Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Uzay & Bilinmeyen > Astronomi

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Arzı Koruyan Zırh

Astronomi


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-09-2009, 16:50   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Arzı Koruyan Zırh

Arzı Koruyan Zırh Arzı Koruyan Zırh
A. KEMERLİ

Atmosferin dışında yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre Arz, artık fezada atmosferle çevrili küçük bir gezegen değildir. Bu yeni görüşe göre Arz, manyetik kuvvetlerin hâkim olduğu çok geniş bir sahanın merkezinde bulunmaktadır. Şimdi "manyetosfer" denilen bu bölgenin mekânın derinliklerine doğru yayıldığı bilinmektedir. Arzın etrafındaki bu koruyucu tabaka fezadan gelen yüklü partiküllere (*) karşı bir mânia teşkil eder. Daha sonraları bu manyetosferin içinde partiküllerin kaçamıyacak şekilde yakalandığı "Van Ailen radyasyon bölgeleri" ortaya çıkarılmıştır.

Manyetosfer hakkında yeni fikir, Birleşik Devletler tarafından Explorer (Kâşif) I "uydu"sunun fezaya fırlatıldığı (1 Şubat 1958) tarihden sonra ortaya çıkmıştır.

Bu sunî peyk küçük olmasına rağmen yapılacak araştırma için lüzumlu olan bütün cihazları minyatür olarak içinde bulundurmaktaydı. Bu cihazların en önemlilerinden birisi de uzayda yüklü partiküllerin ve yüksek enerjili radyasyonların ölçülmesi İçin kullanılan "geiger" sayıcısı idi.

Kaşif I'in ilk mahreki (yörüngesi) Arza en yakın 224 mil ve en uzak 1585 mil olan "eliptik" yörüngesiydi. Uydunun ana fonksiyonlarından biri, yeryüzünden muhtelif yüksekliklerde kozmik radyasyon yoğunluğunu incelemekti. Kozmik ışınlar gerçek ışınlar gibi değildirler. Kozmik ışınlar, uzaydan gelen ve atomun yapısını teşkil eden elektrik yüklü partiküllerin oluşturduğu akımlardır. Bunlar her an var edilmekle birlikte son derece küçük olduklarından onları hissetmek mümkün olamaz. Arzımız devamlı olarak bu yüklü partiküller tarafından bombardıman edilmektedir. Güneş de böyle bir kozmik ışın kaynağı olmasına rağmen kozmik ışınların çoğu Güneş Sisteminin ötesinden gelmektedir. Bu taneciklere, Kosmos (Kâinat) denilen fezanın derinliklerinden geldiği için "kozmik ışınlar" adı verilmiştir. Kozmik ışınlar, birinci ve ikinci kozmik ışınlar olarak iki gruba ayrılır. Birinci kozmik ışınlar atmosfere ilk ulaşan küçük partiküllerdir. Bunlar ışık hızına çok yakın bir hızda (299792 km/sn) hareket ederler. Arz atmosferinin yüksek tabakalarında havayı oluşturan azot, oksijen ve diğer gazların atomları ile çarpışırlar. Kozmik ışınların enerjileri çok yüksek olduğundan bu gazların atomlarını daha küçük partiküllere ayırırlar. Böyle oluşan partiküller ikinci kozmik ışınlan teşkil eder. Yeryüzüne ulaşan kozmik ışınların tamamı hemen hemen ikinci kozmik ışınlardır.

Kozmik ışınların sayısının yükseklikle artması beklenmekte olmasına rağmen 600 mil yükseklikte Kâşif I sunî peykindeki "geiger" sayıcısında sayma işlemi durmuştu. Bu durum uydunun her bir dönüşünde aynı yükseklikte vuku buluyordu. Acaba aletleri durduran şey ne idi? Daha sonra bu bölgedeki partiküllerin sayısının cihazın sayma kapasitesinin çok üzerinde olduğu anlaşıldı. Müteakip araştırmalar burasının Arzın etrafını bir kuşak gibi saran yoğun bir radyasyon bölgesi olduğunu gösterdi. Şimdi bu bölge, burasını keşfeden âlimin İsmine izafeten "Van Ailen radyasyon bölgesi" olarak bilinmektedir.
MANYETOSFERİN ŞEKLİ
Manyetosfer şekil itibariyle Arzın güneş görmeyen tarafında uzayıp giden kuyruğuyla bir gözyaşı damlasına benzer.

Arzın güneşe doğru olan tarafında manyetosfer ancak 40000 millik bir mesafeye kadar yayılmaktadır. Fakat Arzın karanlık tarafında çok daha büyük mesafelere kadar uzanmaktadır. Güneş rüzgârı (Y), Arza doğru yaklaştığında bu manyetik alanla karşılaşır ve bir şok dalgası teşekkül eder. Bu şok dalgasının içinde bir turbülent (dalgalı) bölge vardır. Yine bu bölgenin içinde de magnetopoz (Z) denen ve belli bir sınıra sahip olan bölge bulunmaktadır. Güneş rüzgârı, Güneşten her istikamette neşredilen atom parçaçıklarının akışından ibarettir. Bütün bir manyetosfer "manyetopoz"un Arza doğru olan tarafında bulunmaktadır. Arzın Güneşten uzak, karanlık tarafında bu şok dalgası gittikçe zayıflar ve sonunda kaybolur. Resimden de görülebileceği üzere Van Ailen, radyasyon kuşakları tamamen manyetosferin içinde bulunmaktadır.

VAN ALLEN RADYASYON KUŞAKLARI
Resimde Van Ailen radyasyon bölgesini de içine alan Arzın manyetosferinin ana kısımlarının umumî bir görünüşü gösterilmektedir. Kuzey ve güney manyetik kutuplar, X ve X olarak belirtilmiştir. Manyetik kutuplar coğrafî kutuplara (N ve S) uymaz.

İÇ BÖLGE (1)
Van Ailen radyasyon bölgesinin "Slot" denilen bir ara bölgeyle iki farklı kısma ayrıldığı tesbit edilmiştir. En yüksek enerjiye sahip partiküllerden bilhassa protonların bulunduğu bu iç bölge 3000 mil yükseklikte maximum (en fazla) yoğunluğa erişir. Bu bölgede böylesine yüksek enerjiyi hâiz protonların akışı nisbî olarak sabittir ve iç bölge dış bölgeden çok daha kararlıdır. C. Christofilos, V. Vernov ve S. F. Singer gibi ilim adamları tarafından geliştirilen bir nazariyeye göre iç bölgedeki protonları kozmik ışınlar ortaya çıkarmaktadır.

Kozmik ışınlar öylesine çok yüksek bir enerjiye sahiptirler ki Arzın manyetik mâniasını aşarak atmosferin üst kısmında bulunan partiküller ile çarpışırlar ve bu arada nötronlar dahil değişik başka partiküller ortaya çıkar. Nötron elektrikî bir yüke sahip olmadığı için hareketine Arzın manyetik alanı tesir etmez. Nötron aynı halde kalan kararlı bir partikül de değildir. Nötronun proton ve elektrona dönüşmesi için geçen zaman veya yarı ömrü sadece 15 dakikadır. Bir elektronun kütlesi çok küçük, bir protonun kütlesi takriben bir nötronun kütlesiyle aynı olduğundan "bozunan" nötronun hemen hemen bütün kinetik enerjisi bozunmasıyla ortaya çıkan protona intikal eder. Bozunmadan Önce yukarıya doğru hareket eden nötronlara (Arzdan uzaklaşan) "albedo nötronları" denir. Nötronlar bozunur bozunmaz ortaya çıkmış olan yüklü partiküller Arzın manyetik alanı tarafından yakalandığı için bu nötronların iç Van Ailen kuşağında proton akışına sebeb olduğu zannedilir. 6000 mil öteden güneş rüzgârıyla neşredilen protonların da bu bölgedeki proton sayısını önemli miktarda arttırdığı zannedilmektedir (B). Bir proton bir kere Arzın manyetik alanında yakalandı mı artık orada birkaç yüzyıl kalmak zorundadır.

DIŞ BÖLGE (2)
Dış bölge çok sayıda yüksek enerjiyi haiz elektronları ihtiva eder. Güneşte vuku bulan hadiselerin bu bölgeye tesiri çok fazla olmaktadır. Bu dış bölgedeki elektronların dışarıdan nasıl yenilendiği ve 10
MANYETOSFERİN UMUMÎ GÖRÜNÜŞÜ


takviye edildiği henüz teferruatıyla bilinememektedir- Fakat buradaki elektronların Güneş rüzgârı sebebiyle yenilenebileceği hususuna çok az bir şüphe ile bakılmaktadır (C). Çünkü elektronların Van Ailen bölgesine jeomanyetik sahanın uçlarından girmeleri mümkündür. Yeryüzünden 10000 mil yukarılarda bu bölge en fazla yoğunluğa ulaşır. Bu kuşak aynı zamanda Güneş alevleri tarafından alt-üst edilir ve bunlar çok parlak "aurora" (**) görüntülerine sebeb olurlar. Şayet Van Ailen dış kuşağı Güneş rüzgârı sebebiyle elektronlarla aşın bir şekilde yüklenirse elektronların bazıları atmosferin içine doğru yukarılardan aşağıya bir şelâle gibi akarlar ve "aurora" olayı meydana gelir.

ARA BÖLGE VEYA SLOT (3)
İki Van Ailen kuşağı arasında 8000 mil yükseklikte "Slot" denilen bir ara bölge bulunmaktadır. Bu bölgede yüklü parti-küllerin daha yüksek ve daha alçak bölgelere nisbeten yoğunluğu daha azdır.

VAN ALLEN BÖLGESİNİN SINIRLARI
Van Ailen bölgesi veya kuşağı bir bütün olarak Arzın her tarafını sarmaz. Bu bölge, Arzın aydınlık yarıküresinde 75° kuzey enleminden 75° güney enlemine kadar uzanmaktadır. Karanlık yarıkürede ise 70° kuzey enlemden 70° güney enleme kadar inmektedir. Bu bölgelerde yüklü partiküller resimden de görülebileceği üzere manyetik kuvvet çizgisi boyunca bir yarıküreden diğer yarıküreye yukarıya ve aşağıya olmak üzere spiral şekilde hareket ederler. Van Ailen bölgesinin sınırlarından daha yukarı enlemlerde Arza gelen partiküller bölgenin dışında kaldığı için yakalanamazlar. Bunlar manyetik alan çizgilerini takib ederek kutup bölgelerinden atmosfere girerler.

ARZIN MANYETİK ÇEKİRDEĞİ
Bildiğimiz kadarıyla sadece Arz çok büyük bir manyetosfere sahip olan bir iç gezegendir. Ay'ın etrafında görünen manyetik bir saha yoktur. Venüs ve Mars'ın etrafında manyetik alanlar keşfedilememiştir. Merkür gezegeninin böyle bir manyetik sahaya sahip olması mümkün değildir. Şüphesiz ki Arz mıknatıslığının ana sebebi merkezine önceden yerleştirilmiş bulunan ve manyetik madenlerin teşkil ettiği ağır çekirdeğidir.

MANYETOSFER OLMASAYDI?
Van Ailen radyasyon bölgesi, Arzın etrafında yaklaşık 30 km yukarıda koruyucu ozon tabakasından sonra ikinci bir koruyucu halka oluşturmaktadır. Fezadan gelen bütün tehlikelere karşı insanları ve Arzdaki diğer canlıları muhafaza etmektedir. Bu bölge veya bölgelere "manyetik kapan" dense yeridir. Fezadan gelen bütün zararlı partiküller bu kapan sayesinde yakalanmakta ve bir daha da kolay kolay bırakılmamaktadır. Eğer bu koruyucu tabakalar olmasaydı fezadan gelen kozmik ışınlar yeryüzündeki bütün canlıları delik deşik edecek ve hayattan bahsetmek mümkün olmayacaktı. Çünkü kozmik ışınların geçtiği her canlı doku, harabolmuş hücreler yığını demektir. Vücudun bu hücreleri yenilemesi gerekir. Bir canlı varlık kuvvetli bir kozmik ışık radyasyonuna veya uzun süre ile zayıf kozmik ışık radyasyonuna maruz bırakılırsa hemen hastalanır ve büyük bir ihtimalle de Ölür. Kozmik ışınlar canlı dokular üzerinde atom bombasının patlamasından sonra hasıl olan radyoaktivite ile aynı tesire sahiptir. Onun için yer çevresindeki yörüngeye astronotlar yollandığı zaman füzenin takipedeceği yolun, radyasyon bölgesinin alt sınırının aşağısına gelecek şekilde olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Şayet astronotlar Ay'da yapılması icabeden bir vazife için yola çıkmışlarsa onların radyasyon kuşağını mümkün olan en kısa zamanda geçmeleri sağlanmaya çalışılmalıdır. Zira kozmik ışınlar için bir engel yoktur. Hassas aletlerle yapılan araştırmalardan yeryüzüne ulaşan ikinci kozmik ışınların deniz sathından 900 metre derinliklere kadar nüfuz edebildikleri tesbit edilmiştir. Bu derinlik ışınların 90 metre kalınlığındaki bir kurşun tabakadan rahatlıkla geçebildiğim göstermektedir.

Acaba Arzın tavanına bu koruyucu tabakalar yerleştirilmemiş olsaydı insanoğlu kozmik bombalardan nereye kaçacaktı?[SIZE=”1”px”](*) Partikül: Atomun yapısını teşkil eden proton, nötron ve elektron gibi parçacıklar.
(**) Aurora: Kutup şafakları. Daha ziyade kuzey yarıküredeki memleketlerde zaman zaman, kutup bölgelerinde ise sık sık görülen bir olaydır. [/size].
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
arzı, arzä±, koruyan, zırh, zä±rh

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kanserden koruyan besinler ve şifalı bitkiler Sevgi Sağlık - Genel 0 10-07-2009 21:53
ninja sura savaşçı silah zırh resimli anlatım PaParazi Ninja 1 07-01-2009 11:16
Hastalıklardan Koruyan yiyecekler Yaso KiMya 0 09-26-2008 10:39
Sıtmadan koruyan gen, AIDS riskini arttırıyor Yaso Sağlık - Genel 0 07-17-2008 10:20
Telefon şirketlerini koruyan tasarı Senato yolunda Haberci Dünyadan Haberler 0 06-21-2008 12:41


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:56 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628