Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Enteresan ve Garip Olaylar > Araştırmacılar'ın bölümü

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İnsanın Fıtratında Asıl Olan İman mı, Yoksa İnkâr mıdır?

Araştırmacılar'ın bölümü


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-28-2008, 22:14   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart İnsanın Fıtratında Asıl Olan İman mı, Yoksa İnkâr mıdır?

İnsanın Fıtratında Asıl Olan İman mı, Yoksa İnkâr mıdır?
Kur’an, varlıkları iki temel sınıfa ayırır. Birincisi her şeyin sahibi ve yaratıcısı olan Allah (cc), ikincisi ise Allah’ın yarattığı varlıkların hepsi. Bu varlıklar, sünnetullah çerçevesinde Allah’ın ilim, irade ve fiilleri ile mevcudiyetini sürdürürler.(1) Her varlık türünün ayrı, hususî fıtratı, temel özellikleri olduğu gibi, yedi kat semada, arzda ve onların arasında ne kadar varlık varsa, hepsinin bir de genel fıtrî yapısı vardır. Kur’an bu genel yapılanmanın Allah’ı tenzih, tesbih, itaat ve ibadet olduğunu haber veriyor. Bu hususun ayetlerde, geçmiş, gelecek ve hal zaman kipleri ile bildirilmesi, eylemin sürekli olduğunu göstermektedir.(2)
Kur’an, dağların ve kuşların Hz. Davut’un zikrine ve tesbihine iştirak ettiklerini bildiriyor.
“(Ama sen yine) onların söyledikleri her şeye sabırla katlan ve güçlü bir iradeye sahip bulunan kulumuz Davud’u da hatırla! O, her zaman bize yönelirdi.(Ve bunun için) her sabah ve her akşam sınırsız kudret ve egemenliğimizi anarken dağları o’na eşlik ettirirdik ve (aynı şekilde) bölük bölük kuşları da.. Bunlar (hep birlikte) O’na (kendilerini yaratmış olana) tekrar tekrar yönelirlerdi.”(Sad,17-19). Bu ayetler bütün mahlukatın genel fıtratının Allah’a ibadet üzere yaratıldığını göstermektir.
Cansızlar ve hayvanlar dahi, Allah’ı bilmek O’na ibadet etmek(3), O’nu tenzih ve tesbih etmek üzere yaratılmışsa, cansız varlıklardan ve hayvanlardan çok daha şerefli olan insanın, daha evla bir yol ile, Allah’ı birlemek ve sadece O’na ibadet etmek üzere bir tabiatla yaratılmış olması gerekmez mi? İnsanların tamamının veya bir kısmının küfür fıtratı üzere yaratıldığını, bunu değiştirmenin mümkün olamayacağını söylemek, Kur’an’ın tanıttığı uluhiyyet inancını, insanın fıtratının nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlayamamaktan kaynaklanmaktadır.
“Hiçbir doğan çocuk yoktur ki, fıtrat üzere doğmuş olmasın. Sonra onu annesi babası yahudileştirir, hıristiyanlaştırır veya mecusileştirir...”(4)
Eğer yukarıdaki iddia doğru olsaydı, hadis-i şerifin devamında “...veya anne ve babası onu müslüman yapar” ibaresi olması gerekirdi.(5) Böyle bir ibarenin olmaması salim fıtrat ile İslam’ın özdeş olduğunu, fıtrat saptırılmazsa her insanın ilahî hidayeti bulacağını ifade eder.
“(Rasulüm!) Böylece Sen batıl olan her şeyden uzaklaşarak yüzünü kararlı bir şekilde (hak olan) dine çevir ve Allah’ın insan bünyesine nakşettiğine uygun davran (ki); Allah’ın yarattığında bir bozulma ve çürümeye meydan verilmesin. Bu, sahih (bir) din(in gayesi)dir; ama çoğu insanlar bunu bilmezler.”(Rum 30/30).
Ayetteki “fıtratullah” kelimesi Nesefî, (ö.710/1310) ve İbn Kesir (ö.774/1372)’e göre, Allah’ın insanları kendi bilgisi ve tekliğini, kendinden başka bir ilah bulunmadığını bilme liyakati üzere yaratmış olduğu, anlamına gelmektedir.(6) Kadı Beydâvî (ö.692/1293)’ye göre “fıtratullah” Hakkı kabul etme ve Onun ruha sinmesidir. Zira Allah mükellefleri tevhid inancı ile inanmak ve O’na itaat edecek bir tabiat üzere yaratmıştır. Ancak o serbest bırakılırsa tevhidde karar kılar.(7) Ebus-Suud (ö.982/1574) bu kelimenin siyak ve sibakını dikkate alarak İslam dini üzere olmak, özümüzü ve varoluşumuzun kumanda merkezini ve kadrosunu buna tahsis etmek; bunu kesintiye uğratmadan devam ettirmek(8), şeklinde açıklıyor.
Görüldüğü gibi insanlar için Allah’ı tanıma, O’nun birliğine inanma ve Hakka boyun eğme meselesi, yalnızca bilimsel delillerle elde edilecek sırf nazarî bir bilgi meselesi olmayıp, kendi fıtratında var olan ve iç gözlem (şuhudu’n-nefsi) ile kendini duyma ve kendi benliğini tanıma şuuru ile birlikte, kendi varlığında gerçekleşmiş olan, kesin bir tanımadır. Ancak ulûhiyeti tanıma, kendini tanıma gibi açık seçik değildir. Kişinin kendini tanımasının altında yatan gizli bir şuurdur ki; açık bilinç ile duyulup farkına varılması, dikkatini kendi içinde keskinleştirmeye veya içten ve dıştan gelen bir uyarıcıya muhtaç olan bir farkına varmadır. Başka bir ifadeyle, insanın sezgi yoluyla duyduğu, bilinç yoluyla farkına varamadığı bir takım derin olgular var ki, bir veya mükerrer uyarıcılar sayesinde onun farkına varır. İşte insan fıtratındaki Allah inancının temeli budur.(9)
İnsan, gözünün önünde açılmış bulunan kainat kitabına ibretle bakarak, sahibini aramak ve bulmak fıtratında yaratılmıştır. Büyük küçük sayısız olaylar karşısında etkilenmemek, bu kudretin sahibini arayıp bulmamak, bir insan için kabil değildir. İnsandaki menfaati celbetme, zararı defetme duygusu da Allah’ın rububiyyetinin, insan ruhundaki yansımalarından birisidir. Menfaat ve zarardan birini seçme ile karşı karşıya kalsa, insan fıtratı ona birinciyi tercih ettirir. Bu da sonuç itibarı ile her türlü fayda ve zarara kudreti yeten yaratıcıya iman demektir.(10)
Çocuk psikolojisi ile ilgili yapılan araştırmalar, korunma, sığınma ve kabul görme gibi duyguların, çocukta erken dönemden itibaren belirdiğini göstermektedir.(11) Temelde faydaya yönelme, zarardan kaçınma olarak sayabileceğimiz bu duyguların gerisinde de insanın fıtratında mevcut olan, her şeye gücü yeten, yüce bir yaratıcıya inanma ihtiyacı olduğunu görmekteyiz.
İnsanda iki gözün bulunması asıldır. Bununla beraber anadan doğma görme özürlü olanlar da bulunabilir. Fakat bu durum insanların üzerine yaratıldığı asıl fıtrat değil, arazî olarak kabul edilmesi gereken, cüzî ve ferdî bir yaratılıştır. İnsan hakikati, onsuz da gerçekleşir. Kişinin yaratılışındaki bir organında her hangi bir sebeple eksiklik bulunabilirse de asıl fıtrat, sahih ve salimdir. Gözün fıtratı, Allah’ın varlığının delillerini görmektir. İyi göremeyen bir göz, arazî bir sebeple hasta demektir. Bunun gibi, bütün vücut organlarının yaratılışında esas olan bir fıtrat vardır. Ona organın fonksiyonu, fizyolojisi veya garizası denir.
İnsanın maddî yapısında olduğu gibi nefsinin bütün meyillerinde de böyle yaratılış hikmetine doğru esaslı bir gariza vardır. Ona da fıtrat denir. Bu fıtrat da hep Hakka ve hayra yönelik bir istikamet takip eder. İnsanın acıkması, yemeye ve içmeye olan meyli, yaşamak için kendine lazım ve faydalı olanı almak içindir. Yoksa zehir yutmak veya kuru bir zevk için midesini bozmaya yönelik değildir. O zaman fıtrat bozulmuş, dalalete düşülmüş olur. İnsan ruh ve zekasının aslî fıtratı da Hakkı tanımak ve Yaratanından başkasına kul olmamak içindir.(12)
“Her doğan fıtrat üzere doğar. Öyle iken ebeveyni onu yahudileştirir veya hıristiyanlaştırır veya mecusîleştirir. Nitekim hayvan derli toplu yavrular, sizin develeri ürettiğiniz gibi. Onlarda hiç azası kesik bulur musunuz? Sonra onların azasını siz kesiyorsunuz.”(13)
Hadis-i şerif, insanın maddî ve manevî yapısının, sahih ve salim olduğunu ifade ediyor. Bedendeki değişiklikler sonradan olduğu gibi, rûhî fonksiyonlar da toplumsal şartlarla oluşan eğitim çerçevesinde, adetlerin cereyanı içinde ya bozulur ya da güzel bir gelişme ile kemâle ulaşır.(14) Âhirette cennet veya cehenneme varış da bu iki neticeye göre olmaktadır.
Haram kılma, mübah sınırı aşılınca ortaya çıkmaktadır. Yani insan için güzellik ve hayır asıldır; çirkinlik ve şer, güzellik ve hayırdan uzaklaşma durumunda söz konusu olur. Daha da önemlisi, iman söz konusu olunca, tevhide göre Allah’a iman esas, her türlü küfür ise sapmadır. Bir bakıma bu sapmalar, asıl olanların bilinmesi ve anlaşılması için zorunlu sayılabilir. Zira çirkinlik olmasa güzelliğin, şer olmasa hayrın, küfür olmasa imanın kıymeti bilinemezdi.(15) O halde önemli olan husus cüz’î olanın yaygınlaştırılmaması ve asılları kapatmamasıdır.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Alt 03-31-2008, 17:55   #2
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

cok gusel ya paylasım abi e.s paylasım ıcın tsker
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
inkr, asil, fitratinda, iman, inkar, insanin, mi, midir, olan, yoksa

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bir İnsanın Kalbine Girebilmek... LeGoLaS Aşk Resimleri 1 07-02-2008 16:31
İnsanın yumurtlama anı ilk kez görüntülendi Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 06-12-2008 01:20
Adalet Bakanlığı İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcılarını Seçme Sınavı Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 0 06-10-2008 20:53
Din ve fen zıt mıdır Korax Kur'an ve BiLim 0 03-12-2008 21:28
Bir Sevda Vardı..Adı Masal Olan..Yalan Olan.. Dark Angel Aşk'a Dair Her Şey 0 02-01-2008 12:00


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:01 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628