Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Allah (c.c) Hazretleri

Allah (c.c) Hazretleri Allah Azze ve Celle

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Allah'ın İpi (1)

Allah (c.c) Hazretleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-23-2015, 19:24   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Allah'ın İpi (1)

Sevgili kardeşlerim, can dostlarım, gönül dostlarım, sevgili okuyucular Allah’a sonsuz hamd ve şükrederiz ki, bir zikir sohbetinde birlikteyiz.

Konumuz: Allah’ın İpi

Allah’ın bir ipi mi var? diye soranlar olacak şimdi Bize. Evet, sevgili kardeşlerim, Allah’ın bir ipi var. Allah’a ulaştıran bir ip. Habl: “İp” demektir. Ve Allahû Tealâ o ipe, Allah’ın ipine sımsıkı sarılmamızı istiyor. Ancak o ipe sarılanlar, sonunda Allah’a sarılırlar.
Allah’ın ipine sarılmak ne demektir?
Kim Allah’a ulaşmayı dilerse bu dileğin sahibi olduğu andan itibaren Allah’ın ipine sarılmıştır. Dalâletten hidayete adım atmıştır.

Bütün insanlar dalâlettedir. Çünkü hidayet üzere olmak iradî bir konudur. Mutlaka kişisel iradenin devreye girmesi ve Allah’a ulaşmayı dilemesi lâzımdır! Kim Allah’a ulaşmayı dilerse, dilediği anda dalâletten kurtulur hidayete adım atar. Artık o hidayettedir. Hidayete ermemiştir; hidayet üzere olmuştur. Hidayette olmanın başlangıç noktası, Allah’ın ipine sarılmaktır. Allah’ın ipine sarılmak, Allah’a ulaşmayı dilemektir.

3/AL-İ İMRAN-112: Duribet aleyhimuz zilletu eyne mâ sukıfû illâ bi hablin minallâhi ve hablin minen nâsi ve bâû bi gadabin minallâhi ve duribet aleyhimul meskeneh(meskenetu), zâlike bi ennehum kânû yekfurûne bi âyâtillâhi ve yaktulûnel enbiyâe bi gayri hakk(hakkın), zâlike bimâ asav ve kânû ya’tedûn(ya’tedûne).
Onların üzerlerine, nerede olurlarsa olsunlar zillet (alçaklık) damgası vurulmuştur. Ancak Allah’ın ipine (Sıratı Mustakîm) ve insanlardan bir ipe (Allah’a ulaştıracak olan mürşide) sarılanlar (ulaşanlar), müstesna. (Onlar) Allah’ın gazabına uğradılar ve üzerlerine MESKENET (miskinlik) damgası vuruldu. İşte buna sebep; onların kesinlikle Allah’ın âyetlerini inkâr etmiş olmaları ve haksız yere peygamberleri öldürmüş olmalarıdır. İşte bu; onların (Allah’a) isyan etmelerinden ve haddi aşmış olmalarındandı.

Bütün insanların üzerine vurulan bir damga var: Zillet damgası... Herkes bu damgayla doğar. Ama kim Allah’ın ipine sarılırsa, bu zilletten kurtulur. Allah’ın ipi, Kur’ân-ı Kerim’de bir kavramdır. Allah’ın ipine sımsıkı sarılmak söz konusu. İnsanlardan her kim, Allah’a ulaşmayı dilerse, dilediği an Allah’ın ipine sımsıkı sarılmıştır. Bu insan Allah’ın yardımlarını almaya başlar. Bir süre sonra Allah onu mürşidine ulaştırır. Tâbiiyetini 12 tane ihsanla gerçekleştirdiği anda yeni bir ipe daha sarılmıştır; insanlardan bir ipe...
İp, ona tutunduğunuz zaman sizi bir yerlere ulaştırır. Bir ip merdivene tırmanan kişi, merdivenin sonuna kadar yükselir. Allahû Tealâ’nın ipi de öyle bir iptir ki, kişiyi Allah’a kadar ulaştırır. Allah’ın ipi 3. basamaktan

21. basamağa kadar devam eden bir müessesedir. O ipe sarıldığınız an, farklı bir konumdasınız. Allahû Tealâ Al-i İmran-112’de insanlara zillet, meskenet damgası vurulduğunu söylüyor. Miskinlik (meskenet) damgasından da zillet damgasından da bir insanın kurtulabilmesi mutlaka Allah’a ulaşmayı dilemesiyle mümkündür.

Dilediğiniz anda meskenet damgası da zillet damgası da sizden silinir. Artık siz bir miskin değilsiniz. Aktivite içinde olan, Allah’a ulaşmayı dileyen ve bu istikamette harekete geçen Allah’a ulaşma dileğinin sahibisiniz. Allah’a ulaşma dileği bütün insanları kurtuluşa ulaştıran ilk kapıdır. Bundan evvel insanların hangi durumda olduğunu Allahû Tealâ bildiriyor:

3/AL-İ İMRAN-103: Va’tasımû bihablillâhi cemîân ve lâ teferrekû, vezkurû ni’metallâhi aleykum iz kuntum a’dâen fe ellefe beyne kulûbikum fe asbahtum bi ni’metihî ihvânâ(ihvânen), ve kuntum alâ şefâ hufretin minen nâri fe enkazekum minhâ, kezâlike yubeyyinullâhu lekum âyâtihî leallekum tehtedûn(tehtedûne).
Ve hepiniz Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve fırkalara ayrılmayın. Ve Allah’ın sizin üzerinizdeki ni’metini hatırlayın; hani o zaman siz birbirinize düşman idiniz. (Sonra Allah), kalplerinizi uzlaştırdı da O’nun bu ni’meti ile artık kardeşler oldunuz. Siz, ateşten bir çukurun tam kenarında bulunuyordunuz da (Allah), sizi ondan kurtardı. Allah, size âyetlerini böyle beyan ediyor ki; böylece hidayete eresiniz.
Allah’ın ipi, sadece fırkalara ayrılmayanları kapsayan bir iptir.
Fırkalara ayrılmayanlar, dalâletten kurtulanlardır.
Fırkalara ayrılmayanlar, mü’minlerdir.
Fırkalara ayrılmayanlar, takva sahipleridir.
Kimler fırkalara ayrılmayanlarmış, beraberce gözden geçirelim:

30/RUM-30: Fe ekim vecheke lid dîni hanîfâ(hanîfen), fıtratallâhilletî fataran nâse aleyhâ, lâ tebdîle li halkıllâh(halkıllâhi), zâliked dînul kayyimu ve lâkinne ekseren nâsi lâ ya’lemûn(ya’lemûne).
Öyleyse vechini hanif olarak dîne (dînin kayyum olmasına) ikame et (kıyamda tut). Allah’ın o fıtratıyla ki, (Allah) bütün insanları (hanif) fıtratı ile yarattı. Allah’ın yaratmasında (ne dînde ne de hanif fıtratında) değişiklik olmaz. İşte bu kayyum olan (ezelden ebede kadar kıyamda kalacak, devam edecek) dîndir. Ve lâkin insanların çoğu bilmezler.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in Hz. İbrâhîm’in hanif dîninin sahibi olduğu bu âyet-i kerime ile kesinlik kazanıyor. Sadece hanif dîni ve hanif fıtratı var. Başka bir dîn, başka bir dîni yaşayabilecek olan başka bir fıtrat, yaşama kaabiliyeti yok insanlarda. Ve bütün insanlar hanif fıtratıyla sadece o dîni yaşayabilecek olan özellikte yaratılıyor. Öyleyse ikinci bir dînin oluşması zaten Allahû Tealâ tarafından kesin şekilde engellenmiştir.

30/RUM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (O’na ulaşmayı dileyin) ve takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.

30/RUM-32: Minellezîne ferrakû dînehum ve kânû şiyeâ(şiyean), kullu hızbin bimâ ledeyhim ferihûn(ferihûne).
(O müşriklerden olmayın ki) onlar, dînlerinde fırkalara ayrıldılar ve grup grup oldular. Bütün gruplar, kendilerinde olanla ferahlanırlar.
Sadece Allah’a yönelenler (Allah’a ulaşmayı dileyenler) fırkalara ayrılmamışlardır. Fırkalara ayrılmayanlar, sadece onlar Allah’ın ipine sımsıkı sarılmış olanlardır. Bunlar, takva sahipleridir. Takva sahipleri, Allah’a yönelenler (Allah’a ulaşmayı dileyenler)’dir.
Kur’ân-ı Kerim’de Allahû Tealâ, Allah’a ulaşmayı dileyenleri:
1- Âmenû olanlar olarak değerlendiriyor.
2- Münîb olanlar olarak değerlendiriyor.

34/SEBE-20: Ve lekad saddaka aleyhim iblîsu zannehu fettebeûhu illâ ferîkan minel mûminîn(mûminîne).
Ve andolsun ki iblis, onlar üzerindeki zannını (hedefini) yerine getirdi. Böylece mü’minlerden bir fırka (Allah’a ulaşmayı dileyenler) hariç, ona (şeytana) tâbî oldular.
Bütün fırkalar şeytana; sadece bir tek fırka Allah’a kul olmuştur.
İşte mü’minleri oluşturan bu tek fırka, takva sahipleri...
Mü’minleri oluşturan bu tek fırka, Allah’a ulaşmayı dileyenler...

O tek fırka, fırkalara ayrılmayanların fırkası, Allah’a ulaşmayı dileyen kişilerin fırkası... Allahû Tealâ buyuruyor:
6/EN’AM-153: Ve enne hâzâ sırâtî mustekîmen fettebiûh(fettebiûhu), ve lâ tettebiûs subule fe teferreka bikum an sebîlih(sebîlihi), zâlikum vassâkum bihî leallekum tettekûn(tettekûne).
Ve muhakkak ki; bu, Benim Sıratı Mustakîmim’dir (fırkalara ayrılmayanların tek yolu olan Sıratı Mustakîm’dir). Öyleyse ona tâbî olun. Ve (başka) yollara tâbî olmayın ki; o (tâbi olduğunuz) yollar sizi, O’nun (Allah’ın) yolundan ayırır (fırkalara ayrılmış olursunuz). İşte böyle, size onunla vasiyet etti (emretti). Böylece takva sahibi olursunuz.

Allah’ın ahdini yerine getirmek 4 teslim içerir. Ruhu, vechi, nefsi ve iradeyi Allah’a teslim etmek. Bunun adına Allahû Teal⠓Sıratı Mustakîm” diyor.

Sıratı Mustakîm’in dışındaki bütün yollar fırkalara ayrılanların yollarıdır. Unutmayalım ki, Kur’ân-ı Kerim’de tam 7 tane Sıratı Mustakîm geçiyor. İşte kim Allah’a ulaşmayı dilerse, o birinci Sıratı Mustakîm’in üzerindedir. Bakıyoruz ki, bir defa daha görüyoruz k, sadece takva sahipleri Sıratı Mustakîm’in üzerindedir, diğerleri Sıratı Mustakîm’in üzerinde değildir, onlar fırkalara ayrılmışlardır.
Fırkalara ayrılmayanlar, tek fırkanın üzerindekiler mü’minlerdir.
Tek fırkanın üzerindekiler, Sıratı Mustakîm’in üzerinde olanlardır.

Allahû Tealâ Sıratı Mustakîm’in üzerinde olan insanların dizaynını veriyor bize ve diyor ki: “Hepiniz birden Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve fırkalara ayrılmayın!”
Allah’ın ipine sımsıkı nasıl sarılacağız? Allah’a ulaşmayı dileyeceğiz.
Kim Allah’a ulaşmayı dilerse, o Allah’a yönelen kişidir. Yöneldiği anda fırkalara ayrılmamış, tek fırkanın sahibi olmuş ve mü’min olmuştur. Allah’ın ipine sımsıkı sarılmıştır. O ip, Sıratı Mustakîm’dir. Al-i İmran Suresinin 103. âyet-i kerimesindeki Allah’ın ipi, fırkalara ayrılmayanların sahip olduğu iptir.
Kim Allah’a ulaşmayı diler de takva sahibi olursa o fırkalara ayrılmamıştır. Ayrılmamışsa, Allah’ın ipine sımsıkı sarılmıştır.

Al-i İmran Suresinin 103. âyet-i ke-rimesindeki Allahû Tealâ’nın ni’meti:
Düşman iken dost olma keyfiyeti...
Buradaki ni’met; Allah’ın Sıratı Mustakîm’i...
Bütün sahâbe Allah’a ulaşmayı dilediler ve diledikleri anda Sıratı Mustakîm’in üzerinde oldular. İşte bu, sadece Allah’a ulaşmayı dileyenlerin Sıratı Mustakîm’idir. Bu Sıratı Mustakîm’e ulaşmadan evvel onlar fırkalara ayrılmışlardı. Allah’ın ipine sarılmamışlardı. Ne zaman ki, Allah’a ulaşmayı dilediler, Allah’a yöneldiler o zaman Allah’ın ipine (Sıratı Mustakîm’e) sarılmış oldular. Bu Sıratı Mustakîm’e sarılmadan evvel (Allah’a ulaşmayı dilemedikleri bir nokta) birbirlerine karşı düşman idiler. Bu Sıratı Mustakîm’e sarıldıkları zaman, (Allah’a ulaşmayı diledikleri zaman) Allahû Tealâ kalplerini telif etti ve Allah’ın bu telif etme (kalplerini birleştirme) ni’meti ile kardeşler oldular.

Âyetlerin tebliği ve açıklanması ve kişinin Allah’a ulaşmayı dilemesi ve fırkalara ayrılmaktan kurtulması, takva sahibi olması, Allah’ın ipine sarılması onu 1. Sıratı Mustakîm’de kılıyor. Kişinin, Allah’a ruhunu ulaştırdığı taktirde hidayete ermesi söz konusu olduğuna göre, bu kişi bu noktadan itibaren artık dalâlette değildir.

En’am Suresinin 153. âyet-i kerimesinde bütün Sıratı Mustakîmler anlatılmıştır.
1. takvanın sahipleri Allah’a yönelenlerdir, Allah’a ulaşmayı dileyenlerdir.

2/BAKARA-257: Allâhu velîyyullezîne âmenû, yuhricuhum minez zulumâti ilen nûr(nûri), vellezîne keferû evliyâuhumut tagûtu yuhricûnehum minen nûri ilaz zulumât(zulumâti), ulâike ashâbun nâr(nâri), hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne).
Allah, îmân eden o kimselerin dostu (ve yardımcısı)dır. Onları (onların nefslerinin kalplerini) zulümattan nura çıkarır. O kâfir kimseler ki; onlar tagutun (şeytanın) dostlarıdır. Onlar (onların nefslerinin kalpleri) nurdan zulümata çıkarılırlar. İşte onlar, ateş halkıdır. Onlar, orada ebedî kalıcıdırlar.

10/YUNUS-62: E lâ inne evlîyâ allâhi lâ havfun aleyhim ve lâ hum yahzenûn(yahzenûne).
Muhakkak ki; Allah’ın evliyasına (dostlarına), korku yoktur. Onlar, mahzun da olmazlar, öyle değil mi?

10/YUNUS-63: Ellezîne âmenû ve kânû yettekûn(yettekûne).
Onlar, âmenûdurlar (ölmeden evvel Allah’a ulaşmayı dileyenlerdir) ve takva sahibi olmuşlardır.

10/YUNUS-64: Lehumul buşrâ fîl hayâtid dunyâ ve fîl âhıreh(âhıreti), lâ tebdîle li kelimâtillâh(kelimâtillâhi), zâlike huvel fevzul azîm(azîmu).
Onlara, dünya hayatında ve ahirette müjdeler (mutluluklar) vardır. Allah’ın sözü değişmez. İşte O, fevz-ül azîmdir.

30/RUM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (O’na ulaşmayı dileyin) ve takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
Her ikisinde de cehennemden kurtuluş söz konusudur. Her ikisi de fırkalara ayrılmaktan kurtulma noktası olan 1 numaralı başlangıç takvasını işaret ediyor.

Burada bir olgu ile karşı karşıyayız: 1 numaralı Sıratı Mustakîm, Allah’a ulaşmayı dileyenlerin Sıratı Mustakîm’idir.
İşte bu Sıratı Mustakîm bir iptir. Allah’ın ipidir; insanları oradan alır mürşidine ulaştırır.

1. ip burada tamamlanır, yerini 2. ipe terkeder.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
1, allahin, İpi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Allahın hangi ismi hayatımızı nasıl etkiler Fearleon Allah (c.c) Hazretleri 0 03-23-2015 19:19
Fatiha allah'a verdiğimiz sözdür! Fearleon Allah (c.c) Hazretleri 0 03-23-2015 19:05
Kuran'da Peygamber Efendimizin güzel ahlakı... Korax Peygamberimiz-En Sevgili'ye 3 06-26-2014 14:27
Allahın Sevdikleri Korax Dini Konular 0 03-14-2014 21:25
Kuranda dua aldemira Dua, Ayet, Hadis 0 07-06-2013 11:29


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:57 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628