Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Biyografiler

Biyografiler Dünyadaki ve Türkiye'deki Siyaset, Edebiyat, Bilim, Sanat, Sinema, Tiyatro, Spor ve Müzik alanlarında kayda değer olan şahısların biyografileri ve ülke-şehir biyografileri...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Mehmet Görmez hayatı biyografisi

Biyografiler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-03-2015, 17:18   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Mehmet Görmez hayatı biyografisi

1959 yılında Gaziantep'te doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde mezun oldu. 1996'da Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere'de bulundu. 1998'de yardımcı doçent, 1999'da doçent, 2006 yılında da profesör oldu. 2001-2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi. 13.08.2003'te Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Yayınlanmış bir çok eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve İngilizce biliyor. Üçlü kararname ile Diyanet İşleri Başkanı oldu.
HABER

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Görmez

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun görev süresinin dolması üzerine yerine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i getirildi.


HABER

Cemevine ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul'daki Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevini ziyaret etti.

Görmez, Zeytinburnu Kazlıçeşme'de bulunan Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi ziyaretinde Dernek Başkanı Metin Tarhan ile görüştü. Görmez, ayrıca Tarhan ve dernek üyeleriyle yemek yedi.HABER

"Sistemin kablolarını keseceğim!"
4 Temmuz 2011

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, camilerde merkezi sistemi iptal edeceklerini belirterek, Mihraba geçen her din görevlisinin kendi sohbetini yapacağını belirtti.

Din görevlilerinden kendilerini çağın gereçlerine göre bilgilendirmeleri ve yenilemelerini isteyen Başkan Görmez, şöyle devam etti:

"Mihraba geçen her arkadaşımız kürsüye de geçecek. Hangi konuyu işleyecekse o konuda ayetler hadisler bilecek ve anlatacak. Buna hazır olunuz. Herkes bu günden itibaren bir program yapacak kendisine. Bir ayda 4 Cuma namazı hazırlamaktan aciz olan bir arkadaşımızın aslında mihraba geçme hakkını da kaybeder. Bunu açıkça söylüyorum. Mihrap görevlisi her kardeşimiz aynı zamanda kürsüden bu milleti en güzel bir şekilde aydınlatmaya ehil demektir."

Bunu çok önemsediklerini belirten Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Neden bu karar alındı. Artık merkezi sistemle, bir yerden bir çok yere konuşmaların teknoloji ile yayılmasına karşıyız. Bir yerden konuşmalar yapılıyor ve başka camilerde biz insanları konuşanı görmeden o metalik sese mahkum ediyoruz. Zaman zamanda cızırtılı seslerle insanları bizi dinlemeye mahkum etmeye başkanlık olarak bizim hakkımız yok." dedi.

Çök önemli bir süreçten geçildiğini aktaran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "İslami Fobi' gibi bir kavram şeklinde son zamanlarda insanların kalplerine bir korku salındı. Din görevlileri olarak hizmetlerimizi yerine getirirken bunu da dikkate alarak sorumluluklarımızın bilincinde hareket etmeliyiz." diyerek sözlerini tamamladı.


HABER

Kutlu Doğum Haftası'nda tema kardeşlik
11 Nisan 2012

Bu yıl 24'üncüsü düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası" , 14-20 Nisan tarihleri arasında "Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku" temasıyla kutlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Siyasi ihtirasların mezhep rengine bürünerek karşı karşıya geldiğine inanıyorum. Sorunların sebebinin sadece dini ve mezhebi olmadığını düşünüyorum. Siyasi güç tutkunları ihtirasların kendilerini mezhep kimliği arkasına saklayarak çatıştığına şahit oluyoruz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılından beri Peygamber Efendimizin Hz. Muhammed'in doğum yıl dönümleri, her yıl "Kutlu Doğum Haftası" adıyla kutlanıyor. Bu yıl da 24.'sü 14-20 Nisan tarihleri arasında "Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku" temasıyla kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, medya temsilcileriyle basın toplantısında bir araya geldi. Danimarka'daki temaslarına değinen Mehmet Görmez, "Ayağımın tozu ile Danimarka'dan geliyorum. Küresel ölçekte verdiğimiz mesajları paylaşacağım. Bölgesel ölçekte İslam dünyasını yaralayan mezhep çatışması ile karşı karşıyayız. Siyasi ihtirasların mezhep rengine bürünerek karşı karşıya geldiğine inanıyorum. Sorunların sebebinin sadece dini ve mezhebi olmadığını düşünüyorum. Siyasi güç tutkunları ihtirasların kendilerini mezhep kimliği arkasına saklayarak çatıştığına şahit oluyoruz. Bu vesile ile pek çok mümin kardeşimiz çok ciddi sıkıntılar çekiyor" şeklinde konuştu.HABER

Dinler arası diyalog olmaz
1 Haziran 2012

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "dinler arası diyalog olmaz. Dinler birbirine dönüştürülmez, din adamları dünya ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili sorunlarını tartışır'' dedi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Dinler arası diyalog konusunda ilginç tespitlerde bulundu.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Görmez, ''Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur. Yani iki farklı dinden din adamı oturup örneğin çevre ile ilgili, savaşlarla ilgili bir konuyu görüşebilir, bu diyalogdur. Ancak dinler arası diyalog olmaz. Dinler birbirine dönüştürülmez, din adamları dünya ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili sorunlarını tartışır'' dedi.

KAZAK DİN ADAMLARINA EĞİTİM

Görmez, ''Kazak din görevlilerini burada bir seviye tespit sınavına tabi tutacağız. Aldıkları puaana göre, bunları 1 ile 6 ay arasında burada ya da Türkiye'de mesleki eğitime alacağız'' dedi.

Görmez, Kazakistan Din İşleri Başkanı Lama Şerif'in, din adamlarını ehli sünnet akaidine göre yetiştirmek istediklerini, bu nedenle başka İslam ülkelerinde eğitim gören ilahiyat öğrencilerinin Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinde eğitim görmeleri konusunda destek istediğini anlatan Görmez, "Bu konuyu da Türkiye'de YÖK'le görüşeceğim" dedi. Kazakistan'ın farklı dini gruplar arasındaki diyalog çalışmasını da önemsediğini ancak bunun yanlış ifade edildiğini anlatan Görmez, ''Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur. Yani iki farklı dinden din adamı oturup örneğin çevre ile ilgili, savaşlarla ilgili bir konuyu görüşebilir, bu diyalogdur. Ancak dinler arası diyalog olmaz. Dinler birbirine dönüştürülmez, din adamları dünya ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili sorunlarını tartışır'' dedi.HABER

Diyanet, zenginleri ve belediyeleri uyardı: Gösterişli iftarlardan kaçının
17 Temmuz 2012

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Gerek ülkemizde gerekse İslam dünyasında son yıllarda ramazan ile ilgili uygulamaların özellikle ramazan bizi değil, biz ramazanı değiştirmeye kalkışıyoruz'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ramazanın en büyük gayelerinden bir tanesinin günlük hayatın koşuşturması içerisinde kendi özünü, kendi mayasını kaybeden, değişen, dönüşen insana iyi yönde yeniden değişmesini sağlamak olduğunu belirterek, ''Ancak, gerek ülkemizde gerekse İslam dünyasında son yıllarda ramazan ile ilgili uygulamaların özellikle ramazanın bizi değil, biz ramazanı değiştirmeye kalkışıyoruz'' dedi.HABER

Görmez: Dağlarda, tepelerde hilali gözeterek takvim birliğini sağlayamayız
Zaman 22 Ekim 2012

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dağlarda ve tepelerde hilali arayarak takvim birliğinin sağlanamayacağını söyledi.

Türkiye ve Suudi Arabistan'da Kurban Bayramı'nın farklı günlerde idrak edileceğini hatırlatan Görmez, "Elini alnına koyarak dağlarda, tepelerde hilal arayarak, takvim birliği sağlamak mümkün değil." dedi.

Başkan Görmez, Mekke'de düzenlediği basın toplantısında yürütülen hizmetler ve tartışmalarla ilgili bilgi verdi. Görmez, Türkiye'deki vatandaşların hac için Suudi Arabistan'da bulunan vatandaşlardan bir gün önce bayram yapacağını belirterek, şöyle devam etti: " Biz Arafat'ta iken Türkiye'de kardeşlerimiz bayram yapmış olacak. Bu çok üzücü bir durum. Bugüne kadar takvimde birlik gerçekleştirememiş olmak, bayramlarda sevinçleri paylaşamamış olmak büyük bir eksiklik. Türkiye'de bu konuda pek çok kişi soru soruyor. Sosyal medyadan her gün çok sayıda soru gönderiliyor. 'Diyanet neden susuyor' diye soruyorlar. Ben Türkiye'deyken Din İşleri Yüksek Kurulu ve Kandili ile iki önemli toplantı yaptım. Astronomi bilimiyle uğraşanlarla toplantı yaptık. Toplantıların bilgilerini birleştirdik. Her iki bilgi değerlendirildi. Bir Müslüman olarak, bir hadis hocası olarak bu toplantılarımızda bizim yanlış yaptığımıza dair en küçük ima görseydim, bayramları ilan etme yetkisi Kandilli Rasathanesi'ne verilmesine rağmen halkımızla paylaşmaktan çekinmezdik. Peygamberimizin İslam mesajını getirişinin üzerinden 14 asır geçmişti. Uluğ beyleri Ali Kuşçuları yetiştirmiş, astronomi ilmini medreselerde hadis tefsiriyle birlikte ders olarak takdir etmiş bir millet olarak, dünyadaki uzay astronomi bilgileri, Güneş'in hareket hesapları matematiksel olarak tespit edildikten sonra, insanların dağlarda tepelerde ellerini alınlarına koyarak hilali aramalarıyla takvim birliği sağlamamız mümkün değil. Birlikten bahsediyorsak bu yolla olmaz."HABER

Yeni yılımız kutlu olsun
sondevir 14 Kasım 2012

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet'in resmi web sitesinde yayınladığı mesaj ile Müslümanların yeni hicri yılını kutladı.

15 Kasım Perşembe günü Hz. Peygamber (sas)'in Mekke'den Medine'ye hicretinin 1434. yılı olacak. Ayrıca yarın Muharrem ayının da ilk günü.

Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicretin, tarihte yeni bir sayfa açtığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Hz. Ömer'in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali'nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür.
HABER

İslam Estetik ve Sanat Kongresi
28 Kasım 2013

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “VI. Dini Yayınlar Kongresi” yarın İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla gerçekleşecek ve üç gün sürecek kongrenin ana teması “İslam, sanat ve estetik” olarak belirlendi. Kongrede “İslam, sanat ve estetik” ana teması altında Dinler ve Estetiğin Keşfi, İslam Sanatının Tarihsel Serüveni, İslam ve Edebiyat, İslam ve Mimari, İslam ve Musiki, İslam ve Görsel Sanatlar, Geleneksel Türk-İslam Sanatları, Din ve Sanat Konulu Neşriyat, İslam, Sanat ve Estetik Konulu Yayıncılıkta Gelecek İçin Perspektifler gibi konular değerlendirilecek. Kongreyle eşzamanlı olarak Klasik Sanatlar Karma Sergisi de gezilebilir.
HABER

Görmez'den mezhepçilik uyarısı
14 Temmuz 2014

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez "Türkiye Sünnicilik yapıp taraf tutmamalı, sunni-şii ihtilafının bir tarafında yer almamalı" dedi. Görmez, Türkiye'nin taraf tatarak "hakem rolünü kaybetmemesi gerektiğini" söyledi.

Görmez Diyanet'in idari ve dini olarak 'çok daha özerk bir kurum' olması gerektiğini, özellikle mali özerklik için vakıfların Diyanet'e bağlanmasını istedi. "Devletten para alan değil, bağışlarla ayakta duran bir kurum olmalı" mesajı verdi.

Görmez, Diyanet'in çok tartışılan dini hayat anketinin de tamamlandığını açıklayarak, "Artık bilimsel bir gerçek; Türkiye'nin yüzde 99,2'si Müslüman. En üst kimlik ve aidiyetini Müslümanlık olarak açıklıyor" dedi.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
biyografisi, gormez, hayati, mehmet

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fikret Türkmen hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:35
Erol Ülgen hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:29
Ali Birinci ( 25.08.1947) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-21-2015 19:39
Mehmet Kaplan hayatı biyografisi Korax Yazar ve Şairlerin Biyografileri 0 09-24-2014 14:40
Karamanoğlu Mehmet Bey hayatı biyografisi Korax Asker ve Siyasetçiler 0 03-11-2013 16:19


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:37 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628