Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Cinsellik ve Cinsel Bilgiler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Vaginismus ( ilk gece-ilişkiye girme korkusu)

Cinsellik ve Cinsel Bilgiler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-13-2009, 14:38   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Vaginismus ( ilk gece-ilişkiye girme korkusu)

Vaginismus ( ilk gece-ilişkiye girme korkusu)
Psk.Tülay KÖK
VAGİNİSMUS ( İLK GECE-İLİŞKİYE GİRME KORKUSU)
Tüm korkular gibi vajinismus (ilk gece korkusu )’ da yaşayan kişiler için hayatı çekilmez kılan kokulardan biridir.Toplumumuzda oldukça yaygın olarak görülmektedir.Özellikle eğitim düzeyi yüksek kadınlarda görülmesi şaşırtıcıdır . Vajinismus, vajina kaslarının kasılarak cinsel ilişkiye olanak vermemesidir. Vajinismus da olduğu gibi fobilerin (Korkular ) tümü yaşayan kişiler açısında aşılması çok güç ,çözülmesi imkansıza yakın sorunlar olarak görülür, bu durum çözüme ulaşılmadığı taktirde kendi kendini besler ve güçlendirir, çoğu kişi bir süre sonra korktukları şeyi telaffuz etmek düşünmek bile istemez , uzaklaşmaya çalışırlar.
Cinsel soğukluk ile vajinismus arasındaki fark ; cinsel soğuklukta ilişkiye girmekten zevk alamama, vajinismus da ise zevk alma ve istek olmasına karşın zarar görme korkma , duygusu söz konusudur.
Neden kaynaklanır?
Korkular fizyolojik , anatomik yapıyla ilişkili değildir.Psikolojik tabanlıdır .Sosyal çevre ,aile , yanlış öğrenme, bilgisizlik , önyargı ,yanlış anlatımlar ,ya da sadece bilmemekle başlayan bir tedirginlik , çocukluktan kalma korkular, ayıp, günah gibi kavramlar olabilir .Tıbbi olarak kabul görmeyen kızlık zarının kalınlığı gibi yanlış bir düşünce olabilir .Bu korku zamanla içinden çıkılmaz gibi gözüken bir hale gelir Ancak bazı durumlara da bu ön yargıların ortadan kaldırılması ile kendiliğinden de ortadan kalkabilir.Korkular genelde kadının zihninde simgesel olarak aşırı büyüttüğü penisin yüzünden acı çekme parçalanma korkusudur.Hamile kalma korkusu da buna neden olan başka bir neden olabilir.
İnsanın en temel ihtiyaçlarının içinde yer alan başka bir faktör bulunmaktadır ..Bu da korunma içgüdüsü;Uğrayabileceği dışsal tehditler karşısında ki bilinçdışı olarak kendini savunmak için otomatik olarak işleyen bir mekanizmadır.
Kaybetme korkusu işin diğer bir boyutunu oluşturur.Psikolojik bir etmen olarak bu da sürecin içerisinde yer alabilir.Şöyle ki özellikle toplumumuzda bekaret bir kızın uzun yıllar taşıdığı korumak zorunda olduğu ,sadece kendinin değil gelecekteki eşi ,tüm aile ,tüm sülale ve hatta tüm insanlık için
Saklamak korumak zorunda olduğu bir hazinedir,Kişinin tüm saflığını temizliğini temsil eder,dikkat edilirse özellikle korku flimlerinde de bir bakire kız portresi vardır saf bakire temiz yüzlü ve beyazlar giymiş.Kadın olduğunda cinsel hayatı başladığında bu saflık temizlik kaybedilecek kirlenmişlik ve suçluluk hissi yerine bırakacağını bilinçaltından eşleştirebilir.Bu mekanizmaların büyük çoğunluğu bilinç altında yaşanır.gerçek sebebinin yada sebeplerinin ne olduğu konusunda yapılan psikoterapi hipnoterapi seansları ve diğer bilinçaltı yöntemler ayrıntılı olarak fikir sahibi olmamızı sağlar.

%C3%A7i%C3%A7ek1

Hipotalamus , amigdala vs gibi kullanılan teknik terimler ile anlatılmaya çalışılan nedir?
Beyinde yer alan bu ilkel beyin dediğimiz alanlar hacim olarak beynin çok küçük bir alanını tutsa da etkileri oldukça fazladır. İnsanoğlunun erken çağlarından gelen savunma mekanizması savaş ya da kaç tepkisi insanın ayakta kalma mücadelesinde insanı koruyarak tehlikelerden uzak kalmasını baş etmesinin güç olduğu durumlarda vücuda aşırı enerji yükleyerek hızla kaçabilmesi veya kendini savunabilmesi savaşabilmesi için gerekli enerjiyi sağlamıştır. Adrenalin miktarındaki artış, kaslarda sertleşme, hızlı nefes alarak kana oksijen ve şeker pompalama ve sonuç savaşmaya ya da kaçmaya hazır bir hale gelme .İşte bu mekanizma tetikleyici işledikten sonra kasılama ve kendini kapatmayı başlatan süreçtir.
Peki artık karşınıza bir aslan ,bir timsah,insan yiyen bir dinazor çıkma şansı yok(dinazor fikirli insanlar hariç), bir kedi , kelebek , asansör , kapalı yer ya da vajinismus bunlar çağdaş korkularımız
ama beynin genetik kodlaması hala savaş ya da kaç sistemiyle genetiğinden getirdiği savunma mekanizmalarını uygulamaya devam ediyor burada öncelikli işlem bu tetikleyici mekanizmanın işler hale gelmemesini sağlamak gereklidir.
Korkuları dışsal kokular dediğimiz tetikleyicisi bir olaya bir yere bir kişiye bir canlıya bir duygu ya da anıya bağlı olan korkuları psikolojik tetikleyicileri kaldırmadan çözmeye çalışmak ve buna hazırlamadan bununla yüzleştirmek ihtiyaç duyan kişiye eziyet çektirmekten başka bir şey değildir.


Peki nedir sorun ?
Sorun şudur ki; dışsal korku beynin içinde yaşanan öğrenilmiş bir olgudur,otomatik olarak verilen ilkel beyin tepkileri savunma mekanizmaları, korkuyu çözmekten uzak körükleyici ve etkilerini arttırıcı bir yapı ortaya çıkartmaktadır.Sorunu yaşayan kişinin duyduğu acıma korkusu , kasılma ve kendini kapama sonucu sertleşen erkeğin cinsel organının(penisin ) yaptığı bası acıya olan korkuyu ,zarar görme korkusunu pekiştirir.Hatta hafifi bir baskı bile büyük acı hissi uyandırabilir.Hatta bu korku öle bir hal alabilir ki çok daha önce bu aşamaya bile gelmeden ağlama ve panik şeklinde kendini gösterebilir panik atak benzeri belirtilere neden olabilir.
Bu sorun ilaçla çözülemez, sorunu yaşayan kişiye ilaç tedavisi verilmez; çünkü medikal tedavi ile çözülebilecek bir sorun değildir.
Yaşayan kişinin ve yakın çevresinin hayatını çekilmez ve içinden çıkılmaz hale sokar.Yanlış yaklaşımlar , baskı ve amatör girişimler ile çözüme ulaşılamaması çözümün zor olduğuna ya da olmadığına olan inanma isteğini körükler.Korkudan korkmak mı ? Sorunu çözmekten korkmak mı daha baskın hale gelir bilinmez hale sokar.Bunu kişi bile bir süre sonra anlayamaz.İşte kronikleşme yıllarca bu sorundan kurtulamamanın nedenlerinden bazıları bunlardır.Vajinismusu yaşayan kişi erkeklere karşı bir korku duyuyor olabilir , yaşanmış kötü bir tecrübeye sahip ,görmüş ya da duymuş olabilir(taciz,tecavüz,dayak,zorlama vs.) , bilmediğinden başlayan bir korku olabilir(temel cinsel bilgi ve eğitimleri ailesinden doğru bir şekilde almamış olabilir).Sebepleri her ne olursa olsun beynimizin içinde kişinin psikolojisinde çözülmesi gereken bir sorundur.

Genel olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

%C3%A7i%C3%A7ek2


Aslında çoğunlukla korkularının yersiz olduğunu bilirler.Temel fizyolojik gerçeklerden haberdar olsalar dahi bilmek mevcut durumu çözmeye yetmez.Kadının cinsel organı ilişki sırasında erkeğin cinsel organının büyüklüğüne göre kendisini ayarlayabilir 10 kata kadar büyüyerek küçülebilir herhangi bir zarar görmeden.Zarın kalınlığının fazla olması diye bir etmen tıbbi olarak kabul görmemektedir.Tüm kasılmalar ,bulantılar, ağlama, krizleri,acı ,dünya başına yılıyor hissi,utanma vs tamamen korkuya bağlı gelişen psikolojik hislerdir.İlişkinin başarılamaması da ayrı bir durumdur .Başarısızlık ,ümitsizlik,yetersizlik ,aşağılanma ,özgüven yetersizliği hislerine neden olabilir veya pekiştirebilir .Kişi kendinde bir eksiklik olduğu düşüncesi altında ezilebilir içine kapanabilir ya da saldırganlaşabilir.Cinsel olarak isteksiz olduğu şeklinde kendisini kandırabilir.Kızgınlık, öfke , kırılganlık, evlilik sorunları ,geçimsizlik dolayısı ile korkusundan uzaklaşma şeklinde ortaya çıkabilir.Çoğu kadın aynı korkuları doktor muayenesine gittiğinde de benzer şekilde yasar rahatsız olur ve özellikle tıbbi muayeneden uzak durur kaçar.Çözümde antidepresan ya da sakinleştirici ilaçlar cinsel istek azalması ve isteksizlik yaratmaktan başka bir işe yaramaz.Kas gevşeticiler alkol vs ile yine aynı şekilde korkuyu kaldırmak mümkün olmadığın dolayı başarısızlık yaşanır.Lokal olarak uygulanan uyuşturucu ve gevşeticiler de erkek cinsel organında uyuşmaya neden olabilir ya da ilaçsız yapılan tekrar denemelerde başarısızlık ,korkunun devamı,panik ,kasılma,bulantı ,istek azalması kesilmesi ve acı hissi tekrarlanabilir. Sorun ilk olarak beyinde psikolojide bitirilmeli korku ortadan kaldırılmalıdır. Vajinismus diğer korkular gibi bir korkudur tamamen psikolojik bir sorundur ve psikolojik yöntem gereklidir.Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Köpek korkusu olan bir kişiyi ilaç ile ya da alkol ,ile uyuşturarak ya da uyutarak eline bir köpek verelim. İlacın ya da alkolün etkisi geçtikten sonra aynı köpeği tekrara bu kişinin eline verelim .sonuç sizce ne olur? Tabiî ki korkunun geçmesi beklenemez vajinismusta da aynı durum söz konusudur.sorun kökünden çözülmedikçe kişi ilişkiye giremez. Öyle ki normal doğum yapmış olmasına rağmen hala normal ilişkiye giremeyen kadınlar vardır. Başarısızlıkla sonuçlanan tekrar deneyimlerin yıkıcı etkisini göz ardı etmemek gereklidir.
Doğru yaklaşım ; Türk toplumunda (kapalı bir toplumdur) ergenlik ile birlikte özellikle kız çocuklarında anne ve ailenin bayan büyüklerinin doğru bir şekilde bilgilendirmesi gereklidir.Çünkü toplumumuzun genelinde bunu öğrenebilecekleri başka bir yer yoktur.Gazetelerimizde çıkan komik Güzin abla yazıları da bu konularda annelerin kızlarının cinsel eğitimlerinde onları ne kadar yalnız başlarına bıraktıklarının birer göstergesidir.Böylece bu korku oluşmadan en basında bilinçli şekilde engellenmiş çok daha kısa sürede ve kolay olarak çözümlenmiş olur.

Nasıl çözülür ?

Hipnoterapi ve psikoterapi seanslarında yapılan çalışmaların tamamı korkuyu beyinde ruhsal olarak yaşandığı yerde bitirmek içindir.Temel psikolojik yaklaşımlarda hipnoz seansları içerisinde kullanılır örneğin ;
Davranışçı Terapi ‘nin bir yöntemi olan sistematik duyarsızlaştırma (korkulan bir şeyi örneğin bir kediyi ilk önce resmini göstermek ,sonra o resme dokunmasını sağlamak,sonra bir kedi filmi izletmek,daha sonra kediyi uzaktan izletmek ,yavaş yavaş yaklaştırmak , dokunmak en sonunda sevmek) Gibi farklı yaklaşımlar ve tedavi enstrümanlarının birlikte kullanımına imkan vermektedir hipoz ve hipnoterapi.
Bunun gibi daha pek çok psikolojik tedavi yöntemi psikoterapi ve hipnoterapi altında birlikte kullanılarak optimal sentezlere ulaşılır.Bu anlamda psikoloji eğitimi psikolojik teori ve terapiler mesleki hakimiyet ve tecrübe önemlidir.(örneğin:davranışçı terapi,bilişsel terapi,varoluşcu terapi,vb….)
Gerekli görüldüğü durumlarda yaş geriletmesi kullanılarak erken çağlarda çocukluk ya da ergenlik dönemlerinden kaynaklanan olumsuz hatıra ve izlenimler silme ,yüzleştirme, duygu veya anlam değiştirmek suretiyle sorunun ilk tetikleyici noktasından yola çıkarak sonuca ulaşılabilir.
Temel bilinçaltı yöntemleri ile imgesel olarak bilinçaltı düzeyde yaşananlar incelenerek bunların çözümlenmesi sağlanır.
Bilinç düzeyinde korkmanın gereksiz olduğu bilinse de bunun bilinçaltına da anlatılması bilinç altınında bunu kendi dilinde bilmesi ve kabullenmesi sağlanır.
Psikoterapi seansları psikolojik olarak bilinç düzeyinin de buna hazırlanması ,rahatlamayı gevşemeyi öğrenmesi ,özgüven oluşturulması,kabullenmesi , anlaşıldığını bilmesi gibi sorunu yaşayan kişi açısından çok önemli ihtiyaçların karşılanmasında kullanılır.
Hipnoz ve hipnoterapi seansları içerisinde tüm engellerin kaldırılmasının ardından hipnoz altında imajinasyon teknikleri kullanılır . Kişi bunu bilinçaltının ve bilincinin görmesi kabullenmesi ve yaşadığı korkunun anlamsızlığına karar vererek dışlaması neticesinde bu sorundan tamamen kurtulup geride bırakır.
Kendine ,psikoterapistine olan güven ,çözüleceğine olan inanç, çözülmesine dair istek ,doğru yöntem ve terapi
Sonuç
İnsanın altından kalkamayacağı çözemeyeceği hiç bir şey olmadığı , kokudan korkmaktan başka korkulacak bir şey olmadığıdır.
Psikolog Tülay KÖK
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
geceilişkiye, girme, ilk, korkusu, vaginismus

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kardeşiyle ilişkiye işkence Korax Yurttan Haberler 0 09-25-2009 12:01
HaREN-Gece OLdu Bak Sevdiğim Yine gece уυѕυƒ Aşk ve Sevgi Şiirleri 0 12-20-2008 16:42
Bu Gece Başıma Gelen Enteresan Olaylar Zinciri | Cumayı Cumartesiye Bağlayan Gece | Korax Dini Hikayeler 0 11-02-2008 18:17
Cinsel ilişkiye girmeyen kocaya ceza Haberci Yurttan Haberler 0 08-20-2008 15:10
İran ABD ile diplomatik ilişkiye sıcak Haberci Dünyadan Haberler 0 07-15-2008 11:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:30 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628