Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12-12-2008, 15:24   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Snow Prenses (Pseudotropheus socolofi Albino) Malawi Gölü Chichlidi balığı hakkında

Snow Prenses (Pseudotropheus socolofi Albino) Malawi Gölü ChichlidiLatince Adı: Pseudotropheus socolofi

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün kayalık kesimleri.

Beslenme Biçimi: Otçul


Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı: Orta derecede agresif.

Üreme: Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

Sıcaklık: 25 - 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 150 lt

Su Sertliği: Sert

pH: 7.5- 8.5

Genel Yorum: Sık rastlanan bir balıktır, akvaryumu bol kayalık olmalıdır. Dişiler ile erkeklerin net bir farkı yoktur. Dişiler biraz daha küçük, karınları daha şişkin ve yumurta benekleri daha az sayıda olur.


İlgili Bir Makale :


Snow Prenses

Latince Adı: Pseudotropheus socolofi Albino

Adından da anlaşılabileceği gibi
'in albinosudur. Snow prenses alırken onun ismi ile satılan benzer türlerin snow prenses ile alakaları olmadığını bilmek gerekir.

Beyaz ya da snow prenses adı ile satılan türlerden biri Metriaclima greshakei (Albino) 'dur.
Snow prenses ile en çok karıştırılan türdür. Yanlış anlaşılmasını istemem, her balık güzeldir fakat bu tür snow prenseslerden daha agresiftir ve daha kolay ürer.
Bu makaleye konu olan balık yani snow prenses ise aşağıdaki resimdedir.

Beslenme : Otçul oldukları söylense de 1.5 yıllık deneyimimle söyleyebilirim ki hem etçil hem otçul sınıfına dahil edilebilirler.
Özellikle yavruların yüksek oranda proteinle beslenmesinin sakıncası yok, faydaları vardır.
Önemli bir husus ise yavru vermeye başlayan yetişkinlerde (12 aydan itibaren oturmuş, genç damızlık kabul edilirler) canlı yem kullanılmaması gerekliliğidir.
Canlı yem ve yüksek oranda proteinli yemleme azaltılmalı otçul beslenmeye ağırlık verilmelidir. Aksi durumda (Aşırı canlı yem verme, aşırı besleme v.b.) yavru(yumurta) yutma, tükürme, erkekte kısırlık sonucu döllenmemiş yumurtalar. Dişide üreme isteği azalması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yazdıklarım sadece snow prensesler için değil çoğu malawi türü için geçerlidir.

Davranış Biçimi:Mükemmel balıklardır, görünüşleri ve hareketlilikleri ile akvaryuma renk katarlar, aç bırakılmadıklarında kovalama haricinde diğer balıklara zarar vermezler.

Orta derecede agresiftirler yani 'terör estirir' yorumları biraz abartılıdır. Bu yorumların başlıca nedenleri ise ; Diğer türlerle karıştırılmaları, küçük akvaryumlarda ve fazla sayıda balıkla birlikte beslenmeleridir.


Erkekleri sarı prensesler veya ahliler gibi bölge edinir ve bölgelerini korurlar. Diğer türlerden farklı olarak dişileri de baskın durumda olduklarında bölge belirleyebilirler. Titreme davranışını sergileyebilirler.
Erkekler erkeklerle, dişiler dişilerle, erkekler dişilerle ağız ağıza kavga edebilirler, bu baskınlık mücadelesidir ve tüm türler için cinsiyet ayrımı olmaksızın geçerlidir.

Eğer beyaz prenseslerin agresifliğinden şikayetçi iseniz diğer türlerden daha küçük boylarda alabilirsiniz.(En az 3-4 cm'lik fark)Üreme: Erkek dişi oranının en az 1 erkek/3 dişi şeklinde olması gerekir. 1 erkek 8 dişiye kadar varabilen sayılarda harem kurabilir. Bu şartın sağlanması agresifliklerinide önemli oranda azaltacaktır.
Üremeleri için kaya dekoru, kum v.s. gereklidir, olmazsa olmaz dense, sürekli tavsiye edilse de genel olarak tüm malawiler için dekorun üremede önemli olmadığı kanıtlanmıştır. Bu konuda başlığını incelemenizi öneririm.
Snow prensesler bakılmalarına ve şartlara bağlı olarak 6 ila 8 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşabilirler. Diğer türlerde olduğu gibi üreme durumları boyları ile değil yaşları ile alakalıdır. Yavru almak için ihtiyacınız olan yegane şart sağlıklı 1 erkek ve 1 dişidir. İdeal olan ise 1 erkek 5 dişidir.

Eğer yeni bir akvaryum kuruyor ve yavru almak istiyorsanız sizlere tavsiyem 10 ila 20 adet arası yavru snow prenses alarak cinsiyetleri belirlendikçe fazla erkekleri elemenizdir. En sağlıklı yol budur.

Dişi yumurta aldığında yem yemeyi bırakır ve ağzı farkedilir derecede şişer.Ağzı dolu dişi


Ağzına yumurta alan bir snow prensesi daha fazla yavru alabilmek ve daha fazla aç bırakmamak için 10'uncu günden itibaren sağabilirsiniz veyahut yavrularını kendiliğinden bırakması için ayrı bir akvaryuma alabilirsiniz. 20-25 gün arasında kendiliğinden yavrularını bırakacaktır.
8 günlük kusturduğum yavrular
Yavruların bakımı ile ilgili pratik bir yöntem için
Cinsiyet ayrımı: Cinsiyet ayrımı oldukça basittir.


Anal yüzgeçlerindeki yumurta beneklerine bakılır.

Dişiler


Dişilerin yavrularında (3-7 ay arası) 1 veya yok(0)


Yetişkinlerinde (8-x ay arası) 2,nadiren 3 benek olur.
Erkekler
Erkeklerin yavrularında (3-7 ay arası) 2 veya 3.
Yetişkinlerinde (8-x ay arası) 3 ve daha fazla yumurta beneği olur.
Yumurta beneği nedir?

Resimde görüldüğü gibi anal yüzgeçte bulunan sarımsı noktalardır(benekler). Dişiler bunları yumurta zannederek ağızlarına almak için yaklaşırlar ve dölleme işlemi gerçekleşir. Bazı türlerde cinsiyet konusunda belirleyici olmasa da snow prensesler için belirleyicidir.İdeal sıcaklık: 26 derece.Göze çarpan özellikleri:
Aşırı haraketli ve canlıdırlar.
Dişileri yumurtalarına çok sadıktır.
Hastalıklara karşı dayanıklıdırlar, kolay hastalanmazlar.
Olumsuz su koşulları v.b. daha iyi tolere edebilirler.
Direk çeşmeden yüksek oranda su değişimlerini tolere edebilirler. Aqutan, nitrivec gibi su düzenleyiciler kullanılması fuzuli masraftır.
Resimler.
Dişi


Dişi-Erkek-Dişi-Dişi

Akvaryuma kattıkları renk ve güzellik


Anne ve oğlu Baba ve oğul.Uzman Aktavist:
Ulvi ÖZGENÇ
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-2008, 15:26   #2
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Aktavist Yorumları: 1) Sarı prenseslerin en büyük özelliklerinden birisi diğer türlerine göre daha dayanıklıdır. Çabuk üremeye başlarlar. Normal damızlık haline geldiğinde 45-50 yavru alınabilir. Bakımı da kolay olduğundan dolayı rahatlıkla beslenebilir. Özellikle balık bakmaya yeni başlayanlar rahatlıkla sarı prenses besleyebilir. Ama 1 erkek sarı prenses başına 3 dişi sarı prenses düşmelidir yoksa akvaryum dengesi bozulabilir. Buna dikkat edileceği zaman sorun çıkcağını zannetmiyorum. Herkese ısrarla öneririm...

2) Sarı prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi de agresif bir balık. Daha küçük olduğundan onlardan yavru alamıyorum. Cinsiyet ayrımı zor değildir, erkeklerin rengi dişilere göre daha koyudur. Onların boş durduklarını göremezsiniz. Sürekli bir şeylerle uğraşırlar. İlk başlayanlar için iyi bir seçimdir.


3) Bu balığı bugün yeni aldım.Ciklet beslemeye yeni başladım.Dünkügün cift olarak ahli,astronot,yunus ve pembe zebra almıştım.Bugün oğlen eşim aradı pompa durmuş,balıklarımın hepsi ölmüş.Gidip yeni pompa ve çivt olarak:beyaz ve sarı prenses,kırmızı zebra ve daha 5çivt balık aldım.İnşallah yaşarlar ve sizlerle sık sık görüşürüz.Hayvanları cok seviyorum.

4) Bu balıkların çok tutulma nedeni renklerini çabuk almalarıdır. Eğer bitkisel yem kullanılırsa renklerini daha çabuk alırlar. Bu balıklar çabucak yavrularlar. En az 25-30 tane kesin yavrularlar. Yavrular önce yavaş yavaş büyürler sonra ise birden daha hızlı büyürler. Çok dayanıklı balıklardır.

5) Bu balıkların erkeğinin kumu özen göstererek kazması ve sonra o bölgeyi koruması, dişilerine kur yapması, yem yemesi ve akvaryumun delikanlısı gibi akvaryum trafiği içerisinde balıkların dolaşım yönüne (özellikle kendi türür için) devamlı müdehale etmesi seyre değer bir zevk. Çiftleşmek için yaptıkları kur ve çiftleşme seansları da ayrı bir dans gösterisi sanki. Yalnız bu balığın haremini mümkün olduğunca geniş tutmalı ve bol kayadan oluşan rahatlıkla aralarında gezebilecekleri dekorlar oluşturulmalı.

6) Sarı prensesler küçük yaşlarda rengi çıkması nedeniyle çok tutulan bir balıktır. Erkeklerin rengi daha koyu olur. En güzel renklere sahip olması için bitkisel yemler kullanılmalıdır.

7) 5 yıldır Cichlid balıklarından çoğunu besledim. Sarı Prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi saldırgan bir balık. Ondan yavru aldım; yaklaşık 10 cm. boyunda ve 30-40 yavru... Yavrular çok hızlı büyüyor. Diğer balıklarımla da iyi geçiniyor. Sarı Prensesimden memnunum.

8) Yumurta ve yavrularına olan bağlılıkları ile dikkat çeken bir türdür. Ağız yapıları küçük olduğu için kusturmak oldukça uğraşlı ve zordur. Bu konuda hassas olunması gerekir.

9) Koca akvaryumda sadece sarı prenses besliyorum(vatoz hariç). Sayıları da gittikçe artıyor. Sade ve çok hoş bir görüntü oluyor. Sürekli bir yerleri kazıyorlar. Açtıkları çukurlarla ilginç ve hoş bir manzara oluşturuyorlar. Bu yüzden kumun tabana dağıtımını onlara bırakıyorum. Ayda bir yavru alıyorum.Bu işi bir kere tutturursanız devamı çok kolay gelir.

10) İlk başta ismi ilginç geldiği için aldığım çok güzel bir balık. Erkeklerin yüzgeçlerindeki -özellikle ön alt yüzgeçlerdeki- sivrilik cinsiyet ayırmada iyi bir fark. Yalnız yavruları şu ana kadar hiç annesine baktıramadım. Sürekli kusturdum. Bu da işe yaradı doğrusunu söylemek gerekirse... Belki de daha iyi. Zayıf düşen dişiyi bir an evvel beslemeye almak lazım.

11) Yeni başlayanlar için güzel bir seçimdir. Uygun bir eş bulunduğunda kolay ürerler. Yavruları da çok sevimli olur. Dişi ve erkek ayrımı yeri geldiğinde çok zor olabiliyor.

12) Bu balıkla ilk günlerimde bile çok şey yaşadım. Beni daha ilerki zamanlarda neyin beklediğini az çok anlıyorum. Bu akvaryumların en akrobat balığının ve aynı zamanda akvaryuma en çabuk ayak uyduran balığın insanda yarattığı mutluluğu yaşamak bence her balık severin hakkıdır.

13) Amatör olsun profesyonel olsun akvaristler için bence gerçekten vazgeçilmez bir tür. Karma akvaryumlara çok uyumlu. Genelde problem çıkarmayan, üremesi kolay bir tür. Renkleri -dişi ve erkeğin altın sarısı olması- bu balığı çekici kılıyor.

14) Yaklaşık 2 sene önce 1 tane sarı prenses aldım. Mükemmel hareketleriyle beni tam anlamıyla mest etti. Malawi türüne karşı hayranlığım bu tür ile başladı. Şimdi dede oldu. Torunlarıyla aynı akvaryumda. Kötü şartlara çok dayanıklı bir tür olduğu için, Malawi akvaryumu kurmak isteyen amatör arkadaşlarımızın ilk seçimi Sarı Prenses olmalıdır.

15) Bir annenin çocuğunu doğurduktan sonra onu belli bir yaşa kadar büyütmesi kadar onur verici bir sistemi karşıdan izlemek gibi heyecan veren ve bu özellikler gibi daha bir çok güzel huya sahip olan asil ve sevimli bir balık türüdür.

16) İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara sarı prensesi öneririm. Çünkü hem bakımı, hem de üremesi kolaydır. Eğer erkek dişi oranını (1e/5d) tuttursanız üremesi çok kolaydır. Bu sayede Yavruları büyütmenin de tadına varmış olursunuz.

17) Özellikle yeni başlayan akvaristlerin vazgeçemediği bir türdür, çok akıllı ve akrobatik balıklardır, onları boş boş gezerken göremezsiniz, araştırmacı ruha sahiptirler. Oldukça doğurgan sayılırlar, cinsiyet ayrımı çok basit olmasına rağmen amatörlerin zihinlerini epey meşgul ederler, ortalama bir dişiden 25-35 yavru alınabilir, yavrular ilk etapta çok ağır büyüsede bir süre sonra büyüme çok hızlanır. Çoğu akvarist hayatında en az bir kere bu balığı beslemiştir.
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-2008, 15:28   #3
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prenses bu balık renklerinden gösterişlerinden hareketlerinden olsa gerek çok tutulan bir balık . bu balık hemen hemen tüm balıklarla geçine bilir uyumsuzluk diye birşey yoktur .çok dayanıklı bir balıktır .yavru alımıda çok kolaydır çogu balıkta oldugu gibi bu balıkta da yavru almak için dişi erkek oranını fazla tutmak gerekir erkek sayısı az dişi sayısı fazla olmalıdır ki erkek kızgın olursa dişi sayısıda az ise hırpalıyarak öldürür. bu balık için kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryum olması gerekir. balıkların gayet büyük olması için akvaryum suyunun temiz sertlik derercesinin fazla akvaryumun büyük olması balık gelişimi hakkında önemli rol oynar bu balık sert sudan hoşlanır sert suyu ayarlamak için sürekli su deyişimi yani, taze su eklemesi yapılmalıdır iyi akvaryum seyirleri akvaryum sevgisi

TABİATI:malavi gölünün kayalık bölgeleri

YAŞAYIŞ ŞEKLİ:barışçıl
YAVRU ALIMI:gayet kolay
BAKIMI:dayanıklı ve su şartlarından fazla etkilenmeyen bi balık oldugu için çok kolay bakımı vardır
SU SICAKLIGI:26 derece
EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:12-13cm (tabii su sartlarına baglı ve akvaryuma)
"yorumları okurken yoruma yazdıgı adı ile MERCAN adlı arkadaşımızın yorumu hoşuma gitti. bu sarı prensesler hakkında detaylı bilgi verici güzel bir yazı yazmış sizlerinde bu yazıdan faydalanmasını istedim o yüzden açıklamanın altına bu yazıyı yerleştirdim iyi okumalar.sizlerde böyle tecrübe sahibi oldugunuz konuları burda diger akvaryum severlerle paylaşa bilirsiniz"
yorumdan alıntı"
SARI PRENSESLER MERAK EDİLENLER

Selam arkadaşlar,sitedeki bazı doğru/yanlış yorumları okuduktan sonra bende bir kaç yorum eklemeden duramadım.Yaklaşık 5 yıldır cihlidlerle ilgileniyorum ve bilgilerimi paylaşmak istedim,yanlışım olursa daha bilgili arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim.
1-CİNSİYET AYIRIMIişi diyerek aldığınız balık erkek,erkek olarak aldığınız balığınızın dişi çıkma olasığı çok yüksektir.Malesef anal yüzgeç,sırt yüzgeci,rengi vs gibi cinsiyet ayrımı yapılan özellikler yanlış çıkabildiği için kesin bir ayrım yapmak sözkonusu değildir.Örneğin,anal yüzgeçi ve sırt yüzgeci koyu siyah olan kuyruğu sivri olan balık erkektir denilse de ağzında yumurta olan ve dişi çıkan bir kaç balığım oldu.Kesin cinsiyet ayrımı için balıkların ANAL AÇIKLARININ kontrol edilmesi gerekir.Bunu yapmak içinse balığınızı elinizi ıslatıp ters çevirip altına bakmanız ve bu işlemi en fazla 30 sn içinde(balığın ölmemesi için)yapmanız,anlayamadıysanız balığı suya bırakıp bir süre sonra tekrar alıp bakmanız ve en fazla 1 günde 3 kere bu işlemi yapmanız gerekir.Daha iyi anlayabilmeniz için bu siteden bakabilirsiniz
http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
2-ÇİFTLEŞME : Dişinin kovalanma esnasında yorulmaması ve hırpalanması için 1E / 5 Dişi oranında bakılmaları gerekir.Cinsiyetlerinden emin olduktan sonra bu oranlarda bir araya getirilen balıklar için bol kayalıklı bir ortam hazırlanmalıdır.Yeterli olgunluğa erişmiş erkek dişinin etrafında titreyerek döner ve kur yapar.Yine olgun olan dişi(OLGUNLUK BOY İLE DEĞİL YAŞ İLE ALAKALIDIR,3-5 cm LİK BİR BALIK YETERLİ ORTAM SAĞLANMADIĞI İÇİN KÜÇÜK KALMIŞ FAKAT OLGUNLUĞA ERİŞMİŞ OLABİLİR)çıkarttığı tüpçük ile yumurtlar ve bunları ağzına alır,erkeğin yumurta beneğini(ANAL KUYRUKTAKİ SARI BENEKLER) yumurta zannederek ağzını yaklaştırdığı anda erkek balık dişinin ağzındaki yumurtalı döller,bu işlem dairesel hareketler dvm eder ve daha sonra dişi bir köşede saklanır ve yem yememeye başlar.Bu andan sonra zaten fark edersiniz dişinin yumurtalarını ,ağzı şişer ve pek ortalarda görünmez yem de yemez,ağzını sürekli gargara yapıyor gibi oynatır.Kuluçka süresi değişebilir 21-35 gün arasında olabilir.Bu andan sonra yapılacak tek şey her şeyi zamana bırakmak ve biraz sabırlı olmaktır,balığa yapılacak yanlış bir müdahale balığın strese girmesine,korkmasına,kusmasına,yumurtalarını yutmasına sebep olabilir.Bazı arkadaşlar kusturma hatalarından dolayı yavruları kaybedebiliyor.NASIL KUSTURMA YAPILIR?DİYORSANIZ ŞU VİDEODAN İZLEYEBİRSİNİZ
http://s19.photobucket.com/albums/b1...&current=s.flv Umarım açıklamalarım yardımcı olmuştur.Sağlıklı balıklar.
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-2008, 15:28   #4
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prensesler için karma akvaryumların vazgeçilmez balıklarıdır diyebiliriz.Dişinin ve erkeğin renkli oluşu tercih edilmelerinin başlıca sebeplerindendir.1/3-4-5 beslenmesi dişilerin rahat bir kuluçkalık geçirmeleri için şarttır.Genelde bitkisel ağırlıklı yemlerle beslenirler.Yavru alınması kolay bir türdür diyebiliriz.(Tabi ki biraz tecrübe kazandıktan sonra)Yavrularınında küçükken renkli olması onların ayrı bir özelliğidir.Boyların özellikle erkeklerde 15-16 cm i,dişilerde 12-13 cm i bulur.Erkek dişi ayrımı biraz zordur.Belli bir tecrübeden sonra ayrım rahatlıkla yapılabilir.Zor su şartlarına en dayanıklı türdür.Yavrularını ağzında çok iyi saklarlar.Malawi türlerine meraklı arkadaşlara tavsiye edilir.Diğer türlerle uyumlu bir balıktır.Yetişkin Erkek
Ağzında yumurta olan bir dişi


Yücel Görgün / İzmir
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-2008, 15:28   #5
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
StandartSarı prenses balığı resimleri
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x681 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-2008, 15:29   #6
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Sarı Prenses yavruları resimleri
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-2008, 15:29   #7
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Sarı prenses fotoğrafları


Sarı prenses ciklet balığı resimleriSarı Prenses ciklet balığı resimleri


Sarı Prenses balıkları resimleri (Labidochromis caeruleus picture)


Ağzında yumurta tutan bir sarı prenses balığı
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Parkinson'un Gökkuşağı (Melanotaenia parkinsoni) balığı hakkında bilgi Yaso Akvaryum 0 12-12-2008 15:20
Gökkuşağı Balığı (Melanotaenia trifasciata) hakkında bilgi Yaso Akvaryum 0 12-12-2008 15:19
Gökkuşağı Incusus (Glossolepis incisus) Balığı hakkında genel bilgi Yaso Akvaryum 0 12-12-2008 15:12
Mavi Prenses Ciklet Balığı (Pseudotropheus socolofi) нüzüη Akvaryum 2 10-23-2008 11:40
İngilizce Masala Devam.. Pamuk Prenses yani; Snow White and the Seven Dwarfs уυѕυƒ Masal 0 04-10-2008 18:42


Şu Anki Saat: 01:00


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows