Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Enteresan ve Garip Olaylar > Araştırmacılar'ın bölümü

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

üç keskin nişancı

Araştırmacılar'ın bölümü


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-14-2008, 14:37   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart üç keskin nişancı

Fyodor Maveyevich OhlopkovSovyet uzak doğusunun karla kaplı bölgelerinde, bazı adamlar keskin nişancılık yetenekleri yüzünden oldukça meşhurdular. Bu adamlardan biri de Yakut Sovyeti'nden Fyodor Ohlopkov idi. 1908 yılında Yakut bölgesinde doğmuştu. Kardeşi Vasily ile kolektif çiftlikten ayrılmış ve bir haftalık bir yolculuktan sonra en yakın tren istasyonuna varmışlardı. Eylül 1941'de orduya yazıldılar ve 243. Piyade Alayı'na verildiler. Moskova'ya varır varmaz, cepheye yollandılar.

İki kardeş, cepheye geldikten birkaç gün sonra, Fyodor'un kardeşi bir keskin nişancı mermisinin hedefi oldu ve kardeşinin kollarında öldü. İntikam duygusuyla bilenen ve zaten savaştan önce de iyi bir avcı olan Fyodor, hiçbir eğitime ihtiyaç duymadan, kendisine verilen keskin nişancı silahıyla harekete geçti. Mart ayına gelindiğinde 147 Alman öldürmüştü.

Ohlopkov, çoğu zaman Alman keskin nişancılarını ortadan kaldırmak için çağırılıyordu. Bu; sabır, hızlı refleksler ve çelik gibi sinirler gerektiren bir satranç oyunu gibiydi. Bu oyunu kaybeden kişinin ödülü, bir mermi ve ani bir ölüm oluyordu. Yakutlu keskin nişancı her seferinde bu oyundan sağ çıkmasını bildi. Ekim 1943'de 27 Alman öldürmüştü. 13 Ocak 1944'de öldürdüğü toplam Alman sayısı 309 idi. Başarıları ve öldürdüğü Alman sayısı artmaya devam ettikçe, gazetelerde de Çavuş Ohlopkov ile ilgili haberler çıkıyordu.

Avcılık içgüdüsüyle, genç keskin nişancılarının eğitiminde de büyük rol oynuyordu. Genelde göreve giderken onlardan birini de, uzaktan öldürme sanatını öğretmek üzere yanına alıyordu. Onlara, başkalarını taklit etmek yerine kendi tekniklerini geliştirmelerini, kamuflajda ustalaşmalarını, tam olarak bilmedikleri ve bir çıkış planı yapmadıkları araziye girmemeyi öğütlüyordu.

23 Haziran 1944'de Çavuş Ohlopkov, Vitebsk üzerine düzenlenen taarruza katılmıştı. Göğsünden vurulmuş ve ölüm tehlikesi geçirmişti. Bu onun savaş boyunca aldığı 12. ciddi yaralanmaydı ve kariyerini sona erdirmişti. Aylarca hastanede yattı ve savaş sonunda da terhis edildi.

Çavuş Fyodor Ohlopkov'un resmi savaş zamanı biyografisi onun tek başına öldürdüğü toplam düşman askeri sayısını 429 olarak vermektedir. Ama o aynı zamanda otomatik silahlarla da çok başarılıydı. Tek başına, makineli tüfekle, düşman taarruzlarını püskürtmekle görevlendirildiği oluyordu. Bu Yakutlu, makineli tüfekle düşmanı, bir çiftçinin tırpanla ot biçtiği gibi biçiyordu. Ohlopkov'un, 1000'in üzerinde düşman askeri öldürdüğünü söylemek doğru olur.

Kızıl Ordu'nun en başarılı keskin nişancılarından biri olmasına rağmen, en yüksek şeref olan "Sovyetler Birliği Kahramanı" nişanına uzun süre ulaşamadı. Ancak 6 Mayıs 1965'de kayıtlardaki gerekli düzeltmeler yapılmış ve Ohlopkov bu nişanla ödüllendirilmişti. Ohlopkov, 28 Mayıs 1968'de öldü.


Ivan Mikhailovich Sidorenko


Sovyetler Birliği'nin bu en başarılı keskin nişancısı 12 Eylül 1919'da Smolensk bölgesindeki Chantsovo köyünde, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise eğitiminin ardından Penza Sanat Koleji'ne başladı. Ama 1939'da okuldan ayrıldı ve orduya alındı. 1941'de Kırım'daki Simferopol Piyade Okulu'na girdi ancak savaş başladığında doğruca Moskova'ya hareket etti.

Kendisi bir havan bölüğüne verilmişse de, genelde etraftaki düşmanları bulup öldürme görevini üstleniyordu. Bu kendi kendine öğrenen keskin nişancı o kadar çok düşman öldürmüştü ki, komutanları onu başkalarını eğitmesi için görevlendirdiler. Göz keskinlikleri, fiziksel dayanıklılık ve silah bilgilerine göre, değişik tümenlerden adamlar seçildi. Sidorenko onlara işin teorik yanını öğretiyor, sonra da onları savaş alanında ufak alıştırmalar yapmaya götürüyordu.

Bu keskin nişancıların eğitimi tamamlanınca, yanlarına birer kişi daha verilip Velizh çevresindeki savunma mevzilerinde görevlendiriliyorlardı. Almanlar bu tehdidi çabuk algıladılar ve hemen bölgeye kendi keskin nişancılarını getirdiler.

1122. Piyade Alayı'nın yardımcı karargah komutanı olan Sidorenko, 1. Batlık Cephesi'nde savaşmış ve bölgedeki keskin nişancılık faaliyetlerini düzenlemiştir. 1941'den, 1944'e kadar 500 düşman askeri öldürmüş ve 250 yeni keskin nişancı yetiştirmiştir.

Eğitmen olarak kalmaktan hoşlanmayan Sidorenko, genelde yanına aldığı bir öğrencisiyle göreve giderdi. Yangın mermisi kullanarak bir yankı ve 3 traktörü yaktığı iddia edilir. Üç kez yaralanmıştır. 1944'de Estonya'da aldığı üçüncü yarası ciddidir. İyileşmeye çalışırken 4 Haziran 1944'de "Sovyetler Birliği Kahramanı" nişanıyla ödüllendirilmiştir.

Onun bir eğitmen olarak değerini gören üstleri, onun cepheye dönmesini yasaklamışlardır. 1944 sonlarında üstleri ona harp akademisine gitmesini emretmişlerdir. Ancak Yüzbaşı Sidorenko'nun yaraları tam iyileşmemiş ve savaş sonuna kadar hastanede kalmıştır. Her şey bittikten sonra Sidorenko, binbaşı rütbesiyle emekli olmuş ve Urallar bölgesindeki Cheliabinsk'e yerleşmiştir. Burada bir kömür madeninin yetkilisi olarak çalışmıştır. 1974 yılında Dağıstan'a yerleşmiştir.Vasily Grigoryevich Zaitsev


Şüphesiz, 2. Dünya Savaşı'nın en tanınmış Sovyet keskin nişancısı Vasily Zaitsev'dir. Chelyabinsk bölgesinin Elino Köyü'nde, Mart 1915'de bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Gençliğinde yazları çobanlık yamış ve bu sırada usta bir atıcı olmuştur. Zaitsev, Sovyetlerin en başarılı keskin nişancısı olmasa da, ismi "Kapıdaki Düşman" isimli Hollywood yapımıyla tüm dünyaya duyulmuştur. Zaitsev 1936'da Sovyet Pasifik Filosu'na katılmıştı. İlk savaş deneyimini ise 1942'de 1047. Piyade Alayı mensubu olarak, Stalingrad'da yaşadı. Normal bir piyade olarak 30 düşman askerini öldürünce, üstleri onun atıcılık kabiliyetini dikkate aldılar. Kendisine verilen keskin nişancı tüfeğiyle 3 aylık bir zamanda yüksek sayıda düşman askeri öldürmüştü. Moralleri yüksek tutmak için, başarıları devamlı basına taşınıyordu.

İyi bir keskin nişancı, bir bölgede çok fazla sorun yaratırsa, düşman da ona karşı kendi keskin nişancısını yollar. Sonuçta keskin nişancılar düşman keskin nişancısı ile kişisel düellolar yaşarlar ve bu bir kedi-fare oyununa döner. Bu düellolar oldukça sık yaşanmışsa da, Zaitsev'in bir Alman keskin nişancısıyla yaşadığı öne sürülen düello hayal ürünüdür.

Hikayeye göre, Almanlar Zaitsev'in başarıları karşısında ona rakip olarak en iyi keskin nişancılarını (Almanya'daki keskin nişancı okulunun komutanı SS Albayı Heinz Thorwald veya Binbaşı König olduğu söylenir), cepheye çağırmışlardır. Hikayenin sonunda Zaitsev, rakibini öldürmüştür. Ama yapılan derin araştırmalara rağmen böyle bir rakibin varlığına rastlanmamıştır.

Asteğmen Vasily Zaitsev 10 Ekim ile 17 Aralık 1942 tarihleri arasında Stalingrad'da 225 düşman askeri öldürmüştür. Kurbanları arasında 11 tane de Alman keskin nişancısı vardır. Ocak 1943'de, nişan aldığı gözünden ciddi şekilde yaralanır. Yetenekli bir cerrah tarafından gözü kurtarılır ama artık göreve dönmesine izin verilmez. Kendisi keskin nişancı eğitmeni olarak görevlendirilmiş ve 28 keskin nişancı yetiştirmiştir. Ayrıca keskin nişancılık üzerine iki adet eğitim kitabı yazmıştır. Bu kitaplar günümüzde halen Rus askeri okullarında okutulmaktadır. 22 Şubat 1943'de "Sovyetler Birliği Kahramanı" nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Savaş bittikten sonra Yüzbaşı Zaitsev terhis olmuş ve Kiev'de bir tekstil fabrikasında çalışmaya başlamıştır. 15 Aralık 1991'de ölmüş ve Kiev'deki Lukyanivski Askeri Mezarlığı'na gömülmüştür.

-Heroes of the Soviet Union 1941-45, Henry Sakaida, Osprey Publishing,2004
__________________уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
keskin, nişancı, üç

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Keskin Telefon Rehberi Yaso Araçlar 0 06-19-2008 13:29
Abdi Paşa (nişancı) - (17.12.1691) By-AsK Yazar ve Şairlerin Biyografileri 0 03-21-2008 19:49
Adnan Keskin ( 1942) LeGoLaS Asker ve Siyasetçiler 0 02-25-2008 20:14


Şu Anki Saat: 17:11


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628