Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Coğrafya

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ege Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü Nedir

Coğrafya


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-05-2015, 23:07   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Ege Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü Nedir

Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu'nun batı kesiminde yer alır.
Doğuda Emir Dağı'ndan batıda Çeşme'ye, kuzeyde Uludağ'ın güney eteklerinden, güneyde Marmaris'e kadar uzanan toprakları içine alır. Kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneydoğu ve güneyde Akdeniz bölgeleriyle çevrilen Ege Bölgesi'nin batısında Ege Denizi bulunur. Bu sınırlar içinde yüzölçümü 85.000 knr'yi bulan bölge, Türkiye topraklarının yaklaşık olarak yüzde ll'ini kaplar.
Aydın ve Uşak illerinin tüm topraklan Ege Bölgesi'nin sınırları içindedir. İzmir, Manisa ve Kütahya illerinin bazı küçük bölümleri Marmara Bölgesi'nde kalır. Merkezleri Ege Bölgesi'nde yer alan illerden Afyonkarahisar'ın bazı kesimleri İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerine, Denizli ve Muğla illerinin bazı bölümleri de Akdeniz Bölgesi'ne taşar. Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Bilecik ve Eskişehir illerinin bazı bölümleri de Ege Bölgesi sınırları içinde kalır.
Nüfus yoğunluğu yüksek olan Ege Bölgesi'nde 1985'te yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre 6,6 milyon kişi yaşamaktaydı. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturan bölge halkının yüzde 51'i 10 binden çok nüfuslu yerleşim yerlerinde yaşar. Bu kentlerden İzmir'in nüfusu l milyondan çok, Denizli, Manisa ve Kütahya'nın nüfusları ise 100200 bin arasındadır.
Doğal Yapı
Üstünde bazı dağların yükseldiği ve yer yer 1.000 metreyi aşan yaylalardan oluşan İçbatı Anadolu Bölümü İç Anadolu Bölgesi'ni, topraklan genellikle alçak olan Ege Bölümü'nden ayırır. Böylece bir eşik oluşturan İçbatı Anadolu'daki 2.000 metreyi aşan dağlar yaylalar üstünde yer aldığından pek yüksek görünmez. Bu bölümün kuzeydoğusunda, bölge sınırları dışında Uludağ'a kadar uzanan Emir, Türkmen ve Domaniç dağları bir dizi oluşturur. İçbatı Anadolu'nun orta kesiminde, başka bir dizi oluşturan Kumalar, Murat, Şaphane, Eğrigöz ve Akdağ dağları uzanır. Bu iki dizi, Afyonkarahisar ile Orhaneli arasındaki çukur alanla birbirinden ayrılır. Bu bölümün batısında da GördesUşak Yaylası yer alır.
Güneyde bölgenin iki bölümünü birbirinden ayıran sınır Honaz Dağı'ndan başlar. Akdeniz Bölgesi sınırında yer alan Honaz Dağı'nın 2.528 metreye ulaşan doruğu Ege Bölgesi'nin en yüksek noktasıdır.
Asıl Ege Bölümü'nün doğal yapısını, doğubatı doğrultusunda birer oluk biçiminde uzanan çukur alanlar ile bu alanları birbirinden ayıran dağ sıraları belirler. Eski jeolojik çağlarda yerkabuğunun kırılarak çökmesi sonucunda bu çukur alanlar ortaya çıkmış, öteki kesimler yüksekte kalarak dağ dizilerini oluşturmuştur. Sonraki jeolojik çağlarda deniz tarafından doldurularak koy ve körfeze dönüşen çukurluklar içinde akan ırmaklar, bu girintilerin bazılarına taşıdıkları alüvyonları yığmıştır. Asıl Ege Bolümü'ndeki ovalık çukur alanların başlıcaları kuzeyden güneye doğru şöyle sıralanır: Edremit, Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes ovaları. Bu ovalar sırasıyla MadraKozak Kütlesi, Yunt Dağı, Bozdağlar ve Aydın Dağları ile birbirinden ayrılır. En güneydeki çukur alan ise Gökova'dır.
Ege Bölgesi'nin doğusundaki bir kesimin suları İç Anadolu Bölgesi'ndeki Eber ve Akşehir göllerine, kuzeydoğudaki toprakların
suları da Porsuk Çayı ve Sakarya Irmağı aracılığıyla Karadeniz'e gider. Bölgenin kuzey kesiminden kaynaklanan suları da Marmara Denizi'ne dökülen Kirmastı (Kemalpaşa) Suyu ve Susurluk Çayı'nın başlangıç kolları toplar. Ege Bölgesi'nden doğan akarsuların çoğu Bakırçay ile Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes ırmakları aracılığıyla Ege Denizi'ne ulaşır. Bu akarsuların yığdığı alüvyonlarla oluşan ovaların verimli toprakları bölgenin tarım alanlarını oluşturur.
Ege Bölgesi'ndeki başlıca doğal göller Bafa ve Marmara gölleri, yapay göller ise Demirköprü ve Kemer baraj gölleridir.
Çok sayıdaki girinti ve çıkın tılarıyla danteli andıran Ege kıyıları, kuzeyde Baba Burnu'ndan, güneyde Marmaris'in doğusunda yer alan Karaağaç Koyu'na kadar uzanır. Bu kıyıdaki başlıca girintiler Edremit, Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Güllük ve Gökova körfezleridir. Bu kıyıların açığında yer alan ve Türkiye sınırları içinde kalan eh büyük adalar ise Alibey (Cunda) Adası, Uzunada ve Karaada'dır.
İklim ve Bitki Örtüsü
Asıl Ege Bölümü Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu bölümde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Buna karşılık İçbatı Anadolu Bölümü'nde, İç Anadolu Bölgesi'ndekini andıran kara iklimi görülür. Bu kesimde yazlar kurak ve kıyıya göre ılık, kışlar ise oldukça soğuk ve kar yağışlıdır. Asıl Ege Bölümü'nden daha az yağış alan bu kesimde en yağışlı mevsim ilkbahardır.
İki bölüm, doğal bitkii örtüsü açısından da bazı farklılıklar gösterir. Kıyı düzlüklerinde makiler ve zeytinliklerden oluşan bitki örtüsü iç kesimlerdeki yüksek düzlüklerde yerini bozKir (step) görünümü yaratan çalılara ve otsu bitkilere bırakır. Asıl Ege Bölümü'nde kıyıdan başlayan kızıl çamlar, bazı yörelerde zeytinliklerden sonra meşelerle karışık ormanlar vardır. Daha yükseklerde kara çam ormanları yer alır. Kozak Dağı'nın yamaçları fıstık çamlanyla kaplıdır. İçbatı Anadolu'nun yüksek kesimlerinde daha çok kara çam ormanlarına rastlanır.
Bölgenin güney kesimindeki kıyı şeridinde turunçgillerden oluşan bahçeler geniş yer tutar. Türkiye'de yalnızca Akdeniz ve Ege bölgelerinin komşu olduğu kıyı kesiminde bulunan günlük ağaçlarına Marmaris kıyılarında da rastlanır.
Ekonomi
Ege Bölgesi, Türkiye'de tarım, sanayi, ticaret ve turizm alanında en gelişmiş bölgelerden biridir. Ülkemizin dışarıya sattığı başlıca tarımsal ürünlerden bazılarının önemli bir bölümü Ege Bölgesi'nde yetiştirilir.
İçbatı Anadolu Bölümü'nde daha çok tahıl ve şekerpancarı üretilir, hayvancılık yapılır. Asıl Ege Bölümü'nde yetiştirilen başlıca ürünler pamuk, tütün, çekirdeksiz üzüm, incir, zeytin, turunçgiller ile çeşitli sebzelerdir. Türkiye'deki zeytin ağaçlarının yarısına yakını bu bölgededir. Kuru üzüm ile incir Ege Bölgesi'nin tanıtıcı ürünlerinin başında gelir. Otlakların bir bölümünün tarım alanına çevrilmesinden sonra gerileyen hayvancılığın en önemli dalları arıcılık ve tavukçuluktur. Bir zamanlar önemli bir gelir kaynağı olan süngerciliğin yapıldığı Ege Denizi'nde avlanan balıkların bir bölümü yurtdışına satılır.
Eskiden dokuma, halı, iplik, zeytinyağı ve besin maddeleri gibi yalnızca tarım ürünlerinin işlenmesine dayalı olan bölge sanayisi son yıllarda büyük gelişme göstermiş, bu alanda Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sıraya yükselmiştir. Bölgede tarımsal ürünleri işleyen pek çok fabrikanın yanı sıra şeker, yapay yem ve gübre, çimento fabrikaları, elektronik, kimya, makine ve yedek parça dallarında üretim yapan bazı sanayi kuruluşları vardır. Aliağa'daki petrol rafinerisi ülkemizin ve bölgenin en önemli kuruluşlarındandır.
Yeraltı kaynaklan bakımından zengin olan Ege Bölgesi'nde altın, uranyum, linyit, zımpara taşı ve mermer yatakları işletilmektedir. İzmir yakınlarında Türkiye'nin başlıca tuz üretim alanlarından biri olan Çamaltı Tuzlası vardır. Çıkarılan linyitlerin bir bölümü Soma, Tunçbilek ve Yatağan'daki termik santrallarda kullanılmaktadır. Adıgüzel, Demirköprü ve Kemer barajlarında kurulan hidroelektrik santrallannda da elektrik enerjisi üretilmektedir.
Doğal güzellikleri ve çeşitli uygarlıklardan
kalma anıt ve yapılarla dolu tarihsel kentleriyle Ege Bölgesi turizm açısından ilgi çeken bir yöredir. Kıyı kesiminde kışların kısa, yazların da sıcak ve uzun geçtiği bölgedeki başlıca tarihsel kentler Assos, Bergama, Şart, Efes, Milet, Bodrum ve Pamukkale'dir. Bölgede doğal bitki örtüsü ve hayvan toplulukları için koruma alanları ayrılmıştır. Ayrıca kamp kurma ve piknik yapma olanakları sağlanan birçok orman içi dinlenme yeri de vardır. Manisa'nın güneyindeki Spil Dağı'nda yaklaşık 5.000 hektar, Kuşadası'nın güneyindeki Dilek Yarımadası'nda da yaklaşık 11.000 hektar alanda ulusal parklar kurulmuştur.
Turizm bakımından büyük önem taşıyan Ege kıyılarında çeşitli tatil köyleri ve siteleri; yazlık konut, otel, motel ve pansiyonlar yapılmıştır. Bölgenin başlıca turizm merkezleri Akçay, Ayvalık, Foça, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Datça ve Marmaris'tir. Kuşadası, Bodrum ve Marmaris'teki yat limanları yat turizmi açısından büyük önem taşır.
Türkiye'nin en büyük limanlarından biri İzmir'dedir. Ayrıca Dikili. Çeşme, Kuşadası, Bodrum ile Marmaris'teki liman ve iskeleler turizm açısından önem taşır. Bölgenin en büyük havaalanı İzmir'deki Menderes Havaalanıdır.
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ
Bölgenin batısında iç kesimlere kadar etkili olan iklim Akdeniz İklimidir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlıdır.
En sıcak ay ortalaması 27-28°C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 17-18°C dir.
Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür.
En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer.
Kışın görülen yağışlar Cephesel kökenlidir.
Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır.
Bitki örtüsü maki dediğimiz bodur bitki topluluğudur. Maki; mersin, defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu, kermez meşesi vb bitkilerden oluşur. Yüksek yerlerde ormanlar vardır (kızılçam ormanları) .
Bölgede Akdeniz iklimi güneyden kuzeye doğru enlemin, batıdan doğuya doğru da yükseltinin etkisiyle bozulur.
İç kesimlere doğru gidildikçe yükseltinin artması ve deniz etkisinden uzaklaşma sebebiyle karasal iklime geçilir. Bu sebeple iç kesimlerde kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Bitki örtüsü bozkırdır. Yükseklerde yer yer meşe ormanları vardır.
AKARSU VE GÖLLERİ
Bölgenin başlıca akarsuları çöküntü ovalarını geçerek Ege Denizine dökülen Bakırçay, Gediz, K. ve B. Menderes akarsularıdır. Yatak eğimleri az olduğundan akarsularda menderes olayının en fazla görüldüğü bölgemizdir. Döküldükleri denizde alüvyonları biriktirmek suretiyle delta ovaları oluşturmaktadırlar. Örnek: önceleri liman kenti olan tarihi Milet ve Efes kentlerinin bugün iç kesimde kalması.
Başlıca gölleri Marmara ve Bafa( Çamiçi) gölleridir. Bu göller oluşum bakımından alüvyon set gölüne örnektir. Bölgede ayrıca Gediz’de Demirköprü, B.Menderes üzerinde Kemer ve Adıgüzel baraj gölleri vardır.

NÜFUS VE YERLEŞME

Marmara Bölgesi'nden sonra en fazla göç alan bölgemizdir. Göçlerle bölge nüfusu sürekli artmaktadır. Yaz döneminde bölgenin batısında turizm ve tarım işçi göçünden dolayı da mevsimlik nüfus artışı görülür.Nüfus genelde bölgenin batısındaki çöküntü ovaları kenarında toplanmıştır. İç kesimlerde nüfus seyrektir. Sebebi iklimin karasal olması, sanayinin gelişmemesidir. Kıyıda Menteşe yöresi yer şekillerinin engebeli olmasından dolayı seyrek nüfuslanmıştır.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bitki, bolgesi, ege, nedir, ortusu, ve, İklim

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
iklim bilgisi Fearleon Coğrafya 0 04-02-2015 20:44
Türkiye'nin iklim tipleri ve özellikleri Fearleon Coğrafya 0 04-02-2015 19:56
11. Sinif coğrafya çalişma kağidi Fearleon Coğrafya 0 04-02-2015 19:55
Doğu Anadolu Bölgesi - Genel Bilgi Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 2 03-27-2015 09:29
10.Sınıf Lider Yayıncılık Coğrafya Cevapları 2012-2013 burada Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 5 05-10-2013 11:08


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:18 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628