Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Biyografiler

Biyografiler Dünyadaki ve Türkiye'deki Siyaset, Edebiyat, Bilim, Sanat, Sinema, Tiyatro, Spor ve Müzik alanlarında kayda değer olan şahısların biyografileri ve ülke-şehir biyografileri...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Mehmet Akif Okur hayatı biyografisi

Biyografiler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-03-2015, 17:27   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Mehmet Akif Okur hayatı biyografisi

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İİBF, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Hegemonya Yaklaşımları Çerçevesinde Bir Dış Politika aracı olarak İnsan Hakları” başlıklı çalışmasıyla yüksek lisansını, “Hegemonya ve İmparatorluk Tartışmaları Bağlamında Irak Savaşı’nın Politikası” başlıklı teziyle de 2008’de doktorasını tamamladı. 2010 yılında Uluslararası İlişkiler Doçenti ünvanını kazandı.

2009 yılında Erasmus Öğretim Üyesi Hareketliliği Programı Çerçevesinde İtalya’da University of Foggia’da (Universita’ Delgi Studi Di Foggia) lisans üstü düzeyde ders verdi.

2009 yılında Çin’in Şangay şehrindeki Fudan Üniversitesi’ne “Dünya Düzenindeki Değişimler ve Ortadoğu” konulu konferans vermek ve görüşmeler yapmak üzere davet edildi.

Ağustos-Aralık 2010’da Georgia State University, Middle East Institute’de misafir öğretim üyesi olarak Ortadoğu üzerine çalışmalar yaptı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Uluslararası İlişkilerde Temel Kavram ve Gelişmeler, Gazi Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Türkçe ve İngilizce dillerinde Uluslararası Politika ve Uluslararası İlişkiler Teorileri derslerini verdi.

Ortadoğu ve Orta Asya Çalışmaları, Amerikan Dış Politikası ve Uluslararası Politik Ekonomi Okur’un temel ilgi alanları arasında yer almaktadır.

Uluslararası bilimsel toplantılarda sunduğu tebliğlerin yanı sıra bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

ESERLERİ:

Yeni Çağın Eşiğinden Avrasya’nın Kalbine Bakmak, Tarihten Günümüze Orta Asya’nın jeopolitiği Üzerine Düşünceler, Yesevi Üniversitesi Yayınları, 2011

Emperyalizm, Hegemonya, İmparatorluk: Tarihsel Dünya Düzenleri ve Irak’ın İşgali, A kitap, Ankara, 2010

Bostanoğlu, Burcu ve Okur, Mehmet Akif, Uluslararası İlişkilerde Eleştirel Kuram, Hegemonya, Medeniyetler ve Robert W. Cox, Gazi Kitabevi, Ankara, (2008)


iletişim:
E-mail: maokur@gazi.edu.tr
YORUM

IŞİD: Bedeviler şehrin surlarını yıkarken…
Mehmet Akif Okur
Zaman 15 Haziran 2014

Medya ağları aracılığıyla akan haber/yorumlar, binlerce yıldır kim bilir kaç kez bedevileri surları aşarken görmüş şehirlilerin dehşetine benzer ürpertileri zaman tünelinden oturma odalarımıza taşıdı.

Musul’daki konsolosluk baskınıyla nefesini ensemizde hissettiğimiz çatışma atmosferi, önümüze ciddi bir sorular yumağı koymuş vaziyette. Şu an için dikkatimizi işin daha çok acil ve aktüel kısımları çekse de, sebepleri derinlerde yatan, bugünden yarına yok olmayacak meselelerin kapımıza yığıldığını hissediyoruz. Bu yüzden, olan-biteni daha iyi anlamlandırabilmek için objektifimizi uygun bir mesafeye ayarlamaya muhtacız.

İşe, El-Kaide’nin yaşadığı önemli dönüşüm sürecinin altını çizerek başlayabiliriz. Adını, ABD’nin Ortadoğu’daki askerî varlığını arttırışına paralel biçimde 1990’larda Batı ve daha çok da Amerikan hedeflerine yönelik saldırılarla duyuran El-Kaide, bu evrede belirli bir toprak parçası üzerinde iktidar kurmaya niyetlenmedi. El-Kaide ile mücadelede ABD, birincil olarak kendi üzerinde hissettiği tehdidi bertaraf etmeye çalışırken mızrak ucu rolünü oynamakta, müttefiklerinden de mücadelesini desteklemelerini talep etmekteydi. Irak’tan çekilen ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığını küçültmesine paralel olarak El-Kaide bünyesinde yaşanan lider değişimleri yeni eğilimlere de kıvam kazandırmaya başladı. Irak, El-Kaidesi’nin kurucusu kabul edilen Zerkavi, Felluce’de Usame bin Ladin’in denemediği bir şey yaparak açıktan çatışmaya girmiş ve belirli bir coğrafya üzerinde egemenlik tesisine çalışmıştı. İşgal döneminde militan sayısı 15.000’e kadar çıkan Irak El-Kaidesi, radikal tutumları ve ABD’nin baskısı sebebiyle sünni Araplar arasında istediği etkinliğe ulaşamadı. 2008’e gelindiğinde SAHWA örgütlenmesi etrafında yaklaşık 100.000 sünni Arap milis, El-Kaide’nin karşısında konumlanmıştı. ABD’nin Irak’ı terk ettiği esnada El-Kaide’nin militan sayısının 800’e kadar indiği tahmin ediliyor.

Tüm bu süreç boyunca liderliği değişen, edindiği tecrübeler ışığında kendisini yenilemeye çalışan örgüt, “Irak İslam Devleti” adını aldı ve varlığını korudu. Irak’ta El-Kaide’nin ABD’ye karşı yürüttüğü faaliyetlerle ilgili olarak konumuz bakımından önemli bir noktaya daha işaret etmemiz gerekiyor. Suriye’nin özellikle bugün muhalefetin en kuvvetli olduğu kuzey bölgelerinden Irak’a savaşmak için gelenler, iki coğrafya arasında önemli bir ilişki sistemi kurdular. Suriye’de iç savaş çıktığında El-Kaide bu ağ üzerinden kendisini örgütledi. Irak İslam Devleti’nin lideri olan Ebubekir Bağdadi, Culani’yi El-Kaide’nin Suriye kolu olarak Nusra Cephesi’ni kurması için destekledi. Ancak, daha sonra bu iki örgüt arasında ciddi bir iktidar gerilimi yaşanmaya başladı. Bağdadi, iç savaş şartlarının devlet kurma hedefi bakımından elverişli bir zemin sağladığını gördü. Kendi örgütüne Suriye’de faaliyete geçme emrini verirken, Nusra Cephesi’nden de yeni adıyla Irak-Şam İslam Devleti’ne katılmasını istedi. Bu talebi hem Nusra, hem de merkez El-Kaide’nin liderliğini yapan Zevahiri reddetti. Yaşanan gerilim sırasında IŞİD, kâfir ilan ettiği El-Kaide ile bağlarını kopardı ve Nusra Cephesi ile savaşmaya başladı. IŞİD’in, merkez El-Kaide’nin gelir kaynaklarına, Zevahiri’yi devre dışı bırakarak erişmeyi başarması da aradaki ihtilafın önemli sebepleri arasında gösterilmektedir.

Dünya kamuoyunun kafa kesme videoları ile tanıdığı IŞİD, başta Rakka olmak üzere kontrol ettiği bölgelerde bir gün erişmeyi hedeflediği devlet otoritesi gibi davranabileceği uygun zemini buldu. Okullar, hastaneler vb. işleterek sivil nüfusun daha kolay benimseyeceği bir iktidara dönüşmeye çalışan terör örgütünün görünür başarısının ardında Suriye rejimi ile ilişkilerinin olduğuna dair sık sık dile getirilen iddialar var. Beşşar Esed’in iç savaş sırasında çıkardığı afla salıverdiği El-Kaidecilerden bazıları, bugün IŞİD’in önemli noktalarında yer alıyorlar. Irak’taki Ebu Gureyb Hapishanesi’ne yönelik baskınla serbest kalan Kaide militanları da IŞİD’e katıldılar. IŞİD, ayrıca kontrol altında tuttuğu kuyulardan çıkan petrolü rejime satıyor. Rejimin, diğer muhalif gruplara kıyasla IŞİD’le daha az çatışmaya girdiği yönündeki iddiaları da unutmamalıyız. IŞİD, hem farklı muhalif gruplarla savaşıp Şam’ın düşmanlarını yıprattığı hem de Beşşar Esed’in Batı kamuoylarını hedefleyen korku stratejisinin belkemiğini oluşturduğu gerekçesiyle eleştiriliyor. Rejimin, “ben gidersem IŞİD gelir” tehdidi, Batı müdahalesine kapıları kapattığı gibi muhalefete vaat edilen silah yardımlarını vb. de engelledi.

Suriye’deki gelişmeler ve rejimin özetlemeye çalıştığımız tutumuna ilave olarak yurt dışından muhalefet saflarında savaşmaya gelenlerin % 80 oranında IŞİD’e katıldıklarını bilmekte de yarar var. IŞİD’in bünyesinde Çin ve Kafkasya’dan Avrupa ve Amerika’ya uzanan geniş coğrafyadan gelmiş gönüllüler yer alıyor. Kimileri daha önce savaş deneyimine sahip, motivasyon düzeyi yüksek örgüt mensupları gayet nitelikli askeri techizata da sahipler. Örgüt silahlarını, yağmaladığı askeri depolardan ya da uluslararası silah kaçakçılığı ağları gibi kaynaklardan tedarik ediyor.

Dünya, Suriye’de güçlenen IŞİD’in doğduğu topraklardaki gelişmeleri ne kadar yakından izlediğini Irak seçimleri öncesinde Anbar vilayetinde gerçekleştirdiği saldırılarla fark etti. IŞİD, Felluce ve Ramadi gibi şehirlerde önemli başarılar elde etti. Üstelik örgüt, daha önceki deneyimlerinden ders çıkarmış gözüküyordu. Hakimiyeti altına aldığı bölgelerdeki diğer Sünni gruplarla çatışmadığı gibi, uzlaşma için gerekli tavırlar hususunda da kendi siciline göre hayli ileri sayılabilecek adımlar attı. Maliki yönetiminin Sünnileri sistemin dışına iten politikalarının ve Irak ordusundaki mezhep karakteri baskın yapısal dönüşümün de katkılarıyla 2007-2008’deki SAHWA-Kaide çatışmalarının kanlı hatıralarını bastırabildi. Çok tepki toplayan “uluslararası” çehresini değil de Iraklı yüzünü mümkün olduğunca ön plana alan IŞİD, sisteme yabancılaşan sünni güç odaklarıyla ittifak arayışlarında mesafe kat etti. Nitekim bunun semeresini de seçimlerin Irak’a istikrar getirmeyeceğinin anlaşılmasının ardından Musul’u hedef alarak başlattığı askeri harekat sırasında topladı. 30.000 askerin koruduğu Musul’u 800 militanın nasıl zaptedebildiğini hayretle soran dünya kamuoyu, kısa süre içerisinde eski Baasçıları, aşiretleri ve diğer silahlı grupları kapsayan bir koalisyonun IŞİD’i desteklediğini fark etti. Amerikalıların işgal yılları boyunca arayıp bir türlü yakalayamadıkları, Saddam Hüseyin’in ünlü yardımcısı ve komutanı İzzet İbrahim el-Duri’nin Musul muharebesinde IŞİD’i desteklediği haberleri, karşımızdaki manzaranın muhtemel boyutları hakkında fikir sahibi olmamızı kolaylaştırıyor.

Askeri harekata devam eden IŞİD, çözülen Irak ordusunun ardında bıraktığı boşluğu hızla doldurmaya çalışıyor. Bu esnada Irak’ın içindeki ve etrafındaki aktörler, baş döndürücü gelişmelerle değişen dengelerde kendileri için en avantajlı konumu elde etmek amacıyla hareketlenmeye başladılar. Örneğin, IŞİD’in önünden kaçan Irak ordusu sayesinde Barzani, uzun zamandır Bağdat yönetimiyle ihtilaflı bölgeler üzerinden yaşadığı sorunlara kendi lehine fiilî çözümler üretme imkanını buldu. Peşmerge birlikleri, Irak ordusunun boşalttığı Kerkük’e ve Tuzhurmatu’ya girdi. IŞİD’in Erbil’le çatışmak istemediğini beyan eden açıklamalarını da dikkate aldığımızda, Barzani’nin muhtemel bağımsızlık ilanı sırasında elde tutmak istediği coğrafyanın sınırlarını güvence altına alıp beklemeyi tercih edeceğini düşünmek mümkün. “Bağımsız Kürdistan”a giden yolun hızla temizlendiğini gören Erbil yönetimi, gücünü dağıtarak kendisini bu önemli hedeften uzaklaştıracak, Bağdat’a destek amacıyla IŞİD’le çatışmak gibi hamlelere ise kolay kolay yanaşmayacaktır.

Suriye kolu üzerinden IŞİD’le savaşan PKK da iki ana hedefi gözeterek politikasını belirlemeye çalışıyor. Hem mevcut atmosferden Barzani ile arasını düzeltecek bir ittifak çıkarmak, hem de dünyaya elindeki silahı Batı’nın ve Doğu’nun düşmanlarına karşı kullanan makul bir gerilla örgütü olduğu mesajını vermek istiyor. PKK, tam da uluslararası terör listelerinden çıkmak üzere lobi faaliyeti yürüttüğü şu sıralarda böyle bir imajdan çok fazla istifade edebilir. Bu noktada, seküler karakterinin altını çizerek namlusunu doğrulttuğu düşman, küresel sistem nezdinde PKK’nın silahsızlanmasının “kayıp” olarak görülmesini sağlarsa, Türkiye’de işleyen sürecin de bundan ciddi biçimde etkilenebileceğini kaydetmemiz gerekiyor.

PYD/YPG unsurlarının Rabia sınır kapısına yaptıkları harekat, Suriye iç savaşının diğer aktörlerinin de Irak sahnesine çıkmak için heveskar olduklarını gösteren önemli bir işaret. İran ve desteklediği örgütlerden gelen açıklamaları dikkate aldığımızda manzaranın tamamlandığını fark edeceğiz. Sivilleri silahlandırma kararı alan Maliki yönetimi, İran’ın Suriye’de başarıyla hayata geçirdiği ittifak modeline kapıyı açmış gözüküyor. ABD’nin güçlü baskısıyla karşılaşılmazsa, Hizbullah’ın Irak versiyonu sayabileceğimiz yapıların ve İran Devrim Muhafızları unsurlarının süratle arzı endam edişlerine şahit olabiliriz. İranlı yetkililerin, IŞİD durdurulamaz, Necef ve Kerbela’ya doğru ilerlerse doğrudan bir müdahalede bulunabileceklerine dair beyanlarının altını da çizmemiz lazım. İşaret ettiğimiz muhtemel senaryolar karşısında ABD’nin hangi stratejiyi izleyeceği sorusuna verilecek cevap, özetlemeye çalıştığımız denklemi kuşkusuz derinden etkileyecek önem ve ağırlığa sahip. Ancak, Obama yönetiminden şu ana kadar gelen sinyaller, Beyaz Saray’ın Suriye’deki tutumunu değiştireceğine dair mesajlar taşımıyor. Diğer büyük oyuncu Rusya da, Irak’a Suriye’yi ele aldığı parametrelerle yaklaşacakmış gibi gözüküyor.

Kaos ve çatışma sarkacının Irak’tan Suriye’ye, Suri-ye’den tekrar Irak’a vurarak gerçekleştirdiği salınım, iki ülkedeki yangını birleştirebilecek hıza ulaştı. Kimsenin telaffuz etmek istemediği büyük yangının alevleriyle yüzleşirsek, son on-onbeş yıldır türlü spekülasyonlarla etrafta dolaştırılan yeni haritaların ciddi ciddi gündeme oturduğunu da görebiliriz. Suriye ve Irak’taki gelişmeler, parçalanma tehdidinin en üst düzeyde hissedileceği bir güzergâha doğru ilerliyor. Türkiye’nin, tüm enerjisini, içerideki kutuplaşma ve çekişmelere harcamakta ısrar ettiği müddetçe, Ortadoğu’da kabaran yeni jeopolitik dalganın kazananları safında yer alamayacağını söylemeye gerek bile yok…
HABER

AMERİKAN BELGELERİNDE 12 EYLÜL DARBESİ

Konuşmacı: Doç. Dr. Mehmet Âkif Okur (Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi, Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)

Tarih: 14 Şubat 2015 - Cumartesi

Saat: 14.00

Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Salonu Balgat/Ankara
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
âkif, biyografisi, hayati, mehmet, okur

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mehmet Öz hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-03-2015 17:25
Mehmet Görmez hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-03-2015 17:18
Erol Ülgen hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:29
Ali Birinci ( 25.08.1947) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-21-2015 19:39
Mehmet Kaplan hayatı biyografisi Korax Yazar ve Şairlerin Biyografileri 0 09-24-2014 14:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:09 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628