Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Uzay & Bilinmeyen > Astronomi

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ateşten Kartopu

Astronomi


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 11-09-2009, 17:47   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Ateşten Kartopu

Ateşten Kartopu Ateşten Kartopu
Süleyman AYDIN

Halley kuyruklu yıldızı binlerce yıldan beri astronomları meraklandırıp durmaktadır. Onun (1986) yılında tekrar geri geleceği, ilim adamlarını sevindirdi. Bu sefer, onu etraflıca araştırmaya karar vermiş görünürler. 8 1
Soldan Sağa: Bilim adamları kuyruklu yıldızların kompüter resimlerini çoğaltıncaya kadar Kometler ve iç yapıları bir muammaydı. 1910 da çekilen 4 fotoğrafdan yukarıda çoğaltılmış resimler elde edildi. (resim en başta) Ortadaki kompüter resimleri Güneş'den uzaklaşan kornetin çekirdeğinden çıkan mad¬delerin kabuklarını ve püskürmelerini göstermektedir. En sağdaki fotoğraf kuyruklu yıldızdan ayrıla¬rak Arz'ın atmosferine girmiş bir toz partikülüdür. Bunlar, Arz'ın menşeine ait ipuçları taşıyabilir.
8 2


Güneş sisteminde Halley kuyruklu yıldızının müstesna bir yeri vardır. Bu kuyruklu yıldız, Pluto gezegeninin ötesinde bir yörüngede dolanmakta olup, hayret verecek bir şekilde buz tabakalarıyla kaplanmıştır. Bu "kornet" çok küçük olduğundan gezegenlerin çok fazla tesirine de maruz kalmaz. Aynı zamanda Güneş'ten çok uzak mesafelerde dolaştığından onun da tesir sahasına girmez. (1986) yılındaki geri dönüşü, âlimlere, Güneş Sisteminin mahiyeti hakkında, bazı sırların ortaya çıkarmasına vesile olacak gibi görünmektedir. Güneşin etrafında olan yörüngesinde, her (76) yılda bir insanları hayrete ve dehşete düşürecek şekilde Arz'ımıza doğru yaklaşmaktadır. Bu kornetle karşılaşmak gerçekten çok hayret vericidir.


Âlimler kuyruklu yıldıza ait maddenin, Güneş Sisteminin çok eski kalıntıları olduğunu zannetmektedirler. Takriben (100) milyar kadar olan bu kornetlerin ekserisi, Güneş Sisteminin etrafında bir toz bulutu halinde dolanmaktadır. Kuyruklu yıldızlar, Güneş Sisteminin merkezinden 50 000 astronomi birimi (AB) uzaklıktadırlar. (1950) yılında bu kornetlerin varlığını ortaya çıkaran Alman astronom "Jan Oort"un ismine izafeten bunlar, Oort Bulutu diye bilinir. Kuyruklu yıldızlar, bazen Güneşin yakınından geçen diğer bir yıldızın çekimiyle bu toz bulutunun hafifçe dışına doğru çekilir. Kornetler, çok fazla eliptik olan bir yörünge çizerek Arz yörüngesiyle yaklaşık olarak aynı mesafede Güneşin etrafında dolanırlar. Bunlar, Güneşe doğru yaklaştığı zaman yeryüzünden teleskoplarla görünür hale gelir ve çok daha yakın durumlarda, gökyüzünde parlak bir cisim olarak takip edilebilirler.

FEZADA BÜYÜK BUZ, PARÇASI
Astronomlar, asırlar boyu süren çalışmaları neticesi bir kuyruklu yıldızın resmini yapmağa muvaffak oldular. Bu resimde bir kuyruklu yıldız, çapı (10 km) kadar olan kirli bir kartopu şeklinde canlandırmıştır. Bir kartopu şeklinde olan çekirdekte moleküllerin diğer çeşitleriyle çok küçük noktalar halinde olan toz zerrecikleri, bir milimetrenin binde biri kadar olup Güneş radyasyonu sebebiyle kuyruk haline gelemeyecek kadar küçüktürler. Bu yüzden bunlar Güneşin aksi istikametinde kornetin başından ayrılarak uzaklaşırlar. Güneşten çıkan proton ve elektronların feza içinde akışı olan Güneş rüzgarı, kornet çekirdeğinden kaçan bu molekülleri iyon haline getirir. Şimdi elektrikî yüklerle yüklenmiş bulunan bu iyonize moleküller, gezegenler arası mağnetik sahanın te'sirinde kalarak plazma kuyruğu denilen ikinci bir kuyruğu oluşturmak üzere mağnetik sahanın çizgileri etrafında spiral çizerler. Hem toz ve hem de plazma kuyruğu, kornet başının arkasında 30 milyon kilometre kadar uzaklara yayılırlar.

Kornetlerle alâkalı en önemli hususiyeti görmek mümkün değildir. Bu husus, 30 milyon kilometreye yayılan başı saran hidrojen kılıfıdır. Şayet biz onu görebilsek, bu hidrojen halesinin güneşin yüzlerce katı olduğunu fark ederiz. Tahminlere göre (Halley) kornetinin çekirdeğinin, takriben (400 000) kilometre kalınlığındaki başı dahil, yaklaşık (6) kilometre ene sahip olduğu zannedilmektedir. Bu tahminler kuyruklu yıldızın Arz yörüngesinin içinde bulunduğu anlarda yapılmıştır. Bu kornetin milyonlarca kilometre uzunluğunda olan iki kuyruğu vardır. Bu kuyruklu yıldız 76 yıl süren bir eliptik yörüngede seyredip durmaktadır.

TABİÎ ÂHENK
Halley kuyruklu yıldızının çok ahenkli bir şekilde, sanki semavî bir saat gibi dolandığını ilk keşfeden Edmond Halleydi. E. Halley, daha önce bu kuyruklu yıldızın (1531, 1607 ve 1682) yıllarında Arz'a yaklaştığını biliyordu.. Ve tekrar (1758) yılında geri geleceğini yaptığı hesaplarla tahmin etmişti. Ne yazık ki, o yıla kadar ömrü vefa etmediğinden tahmininin doğru çıktığını göremedi. (1758) yılında bu kuyruklu yıldız, semada görülünce, E. Halley'in ismine izafeten ona, "Halley kuyruklu yıldızı" denildi.

Diğer kornetler Halley'den daha kısa periyotlara - en kısası yaklaşık 3 yıl- sahiptir. Niçin astronomlar ömürlerinde bir defa görülen böyle bir kuyruklu yıldız üzerinde araştırma yapmayı tercih ederler. Bu soruyu iki şıkta cevaplandırmak mümkündür.

Birincisi: Halley kuyruklu yıldızının geri dönüşünün önceden bilinmesi, ikincisi: Kornetlerle ilgili olan çok harika ve enteresan şeyleri üzerinde toplanmış olmasıdır. Bunlar koma (baş), iki kuyruk ve hidrojen halesi gibi kısımlardır. Diğer hareketli kornetler, nadiren Güneşe yakın yerlerden geçerler. Bunlar o kadar büyük yörüngeler üzerinde dolanırlar ki, geliş ve gidişleri hakkında tahmin yapılamaz ve belki binlerce yıl sonra tekrar geri gelebilirler. Öte yandan, kısa periyotlu kornetler Güneşin yakınından o kadar çok geçerler ki, onların çoğu maddeleri Güneşin hararetiyle buharlaşarak kaybolur. Böylece bu kornetler kuyruklarını kaybedip sönük cisimler haline gelirler. Fakat Halley korneti böyle değildir.

FEZA ARAŞTIRMALARI
Halley kornetinin Güneşe en yakın bir duruma gelmesinden takriben bir ay sonra ve Güneşten (130-140) milyon km ötede, Arz'dan da (145) milyon km uzaklıkta olduğunda, bu kometi, araştırma yapacak dört feza gemisi karşılayacaktır. Bu dört feza aracının ikisi Ruslar tarafından fırlatılacaktır. Her feza aracı, bu kuyruklu yıldızın harika ve enteresan olan yönlerini araştıracak cihazlarla donatılmıştır. Mesela, Japon feza aracında (Planet - A) morötesi radyasyona hassas bir kamera bulunmakta olup, bununla hidrojen halesindeki kimyevî reaksiyonlar takib edilecektir.

"Giotto" feza aracı, diğer feza araçlarından farklı olarak, çekirdeğe çok daha fazla girerek 500 km'ye kadar yaklaşacaktır. Fakat bütün araştırma gemileri, saniyede (70 km) hızla hareket eden toz partiküllerinden gelecek muhtemel bir bombalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar. Böylesine yüksek bir hız, feza araştırma gemilerinin bütün bir komayı yani başı sadece 1,5 saatte geçebileceği manasına gelir. En enteresan bilgiler de, bu 1,5 saat içinde feza araçlarıyla toplanacak ve yeryüzüne iletilecektir. Bu kısa zaman içinde bile, yeni ve sıhhatli bilgiler kazanılacağı sanılmaktadır.

Acaba Halley korneti insanlığın geçmişi üzerine ne gibi bilgiler getirebilir? Fezanın en eski canlı fosillerinden biri olan bu kornet, Arz'daki insanları endişeye düşürecek, rahatsız edecek durumlar ortaya çıkaracak mı dersiniz?

İbret nazarıyla bakıldığında, hiçbir şeyin nizamsız, gayesiz olmadığını apaçık müşahede ettiğimiz bu Kâinatta, Halley korneti de, me'mur olduğu Zatın emrinden dışarıya çıkarak, endişe verecek bir hal alması düşünülmemelidir..!


Science Now'dan
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ateå�ten, ateşten, kartopu

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cinler Ateşten Yaratilmiştir уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 17:10
Ormana düşen ateşten farksızdır Korax Dini Nasihatler 0 03-15-2008 11:24
Kİtabin Adi AteŞten GÖmlek Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 11:28
'Kartopu Operasyonu'na 20 tutuklama Korax Yurttan Haberler 0 02-22-2008 01:30
Ateşten Kartopu LeGoLaS Astronomi 0 02-19-2008 19:17


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:16 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628