Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-23-2008, 08:54   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Çocuklarda İdrar kaçırma Problemi Ve Çözümü

Çocuklarda İdrar kaçırma Problemi Ve Çözümü

Altını ıslatmaya son!
5–12 yaş arası çocukların yaklaşık yüzde 15’inde görülen altını ıslatma problemi “Biofeedback” yöntemi ile artık kolayca tedavi edilebiliyor.
Çocukların okul başarısı ve sosyal hayıtını olumsuz yönde etkileyen altını ıslatma, 12 yaş öncesi çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir problem. Normalde çocuklar gece idrar kontrolünü 4 yaşında sağlarlar, gündüz kontrolü ise daha önce sağlanır. Yapılan çalışmalarda 5 yaşındaki erkek çocukların yüzde 20’si, kızların yüzde 21’i, yaşı 12 olan erkeklerin yüzde 5’i ve kızların yüzde 4’ü hâlâ gece altlarını ıslatmaktadır. Gece-gündüz beraber idrar kaçırma oranları ise kızlarda yüzde 6, erkeklerde ise yüzde 3,8’dir.

Çocuklarda altını ıslatmanın basit bir gelişimsel problem olabileceği gibi doğuştan olan bir anatomik problemden dolayı da meydana gelebileceğini belirten Jinemed Hospital uzmanlarından Ürolog Dr. Cem Akbal, altını ıslatma ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yanıtladı.

Çocuklarda gece ya da gündüz görülen altını ıslatma kendiliğinden düzelir mi?

Çocuklarda yaşla beraber altına ıslatma problemi azalsa da iyileşmesi bazı olgularda uzun bir zaman dilimi gerektirebilir. Yalnızca uykuda altını ıslatan 5–19 yaş arasında çocukların her yıl yüzde 15’i kendiliğinden iyileşebilmektedir.

İdrar kaçırma sorununun iyileşmesi aşamasında ne gibi sorunlarla karşılaşılır?

Hem düzelemeyen hem de iyileşme sürecindeki çocuklar ve ebeveynlerinde psikolojik problemler ortaya çıkar. Bu problemle yüz yüze olan aileler öncelikle bu hastalığı kendiliğinden düzeltmeye çalışmakta ve başarılı olamamaktadırlar. Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş, hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler.

Tedavi edilemeyen çocuklarda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Yapılan çalışmalarda tedavi edilmeyen çocukların sosyal ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları görülüyor. Tedavide idrar kaçırmanın organik nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra psikolojik problemlerde ve okul başarısında hızlı bir düzelme ortaya çıkmaktadır.

“Biofeedback” terapisi ile idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılıyor?

Hastanın normalde bilmediği ve fizyolojik olan vücut aktivitelerinin bilgisayar ve benzeri aletlerle baştan öğretilmesini amaçlayan tedavi yöntemidir. Bu yöntemle hastanın yıllardır yapmış olduğu yanlış işeme davranışlarını düzeltmek ve altını ıslatmayı önlemek amaçlanır.

“Biofeedback” terapisi ile ne kadar zamanda idrar kaçırma problemi sona erer?

Çocuk yaş grubunda özellikle mesanenin idrar yapmak için kasılması ve takiben gevşemesi gereken sfinkterin gevşetilememesi durumunda 4–6 seans sonrasında tamamen normal fizyolojinin öğrenilmesini sağlar. Bu sayede mesane ve sfinkter bir uyum içinde hareket eder. Çocuk, düzelen mesane dinamiği sayesinde idrar kaçırmamaya başlar.

Biofeedback tedavisinin başarı oranı nedir?

Tedavinin başarısı işeme disfonksiyonlu çocuklarda yüzde 80 dolayındadır.

Çocuklarda idrar kaçırma problemi neden kaynaklanıyor?

Çocuklarda idrar kaçırmanın ana nedenleri çocuğun işeme eğitimini yanlış alması sonucunda ortaya çıkan disfonksiyonel işeme, mesanenin aşırı aktif ya da az aktif çalışması ve/veya mesane kapasitesinin azlığıdır.

Tuvalet eğitiminin doğru verilmemesi neden altına kaçırmaya sebep olur?

Biz buna tıp dilinde disfonksiyonel işeme diyoruz. Çocuğa yanlış işeme eğitimini velimesi sonucunda mesane boşaltma fazında mesane tabanında idrar tutmaya yarayan sfinkter ve pelvik taban kaslarını kasarak idrarını yapar. Çocuklar aralıklarla işeme ve işeme sonrası mesaneyi tam boşaltamama durumuyla karşı karşıyadır. Bu süreçte pelvik taban kasları da kasıldığından kabızlık da buna eşlik eder.

Aşırı aktif mesane sendromu nedir?

Aşırı aktif mesane sendromu, mesanenin idrarla dolmaya başladığı dönemde istemsiz olarak kasılması ve bu kasılmalar sonucunda ortaya çıkan basınç artışı nedeniyle idrar kaçırmanın gerçekleştiği durumdur.

Az aktif mesane sendromu nedir?

Az aktif mesane sendromu, mesanenin yeterince kasılamayarak idrarı boşaltamaması ve işeme sonrası mesanede idrar kalmasıyla kendine gösteren durumdur. Az aktif mesane sendromunun tedavisi daha komplike ve zordur.

Gündüz hiçbir şikâyeti olmadan sadece gece uykuda altını ıslatma problemi neden kaynaklanır?

Ailesinde gece altını ıslatma hikâyesi olması, fonksiyonel mesane kapasitesinin azlığı, ADH eksikliği ve gece uyanma problemleri belli başlı nedenleridir.

Çocuklarda altını ıslatmanın başka nedenleri var mı?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında doğumsal anomaliler, beyin ve omuriliği içine alan problemler, geçirilmiş karın içi operasyonlar çocuklarda altını ıslatmaya neden olabilir.

Çocuklarda altını ıslatma “biofeedback” terapisi dışında başka yöntemlerle de tedavi edilebilir mi?

Çocuğun işeme problemini doğru teşhis etmek ve uygun tedaviyi belirlemek gerekir. biofeedback tedavisi dışında işeme terapisi, ilaç tedavisi, nöromodülasyon, aşırı aktif mesanede mesane kasına botox uygulaması gibi yöntemlerle de idrar kaçırma sorunu tedavi edilebilir.

İşeme terapisi nedir?

İdrar kaçıran çocuklarda tuvalet alışkanlıkları ve gerekirse diyetinin de düzeltilmesini amaçlayan tedavi şeklidir.

İlaçla tedavi yapılıyor mu?

Aşırı aktif mesane nedeniyle idrar kaçıran çocuklara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu hastalıkta amaç mesanenin istemsiz kasılmalarını durdurmaktır.

İlaç tedavisine yanıt vermeyen çocuklara başka hangi tedavi uygulanıyor?

Mesane içi veya sfinktere ‘botox’ uygulaması, İlaç tedavisine cevapsız vakalarda mesanenin istemsiz kasılmalarını ve gevşetilemeyen sfinkteri gevşetmek amacıyla uygulanan bir tedavi biçimidir. Erken dönemde faydalı olmakla beraber 8–11 ay aralıklarla ilacın etkisini kaybetmesi nedeniyle tekrarlanması gerekir.

Az aktif mesaneden kaynaklanan idrar kaçırma problemi nasıl tedavi ediliyor?

Bu en az karşılaştığımız durum olmakla beraber, İkili-üçlü işeme ve gerekirse günde 4–6 kere hastanın kendisine sonda takması yoluyla tedavi edilir.

Yalnızca geceleri altını ıslatan çocuklar nasıl tedavi edilir?

Bu problemi yaşayan çocuklara uyumadan 1–2 saat önce sıvı kısıtlaması gerekir. Şekerli, kafeinli içeceklerin mesane kasılmalarını arttığı düşüncesiyle alınmaması da yararlı olur. Ayrıca ebeveynlerin geceleri belli aralıklarla çocuklarını uyandırarak idrar yaptırmaları da bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Alarm cihazları geceleri idrar kaçırma sorunun gidermekte yararlı mıdır?

Uykuda idrarın cihazla temas etmesiyle alarmın çalarak çocuğun uyanması uzun vadede başarılı bir yöntemdir. Sonuçta uyanan çocuk tuvalete giderek idrarını yapacaktır. Devamlı ebeveyn gözetimi gerektirmesi ise bu yöntemin bir dezavantaj olmaktadır

Çocuklarda altını ıslatma ile işeme bozukluğu aynı şey midir?

Çocuklarda altını ıslatma işeme bozukluğunun bir sonucudur, bununla beraber yukarıda sayılan diğer nedenlerle de altını ıslatma görülebilir. İşeme bozuklukları kendini farklı şikâyetlerle de belli eder. Zamanında teşhis ve tedavi mesane dinamiğinde tedavisi güç durumlardan korunmanın en önemli koruyucusudur. Gece-gündüz idrar kaçırma dışında aşağıdaki İBSS (İşeme Bozuklukları Semptom Skoru) deki şikâyetlerin varlığı çocuğunuzda işeme bozukluğu olabileceğini gösterebilir.

İşeme bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonu, sık ve az idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve ıkınma isteği ile beraber aralıklı idrar yapma, idrarını tam boşaltamama hissi, çömelerek veya farklı pozisyonlarda idrar tutmaya çalışma, aniden gelen idrar hissi ile tuvalete koşma ve bazen de yolda idrar kaçırma gibi belirtileri arasında sayılabilir.

Tanı aşamasında neler yapılır, bu tetkikler çocukların canını acıtır mı?

İşeme bozukluğu Üroflovmetri-EMG, böbrek ve mesane ultrasonu ile değerlendirilerek tanı konulabilir. Bu tetkiklerin tamamı çocuğunuzun canını yakmayan türden yöntemlerdir.

Alıntı : ekolay.net
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Warriorlar İçin LightFeet Kaçırma AzRaiL Knight Online Diğer Hiler-Düpe Vb 1 12-11-2008 16:51
sayı problemi eşitlik? GÜLLL Yarışmalar 5 08-29-2008 08:18
Kaçırma Alman basınında Haberci Dünyadan Haberler 1 07-14-2008 12:43
İdrar kaçırmaya 20 dakikada son Yaso Sağlık - Genel 0 06-30-2008 17:21
En Sık Karşılaşılan 8 Cilt Problemi _Seda_ Cilt Bakımı 0 04-12-2008 10:03


Şu Anki Saat: 04:34


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows