Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Çocuk Sağlığı ve Bakımı

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Çocuklarda görülen şeker hastalığı ile ilgili soru ve cevaplar

Çocuk Sağlığı ve Bakımı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-22-2009, 10:27   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Çocuklarda görülen şeker hastalığı ile ilgili soru ve cevaplar

Çocuklarda görülen şeker hastalığı ile ilgili soru ve cevaplar

Sadece insülin değil, keton da şeker hastası çocuklar için büyük tehlike... Ceyda gibi yüzlerce çocuk bir sabah aniden keton komasına girebiliyor. Prof. Dr. Hülya Günöz, diyabetli çocuklar için ketonu anlattı...


68466859375026c49f

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Büyüme-Gelişme ve Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Günöz, çocuklarda görülen şeker hastalığı ile ilgili soruları yanıtladı.

Kan şekerini düzenli ölçen ve diyetine uyan bir çocuğun komaya girme riski nedir?
Diyabet hastalarının bir enfeksiyon veya ani hastalığa yakalanmamaları çok önemlidir. Kan şekerini düzenli ölçen, rejimine uyan, kendine düzenli insülin iğnesi yapan diyabetli bir çocuğun bile, herhangi bir hastalık sırasında soğuk algınlığı ve enfeksiyon gibi durumlarda vücudunda insülin eksikliği oluşabiliyor. Buna bağlı keton artışı yüzünden çocuk komaya girebiliyor.

VÜCUDA ENERJİ GEREK
Keton nedir? Çocuğa ketonu öğretmek lazım mı?
Tabii ki; evet... Eğer diyabet hastasıysanız 'keton' kelimesini bilmeniz çok önemli! Tip 1 diyabetli hastalar için, ketonlar hakkında bilgi sahibi olmak hasta geçirilen günlerde hayatınızı kurtarabilir. Ketonlar, vücut enerjisi için yağ hücrelerini parçaladığında oluşur. Bu olay, vücudunuz enerji için şeker yerine yağ kullanmaya başladığında meydana gelir. Aşırı miktarda keton oluşumu, vücuttaki hassas kimyanın bozulmasına ve kişinin diyabetik komaya girmesine neden olur.

SUSUZ KALMASIN!
Peki keton ölçümü ne zaman yapılmalı?
Çocuk; bir enfeksiyon veya nezle nedeniyle hasta olduğunda, duygusal veya fiziksel anlamda stres altındaysa, kandaki glukoz düzeyi sürekli yüksekse ki; bunun seviyesi 250 mg/dL'den yüksektir, bu durumda keton testi yapılır.

Diyabetik komanın belirtileri neler?
Çocuklarda, derin ve hızlı nefes alıp-verme, karın ağrısı, kusma, aşırı halsizlik, dalgınlık ve uyuklama halidir. Diyabette en önemli şey; susuz kalmamaktır. Onun için çocuğa bardak bardak su içirin. Kandaki asiditenin önlenmesi için çocuğa maden suyunun içirilmesi gereklidir; ama şekerli ve meyveli olmayanlardan tercih edin! Eğer çocuk kusmaya başlamışsa artık durum dönüşü olmayan bir noktaya gelmiş demektir.

Ne sıklıkla kan şekeri ölçümü yapılmalı?
Açlık ve toklukta kan şekeri ölçümü günde en az altı-yedi kez kan şekeri ölçülmelidir. Gerektiğinde saat 03.00'te bile ölçülebilir.

Kan şekerinin dengede olması için öneriler nelerdir?
Diyabetli bir hasta için kan şekerinin dengede olması çok önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenme ile egzersiz; diyabetli bir hastanın asla ihmal etmemesi gereken unsurlardır. Hasta ve çevresindekiler, kan şekerini yükselten nedenleri çok iyi bilmeli, böyle bir durumla karşılaştıklarında duruma hemen müdahale edebilmelidirler

CEYDA ALTI YAŞINDAYKEN BABAANNESİ GİBİ HASTA OLDU
Kızım altı yaşındaydı. Bir sabah kalktığımızda kendinde değildi; baygındı, konuşamıyordu. Hastaneye kaldırdığımızda keton komasına girdiğini söylediler. Keton nedir, hiç bilmiyorduk. Diyabet hastalığı nedeniyle keton komasına girdiğini söylediler. İnanamadık... Babaannesi diyabet hastasıydı. 'Altı yaşında bir kızda diyabet olur mu?' derken, bu hastalıkla yaşamayı öğrendik. Ceyda şimdi dokuz yaşında. Dört yıl içinde diyabetin ne olduğunu öğrendi. Ceyda ölçümlerini artık kendisi yapıyor. (Emine Kayaoğlu)

KETONU KANDAN ÖLÇÜN!
Keton, şeker gibi evden de takip edilebilir mi? Ölçme yöntemi nedir?
Bunun için keton ölçüm aletleri var. Yaygın olarak keton, idrarda ölçülür. Ama kanda keton ölçümü; daha hızlı sonuç verir. Bu yüzden hastalara kandan ölçüm yapmalarını öneriyoruz. Eğer çocuğun kan şekerini, günde iki kere, 300 mg üzerinde bulduysanız; yarım saat sonra bir kez daha ölçün!

SGK HER ŞEYİ KARŞILAR MI?
Diyabet kontrolü için çocuğun hayat boyu kullandığı ürünleri SGK karşılıyor mu?
Tip 1 Diyabet tanısı alan bir çocuğun düzenli kan şekeri kontrolü için tabii ki öncelikle insüline ihtiyacı vardır. Ayrıca kan şekeri ölçüm cihazına, kan şekeri ölçüm stribine, ölçümde parmak delmek için kullanılan iğnelere ve keton ölçüm stribine gerek vardır. Bugün için SGK hastaya heyet raporu çıkartıldıktan sonra insülinleri üstelik tüm tipleri karşılanır. Ayda 150 tane kan şekeri ölçüm striplerini ve yılda 50 tane keton ölçüm stripleri SGK tarafından karşılanır. Yine kan şekeri düşüklüğünde kullanılan Glukagon iğnesi de sosyal güvence kapsamındadır. Kan şekeri ölçümünde parmak delmek için kullanılan lanset denilen iğneleri ise SGK tarafından karşılanmıyor. İnsülin pompası kullanan hastalar için ise SGK, cihaz ücretinin çoğunu ödemek zorunda. Hasta katkı payı ise yaklaşık 1000 lira. İnsülin pompası infüzyon seti için ise hasta katkı payı yaklaşık ayda 80 lira.

OKUYAN ÖLÇEBİLİR
Çocuk kaç yaşından itibaren kendi kan şekerini ölçebilir, insülin yapabilir?
Tip 1 Diyabetli bir çocuk okuma yazma öğrendikten ve cihaz kullanımı ile ilgili eğitim aldıktan sonra kendi kan şekerini ölçebilir ve kendi kendine insülin yapabilir.

MUTLAKA DİYABET GÜNLÜĞÜ TUTUN!
Diyabet körlüğe yol açar mı, diyabetli çocuklar, ileride böbrek hastası olur mu?
Diyabet iyi kontrol edildikçe, çocuğun komplikasyon gösterme oranı da o ölçüde azalıyor. Bir çocukta insülinin yeterli olup olmadığına, günlük kan şekerine bakarak anlıyoruz. Şeker hastası olan miniklerin mutlaka diyabet izleme defterinin olması lazım. Çocukta bir ateşlenme varsa, bir streslenme mevcutsa, bu değişikliklerin de mutlaka not edilmesi gerekir. Ayrıca hemoglobin A1 ve C dediğimiz üç aylık kan şekeri ortalamasını gösteren bir değerlendirmemiz var. Diyabetlilerin her üç ayda bir kan şekerlerini ölçtürmeleri ve bu değerlere de baktırmaları gerekiyor.

TEDAVİ EKİBİ KURUN
Çocuğa şeker hastası tanısı konduktan sonra bu hastalığın takip ve tedavisi nerede yapılmalı?
Çocuk hastalar hem diyabeti hem de çocuğu bilen merkezler tarafından tedavi edilmeli. Tek başına diyabeti bilen merkez, çocuk konusunda yeterli bilgi birikimi yoksa başarılı olamaz. Çocukların, çocuk endokrin uzmanlarının bulunduğu merkezlerde takip edilmesi önemlidir. Tabii, diyabet takibi sadece endokrin uzmanı ile sınırlı değildir. Diyabet konusunda çocuğu bilgilendirecek bir diyabet hemşiresine ve bir diyetisyene ihtiyaç vardır. Kronik olması nedeniyle sürekli enjeksiyon yapılması, çocukların her şeyi yemek istemesi de, hastalığın psikolojik boyutudur.

ERGENLİKTE SABAH KOMASINA DİKKAT
Vücutta insülin eksikliği, çocuğunuzun hasta olduğu bir dönemde, nezle ve gripken, insülin dozunu artırmadığınızda ya da ergenlik dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Küçük çocuklarda bulantı ve kusma, ketonların arttığını gösteren ilk belirtilerdir.

Çocuk yatmadan önceki insülin enjeksiyonu unutulursa, sabah bulantı ve kusma ile uyanır. Kusan bir diyabetli çocukta insülin eksikliğinden ve ketonların artmasından şüphe edilmelidir.

Keton değerleri ölçülüp, kontrol altına alınmadığında sonuç; baygınlık ve komadır
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-22-2009, 10:27   #2
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Diyabetli çocuk kendinin hem doktoru hem hemşiresi

Diyabetle erken yaşta tanışan çocuklar, diyabetle yaşamayı öğreniyor. Kendi kendine bakım bilgisi edinen çocuklar; kan şekeri düzeylerini izlemeyi, sosyal yaşamda kendine güvenmeyi ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi gayet iyi başarıyor.

evhanimikucukcocuk

Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, diyabetik çocukların hastalıklarıyla ilgili takipleri kendilerinin yaptığını belirtti...

Aileler çocuklarının yaptığı kontrollere güvenmeli mi, kendileri de kontrol yapmalı mı?
Aileler ile çocukların arasındaki güvenlik ilişkisine bağlı olarak bu durum değişir. Zaman zaman annebabalar çocuklarına hissettirmeden kan şekeri ölçüm cihazlarındaki sonuçları kontrol etmeli. Bazen çocuklar, kan şekerleri yüksek olsa bile normalmiş gibi kayıt tutarak ailelerinden gelecek tepkiyi önleyebileceklerini sanırlar.

Ailede şeker hastalığı varsa; kilolu çocuktan şüphelenilmeli mi?
Özellikle çocuklarda kilo, günümüzde birçok sağlık problemini gündeme getirmektedir. Bunların içerisinde en önemlisi şişmanlığa bağlı çocuklarda görülen Tip 2 diyabettir. Dolayısıyla Tip 1 olmasa bile Tip 2 diyabete yatkın şişman çocuklar kontrol edilmeli.

DÖNÜŞÜ YOK!
İnsülinleri okulda gizli gizli mi yapmalılar, aileler başlarında durmalı mı?
Çocuklar kendi kendilerine insülin yapacak yaşta değillerse, aileleri okula gidip yapıyorlar. Okulda insülin yapan bir çocuk; öğretmeninin bilgisi dahilinde yine kendisi yapmalıdır.

Çocuk insüline başladıysa hayat boyu kullanacak mı?
Evet, hayat boyu insülin kullanması gerekiyor. Özellikle hastalığın teşhisi konulduktan sonraki ilk bir yıl içerisinde, balayı dönemi denen bir dönem oluyor. Bu dönemde insülin ihtiyacı azalabilir ya da kaybolabilir. Bu gelip geçicidir. Bir hafta ile bir yıl arasında sürer. Biz aileye, insülin ihtiyacı tamamen kaybolmuş olsa bile 'İnsülini kesmeyin' diyoruz. Aileler 'Tamam bitti, kurtulduk' diye düşünüyor. Aslında öyle değil. Bu dönemin gelip geçici olduğu çocuğa anlatılmalı. Tip 1 diyabetin geri dönüşü yok!

İLKOKULDA YAPAR!
Çocuk hangi yaştan itibaren kendi başına iğneyi yapıp kan şekerini ölçebilir?
En azından okur-yazar olması lazım. Genel kültüre de bağlı olarak yeterli bir bilgiye sahipse ilkokul çağındakiler yapabilir.

Kızlar mı daha becerikli erkekler mi?
Kızlar ya da erkekler diye bir ayrım yapamayız. Bu, kişinin aile yapısına, sosyo-ekonomik durumuna göre değişiyor. Köyde yaşayan çocuklarla kentte yaşayan çocuklar arasında ciddi fark var. Şehirdekiler insülin iğnelerine daha kolay adapte oluyor.

Kan şekerinin dengede olması için öneriniz ne? Diyabetik bir hasta kan şekerinin düştüğünü veya yükseldiğini her zaman anlayamayabilir. Bu yüzden kan şekerlerinin dengede olabilmesinin en önemli şartı günde en az altı-yedi kez kan şekeri ölçmektir. Kişi, yediklerinin kalori ve karbohidrat değerlerini iyi bilmeli ve insülini buna göre ayarlamalı.

HERKES AYNI DİYETİ YAPAMAZ
Bir Tip 1 diyabetli bir hastanın beslenmesi, yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için önemlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Eğer kişi bu kurallar çerçevesinde hareket ederse, hiçbir problemle karşılaşmaz. İşte beslenmeyle ilgili kurallar:

Diyabette beslenme planlamasında; sağlıklı besinler seçmek, gerekli miktarda besin almak ve uygun zamanda yemek yemek çok önemlidir.

Beslenme durumunun düzenlenmesi için diyetisyenle plan yapılmalıdır.

Standart bir diyabet diyeti, her hastaya uygulanabilir nitelikte olamaz. Çünkü her diyabetik bireyin boyu, kilosu ve kullandığı ilaçlar aynı değildir. Bu nedenle hastanın diyeti; sosyo-ekonomik durumları da göz önüne alınarak düzenlenmeli ve uygulanacak diyet bireyin yaşam şekline özgü olmalıdır.

İNSÜLİN DOZUNU AYARLAYIN
Diyabetik bir hasta yediği yemekler içindeki karbonhidrat, yağ ve protein dağılımını iyi bilmeli, posalı yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmalı ve eğer takip eden hekim uygun görürse karbonhidrat sayımı yaparak ona göre insülin dozunu ayarlamalıdır

Aşırı terleyen çocuğa dikkat!
Bebekte diyabet nasıl takip edilir? Ufak çocuklarda kan şekeri ölçümü sık aralıklarla yapılmalı ve hipoglisemi riskine karşı kan şekeri yüksek tutulmalıdır. Ebeveynler; çocukların aşırı terlemesine dikkat etmeli ve doktora başvurmalı.

EN İYİ ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI HANGİSİ?
Piyasada birçok kan şekeri ölçüm cihazı var. Tüm cihazlar birbirinin aynısı mı, ayırt edici ve hastaya avantaj sağlayan özellikler neler?
Halen piyasada onlarca çeşit kan ölçüm cihazı mevcuttur. Ancak bunlardan sadece birkaçı, bir ölçüm cihazında bulunması gereken özellikleri taşıyor.

Çok az miktarda kan, ölçüm için yeterli olabilmeli.

Kimi kan şekeri ölçüm cihazları yeterli miktarda kan numunesi uygulanmasa bile ölçüm yapar ve sonuç verir, ama bu durumda sonucun yanlış olma ihtimali yüksektir. Yetersiz kan numunesi ile ölçümü başlatmayan ve yanlış sonuç riskini ortadan kaldıran cihazlar tercih edilmeli.

Kan şekeri ölçüm çubuklarının havadan ve nemden etkilenmeyecek şekilde olması uygundur.

Hastanın o anda almakta olduğu diğer ilaçlarla ölçümün etkileşim göstermemesi yani interferansa neden olan maddelerden etkilenmemesi gereklidir.

Eczanelerde önerilen cihazlar yerine doktorun ya da diyabet hemşiresinin önerdiği ölçüm cihazları tercih edilmelidir.

Kullanılan C vitamini, parasetamol gibi ilaçlar kan şekeri ölçüm sonuçlarını etkiler mi?
Bazı ölçüm çubukları ile yapılan ölçümler eğer hasta C-Vitamini, asprin ve ateş düşürücü ilaçlar kullanıyorsa yanlış sonuç verebiliyor. Ayrıca kan ürik asit düzeyi, bilirubin miktarı, L-DOPA gibi ilaçlar da hatalı sonuç çıkmasına neden olabilir. Ölçüm çubuklarının bunlardan etkilenmemesi büyük önem taşımaktadır.

TENEFÜSLERDE DE KAN ŞEKERİ ÖLÇÜLSÜN!
Kendi kendine kan şekerinin takibinin önemi nedir?
Kronik bir hastalık olan diyabette, en çok korkulan akut hipoglisemi ve hiperglisemi ataklarının yanı sıra hastalığın uzun dönem takibi esnasında ortaya çıkabilen göz, böbrek ve sinir sistemi komplikasyonları yani yan etkileridir. Bu yüzden diyabetli bir hasta, her zaman kan şekerlerini normal aralıklarda tutmak için çaba sarfetmeli. Bu ise ancak evde, okulda tenefüslerde ve iş yerinde kendi kendine kan şekeri ölçmekle olur. Böylelikle hasta, gün içinde açlık ve tokluk değerlerini kendisi görebilecek, gerektiği durumlarda müdahale ederek, kan şekerini hep normalde tutmaya çalışacaktır.

İNSÜLİNİ YAPMANIN ACISIZ YOLU YOK MU?
Çocuk kan şekerini her seferinde aynı parmaktan mı ölçmeli?
Hayır. Kan şekeri tüm parmaklardan ölçülebilir. Sırayla ölçmek en iyisidir. Lansetle parmağı delerken, parmak uçlarının ortasından değil de yan taraflarından delinirse hem daha az acır hem de daha rahat kan gelir. Çünkü parmaklarda duyuyu sağlayan sinirler ortada, dolaşımı sağlayan kılcal damarlar ise parmağın yan tarafında bulunur. Bazı lansetlerle parmak dışında, örneğin ön kol gibi farklı bölgelerden de ölçüm yapmak mümkündür.

Acısız insülin yapmanın yolu nedir?
Aslında insülin enjeksiyonlarında kullandığımız iğneler çok minik olduğundan çok hafif bir acıdan söz edilebilir. İnsülini enjeksiyon dışı (tablet, sprey vs) bir yöntemle verebilmek ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Ancak şu aşamada pratikte kullanımda değiller. Bildiğiniz gibi sprey insülinle ilgili gelişmeler şu aşamada çok iyi sonuç vermediği için durduruldu. Şu anda insülini acısız vermenin tek yolu pompa ile vermek. Onda da üç günde bir katater (pompanın cilt altına giren kısmı) değişimi sırasında küçük bir acı yaşanabiliyor.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
cevaplar, Çocuklarda, görülen, hastalığı, ile, ilgili, soru, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
soru boşaltım ile ilgili soru ve cevaplar cevap iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-16-2009 10:13
Gebelikte şeker Diyabet Hastalığı Yaso Gebelik ve Annelik 1 09-29-2009 18:24
Çocuklarda GÖrÜlen Ayak Problemlerİ Yaso Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 10-02-2008 10:08
Çocuklarda görülen iştahsızlık Yaso Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 10-02-2008 10:06
Şeker hastalığı verem riskini artırıyor Yaso Sağlık - Genel 0 07-15-2008 09:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:46 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628