleri arasında kusturunuz. Yavrularını kendisinin bırakmasını izlemek istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20–25 gün arasında bekleyiniz.

Eğer ana tankınız büyük, bol saklanma yerleri var ve balık sayısı fazla değilse ayırmayabilirsiniz. Bu durumda ne kadar yavru hayatta kalabilir sorusunun yanıtı sizin tankınızın durumuna bağlıdır.

14)Dişi balık bazı durumlarda (stres gibi) yumurtalarını tükürebilir ya da yutabilir. Eğer yuttuysa yapacak bir şey yok. (Sağlıklı ve tecrübeli bir dişi ise toplar, toplamazsa, vakit kaybetmeden, 1,5 litrelik pet şişeyi ortadan kesin. Alt parçasının altına, yumurtaların düşmeyeceği çapta delikler açın (bolca)... Düzeneğinizi, yavru tankında hava taşının tam üstüne gelecek şekilde yerleştirip, yumurtları içine atın. Havayı sonuna kadar açın... %50'sini kurtarırsınız...)

15) Erkek sayısını akvaryumunuzda her zaman az tutmaya çalışın.(1e/5d) Bu şekilde daha çok yavru alabilirsiniz.

16) Haşlanmış havuç ve az haşlanmış ıspanak verirseniz, renkleri çok daha güzel ve canlı olur.

17) Sarı Prenseslerin üremesi için boy değil, yaş önemlidir. Ortalama 8 aylıktan sonra sarı prensesler yavru vermeye başlarlar. Bu zamandan sonra boyları ister 5 cm isterse de 8–10 cm olsun yavru alabilirsiniz.Not:Resimler Alıntıdır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hamamda Avrupalı prenses Haberci Magazin & Dedikodu 0 10-23-2008 10:32
Piyasada yalancı prenses çok Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-18-2008 01:16
Suudi prenses tatilde Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-11-2008 01:36
Prenses LeGoLaS Mutfak-Yemek Tarifleri 0 03-20-2008 21:38
Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler LeGoLaS Masal 0 03-15-2008 22:30


Şu Anki Saat: 08:24


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows