Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Enteresan ve Garip Olaylar > Araştırmacılar'ın bölümü

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Örümcek adam kimi örnek alıyor?

Araştırmacılar'ın bölümü


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 07-14-2008, 13:20   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Örümcek adam kimi örnek alıyor?

spidermanŞu günlerde 7’den 70’e herkesin ilgiyle izlediği yeni bir film daha vizyonda: “Örümcek Adam
Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 yıl önce gösterime girdiğinde tüm zamanların en yüksek “ilk 3 gün” hasılatı rekorunu kıran filmin ikincisi de yeni rekorlara imza atmaya aday görünüyor. Film, Kuzey Amerika’da elde ettiği gişe hasılatıyla ‘ilk gün’ rekorunu kırdı ve vizyona girdiği ilk gün, gişelere 40.5 milyon dolarlık hasılat bıraktı. Filmin konusu kısaca şöyle:
Yumuşak huylu Peter Parker (Tobey Maguire) bir yandan güçlerinin ona sağladığı avantajları insanların yararına kullanıp bir yandan bu yüzden karşılaştığı güçlüklerle savaşırken, bir yandan da Örümcek Adam ile üniversite öğrencisi kimliği arasındaki dengeyi korumak zorundadır. Peter bu kez güçlü, çok kollu kötü yürekli Dr. Octopus (Ahtapot) yani kısaca “Doc Ock”la (Alfred Molina) karşı karşıyadır. Peter’ın bu sekiz kollu çılgın adamı durdurmak için tüm süper kahraman gücünü toplaması gerekmektedir.
İşte Örümcek Adam-2 filmi bu heyecanlı hikayeyi mükemmel görsel efektlerle birleştirerek izleyenlere görsel bir şölen sunuyor.
“Spider-Man / Örümcek-Adam” klasikleşmiş Marvel Comic çizgi roman karakterine dayanıyor. Marvel’ın yöneticisi Stan Lee ile şirketin karakter tasarımcısı Steve Ditko’nun tasarladıkları karakter Örümcek Adam ilk olarak 1962 yılında pek de başarılı olamayan çizgi roman Amazing Fantasy’nin (İnanılmaz Fantezi) son sayısında göründü. Karakter öylesine hızlı bir şekilde beğeni kazandı ki Amazing Fantasy’nin adı Amazing Spider-Man (İnanılmaz Örümcek Adam) olarak değiştirildi ve Mart 1963’te tekrar okurla buluştu. O tarihten bu yana, Örümcek Adam dünya çapında isim yaptı ve tüm zamanların en popüler süper kahramanlarından biri haline geldi.

Şimdi bu süper kahramanın onu “kahraman” yapan özelliklerine bir göz atalım.
Örümcek Sıçrayışı
Örümcek Adam tıpkı bir örümcek gibi çok yükseklere sıçrayabilir.
Örümcek Ağı
Örümcek Adam, tıpkı bir örümceğinkine benzer bir ağ üretir ve yakalamak istediği insanları bu yolla kapana kıstırır.
Örümcek-Refleksler
Örümcek Adam’ın tehlike anında hızla korunma sağlamasına izin veren, tıpkı bir örümceğinki gibi güçlü refleksleri vardır.
Örümcek Hisleri
Reflekslere ek olarak Örümcek Adam'ın bir de onu tehlikeye karşı uyaran "örümcek hisleri" vardır. Bu hisleri sayesinde ona arkadan saldırmak, kesinlikle mümkün değildir. Bu refleksler ve örümcek hissi, onu yenilmesi zor bir kahraman yapar.
Yüzeylere Yapışma Özelliği
Örümcek Adam'ın en önemli özelliklerinden biri de yine tıpkı bir örümcek gibi hemen hemen her türlü yüzeyde yapışarak yürüyebilmesidir.
Şimdi de gerçek bir örümcekteki muhteşem özelliklerden birkaçına değinelim:
Fonksiyonlu Bacaklar
Örümceğin en zor şartlar altında bile yürüyebilmesini ve tutunabilmesini sağlayan dört çift bacağı vardır. Her bacak yedi parçadan meydana gelmiştir. Her bacağın sonunda "skopula" denilen kıllar bulunur. Bu kıllar sayesinde hayvan duvarlarda veya tamamen ters düzlemlerde bile kolaylıkla yürüyebilir.
Üstün Algılama Yeteneği
Sıçrayan örümcekler dışında, örümceklerin bir çoğunun görme duyuları oldukça zayıftır, ancak çok kısa mesafeleri algılayabilirler. Bir avcı için büyük bir zaaf sayılabilecek bu durum, örümcekte var olan çok hassas bir erken uyarı sistemi ile ortadan kaldırılmıştır.
orumcek 3Bu uyarı sisteminin temeli, dokunma duyusuna dayanır. Vücut, titreşimlere karşı çok hassas tüylerle kaplıdır. Bu tüylerin her biri bir sinir ucuna bağlanır. Dokunma hatta ses ve koku yüzünden meydana gelen titreşimlerle bu kıllar uyarılır. Tüyler titreşimleri sinir uçlarına aktarır. Sinirler de aldıkları uyarıları çok hızlı bir şekilde beyne iletir. Bu sayede örümcekler en küçük titreşimlerin bile varlığından haberdar olurlar.
Zehir Enjektörlü Kıskaçlar
Örümceklerin gözlerinin önünde iki güçlü kıskaç vardır. Bu kıskaçlar örümceğin hem savunma hem de avlanma silahlarıdır. Her kıskacın gerisinde öldürücü zehirini, zehir çengelinin içine akıtan bir zehir bezi vardır. Örümcek, avını hareketsiz bırakmak istediği zaman kıskaçlarını avına batırır. Ardından kıskacın içindeki deliklerden kurbanının vücudunun içine zehir pompalar.
Suda Yürüme Özelliği
Su örümcekleri su üzerinde yürüyebilmelerini sağlayan çok özel bir yapıya sahiptirler. Bu örümceklerin ayaklarının ucunda bulunan orumcek 2hidrofob balmumuyla kaplı kıllardan oluşan kadifemsi sık bir örgü vardır. Bu sayede örümcek suyun üzerinde batmadan yürüyebilir.
Tasarım Harikası Ağlar
Örümceğin ağı; ağırlığı taşıyan iskelet iplikleriyle, bu ipliklerin üzerine yerleştirilmiş spiral şekilli yapışkan özellikteki yakalama ipliklerinden ve ağın iplerini birbirine birleştiren bağlantı iplerinden oluşur. Spiral şekilli yapışkan iplikler, iskelet ipliklerine tam olarak bağlanmazlar. Böylece ağa yakalanan böcek kurtulmaya çalıştıkça yapışkan ağa daha fazla yapışmış olur. Böceğin üzerine tamamen yapışan yakalama ipi, zamanla esnekliğini kaybederek, sertleşir ve sağlamlaşır. Bu şekilde böcek kapana kısılır, hareketsiz kalıp kaskatı kesilir. Bundan sonra ise av adeta canlı paketlenmiş hazır bir besin gibi, sağlam iskelet ipliklerinin üzerinde, örümceğin gelip son darbeyi vurmasını beklemek zorundadır.
Örümcekler ağlarını, avlamak istedikleri hayvanın boyutuna göre örerler. Ayrıca ağların eğimi, avlanması düşünülen böceğin hareketine (uçan, yürüyen, sıçrayan vs.) göre de değiştirilir. Bu sayede ağın hasar görme oranı azaltıldığı gibi, yakalama kapasitesi de artırılmış olur.
orumcekİpek Mucizesi
Örümcek ipi kendi kalınlığındaki çelikten beş kat daha sağlamdır. Bilinen en sağlam malzemelerden olan çelik büyük tesislerde, birçok teknik kullanılarak elde edilen bir alaşımdır. Çelikten beş kat daha sağlam olan örümcek ipi ise büyük tesislerde üretilmez; bir böcekten salgılanır. Hemen her yerde rastlayabileceğimiz herhangi bir örümcek bu ipi üretebilir. İpeğin diğer bir çarpıcı özelliği ise son derece hafif olmasıdır. Bunu şöyle bir örnekle de açıklayabiliriz: Dünyanın çevresi boyunca uzatılacak bir ipek ipliğin ağırlığı sadece 320 gram gelir Ayrıca örümcek ipi kendi uzunluğunun dört katı kadar esneyebilir. Hem sağlam hem esnek malzeme bulmak çok zordur. Örneğin çelik halat en sağlam malzemelerden biridir. Fakat kauçuk halatlar gibi esnek olmadıklarından zamanla deforme olurlar. Kauçuk halatlar da kolay kolay deforme olmamalarına rağmen, yeterince dayanıklı olmadıkları için ağır yükleri kaldıramazlar. Buna karşın, örümceğin ipliği aynı kalınlıktaki çelik telden beş kat daha sağlam, yine aynı kalınlıktaki kauçuktan yüzde otuz daha esnektir.
Örümcekler farklı amaçlar için vücutlarında farklı iplikler üretirler. Bu ipek iplikler, hem esneklik hem de sağlamlık bakımından farklı özelliklerde oldukları gibi, kalınlık ve yapışkanlık bakımından da farklılıklar gösterirler. Örneğin, örümceğin yaşantısında büyük rol oynayan tutunma ipi, yapışkan özellik taşımamasına rağmen, sağlam ve esnek bir yapıya sahiptir. Örümceğin ağırlığının iki-üç katı ağırlığı rahatlıkla taşıyabilir. Beraberinde yakalamış olduğu avını da birlikte taşıyan örümcek, bu ipler sayesinde güvenle yukarı aşağı hareket eder.
“Süper Kahramanlar” “Süper Hayvanlar”ı Örnek Alıyorlar!
Herkesin çocukluğundan hatırladığı birçok süper kahraman vardır. Bir kuş gibi uçabilme yeteneğine sahip olan Süperman, bir yarasa gibi sessiz uçan ve yarasanın üstün birçok özelliğine sahip olan Batman, makalemizin konusu olan Örümcek Adam ve niceleri... Dikkat ettiyseniz bu kahramanların ortak bir noktaları bulunmaktadır. Hepsi de bir hayvanın üstün özelliklerine sahip insanlar olmaları sebebiyle birer “kahraman”dırlar! Bu hayvanların hepsi öyle üstün özelliklerle yaratılmışlardır ki, onların özelliklerinden sadece birkaçına sahip olan hayali insanlar, bir insanın asla beceremeyeceği zorlukta işleri kolayca yapabilen birer “kahraman”a dönüşmektedirler. Kahramanlara örnek teşkil eden bu hayvanları incelediğimizdeyse gerçekten de son derece üstün özelliklerle karşılaşırız.
Görüldüğü gibi örümcek de muhreşem özelliklere sahip bir hayvandır. Bütün bu özelliklerin örümcekte tesadüfen oluşması ya da hiçbir akla sahip olmayan örümcek gibi bir canlının bu özellikleri planlayıp vücuduna yerleştirmesi elbette imkansızdır. Örümcekteki bu üstün özellikler bize Allah’ın tüm canlılar gibi örümceği de kusursuzca yaratmış olduğunu gösterir.
İşte bugünlerde sinemalarımızda konuk ettiğimiz Örümcek Adam, küçük bir örümceğin sadece birkaç özelliğine sahiptir. Bu özellikleri sinemadaki bir sanal karakterde görüp de heyecanlanırken, aslında çok daha fazlasına sahip olan bir örümcek hakkında düşünmeli ve Allah’ın muhteşem yaratma sanatı karşısında çok daha fazla heyecan duymalıyız.
Unutmamak gerekir, Örümcek Adam da, diğer tüm süper kahramanlar da Allah’ın üstün özellikleriyle yoktan var ettiği muhteşem canlıların örnek alınmasıyla hayat bulmuş sanal kahramanlardır.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
adam, alıyor, kimi, örnek, Örümcek

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Siz Kimi Kandırıyorsunuz! Yaso Yeni Çıkan Kitaplar 1 09-11-2008 01:53
Bu Kız Kimi Bekliyor _Seda_ Komik Resimler 6 08-15-2008 22:15
Faslı İslamcılar AK Parti'yi örnek alıyor Haberci Siyaset Meydanı 0 07-30-2008 12:43
Örümcek Ağlarından Örnek Alınan Mimari Tasarımlar уυѕυƒ Hayvanlar alemi 0 04-03-2008 21:14
Örümcek Adam Yine Yakalandı By-AsK Enteresan Resim ve Videolar 1 03-30-2008 14:22


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:20 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628