Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Hayvanlar alemi > Akvaryum

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)

Akvaryum


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-23-2008, 11:41   #1
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)

201Latince Adı: Labidochromis caerulus


Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün bol kayalık kesimleri.


Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul


Davranış Biçimi: Barışçıl


Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.


Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye


Cinsiyet Ayrımı: Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir.


Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.


Sıcaklık: 25 - 26 °C


En Fazla Büyüdüğü Boy: 13cm


En Az Akvaryum Hacmi: 120 lt


Su Sertliği: Sert


pH: 7.7- 8.5


Zorluk Seviyesi: 3


Genel Yorum: En tutulan balıklardan biridir. Renkli, hareketli üremesi kolay, kötü şartlara toleresi yüksek bir baliktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır.

Beslenme

Cichlid akvaryumlarının ilk göz ağrısı olan sarı prensesler, 7-8 aylıken yani 8 cm. ye geldiklerinde cinsel olgunluğa ulaşırlar. Kendi eşlerini, kendileri seçer. Erkek dişi oranı 1/3 (1erkeğe 3dişi) şeklinde olmalıdır. Omnivor (Hem etçil hem otçul.) olan bu balıklara protein ağırlıklı yemlerin yanı sıra, gelişimleri ve kondisyon kazanmaları için mutlaka canlı yem (artemia, tubifex, su piresi vb.) verilmelidir.

Akvaryum Şartları ve Bakım

Bir koloni için ideal akvaryum 100 lt. ve üstüdür. Zeminde mutlaka pH açısından, midye veya mercan kırığı kullanılmalıdır. Akvaryum kayalarla mağara oluşturulacak şekilde dizayn edilmeli ayrıca cichlidlerin çoğu kumu kazdıkları için bitki dikilmemelidir. Haftada bir 1/4 oranında dipten su çekilmeli, bu sayede nitrat oluşumunun önüne geçilmelidir.

Cinsiyet Ayırımı ve Üretim

Erkekler daha koyu renkte, üst ve alt yüzgecindeki siyah bantlar daha koyu ve yüzgeçleri sivri biter. Kesin olmamakla birlikte erkeğin anal yüzgecinde yumurta beneği bulunur. Üreme zamanların erkekler agresif olur ve çiftleşme isteğinden dolayı yüzü ve dudakları kararır ve morarır.

Dişide ise bunların aksine; rengi açık sarı, üst ve alt yüzgecindeki bantlar soluk ve uçları küt biter. Dişide çiftleşme zamanlarında üreme tüpü çıkar.

Üretimde kullanılacak çift öncelikle cinsel olgunluğa ulaşmış ve sağlıklı olması gerekmektedir. Üretimden önce; randıman alınması isteniyorsa mutlaka sıkı bir beslenmenin yanında canlı yem ile takviye yapılarak balıklar, çiftleşmeye hazırlanmalıdır. Hazır olan balık kolayca eş tutp üreyecektir. Önce titremeler sonra ''O'' şeklinde dönmeler ve daha sonra dişi balık yumurtlar, yumurtaları ağzına alır ve erkeğin anal yüzgecine yaklaşır, erkek spermini salgılar bu sayede çiftleşme gerçekleşir. Dişi balık yumurtalarını 28 gün ağzında kuluçkaya yatırır. Bu süre zarfında yem yemez. Balığın yumurtaları tükürmemesi ve yutmaması için diğer balıklar tarafından rahatsız edilmemesi gerekmektedir. 28 gün sonunda güvende olduğunu hisseden anne balık yavrularını ağzından çıkarır ve beraber yüzmeye başlarlar. 1 gün yavrulara yem vermek gerekmez çünkü altlarında protein keseleri vardır. Diğer günler ise kaliteli ve protein ağırlıklı toz yemler verilerek yavruların gelişimleri sağlanmalıdır.

labidochromiscaeruleusm8cv
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-23-2008, 11:41   #2
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Aktavist Yorumları: 1) Sarı prenseslerin en büyük özelliklerinden birisi diğer türlerine göre daha dayanıklıdır. Çabuk üremeye başlarlar. Normal damızlık haline geldiğinde 45-50 yavru alınabilir. Bakımı da kolay olduğundan dolayı rahatlıkla beslenebilir. Özellikle balık bakmaya yeni başlayanlar rahatlıkla sarı prenses besleyebilir. Ama 1 erkek sarı prenses başına 3 dişi sarı prenses düşmelidir yoksa akvaryum dengesi bozulabilir. Buna dikkat edileceği zaman sorun çıkcağını zannetmiyorum. Herkese ısrarla öneririm...

2) Sarı prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi de agresif bir balık. Daha küçük olduğundan onlardan yavru alamıyorum. Cinsiyet ayrımı zor değildir, erkeklerin rengi dişilere göre daha koyudur. Onların boş durduklarını göremezsiniz. Sürekli bir şeylerle uğraşırlar. İlk başlayanlar için iyi bir seçimdir.


3) Bu balığı bugün yeni aldım.Ciklet beslemeye yeni başladım.Dünkügün cift olarak ahli,astronot,yunus ve pembe zebra almıştım.Bugün oğlen eşim aradı pompa durmuş,balıklarımın hepsi ölmüş.Gidip yeni pompa ve çivt olarak:beyaz ve sarı prenses,kırmızı zebra ve daha 5çivt balık aldım.İnşallah yaşarlar ve sizlerle sık sık görüşürüz.Hayvanları cok seviyorum.

4) Bu balıkların çok tutulma nedeni renklerini çabuk almalarıdır. Eğer bitkisel yem kullanılırsa renklerini daha çabuk alırlar. Bu balıklar çabucak yavrularlar. En az 25-30 tane kesin yavrularlar. Yavrular önce yavaş yavaş büyürler sonra ise birden daha hızlı büyürler. Çok dayanıklı balıklardır.

5) Bu balıkların erkeğinin kumu özen göstererek kazması ve sonra o bölgeyi koruması, dişilerine kur yapması, yem yemesi ve akvaryumun delikanlısı gibi akvaryum trafiği içerisinde balıkların dolaşım yönüne (özellikle kendi türür için) devamlı müdehale etmesi seyre değer bir zevk. Çiftleşmek için yaptıkları kur ve çiftleşme seansları da ayrı bir dans gösterisi sanki. Yalnız bu balığın haremini mümkün olduğunca geniş tutmalı ve bol kayadan oluşan rahatlıkla aralarında gezebilecekleri dekorlar oluşturulmalı.

6) Sarı prensesler küçük yaşlarda rengi çıkması nedeniyle çok tutulan bir balıktır. Erkeklerin rengi daha koyu olur. En güzel renklere sahip olması için bitkisel yemler kullanılmalıdır.

7) 5 yıldır Cichlid balıklarından çoğunu besledim. Sarı Prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi saldırgan bir balık. Ondan yavru aldım; yaklaşık 10 cm. boyunda ve 30-40 yavru... Yavrular çok hızlı büyüyor. Diğer balıklarımla da iyi geçiniyor. Sarı Prensesimden memnunum.

8) Yumurta ve yavrularına olan bağlılıkları ile dikkat çeken bir türdür. Ağız yapıları küçük olduğu için kusturmak oldukça uğraşlı ve zordur. Bu konuda hassas olunması gerekir.

9) Koca akvaryumda sadece sarı prenses besliyorum(vatoz hariç). Sayıları da gittikçe artıyor. Sade ve çok hoş bir görüntü oluyor. Sürekli bir yerleri kazıyorlar. Açtıkları çukurlarla ilginç ve hoş bir manzara oluşturuyorlar. Bu yüzden kumun tabana dağıtımını onlara bırakıyorum. Ayda bir yavru alıyorum.Bu işi bir kere tutturursanız devamı çok kolay gelir.

10) İlk başta ismi ilginç geldiği için aldığım çok güzel bir balık. Erkeklerin yüzgeçlerindeki -özellikle ön alt yüzgeçlerdeki- sivrilik cinsiyet ayırmada iyi bir fark. Yalnız yavruları şu ana kadar hiç annesine baktıramadım. Sürekli kusturdum. Bu da işe yaradı doğrusunu söylemek gerekirse... Belki de daha iyi. Zayıf düşen dişiyi bir an evvel beslemeye almak lazım.

11) Yeni başlayanlar için güzel bir seçimdir. Uygun bir eş bulunduğunda kolay ürerler. Yavruları da çok sevimli olur. Dişi ve erkek ayrımı yeri geldiğinde çok zor olabiliyor.

12) Bu balıkla ilk günlerimde bile çok şey yaşadım. Beni daha ilerki zamanlarda neyin beklediğini az çok anlıyorum. Bu akvaryumların en akrobat balığının ve aynı zamanda akvaryuma en çabuk ayak uyduran balığın insanda yarattığı mutluluğu yaşamak bence her balık severin hakkıdır.

13) Amatör olsun profesyonel olsun akvaristler için bence gerçekten vazgeçilmez bir tür. Karma akvaryumlara çok uyumlu. Genelde problem çıkarmayan, üremesi kolay bir tür. Renkleri -dişi ve erkeğin altın sarısı olması- bu balığı çekici kılıyor.

14) Yaklaşık 2 sene önce 1 tane sarı prenses aldım. Mükemmel hareketleriyle beni tam anlamıyla mest etti. Malawi türüne karşı hayranlığım bu tür ile başladı. Şimdi dede oldu. Torunlarıyla aynı akvaryumda. Kötü şartlara çok dayanıklı bir tür olduğu için, Malawi akvaryumu kurmak isteyen amatör arkadaşlarımızın ilk seçimi Sarı Prenses olmalıdır.

15) Bir annenin çocuğunu doğurduktan sonra onu belli bir yaşa kadar büyütmesi kadar onur verici bir sistemi karşıdan izlemek gibi heyecan veren ve bu özellikler gibi daha bir çok güzel huya sahip olan asil ve sevimli bir balık türüdür.

16) İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara sarı prensesi öneririm. Çünkü hem bakımı, hem de üremesi kolaydır. Eğer erkek dişi oranını (1e/5d) tuttursanız üremesi çok kolaydır. Bu sayede Yavruları büyütmenin de tadına varmış olursunuz.

17) Özellikle yeni başlayan akvaristlerin vazgeçemediği bir türdür, çok akıllı ve akrobatik balıklardır, onları boş boş gezerken göremezsiniz, araştırmacı ruha sahiptirler. Oldukça doğurgan sayılırlar, cinsiyet ayrımı çok basit olmasına rağmen amatörlerin zihinlerini epey meşgul ederler, ortalama bir dişiden 25-35 yavru alınabilir, yavrular ilk etapta çok ağır büyüsede bir süre sonra büyüme çok hızlanır. Çoğu akvarist hayatında en az bir kere bu balığı beslemiştir.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-23-2008, 11:41   #3
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prenses bu balık renklerinden gösterişlerinden hareketlerinden olsa gerek çok tutulan bir balık . bu balık hemen hemen tüm balıklarla geçine bilir uyumsuzluk diye birşey yoktur .çok dayanıklı bir balıktır .yavru alımıda çok kolaydır çogu balıkta oldugu gibi bu balıkta da yavru almak için dişi erkek oranını fazla tutmak gerekir erkek sayısı az dişi sayısı fazla olmalıdır ki erkek kızgın olursa dişi sayısıda az ise hırpalıyarak öldürür. bu balık için kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryum olması gerekir. balıkların gayet büyük olması için akvaryum suyunun temiz sertlik derercesinin fazla akvaryumun büyük olması balık gelişimi hakkında önemli rol oynar bu balık sert sudan hoşlanır sert suyu ayarlamak için sürekli su deyişimi yani, taze su eklemesi yapılmalıdır iyi akvaryum seyirleri akvaryum sevgisi

TABİATI:malavi gölünün kayalık bölgeleri

YAŞAYIŞ ŞEKLİ:barışçıl
YAVRU ALIMI:gayet kolay
BAKIMI:dayanıklı ve su şartlarından fazla etkilenmeyen bi balık oldugu için çok kolay bakımı vardır
SU SICAKLIGI:26 derece
EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:12-13cm (tabii su sartlarına baglı ve akvaryuma)
"yorumları okurken yoruma yazdıgı adı ile MERCAN adlı arkadaşımızın yorumu hoşuma gitti. bu sarı prensesler hakkında detaylı bilgi verici güzel bir yazı yazmış sizlerinde bu yazıdan faydalanmasını istedim o yüzden açıklamanın altına bu yazıyı yerleştirdim iyi okumalar.sizlerde böyle tecrübe sahibi oldugunuz konuları burda diger akvaryum severlerle paylaşa bilirsiniz"
yorumdan alıntı"
SARI PRENSESLER MERAK EDİLENLER

Selam arkadaşlar,sitedeki bazı doğru/yanlış yorumları okuduktan sonra bende bir kaç yorum eklemeden duramadım.Yaklaşık 5 yıldır cihlidlerle ilgileniyorum ve bilgilerimi paylaşmak istedim,yanlışım olursa daha bilgili arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim.
1-CİNSİYET AYIRIMIbiggrinişi diyerek aldığınız balık erkek,erkek olarak aldığınız balığınızın dişi çıkma olasığı çok yüksektir.Malesef anal yüzgeç,sırt yüzgeci,rengi vs gibi cinsiyet ayrımı yapılan özellikler yanlış çıkabildiği için kesin bir ayrım yapmak sözkonusu değildir.Örneğin,anal yüzgeçi ve sırt yüzgeci koyu siyah olan kuyruğu sivri olan balık erkektir denilse de ağzında yumurta olan ve dişi çıkan bir kaç balığım oldu.Kesin cinsiyet ayrımı için balıkların ANAL AÇIKLARININ kontrol edilmesi gerekir.Bunu yapmak içinse balığınızı elinizi ıslatıp ters çevirip altına bakmanız ve bu işlemi en fazla 30 sn içinde(balığın ölmemesi için)yapmanız,anlayamadıysanız balığı suya bırakıp bir süre sonra tekrar alıp bakmanız ve en fazla 1 günde 3 kere bu işlemi yapmanız gerekir.Daha iyi anlayabilmeniz için bu siteden bakabilirsiniz http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
2-ÇİFTLEŞME : Dişinin kovalanma esnasında yorulmaması ve hırpalanması için 1E / 5 Dişi oranında bakılmaları gerekir.Cinsiyetlerinden emin olduktan sonra bu oranlarda bir araya getirilen balıklar için bol kayalıklı bir ortam hazırlanmalıdır.Yeterli olgunluğa erişmiş erkek dişinin etrafında titreyerek döner ve kur yapar.Yine olgun olan dişi(OLGUNLUK BOY İLE DEĞİL YAŞ İLE ALAKALIDIR,3-5 cm LİK BİR BALIK YETERLİ ORTAM SAĞLANMADIĞI İÇİN KÜÇÜK KALMIŞ FAKAT OLGUNLUĞA ERİŞMİŞ OLABİLİR)çıkarttığı tüpçük ile yumurtlar ve bunları ağzına alır,erkeğin yumurta beneğini(ANAL KUYRUKTAKİ SARI BENEKLER) yumurta zannederek ağzını yaklaştırdığı anda erkek balık dişinin ağzındaki yumurtalı döller,bu işlem dairesel hareketler dvm eder ve daha sonra dişi bir köşede saklanır ve yem yememeye başlar.Bu andan sonra zaten fark edersiniz dişinin yumurtalarını ,ağzı şişer ve pek ortalarda görünmez yem de yemez,ağzını sürekli gargara yapıyor gibi oynatır.Kuluçka süresi değişebilir 21-35 gün arasında olabilir.Bu andan sonra yapılacak tek şey her şeyi zamana bırakmak ve biraz sabırlı olmaktır,balığa yapılacak yanlış bir müdahale balığın strese girmesine,korkmasına,kusmasına,yumurtalarını yutmasına sebep olabilir.Bazı arkadaşlar kusturma hatalarından dolayı yavruları kaybedebiliyor.NASIL KUSTURMA YAPILIR?DİYORSANIZ ŞU VİDEODAN İZLEYEBİRSİNİZ http://s19.photobucket.com/albums/b1...&current=s.flv Umarım açıklamalarım yardımcı olmuştur.Sağlıklı balıklar.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-23-2008, 11:41   #4
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prensesler için karma akvaryumların vazgeçilmez balıklarıdır diyebiliriz.Dişinin ve erkeğin renkli oluşu tercih edilmelerinin başlıca sebeplerindendir.1/3-4-5 beslenmesi dişilerin rahat bir kuluçkalık geçirmeleri için şarttır.Genelde bitkisel ağırlıklı yemlerle beslenirler.Yavru alınması kolay bir türdür diyebiliriz.(Tabi ki biraz tecrübe kazandıktan sonra)Yavrularınında küçükken renkli olması onların ayrı bir özelliğidir.Boyların özellikle erkeklerde 15-16 cm i,dişilerde 12-13 cm i bulur.Erkek dişi ayrımı biraz zordur.Belli bir tecrübeden sonra ayrım rahatlıkla yapılabilir.Zor su şartlarına en dayanıklı türdür.Yavrularını ağzında çok iyi saklarlar.Malawi türlerine meraklı arkadaşlara tavsiye edilir.Diğer türlerle uyumlu bir balıktır.Yetişkin Erkek


labcaer

Ağzında yumurta olan bir dişi
labidochromis caeruleus25%5Bfi%5D

Yücel Görgün / İzmir
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-23-2008, 11:42   #5
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı Prenses resimleri
wol errorOrjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x681 ve 292KB ) Buraya Tıklayındsc0190ff5

Sarı prenses balığı resimleri
wol errorOrjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x681 ve 251KB ) Buraya Tıklayındsc0193ot6

Sarı Prenses ciklet balığı resimleri

__________________
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-23-2008, 11:42   #6
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı Prenses yavruları resimleri
20080314 113454 S5001068

15. gün kusturulan sarı prenses balığı yavruları
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-23-2008, 11:42   #7
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prenses fotoğrafları
15664743iy8

Sarı prenses ciklet balığı resimleri

38295408mf2

Sarı Prenses ciklet balığı resimleri
15577573zt1

Sarı Prenses balıkları resimleri (Labidochromis caeruleus picture)
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-23-2008, 11:44   #8
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart

Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)
aaa

(Erkek) Resim:1


aab

(Dişi) Resim:2


Dişi ve Erkek Ayırımı ;

En belirgin özellikleri renkleri ve üst yüzgeçleridir.Erkeklerde yüzgeçler ve genel olarak rengi çok aşırı koyudur.Dişilerde ise erkeğe oranla renkler çok daha açıktır.Üst yüzgeçler ise Erkeklerde daha uzun ve kuyruk kısmına çok daha yakındır.(Resim:1 de görüldüğü gibi)

Yumurtlama ve Kuluçka Dönemi ;

Çift hazır olduğunda kur yapmaya başlar ve dişi bir yumurta bırakır erkek bu yumurtayı döller ve dişi bu yumurtayı ağzına alır.Bu işlem yumurtlama boyunca tekrar eder.Daha sonra yumurtlama işlemi bittiğinde,dişi yumurtaları 15 - 21 gün arası ağzında kuluçka edecektir.

Sarı Prenses
1) Dişi erkekten büyük olduğunda ya da çiftleşme dönemlerinde titreyebilir.
2) Dişi erkekten büyük olduğunda erkeği kovalayabilir.
3) Dişilerde kumu kazabilirler.
th 10710 disiyuva

4) Dişilerin üreme dönemlerinde karınları hafif şiştir.

th 10487 karnisisth 10539 karnisis 2

5) Dişiler üreme dönemlerinde tüpçük çıkarırlar.

th 10817 tupcuk

6) Cinsiyet ayrımını yapmak son derece zordur. Mesela bazı arkadaşlarımız anal yüzgecin oval ya da anal yüzgeçteki siyahlığın daha az olduğunu söylerler. Bunlar belirleyici olabilir ama kesin dişidir denilemez. Aşağıdaki bir dişi ve ağzında yumurtalar var. Anal yüzgeci sivri ve siyahtır.

th 07960 Labidochromis caeruleus female brooding1


7) İki dişi sarı prenses birbirlerini kovalayabilir, ağız ağza kavga edip titreyebilirler. Üstünlük kurmaya çalışabilirler.

8) Stres durumunda dişilerde de çok fazla olmasa bile hafif kararma görülebilir.

th 10945 disisiyah

9)Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.
th 08399 DomMale

Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.
th 08433 labidochromis caeruleus dm

Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.
th 08441 Labidochromis yellow pair01

10) Erkekler çiftleşecekleri dönemde yuva kazarlar. Dişinin önünde titremeler yaparak dişiyi yuvaya çekmeye çalışırlar.

11) Erkeklerdeki anal yüzgecinde bulunan benekler dişilerin ağzındaki yumurtaların döllenmesine yardımcı olur. Dişi sarı prenses erkekteki beneği yumurta zannederek almaya çalışırken, erkek spermlerini dişinin ağzındaki yumurtalara bırakır. Böylece yumurtalar dişinin ağzında döllenmiş olur. Bu benekten dişilerde de bulunur. Ve genelde erkeğe göre daha az sayıdadır. Bu beneklerden hiç bulunmaya da bilir.

Benekli Erkek
th 08645 1092


Beneksiz Erkek
th 11551 beneksizerkek

Beneksiz Dişi
th 11731 beneksizdisi


Benekli Dişi
th 11268 disibenek

12) Dişi yumurtaları ağzına aldığı zaman hiç yem yemez. Bazı durumlarda yem yediği görülmüştür.
13) Dişiden daha fazla yavru almak ve dişi balığı fazla aç bırakmak istemiyorsanız 12–13 günleri arasında kusturunuz. Yavrularını kendisinin bırakmasını izlemek istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20–25 gün arasında bekleyiniz.

Eğer ana tankınız büyük, bol saklanma yerleri var ve balık sayısı fazla değilse ayırmayabilirsiniz. Bu durumda ne kadar yavru hayatta kalabilir sorusunun yanıtı sizin tankınızın durumuna bağlıdır.

14)Dişi balık bazı durumlarda (stres gibi) yumurtalarını tükürebilir ya da yutabilir. Eğer yuttuysa yapacak bir şey yok. (Sağlıklı ve tecrübeli bir dişi ise toplar, toplamazsa, vakit kaybetmeden, 1,5 litrelik pet şişeyi ortadan kesin. Alt parçasının altına, yumurtaların düşmeyeceği çapta delikler açın (bolca)... Düzeneğinizi, yavru tankında hava taşının tam üstüne gelecek şekilde yerleştirip, yumurtları içine atın. Havayı sonuna kadar açın... %50'sini kurtarırsınız...)

15) Erkek sayısını akvaryumunuzda her zaman az tutmaya çalışın.(1e/5d) Bu şekilde daha çok yavru alabilirsiniz.

16) Haşlanmış havuç ve az haşlanmış ıspanak verirseniz, renkleri çok daha güzel ve canlı olur.

17) Sarı Prenseslerin üremesi için boy değil, yaş önemlidir. Ortalama 8 aylıktan sonra sarı prensesler yavru vermeye başlarlar. Bu zamandan sonra boyları ister 5 cm isterse de 8–10 cm olsun yavru alabilirsiniz.Not:Resimler Alıntıdır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
caeruleus, labidochromis, prenses, sarı

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hamamda Avrupalı prenses Haberci Magazin & Dedikodu 0 10-23-2008 10:32
Piyasada yalancı prenses çok Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-18-2008 01:16
Suudi prenses tatilde Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-11-2008 01:36
Prenses LeGoLaS Mutfak-Yemek Tarifleri 0 03-20-2008 21:38
Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler LeGoLaS Masal 0 03-15-2008 22:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:06 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628