Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Çocuk Sağlığı ve Bakımı

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Çocuklarda İdrar kaçırma Problemi Ve Çözümü

Çocuk Sağlığı ve Bakımı


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 08-23-2008, 08:54   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Çocuklarda İdrar kaçırma Problemi Ve Çözümü

Çocuklarda İdrar kaçırma Problemi Ve Çözümü

altiniislat190 trans trans trans trans trans trans trans Altını ıslatmaya son!
5–12 yaş arası çocukların yaklaşık yüzde 15’inde görülen altını ıslatma problemi “Biofeedback” yöntemi ile artık kolayca tedavi edilebiliyor.
Çocukların okul başarısı ve sosyal hayıtını olumsuz yönde etkileyen altını ıslatma, 12 yaş öncesi çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir problem. Normalde çocuklar gece idrar kontrolünü 4 yaşında sağlarlar, gündüz kontrolü ise daha önce sağlanır. Yapılan çalışmalarda 5 yaşındaki erkek çocukların yüzde 20’si, kızların yüzde 21’i, yaşı 12 olan erkeklerin yüzde 5’i ve kızların yüzde 4’ü hâlâ gece altlarını ıslatmaktadır. Gece-gündüz beraber idrar kaçırma oranları ise kızlarda yüzde 6, erkeklerde ise yüzde 3,8’dir.

Çocuklarda altını ıslatmanın basit bir gelişimsel problem olabileceği gibi doğuştan olan bir anatomik problemden dolayı da meydana gelebileceğini belirten Jinemed Hospital uzmanlarından Ürolog Dr. Cem Akbal, altını ıslatma ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yanıtladı.

Çocuklarda gece ya da gündüz görülen altını ıslatma kendiliğinden düzelir mi?

Çocuklarda yaşla beraber altına ıslatma problemi azalsa da iyileşmesi bazı olgularda uzun bir zaman dilimi gerektirebilir. Yalnızca uykuda altını ıslatan 5–19 yaş arasında çocukların her yıl yüzde 15’i kendiliğinden iyileşebilmektedir.

İdrar kaçırma sorununun iyileşmesi aşamasında ne gibi sorunlarla karşılaşılır?

Hem düzelemeyen hem de iyileşme sürecindeki çocuklar ve ebeveynlerinde psikolojik problemler ortaya çıkar. Bu problemle yüz yüze olan aileler öncelikle bu hastalığı kendiliğinden düzeltmeye çalışmakta ve başarılı olamamaktadırlar. Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş, hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler.

Tedavi edilemeyen çocuklarda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Yapılan çalışmalarda tedavi edilmeyen çocukların sosyal ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları görülüyor. Tedavide idrar kaçırmanın organik nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra psikolojik problemlerde ve okul başarısında hızlı bir düzelme ortaya çıkmaktadır.

“Biofeedback” terapisi ile idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılıyor?

Hastanın normalde bilmediği ve fizyolojik olan vücut aktivitelerinin bilgisayar ve benzeri aletlerle baştan öğretilmesini amaçlayan tedavi yöntemidir. Bu yöntemle hastanın yıllardır yapmış olduğu yanlış işeme davranışlarını düzeltmek ve altını ıslatmayı önlemek amaçlanır.

“Biofeedback” terapisi ile ne kadar zamanda idrar kaçırma problemi sona erer?

Çocuk yaş grubunda özellikle mesanenin idrar yapmak için kasılması ve takiben gevşemesi gereken sfinkterin gevşetilememesi durumunda 4–6 seans sonrasında tamamen normal fizyolojinin öğrenilmesini sağlar. Bu sayede mesane ve sfinkter bir uyum içinde hareket eder. Çocuk, düzelen mesane dinamiği sayesinde idrar kaçırmamaya başlar.

Biofeedback tedavisinin başarı oranı nedir?

Tedavinin başarısı işeme disfonksiyonlu çocuklarda yüzde 80 dolayındadır.

Çocuklarda idrar kaçırma problemi neden kaynaklanıyor?

Çocuklarda idrar kaçırmanın ana nedenleri çocuğun işeme eğitimini yanlış alması sonucunda ortaya çıkan disfonksiyonel işeme, mesanenin aşırı aktif ya da az aktif çalışması ve/veya mesane kapasitesinin azlığıdır.

Tuvalet eğitiminin doğru verilmemesi neden altına kaçırmaya sebep olur?

Biz buna tıp dilinde disfonksiyonel işeme diyoruz. Çocuğa yanlış işeme eğitimini velimesi sonucunda mesane boşaltma fazında mesane tabanında idrar tutmaya yarayan sfinkter ve pelvik taban kaslarını kasarak idrarını yapar. Çocuklar aralıklarla işeme ve işeme sonrası mesaneyi tam boşaltamama durumuyla karşı karşıyadır. Bu süreçte pelvik taban kasları da kasıldığından kabızlık da buna eşlik eder.

Aşırı aktif mesane sendromu nedir?

Aşırı aktif mesane sendromu, mesanenin idrarla dolmaya başladığı dönemde istemsiz olarak kasılması ve bu kasılmalar sonucunda ortaya çıkan basınç artışı nedeniyle idrar kaçırmanın gerçekleştiği durumdur.

Az aktif mesane sendromu nedir?

Az aktif mesane sendromu, mesanenin yeterince kasılamayarak idrarı boşaltamaması ve işeme sonrası mesanede idrar kalmasıyla kendine gösteren durumdur. Az aktif mesane sendromunun tedavisi daha komplike ve zordur.

Gündüz hiçbir şikâyeti olmadan sadece gece uykuda altını ıslatma problemi neden kaynaklanır?

Ailesinde gece altını ıslatma hikâyesi olması, fonksiyonel mesane kapasitesinin azlığı, ADH eksikliği ve gece uyanma problemleri belli başlı nedenleridir.

Çocuklarda altını ıslatmanın başka nedenleri var mı?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında doğumsal anomaliler, beyin ve omuriliği içine alan problemler, geçirilmiş karın içi operasyonlar çocuklarda altını ıslatmaya neden olabilir.

Çocuklarda altını ıslatma “biofeedback” terapisi dışında başka yöntemlerle de tedavi edilebilir mi?

Çocuğun işeme problemini doğru teşhis etmek ve uygun tedaviyi belirlemek gerekir. biofeedback tedavisi dışında işeme terapisi, ilaç tedavisi, nöromodülasyon, aşırı aktif mesanede mesane kasına botox uygulaması gibi yöntemlerle de idrar kaçırma sorunu tedavi edilebilir.

İşeme terapisi nedir?

İdrar kaçıran çocuklarda tuvalet alışkanlıkları ve gerekirse diyetinin de düzeltilmesini amaçlayan tedavi şeklidir.

İlaçla tedavi yapılıyor mu?

Aşırı aktif mesane nedeniyle idrar kaçıran çocuklara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu hastalıkta amaç mesanenin istemsiz kasılmalarını durdurmaktır.

İlaç tedavisine yanıt vermeyen çocuklara başka hangi tedavi uygulanıyor?

Mesane içi veya sfinktere ‘botox’ uygulaması, İlaç tedavisine cevapsız vakalarda mesanenin istemsiz kasılmalarını ve gevşetilemeyen sfinkteri gevşetmek amacıyla uygulanan bir tedavi biçimidir. Erken dönemde faydalı olmakla beraber 8–11 ay aralıklarla ilacın etkisini kaybetmesi nedeniyle tekrarlanması gerekir.

Az aktif mesaneden kaynaklanan idrar kaçırma problemi nasıl tedavi ediliyor?

Bu en az karşılaştığımız durum olmakla beraber, İkili-üçlü işeme ve gerekirse günde 4–6 kere hastanın kendisine sonda takması yoluyla tedavi edilir.

Yalnızca geceleri altını ıslatan çocuklar nasıl tedavi edilir?

Bu problemi yaşayan çocuklara uyumadan 1–2 saat önce sıvı kısıtlaması gerekir. Şekerli, kafeinli içeceklerin mesane kasılmalarını arttığı düşüncesiyle alınmaması da yararlı olur. Ayrıca ebeveynlerin geceleri belli aralıklarla çocuklarını uyandırarak idrar yaptırmaları da bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Alarm cihazları geceleri idrar kaçırma sorunun gidermekte yararlı mıdır?

Uykuda idrarın cihazla temas etmesiyle alarmın çalarak çocuğun uyanması uzun vadede başarılı bir yöntemdir. Sonuçta uyanan çocuk tuvalete giderek idrarını yapacaktır. Devamlı ebeveyn gözetimi gerektirmesi ise bu yöntemin bir dezavantaj olmaktadır

Çocuklarda altını ıslatma ile işeme bozukluğu aynı şey midir?

Çocuklarda altını ıslatma işeme bozukluğunun bir sonucudur, bununla beraber yukarıda sayılan diğer nedenlerle de altını ıslatma görülebilir. İşeme bozuklukları kendini farklı şikâyetlerle de belli eder. Zamanında teşhis ve tedavi mesane dinamiğinde tedavisi güç durumlardan korunmanın en önemli koruyucusudur. Gece-gündüz idrar kaçırma dışında aşağıdaki İBSS (İşeme Bozuklukları Semptom Skoru) deki şikâyetlerin varlığı çocuğunuzda işeme bozukluğu olabileceğini gösterebilir.

İşeme bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonu, sık ve az idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve ıkınma isteği ile beraber aralıklı idrar yapma, idrarını tam boşaltamama hissi, çömelerek veya farklı pozisyonlarda idrar tutmaya çalışma, aniden gelen idrar hissi ile tuvalete koşma ve bazen de yolda idrar kaçırma gibi belirtileri arasında sayılabilir.

Tanı aşamasında neler yapılır, bu tetkikler çocukların canını acıtır mı?

İşeme bozukluğu Üroflovmetri-EMG, böbrek ve mesane ultrasonu ile değerlendirilerek tanı konulabilir. Bu tetkiklerin tamamı çocuğunuzun canını yakmayan türden yöntemlerdir.

Alıntı : ekolay.net
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
Çocuklarda, çözümü, kaçırma, problemi, ve, İdrar

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Warriorlar İçin LightFeet Kaçırma AzRaiL Knight Online Diğer Hiler-Düpe Vb 1 12-11-2008 16:51
sayı problemi eşitlik? GÜLLL Yarışmalar 5 08-29-2008 08:18
Kaçırma Alman basınında Haberci Dünyadan Haberler 1 07-14-2008 12:43
İdrar kaçırmaya 20 dakikada son Yaso Sağlık - Genel 0 06-30-2008 17:21
En Sık Karşılaşılan 8 Cilt Problemi _Seda_ Cilt Bakımı 0 04-12-2008 10:03


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:00 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628