Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Çocuk Sağlığı ve Bakımı

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

BEBEKLERDE PİŞİK nasıl geçer şifalı bitkilerle bişik tedavisi

Çocuk Sağlığı ve Bakımı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-11-2015, 07:01   #1
 
Üyelik tarihi: Jun 2015
Mesajlar: 188
Teşekkürleri: 0
8 mesajına 10 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
nesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud of
icon37: BEBEKLERDE PİŞİK nasıl geçer şifalı bitkilerle bişik tedavisi

bebekPişiklerin tıbbi adı ''amonyak dermatiti''dir. Bu isim her şeyi açıklamaktadır. Popo, kasıklar ve dış cinsel organların çevresinde derinin amonyak ile tahrişine pişik denir. Yeni yapılmış idrarda bol miktarda üre olmasına karşın amonyak yoktur. Üre en hassas derilerde bile tahrişe neden olmaz. Ancak idrar bebeğin altında biraz beklerse belirli bakteriler üreyi amonyağa çevirir ve amonyak cildi tahriş eder.
BEBEKLERDE PİŞİK NASIL OLUŞUR?
Cildin yüzeyindeki ince, koruyucu yağ tabakası, nem ve atıklarca(idrar-gaita) geçer ve cilt tahriş olur. Bunu önlemek için eskiden bebeklerin altına, atıkları emebilecek ve cildi mümkün olduğunca kuru tutacak yaprak, toprak ve daha sonraları bezler koymuşlardır.
Pişik, Candida albicans adı verilen mantarın sebep olduğu bir durumdur. Bu mantar dışkı ve idrarın kimyasını çok sever. Bölgenin nemli ve ılık olması da mantarın çoğalması için iyi bir ortamdır.
Pişik genellikle alt bezinin bebeğin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık biçiminde ortaya çıkar. Kötüleştiği zaman kızartılı küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimdebebeğe acı veren deri değişiklikleri görülebilir. Eğer pişik enfekte olursa bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alabilir ve genişleyebilir. Küçük kırmızı döküntüler bezin temas alanının dışına çıkarak yayılabilir.
En sık görülme dönemi 9 -12 ay arası bebeklerdir. Anüs etrafında başlar, kasık kıvrımları, penis altı, testis torbası ve derisi, kızlarda büyük dudakların üzerinde kızarıklıkla yapar.
Pişikli bölgede; batma, yanma, kaşınma hisseder. Bu da sürekli bir ağlama ve huzursuzlanmaya neden olur.
BEBEKLERDE PİŞİK OLUŞMASININ NEDENLERİ
1- Alt bezin temizliğinde kullanılan deterjanlar ve diğer temizlik maddeleri, ıslak mendil kullanımıdır.Parfüm ya da diğer kimyasalları içeren değişik türdeki ıslak havlular, bebeğin cildini tahriş edebilir.
2
- Kötü hijyen
3- Özellikle ishal dönemlerinde sık dışkıya çıkması pişik oluşumunu kolaylaştırır. Aynı şekilde idrar yolu enfeksiyonlarında da sık idrar çıkışı ve idrarın değişen niteliği pişik oluşumunu arttırır.
4- Alt bezinin yeterince sık değiştirilmemesi. Bebek bezleri bebeğinizin cildi için ıslak ve sıcak bir ortam oluşturur. Cildin tahriş olmasının diğer bir nedeni de sürtünmedir. Islak ve sıcak bir ortamda, cilt sürtünmeden daha da fazla etkilenir.
5- Mantar enfeksiyonları;Tahriş olmuş deride nem ve artan ısı nedeniyle bazı mikroplar üreyebilir. Bu durumda pişikli bölge “enfekte” olur. Böyle bir durumda genellikle mantar enfeksiyonu gelişmektedir.
6- Emzirme dönemi bitişi, anne sütünden mamaya yada besinlere geçmesi, bebeğin beslenmesinin değişmesi de pişiğe neden olur.
7- Diş çıkartma dönemi, antibiyotik tedavisi dönemleri, egzama, bebek için pişiği geliştirici ortamlardır.
8- Anne sütünden geçen bazı gıdalar (domates gibi) pişiği kötüleştirebilir.
9-Çinko eksikliği, bazı kalıtımsal sistemik hastalıklar da pişiğe neden olabilir.

BEBEKLERDE PİŞİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI
1-Pişiği önlemenin ve tedavi etmenin temel kuralı bezin kapladığı alanıntemiz, kuru ve serin tutulmasıdır. Bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli, olabildiğince altı açıktutulmaya özen gösterilmeli ve mümkün olduğunca sık havalandırılmalıdır. Bebeğin altının değişimi sırasında 10-15 dakika süre ile bez bağlanmadan, bebeğin altının açık olması ve hava ile teması da oldukça koruyucudur. Bebeğin altı bağlanırken, mümkün olduğunca bel bölgesinde gevşek bağlanmalı ve havanın bez içinde dolaşması sağlanmalıdır.
2- Bebeğin kilosunauygun, doğru boyda çocuk bezi seçilmelidir. Olması gerekenden küçük olanlar bebeği sıkar ve rahatsız eder, büyük olması ise sızdırma yapar ve bebeğin poposunda rahatsızlık yaratır.
3- Her büyük tuvaletini yaptıktan sonra altı ılık suyla temizlenmelidir.
4- Bez bölgesi temizliği yaparken; ılık suya batırılmış pamuk kullanılmalıdır. Ilık, çok hafif köpürmeyen bir dezenfektan sabunla veya duru su ile yıkanıp, idrar ve dışkıdan iyice yumuşak hareketlerlearındırılmalı, yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulanmalıdır. Temizleme mendilleri kullanılacaksa bebek cildine uygun, yumuşak ve alkolsüz olmalıdır. Sabun ve şampuan üç günden sık kullanılmamalıdır. Her gün kullanılması, derinin koruyucu tabaka oluşturmasını engelleyecektir.
5- Bebeğe yeni altbezi bağlamadan önce altının iyice kuruduğundan emin olunmalıdır.
6- Altbezinin üzerine sentetik malzemeden yapılmış giysiler giydirilmemelidir.
7- Eğer kumaş alt bezi kullanılıyorsa bu bezleri yıkadıktan sonra kimyasal maddelerden ve mikroplardan arındırmak için en az 15 dakika süreyle kaynatılmalıdır.
8- Anne sütüne geçen antibiyotikler ve tüm ilaçlar bebeği etkiler. Bebekte pişik oluşumunun engellenmesi için annenin doğal besinlerle beslenmesi ve kullanacağı ilaçları uzman hekime danışmadan almaması gerekir.
9- Anne bebeğin bezini takip etmeli, idrar ve kaka rengine, sıklığına, miktarına dikkat etmelidir. Normalde bebeğin idrarı renksiz, hafif sarı olur. Yeterli beslenmeyen, yeterli sıvı almayan bebeklerinidrarı koyu sarı veya pembemsi olabilir.
BEBEKLERDE PİŞİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?
1-Pişik tedavisi sebebe yönelik olmalı ve rastgele kremler kullanılmamalıdır.2- Bebeğin pişik oluşan bölgesi sadece suyla, sabun kullanmadan iyice yıkanıp kurutulmalıdır. Bebeğin pişiği devam ediyorsa altbezinin tipi, ıslak mendiler değiştirmelidir. Eğer kullanılması gerekiyorsa son temizliğinin suyla ıslatılmış ıslak pamukla silinip sonra zeytinyağı sürülmesi gereklidir.Bazı uzmanlar, dışkı yapılmış poponun, içine 1-2 damla bebek yağı ilave edilmiş ılık su ile hafifçe yıkanmasını önermektedirler. Bu alan, daha sonra temiz, yumuşak, emici bir bez ile temizlenir.
3- Bebeğin altbezini saat başı kontrol edilip ve ıslandığı zaman hemen değiştirilmelidir. Amaç bebeğin altının kuru tutulmasıdır.
4- Eğer bebek rahatsız olmuyorsa ve hele uykudaysa ve bezini açık bırakıp havalanmasına izin verilmeli. Pişik başlamış ise havalandırma süresi daha uzun tutulmalı. Mümkünse pişik yerinin güneş görmesi sağlanmalıdır.
5- Eğer tahriş başladıysa gece de kalkıp bez değiştirilmelidir. Uyku sırasında bebeğin altını kumaş bezle bağlamak geçerli bir yöntemdir. Bu durumda bebeğin altı uykuya daldıktan hemen sonra kontrol edilmeli ve ıslaksa hemen değiştirilmelidir. Bebeklerin idrarlarını genellikle bu arada yaptıklarından bu kontrol bebeğin uykuya dalmasından hemen sonra yapılmalıdır.
6- Pişik ile mücadelede, pişiğin herhangi evresine hızla etki edebilecek bir krem kullanılabilir. Çinkooksit, A ve D vitamini içeren kremler veya vazelin kullanılabilinir. Bebeğin cildini ıslaklıktan koruyan bir bariyer oluşturur. Ancak bu krem ya da merhemleri sürmeden önce, bebeğin cildinin kuru olmasına dikkat edilmeli. Pişik kremi bebeğin kuru cildine özellikle cilt kıvrımları arasına gelecek şekilde ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Çinko oksitli kremler “yenidoğan dönemi” olarak bilinen ilk 4 hafta içinde %10-15 daha sonraki aylarda %20-40 oranında olmalıdır.
7-E vitamini kapsüllerini kırıp içindekini sürmek de iyi gelebilir.
8- Hazır bez kullanmıyorsanız, bezlerin son durulama suyuna yarım fincan sirke koyulup, iki kere durulanır ve yumuşatıcı kullanmaktan uzak durulur.
9- Pişik sorunu bunlara rağmen düzelmiyorsa, bebeğin altı temizlendikten sonra yarım saat güneş altında tutulur. ( 60 waatlık bir masa lambasını 20-30 cm mesafeden 30 dakika tutmak da yeterli olabilir )
PİŞİKTE BİTKİSEL TEDAVİLER1-En etkili yöntem saf zeytinyağını kavurup, bir kapta saklamak ve sabah akşam koruma amaçlı sürmektir.
2-Taze yoğurt bölgeye sürülürse yatıştırır ve iyileştirir. Bu şekilde pişiğin diğer bölgelere yayılması da önlenmiş olur.
3- Zeytinyağı, bademyağı, E vitamini yağı, sarımsak yağı, aloevera jeli ayrı ayrı bölgeye uygulanabilir.
4- Papatya ile demlenmiş çayla yıkanır. Sulandırılmış papatya çayı idrardaki asit oluşumunu önler. Şeker içermeyen bitkisel çaylar içilmelidir.
5- Vazelin ve mısır nişastası karıştırılarak yapılan hamur bölgeye sürülür.
6- Kızarıklık olan yere hindistan cevizi yağı ya da balık yağı sürülür.
7- Kasık otu ile çay demlenir ve spreyli bir şişeye koyularak tahriş olan yere ara sıra sıkılır.
8- Ceviz yapraklarından çay yapılarak pamuk yardımı ile tahriş olan bölgeye sürülür.
9- Yetişkinler ısırgan otu çayını içerek ve sürerek, çocuk ve bebeklerde tahriş olan bölge silinip kurulanarak kullanılır.
10- Aynısafa ve adaçayını karıştırarak yapılan çay ile sık aralıklarla pansuman yapılır. Dulavratotu çayıile bölge silinir.
11- Bölgeyi temizlerken hercai menekşe çayını kullanılır. Eğer pişiğin iltihaplı şekilde görülme durumu varsa 1 damla kadar çay ağacı yağı eklenir. Sonra bölge iyice kurulanmalıdır.
12- Arko kremi de pişik olan bölgeye maske gibi bol miktarda sürülür.
13- Karakafes veya kadife çiçeği yağıda pişik için kullanılan bitkiler arasındadır.
14- Bu bölgedeki yangıyı ve hasarı azaltmak için aynısefa kremi kullanılır.
15- Pişikli bölgeye yumurta akı sürülebilir. Çocuğun altına bez bağlamak için yumurta akının kuruması beklenir. Yumurta akı cildi rahatlatır.
16- Pudra haline getirilmiş altın mühür bitkisi. Bu pudra bez bağlamadan önce kullanılabilir.
17- Kumaştan yapılmış çocuk bezleri kullanılıyorsa, bu bezleri yıkamak için makineye birkaç damla çay ağacı yağı eklenir. Bu şekilde makinenin içini ve çamaşırları dezenfekte edilmiş olunur. Kumaş bezler daha yumuşaktır ve cildi daha az tahriş eder.
18- Bir damla lavanta ya da gül yağışeftali çekirdeği yağı ile seyreltin. Elde edilen karışım çocuğun bez bağlanılan yerine sürülür. Bu şekilde isilik oluşumu da önlenmiş olunur.
Pişik tedavisi amacı ile pişikli bölge için ister karakafes, ister kadife çiçeği yağı veya merhemi sürülebilinir. Bu tür pişik vakalarında merhemler suyla karışmadıkları için kremlerden daha iyi ve etkili bir tedavi sunmaktadır.

EVDE PİŞİK KREMİ YAPIMI
Kremin Kullanım Alanları:
-Pişik önleyici olarak her bez değişiminde bebeğin poposuna,
-Kırmızı pişiklerde bebeğin kızaran yerlerine bolca,
-Yenidoğanlarda oluşan tüm bedendeki cilt kuruluklarında,
-Bebeğinizi ilk katı mamalarla tanıştırırken ağzının etrafında oluşacak besin alerjisi kızarıklıklarına karşı yemekten hemen önce ağız etrafına,
-Anne ve babaların eline yüzüne nemlendirici olarak sürülebilir.

Malzemeler: -1 bardak naturel sızma zeytin yağı (tercihen organik, kimyasal işlem görmüş riviera değil)
-¼ bardak oranında balmumu (kolay erimesi için bıçakla kazınmış)
-Kremi koymak için kapaklı cam kap veya ufak kavanoz
Balmumu aktardan alabilir ya da petek balı süzüp yıkayıp kullanılabilir.

Kremin yapımı: Zeytinyağı ufak bir çelik tencereye koyulur. İçine balmumu koynur. Isıtmaya başlanır. Balmumu eridiğinde hemen sıcakken cam kaba dökülür. Balmumu zeytinyağı henüz kaynamadan eriyecektir. Eğer gerçek petek kullanılırsa o zaman kremi çay süzgeci ile süzerek kaba aktarılır. Katılaşması beklenir. Krem hazırlanmış olur. Kaplarda katılaşan balmumu kaynar su ile akıtılır.

Krem ne çok katı ne çok sulu olmalıdır. Denemeler sonucunda jölenin biraz katı formu en kolay sürülen ve kullanılanıdır. Eğer çok katı olursa tekrar bir bıçakla kaptan ısıtma kabına alın. Biraz daha zeytinyağı koyulup ısıtılır. Çok sulu olursa biraz daha balmumu ekleyip ısıtılır.

Kremin uygulaması: Pişik olmaması için her bez değişiminde ufak bir miktar popoya, bezin sıktığı iz yapan yerlere sürülür. Bir yarım su bardağı krem 3-4 ay kulanılır.
Pişiklerde bolca pişik bölgesine sürülür, genelde bir gecede kızarıklığa iyi gelir.

Kremin saklanması: Zeytinyağının ömrü kadar buzdolabında kapağı kapalı olarak rahatça saklanabilir.

Doğal Pişik Pudrası:
1 kahve fincanı talk pudrası
1 çorba kaşığı öğütülmüş ada çayı
1 çorba kaşığı öğütülmüş papatya
1 çorba kaşığı öğütülmüş ebegümeci
Hazırlanışı: Otlar iyice un haline getirilir ve pudrayla karıştırılarak sürülür.

Bebeklerde Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Pişik kremleri renksiz ve parfümsüz, yumuşak kıvamlı olmalıdır. Bu kremler her bez değiştirildiğinde kullanılmalıdır. Fazla bastırılmadan, ince tabaka halinde sürülmelidir. Kalın tabaka temizlemeyi zorlaştırır. Pişik kremleri kız bebeklerde cinsel organın iç bölümüne sürülmemelidir. Genellikle çinko oksitli kremler tercih edilmeli, ancak dirençli pişik vakalarında düşük güçte hidrokortizonlu kremler ve eğer mantar enfeksiyonu da varsa mantar ilaçları ile birlikte kullanılmalıdır. Bu tür ilaç içeren kremler hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü kortizon içeren kremler eğer bebeğe uygun türde değilse deriden emilip kana karışarak böbrek üstü bezlerde yetmezliğe dahi neden olabilir.

Pişik Ve Mantarı Karıştırmayın!
Bebeklerde, pişik üzerinde mantar enfeksiyonu oluşabilir. Özellikle antibiyotik kullanan bebeklerde,kortizonlu krem kullanımı sonrası, mantar enfeksiyonları daha sık görülür. Sıcak ve nem de mantar enfeksiyonu olasılığını artırır. Pişikte mantar enfeksiyonu olduğu zaman parlak kırmızı renkli ve nemli pişik alanının çevresinde küçük, kırmızı serpinti şeklinde çevre döküntüleri olur. Yani belirtilerin kenarında küçük kırmızı benekler görülür ve pişik alanı çevreye doğru genişler.
Pişiklere gereksiz yere mantar ilaçları kullanımı sakıncalıdır hatta bazen yan etki de yapabilir. Mantar kremleri ve kortizon içeren kremler doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
Bakteri enfeksiyonuna bağlı olduğu düşünülen pişiklerde ise doktor bebeğe ağızdan alınan antibiyotik tedavisi uygulayabilir.
Alerjik reaksiyonlar için topikal steroid krem ya da merhem pişiği hafifletebilir.
Ne Zaman Doktora Gitmeli?
- Yukarıdaki tedavi önlemlerini bir haftadır uygulandığı halde durumda herhangi bir düzelme görülmüyorsa pişik ciddiye alınmalıdır.!
- Pişik ilerledikçe cilt, daha parlak kırmızı bir renk alır, kasıklar da kızarır, kırmızı alanlardan odaklanan yuvarlak kırmızı lekeler sağlam ciltte de görülür. Çok ağrılı hale gelir, kaşıntı olabilir. Özellikle pişik kremlerine rağmen 3-4 gün devam eden olgularda, maya veya mantar enfeksiyonu düşünülmelidir.
- Eğer pişik alanlarında sivilcemsi yapılar, küçük kabarcıklar görülüyor ise mikrobik enfeksiyonlar düşünülmelidir.
- Pişik bebek henüz 6 haftalık iken ortaya çıkarsa,
- İçi su dolu kabarcıklar ve küçük yaralar oluşmuşsa,
- Bebeğin ateşi varsa,
- Bebek kilo kaybediyor veya her zamanki kadar yemiyorsa,
- İçi su veya iltihap dolu büyükçe kabartılar meydana çıkmaya başlamışsa,
- Kırmızı döküntüler kollara yüze veya saçlı deriye doğru yayılıyorsa pişik ciddiye alınıp doktora gidilmelidir.

NOT:
1-Her zaman pişiğin oluşumunu önlemek tedavi etmekten daha kolaydır.
2-Talk pudrası, günümüzde çocuk sağlığı uzmanlarınca önerilmemektedir.
nesrin67 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bebeklerde, bisik, bitkilerle, geçer, nasil, pİsİk, sifali, tedavisi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanır Sevgi Magazin & Dedikodu 0 06-18-2015 16:58
Facebook a virus bulasti nasil temizlerim faceye virus bulasti nasil temizlerim Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-26-2014 18:33


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:23 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628