Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Enteresan ve Garip Olaylar > Araştırmacılar'ın bölümü

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Devlet ArŞİvlerİnde Radİkal İslam

Araştırmacılar'ın bölümü


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 02-28-2008, 22:17   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Devlet ArŞİvlerİnde Radİkal İslam

Tarikatlar ve radikal İslamcı akımlar, Türkiye'nin en ciddi iç barış konularından birini oluşturuyor. Devlet dine, inanç ve ibadet özgürlüğü çerçevesinde bakıyor ve bunun gereklerini Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda yerine getirmeyi benimsiyor. Ancak bu dini gruplar dini salt inanç ve ibadet özgürlüğünden öte, yaşam biçimi ve devamında devlet biçimi olarak görmek istiyor. İşte bu noktada devlet kurumlarıyla bu görüşü savunan dini gruplar karşı karşıya geliyor. Bu yazı dizisinde ağırlıklı olarak güvenlik birimlerinin iç tehdit de oluşturabilecek gruplarla ilgili raporlarını ve özel çalışmalarını konu edineceğiz. Dini siyasete, ticaret ve toplumsal önderliğe alet etmek isteyenler, bu tür çalışmalara ''Müslümanların fişlenmesi'' damgasını vuruyor. Hemen vurgulayalım, ne bizim böyle bir amacımız ne de araştırmaya konu ettiğimiz raporların böyle bir ana fikri var. Başlıca sorun dinin iktidar için kullanılması. Bu yolda benimsenen yöntemlerin de teröre kadar gidebildiğini anımsatalım. Bu dizide, Türkiye'deki etkin tarikatları, güçlerini, bu tarikatların içinde de yuvalanabilen radikal İslamcı örgütleri ve temel hedeflerini, bunun yanı sıra İran başta olmak üzere öteki İslam ülkelerindeki akımların Türkiye'ye etkilerini bulacaksınız.

TARİKAT SÖZLÜĞÜ
İlki Basra'da kuruldu


İlk tarikat 814 yılında Basra'da ortaya çıktı. Başlangıçta, 4 halifeye gönderme yapılarak 4 tarikat kuruldu; Sıddıkiye, Ömeriye, Osmaniye ve Aleviye. Buna Peygamber tarikatı da Muhammediye olarak eklendi, 5 oldu. 1000'li yıllardan sonra sayıları giderek arttı, kendi içlerinde kollar oluştu. Türkler arasında gelişen tasavvuf hareketinin önderi Ahmet Yesevi oldu. Nakşibendi ve Bektaşi tarikatları Yesevi'nin ardılıydı. Bugün yeryüzünde kollarıyla birlikte 400 kadar tarikat bulunuyor.
Tarikatlarda en çok kullanılan sözcüklerin anlamı şöyle:

TARİKAT:
Sözcük anlamı yol demek olan 'tarik' ten geliyor. Allah'a ulaşmak için izlenen yol. Allah'ı bilmek, iman gerçeklerini açığa çıkarmak için tasavvufi inanç ve görüşler doğrultusundaki bir lider etrafında örgütlenen dini gruplar.
PİR:
Tarikatın kurucusu.
ŞEYH (MÜRŞİD):
Tarikatı idari ve manevi alanda yöneten kişi.
HALİFE:
Tarikatın öteki dergâhlarında şeyh adına yetkili kişi.
MÜRİD:
Tarikata katılan, eğitilmeye talip olan kişi.
SİLSİLE:
Mevcut şeyhlerden geriye giderek Hz. Muhammed 'e kadar uzanan halka.
KOL:
Tarikatın kuruluşundan sonra pirin sözleri ve davranışlarına yeni yorumlar getirerek ortaya çıkan yeni tarikat.
TEKKE:
Tarikat gereklerinin yapıldığı yer.
ORTAK STRATEJİ:
Tebliğ, cemaat, cihat
Dizide konu edeceğimiz hemen tüm grupların ortak hedefi, Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet yapısını değiştirmek ve dini esaslara dayalı bir devlet kurmak. Bu örgüt ve grupların kendi aralarında gerek güncel olaylardan gerekse kökenlerinden gelen ayrılıklar var. Buna, iktidara gelme yöntemlerine ilişkin örgörülen araçlarla ilgili ayrılıklar da eklenebilir. Genel strateji ise üç aşamadan oluşuyor: Tebliğ, cemaat ve cihat.
Bu aşamaların anlamı şöyle:
Tebliğ:
İnsanlara, İslamı ve İslamın koyduğu kuralları anlatmak. Özetle, İslam propagandası yapmak. Bunun temel amacı, potansiyel kitle yaratmak.
Tebliğ için akla gelebilecek her türlü yöntemi kullanıyorlar. Bu bağlamda teknolojik gelişmeleri pek çok kesimden daha iyi izledikleri söylenebilir. Bunun için en yaygın yöntem toplantılar, camiye gelen yurttaşlarla yapılan sohbetler, seminerler. Bunun dışında gazete ve dergiler de değişik amaçlarla kullanıyor. Bir dönem, dergilerin illerdeki temsilcilikleri örgütlenme ve tebliğ ortamı olarak kullanılmıştı. Bunu kitabevleri izledi. Videonun yaygınlaştığı dönemde de ilk etkin kullanım yine bu kesimde olmuştu.
Tebliğ yöntemini insanlara anlatırken, bunun Hz. Muhammet 'in Hicret öncesi Mekke'de yaptığı çalışmalardan örnek alındığı vurgulanıyor.
Tebliğ aşamasında etkili yöntemlerden biri de yerel olarak saygınlığı bulunan kişileri kendi saflarına katıp, onları kullanmak. En etkili yöntemin yüz yüze olduğu ilkesinden hareket ediyorlar.
Örgütler, tebliğin ilk ama en önemli aşama olduğu görüşünde birleşiyorlar.
Cemaat:
Tebliğ aşamasının yaygınlaştığına inanıldıktan sonra propagandadan etkilenen kesimleri bir araya getirip, cemaat oluşturma aşamasına geçilmesi benimseniyor. Artık hedef kitle tek tek kişiler değil, bir araya getirilmiş gruplar oluyor. Grubun tam anlamıyla cemaat haline geldiğine inanılırsa bunlar arasından illegal faaliyete katılabilecekler ayrıca seçiliyor.
Cemaat sözcüğü Türkiye'de yaygın olarak camiye gelen imama uyup namaz kılan insanlar topluluğu olarak kullanıyor. Ancak İslamcı grup ve tarikatlar buna daha derin bir anlam yüklüyor. Onlara göre cemaat, normal, sıradan bir araya gelen topluluk değil; aralarında dini inanç ve inancı yaşama bakımından tam bir İslam kardeşliği bulunan topluluk. İslam kardeşliğinin, kan kardeşliğinden, yani anne-baba birliğinden daha üstün olduğu görüşü yerleştiriliyor.
Cihat:
Tebliğ ve cemaat aşamasının tamamlanmasının ardından hedef şu:
Her yöntemi kullanarak İslam için savaşmak.
Bu uğurda, parasını, tüm varlığını ve devamında canını vermek.
Cihat, cemaate Allah adına yapılan her şey olarak açıklanıyor ve en üst düşünce olarak yerleştiriliyor. Tam bir cemaat aşamasını tamamlamış olan grupların gözünü kırpmadan ölmesi ve öldürmesi için her türlü psikolojik ortam hazırlanmış oluyor. Allah için her şeyini ortaya koymak olarak algılanıyor.
İslamcı örgütlerin için bu aşamaya gelinip gelinmediği, ne zaman gelineceği tartışması en temel konulardan birini oluşturuyor. Bu örgütler, zamanından önce cihat aşamasına geçilirse bunun çok yanlış olacağı görüşünü benimsiyor. Türkiye'deki İslamcı grupların çok büyük bir bölümü, tebliğ aşamasının güçlendiğini ve geçildiğini, cemaat aşamasının tamamlanmakta olduğunu düşünüyor!


c010700
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Okunmamış 02-28-2008, 22:18   #2
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

Güçlü ve organize grup: Milli Görüş

Güvenlik birimlerinin raporlarında Milli Görüş'le ilgili ana değerlendirmeler şöyle: 1970'li yıllardan itibaren, ''İslami devlet'' karakterini benimsemiş bir yapılanmayla büyüdü. Vakıf, dernek, sendika, öğrenci örgütlenmelerini ve çeşitli kitle örgütlerinde yer edinme çalışmalarını hep önde tuttu. Gerek mahallelerde gerekse parlamentoda etkin temsil gücüne sahip, en kapsamlı, en güçlü ve en organize irticai faaliyet yürüten gruplardan biridir.

İslam ülkeleriyle ilişkileri öteki gruplardan daha güçlüdür. Özellikle öğrenciler üzerinde etkinlik kurmayı temel hedef olarak seçmektedir. Hitap ettiği öğrenci sayısı 350 bindir. 70 bini üniversite gençliğidir. Kontrol ettiği yurt sayısı 125'tir. Örgütlenmeyi tek ad altında yapmaktadır. 32 vakıf ve 35 derneği kontrolü altında tutmaktadır. Almanya çapında art arda şubeler açtı.

1970'lerden itibaren 'İslami devlet' karakterini benimseyen Milli Görüş'ün yurtdışındaki teşkilatı da çok etkili
En güçlü ve organize irticai grup


1960'lı yılların başında ilk trenler Almanya'ya Türk işçisi taşımaya başladığında kimse bu ülkedeki Türk varlığının 2000'lerde 2.5 milyonu bulacağını, gidenlerin çoğunun dönmeyeceğini kestiremiyordu. Varsa yoksa bir süre çalışmak, mark biriktirmek. Türkiye'de bir ev, birkaç dönüm tarla alacak parayı edinince geri dönmek.

Öyle olmadı. İlk kuşağı ikincisi, onu üçüncü, derken dördüncü kuşakla birlikte ''Almanya Türk'ü'' kavramına kadar giden bir süreç yaşandı. Gidenlerin kısa sürede döneceği hesaplandığı için Türkiye, onların Almanya'ya uyumuyla ilgili ciddi bir çalışma yapmadı. Özellikle ilk kuşak içe kapalı yaşadı. Ekonomik olarak, ''eşekten inip Mercedes'e binmişlerdi'' ...

Peki ya kimlik olarak?

Almanya'da ''yabancı'' , Türkiye'de ''gurbetçi'' olarak algılanan bu kuşağı kendi bünyesine en etkin katan kesim dini gruplar oldu. İşte Milli Görüş bu sürecin devamında büyüdü, Türkiye'deki kollarıyla birlikte siyasi sistemi sarıp sarmaladı.

Dizinin ilk bölümünde Milli Görüş'ün Türkiye içindeki ve dışındaki örgütlenmesini, temel hedeflerini ele alacağız.

Güvenlik birimlerinin raporlarında Milli Görüş'le ilgili ana değerlendirmeler şöyle:

* 1970'li yıllardan itibaren, ''İslami devlet'' karakterini benimsemiş bir yapılanmayla büyüdü. Siyasi yaşama Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve devamında gelişen yelpazede damgasını vurdu.

* Vakıf, dernek, sendika, öğrenci örgütlenmelerini ve çeşitli kitle örgütlerinde yer edinme çalışmalarını hep önde tuttu.

* Gerek mahallelerde gerekse parlamentoda etkin temsil gücüne sahip, en kapsamlı, en güçlü ve en organize irticai faaliyet yürüten gruplardan biridir.

* İslam ülkeleriyle ilişkileri öteki gruplardan daha güçlüdür. Aralarında İslam ülkeleri de olmak üzere 40 ülkede teşkilatlanmış durumdadır.

* Özellikle öğrenciler üzerinde etkinlik kurmayı temel hedef olarak seçmektedir. Bu kesimle ilişkileri uzun süre Milli Gençlik Vakfı'nın organizasyonuyla sürdürmüşlerdir. Bu vakıf sadece Iğdır, Şırnak ve Tunceli'de örgütlenmesini tamamlayamamıştır. Hitap ettiği öğrenci sayısı 350 bindir. Bunun 70 bini üniversite gençliğinden oluşmaktadır. Kontrol ettiği yurt sayısı 125'tir. Yurtlarda kalan öğrenci sayısı ortalama 15 bindir.

* Vakıf ve dernek örgütlenmesini tek ad altında yapmamaktadır. Bu bağlamda 32 vakıf ve 35 derneği kontrolü altında tutmaktadır.

FFFGGG
Necmettin Erbakan, Koblenz'de düzenlenen AMGT toplantısında teşkilat üyelerine el öptürürken.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-28-2008, 22:18   #3
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

ALMANYA'DAKİ MİLLİ GÖRÜŞ FAALİYETLERİ

c090600

Resmi bütçe: 10 milyon Avro

Milli Görüş'ün Türkiye içindeki genel durumu böyle. Yurtdışındaki faaliyetleri ise Türkiye ile koordineli olarak başta Almanya olmak üzere pek çok ülkede devam ediyor.

1975 yılında Batı Berlin'deki Türk Birliği ile Batı Berlin Türk Kültür Yardımlaşma Derneği birleşti ve Milli Görüş Teşkilatı adı altında yeni bir örgüt haline geldi. Tam adı Avrupa Milli Görüş Teşkilatı (AMGT) oldu.

AMGT Batı Berlin'de dönemin koşulları gereği, yani Almanya bölünmüş olduğu için istediği gibi yaygınlaşamadı. Bunun üzerine 1977 yılında merkezin Köln'e taşınması kararlaştırıldı.

Köln'le birlikte örgüt daha hızlı yayıldı. Almanya çapında art arda şubeler açtı. Bugün örgütün Almanya'daki genel durumu şu:

Resmi kayıtlı üye sayısı: 25 bin (yaklaşık)

Kitle potansiyeli: 300 bin

Bölge başkanlığı sayısı: 32

Cami-cami derneği sayısı: 480

Gençlik teşkilatı sayısı: 670

Yıllık resmi bütçesi: 10 milyon Avro

Kurduğu şirket sayısı: 15

Bunlar örgütün Alman makamlarındaki kayıtlarında da yer alan resmi rakamları. Bunun dışında, özellikle kontrol ettiği şirket sayısının çok daha fazla olduğu kabul ediliyor.

2000'li yıllarla birlikte hedefini daha da büyüten AMGT, Almanya dışındaki ülkelerde de örgütlenmek için adını Milli Görüş İslam Topluluğu olarak değiştirdi. Ancak önceki adı daha yaygın biçimde kullanılmaya devam ediyor.

wol errorBu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 600x401.milli gorus yurtdisi
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-28-2008, 22:18   #4
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

İslam ülkeleriyle özel ilişki

Milli Görüş'ün Arap dünyasıyla Avrupa ülkeleri üzerinden özel ilişkileri var. Bunu Türkiye yerine Avrupa üzerinden sürdürmek örgüt açısından daha avantajlı görünüyor. Böylece Türkiye makamlarının kontrolü dışına çıkılmış oluyor. Bu bağlamda Milli Görüş'ün temsilcileri özellikle Suudi Arabistan'la ayrı bir koordinasyon kurmuş durumda. Bunun iki temel ayağı var:

1- Hac organizasyonu. Bu yolla hem ciddi para kaynağı elde ediliyor hem de Suudi Arabistan makamlarıyla başka zamanlarda kurulamayacak özel bağlar gerçekleştiriliyor. Suudi Arabistan hac mevsiminin özel koşulları nedeniyle her ülkeye nüfusunun binde biri oranında kontenjan tanıyor. Milli Görüş bu konuda özel ayrıcalıklar edinmek için sürekli mücadele ediyor. Çoğunlukla başarıyor.

2- Suudi Arabistan'ın tüm dünya Müslümanları içinde öncü yer edinmek için ayırdığı fonlardan ve yaptığı organizasyonlardan yararlanmak. Başta Rabıta örgütü olmak üzere Suudi Arabistan'ın her türlü maddi desteği verdiği örgütlerin Almanya bağlantıları çoğunlukla Milli Görüş tarafından kuruluyor.

Milli Görüş, adında ''milli'' sözcüğü olmasına karşın Suudi Arabistan'la kurduğu ilişkilerde temel hedefini Avrupa'da İslam Birliği kurmak olarak duyuruyor.

Milli Görüş, Avrupa'daki öteki İslamcı örgütlerle temaslarında genel hedeflerini şu başlıklarla açıklıyor:

İslam Birleşmiş Milletleri, İslam Ekonomi Topluluğu, İslam Savunma Teşkilatı kurmak.

Milli Görüş'ün Avrupa'ya taşıdığı bir başka İslam ülkesi ise Libya. ABD ve AB ülkeleriyle ilişkilerde sorunlar yaşayan Libya, Milli Görüş'e maddi destekte bulunarak, Avrupa'da ülkesi lehine toplantılar yapılmasını sağlıyor. Milli Görüş, bu ülkeyle bağlarını Kaddafi yönetiminin kontrolündeki Libya İslami Çağrı Cemiyeti aracılığıyla kuruyor. Libya, Avrupa'da hangi ad ya da koşullarda olursa olsun kendi lehine toplantı yapılmasını önemsiyor. Milli Görüş de bunu kullanıyor. ( Erbakan , başbakanlığı döneminde Libya'ya yaptığı resmi gezide Kaddafi, özel ilişkilere ayrıca dikkat çekmişti.)

Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de Suudi Arabistan'ınkine benzer fonları bulunuyor. Bu fonlardan yararlanan kuruluşlar arasında Milli Görüş de yer alıyor. Milli Görüş'ün ülkesel bağlantılarının yanı sıra örgütsel bağlantıları da bulunuyor. Bu alanda ilk sırayı Müslüman Kardeşler örgütü alıyor.

TEMEL HEDEF: SEÇİMLE İKTİDAR


Tarikatların, radikal İslamcı grupların başlıca hedefi, ülke yönetimini ele geçirip dini esaslara dayalı bir devlet yapısı oluşturmak. Bu hedef ortak ama, yöntem farklılıkları var. Kimi örgütler silahlı eylemle desteklenmiş cihatla bunun olacağını düşünüyor. Kimileri devlet kurumlarını tek tek ele geçirerek yapılabileceği görüşünde. Bazıları da seçimle iktidara gelmeyi ve tüm yapıyı değiştirmeyi hedefliyor.

Milli Görüş, Avrupa'daki faaliyetlerinin de desteğiyle Türkiye'de seçim yoluyla iktidara gelmeyi strateji olarak benimsiyor. Başta Milli Gazete olmak üzere Türkiye'deki medya örgütlenmesini de bunun zemini olarak kullanıyor.

Milli Görüş'ün büyümesiyle birlikte çeşitli iç sorunlar da ortaya çıktı. Bugün karşı karşıya kaldıkları sorunlar satırbaşlarıyla şunlar:

* Örgütün Avrupa ayağının 1999 yılında Sabri Erbakan yanlıları ve karşıtları olmak üzere çatallaşması. Sonuçta Erbakan yanlıları kazandı ama yıpranma oldu. Benzer durum Türkiye'deki Gençlik Vakfı'nda da yaşandı. Vakıf Başkanı Adnan Demirtürk 'ün bir kaza sonucu ölümüyle üstünlük yine Erbakan yanlılarına geçti.

* Örgütün üyeleri genel olarak toplanan paraların sağlıklı kullanılmadığı görüşünde. Bu ciddi bir güvensizlik yaratıyor.

* 18 Nisan 1999 seçimlerindeki başarısızlık, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Milli Görüş yanlılarının Saadet Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi arasında bölünmesi, dalgalanmaya neden oldu.

Mademki Diyanet'te yuvalanmak zorlaşıyordu, o zaman yepyeni bir örgütlü yapı oluşturmak gerekiyordu

Kuran kurslarından doğan akım; Süleymancılık


3 Mart 1924, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinin en önemli günlerinden biridir. O gün, hilafet kaldırıldı, medreseler kapatıldı, öğretim birleştirildi. Aydın din adamı yetiştirilmesi için ilahiyat fakültesi kurulması kararlaştırıldı. Şeriye ve Evkaf Vekâleti kaldırıldı, Diyanet İşleri Başkanlığı kuruldu. Kimilerinin iddia ettiği gibi devlet dinsizleştirilmedi. Din ve din eğitimi, çağdaş bir devlette olması gereken yere oturtuldu. Dinin, iktidar ve toplumsal güç oluşturma aracı olarak kullanılmasının önüne geçildi.

Bu adımlardan etkilenenlerin arasında İstanbul medreselerinde hocalık yapmakta olan Süleyman Hilmi Tunahan da vardı.

Tunahan, bu dönemde devlet kurumlarında çalışmak yerine bir süre ticareti yeğledi. İstanbul'da ticaretle uğraştı. 1930'da yeni bir karar aldı:

Devlete başvurmak ve camilerde resmi vaizlik yapmak. Mademki medreseler kapatılmıştı, bunun yerini alabilecek yeni yerler oluşturulmalıydı. Camiler ya da cami cemaatinin zemin olarak kullanılabileceği yerler yeni bir hareket sahası olabilirdi.

Tunahan'ın başvurusu kabul edildi ve çeşitli camilerde vaizlik yaptı. O dönemde Ehl-i Maneviyat Meclisi adı altında toplantılar düzenlemeye başladı. Bu toplantılarda, ülkenin genel gidişi konuşuluyor, yönetimin manevi değerlerden uzaklaştığı tezi işleniyordu. Görüntü ise şuydu:

DİNİ SOHBETLER!

Bu toplantılar bugünkü Süleymancılık akımının başlangıç noktasını oluşturdu. Toplantıların katılımcılarından olan Kemal Kaçar daha sonra Tunahan'ın kızıyla evlendi. Bu evlilik beraberinde Kemal Kaçar'ı Tunahan'ın ölümünden sonra akımın koltuğuna getirecekti.

1943 yılında Tunahan'ın, başta düzenlediği toplantılar olmak üzere, değişik nedenlerle vaizlik belgesi iptal edildi.

KURAN KURSLARI BAŞLIYOR

Tunahan, düzenlediği toplantıların devamlıları tarafından yeni yöntemler geliştirmeye çağrıldı. Zaten Tunahan da öyle düşünüyordu. Kısa süre sonra çare bulunmuştu:

Kuran kursları...

Günümüze kadar gelen bu yöntemin ilk ve başlıca kullanıcısı Süleyman Hilmi Tunahan oldu. Evlerin alt katlarında, cami köşelerinde başlayan Kuran kurslarına öğrenci bulmak çok zor olmuyordu. Zira tek amacın çocuklara Kuran öğretmek olduğu anlatılıyor, aileler de bu öneriyi geri çevirmiyordu. Tunahan 6 yıl süreyle bu yöntemi geliştirmeyi ve siyasi gündeme sokmayı başardı. Sonuçta 1949'da Kuran kurslarıyla ilgili bir yasa çıktı ve açılması serbest bırakıldı. Bunun zemini zaten hazırdı. Daha önce gizli sürdürülen kurslar hemen yasal hale dönüştürüldü. 1950'deki iktidar değişikliğiyle birlikte kurslar hızla arttı ve Anadolu'da alternatif bir eğitim kurumu gibi çalışmaya başladı. Ortalama 3 ay süren Kuran kurslarının ilgi görmesi güzeldi de bir sorun vardı:

Aileler soruyordu; çocuğumun Kuran öğrenmesi güzel ama, ne iş yapacak? Bu çocuklara ayrıca bir iş de bulmak güzel olmaz mı?

Hemen Diyanet İşleri Başkanlığı formülü oluşturuldu ve Kuran kursu mezunu olup, başkanlığın açtığı sınavda başarılı olanlara vaiz-imam, il-ilçe müftüsü, müezzin veya Kuran kursu öğretmeni olma hakkı tanındı.

O dönemdeimam hatip ve İslam enstitüsü mezunları bu makamlara geliyordu. Kuran kursu mezunları da bu hakkı elde edince, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bünyesi de hızla değişmeye başladı. Aydın din adamının yerini, usul usul kurslarda yetişmiş, devletin yapısının şeriat esaslarına göre değiştirilmesini öngören, bu özlemlerle eğitim görmüş kişiler alıyordu.

Bu durum ''devlet arşivlerindeki'' raporların birinde şöyle özetleniyor:

''Önceleri her ne kadar fazla bir problem yok gibi görünmüşse de, zaman içerisinde Diyanet ve Kuran kursu menşeli görevliler arasında rekabet ve sürtüşme baş göstermiştir. Kuran kursundan yetişen Süleymancı unsurların, kendilerinin çok daha bilgili olduğu iddiasıyla Diyanet menşeli görevlileri hafife almaları teşkilat içerisinde huzursuzluğa yol açmıştır.

1965 yılında yürürlüğe giren 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Yönetmeliği Hakkında Kanun ile getirilen hüküm gereği, Kuran kursundan mezun olanların Diyanet İşleri Teşkilatı'nda görev almalarının önlenmesiyle, söz konusu tartışma iyice alevlenerek yepyeni bir boyut kazanmış ve günümüze kadar da belli periyotlarla ülke gündeminde kendini hissettirmiştir.''

Raporun ortaya koyduğu şu:

Diyanet İşleri'ni ikili duruma sokan kim?

Hükümetler...

Bunu düzeltmek için yasa çıkaran kim?

Hükümetler!

1950-60'lı yıllardaki devletin yapısıyla ilgili dalgalanmaların Diyanet İşleri'ndeki izdüşümü...
c090500
Evlerin alt katlarında, cami köşelerinde başlayan Kuran kurslarına öğrenci bulmak çok zor olmuyordu. Zira tek amacın çocuklara Kuran öğretmek olduğu anlatılıyordu.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-28-2008, 22:18   #5
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

TUNAHAN'IN YERİNE KAÇAR

1959 yılında Süleyman Hilmi Tunahan'ın ölümüyle yerine damadı Kemal Kaçar geçti. Bu ölümün ardından 27 Mayıs 1960'ta başlayan dönemle birlikte Süleymancılık bir süre duraklama geçirdi. Bu dönem aynı zamanda akımın ikiye ayrılmasına sahne oldu:

Kemal Kaçar ve Hüseyin Kaplan' ın önderliği.

Zamanla Kemal Kaçar tartışmasız öncülüğü aldı ama, Kaplan da pes etmedi. Kaçar, Süleymancılığın bir ''liderler kadrosu'' ile götürüldüğünü sunsa da tek hâkim kendisi oldu. Cemaat, Kaçar'a şu unvanı verdi:

Emir-ül Mü'minin ve Mareşal Hazretleri.

Bu unvanın karşılığında ''dünyevi ve maddi işleri yönetme makamında bulunan kişi'' olarak kabul gördü.

Kaçar, Kuran kursunu bitirenlerin Diyanet İşleri Başkanlığı'na girmelerinin engellenmesi üzerine, Tunahan'dan aldığı derslerin ışığında yeni yol yöntem aramaya girişti. O güne dek, Kuran kurslarına öğrenci ve para bulunması için kurulan birkaç dernek dışında özel bir örgütlenme yoktu. Kaçar, ilk iş olarak 1966'da İstanbul'daki 3 kurucu derneği bir araya getirdi, ''Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Dernekleri Federasyonu'' adı altında bir çatıda topladı.

Böylece yeni bir aşamaya gelinmişti. Mademki, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yuvalanmak zorlaşıyordu, o zaman yepyeni bir örgütlü yapı oluşturmak gerekiyordu. Ancak, Kuran kursları için Diyanet izninin gerekmesi Süleymancıların ilerlemesinin önünde engeller oluşturdu. Bütün derneklerin tek çatı altında toplanması da orta vadede istenilen sonucu vermemeye, hatta olumsuzluklar yaratmaya başladı. Çünkü herhangi bir kursla ilgili soruşturma ve benzeri durum söz konusu olduğunda federasyonun sorumluluğu da aranıyordu. 1971 yılında Meclis'in askıya alınmasının ardından başlayan yeni dönemde yine soruşturmalar gündeme gelince Süleymancılar birbiriyle organize görünmeyen dernekler aracılığıyla faaliyetlerini sürdürme yöntemini seçtiler.

TEMEL DAYANAK KURS

Kuran kurslarında 4 aşamalı eğitim

Süleymancılığın gelişim aşamasında da vurguladığımız gibi, bu akımın temel dayanağını Kuran kursları oluşturuyor. Kamuoyunda bu kurslar, çocukların Kuranıkerim okumasını öğrenmesi olarak algılanıyor. Ancak pek çok kurs bu görüntü altında devletin yapısının dini esaslara dayandırılmasının zorunluluğunu işliyor. Örtülü ya da örtüsüz temel hedef bu.

Bu alanda en organize grupların başında gelen Süleymancılar, Kuran kursu eğitimini 4 aşamalı olarak yapıyor. Buna bir anlamda, Osmanlı döneminin medrese eğitiminin daha geri yansıması denebilir. İşte Süleymancıların eğitim aşamaları:

1-İptidal Kursları: Kursun ilk aşamasını oluşturuyor. Çocuklara öncelikle Kuranıkerim öğretiliyor. Bunun yanında tevhid ve basit ilmihal bilgileri veriliyor. Böylece çocuklar Kuran öğrenmenin yanı sıra Süleymancılığın temel ilkelerini de usul usul almaya başlamış oluyor. Süleymancıların köy, kasaba, kent farkı gözetmeksizin açtıkları en temel kurs, iptidal kursları. (Arapça bir sözcük olan iptidal, başlangıç anlamına geliyor.)

2- Tekamül Altına Hazırlık Kursu: Bu kurslar çoğunlukla büyük kentlerde açılıyor. Kuran'ın temelini öğrenmiş olan çocukların ikinci aşamayı geçmesi için bu kursu başarması gerekiyor. Bu aşamada öncelikle Arapça dersi veriliyor. Bunu, sarf-nahiv, Akaid ve fıkıh dersleri izliyor.

3- Tekamül Altı Kursu: Bu aşamaya gelen öğrenci artık hem Kuran'ı, hem bugünkü Arapçayı hem de din temeline dayalı bir yönetim anlayışının ilk aşamalarını öğrenmiş oluyor. Burada, usul, tefsir, hadis, mantık, belagat ve faraiz dersleri okutuluyor. Bu kurslar bugün İstanbul'un Ümraniye ve Zeytinburnu semtlerinde bulunuyor.

4- Tekamül Kursu: Kursların en üst aşamasını bu bölüm oluşturuyor. Buraya çok az öğrenci alınıyor. İlk üç aşamada öğretilenlerin üzerine tarikatlar, manevi ilimler ve benzeri dersler veriliyor. Bu bölümü tamamlayan kişi aynı zamanda ''hoca'' unvanı da alıyor. Bu unvanı alan kişi, Süleymancıların tüm kurslarında öğretmenlik yapma hakkını da elde etmiş oluyor.

Tekamül kursunun en önemli aşamasını ise ''rabıta'' eğitimi oluşturuyor. Rabıta, kulluğun en üst düzeye, en mükemmele çıktığı durum olarak algılanıyor. Süleymancılar buna ayrı bir önem veriyorlar.

Süleymancılara göre insan bugünkü şartlar içinde, Allah'a layıkıyla kulluk yapmakta güçlük çeker. Bunun için manevi yönden ''büyük zatlar'' ın ''himmetine'' muhtaçtır. İşte içinde bulunduğumuz asırda bunu gerçekleştirebilecek kişi Süleyman Hilmi Tunahan 'dır. Onun ''feyzinden'' yararlanmak suretiyle insan, kendi olanaklarıyla yetersiz kaldığı her türlü sorunu çözebilir.

Kemal Kaçar'ın ampul benzetmesi

Ampul deyince siyasal anlamda Adalet ve Kalkınma Partisi'nin amblemi gelebilir, ama ampul, Süleymancıların kendilerini ifade etmek için kullandıkları benzetmeler arasında yer alıyor.

Kemal Kaçar, Süleyman Hilmi Tunahan'ı onun ardıllarına anlatırken şöyle diyor:

''Bir santralda üretilen elektrik akımı doğrudan ampule verilmez. Eğer verilirse bu ampulün patlamasına neden olur, fayda yerine zarar getirir. Süleyman Hilmi de manevi bir trafo gibidir. Allah'tan gelen feyizleri insanlara aktarmak suretiyle, onların daha sağlıklı bir şekilde istifade etmelerini sağlar.''

AKP kurulurken, Kemal Kaçar'ın ampul benzetmesi ne kadar işe yaradı bilemeyiz!

Süleymancılar yukarıda sözünü ettiğimiz 4 aşamalı kursa aday ararken öncelikle fakir ailelerin çocukları arasından seçim yapıyorlar. Bu ailelere, ''çocuklarınız hem Kuran öğrenecek hem de kötü alışkanlıklardan kurtulmuş olacak'' diye çağrıda bulunuyorlar.

Sülemancıların, Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği, Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği adı altında Türkiye'de toplam 1100 derneği, 1145 de pansiyonu var.

Bu kurslarda yılda 30 bin civarında çocuğun bulunduğu tahmin ediliyor.

Eğitimlerde kullandıkları başlıca eser Süleyman Hilmi Tunahan'ın tek yazılı eseri olan ''Küçük İlmihal'' adlı kitabı.

Süleymancılar maddi gelirlerini üç kaynaktan alıyor:

Cemaat içi-dışı yardımlar, kurban derileri, açılan ticari şirketler.

OLMAZSA OLMAZ: ALMANYA

Tıpkı Milli Görüş'te olduğu gibi Süleymancılarda da Almanya'daki Türk işçileri çok önemli bir eleman ve gelir kaynağı. 1970'li yıllardan itibaren Süleymancılar da Almanya'da etkin faaliyetlere giriştiler. 1970'lerin ortasından itibaren Türkler için açılan camilerde belirleyici rol oynamaya başladılar. 1975'te Köln'de İslam Kültür Merkezleri Birliği'ni kurarak o güne dek değişik kentlerde açılmış olan dernekleri tek çatı altında topladılar.

Bugün Süleymancıların Almanya ve öteki Avrupa kentlerinde dernek ve dernek gibi kullandıkları cami sayısı 400 civarında. 16 vakıf ve 28 şirkete sahipler. Bugün fiili liderliği Ahmet Arif Denizongun yürütüyor.

Almanya'da belli bir güce ulaştıktan sonra Alman makamlarına ''kamusal kurum'' olarak kabul görmeleri için başvuruda bulundular. Bazı Hıristiyan demokrat politikacılardan destek aldılar.

1990 yılından itibaren Orta Asya cumhuriyetlerinde de etkin olmak için çaba içine girdiler. 1994'te Süleymancıların Doğu Karadeniz sorumlusu Hasan Arıkan Gürcistan'a gönderildi ve buradan Asya içlerine girildi.

Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-28-2008, 22:19   #6
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

BUGÜNKÜ DURUM

Süleymancıların bugünkü durumunu içeren bir güvenlik birimi raporunda şu değerlendirmeye yer veriliyor:

''Söz konusu hareket, ülke sathına yaymış olduğu faaliyetleriyle tabanını ve sempatizanlarını belli ölçülerde genişletmeye muvaffak olmuştur. Ancak eski popülaritelerini günümüzde devam ettirebildiklerini söylemek mümkün değildir.

1980 yılından sonra faaliyetlerin canlandırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla başlamış oldukları dikiş-nakış, daktilo, muhasebe, arıcılık ve halıcılık gibi kurslarla belli ölçüde bir aktivite temin edebilmişlerse de, bu canlılık devam ettirilememiştir. Cemaatin en büyük insan kaynağı Kuran kurslarıdır. Ancak sekiz yıllık kesintisiz eğitim yasasından sonra kurslara getirilen sınırlandırma, cemaati eleman temini konusunda çok büyük oranda olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, sekiz yıllık temel eğitim öğrencilerinin özel yurtlarda barınamayacakları kuralı da Süleymancıları olumsuz etkileyen bir diğer gelişme olmuştur.

2002 sonrasında oluşan siyasi yapıyı kendi lehlerinde kullanmak için olağanüstü bir çaba içindedirler. İllegal faaliyetlere ağırlık vermedikleri için önceki yıllarda olduğu gibi, mevcut engelleri yasal zorlamalarla aşmanın yollarını aramaktadırlar. Benzeri akımlar gibi temel hedefleri devletin sosyal, iktisadi, siyasi ve hukuki temel nizamlarını dini esaslara göre düzenlemektir.''

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN KİMDİR?

1888 yılında Bulgaristan'ın Silistre ilçesinin Varotlar köyünde doğdu. 1908 yılına kadar burada yaşadı. Temel eğitimini burada aldı. Çeşitli hocalardan medrese eğitimi gördü. 1908'de İstanbul'a geldi. 1924 yılına kadar İstanbul'daki medreselerde hocalık yaptı. 1924'te medreselerin kapatılması üzerine 6 yıl ticaretle uğraştı. 1930-36 arasında İstanbul'da camilerde vaiz olarak çalıştı. Bu dönem sonrasında ''Küçük İlmihal'' kitabını yazdı. 1943'te vaizlik izni iptal edildi. 1950 sonrasında DP iktidarında bu izin geri verildi. 1959'da öldü.
wol errorBu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 717x580.suleymannfb8

Türkiye Hizbullahı, İran'ın devrim ihracı hedefinin bir ürünü olarak 1980'lerde örgütlenmeye başladı


Hedef Kürt - İslam sentezi

c090600JH
Abdulvahap Ekinci'ye ait Diyarbakır'daki Vahdet Kitabevi Hizbullah'ın ilk toplanma yerlerinden biri oldu. Ancak zamanla artan tartışma, birliği bozdu.

c090500JJ
Menzil Kitabevi'nin kurucusu Fidan Güngör, Velioğlu'nun liderliğindeki 'İlim Grubu' için 'İlim Grubu âlimsizdir' tanımını yapıyordu.

c090300
Vahdet'ten ayrılarak 'İlim Kitabevi'ni kuran Hüseyin Velioğlu'na göre Mısır kökenli Müslüman Kardeşler örgütünün yapısı, eylemleri Türkiye'ye uyarlanabilirdi.

1979 yılındaki İran İslam Devrimi sadece bu ülkeyi değil, başta öteki coğrafyalardaki Şiiler olmak üzere tüm İslam dünyasındaki iklimi değiştirdi. İran'da yaşananların Türkiye'ye yansıması da çok uzun sürmedi. Zira İran anayasasında ''devrim ihracı'' temel hedeflerden biri olarak öngörülüyor ve bunun için bütçeden para ayrılacağı, ordunun bir bölümünün salt bu konuda uzmanlaşacağı vurgulanıyordu.
Hem sınır olması hem bölge halkının yaşam tarzına dinin damgasını vurması nedeniyle Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 1980'li yılların ikinci yarısından itibaren şekillenen İran sempatisi içeren değişik akımlar ortaya çıktı.

İran'ın Erzurum Konsolosluğu'nda görevli kimi diplomatların propaganda malzemeleriyle yakalanması, İran'ın Ankara Büyükelçisi'nin istenmeyen adam ilan edilmesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden bazı öğretim üyelerinin İran'a davet edilmesi bu döneme karşılık geliyor.
Bu sürecin ürünü olarak ortaya çıkan örgütlerin başında Türkiye Hizbullahı geliyor. Hizbullah ''Hizb'' ve ''Allah'' sözcüklerinin yan yana getirilmesiyle oluşmuş, ''Allah'ın partisi'' , ''Allah'ın yolu'' , ''Allah'ın saffında yer alanlar'' anlamında kullanılan bir tanım. Örgütsel anlamda, ''Allah adına İslam uğruna gruplaşma'' olarak ifade ediliyor.
Türkiye Hizbullahı'nı oluşturan grupların önemli bir bölümü Sünni ve Güneydoğu Anadolu kökenli. Örgüt, daha önce sözünü ettiğimiz ''tebliğ, cemaat, cihat'' üçlü stratejisini temel alıyor. 1980'li yılları, özünde tebliğ aşaması olarak düşündüğü için Türkiye gündemine taşınan bir eylemi ya da etkinliği olmadı. Mayıs 1991'den itibaren terör örgütü PKK ile giriştiği silahlı mücadeleyle adı öne çıktı. Hizbullah o dönemde, PKK için ''imamlara şiddet uygulayan, İran yanlısı bir devrimin yapılmasının önünde engel oluşturabilecek bir örgüt'' tanımlamasını yapıyordu.

KÜRT-İSLAM SENTEZİ

Hizbullah'ın PKK için yaptığı değerlendirme, beraberinde bu örgüte karşı silahlı mücadeleyi gerektirdi. 1990'lı yılların başında Diyarbakır'da yakalanan Hizbullah militanları, hedeflerini ana hatlarıyla şöyle açıkladılar:
* Amacımız bütün Türkiye'de şeriat hükümlerine dayalı bir devlet yapısı oluşturmaktı. İran'daki gibi toplumun büyük kesimlerini etkileyebileceğimizi ve devlete karşı harekete geçirebileceğimizi düşündük.

* Ancak bunun ilk aşamada olmayabileceğini değerlendirdik ve öncelikli olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde böyle bir hedefi gerçekleştirmeyi planladık.

**Kürtler arasında daha hızlı yayılıyorduk. Bu durum böyle bir yöntem geliştirmemizde etkin oldu.
* Nihai hedefimizi de değiştirmedik, Güneydoğu'da böyle bir devlet kurduktan sonra bunu tüm Türkiye'ye yaymayı da amaç edindik.
* Tebliğ aşamasından cemaate geçtiğimizi düşündüğümüz sırada karşımıza PKK çıktı. Bunun cihat dönemi olduğuna karar verdik. Cihat aşamasına geçip geçmeme konusunda örgüt içinde ciddi tartışmalar yaşandı.

Militanların verdiği bilgiler, örgütün bölgede tartışılan Kürt kimliğini de kullandığını, bunun ana hedefe, yani İslam devletine giden yolu kolaylaştıracağını düşündüğünü ortaya koyuyor. Bir anlamda ''Kürt-İslam sentezi'' diye özetlenebilecek bir ideolojik yapılanmanın oluştuğu dikkati çekiyor.

Bu konudaki bir rapordan bölümler aktaralım:
''Hizbullah'a göre, İslamda inananlar ümmettir. Yani bir bütündür. Renk, din, kavim farklılıkları önemli değildir. Önemli olan takvadır, inançtır. Milliyetçilik hareketleri ümmeti bölerek İslama zarar vermektedir. İslam ümmetinin günümüzde paramparça olmasının nedeni, ümmetin başına örülen kavmiyetçilik belasıdır.

Örgüt bir yandan bu görüşleri ortaya atarken Şeyh Sait' in Kürt olduğu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürtlere özel baskı uyguladığı propagandasını yapmaktadır. Kürtlerin PKK tipi mücadeleyle değil, İslamla rahata kavuşacaklarını iddia etmektedir. Hizbullah'a göre, İslamiyet Türklerin elinde özünü yitirmiştir, Türkler İslamiyeti bir milli ideoloji haline getirmiştir. Tarikatlar, İslami ekol ve mezhepler Türklerin şovenizmine hizmet eden birer araç haline gelmişlerdir.''

HİZBULLAH İKİYE AYRILIYOR: İLİM VE MENZİL GRUBU

12 Eylül öncesinden sonrasına hep sıkıyönetim-olağanüstü halle yaşayan Diyarbakır, tanım olarak ''olağan hal'' le ancak 2000'li yılların başında tanışabildi. Bu ortamda kentte bir terör örgütüne eleman sağlayabilecek toplanma yeri bulmak çok güçtü. İlk aşamada fazla dikkat çekmeyecek bir yöntem bulundu:
Kitabevi!

Diyarbakır'daki Vahdet Kitabevi, Hizbullah'ın ilk toplanma yerlerinden biri oldu. Abdulvahap Ekinci' ye ait kitabevine, adını daha sonra değişik şekillerde duyuracak olan Fidan Güngör ve Hüseyin Velioğlu da katıldı. Kitabevi giderek büyüdü... Büyüme, tartışmaları da büyüttü ve ilk olarak Fidan Güngör buradan ayrılarak Menzil Kitabevi'ni kurdu. Ardından Hüseyin Velioğlu da ayrıldı, İlim Kitabevi'ni kurdu.
Bu iki kitabevi aynı zamanda Hizbullah içindeki iki akımın da adını oluşturuyordu:

İlim Grubu ve Menzil Grubu...

İki grup ayrılmış olmasına karşın bir süre ''dayanışma içinde'' büyüdüler. Vahdet Grubu ise geride kaldı. Bu grup, 1992'de imam hatip lisesi önünde İlim Grubu'yla girdiği satırlı kavga dışında başka bir terör eylemine karışmamaya özen gösterdi.
Velioğlu'na göre Mısır kökenli Müslüman Kardeşler örgütünün yapısı, eylemleri Türkiye'ye uyarlanabilirdi. Oysa, Vahdet'in sahibi Ekinci, Müslüman Kardeşler'in bir dönem liderliğini yapan Seyyid Kutub' un yazdığı ''Fi Zilali'l Kuran'' kitabına ''saygısızlık'' ediyordu.

İlim ve Menzil Grubu'nun dayanışması çok uzun sürmedi. Hareketler büyüdükçe ortaya şu sorun çıktı:
Liderlik...

Kim ilk sırada olacaktı? Fidan Güngör, İlim Grubu için şu tanımı yapıyordu:
''İlim Grubu âlimsizdir...''

Güngör bu tanımıyla, Velioğlu'nun dini bakımdan yetersizlikleri olduğunu iddia ediyordu. Velioğlu, tartışmaları bu zemine çekmek yerine ''cihat'' aşamasına gelindiğini iddia edip PKK ile mücadeleyi öne çıkardı.

İRAN'IN DEVRİM İHRAÇ GÜCÜ:

Kudüs kuvvetleri


N apolyon' un bir sözü var: ''Coğrafya ülkelerin kaderini belirler.''
Bu sözün söylemek istediklerini en çok yaşayan ülkelerden biri Türkiye olsa gerek. Gerçekleştirdiği devrimi ihraç etmek isteyen İran, bunu hangi ülkeler için düşünmüş olabilir?

Elbette ilk aşamada çevresindekiler için. Türkiye de bunların başında yer alıyor. Sözümüz Hizbullah ve benzeri terör örgütlerinden dışarı; güvenlik birimlerinin İran'ın silahlı kuvvetleri konusundaki raporlarından bir aktarım yapalım.

İran, toprak bütünlüğünü ve siyasi bağımsızlığının korunmasını ordusuna bırakırken İran İslam Devrimi'nin korunmasını Devrim Muhafazları'na (Pasdaran) emanet etti. Pasdaran 350 bin kişilik kara, 20 bin kişilik deniz ve hava gücüne sahip. Bu gücün 50 bin kişilik bölümü doğrudan İran içindeki gelişmeler karşı İç Güvenlik Birimi'ne bağlı.

Pasdaran'ın bir başka bölümü de Kudüs Kuvvetleri. Bu güç, doğrudan dini Lider'e bağlı olarak görev yapıyor. Kudüs Kuvvetleri'nin görevleri şunlar:
1- İran Devrimi'ni ihraç etmek.
2- İran rejimine karşı olan ülkelerde her türlü faaliyeti yürütmek ve ona göre teşkilatlanmak.
3- Yurtdışındaki İran yanlısı hareketlere ve örgütlere parasal yardım dahil her türlü desteği sağlamak.
4- Yabancı dinci grupları eğitmek, bu gruplara danışmanlık hizmeti vermek.

Kudüs Kuvvetleri'nin bu görevlerinin yanı sıra askeri eğitim verme, istihbarat toplama, propaganda faaliyetlerini yapma ve yönlendirme gibi görevleri de var.

Kudüs Kuvvetleri ülke dışında 8 bölgede kendisini sorumlu hissediyor:
Irak, Afganistan, Lübnan, Körfez ve Arap ülkeleri, Afrika, Balkanlar/Bosna, Asya, Kafkaslar/Türkiye.

İran yönetimi son yıllarda ABD ile karşı karşıya. Bu durum, elbet öteki alanlardaki faaliyetlerini etkilemektedir. Bazıları rafa kaldırılmış, bazı hedefler ikincilleştirilmiş olabilir. Burada aktardığımız bilgiler İran'ın 1980 sonrası geleneksel politikasının belgelere dayalı yansımasını içeriyor.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-28-2008, 22:19   #7
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

ÖNCE ÇATIŞTILAR

PKK ile yakınlaşma

Güneydoğu'da 1990'lı yılların ilk yarısında şiddetlenen Hizbullah-PKK çatışmasıyla ilgili farklı yorumlar yapıldı. Bazılarına göre, güvenlik güçleri PKK ile mücadelede Hizbullah'ı kullandılar ve bölge halkını birbiriyle uğraştırdılar. Bazılarına göre her iki taraf da kullanıldı.
Hizbullah'la ilgili güvenlik raporlarında bu, şöyle özetleniyor:
''İlim Grubu, özellikle bölgede halka yönelik şiddet eylemini yaygınlaştıran PKK terör örgütünü hedef almak suretiyle, bu örgüt mensuplarına gerçekleştirecekleri eylemlerle aynı zamanda bölge insanını yanlarına çekip bu insanlardan destek almayı ve tabanını genişletmeyi hesap etmiştir. İlim Grubu, tebliğ konusunu farklı şekilde yorumlamış ve silahlı eylemlerle PKK terör örgütüne karşı mücadele edebilmek ve bu mücadeleyi diğer gruplara da benimsetebilmek için pasif olarak gördüğü kültürel faaliyetleri bir kenara bırakarak eyleme yönelik aktif bir tebliğ metodu geliştirmeye başlamıştır. Bu nedenle geçmişte uygulamaya koyduğu kitabevlerindeki dergi satışını yasaklamıştır.

Velioğlu'nun bu görüşleri karşısında Menzil Grubu, henüz tebliğ aşamasının tamamlanmadığını, silahlı faaliyet yürütecek altyapıya sahip olmadıklarını, taban çalışmasının olgunlaşmadığını ileri sürmüştür. Menzil Grubu, İlim Grubu'nun bu faaliyetinin Türkiye Cumhuriyeti'ne yarayacağı fikrini savunmuştur. Bunun üzerine İlim Grubu da Menzil'i PKK ile işbirliği içinde olmakla suçlamıştır.'' Nasıl ki Hizbullah grupları, PKK için ''genişlememize tehdit'' değerlendirmesini yapıyorsa aynı şey PKK için de geçerliydi. Sözünü ettiğimiz raporların PKK ile ilgili bölümünden bir kesit aktaralım:

''PKK terör örgütünün örgütlenme merkezlerinden biri olan Silvan ilçesinde, eylemlerin artık topluluk halindeki Hizbullahi kesimlere yönelmeye başladığı görülmüştür. 25 Haziran 1992 tarihinde Hizbullah'ın etkin olduğu bilinen Silvan'ın Yalvaç köyündeki cami basılmış, köyün imamı ile köy halkından bir grup, cami dışına çıkarılıp elleri arkadan bağlanarak yere yatırılmış ve uzun namlulu silahlarla taranmıştır. Bu olay Hizbullahi grupların eylemleri artırmalarında büyük ölçüde etkili olmuştur.

Özellikle bu eylemlerin dinine düşkün bölge insanlarını hayli etkilediği ve PKK terör örgütüne duyulan nefreti kamçıladığı söylenebilir.
PKK terör örgütü lideri Öcalan' ın yakalanmasından sonra Hizbullah'la PKK arasında bir yakınlaşma olduğu görülmektedir. Bu yakınlaşmanın temel nedeni ise zayıflayan örgütlerin, Türkiye'ye karşı ortak güçle karşı çıkmak istemeleridir. Ayrıca her iki örgüt üzerinde büyük etkisi ve kontrolü bulunan İran da PKK-Hizbullah ilişkisini ve işbirliğini istemiştir.''

Örgütün 'mezar evleri' ortaya çıktığında Türkiye eylem biçimindeki vahşetle sarsıldı

Hizbullah'ın örgütlenme şeması

T ürkiye Hizbullahı'nın Lübnan merkezli Hizbullah'la doğrudan bağlantısı olup olmadığı devletin güvenlik raporlarında net olarak ortaya konmuyor. Ancak örgütün eylemlerde kullandığı taktiklerin profesyonelliği öteki İslam ülkelerindeki terörist gruplarla ilişkileri akla getiriyor. Kaldı ki Hizbullah içindeki çekişmelerden biri Mısır kökenli terör örgütü Müslüman Kardeşler'le kurulacak ilişkilerin düzeyi idi.

Hizbullah'ın eylem taktikleri şunlar:

1- Eylemler hedefe yakın mesafeden gerçekleştiriliyor.

2- Hedefin baş bölgesine ateş ediliyor.

3- Her eylemde ayrı silah kullanılıyor.

4- Eylemler üstlenilmiyor.

5- Eylemler tek kişiye yönelik olarak yapılıyor.

6- Eylem için 15-18 yaş arasındaki gençler hazırlanıyor.

Bu taktiklere ek olarak; Hizbullah'ın Güneydoğu Anadolu'da eyleme yaptığı, güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmemeye büyük özen gösterdiği vurgulanabilir.

Diyarbakır, Mardin, Bingöl, Batman, Van, Silvan, Ceylanpınar, Nusaybin, Kızıltepe, Cizre ve Gaziantep'te etkili olan örgüt, daha sonra ''hicret'' adını verdiği bir yeni atılıma geçti. İstanbul ve Bursa'da etkin olmaya başladı.

2000 yılında ortaya çıkarılan ''mezar evler'' Hizbullah'ın kendi iç hesaplaşmasının da ne kadar ''vahşi'' olduğunu ortaya koydu. Dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan , örgütün ''iç infazları'' videoya da kaydettiğini açıklamış, gazetelerin Ankara temsilcilerini bakanlığa davet ederek bu çekimlerden bazılarını göstermişti. Bu brifing sırasında verilen bilgilere göre, örgüt içinde infaz edilmesi gereken kişinin kanı akıtılmadan öldürülmesi gerekiyordu. Eğer kanı akıtılırsa ''şehit'' sayılabilirdi. Bu yüzden ''boğma'' yöntemi benimseniyordu. Bu yöntem için uzunca bir zaman da gerekiyordu. Boğma işlemi hızlı yapılırsa kan akabilirdi. İnfaz edilecek kişi bağlandıktan sonra yavaş yavaş can vermesi için ipler de ona göre yavaş sıkıştırılıyordu. İzlediğimiz görüntüler tek sözcükle vahşiydi!


c090200
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-28-2008, 22:19   #8
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

KÜRESEL TUZAK: ILIMLI İSLAM

Ortadoğu'da İslami rejimler, siyasal İslamın gölgesinde her gün daha da güçleniyor

BOP coğrafyası şeriatla kıvranıyor

ABD'nin Büyük Ortadoğu ve Genişletil miş Afrika olarak adlandırdığı projenin içerisindeki ülkelerin, bugün yine ABD'nin 20'nci yüzyılın ikinci yarısında uyguladığı "Yeşil Kuşak Projesi" nin içerisinde yer alan ülkeler ile aynı olması dikkat çekiyor. Ancak bölgede, komünizm tehlikesine karşı fazlaca İslamlaştırılan bu ülkelerin, şimdi şeriata teslim olduğu görülüyor. İslami hukuk uygulayan bu ülkelerde, özgürlüklerden söz etmek imkânsız olarak görülürken, birçoğunda kadınlara yalnız başına hareket etme hakkı dahi tanınmıyor.

bobcografyasi

ABD'nin BOP kapsamında ılımlı İslamı yaygın kılmak istediği ve Türkiye'yi model gösterdiği ülkelerin neredeyse tamamı şeriat ile yönetiliyor. Proje çerçevesinde operasyon düzenlenen Afganistan ve Irak'ta ise bir düzen kurulmuş dahi değil. Afganistan'da Taliban, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai' ye karşı yeniden bir anayasa düzenlerken, Kâbil yönetimi terörist saydığı topluluğa tekrar işbirliği çağrısında bulundu.

Saddam döneminde laik bir yapıya sahip olan Irak ise, şimdilerde din temalı bir iç savaş ile uğraşıyor. Her gün Şii ve Sünnilerin birbirlerinin ibadethanelerine düzenlediği saldırılar sonucu birçok Iraklı yaşamını kaybediyor. Ülkenin anayasasında "Irak bir İslam Cumhuriyetidir" ifadesine yer veriliyor. ABD'nin askeri müdahalelerine karşın, daha da kötüye giden bu ülkelerin yanı sıra Ortadoğu'da da İslami rejimler siyasal İslamın gölgesinde her gün daha da güçleniyor. BOP coğrafyasındaki İslami rejimlerden bazıları ve bu ülkele rin anayasal ve yasal durumları şöyle:

İRAN

Ü lkede 1979 yılında gerçekleştirilen İslam devriminden sonra yapılan halkoylamasında şeriat yönetimi yüzde 97 oranında "evet" ile kabul edildi. 1981'de ise Kuran'ı baz alan ilk İslam anayasası hazırlandı. İran'daki anayasada şeriat üst düzeyde uygulamaya konulurken, kadınların araba kullanmasından peçesiz sokağa çıkılmamasına, İslama uygun giysiler giymemekten içki satışının yasaklanmasına kadar çok sayıda uygulama da peş peşe geldi. Ülke anayasasında özellikle Allah'ın temsilcisi sayılan 12 İmam'a ve Vilayet-i Fakih (Rehber) Kurumu ve liderine büyük yetkiler verildi. Vilayet-i Fakih ülkede cumhurbaşkanından dahi büyük bir kutsallığa sahip olurken devlet yönetim sisteminin tepesinde yer aldı ve İran'daki dini ve siyasal sistemin özünü oluşturdu. Oluşuma ilişkin sistem İslam devrimi lideri Ayetullah Humeyni tarafından 1960'larda geliştirilirken Tanrı'nın mutlak otoritesini yeryüzünde uygulayan kurum olarak tanımlandı. Şu anda eski Cumhurbaşkanı Ayetullah Hamaney 'in yürüttüğü Vilayet-i Fakih'e Türkiye'de yaygın olarak dini lider tanımlaması yapılsa da, İran İslam Cumhuriyeti Anayasası'na göre kurum, sadece dini liderliği değil aynı zamanda siyasi liderliği de elinde bulunduruyor. İran anayasasına göre Vilayet-i Fakih, Tanrı'nın yeryüzündeki dolaylı temsilcisi olarak dinsel meşruiyeti, eşzamanlı olarak iki aşamalı seçimle halk tarafından seçilerek siyasal meşruiyeti kendi elinde topluyor. 1980'de hazırlanan İran İslam Cumhuriyeti Anayasası, kurumun dini gücünün bir kısmını elinden alırken, bu kez farklı bir misyon yükledi. Kurum İran parlamentosundan çıkan yasaların şeriata ve anayasaya uygunluğunu da denetleme ya da reddetme yetkisine sahip. İran İslam Cumhuriyeti Anayasası'nın 113. maddesi de Vilayet-i Fakih'in temel yetki ve görev alanlarını belirliyor. Kurulun görev ve yetki alanları şöyle:?- İran İslam Cumhuriyeti'nin iç ve dış genel siyasi sistemini belirlemek.

- Sistemin genel siyaset performansını denetlemek ve tayin etmek.

- Referandum yapılmasına karar vermek.

- İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nin başkumandanlığını yapmak, seferberlik, savaş veya barış ilan etmek.

- Anayasa Koruma Konseyi'nin ulema üyelerini, yüksek mahkeme başkanını, radyo televizyon üst kurulu başkanını, genelkurmay başkanını, Devrim Muhafızları komutanını, polis ve düzenli ordu komutanını tayin veya azletmek veya istifasını kabul etmek.

- Yasama, yürütme, yargı arasında çıkabilecek sorunları çözmek.

- Halk tarafından seçildikten sonra cumhurbaşkanını tasdik etmek.

- Cumhurbaşkanını görevden almak.

SUUDİ ARABİSTAN

Krallık ile yönetilen Suudi Arabistan'da şeriatın en koyu şekli uygulanıyor. Ülkede, kadınların neredeyse hiçbi r hakkı bulunmazken, içki içmek ve kumar oynamanın yanı sıra, yalan söylemeye bile ağır cezalar veriliyor. Anayasası Kuran ve hadisler olan, ceza yasası ise bunlara göre hazırlanan Suudi Arabistan'daki yasaklardan bazıları şöyle:

- Hiç kimse Kuran'a aykırı hal ve hareketlerde bulunamıyor. Ülkede heykel, resim gibi plastik sanatları yapmak yasak.

- Ülkede bulunan fetva kurulunun emirlerinin dışına çıkanlara kırbaçtan ölüm cezasına kadar çok sayıda yaptırım uyg ulanıyor.

- Şeriat mahkemeleri ülkenin esas yargı organları olarak görev yapıyor.

- Kadınlar kocalarının izni olmadan seyahat edemiyorlar. Ülke dışına da çıkamıyorlar.

- Karısının hareket özgürlüğünü ve davranışlarını kontrol etme hakkı, aile reisi olan kocanın...

- Kadının seyahat belgesi alabilmesi ve pasaport çıkarabilmesi için, kocasının yazılı ve noterden tasdikli iznini alması gerekiyor.

- Adli suç davalarında en az iki kadının şahitlik yapması gerekiyor.

- Evlenme ve boşanmalarda kadınlar şahitlik yapamıyor. Kadın ve erkekler mahkemelerde eşit sayılmıyor.

- Kadınlar, üniversite, havaalanı, devlet kurumları gibi yerlere girerken farklı girişler kullanmak zorun da.

- Ülkeye gelen turist kadınların da örtünmesi gerekiyor. Hem yerli halk, hem de turistlerin içki içmesi yasaklanıyor. Ülkeye girişte şeriat kurallarına uyulacağına dair bir sözleşme imzalatılıyor.

- Hırsızlık yapan kişi çaldığı şeye göre, kırbaçlanması, elinin kesilmesi ya da ölümle cezalandırılıyor.

- Kadınlara hiçbir şekilde miras kalamıyor.

- Tecavüze uğrayan kadın zina yapmış sayılıyor. Kadının, uğradığı tecavüzü ispatlayabilmesi için, tecavüz anına en az dört erkeğin tanıklık etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra tecavüze uğrayan kadın, zina yaptığı gerekçesiyle ölüm cezası alıyor. Ancak tecavüzcüyle evlenerek bu cezadan kurtulabiliyor.

- Evlenecek olan kadın ülkenin birçok bölgesinde, başkalarının görmesi namahrem olduğu gerekçesiyle nikâh masasına oturamıyor. Kadını, babası ya da ağabeyi temsil ediyor. Boşanmada çocuğun velayeti erkeğe verilir. Kadın boşanırken imam nikâhı sırasında kendisi için biçilen değer kadar para alabilir. Kadının haberi ve rızası olmadan, erkek kadını boşayabilir. Erkekler, dört kadın ile evlenebilir. Her eşi için devletten teşvik alır.

- Kadınların oy kullanma hakkı bulunmuyor. Bunun yanı sıra kadınlar ancak erkeklerden arınmış alanlarda çalışabiliyorlar.

- Altı yaşından itibaren kız ve erkek çocuklar, ayrı okullara yollanıyor. Karma eğitim yapılmıyor. Bunun yanı sıra Yemen'de olduğu gibi, kız çocuklarını okuldan ailesinden biri almak zorunda. Çocuklar okula tek başına gidemiyor. Kızların erkek öğretmenlerden ders almaları yasaktır. Ayrıca üniversitelerde erkek profesörler üniversitedeki kız öğrencilere kamera aracılığıyla başka bir odadan ders verebiliyor. Kız çocuklarının eğitim yapıp yapmayacağına babaları karar verir. Çocukların bu konuda söz hakkı bulunmuyor.

- Bir erkek doktor, bakması yasak olduğu için kadını ancak aynadaki aksi üzerinden muayene edebilir. Kadınların tek başlarına eczanelerden herhangi bir ilaç almasına izin veril miyor.

NİJERYA

Ülkenin resmi anayasasında kozmopolit yapı nedeniyle resmi bir dine doğrudan yer verilmiyor. Nijerya'nın kuzeyindeki 12 eyalette 2000 yılında şeriat uygulamasına kesin olarak geçildi. Merkezi hükümetin bunu yasaklamasına karşın, ülkedeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu durum engellenemiyor. Ülkede en ağır şeriat cezaları uygulanıyor. Hırsızlık yapanın eli kesilirken, zina yapan kadınlar "recm" (taşlayarak öldürme) cezasına tabi tutuluyor. Ülkede özellikle şeriat mahkemelerinin verdiği kararlar herhangi bir mahkemece ertelenemiyor ya da durdurulamıyor. İçki kullanmak, kumar oynamak, İslami şartlar dışında giyinmek ise yasak. Bu 12 eyalette yine İslami şartlara göre eğitim-öğretim yapılıyor ve çocuklara Kuran öğretiliyor.

ENDONEZYA

Karma bir yapısı olan Endonezya'da halkın yüzde 90'ının üzerindeki kesimi Müslüman. Geri kalan nüfusu ise Hıristiyanlar ve Budistler oluşturuyor. Ancak devletin anayasasında resmi din İslam olarak yer alıyor. Buna karşın diğer dinlere de vurgu yapılıyor. Ülkenin hızla İslamlaşması ise yakın bir döneme dayanıyor.

Yakın zamana kadar sadece Aceh eyaletinde şeriat uygulanan ülkenin artık birçok bölgesinde merkezi hükümetin baskısına karşın İslami kurallar uygulanıyor. 2004 yılında Asya Pasifik'te gerçekleşen büyük depremin ardından oluşan tsunamiden en çok etkilenen ülke olan Endonezya'da bu tarihten itiraben dini yapılanmalar hızla artarken son dönemde şeriat mahkemeleri, şeriat polisi ve zabıtası kuruldu. Kurallara göre örtünmeyen kadınlar bu birim tarafından yakalanıp sokak ortasında kırbaçlanıyor. Erkekler de tekbir getirerek infazı seyrediyor.

Kurulan şeriat mahkemeleri ve şeriat polisi nedeniyle şeriata uygun giyinmeyenler halk önünde hemen kırbaçlanıyor. "Şeriat polisi" denilen ahlak polisi biriminde normal polisin 2 katı kadar personel istihdam ediliyor.

Bu polisin; kumar oynadığı, içki içtiği, bir erkekle yakınlık kurduğu ya da İslami kurallara göre giyinmediğini saptadığı kadınları kırbaçlayarak cezalandırma hakkı bulunuyor. Ayrıca ülkede dul Müslüman kadınların, "kötü yola sürükleneceği" gerekçesiyle çalışmasına da izin verilmiyor. Ülkede erkeklere de şeriat cezaları uygulanıyor. Zina yapmak, içki içmek, kumar oynamak erkekler için tamamen yasak.


bobcografyasi1
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-28-2008, 22:19   #9
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

GALLUP'UN ANKETİ
İslam ülkelerinin şeriata bakışı

ABD 'li güvenilir araştırma şirketi Gallup'un 10 Müslüman ülkede 2006 yılı boyunca yaklaşık 20 bin kişi üzerinde yaptığı ve Türkiye'yi de içine alan araştırmada, Müslüman ülke halklarının şeriata bakışı ortaya çıkıyor. Araştırma kapsamında Türk halkının yüzde 57'si "Yasamada kesinlikle şeriat olmasın" derken yüzde 23'ü sınırlı şeriattan yana. Türkiye'de yüzde 9'luk bir kesim ise şeriat yanlısı... Şeriata en fazla istekli olan ülke ise halen şeriatla yönetilmekte olan İran. İran halkının yüzde 66'sı yasamanın şeriatla sürmesini istiyor. Araştırmanın Türkiye ve diğer ülkeler için sonuçları ise şöyle:

- Yasamada şeriat ister misiniz?

- Türkiye:

Yüzde 57, yasamada şeriat olmasın.

Yüzde 23, sınırlı oranda olsun.

Yüzde 9, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun.

- İran:

Yüzde 66, sınırlı olarak yasamada şeriat olsun.

Yüzde 14, şeriat olmasın.

Yüzde 13, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun.

- Lübnan

Yüzde 57, sınırlı olarak yasamada şeriat olsun.

Yüzde 33, şeriat olmasın.

Yüzde 8, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun.

- Endonezya :

Yüzde 54, sınırlı olarak yasamada şeriat olsun.

Yüzde 18, şeriat olmasın

Yüzde 14, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun

- Bangladeş

Yüzde 52, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun.

Yüzde 39, sınırlı olarak yasamada şeriat olsun.

Yüzde 6, şeriat olmasın.

- Mısır

Yüzde 66, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun.

Yüzde 24, sınırlı olarak yasamada şeriat olsun.

Yüzde 1, şeriat olmasın.

- Ürdün

Yüzde 54, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun.

Yüzde 39, sınırlı olarak yasamada şeriat olsun.

Yüzde 1, şeriat olmasın.

- Pakistan

Yüzde 60, şeriat yasamanın tek kaynağı olsun.

Yüzde 21, sınırlı olarak yasamada şeriat olsun.

Yüzde 4, şeriat olmasın.

- Din gündelik hayatınızın önemli bir parçası mı?

Endonezya yüzde 99

Mısır yüzde 98

S.Arabistan yüzde 98

Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 98

Bangladeş yüzde 96

Pakistan yüzde 95

Ürdün yüzde 92

Lübnan yüzde 87

Türkiye yüzde 86

Kuveyt yüzde 82

Fas yüzde 82

İran yüzde 74

Suudi Arabistan, komşu ülkelere Yeşil Kuşak Projesi ile birlikte rejimini de aktardı

Yeşil Kuşak Suudilere yaradı

Büyük Ortadoğu (BOP) ve Genişletilmiş Afrika Projesi'nin destekçilerinden ve ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli müttefiklerinden olan Suudi Arabistan, komşu ülkelerine Washington'ın Yeşil Kuşak Projesi ile birlikte rejimini de aktardı. Ancak bu süreç ABD'nin de istediği gibi olmadı. Suudilerin Vahhabi rejimini destekleyen bu ülkeler, anayasa ve yasaları ABD'nin dahi hayal edemeyeceği şekilde değiştirdi. BOP dahilinde Türkiye'ye en çok benzeyen ülke ise Fransız tipi laiklik anlayışı ile Tunus oldu.

20. yüzyılın 2. yarısında tüm Ortadoğu'yu etkisi altına alan Yeşil Kuşak Projesi, ABD'den çok Suudi Arabistan'ın işine yaradı. Vahhabi rejimini yaymaya çalışan Suudi hanedanlığı, çevresindeki ülkeleri kısa sürede ve oldukça ileri şekilde etkiledi. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen adeta Suudi rejiminin birer kopyasını kabul ettiler. Bu ülkelerin anayasal sistemleri şimdi ise şöyle:


islamyasalari1
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 03-31-2008, 17:25   #10
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

paylasım ıcın saol yasın abı gusel paylasım abi
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
devlet arsivlerinde radikal, arsivlerinde, devlet, islam, radikal

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kolaylık Dini İslam 2 уυѕυƒ Dini Programlar 0 04-11-2008 18:30
Kolaylık Dini İslam уυѕυƒ Dini Programlar 0 04-11-2008 18:30
İslam Felsefesi уυѕυƒ Felsefe 0 04-02-2008 22:01
İslam álemi yine ayakta LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-16-2008 01:40
Diplomattan İslam itirafı! bysevindik27 Siyaset Meydanı 1 02-15-2008 18:42


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:28 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628