Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Biyografiler

Biyografiler Dünyadaki ve Türkiye'deki Siyaset, Edebiyat, Bilim, Sanat, Sinema, Tiyatro, Spor ve Müzik alanlarında kayda değer olan şahısların biyografileri ve ülke-şehir biyografileri...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kaya Bilgegil hayatı biyografisi

Biyografiler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-03-2015, 17:12   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Kaya Bilgegil hayatı biyografisi

1921 yılında Sivas'ın Gürün ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Gürün'de; orta öğrenimini Sivas, Erzurum ve İstanbul'da tamamladı. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. İzmit, Trabzon, Adana liselerinde ve Gazi Eğitim Enstitüsü'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Paris Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde lisansüstü eğitim gördü. 1951 yılında doktor unvanını aldı. 1966 yılında Atatürk Üniversitesi'ne Yeni Türk Edebiyatı doçenti olarak tayin edildi.

1970 yılında aynı kürsüde profesör oldu. Aynı üniversitede çeşitli bölümlerin başkanlığını da yaptı. Bir süre İslâmi İlimler Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi dekanlıklarında bulundu.

Edebiyat, ilim ve kültür tarihi sahasındaki çalışmalarıyla tanındı. 1987 yılında vefat etti.

Küçük yaşta şiire merak sardı. Şiirleri, 1934'ten itibaren çeşitli mahalli gazete ve dergilerde yayımlandı. Çalışmalarını şu dergilerde yayınladı: Yedigün, Düden, Değirmen, Türk Yurdu, Türkiyat Mecmuası, Son Havadis, Zafer, Orta Doğu, Atatürk Üniversitesi Araştırma Dergisi, Kubbealtı Akademi Mecmuası, İstanbul Enstitüsü Mecmuası, Gazi Eğitim Enstitüsü İnceleme ve Araştırma Dergisi.

ESERLERİ:

•Kusurî
•Cehennem Meyvası (Mensur Şiirler)
•Türkçe Dil Bilgisi
•Ziya Paşa
•Tevfik Fikret'in İlk Şiirleri
•Mehmet Akif
•Harabat Karşısında Namık Kemal
•Şair Şinasi
•Rönesans Çağı Cihan Edebiyatında Türk Takdirkârlığı
•Yakın Çağ Türk Kültür ve Edebiyatı üzerine araştırmalar
HAKKINDA YAZILANLAR

Kaya Bilgegil poetika sahibi bir şairdi
Ahmet Serin

Kaya Bilgegil, sadece bir edebiyatçı kimliğiyle yetinmemiş, aynı zamanda sosyal-kültürel-siyasal olaylara da kafa yormuş bir akademisyendir. Tam bu noktada, onun Yeni İstanbul gazetesinde yayımlanan ‘Kaybedilen Topraklar’ başlıklı uzun metnini anmak gerek.


Prof. Dr. M. Kaya Bilgegil söz konusu olduğunda, ilk önce şu üç hususu kayda geçmeli mutlaka:
1. M. Kaya Bilgegil, Edebiyat Bilgi ve Teorileri adlı devasa çalışmayı telif etmiş önemli bir akademisyendir.
2. O, sadeleştirilmeye çalışılan Türkçenin, muazzam bir birikime yaslanmış olan insanımızın düşüncelerini anlatmaya yetmeyeceğini görüp Osmanlıcaya dönmüş namuslu bir aydındır.
3. Yine o Cehennem Meyvası adlı şiir kitabına yazdığı kırk sayfalık “Şiir ve Mâbâdı” başlıklı makalesiyle poetika sahibi bir şairdir.

Soylu bir Arap atı olup koşturdukça yeri, göğü ve tüm ufku kaplayan o nebevi uğraş, yani düşünce (tefekkür), hayatımızdan çıkıyor sanki yavaş yavaş. Oysa biz, “Âlimin ölümü, âlemin ölümüdür.” kadim bilgisini baş tacı yaptığımız iddiasındayız hâlâ. Şunu kabul etmeli ki, başka iklimlerde zehirlenen bir narin çiçeğiz biz. M. Kaya Bilgegil de, kökü derinlerde olan o narin çiçeklerden biri. Pekâlâ, kimdir M. Kaya Bilgegil?

Sorbonne’de Lamartine üzerine doktora yaptı

M. Kaya Bilgegil, halk şairlerine yataklık eden bir memlekette, Sivas’ın Gürün ilçesinde ‘Mollavelioğlu’ namıyla bilinen bir ailenin ferdi olarak dünyaya açar gözlerini 1921 yılında. Kaya Bilgegil’in babası, daha lisede okurken yerel gazete ve dergilerde “Filozof Abdullah” ismiyle şiirler, yazılar yayımlamış biri. Cevval biri olduğu için kendisine kaymakamlık görevi verilir ama katıldığı Kurtuluş Savaşından hasta olarak döner ve 1922 yılında vefat eder, kaymakamlık görevini yapamaz. Babasını daha küçücük çocukken kaybeden Kaya Bilgegil, kısa süre sonra da annesi Zeliha Hanımı kaybederek öksüz ve yetim biri olarak kalakalır. Kaya Bilgegil, çocukluğunu dedesinin ve dayılarının himayesinde yaşayarak öğrenim hayatına başlar.
Kaya Bilgegil, ilkokulu Gürün’de, ortaokulu Sivas ve Erzurum’da okuduktan sonra lise öğrenimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamlar. Üniversite öğrenimini, İÜ, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladıktan sonra İzmit, Trabzon, Adana gibi illerde edebiyat öğretmenliği yapar. Lise öğretmenliğinden sonra Gazi Eğitim Enstitüsünde edebiyat hocalığı yapan Kaya Bilgegil, akademik çalışma yapmaya karar verir ve 1951 yılında Sorbonne’de Lamartine üzerine yaptığı çalışma ile edebiyat doktoru unvanını alır.

Bir üniversite hocası olarak Kaya Bilgegil
Paris dönüşü Gazi Eğitim Enstitüsünde bir süre daha çalışan Kaya Bilgegil,1966 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne yeni Türk edebiyatı doçenti olarak atanır. 1970 yılında profesör olan Kaya Bilgegil, bu üniversitede İslami İlimler Enstitüsünün kurucu dekanı olarak görevlendirilir.
İlgi alanı sadece edebiyatla sınırlı olmayan Kaya Bilgegil, tarih ve siyasete de ilgi duyar. Disiplinli biri olup titiz çalışmayı sevdiği için arşivlerin ve belgelerin en çok bulunduğu şehre yani İstanbul’a geçip Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde öğretim üyesi olur. Artık zamanını İstanbul kütüphanelerinde arşiv kazısı yaparak değerlendiren Kaya Bilgegil’in sağlık durumu çok fazla çalışmasına izin vermez ve Kaya Bilgegil, sağlık sorunları yüzünden 1986 yılında emekli olur. Zaten bir yıl sonra da Rahman’ın mekânına iltica eder. Vefat tarihi, 21 Ekim 1987. Kabri, Karacaahmet Mezarlığındadır.

Bir edebiyatçı olarak Kaya Bilgegil

Kaya Bilgegil, sanatkâr kimliğini amatör bir ruhla hep sürdürür ama bu kimliğinin akademisyen kimliğinin önüne geçmesine hiçbir zaman izin vermez. Nasıl ki babası daha lise öğrencisiyken şiir ve düşünce yazıları vadisinde at koşturmuşsa, Kaya Bilgegil de daha öğrenciliği zamanında hem edebiyat vadisinde gezinmiş hem de akademik çalışma yapmıştır. Onun Darendeli Saz Şairi Kusuri çalışması, daha fakülte öğrencisiyken yaptığı bir çalışmadır. Bu çalışma, onun hem kültür-edebiyatın kaynaklarını nerede aradığını, hem de nasıl disiplinli çalışma yaptığını göstermesi bakımından önemli bir çalışmadır.

Kaya Bilgegil, hem öğrencilik yıllarında ve hem de gençliğinin ilk dönemlerinde çeşitli dergilerde şiirler yayımlayan yetenekli bir şairdir aynı zamanda. Ama akademik çalışmanın hem zaman hem de disiplin istemesi, zamanla onu bir seçim yapmaya itmiş, o da akademisyenliğini öncelemiştir.
Kaya Bilgegil, kendine has bir akademisyen olduğu kadar, kendine has bir şairdir de aynı zamanda. Yayımlanan şiir kitabı Cehennem Meyvası mensur (artistik) şiir tarzında yazılmış şiirlerden oluşmuştur. Ama bu ilginç kitap kadar önemli olan bir başka şey de, Kaya Bilgegil’in bu kitabın başında yer alan makalesidir. Kaya Bilgegil, “Şiir ve Mâbâdı” başlıklı bu makalesinde, şiir hakkında düşüncelerini anlatır. Yani bu makale, aslında şiirin ne olduğu ve nasıl olması gerektiğine dair bir yazı yani poetikadır.

Müsvedde dergisinin 2009 tarihli 2. sayısında Kaya Bilgegil’in mensur şiirlerini inceleyen Serpil Akgül, Kaya Bilgegil’in lirik bir şair olarak mensur şiir türünün en yetkin örneklerinden birini verdiği tespitinde bulunmaktadır.

Bir kültür adamı olarak Kaya Bilgegil

Kaya Bilgegil, sadece bir edebiyatçı kimliğiyle yetinmemiş, aynı zamanda sosyal-kültürel-siyasal olaylara da kafa yormuş bir akademisyendir. Yaşadığı dönemin güncel olaylarını, bu olayların tarihsel sebeplerini de ortaya koyarak yorumlamış, çözüm yolları önermiştir. Düşüncelerini geniş kitlelere ulaştırmak için her türlü mecrayı kullanmış, yerel gazetelerden başlayarak günlük gazetelere, edebiyat dergilerine, akademik dergilere kadar çok geniş bir yelpazede yazmıştır. Ama o, mutlaka sanatçı naifliğinden kaynaklanan duygusallığı, memleketine âşık bir vatanseverin tavrını ve akademisyen ciddiyetini de yazılarına sindirebilmiştir. Bu da onu, ayrıcalıklı bir akademisyen, önemli bir kültür adamı, üslup sahibi bir yazar yapar. Tam bu noktada, onun Yeni İstanbul gazetesinde yayımlanan “Kaybedilen Topraklar” başlıklı uzun metnini anmak gerek. Osmanlının Rumeli’den ayrılışının hazin bir türküsü denebilecek bu metin, Kaya Bilgegil’in düzyazıdaki yetkinliğini ve irfan sahibi bir kültür adamı kimliğini göstermesi bakımından önemlidir.

Geçmişi yitirdiğimiz gibi, yakın tarihimizi, yakın tarihimizin önemli değerlerini de yitiriyoruz sanki. Göğümüzü aydınlatan kandiller, aramızdan birer birer çekiliyor ve bizler, sanki onların inşa ettiği coğrafyada yaşamıyormuşuz gibi, bir hayatı, bir toplumu inşa etme yükümlülüğümüz yokmuş gibi, hayatı alabildiğine kayıtsız bir biçimde yaşıyoruz. Bu memleketin sahici evlatlarının kandil olup yanma zamanıdır artık. Kandilin fitilini yakacak akkor ateş, hemen yanı başımızda, geçmişimizde duruyor.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bilgegil, biyografisi, hayati, kaya

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İbni Haldun ( 29.04.1328)- (23.11.1403) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:51
Fikret Türkmen hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:35
Erol Ülgen hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:29
Ali Güler hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-21-2015 19:41
Ali Birinci ( 25.08.1947) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-21-2015 19:39


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:46 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628