Bilqi Forum  
Ve güvenlik denildimi akla gelenlenden biride msneden trojen yoluyla gelen virusler

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ve güvenlik denildimi akla gelenlenden biride msneden trojen yoluyla gelen virusler

Antivirüs


Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 06-09-2008, 21:25   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Ve güvenlik denildimi akla gelenlenden biride msneden trojen yoluyla gelen virusler

Ve güvenlik denildimi akla gelenlenden biride msneden trojen yoluyla gelen virusler
Trojanlar ve temizleme yöntemleri


--------------------------------------------------------------------------------

Trojanlar ve temizleme yöntemleri

Trojan nedir?

Trogenlar girdiği bilgisayarın belirli bir portunu açıp bağlanacak client programından gelecek komutları dinler. Genelde server client mantığı ile çalışırlar. Server programları çalıştıkları sistemlerde sürekli açık bulunmak zorundadırlar. Sistemin kullanamadığı portlardan (1-65535) birisi sürekli açık durur. Gelen paketler bu porttan alınarak server programınca işleme geçirilir. Genelde trojanlar istisna olmadıkça Windowsun açıklarını kullanırlar. Backorifice çıktığında Bill Gatesin sarfettiği kelimeler gerçekten çok komikti " Back Orifice programını download etmeyin. Bu program zararlı." Çok doğru ve hiçbir işe yaramayacak bir öğüt. Trojanlar uzun bir zamandır vardı. Değişik amaçlarla kullanılırlardı. Mesela sistemin bilgilerini çalıp trojanı yazana ulaştırmak gibi... Ama son zamanlarda sayıları müthiş bir artış gösterdi. Netbus ve Back Orifice ile başlayan trojan salgını gittikçe yaygınlaştı. Artık trojan yardımı ile birisinin bilgisayarına girip dosyalarını karıştıran herkes kendini hacker zannediyor. Bu trojanlardan en yaygını netbus oldu. Öyleki trojan deyince Netbus akla gelmeye başladı. O kadarki artık bilgisiz kullanıcılar, birkerelik deneme amacıyla en yakın arkadaşına bile bu trojanı program, oyun vs. diye vermeye başladı. Bir anlık aldıkları zevkten sonra çıkarken unutulan serverlar başkalarının o bilgisayara hükmetmesini sağladı. Bu şekilde kişiden kişiye müthiş bir hızla yayıldı. Pek çok kişi sadece bir kez aktif olacağını düşünmüştü. Ama böyle bir şey trojan mantığına ters düşerdi.

Neyseki trojanlarında açıkları var. İlk trojanlar kendilerini hiç iyi gizleyememişti.
Çeşitleri;

Netbus:
Mesela çok popüler olan 1.53 trojanı CTRL+ALT+DEL tuşuna basınca çıkan TERMINATE PROGRAM menüsünde gözüküyordu. Buradan deaktif hale gelebiliyordu. Sonra çıkan 1.60 sürümünde dahada iyi gizlenmeye başladı. CTRL+ALT+DEL menüsünde başka isimlerle görünmeye başladı. Siz oradan kapattığınızı sandığınız bir anda başka bir isimle aktif hale geliyordu. 1.70 sürümünde bu menüden tamamen uzaklaştı. Artık CTRL+ALT+DEL tuşuna bastığınızda görmiyeceğiniz bir trogen ortaya çıktı. 2.0 Pro ise ücretli bir sürüm olarak dağıtılmaya başladı. Bu sürümde serevr programının tüm ayarlarını menü aracılıyla yapabiliyorsunuz. Böylece serverin görünmez, her açılışta aktif olan, açacağı port gibi ayarları size bırakmışlar. Bu trojan sürekli aktif hale gelmek için registry başlangıcını kullanıyor. Registryinin
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run
Anahtarına kendisini yazıyor böylece windows her açılışta bu programı aktif hale getiriyor. Trojan aktif haldeyken 12345 veya 12346 portlarından birisini açıyor. (Default olarak) Bu portlar client sahibi tarafından değiştirlebiliyor. 1.70 sürümüyle gelen özellikler sayesinde server yüklü bilgisayar internete bağlandığında e-mail yoluyla client sahibine haber veriyor. Trojanı pek çok cleaner temzileyebiliyor. Temsilemek için önce yukardaki anahtarda serverin ismini bulun. Sonra windowsu kapatın MSDOS modunda açın bilgisayarı. Şimdi c:\Windows kalsöründe bu dosyayı bulup silin. Genelde patch.exe isminde dir bu dosya. Bir çark, Mavi bir meşale, uydu ikonu şekline değişik ikonlara sahiptir. MSDOS ta bu dosyayı sildikten sonra tekrar windowsa dönüp registryden bu anahtarda serverin bulunduğu satır silin.
Netbus 2.0 Pro ise netbus programcılarının oldukça ilerlediğini gösteren bir trogen olmuş. Trogen serverinin şifresinin değişmesi portunun değişmesi görünür yada görünmez olması tamamen insayitife bırakılmış. Arayüü çok değişik. 20034 portunu kullanıyor. Dediğim gibi kullanıcı isterse server programı full visible olabiliyor. Yani ekranınızda bir pencerede çıkıyor. Gireni çıkanı gösteriyor. Ama istemezse normal netbus bulma yöntemi var )


Back Ofrice:
Çok güçlü bir trojan. Netbus kadar populer olamamasının tek sebebi kullanımının netbusa oranla zor olması. Ama çok fonksiyonel bir trogen. Rakiplerine pek çok konuda fark atabilecek bir yapıda. Bu trojan gizlenme konusunda çok yetenekli. Diğer trojalar gibi CTRL+ALT+DEL menüsünde görünmez. Dosya ismini boşluk karakterine çevirebilir. Böylece Explorer penceresinden baktığınızda özelliklede bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçili ise ikonuda olmayan !! bu programı göremezsiniz. 31337 nolu portu açık bırakır bu trojan. İnanılmaz fonsiyonel bir trojandır. Birisine sesli komut vererek kendi bilgisayarınızı yönetmek gibi bir şeydir. Özellikle client programını kullanan kişi komutları nasıl kullanacağını biliyorsa kullanıcı için kabus olabilir. Bu trojanın tek bir sürümüçıktı (bildiği kadarıyla) 1.30 versiyonu. Ama bu trojan için Plug-inler kullanıma sunuldu. DLL dosyaları sayesinde çok rahatça gelişti. Bu trojanın arayüzünü beğenmeyenler kendilerine bir GUI (Kullanıcı Grafik Arayüzü) yaparak piyasaya sürdüler. Bu trojan bulaşmayı çok iyi beceriyor. Yine netbus gibi çalıştığında hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Bir kere çalıştırmak yeterli. Kendisini registrye yazarak sürekli aktif halde kalmayı beceriyor. Yazdığı anahtar ise;
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\RunServices
Anahtarı. Burada etarfında bir yazı olmayan " .exe" gibi yada " " gibi bir satır varsa bu satır silin. Bu trojanı windows altında silmeyin kendisini bir çok yere kopyalıyor. MSDOS komut istemine çıkıp bellekten silinmesini sağlayın. Sonra dosta bu dosyayı c:\Windows\System klasöründen temizleyin. En son windowsa girip registryi son bir defa kontrol edin.
Bu trojan sadece bir server olarak geldiği gibi, bir e-mail, bir kurulum programı yada bir oyun olarak gelebilir. Bu yüzden oldukça kolay bulaşır zor temizlenir başa beladır. PWL dosyalarını kırmaya gerek kalmadan deşifre edebilir. Full Access verir. Backdoor Trogen:
Contact:
ICQ: 5760044
Email: zemac@bigfoot.comiiiiiii
HP: http://www.ufl.edu/~cycy92n/iiiiiii
MsgBoard http://disc.server.com/discussion.cgi?id=33748iiii ii
Zemac tarafından kodlanmış bir trogen. Kendisini gizleyebiliyor. Ne yazıkki tam deneme fırsatım olmadı çünkü serveri bile çalıştıramadım L (Hata verdi ) Hangi portu kullandığını söyleyemiyorum ama bulaşma şekli konusunda bilgi verebilirim. Kendisini ismini değişitirip Windows klasörüne kopyalıyor. Notepa.exe ismini alıyor. Dikkatsiz bir kullanıcı bunu notepad zannedebilir rahatça. Registry kullanıyor aktif hale gelmek için.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run
Anahtarına; Notepad(c:\windows\notpa.exe /o=yes) komutunu yazarak sürekli aktif halde bulunmayı garantiliyor. Temizlemek için önce registryi bu trojandan kurtarın. Sonra MSDOS komut istemine inerek notepa.exe dosyasını silin. Tekrar windowsa registrye dönüp trogen kalmışmı kontrol edin.
Devil 13:
Devil 13 kısıtlı özellikleri olan bir trogen. Aşırı tehlikeli bir trogen değil. Ama sonuçta bir trogen ve burada yer alıyor. 65000 portu kullanıyor. Çeşitli isimlerde gelebiliyor default olarak ICQFlood, OPScript, Socket, winamp, wingenocide gibi adlarla karşınıza çıkabilir. Daha çok saldırgan özellikleri ile dikkat çekiyor. Spy olmaktan çok bir asker gibi hareket ediyor. J Sistemi yeniden başlattığınızda aktif hale gelmiyor. Sadece server programını el ile çalıştırdıysanız aktif durumda bulunuyor.

Net Monitör:
Bu trogen Netbusun az fonksiyonlu hali gibi bir şey. Üç değişik server tipi var genelde çok ufak server dosyaları var (zipli hali 13 kb). Göze batan özellikleri screenshotları bir web sitesine bağlanrak buradan almanız. VE 3 portu birden açması.
TCP 0.0.0.0:7306 0.0.0.0:0 LISTENING
TCP 0.0.0.0:7307 0.0.0.0:0 LISTENING
TCP 0.0.0.0:7308 0.0.0.0:0 LISTENING
Portlarını açarak clientten komut bekliyor. Sistem açılışında aktif hale geliyor. Bunun için Registry kullanıyor. Ama ilginç yanı registryden sildiğinizde hala hafızada aktif ise hemen registrye tekrar yazılıyor.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run-]
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run]
anahtarlarına "netspy"="netspy.exe" şeklinde yazılıyor. Temzilemek için windowsu kapatıp MSDOS komut isteminde açın sistemi. Yukardaki anahtarda yazılı değerdeki server dosyasının ismini windows klasöründe bulup silin. Sonra windowsa dönüp registryden bu değeri silin.

Girl Friend:
İşte tehlikeli bir trojan daha. En büyük özelliklerinden birisi windowsta casus gibi çalışıp yazdığınız tüm passwordleri log tutarak client istediğinde listeleyebiliyor. 21554 nolu portu kullanıyor. Bulaşması kolay ama temizlenmesi oldukça uğraştırıcı. Back Orificenin silkrope adlı plug-in kullanarak başka bir program içine gizlenebiliyor. Böylece aslında sistem dosyası çalışıyor gözüküyor ama gerçek sistem dosyası yanında trojan server 'inide çalıştırıyor. Her açılışta aktif hale geliyor. Port numarası değişitirilen trojanlardan. Kendisini registrye yazarak aktif halde kalıyor.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run
Anahtarına yazılıyor. Temizlik için diğer trojanlar ile aynı yolu izleyin önce MSDOS başlatıp trojanın server dosyasını silin. Sonra registry temizliği yapın.
Master Paradise:
Çok ilginç bir trojan. 40421 nolu portu işgal ediyor.Normal trojanların tersine gizlenmek için bri şey yapmıyor. Pek kullanılmayan bir trojan. Sistemde sürekli aktif halde bulunması veya bulunmaması client sahibine bağlı. Ama çok kolay tespit edilebiliyor. Kendisini sistem çubuğuna yerleştirip hemen fark edilmesini sağlıyor. Böylece temzilemek oldukça kolay oluyor. Geliş şekillleri ise ilginç. Bir oyun olarak gelebiliyor. Siz oyunu çalıştırınca oda aktif hale geçiyor. Mesela Bill Gatesin yüzüne şapka fırlattığınız bir oyun yerine geçebiliyor. Keyhook.dll dosyasına ihtiyaç duyuyor. Otomatik başlama yeri klasik anahtar,
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run
Temizlemek için bu registryden silmeniz yeterli.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cep Telefonunuza En Son Gelen Mesaj?? _Seda_ Geyik Oyunlar 11 12-18-2008 15:25
Ağrılara iyi gelen bilgisayar programı Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 07-23-2008 14:16
Suyla gelen seksapel Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-09-2008 02:24
İlanla gelen mutluluk уυѕυƒ Deneme, Hikaye 0 04-10-2008 19:16
Sonbaharla Gelen Güzellik LeGoLaS Hobiler 0 03-25-2008 19:42


Şu Anki Saat: 08:56


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows