Bilqi Forum  
Norton Ghost 10 & 12 Full Versiyon ve Ghost Eğitimi

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Norton Ghost 10 & 12 Full Versiyon ve Ghost Eğitimi

Antivirüs


Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 06-09-2008, 16:25   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Norton Ghost 10 & 12 Full Versiyon ve Ghost Eğitimi

Norton Ghost 10 & 12 Full Versiyon ve Ghost Eğitimi

Norton Ghost’un 2006 ve 2007 yılında çıkarmış olduğu Ghost programlarının full sürümleri ve Boot CD leri verilmiş olup Ghost programının uygulamaları resimler yardımıyla açıklanmıştır.
İlgilenen arkadaşlar yazının devamını okuyabilir ve yorumlarını bizlerle paylaşabilirler.

Norton Ghost nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. Norton Ghost , istediğinizde bilgisayarınızın bir bölümünün ya da tamamının yedeğini alabilen ve bunu sorunsuzca geri yükleyen günümüzün en profosyonel güvenlik programıdır. Tüm dünyadaki yüzbinlerce kullanıcısı ile her geçen gün kullanımı artmaktadır. Kısaca sunu söyleyeyim. Bilgisayarınıza format çektiğinizi düşünün. Format sonunda bilgisayarınıza işletim sisteminin yanında tüm ayarlar, programlar, sık kullanılanlar vb. her şey yükleniyor ve bunun süresi 8-10 dakika gibi bir zaman dilimi. İşte Norton Ghost bu hayali gerçeğe dönüştürüyor.
Burada sizlere vereceğim ghost eğitimi 3 bölüm halinde. 1. Bölüm ghost programının kurulumu, 2. bölüm bilgisayarın imajının alınması, 3. bölüm alınan imajın geri yüklenmesi.
Önceliklle İndirme linklerini vereceğim. Burada Ghost’un hem 2006 yılında çıkan 10.0 sürümünü hem de 2007 yılında çıkan 12.0 sürümünün linklerini veriyorum sizlere.
Ghost 12.0, en az 1024 Ram ve 1.7 işlemci ister. Özellikle vista yüklü bilgisayarların imajlarını almak için kullanılır. Bilgisayarınızın Ram’i 1024′ün üzerinde ise 12.0 ı indirmenizi tavsiye ederim.(512 Ram da da çalışıyor fakat bilgisayarı çok kasıyor)
Ghost 10.0 , 256 ram ve üzerinde çalışır. Windows Vista uyumlu değildir. XP kullanıyorsanız özellikle 10.0 sürümünü indirmenizi tavsiye ediyorum. Üstelik 12.0 sürümünden daha hızlı çalışıyor.
İşte Linkler:
Norton Ghost 10.0 Full Boot CD
Norton_Ghost_10.0_Full_version.part1.rar
Norton_Ghost_10.0_Full_version.part2.rar
Norton Ghost 12.0 Full Version Boot Cd
norton_ghost_12_full_boot_cd.part1.rar
norton_ghost_12_full_boot_cd.part2.rar
norton_ghost_12_full_boot_cd.part3.rar
norton_ghost_12_full_boot_cd.part4.rar
Norton Ghost 12 için microsoft net farmork 2.0 gereklidir. Eğer sisteminizde yüklü değilse indirmek için
microsoft_net_farmorks_2_0.rar
1. PROGRAMIN KURULUMU
Benim burada bahsettiğim örnek anlatım Norton Ghost 10 sürümü için. Her 2 sürümün de kullanımı aynı. Yani burada 10 sürümü için yazdıklarımın hepsi 12.0 sürümü için de geçerli.
Öncelikle partları indirip Ghost imajını klasöre çıkarıyoruz. İndirdiğiniz dosya, Nero ile yaratılmış bir kalıp dosyasıdır. Bilgisayarınızda nero 7,8 sürümü ya da benzeri programlarla kalıp dosyasını CD’ye yazdırmanız gerekiyor. (nero 6 olmaz) CD’ye yazma hızını yavaş olarak ayarlarsanız (12x gibi) CD yi daha uzun süre kullanabilirsiniz. Ghost programı sanal cd ile çalışmaz mutlaka Cd ye yazdırmalısınız.
Cd ye yazdırma işleminde sonra Ghost CD’sini Cd sürücüsüne takınız. Taktığınızda aşağıdaki görüntü çıkar.

İnstall Norton Ghost diyoruz. Daha sonra Next e tıklayarak kurulunu sürdürüyoruz.Birkaç next ten sonra karşımıza iki seçenek belirir aynen aşağıdaki resim

Burada skip seçeneğine tıklayıp kuruluma devam ediyoruz. Kurulumun sonunda aşağıdaki görüntü karşımıza çıkar.

Show yazısındaki çentiği kaldırıp finish diyoruz. Finish dedikten sonra kurulum sizden bilgisayarı yeniden başlatmak için onay ister. No deyin ve onayı vermeyin. (norton ghost 12.0 sürümünü indirenler burada onay vermeleri yani yes demeleri gerekiyor.)
Şimdi gelelim programın patch ini yapmaya. (Patch işlemi sadece 10.0 da yapılıyor. 12.0 sürümünün seriali sağlam ve patch e gerek kalmıyor.)
İndirdiğiniz Norton Ghost 10 klasörünün içindeki patch dosyasını program files’te ghost programının yüklü olduğu dizine yapıştırıp patch dosyasını çalıştırıyorsunuz.

Go yazan yere tıklayın. Patch dosyası yukarıdaki uyarıyı verirse ghost programının aktivasyonu tamamdır. Eğer bu uyarı gelmemişse patch i olmamıştır bir yerde hata yapmışsınızdır, tekrar deneyin.
Bu uyarıyı gördükten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Şekilde görüldüğü gibi programların içine girip ghost programını çalıştırınız. Next diyerek kurulumu sürdürünüz. birkaç next ten sonra aktivasyon seçeneği geliyor.

Burası çok önemli Active Latter’i seçiyoruz. (daha sonra aktive etmek istiyorum)(Ghost 12.0 kullanan lar burada aktive and register i seçip indirdikleri dosyanın içindeki seriali girecekler. Serial girildi,kten sonra ghost 12.0 ın kurulumu tamamdır.)
Sonra aktive etmek istiyorum dedikten sonra yukarıdaki görüntü geliyor. Burada Hayır’a tıklıyoruz. Daha sonra Finsh seçeneği gelir ve kurulum tamamlanır.
Herşeyi kapatıyoruz. artık İmaj alma kısmına geçebiliriz.
2. BİLGİSAYARIN İMAJINI ALMA.
Bilgisayarınız imajını almadan önce Windows’u kurun. Tüm programlarınızı yükleyin, driverlerinizi yükleyin, sık kullanılanları oluşturun. Kısaca bilgisayarınızı en güzel haline getirin.Bunu yaparken kesinlikle virüs girmemesine dikkat ediniz. Artık bilgisayarınız yavaşladığında, çöktüğünde , canınız istediğinde birkaç dakika içinde bilgisayarınız en güzel haline getirebileceksiniz.
Öncelikle Ghost programını çalıştıralım

Backup seçeneğine tıklayalım.

Burada birçok seçenek geliyor önümüze biz bunların hiçbirini seçmiyoruz. En üstte + işaretinin olduğu new back up a tıklıyoruz.

Next diyoruz.

Burada İmajını almak istediğimiz bölümü seçiyoruz. İşletim sistemi genellikle c’de yüklüdür. c yi seçip next diyoruz.
(Gördüğünüz gibi bendeki c 8 gb. Bunun imajı alınacak. Ortalama 3 gb olarak alacaktır imajı. c ne kadar büyük olursa imaj dosyasının kapladığı yer o kadar artar.Buna göre c deki gereksiz dosyaları mutlaka imaj işleminden önce siliniz.)

Burada aynen resimdeki seçeneği seçiyorsunuz.

Burada imajını alacağımız bölüm görünüyor. Yukarıda da imajı nereye kaydetmek istediğimizi soruyor. c nin imajını alıyorsak imaj dosyasını d bölümünden, flsh diskten ya da harici hard diskten seçebiliriz. Kesinlikle c den seçmeyin, zaten seçseniz bile işlem gerçekleşmez hata verir. (Bu işlemden önce d de yedek diye bir klasör yaratıp orayı seçmek en pratik yoldur.)

Burada name yazan yere ben yedek yazdım siz istediğinizi yazabilirsiniz. Compression yazan yerde KESİNLİKLE high seçeneğini seçiniz. 3 yazan yeri ellemiyoruz. Bunları yaptıktan sonra next diyoruz.

Burada hiçbir şeyi ellemeden next diyoruz.

Yukarıda yaptığımız işlemin özeti var. Hiçbir şeyi ellemeden next diyoruz.

Bundan sonra aşağıdaki ekran çıkıyor karşımıza. Resimde pek net görünmüyor ama En altta bizim ayarladığımız imaj olan daha önce adlandırdığımız yedek isimli dosya var. Ona tıklayıp back up now yazan yere tıklıyoruz.(eğer yanlışlıkla üsttekileri seçersek yaptıklarımızın hepsi boşa gider, mutlaka kendi ayarladığınız back-up a tıklayınız.)

Gördüğünüz gibi Ghost programı imaj almaya başladı. %100 olduğunda imaj işlemi tamamlanacaktır. Tamamlandıktan sonra hiçbir işlem yapmadan programı kapatınız. İmajını aldığınız dosyayı kontrol edip büyüklüğüne bakabilirsiniz. Hiçbir hata yapmadıysanız imaj aldığınız klasörün içinde 2 adet dosya olmalı.
Şimdi gelelim alınan imajın geri yüklenmesine.
3- ALINAN İMAJIN GERİ YÜKLENMESİ
Diyelim ki windows yavaşlamaya başladı ya da bilgisayar çöktü ya da bilgisayarın her yeri virüs doldu. İmajını almadan önceki bilgisayarınızın en güzel olduğu zamanı hatırlıyorsunuz. İşte tam bu zaman alınan imajı geri yükleme zamanı.
Öncelikle Ghost CD’sini Cd sürücüsüne takıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.(imajın geri yüklenmesi için bilgisayarınızda ghost programının yüklü olmasına gerek yoktur. İmajı geri yükleme işlemi tamamen bios ortamında gerçekleşir)
İmajı geri yükleme işlemi bios ortamında gerçekleştiği için resimleri kendi fotoğraf makinem ile çektim.
Bilgisayarı Cd den başlatıyoruz. Bizim elimizdeki ghost cd si aynı zamanda Ghost’un kendi işletim sisteminin Cd sidir. Bilgisayarı Cd den başlattığınızda Ghost’un işletim sistemi açılır. From cd diye bir yazı gelir, siz herhangi bir tuşa basıyorsunuz. Ardından aşağıdaki görüntü çıkar.

Burada bir şerit çıkar karşınıza o şeritin tamamlanmasını bekleyeceksiniz.

Burada acctep i seçip kabul ediyoruz.

Burada Recovery my compitor’u seçiyoruz.
(Burada analiz kısmını seçersek çökmüş bir bilgisayarda c deki tüm verileri flash diske ya da farklı bir bölüme kaydedip kurtarabiliriz. Bu da ghost cd sinin en güzel yanlarından birisi)

Burada program otomatik olarak aldığımız imaj dosyasını gördü. Eğer görmezse open another e tıklayıp imaj dosyasını ghost programına gösteriyoruz. İmajınız nerede olursa olsun yükler.Recovery ye tıkladığımız an aşağıdaki şekilde olur

Burada % 100 olduğunda alınan imaj yüklenmiş ve işlem bitmiştir. Ghost programı kesinlikle hard diskinize zarar vermeden biçimlendirir. İşlem bittikten sonra bilgisayar yeniden başlar ve sizin imaj aldığınız o ilk güne döner bilgisayarınız.
Burada ghost programı ile ilgili tüm yorumlarınızı bekleyeceğin. Programın birçok hüneri var, burada bilgilerimizi paylaşırsak programdan daha çok yararlanacağımıza inanıyorun.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Norton Ghost 14.0.0.24815 Yaso Araçlar 0 06-25-2008 13:04
Ghost Effects 2.2 Yaso Araçlar 0 06-24-2008 15:03
WinDriver Ghost Enterprise 2.05 Yaso Araçlar 0 06-19-2008 11:45
Ghost for Linux 0.21 Yaso Araçlar 0 06-17-2008 23:15
Norton Ghost Boot Cd si Yaso Araçlar 0 04-01-2008 13:09


Şu Anki Saat: 23:17


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows