Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Uzay & Bilinmeyen > Astronomi

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Galaksilerin Yapısı Üzerine

Astronomi


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-09-2009, 16:46   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Galaksilerin Yapısı Üzerine

Galaksilerin Yapısı Üzerine Galaksilerin Yapısı Üzerine
Salih TOPALOĞLU
Sınırlı İmkân ve sınırlı iktidarımızla, az bir zaman içinde, sınırsız şeyleri tesbit etmek, sırlı kapıları zorlamak ve sonsuzu kavramak istiyoruz. Bu, bir ölçüde tecviz edilse bile, çoğu itibariyle, bilinmeyenleri bilinenlere kıyas metoduyla, elde edilmiş bilgilerimiz ne kadar güven verici,olabilir ki..! Hele bu usûlle, varlığın başlangıcını, var olma keyfiyetini, netice ve akıbetini kestirip atmak katiyyen doğru değildir ve ilmilikle tevfik edilemez. Bu itibarla, günümüze kadar ileri sürülen nazariyeler, ne okluğu gibi kabul edilmeli, ne de bir çırpıda reddedilmelidir. Herşeye, ilim ve İnsan idrakinin sınırlılığı içinde bakılmalı ve isin aslı İlmi Sonsuz'a havale edilmelidir.


Kâinat, insanların okuması için yazılmış büyük bir kitaptır. Makro aleminden mikro alemine kadar sayısız sırlarla bezenmiş okunması gereken bir kitap. Her gece değişik bir görüntüyle, semamıza kaneviçe misali işlenen yıldızlar, kitabın sadece bir sayfasıdır. Çıplak gözle gökyüzünde yaklaşık altı bin yıldız sayabiliriz.

Küçük bir teleskop sayesinde ise yıldız sayısı yüzbinleri bulur. Vasıtasız olarak, tek bir nokta gibi gördüğümüz yıldızlardan bazıları, teleskopla bakıldığında bir yıldız kümesi veya bir galaksi olarak da karşımıza çıkabilirler. Galaksiler kâinatın uçsuz bucaksız derinliklerinde köpükler gibi yüzen âlemlerdir. Barındırdıkları yüz milyarlarca yıldızla, kâinat kitabına bir sayfada bunlar ekler.

Ebatları aklımızı karıştıran, bazen de hafsalamıza sığmayan çok büyük bir kâinatta, insanın maddi yapısıyla bir nokta dahi olamadığı bir kâinatta yaşıyoruz. Her tarafını gezip görmek çok az insana nasip olmuş muhteşem kâinat buudları arasında, gözümüzde büyüttüğümüz dünyamız bir toz parçası dahi olamamaktadır.

Dünyamız, güneş sisteminin bir elemanı, güneş sistemi ise Samanyolu galaksisini meydana getiren yüz milyar yıldızdan sadece biri. Kâinatta, birbirlerine milyon ışık yılı uzaklıkdaki mesafelerde bulunan yüz milyar galaksi olduğu tahmin edilmektedir. Astronomik dediğimiz bu kadar büyük rakamlara rağmen kâinat yinede boş sayılır.

Rölativite teorisinden bilindiği üzere limit hıza sahip olan ışık, galaksimizin bir kenarından diğer kenarına 100 bin yılda varır. Galaksimiz disk ve halo olmak üzere İki temel kısma ayrılır. Samanyolu, diskin gerçek panoramik bir görüntüsüdür. Geceleri, yere dökülmüş samanlardan meydana gelmiş bir yol görünümünde olduğundan, Samanyolu denilmiştir. Diskin çapı yaklaşık 100 bin ışık yılıdır ve kalınlığıda çapının yaklaşık yirmide biri yani 5000 ışık yılıdır. Toplam galaksi kütlesinin yarısına sahip olan disk, gaz, toz ve yıldızlardan İbarettir. Gaz, diskteki bütün maddenin onda biri, her tarafa yayılmış olan toz İse gaz kütlesinin yüzde biri olarak hesaplanmıştır. Disk, galaksimizin merkezi etrafında atlı karıncaya benzer bir dönüş yapar. Samanyolumuzun merkezi, Sagittarius takım yıldızıyla aynı doğru üzerindedir ve yıldızlar arası vasatı meydana getiren gaz bulutları ve toz tarafından görünmesi engellenir. Gökyüzünde gördüğümüz yıldızların çoğu disk kısmına aittir ve birbirlerine birkaç ışık yılı mesafelerde bulunurlar.

Halo, çapı 200 bin ışık yılı olan kürevi bir şekle sahiptir. Merkezi İse galaksimizin merkezidir. Halonun merkezi bölgesi, çok büyük bir yıldız yoğunluğuna sahiptir. Bundan başka halo, çok düşük yoğunlukta gaz ve 120 kürevi kümeyi kapsar. Kürevi kümeler kesif sistemlerdir. Her biri yüz binlerce yıldıza sahiptir ve galaksi merkezi etrafında elips şeklindeki yörüngelerde dolanırlar. Halo veya diğer bir deyişle galaksimizin kürevi kısmı, disk ile birlikte dönmez. Halonun dönme hızı diske nazaran çok düşüktür.

Disk gaz ve toz yönünden balodan daha zengindir. Haloda çok az miktarda gaz vardır ve yeni yıldızların meydana gelmesi için gerekli yoğunluğa sahip olmadığından, sadece yaşlı yıldızlar ihtiva eder. Güneş sistemimiz, Samanyolu galaksisinin merkezinden 30 bin ışık yılı uzaklıkta bulunur. Galaksi etrafında periyodu 200 milyon yıl olan dairevi bir yörüngede saniyede 300 kilometrelik bir hızla döner. Şimdiye kadar galaksimizim çevresinde 25 defa dolanmıştır. Kâinattaki bütün cüzler gibi galaksimiz de kendi etrafında döner ve bu dönüşünü 250 milyon yılda tamamlar. Bu kadar kompleks ve dehşetli dönüşlerin yapıldığı bir sistemde yaşayan insanoğlu, halen yaşayabiliyorsa bunu neye borçlu olduğunu bilmem kî hiç düşündü mü?...

1942'de Walter Baade galaksimizdeki yıldızları Öbek I ve Öbek II olarak iki gruba ayırmıştır. Öbek I yıldızları diskte bulunur ve genç yıldızlardır, Öbek II yıldızlaRI ise galaksinin merkez bölgesinde ve haLoda bulunurlar. Oldukça yaşlı yıldızlar olup, yaşları 8 İle 15 milyar yıl olarak tahmin edilmektedir. Güneşimiz bir Öbek I yıldızıdır. Bu tür yıldızlar diskteki gaz bulutlarından yaratılırlar ve ölene dek orada kalırlar.

Yıldız kümeleri açık ve kapalı (kürevi) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Açık kümeler diskte bulunur ve genç Öbek I yıldızların dan meydana gelen dağınık bir yapıya sahiptirler. Ekseriyetle yüzlerce yıldız ihtiva ederler. Adını kürevi şekillerinden alan kürevi kümelerin çapı yaklaşık 100 ışık yılını bulur ve yaşlı Öbek II yıldızlarının yüzbinlercesini ihtiva ederler.

Yakın zamana kadar astronomlar samanyolunun yapısını doğru olarak ortaya koyabilecek kâfi delillere sahip değillerdi. 465 Daha sonraları yıldızların spektel sınıflandırılmaları üzerindeki çalışmalar yoğunlaştı ve geliştirildi. Değişen yıldızlar üzerinde yapılan çalışmalar hızlandırıldı. Yıldızların renkleri ve parlaklıkları üzerindeki çalışmalar ile kürevi kümeler hakkında bildiklerimiz devamlı arttı. Bilgisayarlar büyük ölçüde insanlığın hizmetine girdi. Radyo astronomi sahasında yapılan çalışmaları, bilhassa hidrojenin 21 cm çizgisinin keşfi, Samanyolu araştırmacıları için yeni bakış açılarını da beraberinde getirdi. Böylece astronomlar son elli yıl içersinde galaksimizin yapısını anlamaya başladılar. Yıldızların ve gazın dağılımı üzerinde yapılan dikkatli araştırmalar galaksi diskinin spiral kollara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Spiral kollar, genç yıldızlar ve parlak gaz bulutları ihtiva ettiklerinden bariz bir şekilde görülmektedirler. Astronomlar önceleri spiral kolların daima aynı yıldızlardan meydana geldiğini ve spiral kolların diskte hep birlikte döndüklerini düşünmekteydiler. Daha sonra bu düşüncenin tutarsızlığı anlaşıldı. İçteki yıldızlar, dıştaki yıldızlara nazaran galaktik merkez etrafında daha hızlı dönmektedir. Güneş sistemimizde, güneşe daha yakın olan gezegenin uzak olana nazaran daha hızlı dönmesi gibi. Bundan dolayı kollar zamanla kapanıp daha kesif bir spiral meydana getirirler. Bir spiral kol yüz milyon yılda ek bir devir kazanır.

Galaksiler şekillerine göre eliptik (elips şekilli) veya spiral olarak sınıflandırılırlar. Eliptik galaksiler oval bir görüntüye sahiptirler, bazen kürevi de olabilirler. Gittikçe zayıflayan ve kesin bir sınırı olmayan dış bir bölgeyle parlak bir merkeze sahiptirler. Bir eliptik galaksi hemen hemen hiç gaz ve toz ihtiva etmez. Bundan dolayı yaşlı Öbek II yıldızlarına sahiptir. Galaksilerin büyük çoğunluğu (yüzde atmıştan fazlası) eliptiktir.

Spiral galaksiler bizim galaksimize benzerler. Yani Samanyolu galaksisi de bir spiral galaksidir. Bu galaksiler merkez bölgeli ve halolu disklere sahiptirler. Her yaşta yıldız ihtiva ederler. Öbek I yıldızları disk, Öbek II yıldızları ise halo ve merkezi bölgede dağılmışlardır.

Edwin Hubble, değişik tipteki galaksileri oldukça düzgün bir şekilde diyapazon şeklindeki diyagrama yerleştirmiştir.

Bu diyagram galaksilerin şekillerine göre yapılmıştır. Galaksilerdeki gaz miktarı diyagramda sağa doğru, yani eliptiklerden spirallere doğru artmaktadır. Eliptiklerden spirallere doğru gidildiğinde rotasyon (dönme) etkisinin daha aşikâr olduğu görülmektedir ve muhtemelen spiral galaksiler eliptik galaksilerden daha hızlı dönmektedir. Önceleri galaksilerin gelişme safhalarının bu diyagram boyunca soldan sağa doğru olduğu düşünülmekteydi. Yani zamanla galaksi kolları arasındaki mesafenin arttığı zannedilmekteydi. Fakat şimdilerde bu düşüncenin tam tersine gelişme safhalarının sağdan sola doğru olması gerektiği ortaya konulmuştur.

Galaksiler kâinatta homojen bir şekilde dağılmamışlardır. Gruplaşarak kümeler teşekkül ederler ve galaksilerin çoğu bir küme üyesidir. Galaksimiz yaklaşık yirmi galaksiden meydana gelen bir "local (mevzi) grup" üyesidir. Bu grubun diğer büyük bir üyesi bize yaklaşık 2 milyon ışık yılı mesafede bulunan ve spiral bir yapı arzeden Andromeda galaksisidir. Local grubun diğer üyeleri küçük galaksilerdir. Bunlardan ikisi diğerlerine nazaran bizim galaksimize daha yakındır. Bunlar, bize olan mesafeleri 150 bin ışık yılı olan Büyük Macellan ile Küçük Macellan bulutlarıdır. Uzayda, çaplan bir milyon ile 10 milyon ışık yılı arasında değişebilen ve binden fazla galaksiyi içine alan daha büyük kümeler de bulunabilir. Bu kümelerden en yakını, kendisinden 30 milyon ışık yılı mesafede bulunduğumuz Vierge (meryem) kümesidir. Bazı astronomlar, sayısı belki de yüz kadar olan bu tür kümelerin, çaplan 100 milyon ışık yılına ulaşabilecek dev kümeler halinde yeniden toplanabileceğini düşünmektedirler.

Galaksilerin çok Önceleri,"Big Bang"dan sonra bir milyonuncu ile beşyüz milyonuncu yıl arasında yaratıldıkları 466 düşünülmektedir. Galaksiler nasıl yaratılmışlardır? Bu soru şimdiye kadar cevapsız kalmıştır. Nazariyeler, genişleyen kâinatın parçalara bölünmeye meyilli olduğu düşüncesi üzerine kurulmuştur. Fakat bu parçaların nasıl meydana geldiğini veya niçin kâinatın galaktik kütleye sahip parçalara bölündüğünü anlamak mümkün olmamıştır. Spreyimizden çıkan zerreciklerin odanın her tarafına dağılması beklenir. Normal şartlarda spreyimizden çıkan zerreciklerin odanın herhangi bir yerinde tekrar bir araya gelmelerini düşünmemiz hayalden öteye geçemez. O devirde, yani galaksilerin yaratıldığı düşünülen zaman diliminde kâinat homojen bir yapıya sahipti. Birbirlerinden ışık hızına yakın bir hızla, her yönde hareket eden atomların hiç birine gravitasyon. kuvveti tesir edemezdi. Tesirler her yünde ve eşit kuvvette olduğundan birbirlerini yok ediyorlardı. Bildiğimiz diğer kuvvetler ise kader sahnesindeki rollerine henüz başlamamışlardı. Ancak doğru düşünebilenler kâinattaki her hadisede, sebepler perdesi ardındaki mutlak iradeyi ve sınırsız kuvveti görürler. Burada ise, varsa şayet, hangi sebeplerin rol aldığını bu konu üzerinde daha ileri safhalarda yapılacak çalışmalar ortaya koyacaktır.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ã�zerine, galaksilerin, yapısı, yapä±sä±, üzerine

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Galaksilerin oluşumunda yeni teori Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 10-29-2008 17:35
Galaksilerin Yapısı Üzerine уυѕυƒ Astronomi 0 08-31-2008 11:34
Galaksilerin Çarpışması уυѕυƒ Araştırmacılar'ın bölümü 0 08-31-2008 03:47
Yer Yuvarlağının yapısı Korax Coğrafya 0 02-23-2008 20:20
Galaksilerin Yapısı Üzerine LeGoLaS Astronomi 0 02-19-2008 18:16


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:16 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628