Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

Bitki Dünyası Bitkiler ile ilgili Her Şey Burada!

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 11-06-2009, 19:30   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Çimler hakkında genel bilgi

ÇİM NE ZAMAN EKİLİR
Yaz ve kış ayları tohum ekimi için uygun değildir. Çim ilk veya sonbaharda ekilir. Sonbahar ise en ideal zamandır. Bu mevsimde ekilen çim sıcaklardan etkilenmez. Havalar serinlediği için fazla uzamaz ve kökünü kuvvetlendirir. Yabani otların istilasına uğramaz. Güz yağmurları ile bol bol sulanır. İlkbahara kadar ekstra bakım gerektirmeden yetişkin bir çim haline gelir.
İlkbaharda toprağı hazırlamak için fazla vakit yoktur. Birden bastıran sıcaklar yeni çimleri rahatsız eder. Sulama ve biçme işleri çok uğraştırır. Yeni ekilen çimlere ot ilacı atılması risklidir. Oysa yaz aylarında her yerden yabani ot tohumu yağar. Taze işlenmiş, bol gübreli toprağa yerleşiverirler. Özellikle yazlık bahçelerde yeni çimlerin ezilerek yıpranması da sözkonusudur.
BAHÇENİN ÇİM İÇİN HAZIRLANMASI
Varsa her türlü inşaat işi bitirilir. Artıklar kaldırılır. Kalıcı bitki ve ağaçlar dikilir. Çim alanın yekpare olması tercih edilir. Böylesi hem göze hoş görünür, hem de bakım işleri kolaylaşır. Bitkiler, ağaçlar çimden ayrı olarak kenar bordürlerine ekilir. Büyük çim alanlarda yer yer adacıklar meydana getirilerek buralara da gül, mevsimlik çiçek, çalı türü bitkiler dikilebilir.
DRENAJ
Çim ekilecek alanın varsa ilk önce drenaj problemi halledilmelidir. Kış boyu su içinde kalan bir yerde çimler çabucak bozulur. Arazi kazılmadan önce fazla büyük çukurlar toprakla doldurulmalı, tümsekler indirilmelidir.
TOPRAK HAZIRLIĞI
Çim en güzel organik maddelerce zengin, killi, kumlu karışım topraklarda yetişir. Toprak uygun değilse çeşitli maddelerle iyileştirilebilir. Ağır killi topraklara dere mili ve bolca organik gübre (tercihan koyun gübresi) katılır. Kumlu topraklar da çiftlik gübresi ilavesi ile su tutar hale getirilebilir.
İlk önce toprak derince bellenir. Her türlü inşaat artıkları, taşlar, kökler ve yabani otlar tamamen ayıklanır. Yabani otlar ot ilacı(herbisit) ile yokedilebilir.Ancak bu oldukça riskli bir iştir. İlacın tesirinin geçmesi için uzun bir süre beklemek gerekebilir. Zeminin hafifçe meyilli olması problem değildir. Fakat tümsek ve çukurlar tamamen düzeltilmelidir. Bu işlem tırmıkla yapılabilir. ( Ben bahçeyi farklı bir yöntemle düzeltmiştim: Bahçeyi iyice tırmıkladıktan sonra yere yatık duran küçük bir tahta merdivenin iki ucuna sağlam bir ipin uçlarını bağladım . Bu ipin tam ortasından tutarak toprakta yukarıdan aşağı tarar gibi çeke çeke dolaştırdım. Bahçenin her tarafına düzenli olarak bunu uyguladım. )
Toprağı tavlanması için hiç olmazsa birkaç hafta beklenir.Bahçe tekrar, ama bu defa metrekareye bir teneke olmak üzere iyice ufalanmış eski çiftlik gübresi ile beraber kazılır. Hiçbir kesek kalmayıncaya kadar iyice işlenir. Başka bir tarafta yanmış gübre elenir. Toprağın birkaç gün oturması beklenir. Tahta bir tokmak veya silindirle toprak bastırılır. Çim ekiminden bir gün önce elenmiş gübre toprağa 1-1,5 cm. kalınlığında yayılır. Toprak kuru ise yağmurlama şeklinde sulanır. Ertesi gün tohum ekilir.
ÇİM EKİMİ
Tohumlar rüzgarsız bir havada metrekareye ortalama 40-50 gram hesabıyla serpilir. Tohumun dengeli dağılması için bahçe ip gerilmek sureti ile belli bölümlere ayrılabilir. Bahçenin bir kenarından başlayarak geriye doğru gidilir. Ekimden sonra bahçe hafifçe tırmıklanır. Tohumları gömmeye çalışmamalıdır. Ekili alan her gün sabah-öğle- akşam yağmurlama şeklinde sulanır. Tohumlar 3-10 gün içinde filizlenirler.
Yeni çimlerin üzerinden silindir geçirmek adettir ancak bu çimlere faydadan çok zarar verir.
Çimler 8-10 cm. olunca keskin bıçaklı bir makine ile boyunun yarısı kadar kesilir. Daha sonrakilerde biraz daha kısa tutulur. Yeni çimler çok kısa biçilmemelidir. Bir ay boyunca toprak daima nemli olacak şekilde sulama yapılır.
Sulama yaparken yeni çimlere basıp incitmemek için hafif tahtadan uzunca bir kalas edinilir. Çimlerin üzerine doğru uzatılır ve buna basılır.
SULAMA
Çim sadece bol su bulunan yerlere ekilebilir. Yazın devamlı, diğer mevsimlerde ise gerektikçe düzenli olarak sulanmalıdır. Büyük alanlarda otomatik sulama sistemi kurulması çok iyi olur.
Küçük alanlarda ise hortumun ucuna takılan püskürtücü ile sulanır. Özellikle yeni çimler köklerin bozulmaması için hafifçe yağmurlanarak sulanmalıdır.
Çim ne kadar su ister?
Bu havanın sıcaklığına göre değişir. Çimlerin suya ihtiyacı yeşil renginin donuk bir hale gelmesinden anlaşılabilir. Sulama için toprağın 2-3 cm kurumuş olması şarttır.Aşırı sulama yapmaktan da kaçınmalıdır. Fazla su topraktaki besin maddelerinin çabucak akıp gitmesine ve çimlerin çabucak boy verip köklerinin zayıflamasına yol açar. Belli aralıklarla doyuncaya kadar su verilmelidir. Sulama sırasında toprak en az 15 cm derinlikte ıslanmalıdır. Şöyle bir ıslatmak çime faydadan çok zarar verir. Kökler yeteri kadar derine gidemez ve çim dış etkilere karşı daha zayıf olur. Sulama sabah veya akşam yapılmalıdır.
ÇİM GÜBRELERİ
Çim alanlar sık sulandığı için organik maddelerini çabuk kaybeder. Sağlıklı bir çim için yılda birkaç kere besin takviyesi yapmak gerekir. Çim gübreleri suni veya organik olabilir. Mutlaka çimler için hazırlanmış olmalıdır.
Hızlı bir etki için suda eritilen besinler uygundur. Ancak dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Kullanıldığında çimler birden bire yeşerir. Ama etkisi kısa sürer. Sulama ve yağmurlarla çabucak yok olur.
Zaman içinde çözünen granül besinler ise uzun etkilidir. İlkbaharda, yaz başlarında ve sonbaharda verilir. Aşırı suni gübre toprağın tuzlanmasına ve çim köklerinin az gelişmesine yol açar. Önerilen dozlar aşılmamalıdır. Aynı özelliklere sahip organik gübreler kullanılması en iyisidir.
ÇİM BİÇME İLE İLGİLİ BİLGİLER
Çim biçilmesi gerçekten ihmale gelmez bir iştir. Düzenli bir sulama ile beraber bir çim alanın hayatiyetini sağlayan en önemli unsurdur.
Çimler ılık ve yağışlı zamanlarda çabuk uzar. Bu dönemlerde haftada iki kere biçilmeleri gerekebilir Sıcak ve kuru havalarda ise büyümeleri yavaşlar ve daha seyrek biçilir.
Çimlerin boyu 5 cm.'i geçince biçilmelidir. Fazla uzamış çimler ilk seferde derin biçilmez. Yavaş yavaş kısaltılır.
Önce çim makinasının bıçağı uygun yüksekliğe getirilir. Standart kesim için 2,5 cm. yükseklik uygundur. Çok ince yapraklı çimler 1 cm. kadar kısaltılabilirse de ev bahçeleri için pek tavsiye edilmez.
Biçmeden önce esnek çim tırmığı ile her türlü artık ve kuru yapraklar temizlenir. Tırmıklama sırasında otlar havalandığı için daha sağlıklı biçilir. Özellikle yonca gibi yayılan yabani otlar bu işlemle kabarır ve dipten biçildiği için körelir.
Çimler özellikle sıcak ve güneşli havalarda akşamüstü biçilir. Hemen sonrasında bolca sulanır. Su verilmezse çimler kolayca sararır.
Çim saha kuru olmalıdır. Aksi halde ıslak çim kırpıntıları ve toprak makinanın içine, özellikle silindirli makinalarda bıçaklara sıvanarak zarar verir. Elektrikli makinalar ile ıslak çimleri biçmek tehlikeli olabilir.
Spor sahalarındaki gibi çizgiler halinde biçim sadece silindir bıçaklı makinalarla mümkündür.
ÇİM ARTIKLARI
Çim biçilirken çıkan artıklar mümkün olduğu kadar bahçede bırakılmamalıdır. Bu artıklar hastalık yapar. Çim makinasının toplayıcı bir sepeti olmasına dikkat edilmelidir.
Ot ilacı ve yabani tohumlar taşımayan çim artıkları kompost yapımında kullanılabilir. Veya bu kırpıntılar önce serilerek hafiçe kurutulur. Daha sonra ağaç, sebze ve gül yataklarına 2-3 cm. kalınlıkta serilerek malç malzemesi olarak faydalanılır. Ot ilacı yapıldıktan sonra ilk 4 biçimden çıkan artıklar atılır. Daha sonrakiler kullanılabilir.
EMNİYET TEDBİRLERİ
Sahada taş, ip, tel , ağaç ve tahta parçaları bulunmamalıdır. Bunlar makinaya zarar verdikleri gibi sıçrayan kıymıklarla yaralanmak ta mümkündür.
Çim biçerken eldiven, gözlük, sağlam bir bot veya çizme, özellikle benzinli makina kullanırken gürültü açısından kulaklık takılması iyi olur.
Bıçağa bir şey takıldığı zaman makinayı kapatmadan, hatta fişini çekmeden bıçağa el sürülmemelidir.
Elektrik aksamı daima kontrol edilmeli, yıpranmışsa değiştirilmelidir. Makinaların bakımı ve temizliği hemen iş bitiminde yapılmalıdır.
Elektrikli makinalar kesinlikle ıslak zeminde veya yağmur altında kullanılmamalıdır.
Çocukları çalışan makinaların yanında yalnız bırakmamalı, iş bittikten sonra bütün aletleri ulaşamıyacakları bir yere kaldırmalıdır.
ÇİM BİÇME ALETLERİ
Çim yetiştirmeye karar verildiği zaman ilk edinilecek şey bir çim biçme makinası olmalıdır. Zira çim tohumları filizlendikten 10-15 gün sonra biçilmeye başlanır. Ömürleri boyunca bu işlem sürer gider.
Bahçe ekipmanları satan her yerde envai çeşit çim makinasından hangisi uygun diye kararsız kalmak ta mümkün tabii. Bu seçim bahçenin büyüklüğüne göre değişir. Aşağıda genel olarak çim alet ve makinalarını tanıtacağım.
Çim makası
Mendil kadar bir çiminiz varsa keskin bir çim makası yeterli olacaktır. Büyük bahçelerde ise makinenin kesmediği kenar ve köşeler için makas gerekir. Çim makasları maksadına göre farklı biçimlerde olabilir.
MEKANİK ÇİM BİÇME MAKİNALARI
Elle çalışan çim makinaları ancak küçük alanlarda işe yarar. Çim 50 metrekareden genişse el makinası kullanmak fazla yorucu olacaktır. Fiyatları ucuzdur.
ELEKTRİKLİ MAKİNALAR
Misinalı çim makinaları
Ufak alanları, dar yolları, ağaç diplerini ve kenar köşeyi biçmek için idealdir. Fazla uzamış çimleri ve yabani otları kesmekte de kullanılır.Elle biçme aletlerine güzel bir alternatiftir. İki el veya tek elle kullanılan cinsleri vardır. Büyük makinalara göre epey ucuzdur. Yalnız biçmeden sonra kırpıntıları toplamak gerekir. Fazla muntazam biçim yapılamaz ama her çim alana lazımdır.
Silindir ve dönen bıçaklı çim makinaları
Bu cins elektrikli çim biçme makinelerinin çok yaygın kullanılması şaşırtıcı değildir. Temiz, çabuk ve pratikdir. Çim alanın büyüklüğüne göre farklı modelleri bulunur. Bıçak genişlikleri 25- 40 cm arasında değişir. Dönen ve silindir bıçaklı modelleri bulunur. Arazi fazla eğimli, dar yollar ve karmaşık ayrıntılar varsa elektrikli makine manevra kabiliyeti ile ideal olacaktır. Kablolu olması geniş alanlarda problem çıkarabilir. Çimler ıslakken kullanmak tehlikeli olabilir. Her elektrikli alet gibi bu da dikkatli kullanılmalıdır. Her keseye uygun fiyatlı modelleri vardır. Kendi tecrübeme dayanarak söylemem gerekirse çoğu ucuz model pahalıları kadar iş görüyor.
Ayrıca çeşitli modellerde akülü makinalar biraz pahalı olmakla beraber kablosuz kullanılmaları açısından cazip olabilir.
BENZİNLİ ÇİM MAKİNALARI
Benzinli çim makineleri ancak arazi epey büyükse ve elektrik almakta problem varsa kullanılır. Makina düzenli temizlik ve bakım gerektirir. Çalışırken koku yapar. Fazlaca gürültülüdür. Şekil ve çeşit olarak elektrikli makinalara benzer.Fiyatları epey pahalıdır.

Arazi tipi taşıt şeklinde makinalar. Ancak geniş arazilerde, spor sahalarında kullanılmaya elverişlidir. Kenar köşe için yine de küçük bir makina gerekir.
EKİPMANIN BAKIM VE TEMİZLİĞİ
Çim makinası satın alırken yakınlarda teknik servisi bulunan bir marka tercih edilmesi çok iyi olur. Zira makinaların ne zaman bozulacağı belli olmaz.
Makina ve aletler her kullanımdan sonra vakit geçirmeden temizlenir. Bıçağın arasına sıkışan ot vs. dikkatle ayıklanır. Makinaların kullanım kılavuzunda belirtilen yağlama ve bakım işleri yapılır. Benzinli makinalarda daha detaylı bir bakım gerekir. Bıçaklar daima keskin tutulmalıdır. Kablolar yıpranmaması için muntazam sarılır. Aletler kapalı ve rutubetten uzak bir yerde muhafaza edilir.
Kaynak:humeyraözdamar.net
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fok (Phocidae) Hakkında genel bilgi Yaso Hayvanlar alemi 1 07-16-2009 14:01
Fokgiller (Phocidae) HAkkında foklar hakkında genel bilgi Yaso Hayvanlar alemi 0 07-14-2009 19:35
Armadillo Hakkında Genel Bilgi Yaso Hayvanlar alemi 0 07-12-2009 20:37
Kloak Hakkında genel bilgi Yaso Hayvanlar alemi 0 07-12-2009 17:18
Kan hakkında genel bilgi.. уυѕυƒ BiYoLoji 0 04-02-2008 21:21


Şu Anki Saat: 20:16


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows