Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Akademik Forumlar > Azerbaycan

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Azerbaycan'da Kültür

Azerbaycan


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-03-2013, 11:20   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: Azerbaycan'da Kültür

Kültür:
Azerbaycan halkının kültürü Türk kültürünün bütün özelliklerini yansıtmaktadır . Coğrafi yapısının gereği değişik kültürlerle etkileşme olmuşsa da , gelenek , görenek , anane açısından Anadolu halkından ayrılan önemli farklılıklar yoktur .
Ülkede yaşanan ağır ekonomik , siyasi , sosyal ve yapısal problemlere rağmen kültür hayatındaki canlılık devam etmektedir . 1998 sonu itibariyle Azerbaycan’da 3 . 500 eğlence ve kültür merkezi , 4 . 600 halk kütüphanesi , 906 sinema salonu , 26 profesyonel tiyatro salonu , 4 konser salonu , 7 musiki topluluğu ve 150 müze mevcuttur .
1998 yılı sonu itibariyle kütüphanelerde toplam 41 milyondan fazla kitap ve dergi bulunmaktadır . Müzelerde ise toplam 1 . 600 . 000 adet tarihi ve kültürel eser mevcuttur . 1997 yılında 2 , 1 milyon olan kitap basımı , 1998 yılında azalma eğilimi göstererek 2 milyona düşmüştür .

Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-03-2013, 11:20   #2
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

30 AĞUSTOS ZAFERİ 90. YILINDA

30 Ağustos tarihi Türk tarihinde iki yönüyle önem arzeder.
İlki Büyük Selçuklu hakanı Alparslan'ın 1071 yılının bir 30 Ağustos günü, malazgirt'te Bizans ordularını yenerek Anadolu'yu Türklere vatan kılması, ikincisi ise,bundan 90 yıl önce işgal edilmiş vatan topraklarını kurtarmak için,Başkomutan Mustafa Kemel Paşa'nın ordularıyla son darbeyi vurarak Yunan ordularını mağlup ederek Türkiye Cumhuriyetinn kurulmasına giden ve Türkiyenin ebediyyen Türk yurdu olmasını sağlaması olmuştur.
Bu vesileyle büyük kurtarıcı gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını minnetle anarken, Anadolu toprakların kazanılması için akıtan mehmetçikleri rahmetle anarız.

AZERBAYCAN KAMUOYUNA...

HCP – MÜSAVAT PARTİSİ BAŞKANLIĞI VE İCRA KURULLARI
ARACILIĞIYLA DEĞERLİ AZERBAYCAN KAMUOYUNA DUYURU
Sovyetler Birliğinin dağılma sürecinde Azerbaycan halkına örgütlü mücadelede rehber olan, Halk Cephesi Hareketiyle tarihi şahlanışın önderi ve 7 Haziran 1992’de demokratik seçimle devlet başkanı olan merhum Cumhurbaşkanı Ebülfez ELÇİBEY hakkında mesnetsiz iddialar ortaya atıldığını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.
Azerbaycan tarihinin önemli bir şahsiyeti olan, merhum Cumhurbaşkanı Ebülfez ELÇİBEY kısa süreli iktidarı döneminde ülkesinde huzurun yerleşmesi için duyarlılık içinde iktidarı güvendiği kadrolara devrettiği bilinmekte iken, bugün onu ebediyete gidişinin 11. Yılında ortaya atılan tezlerin tamamı akılcılıkla çelişmektedir. Medyada yaratılan sanal manipülasyonla onun manevi şahsında,Azerbaycan siyasi hayatında faaliyet gösteren değerli kurum ve şahıslar zan altına alınmaya çalışılmaktadır.
Oysa merhum Cumhurbaşkanı Ebülfez ELÇİBEY, hastalığının nüksettiği ve tedavisinin sürdürüldüğü T.C. resmi organları tarafından yürütülmüş ve nihayetinde vefatıyla onun aziz naşına ihtimam gösteren Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve ilgili kurumlarının sahip olması karşısında, Azerbaycan’a götürülerek apar topar halde toprağa verilmiştir.
Bugün merhum Cumhurbaşkanı Ebülfez ELÇİBEY’in ebediyete gidiş nedenleri arasında somut belgeler varken, yaratılan suni haberlerle birilerinin kendilerine nasıl bir fayda sağlayacaklarını endişe ile izlemekteyiz. Oysa onun manevi şahsında Azerbaycan halkının yüreği zedelenmektedir.
Bilinmesi gerekir ki; bu tür manipülasyonlar, onun devamcılarını ve sevenlerini değil olsa olsa haberleri yaratan odakları olumsuz etkileyecektir.
Söz konusu iddiaların hangi kaynak, bilgi ve belgeye dayandıkları bilinmemektedir.Ortaya atılan tezlerle insani bir ayıp işlenmiştir. Konuyu yaratanlar, merhum Cumhurbaşkanı ELÇİBEY’in tedavisini yapıldığı Ankara Hastanesi ile vefat ettiği GATA Askeri Hastanesi raporlarına neden başvurmamışlar ve defin merasiminden önce neden otopsi yapılıp yapılmadığını merak etmemektedirler.
Azerbaycan’ı ve Azerbaycan insanını sevmek demek kimsenin haksız yere suçlanması demek değildir.Bugün Türk Dünyasında efsane ismi olan Ebülfez ELÇİBEY gibi değerli bir insan hakkında yaratılan sevimsiz kampanyalar bizleri üzdüğü kadar Azerbaycan’ın imajını da olumsuz etkileyeceği inancıyla görüşlerimizi değerli Azerbaycan kamuoyu ile paylaşırız.
AZERBAYCAN KÜLTÜR DERNEĞİ
MERKEZ YÖNETİM KURULUELÇİBEY EBEDİYETE UĞURLANIŞIN 12.YILINDA...

Azerbaycan'ın bağımsızlığını sağlayan ikinci cumhurbaşkanı ve ideoloji adamı Ebülfez Elçibey,
kendine rehber edindiği 28 Mayıs 1918 tarihli Milli Azerbaycan Cumhuriyetinin kurucucu Merhmet Emin Resulzade gibi 12 yıl önce gözlerini Ankara'da kapamıştı.
Bugün Azerbaycan parlamentosu üstünde dalgalanan üç renkli bayrak, Resulzade'nin idealiyle yoktan bir millet yaratmada simge olmuş ve Elçibey'in aynı ideoloji ile 70 yıllık sovyet emperyalizmini kırarak Azerbaycan'a bağımsızlığı kazandırmış bir aksiyon adamı olarak siyaset dünyasında saybgın yerini almış bir kimsedir.
Onu aramızdan ayrılışının 12. yılında rahmet ve saygı ile anıyoruz.

Cumhurbaşkanı Elçibey Ankara'yı ziyaretinde Resulzade'nin kabrinde.
DEPREMLE İLGİLİ PROTESTO VE BASIN AÇIKLAMASI

Güney Azerbaycan’da meydana gelen deprem sonrası, kurtarma ve yardım konularında kayıtsız kalan İran yönetimini protesto amaçlı bir bildiri hazırlayan Türkiye’de öğrenim gören Güney Azerbaycanlı üniversite öğrencileri 15 Ağustos 2012 tarihinde İran Elçiliği önünde toplanan kalabalık karşısında aşağıdaki bildiriyi kamu oyu ile paylaştılar. Bildiri Eskişehir’de yaşayan Bağımsız medya muhabiri ve Güney Azerbaycan İnsan Hakları temsilcisi Sait Bidokt tarafından okundu.Sayın basın mensupları,

11 Ağustos 2012 tarihinde Güney Azerbaycan bölgesinde akşam saat 16 sularında 6 ve 6.2 büyüklüğünde 720 deprem ve artçı deprem olmuştur.

Bu güne kadar Güney Azerbaycan’ın Karadağ bölgesini, ülkenin kuzey batısında bulunan bir çok il ve ilçeleri, Eher, Heris ve Verzgan başta olmakla sarsan depremin meydana gelmesinden kısa süre sonra Amerika birleşik devletleri ve Avrupa da bulunan deprem tespit merkezleri olayı geniş boyutta yansıtsalar da, nedense İran adlanan ülkenin yetkilileri ve merkezlerinin çok geç deprem haberleri olmuş ve doğrulanmıştır.

Meydana gelen depremden 7 saat sonra Kızılay adı ile devrim muhafızları ve ona bağlı "Besic" hörgütü üyelerinden oluşan sözde yardım ekiplerini bölgeye sevk etmiştir ama arama kurtarma eylemini bilmeyen ekipler 24 saat sonra arama kurtarma operasyonlarının sona erdiğini söyleyerek depremzedeleri canlı halde enkazın altında gömülmeğe mahkum bırakmışlardır.
Depremin meydana gelmesinden 4 gün geçmesine rağmen İran yetkilileri ve medyası söz konusu depremin bilançosu ile ilgili haberleri kısıtlı, duyarsızca ve çelişkili olarak yayınlamış ve depremzedelere gereken yardımları, arama kurtarma operasyonları, yiyecek içecek ve ilk yardım malzemelerini ulaştırmakta ihmal edilmiştir.
İran yetkililer dış ülkelerin teklif ve yardımlarını geri çevirmiş, gönüllü gruplardan oluşan sivil yardım ekiplerinin bölgeye girişlerini engelleyerek depremzedeleri bu gayrı insani amelle çok ağır durumda bırakmıştır.

Bir çok yaralı enkazın altında acı ve dert çekerek can vermiş hayatta kalanlar ise cesetlerini ya enkazın altından çıkaramamış, çıkarsalar da, gerekli işlemler ve yıkama olmaksızın cenaze töreni yapamadan defin etmişlerdir.
Deprem bölgesinde bulunan bakır madenleri aynı zamanda da İran da ülkenin %40 bakır ihtiyacını karşılarken, Verzgan ilçesinde bir tek hastanenin olmaması ve ülkenin kriz yönetimi dairesinde bölge köylerinin nerelerde yerleştiğine dair haritanın olmaması çok şaşırtıcı bir olaydır.
Yardıma koşan gönüllü sivil gruplar İran polisinin ve devrim muhafızlarının şiddetine maruz kalarak ellerinde ki yardımlarla ya geri gönderilmişler yada ellerinde ki erzaklara el konularak gözaltına alınmışlar. Görgü tanıkları ona göre deprem bölgesi büyük bir toplu mezarlığa dönüşmek üzeredir.
Ramazan ayında bu tavrı gösteren İran hakimiyeti, Güney Azerbaycan Türklerine karşı olumsuz tutumunu ve çirkin siyasetini bir kez daha gözler önüne sermiştir.
İran adlı devletin ülke hakimiyeti Urmu gölünün kurutulması konusunda da aynı tavırları ve duyarsızlığı ortaya koyarak 15 milyon Güney Azerbaycan Türkünü zorunlu göçe mecbur bırakmaktadır.
Unutmayalım ki Urmu gölünün kurutulması sonucu 75 milyon insan olumsuz etkilenecek ve insanlık tarihinin belki de en büyük zorunlu göçü gerçekleşecektir.
Biz Türkiye de yaşayan Azerbaycan Türkleri olarak İran’ın bu gayrı insani tavrını şiddetle kınıyor ve deprem olayı ile ilgili bu talepleri kayıtsız şartsız olarak İran devletinden istiyoruz.

1-Yaklaşık 10 yıl önce ıranın Bem ilinde bir deprem meydana gelmesine rağmen, bütün devlet kurumları el ele vererek depremin yaralarını sarmaya çalıştılar.
Bize göre doğrusuda buydu, Azerbaycan depremden 4 gün geçmesine rağmen hala duyarsızlığına devam eden İran hakimiyeti bu tavrına dair nedenlerini net olarak açıklamalıdır.

2-Yardımların ulaşmaması sonucu enkazın altında dert ve acı çekerek ölen depremzedelerin sorumlularını kısa zamanda kamuoyuna tanıtarak hayatta kalanların ise tüm yaşam koşullarını sağlamalıdır.

3-Biran önce milli bütçeden hisse ayırmalı ve depremzedelere gereken yardımları sağlamalıdır.

4-Gönüllü olarak depremzedelerin yardımına koşan ama ellerindeki yardımlara devrim muhafızları tarafından el konularak gözaltına alınan vatandaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalı ve bu çirkin amelin sorumluları kamuoyuna tanıtılmalıdır.

5_İran adlanan ülkenin cumhur başkanı 4 gün depremden geçmesine rağmen başsağlığı dilemediği için, halkımızdan özür dilemeli ve ardından da iran genelinde yas ilan edilmelidir.

6 -Deprem bölgesinin ilçelerinden olan Verzgan, iranın %40 bakırını sağlamasına rağmen ilçede bir tek hastane bulunmamaktadır. Devlet biran önce Verzgan ilçesinin bu önemli eksikliğini gidermelidir.

7 -Çok büyük bir depremin meydana gelmemesine rağmen binlerle ölü, yaralı ve kayba neden olan eski ve çürük binaların yenilenmesi konusunda biran önce gereken girişimler başlatılmalıdır.

8-Depremzedeleri kendi yurtlarından fars bölgelerine göç ettirme gibi fikirleri aklına bile getirmemelidir. Bu konuda İran devletini ciddi şekilde uyarıyoruz..

9- Eher ilçesinde bulunan Settarhan barajı depremden dolayı ciddi hasar görmüş ve bölge ikinci bir tehlike ile karşı karşıyadır. Biran önce uzman bir ekip oluşturarak barajın hasarıyla ilgili araştırma yapıp gereken tedbirleri almalıdır.

Türkiye de yaşayan Azerbaycan Türkleri


Teşekkür:
Azerbaycan kültür derneği ve Azerbaycan Kırım insan hakları derneğinden bize verdikleri destekten dolayı tüm yöneticilere ve yardımsever büyük Türk milletine ver ilgilenen kurumlara teşekkür ediyoruz.
DEPREME MARUZ KALAN GÜNEY AZERBAYCAN TÜRKLERİ YARDIM BEKLİYOR


DEPREM FELAKETİNE MARUZ KALAN
GÜNEY AZERBAYCAN TÜRKLERİ YARDIM BEKLİYOR.
İran’da Azerbaycan Türklerinin yaşadığı Tebriz, Aher, Heris ve Verzigan bölgelerinde 11.08.2012 tarihinde meydana gelen depremde büyük bir felaket yaşandığı bilinmektedir.

Bölgeden alınan haberlerde; Depremde ölü ve yaralı sayısının binlerle ifade edildiği, İran Hükümetinin depremle ilgili gerçekleri dış dünyadan sakladığı, dışarıdan yardım tekliflerini kabul etmediği öğrenilmektedir.

Deprem Bölgesinden alınan haberlerde;

-Bölgede arama kurtarma çalışmalarına hız verilmediği taktirde ölü sayısının daha da artacağı,

-Kurtarma ekiplerinin, bu güne kadar birçok yerleşim yerine ulaşamadığı, yolların kapalı olduğu ve kapalı olan bölgelere ulaşmak için helikopter gibi araçlar verilmediği,

Deprem Bölgesinde hastane olmadığı için yaralıların Tebriz’e ve diğer bölgelerdeki hastanelere ulaştırılamadığı, böylelikle insani bir ihmalin gözlendiği,

Deprem bölgede felaketzedelerin temel ihtiyaçları olan çadır, ilaç, yiyecek, içme suyu ihtiyaçlarının karşılanmadığı ifade edilerek, yardım çağrıları yapılmaktadır.

İran hükümet yetkilileri ise, deprem felaketine uğrayan ve büyük kayıplara sebep olan olay karşısında gerekli duyarlılığı göstermedikleri gibi deprem bölgesini yardım elini uzatan Türkiye ye de şu ana kadar müsaade etmemekle ayrıca insanlık suçu işlemektedir.

Soydaşlarımızın uğradığı ve İran devletinin adeta seyirci kaldığı duyumları alınırken, bu büyük felaket karşısında, yardımsever büyük Türk Milletine, devletimize ve milli kuruluşlarımıza bu felaketin acılarının bir an evvel sarılması için önemli görevler düşmektedir.

Başta hükümetimiz, acil olarak başlatılacak bir yardım kampanyası ile mağdur soydaşlarımıza yardım ulaştırılması konusunda gerekli girişimleri yapması ve uluslar arası düzeyde kurum ve kuruluşların desteği konusunda öncülük etmeye davet ediyoruz.

BU vesile ile İran yönetimini, Türklerin yaşadığı bölgelerde meydana gelen deprem felaketine seyirci kalmasını şiddetle kınıyor, Azerbaycan Türkünün acısını yüreğimizde hissederek, büyük Türk milletine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-03-2013, 11:21   #3
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

azerbaycan-k%C3%BClt%C3%BCr%C3%BC

Azerilerin dili Azerice ya da başka bir deyişle Azerbeycan Türkçesi'dir. Ancak Azeriler,genelde çift dillidirler ve Azericenin dışında Farsça ve Rusça'yı iyi derecede bilirler.

Azerbaycan - Kültür

Kültür

Azerbaycan halkının kültürü Türk kültürünün bütün özelliklerini yansıtmaktadır.Coğrafi yapısının gereği değişik kültürlerle etkileşme olmuşsa da, gelenek, görenek, anane açısından Anadolu halkından ayrılan önemli farklılıklar yoktur.

Ülkede yaşanan ağır ekonomik, siyasi, sosyal ve yapısal problemlere rağmen kültür hayatındaki canlılık devam etmektedir. 2005 sonu itibariyle Azerbaycan’da 3.500 eğlence ve kültür merkezi, 4.600 halk kütüphanesi, 906 sinema salonu, 26 profesyonel tiyatro salonu, 4 konser salonu, 7 musiki topluluğu ve 150 müze mevcuttur.

1998 yılı sonu itibariyle kütüphanelerde toplam 41 milyondan fazla kitap ve dergi bulunmaktadır. Müzelerde ise toplam 1.600.000 adet tarihi ve kültürel eser mevcuttur. 1997 yılında 2,1 milyon olan kitap basımı, 1998 yılında azalma eğilimi göstererek 2 milyona düşmüştür

2008 ALMANYA’DA AZERBAYCAN KÜLTÜR YILI

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan 12 cumhuriyetten biri olan Azerbaycan’ın nüfusu yaklaşık 9 milyon civarında, ama Azerbaycan dışında yaşayan Azeri Türklerinin sayısı ise 40 milyon olarak tahmin ediliyor. Bugün en çok Azeri Türkü’nün yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada 25 milyon Azeri’nin yaşadığı İran, ardından 3 milyon Azeri Türkü’nün yaşadığı Türkiye geliyor. Almanya’da ise tahminen 60 bin Azeri Türkü’nün yaşadığı tahmin ediliyor.

Almanya-Azerbaycan ilişkileri 18’inci yüzyılın sonlarına dek uzanıyor. 1890’lı yıllarda Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın sanayileşme sürecinde ortaya çıkan hammadde ihtiyacı ile Kafkaslar’da ve Hazar Denizi’nde ortaya çıkan dünyanın en değerli petrol yatakları dolayısıyla Azerbaycan kısa sürede önem kazanır. 1991 yılında Azerbaycan’ın bağımsız bir cumhuriyet olarak ortaya çıkması ve 1998 yılında Bakü’de hizmete açılan Alman Kitaplığı ile birlikte Azeri Türkleri arasında Almanya’ya ve Almanca’ya karşı ilginin artmasında büyük bir artış görülür.

Bugün Almanya’da 3 milyon Türkiye kökenli ile birlikte 60 bin Azeri Türkü ikamet etmekte. Bu iki topluluk, birçok konuda benzerliklere sahipler ama Berlin’de bir kişi bu iki Türk halkının arasında elçi görevi görmekte. Bahattin Kaya ismini Berlin’liler Kaya Reisen ve Türk-Alman İşadamları Derneği TDU ile birlikte yakından tanıdılar. Bahattin Kaya, Almanya’ya Türkiye’den gelmiş ama ailesinin kökleri Azerbaycan’a dayanıyor.

Bahattin Kaya işadamı kimliği ile Türk-Alman İşadamları Derneği’nin 3 yıl başkanlığını yürüttü. Bir yandan da 2004 yılında Berlin’de temeli atılan Avrupa Azerbancanlılar Konfederasyonu’nun kurucu üyesi ve ilk başkanı oldu.
90 bin kilometrekarelik verimli toprakları aynı zamanda dünyanın en önemli petrol yataklarına sahip Azerbaycan nüfusunun yaklaşık beş katı kadar Azeri Türkü, bugün İran, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşıyor. Şimdilerde Avrupa Azerbaycanlılar Konfederasyonu’nun Fahri Başkanlığı görevini sürdüren Bahattin Kaya Azerbaycan Cumhuriyeti’nin eğitim oranı oldukça yüksek bu nüfusu değerlendirmek istediğini belirtti.

Avrupa’da yaşayan 3 milyondan fazla Azeri Türkü’nün kurduğu 105 dernek ve Kuruluş, Avrupa Azerbaycanlılar Konfederasyonu çatısı altında biraraya getirildi.

Almanya’da Azerbaycan Kültür Yılı olarak kutlanan 2008 yılının ilk etkinliği olacak Azerbaycan Kültür Festivali Çarşamba Günü Gendarmenmarkt Konzerthaus Berlin’de başlayacak.

Çarşamba akşamı Azerbaycan Devlet Senfoni Topluluğu’nun konseri ile Konzerthaus Berlin’de başlayacak Azerbaycan Kültür Yılı Açılış Festivali 30 Mart’ta saat 21’deki Salman Gambarov & Bakustik Jazz Topluluğu’ndan Azeri Jazz’ının çağdaş örneklerinin sunulacağı konser ile 2008 içinde belirlenen etkinliklerin ilk bölümü sona erecek.

Azeri çağdaş sanatı, el sanatları, müziği, edebiyatı ve sinemasından örneklerin sunulacağı Azerbaycan Kültür Yılı etkinliklerinin üç ayrı festival ile tamamlanması düşünülmüş.

Bu etkinliklerin ilki olan Açılış Festivali’nin doruk noktasını 28 Mart Cuma akşamı yine Konzerthaus Berlin’de gerçekleşecek Aziza Mustafa Zadeh konseri olacak kuşkusuz. 1969 yılında Bakü’de dünyaya gelen Aziza Mustafa Zadeh, dünya müzik sahnesinde belki de en çok tanınan çağdaş müzisyen. "Aziza" diye de anılan sanatçı, Zeki Müren ve Aşık Veysel' e olan hayranlığı ile Türkiye’de ve Avrupa’da da önemli bir hayran kitlesine ulaştı.

Açılış Festivali’ne paralel olarak 26 Mart’ta yani yarın Kino Arsenal’de Azerbaycan Film Günleri gerçekleşecek. Büyük Rus Sinemasının etkisi altında büyüyen Azeri Sineması’nın eski ve yeni örnekleri Kino Arsenal’de sinemave sanatseverlerin ilgisine sunulacak. Avrupa ve Almanya’da gösterime girme şansı bulamayan Azeri sinemasını yakından tanıyabilmek için belki de 2008 Azerbaycan Kültür Yılı etkinlikleri kapsamındaki en dikkat çekici etkinlik olacak „Azerbaycan Sinema Günleri“

Almanya’da Azerbaycan Kültürü’ne ayrılan 2008 yılı ve bu etkinliklerin ilki olan Açılış Festivali toplam beş konser, bir sempozyum, iki tiyatro oyunu ve iki sergiden oluşuyor.

Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
azerbaycanda, kültür

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ulusal kültür ürünlerimiz nelerdir ULUSAL KÜLTÜR Yaso Türk Dili ve Edebiyat 0 04-27-2010 09:11
ULUSAL KÜLTÜR nedemektir ULUSAL KÜLTÜR acıklaması Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 03-31-2010 21:01
Azerbaycan'dan Kafkasya desteği Haberci Siyaset Meydanı 0 08-30-2008 02:27
BM'de Azerbaycan'ı sevindiren karar Haberci Dünyadan Haberler 0 03-15-2008 09:10
Âzerbaycan Evliyâları Korax Kur'an ve BiLim 0 03-12-2008 21:01


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:33 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628