Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Biyografiler

Biyografiler Dünyadaki ve Türkiye'deki Siyaset, Edebiyat, Bilim, Sanat, Sinema, Tiyatro, Spor ve Müzik alanlarında kayda değer olan şahısların biyografileri ve ülke-şehir biyografileri...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ahmet Vefik Alp ( 1948) hayatı biyografisi

Biyografiler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-12-2015, 22:50   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Ahmet Vefik Alp ( 1948) hayatı biyografisi

1948 yılında Istanbul Kadıköy'de dünyaya gelen Ahmet Vefik Alp, Saint Joseph Fransız Lisesi'ni bitirdikten sonra, Robert College Inşaat Mühendisliği Bölümünde yüksek öğretime başladı, aynı yıl Istanbul Teknik Üniversitesi'ne geçerek, buradan 1971 yılında 'Pekiyi' derece ile 'Mimar, 1973 yılında da yine 'Pekiyi' derece ile Yüksek Mühendis Mimar diplomalarını aldı.

Alp'in diploma çalışması olarak hazırladığı İstanbul Belediyesi Tepebaşı Kültür Merkezi projesi ile görerek yayınlanmış, yine o sırada katıldığı TC Merkez Bankası Idare Merkezi Proje Yarışmasına gönderdiği teklif banka tarafından satın alınmıştır.

Mezuniyetinden hemen sonra ITÜ Mimarlık Fakültesinde 'asistan'lığa atanan Alp, diğer taraftanda proje ve tatbikat deneyimlerine başlamış, bu arada Yüksek Denizcilik Akademisi Tuzla Kampüsü Projesini hazırlamıştır.Alp, 1977 yılında Istanbul Teknik Üniversitesi'nce Devlet hesabına Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilmiştir.

Houston, Texas, 'Rice University'de, 1978 yılında iki yabancı meslekdaşı ile beraber Houston için hazırladığı 'Şehir Merkezi'nde Sağlıksız Yapılaşma' konulu projesiyle 'Master'; 1979 da ise Mimari ve Çevre Psikolojisi alanında, insanlar, binalar ve şehirler arasındaki karşılıklı etkileşimleri, duygusal ve estetik ilişkileri inceleyen 'Aesthetic Response to Geometry in Architecture' başlıklı tez ile de 'Doktor' projelerini almış, tez çalışması birçok uluslararası organda yayınlanmıştır.Alp; ITܒdeki görevine dönmeden önce de ABD'de 3D/ International mimarlık firmasında kısa süre çalışmıştır.

1982 yılında Çevre Tasarımı Fakültesi'nin kuruluş çalışmalarına katılmak üzere Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi'ne davet edilen Alp, burada yedi yıl boyunca ders verdi ve araştırmalar yapmıştır. Üniversitenin kampüs planlama ve inşaat faaliyetlerine katılmış, bu dönemde hazırladığı projelerden bir kısmı işletmeye açılmıştır. 'Riyadh Diplomatik Beldesi'ndeki 'TC Büyükelçiliği Kompleksi ve Lojmanlar Grubu', Dhahran’da 'Rektör Dr. Dakhill Malikhanesi', Jubail Endüstri Şehrinde Villa bunlardan birkaçıdır. Medine'de Hacılar Oteli, Cidde'de Alışveriş Merkezi, Dhahran'da 'Marina ve Tatil Köyü, Taif'te Konut Yerleşmesi projeleri tamamlanmıştır.

1984 yılında doçentliğe yükseltilen Dr. Alp, 1989 da ise bütün dünyadan mimarlık, şehircilik ve çevrecilik uzmanlarını bünyesinde toplayan ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın himayesine alınan (IAA) 'International Academy of Architecture' (Uluslararası Mimarlık Akademisi) profesörlüğüne getirilmiştir

Dr.Alp, Akademi Konseyi'nin kendisini görevlendirmesi üzerine 1993 yılında Ortadoğu ve Afrika'dan sorumlu IAA Istanbul Merkezi'ni tesis etti.

ABD Texas Eyaleti 1986 yılında Dr.Alp'e 'Profesyonel Mimar lisansı' verdi. Aynı yıl Texas Mimarlar Cemiyeti üyeliğine ve bunu takiben Amerikan Mimarlar Enstitüsü üyeliğine getirildi.

Eserleriyle bir çok ödül kazanan Prof. Dr. Alp, Osmanlı Imparatorluğu'nun Arap Yarımadası ve Basra bölgesindeki mimari mevcudiyetini araştırdı. Osmanlı'nın tarihi mirasını belgeleyen "Doğu Arabistan'da Mimari Miras" adlı kitabını 1990 yılında tamamladı. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Türkiye ve Suudi Arabistan'a ilaveten Isviçre'de çalıştı, Japonya'da mimari proje çalışmaları yaptı. Turgut Özal'ın isteği üzerine, Tokyo'daki kültür merkezi ve camii projesini hazırladı. Prof. Dr. Alp, Ukrayna'daki Türk-Islam Merkezini projelendirmek üzere bu ülkeye davet edildi.

Sürpriz bir şekilde Istanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için MHP’den teklif alan Alp, o ana kadar MHP'yle tek ilişkisi Tokyo'daki Türk Kültür Merkezi projesine destek istemek için kısa bir süre önce Türkeş'i ziyaret etmiş olmasıymış. Alp;“Milliyetçilik benim mimarimde vardı” diyor.

* Prof. Dr. Alp, MHP'nin Ankara'da yapılan Genel Merkez binasını da projelendirdi.

* Politikaya MHP Istanbul Belediye Başkanı adayı olarak atılan Prof. Dr. Alp, MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

* Ayrıca MHP'li belediye başkanlarının oluşturduğu Yerel Yönetim Birimleri Derneği'nin başkanlığını yaptı. Dernek başkanı olarak MHP'nin bazı belediyelerinde çalışmalar yürüten Alp ve teknik ekibi, Erzincan şehir planını da yaptı.

* Evli iki çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, iyi derecede Ingilizce ve Fransızca, kısmen de Arapça biliyor.

* Demokratik Sol Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladı.



SÖYLEŞİ

"İstanbul Depremi Türkiye'nin sonu olabilir!"


Ünlü mimardan şok açıklamalar!..


‘İstanbul’da ciddi deprem Türkiye’nin sonunu getirir’

HABERTÜRK’e konuşan kent bilimci ve mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, “Deprem Konseyi lağvedildi, başkanının bile haberi olmadı. Sokaklara konuşlanan deprem kutuları sırra kadem bastı. Kesin park yasağı getirilen acil deprem yollarının çoğu paralı otoparka dönüştürüldü. Toplanma ve çadırkent sahaları da imara açıldı ve yapılaştı” dedi.

VAN’da geçen hafta yaşanan 5.6’lık ikinci depremin acı bilançosunun ardından, dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul’un risk altında olduğunu söylemeyen yok. Türkiye’nin önde gelen kent bilimci ve mimarlarından Prof. Dr. Ahmet Vefik
Alp ile hemVan depremini hemde İstanbul’daki olası depremve ortaya çıkacak tabloyu konuştum.

Van’daki 5.6’lık depremi ve sonuçlarını nasıl özetlersiniz?

Bu bir cinayet. Türk insanı bunu hak etmiyor. Göçebelikten yerleşik düzene geçiş sürecimizi tamamlayamadık.

Geçen yıl tadilatı yapılan Bayram Oteli’nin açılışını Vali Münir Karaloğlu yaptı. Tadilatlar denetlenmez mi?

Bina tadilatları genelde iki tiptir: Basit tamirat ve esaslı tadilat. Tamiratlar çatı aktarma, oluk tamiri, sıva, boya, kaplama gibi girişimlerdir ve ruhsata tabi değildirler. Esaslı tadilatlar yapının taşıyıcı sistemini de etkileyebilen ciddi girişimlerdir ve ruhsata bağlanmak zorundadır. Yeni bina inşa ediliyormuş gibi tadilat, proje ve hesapları onaya sunulur ve inşaat gerek belediye kontrol kadroları gerekse “Teknik Uygulama Sorumlusu” tarafından denetlenir. BayramOteli’nde nasıl bir tadilat yapıldığını bilmiyorum.

Ya Yapı Denetim Yasası?

Ölü doğmuştu. Ben o zaman rahmetli Başbakan Bülent Ecevit’in 57. Koalisyon Hükümeti’nde “Başbakan Başdanışmanı” olarak görev yapıyordum. Kontenjanından atandığımpartinin başkanı (Devlet Bahçeli) yetki vermediğinden görev yapamıyor, seyrediyordum. Yasanın 19 ilimizle sınırlandırılmasına ve kamu yapılarının denetimdışında bırakılmasına karşı çıktıysamda dinletemedim. Bu sene başında, 11 yıl sonra, yasa tümülkeye şamil kılındıysa da Van’a yetişemedi. Bu yasa başından doğru dürüst uygulansaydı Van’da iki depremde toplaminsan kaybı iki haneli rakamı geçmezdi.

Aynı Vali, 7.2’nin ardından, “Bundan sonraki artçı sarsıntılarda, ağır ve orta hasar olmayan evlerini vatandaşların kullanmasında bir sorun yok” demişti.

Telaş içinde verilmiş, bilimselliği bulunmayan bir ifade olarak değerlendirebiliriz

‘SORUMLULUK HEPİMİZE AİT’

Sizce sorumluluk kime ait? Bu ülke deprem karşısında neden acizleşir?

Başbakanlar,milletvekilleri, bakanlar, başkanlardan tutun da, şantiyedeki taşeron, demirci ustasına kadar herkesin bu acıklı tabloda belli bir ölçüde sorumluluk payı vardır. Bu projeleri yapanlar, onaylayanlar ve denetleyenler içinde öğrencilerim olabileceğini düşünüyorum. Demek ki adamgibi bina yapmasını öğretememişiz.

Van özeline dönersek.

Yapı DenetimYasası’nı gereği gibi yapamayanlar, uygulamadaki sıkıntıları gideremeyenler, Deprem Yönetmeliği’ni 1998’de gerçekçi hale getirenlerden tutun da, çöken binaların projemüellifleri, onaymercii, fenni mesullleri, belediye kontrolü, müteahhitler, ilk depremsonrası kullanılabilir raporu veren görevliler ve bina sahibi... Hepsinin belli oranda kusuru olabilir. Neticede kimse 57. Hükümet’e gidip, “KardeşimSayın Başbakanım, Sayın Bakanım, Milletvekillerim. Niçin 1999 depremlerinden sonra, adamgibi bir yasa, bir düzenleme yapmadınız?” diye soramaz. Bir iki Veli Göçer daha bulunur ve içeri atılır. Gölcük depreminde en az 100 Veli Göçer
vardı. Neredeler onlar?

Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Bugün yapılar yapmak, şehirler kurmak çok boyutlu karmaşık bir iş.Mühendislik, mimarlık, sanat, estetik, tarih ve nice disiplinlere hâkimolmak gerekir. Biz yerleşme ve yapı yapma işini hafife almışız. Yerleşmeyi henüz tam beceremiyoruz galiba. Göçebelikten yerleşik düzene geçiş sürecimizi henüz bitirememişiz. Önüne gelen de inşaatçı olmuş.

Yetkililer ön hasar tespiti yaptıklarını söylüyor. Bu ipucu veremez miydi?

Vermesi gerekirdi. Yıkılan otelde ‘cephe kaplaması olduğu için ilk depremin verdiği hasar görülemedi’ deniyor. Kardeşim, buna tavuklar bile güler. Bu riski nasıl alırsınız? En azından kritik kesimlerde kaplamayı söker, sıvayı kazır ve taşıyıcı iskeletin beton kesitlerinin durumunu görüp incelersiniz. Kronik adamsendecilik, laubalilik, ciddiyetsizlik, bilgisizlik.


‘Arama kurtarmada belirgin yol almışız’

Türkiye, sizce Van’da nasıl bir sınav verdi?

Van depremleri bana, ‘Biz adam olmayız’ dedirtti. Zemin etüdü yapılmış ve yeni deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş binaların dahi kaybedilmesi Ama arama kurtarmada kaydettiğimiz ilerleme belirgindi. Sağlık ekipleri neredeyse kusursuz çalıştı. Kutlamak lazım.

Müteahhit Ali Ağaoğlu ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik, eski imar yönetmeliğine göre yaptıkları evler olduğunu ve bu yönetmelikle teknik olarak nitelikli ev yapılmadığını söylediler. Bu bir itiraf mı?

İmar Yönetmeliği ve Deprem Yönetmeliği ayrı şeylerdir. Burada önem arz eden Deprem Yönetmeliği’dir. Eski yönetmeliğe göre yapılan yapılar tabii risk grubundadır. İstanbul’da bunlardan milyonlarca vardır. Yürürlükteki deprem yönetmeliği risk belirleyici tek faktör değildir. Riski oluşturan birçok bileşen vardır.

Nedir?

İstanbul yakın bir geçmişe kadar 2. derece deprem kuşağında kabul ediliyordu. Bu durumda bir bilimsel kusur ve sorumluluktur. Yakın bir geçmişe kadar beton
şantiyede ilkel biçimde üretiliyordu. Test edilmiyordu. Deniz kumu kullanılıyordu. Zemin etüdü yapılmıyordu.

Bunlar bir gerekçe mi?

Van’da bugün bütün bu teknik olanaklarla yapılan yapıların dahi göçmüş olması beni bitiriyor. O zaman ya bilgisizlik var ya da hırsızlık. Meslek hayatımda 40 yılı doldurdum. Akademik unvanımdan bahsetmiyorum. Ama 4 yıllık eğitimi bitiren genç bir mimar veya mühendis kardeşim de benimle aynı yetkilere sahip oluyor.

İSTANBUL İÇİN RİSK; ‘100 bin ölü, 100 milyar $’lık kayıp’

İstanbul depreme nasıl hazırlanıyor?

İstanbul’da ciddi bir deprem yaşanırsa bu Türkiye’nin sonunu getirebilir. Birleşmiş Milletler destekli Geohazards International’ın çalışmasında Dünya Deprem Ligi’nde Katmandu’dan sonra İstanbul 2’nci, İzmir 7’nci sırada gösteriliyor. Dikkatinizi çekmek istiyorum, bu skala deprem olma olasılığını veya olası deprem şiddetini göstermiyor.

Bu skala, kentleri deprem de yaşanacak kayıplara göre sıralanmış. Depremde kayıpların hacmi ülkenin gelişmişliğiyle doğrudan bağlantılı. Türkiye yapılaşma açılardan geri durumda.

İstanbul için dehşet senaryo nedir bu tabloda?

100 bin ölü, 135 bin ağır yaralı, 450 bin hafif yaralı, 60 bin ağır hasarlı bina, 115 bin orta hasarlı bina, 600 bin evsiz aile, 30 bin kutudan doğalgaz sızıntısı, 3 bin yangın, 100 milyar dolar maddi kayıp... Ayrıca Haiti depremini hatırlayalım: Büyük güçler, “Yardım edeceğiz” diye girip çıkmayabilirler. Türkiye’mizin coğrafi konumu çok hassastır ve stratejiktir. Olası İstanbul depreminde zafiyet durumumuzu değerlendirmek isteyen düşmanlarımız olabilir.

99 depreminden sonra İstanbul’da nasıl bir yol alındı?

Kâğıt üzerinde çok şeyler yapıldı. Ancak, milyonlarca gecekondu ve çürük apartman daireleri için hiçbir fiziki girişim yapılamadı. Bunlar betonarme tabutlar olarak bekliyor.

Deprem Konseyi her nedense lağvedildi.

Başkanının bile haberi olmadı. Sokaklara konuşlanan deprem kutuları sırra kadem bastı. Kesin park yasağı getirilen acil deprem yollarının çoğu paralı otoparka dönüştürüldü. Toplanma ve çadırkent sahaları olarak belirlenen alanların bir bölümü imara açıldı.

Başbakan, Van Depremi’nin ardından kentsel dönüşümle ilgili hızla hareket edeceklerini açıkladı. Başlangıç olabilir mi?

Yeni kurulan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çok yetki verildi ve çok umut bağlandı. Köklü bir mimarlık ve şehircilik reformunun gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Kadir Topbaş, İstanbul’da olası bir depremin, Van’dan çok daha farklı olacağını, “Türkiye çok diplere vurabilir” diye belirtti.

Kobe büyük bir deprem geçirdi. Belediye Başkanı şunları söyledi: “Yollar kapanıyor, iletişim susuyor. İyi bir ulaşım sisteminiz yoksa, binaların altında kaybettiğiniz insan sayısına yakın insanı zamanında yardıma gidilemediğinden kan kaybından kaybediyorsunuz.” İstanbul ulaşımının normal zamandaki durumunu düşünürsek, muhtemel bir deprem sonrası “total kaos” yaşanacağını görememek
saflık olur. Üzerinde hastaneler barındıran, yüzer adaları tartışmalıyız.

Gazete HABERTÜRK
Kutlu ESENDEMİR
14 Kasım 2011
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
1948, ahmet, alp, biyografisi, hayati, vefik

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ahmet Temir hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-12-2015 22:48
Ahmet Davutoğlu ( 1959) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-12-2015 22:43
Ahmet Ateş ( 1917)- (20.10.1966) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-12-2015 22:42
Mustafa Kamalak ( 1948) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-03-2015 17:48
Erol Ülgen hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:29


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:56 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628