Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Şiir Ve Edebiyat Bölümü > Aşk ve Sevgi > Aşk'a Dair Her Şey

Aşk'a Dair Her Şey Aşklar Aşıklar buraya...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Soğuk Bir Kış Günüydü...

Aşk'a Dair Her Şey


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-26-2008, 16:41   #1
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Soğuk Bir Kış Günüydü...

Soğuk Bir Kış Günüydü...

Soğuk bir kış günüydü. Etrafta geceden kalma bir sessizlik. Yatağından kalktı ve buğulu cama doğru yöneldi. Küçük bir yer silerek dışarı baktı ve ; “işte yeni bir gün daha… ’’

Hazırlandı işe gitmek için. Annesi her zamanki gibi şans öpücüğünü kondurdu alnına. Parfümünü sıktı ve yola koyuldu.

Makine mühendisiydi. Bütün gün stres altında çalışıyordu. Fakat buna rağmen çok sakin sabırlı bir insandı çevresi tarafından sevilen biriydi.

Mesai bitmiş eve gelmişti. Annesi onu salona çağırdı. Konuşmaları gereken bazı şeyler olduğunu söyledi. Anne oğul salona geçtiler. Oğlu dikkatle dinliyordu annesini. Annesi söze başladı:

“Oğlum biliyorsun artık yaşlandım. Sürekli hastalanıp sana yük oluyorum. Bunca iş güç arasında benimle uğramak zahmetli olsa gerek. ’’
Derken oğlu lafını böldü ve:

“ Anne o nasıl söz. Sana ben bakmazsam kim bakacak…” dedi. Bir süre sessizlik oldu. Oğlanın gözleri sulandı. Annesi devam etti:

“ Bak oğlum ben emekli olduğumdan beri evi sen geçindiriyorsun. Ben emekli maaşımın bir bölümünü kenarı ayırdım. Üzerine bir miktar para ekledim. ’’derken ayağa kalktı ve oğluna balkona çıkmak istediğini söyledi. Beraber balkona çıktılar. Annesi işaret parmağını yolun karşısında duran arabaya çevirerek;

“ Bak bu senin” dedi. Oğlan inanamadı. Gözleri doldu. Hem şoktaydı hem çok sevinmişti. Annesi hayalini kurduğu arabayı almıştı oğluna. Birbirlerine sarıldılar. Mutluluğunu paylaştı.Uzun süre muhabbet ettiler. Gece saat geç olmuştu. Sohbetin sonuna gelmişlerdi. Yatmaya hazırlanıyorlardı ve gencin düşündüğü bir şey vardı. Ehliyeti yoktu. Sabah olunca bir kursa yazılacaktı.

Sabah oldu. Huzur dolu yeni bir gün daha. Yapılacak ilk iş bir kursa yazılmak. Hazırlığını yaptı. Annesinden şans öpücüğünü aldı ve yola koyuldu. Birkaç saat arama yaptıktan sonra güzel bir kurs buldu. Kayıt işlemlerini tamamladı. Her şey tamamdı. Dersler iki hafta sonra başlıyordu.

2 HAFTA SONRA
İşte zamanı gelmişti. İlk ders günüydü. İlk önce işe gitti. Yoğun iş temposunda zaman hızla akıp gitmişti. Mesai bitmiş kursa gitmeye hazırlanıyordu. İçinde korku vardı. Bu saatlerde trafik çok yoğundu.

Yola çıktı. Bir taksiye bindi ve yolculuk başladı. Tahmin ettiği gibi trafiğe yakalandı. Zaman ilerliyor fakat trafik akmıyordu. Yarım saat trafiğe takılmıştı. Geçte olsa kursa varmıştı artık. Dersteydi herkes. Beklemeden içeri girdi. Gözleri boş bir sıra arıyordu. Arkalarda bir yer buldu ve hemen oturdu yerine.

Nihayet ders bitti. İlk günün nasıl geçtiğini anlayamamıştı. Bir taksi tutup eve gitti. Olan biteni annesine anlattı mutlulukla. Günün yorgunluğunu annesiyle konuşarak atıyordu üzerinden.

Uzun süre konuştular. Artık yatma vakti gelmişti. Odasına çekildi. Yatağına uzandı ve olanları düşünüyordu. Birden telefonu çaldı. Gizli numaraydı. Açtı. “Alo” diyordu fakat karşı taraftan cevap gelmiyordu. Sesini dinliyordu. Oğlan kapattı telefonu. Gizli numara aynı şekilde birkaç kez daha aradı. Oğlan artık hem sinirleniyor hem de meraklanıyordu. Kimdi arayan? Bir süre sonra bilmediği bir numaradan şu mesaj geldi telefonuna:

“İyi geceler. Umarım rahatsız etmiyorumdur. Kim olduğumu biliyorsunuz. Sizden bir şey istiyorum. Sadece bir kere buluşmak. Size söylemem gereken bazı şeyler var. Görüşmek üzere. İyi geceler.”

Genç şaşkındı. Ne yapacağını bilmiyordu. Yoksa gizli bir hayranımı vardı? Biraz bekledikten sonra mesajın geldiği numarayı aradı. Fakat “ aradığınız kişiye şuanda ulaşılamıyor…” diyen bayanla karşılaştı. Sabaha kadar gözüne uyku girmedi. Belirli aralıklarla o numarayı arıyordu. Fakat sürekli kapalıydı.

Sabah olmuş ama oğlan uyuyamamıştı. Çok yorgun düşmüştü. Zar zor kalktı ve işe gitti. Kursa gidip gitmeme konusunda kararı veremiyordu. Yine geç kalacaktı. İş saati ile kurs saati çakışıyordu. Bir süre düşündü ve kararını verdi. Gidecekti. Kursa geç kalmış, dersler bitmiş ve yorgun bir şekilde eve gelmişti. Annesi durumunu anlamıştı. Ve odasına çıkıp dinlenmesini istedi. Yatağına uzandı, dünkü mesajı düşünüyordu. Üzerini değişti. Uyumaya hazırlanıyordu. Bir ara daldı. Tam o sırada telefonu çaldı. Arayan gizli numaraydı. Heyecanlandı. Daha fazla dayanamayacaktı. Merakla açtı telefonu acaba yine dünkü gibi sessiz mi kalacaktı arayan? Telefonu açtı ve arayan;

“Alo.” Dedi.

Oğlan heyecanlanmıştı. Sesi çok tatlı bir bayandı arayan. Ne diyeceğini bilmiyordu. Tam o sırada bayan lafına devam etti;

“ Rahatsız ettim özür dilerim. Dün mesajı size ben atmıştım. Sizinle bazı konuşacak 0şeylerim var. Kim olduğumu söylememem şimdilik daha iyi. Buluştuğumuzda daha ayrıntılı konuşuruz. Tabi isterseniz.”

Oğlan her şeyi göze aldı ve “Peki.” Dedi. Bayan her şeyi ayarlamıştı. Şehrin göbeğinde gece saat 9,30 da bir lokantada bir yer ayırtmıştı. Oğlan kabul etti her şeyi. Görüşme sona ermişti ve uyumaya çalışıyor, buluşmanın geleceği zamanı bekliyordu.

Sabah oldu. Her yer bembeyaz bir kar örtüsüyle kaplanmıştı. Şehirde romantik bir hava vardı. Camdan dışarı baktı ve kar yağışını izlemeye daldı. Kalp atışları hızlanmaya başlamıştı. İşe gitmiyordu bugün. Kursuda asacaktı. Bütün gün kendini dinlendirecekti. Geceye hazırlıyordu kendini.

Ve yola koyulma vakti gelmişti. Hazırlıklar tamamdı. Annesi uğurladı onu kapıdan. Taksiye bindi ve lokantaya doğru yola koyuldu. Maalesef yine trafiğe takıldı. Saat 9,40 olmuştu. Ama az bir yolu kalmıştı. 10 dakika sonra lokantaya vardı. Etrafa bakındı. Yalnız bir bayan arıyordu. Kimseyi göremedi. Üst kata çıktı. Salonun sonunda köşede sırtı dönük bir bayan vardı. O muydu? Bayan bir an için arkasına döndü. Oğlanı fark etmedi ama oğlan şoktaydı. O olamazdı. İmkânsızdı. Bütün isteği kırılmıştı. Aklında bütün her şeyi unutup eve geri dönmek vardı. Kaldığı yerden devam etmek.

Lokantadan çıktı. Taksiye binecekken telefonu çaldı. Arayan bayandı. Açıp açmama konusunda tereddüt etti. Güveni yerine geldi bir an için ve telefonu açıp cevap verdi;

“Lokantanın öndeyim geliyorum.” Dedi ve kapattı. Evet, bayanın yanına gidecekti. Merak ediyordu. Neden?

Yukarı çıktı tekrar. Bayanın yanına yaklaştı ve: “Merhaba.”

Bayan: “Merhaba. Hoş geldin.” “ Sağ olun hoş buldum. Umarım fazla bekletmemişimdir. Trafik vardı.” “Hayır, önemli değil. Buyurun oturun.”

Oğlanın kafası artık çok karışıktı. Bir sürü soru vardı kafasında. Neden, nerden, nasıl?

Havadan sudan konuştular biraz. Oğlan sorularının cevabını bulamamıştı. Bayan onu tekrar nerden bulmuştu? Konuşmak istediği şey neydi. Bunları merak ediyordu.

Bayan:
“Asıl konuya gelmek istiyorum.” “Seni dinliyorum.”

“Üniversite 2 de bana âşıktın. Bunu çok belli ediyordun. Ben ise sana karşı boş değildim. Beni sevdiğini hiçbir zaman bana söylemedin. Neden?”

“Bir den fazla nedeni var aslında. Çok utangaçtım o zamanlar. Kimseyle konuşamazdım. İçime kapanıktım. En önemlisi de en yakın arkadaşım da sana âşıktı. Bir gün ben istemediğim halde bir arkadaşım sana âşık olduğumu seni sevdiğimi söyledi sana. Sen kabul etmedin. Peki neden?”

“İşte asıl konu burada başlıyor. Ben bunları duyunca çok heyecanlanmıştım. Dediğim gibi sana karşı boş değildim. Ama bilmediğin bir şey var. Bana âşık olan en yakın arkadaşın bir gün bana senin hakkında bir takım şeyler söyledi. Bunun üzerine seninle beraber olmaktan korktum.”

“Ne dedi de seni benden soğuttu? Ya da neden gelip bana sormadın ?”

“Arkadaşının bana söylediği babanın bir trafik kazasında öldüğü, psikolojinin bozuk, çok tehlikeli biri olduğunu, kızlarla zevk için çıktığını falan söyledi.”

“Sende bana sormadan inandın.”

“İnanmak zorundaydım. Sen hiç benimle konuşmadın. Bir kere bile. Bende seninle konuşmaya cesaret edemedim. O zaman soramadığım soruyu şimdi soruyorum. Uzun zamandır merak ettiğim şeyi şimdi öğreneceğim. Her şeyi senin ağzından duymak istiyorum. Olayların gerçeği nedir. Duyguların, düşüncelerin, olanlar ?”

“Peki. Ben seni çok seviyordum. Arkadaşımın yaptığını senden duyuyorum şuan. Çok üzüldüm. Beklemezdim ondan bunu. Neyse. Babama gelince o komutanmış askerde. Ben çok küçükken bir çatışmada şehit olmuş. Ben babamı hiç tanımadım. Evet, psikolojim bozuk. Ama kimseye yansıtmam zarar vermem. İçime kapanığım. O yüzden seninle konuşamazdım. Kızlar konusuna gelince. Kızlar diye bir şey yok hayatımda. Tek bir kişi var. Hayatta ilk ve tek âşık olduğum SEN. En yakın dostum ise seni benden soğutmak için söylemiş bunları.”

Bayan lafını böldü: “Hayır, senden soğumadım.”derken oğlan devam etmesine izin vermedi ve bir soru sordu:

“Peki, beni nerden nasıl buldun?”

“Her zaman dikkatsizdin. Etrafa bakıyorsun, göremiyorsun. Bizi kader buluşturdu aslında. Sürücü kursuna geldiğin ilk dersi hatırla. Hani şu geç geldiğin. Hani acele ile arka sıralara oturduğun gün. İçeri girdiğinde kimseye bakmadın. Her zamanki gibi özellikle kızlara bakmadın. İşte o kızlardan biri bendim. Sen beni görmedin. Ama ben seni gördüm. Seni görünce uzun zamandır söylemek istediğim fakat söyleyemediğim soramadığım şeyleri söyleme, sorma ihtimalim olduğunu düşündüm. Kurstaki sekreter yakın bir arkadaşım. Numaranı ondan aldım. İşte her şey bunlardan ibaret. Rahatsız ettiysem özür dilerim.”

Uzun süre sessiz kaldılar. Bayan ayağa kalktı. Cüzdanından kurumuş bir gül çıkardı. Masaya bıraktı. İyi geceler dedi ve oradan uzaklaştı. O gülü hatırlıyordu genç. o gül oğlanın üniversitede kızın defterinin arasına koyduğu güldü. Genç üzüldü. Dünyası yerle bir olmuştu. Gülü görünce gülü verirken beraberinde verdiği notu hatırladı. Biraz önce bayan onu sevdiğini söylüyordu. Şimdi ise gülü verip arkasına bile bakmadan gidiyordu. Kendisi mi bir yanlış yapmıştı. Notta şu satırlar yazıyordu:

Bir gün anlarsın hayal kurmayı;
Beklemeyi, ümit etmeyi.
Lanet edersin yaşadığına...
Maziden ne kalmışsa yırtar atarsın..
Seni sevdiğimi işte o gün anlarsın

Genç biraz daha lokantada durduktan sonra eve doğru yolculuğa koyuldu beynince bin bir soru ile. İlerlemeyen trafik umurunda değildi. Yarın işe gidecekti. Umursamıyordu. Artık bayanın neden böyle yaptığına odaklanmış anlamaya çalışıyordu. Uzun süre trafiğe takıldıktan sonra nihayetinde eve vardı. Odasına çekildi. Yatağa oturdu telefonu karşısına koydu ve bir haber bekledi ondan. Fakat ses seda yoktu. Telefona bakarken uykuya daldı geride birçok soru bırakarak.Sabah olmuştu. Hava yağmurluydu. Hafif sis vardı etrafta. Kahvaltısını yaptı ve her zamanki gibi işe gitti.

İşten geliyordu. Annesi bozulan moralini düzeltmek için güzel yemekler yapmış sofrayı donatmıştı. Ama maalesef genç gün geçtikçe daha da kötü oluyordu. Bir hafta daha geçmişti. Ve genç bu süre zarfında kursa gitmemişti. Gidememişti. Faka bugün gitmesi gerekiyordu. Birkaç belge ve imza. Bayanla karşılaşacağını bile bile gidiyordu. Her şeyi göze almıştı.

Kursa vardı. İçeri girdi. Ders bitmiş herkes kantine gidiyordu. Gözleri bayanı arıyordu. İşini halletmeden önce son kez görüşmek istedi. Kantine bakındı. Kalbi yerinden çıkacak gibi atıyordu. Gözleri bayanı arıyordu. Ama artık umudu kalmamıştı. Ne yazık ki orda yoktu. Ya gitmişti yada hiç gelmemişti. Hayal kırıklığına uğramıştı. Yapacak bir şey yoktu. Eve gitmek için kurstaki işlerini tamamladı. Ve yola koyuldu.

Yorgun argın eve geldi. Kapıyı anahtarıyla açmadı. Zile bastı. Kapıyı annesi açtı. Annesini karşısında görünce gözleri sulandı. Annesine yeter artık beni bu dertten kurtar. Der gibi baktı. Kısa süre sonra boğazına sıkıca sarıldı ve yaşlar gözünden süzülmeye başladı. Artık tek güç kaynağı annesiydi. Ağlıyordu. Anne beni bırakma diyordu. Kapıda uzun süre kaldılar. Genç artık rahatlamıştı biraz olsun. İçeri girdiler. Annesine bir şey anlatmadı. Haberi olsun, üzülsün istemiyordu. Yemeğini edikten sonra odasına çekildi. Lambayı söndürdü ve cama doğru yöneldi. Gökyüzündeki az sayıdaki yıldızlara bakıyor ve yıldızları kendine benzetiyordu. Çok uzaktaydılar ve kendi gibi yalnızdılar.

Gözlerini kırpmadan yıldızları izlerken bir yandan Allaha dua ediyordu. Unutmak istiyordu. Ama göründüğü kadar kolay değildi. Geri çekildi. Yatağının yanındaki CD çaları çalıştırdı. Uzun zamandır dinlemediği, dinleyeceğini düşünmediği CD’yi taktı. Uzun zamandır hissetmediği şeyleri hissediyordu. Kalbi tekrar aşk ile dolmuştu. Şarkıya eşlik ederken gözleri sulandı, sözcükler boğazında düğümlendi:


Alışırım zannettim yokluğundan acılanmam
Vazgeçmek zor senin o büyülü tuhaf sıcağından
Dön demeye utanırım zavallı korkularımla
Arkasına saklandığım gururumdan
Geri dön geri dön, ne olur geri dön
Uzanıp tutuver elimi bir gün
Utanır diyemem ne olur geri dön
Her şey bana seni hatırlatır unutmak isterken
Utanırım hep o acılı şarkılarla ağlarken
Bazen bir dost ya da bir çiçekle evime gelirsin
Her şey seni hatırlatır da yeniden
Geri dön geri dön, ne olur geri dön
Uzanıp tutuver elimi bir gün
Utanır diyemem ne olur geri dön

Göz yaşları içinde uyuya kalmıştı. Sabah oldu gözlerini açtı. Kulağında halen akşamdan kalma müzik sesi. Müziği kapadı, üstüne rahat bir şeyler giydi. Bugün bütün stresini atmak istiyordu üzerinden. İki tatil günü boyunca sinirden stresten uzak bir yaşam. Sonra hayatına kaldığı yerden devam edecekti.

Salona gitti. Annesi kahvaltı hazırlamış olmalıydı, salonda yoktu. Mutfağa gitti. Orda da yoktu. Endişelenmeye başlamıştı ama ne olabilirdi ki evin içinde? Evin her yerine baktı. Fakat annesinden ne bir ses ne bir seda yoktu. İçini bir korku kapladı. Kalbi sıkışıyordu. Derken bir telefon sesi duyuldu. Hemen telefona koştu. Açmasıyla beraber karşıdan annesinin sesini duydu.

“ Oğlum şimdi soğukkanlılığını koru arabanı al ve hastaneye gel. Soru sorma çabuk ol” derken annesi kapattı telefonu.

Gencin beyni sulanmıştı artık. Ne yapacağını bilmiyordu. Kısa süreli şoktan sonra kendine geldi. Anahtarları aldı ve arabaya koştu. Kendine güveni gelmişti. Ne olursa olsun annesine ulaşmalıydı. Arabayı çalıştırdı. O sırada bir ses geldi arka koltuktan;

“Bir gün anlarsın hayal kurmayı;
Beklemeyi, ümit etmeyi.
Lanet edersin yaşadığına...
Maziden ne kalmışsa yırtar atarsın..
Seni sevdiğimi işte o gün anlarsın”

Genç durdu. Arkasına döndü. Gözlerine inanamıyordu. O burada olamazdı. Evet, bayan arka koltukta oturuyor ve ona bakıyordu. Ağlamak geliyordu içinden. Artık konuşamıyordu. Sustu. Bayan anlatmaya başladı.

“ Biliyorum. Ani bir buluşma oldu bu. Ama ne yaptıysam sende ters etki yarattı. Sana olan aşkımı anlatamadım. Tek çare annene danışmak oldu. Anneni merak etme. Eve girmiştir. Evin yanında çıkmanı bekliyordu. En başından annende vardı işin içinde. Her şeye rağmen ben seni seviyorum. Şimdi bana istediğini söyleyebilirsin.’’Genç ilk olarak eve doğru baktı. Yaşlı annesini camda gördü. Alıyordu. Ama mutluluktan. Biliyordu oğlu için en iyisi buydu. En masum haliyle oğluna el sallıyordu. Genç arkasına döndü ve:

“Ne pahasına olursa olsun hayatımı karartamam. Verdiğim karar sonucunda hayatım ters yüz olabilir. Umurumda değil. Keşke daha önce söyleseydim. Seni seviyorum. Ömrüm boyu seveceğim.”
SON
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 09-26-2008, 16:44   #2
 
endcastle13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 1.208
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 522
endcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond repute
Standart

emegine saglık
__________________
avril9izni1yf9yi5au9
endcastle13 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bir, günüydü, kış, soğuk

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Soğuk Savaş rüzgarları... Haberci Dünyadan Haberler 1 09-01-2008 12:25
Hızlı soğuk su içmenin zararları нüzüη Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 08-22-2008 09:53
Selülitlerden soğuk suyla kurtulun LeGoLaS Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 06-19-2008 15:52
SoĞuk AlginliĞinda Yapabİleceklerİnİz LeGoLaS Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 03-22-2008 18:29
Soğuk Buz Ypımı LeGoLaS Photoshop 0 03-06-2008 18:50


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:26 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628