Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Biyografiler > Asker ve Siyasetçiler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Hüseyin Kocadağ biyografisi

Asker ve Siyasetçiler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2013, 16:16   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Hüseyin Kocadağ biyografisi

Hüseyin Kocadağ

İstanbul Eski Emniyet Müdür Yardımcısı.
Yeraltı dünyasının önde gelen isimleri ile ilişkisi olduğu iddiasıyla 1985 yılında polislikten uzaklaştırıldı; daha sonra mahkeme kararı ile mesleğine geri döndü. 12 Eylül öncesinde solcu polis örgütlenmesi POLDER'in kuruculuğunu da yapan Kocadağ, 11 kez disiplin soruşturmasına uğramış; 1986 yılında kesin olarak meslekten ihraç edilmiş; ancak Danıştay kararı ile geri dönmüştü. 1984 tarihinde Babalar Operasyonu sırasında Ankara'da Behçet Cantürk ile ilişkili olarak sorgulanmıştı. Özdemir Sabancı Suikastında tetikçileri binaya sokan DHKP-C militanı Fehriye Erdal'ın referansı Kocadağ idi. Kocadağ aynı zamanda Fenerbahçe Spor Klübü'nün kongre üyesiydi.Bucak Aşireti ile tanışıklığı Siverek İlçe Emniyet Müdürü olduğu döneme dayanıyordu. Bucak'ın yakınlarından işadamı Ali Oto'nun iddiasına göre Kocadağ, Abdullah Çatlı'yı gerçek ismi ile tanıyor ve ona Reis diye hitap ediyordu. 3 Kasım 1996'da Susurluk yakınlarında meydana gelen ve hayatını kaybettiği kaza sırasında Bucak'ın arabasını Kocadağ kullanıyordu ."""""""Hüseyin Kocadağ'ı belki de en iyi anlatan cümle şudur: "Susurluk arabasını o kullanıyordu." Evet, 3 Kasım 1996'da kamyona çarpan 06 AC 600 plakalı Mercedes'in sürücü koltuğunda o oturuyordu. Ama bu cümlenin başka bir anlam katmanı daha olduğu Hüseyin Kocadağ'ın hayatına biraz daha yakından bakıldığında fark edilecektir. 'Susurlukçular' olarak tanımlayabileceğimiz güruh nasıl 1993'ten başlayarak devlet denetiminin dışına çıkmış, yırtıcı bir balık sürüsü gibi her seferinde hukukun avucundan kayıp gitmişsse, bu yetenekli ve hırslı polis de emniyet teşkilatı içinde hep ele avuca sığmaz, tutan eli yakan bir kişilik olmuştur. Nasıl dağıldığına bakılırsa Hüseyin Kocadağ adında bir kişilikten söz etmek bile zor, en fazla parçalanmış bir kişilikten söz edebiliriz.
Hüseyin Kocadağ hayatı boyunca onu kendi tarafında sanan herkesi, her kurumu yanıltmış, şaşırtmıştır. Solcular 70'li yıllarda onu kendilerinden sanıyorlardı. O da polis teşkilatı içindeki sağcı solcu ayrışmasında safını belirlemiş ve ülkücü polislerin Pol-Bir'inin karşısına solcu polislerin örgütü Pol-Der'in kurucusu olarak çıkmıştır. Ama aynı Kocadağ doksanlı yıllarda solcular tarafından İstanbul'da Bağcılar ve Sultançiftliği katliamlarından, Güneydoğu'da ise birçok faili meçhul cinayetten sorumlu tutulacaktı.

Alevilerin hayal kırıklığı
1995'te Gazi Mahallesi olayları sırasında bölgeye geldiğinde barikatlardaki militanları bile bir süreliğine nöbet yerlerini terk edip kendisini dinlemek için cemevine gelmeye ikna edecek kadar nüfuzlu bir Alevi olan Hüseyin Kocadağ, çeşitli kişi ve kurumlar tarafından sık sık Alevi cemaatin önemli isimlerine şikâyet ediliyordu. En son Susurluk kazasından üç hafta önce Aleviler için çok önemli bir isim olan İmam Ceylan Abidin'in sülalesinden Muharrem Naci Orhan'a Fethullah Gülen cemaatinden bir rapor gelmiş ve "Bak, senin müridin neler yapıyor," denmişti. Susurluk kazasının ardından o güne kadar tereddütte olan solcu Alevi gençler, Kocadağ'ı savunmaktan tamamen vazgeçtiler.
Kendisi için daha öğrencilik yıllarından başlayarak büyük umutlar besleyen polis teşkilatı da Kocadağ'ı elinde tutmakta, denetlemekte zorlandı. 1984'teki Babalar Operasyonu'nun ardından 1985'te meslekten uzaklaştırıldı, mahkeme kararıyla mesleğe döndü. 1986'da Liceli uyuşturucu kaçakçısı Behçet Cantürk'le dostluğu deşifre olunca yine meslekten atıldı, bu kez de Danıştay kararı ile döndü. İstanbul'da PKK'ya yardım ettiği devletçe saptanan Cantürk'le dostluk yapan Kocadağ, 1993'te ise Siverek'te Korkut Eken'le birlikte aşiretleri PKK ile mücadelede devletin yanında yer almaya ikna etmek için konak konak dolaşıyordu. Arabasını kullanırken hayatını kaybedeceği Sedat Bucak'la bu vesileyle tanışacaktı.

Her taşın altından çıkan isim
Özdemir Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal'ın, Sabancı Center'a sızabilmek için paravan olarak kullandığı temizlik şirketinde işe girerken Kocadağ'ı referans olarak gösterdiği ortaya çıktığında kamuoyu bir şok daha geçirdi. Hüseyin Kocadağ ismi yine hiç beklenmedik bir yerde, bir olayda gündeme geliyordu. Her zamanki gibi.
Hüseyin Kocadağ, kendisini yardımcısı olarak atayan dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in de tahammül sınırlarının ötesine geçmeyi başardı. Hayri Kozakçıoğlu'nun Olağanüstü Hal Bölge Valisi iken karıştığı 3.5 trilyonluk casus uçağı alımı skandalında 'işe yaramaz' denilen uçaklara 'olumlu' rapor veren komisyonda birlikte yer alan ikilinin arası açılmıştı ve Menzir, Kocadağ'ı pasifize, hatta enterne etmek için elinden geleni yapıyordu.
Peki, Kocadağ'ı ne dağıtıyordu böyle? Onu ele avuca sığmaz, hiperaktif bir çocuğa dönüştüren etken ya da etkenler neydi? Neden Türkiye'nin yakın tarihindeki her karmaşık ilişkinin kadrajında onu da görüyorduk?

Poligonda aşk başkadır
İşte en son Gülben Ergen kasediyle gündeme gelen "İlyas Atak'ın masasında" da onu görüyoruz. Aslında polis şefleri ile popüler kültür figürlerinin ilişkisi alışılmadık bir şey değil. Bütün erkeklerin arzuladığı ünlü kadınlardan bazıları otoritenin kendilerini tahrik etmesi, bazıları ise otoritenin kendilerini zorlaması nedeniyle polis teşkilatının önde gelen isimleri ile aynı masaya oturuyor, hatta aynı yatağa giriyor.
Ama Hüseyin Kocadağ'ın durumu farklı. O nasıl resmi kıyafetiyle denetime girmiyor, giremiyorsa, sivil olarak da sürekli başka kadınlarla oluyordu.
Doksanlı yıllarda hemen her şarkıcı, türkücü, manken ya da oyuncu kadının Hüseyin Kocadağ ile bir hikâyesi anlatılıyordu. Ya kadınlar heyecanla hatırlayarak anlatıyorlardu bu hikâyeleri ya da üçüncü şahıslar.
Silah kullanmayı öğretmek için poligona çağırdığı kadınların Kocadağ'a aşık olduğu mütecessis gülümsemeler ve imalı vurgularla hâlâ dillerde. Manken Hülya Arık kızı Ecem'in kocasının değil, bir atış poligonunda tanıştığı Kocadağ'ın çocuğu olduğunu iddia ediyor.
Kocadağ'ın doksanlı yılların ilk yarısında İstanbul'da düzenlediği sazlı sözlü oturak âlemleri hâlâ özleniyor arabesk çevrelerinde. Mehmet Ağar, seçimini İbrahim Tatlıses'ten yana yapınca, o da Mahsun Kırmızıgül ile dost olmuştu. Kocadağ'ın her telefonuna çıkan Kırmızıgül, onun çağırdığı her eve saz arkadaşları eşliğinde intikal ediyordu. Prestij Müzik'le kontratı olan şarkıcıların tümü bu âlemlerde birçok Kürt işadamı ve Türk poltikacı ile tanışıklık kurmuştu. Belki bedavaya gidiyorlardı bu ekstralara ama en azından şirkete ve şahıslarına gelen tehdit telefonları bir süredir susmuştu.

Para değil libido
Ailesi Kocadağ'ın masum olduğunu söylerken onun kendilerine hiç para bırakmamasını kanıt gösteriyor. Doğru olabilir. Çünkü kamuoyuna yansıyan ve yansımayan fotoğraflara, çeşitli operasyonlarda biriken tutanak ve ifadelere baktığımızda onu böylesi dağıtan, parçalayan şeyin paranın aksiyomu değil de kendi libidosu olduğuna inanasımız geliyor.
Susurluk Mercedes'in de sadece bir kadın, Abdullah Çatlı'nın sevgilisi olduğu iddia edilen Gonca Us seyahat ediyordu. Gonca Us bir kurban olmanın ötesinde bir göstergeydi. Görgü tanıklarının ifadelerine itibar edersek, Kocadağ, Çatlı, Bucak ve Us'un yola çıktığı oteli iki kadın daha gizlice terk etmişti başka bir araçla. Doksanlı yılların ikinci yarısıydı, birazdan Susurluk ilişkileri açığa çıkacaktı ve kaçarcasına giden bu kadınlar gençliklerinin ve şöhretlerinin son demindeydi.
Doksanların ünlü kadınları Kocadağ'dan "O tam bir maçoydu" diye söz ediyorlar. Onu gerçekten sevmiş olsalardı onun için "O tam bir çocuktu, yaramaz bir çocuk" derlerdi. Bu yazıyla kırmamış olmayı umduğumuz eşi herhalde onu böyle hatırlıyor, böyle affediyordur.
Çünkü o sadece Fenerbahçe'ye sadık kaldı. Aynı bir çocuğun babasından anahtarlarını gizlice çaldığı arabayı çarptığında yaptığı diğer yaramazlıkların da ortaya çıkması gibi yaptığı kazayla yakın tarihin gizlerini karayolunun ortasına döktüğü o ana kadar.


Ünlü babalar ile kadınları
Gazeteci Arda Uskan da, 14 Eylül 2003'te Vatan Gazetesi'nde çıkan Rejisörün Yatak Odası başlıklı yazısında, kirli babalar ile ünlü kadınlar arasındaki ilişkiye değinmişti:
"Bundan yıllar önce hayali ihracatın kralı diye bilinen Turan Çevik'in üç yıllık aşkı Nazan Şoray, sevgilisinin kayıplara karıştığı günlerde 'O çok kibar bir adamdı, bana güller getirirdi' filan diyordu. Turan Çevik, Nazan Şoray'ın adına 'Naz İhracat' diye bir şirket kurmuştu. Ne ihraç ettiği hiç anlaşılmadı. Herhalde hayat ihraç ediyorlardı. Turan Çevik'in ön plana çıkarıldığı hayali ihracat olayında yargılananlar arasında kimler yoktu ki...Ünlü babalar: Fevzi Öz, Berber Yaşar, İnci Baba, Necdet Ulucan... Ve Nazan Şoray, Turan Çevik için 'Onu çok sevdim' diyordu. Bunların hepsi rastlantı mı acaba? Bu kadınlar ve bu erkekler hangi noktada kesişiyor. Bir minik bakış, bir gülümseme ya da mum ışığında yenen romantik yemek mi onları birbirine bağlayan? Bilinmez. Ama isimleri yan yana yazarsanız ortaya ilginç bir tablo çıkıyor: Gülben Ergen, Erol Evcil, Yeşim Salkım, Hakan Uzan, Turan Çevik, Nazan Şoray, Hüseyin Kocadağ, Fevzi Öz, Berber Yaşar, Necdet Ulucan, İnci Baba..."

susurluk
polis
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
biyografisi, hüseyin, kocadağ

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
HÜSEYİN İNAN biyografisi Korax Asker ve Siyasetçiler 0 03-11-2013 16:15


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:00 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628