Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Şiir Ve Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Deneme, Hikaye

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Öksüz Çocuklar Galerisi

Deneme, Hikaye


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-14-2008, 16:27   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 896
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart Öksüz Çocuklar Galerisi

Öksüz Çocuklar Galerisi

Zaman geçtikçe insan bakıyor ki bir çok şey öyle acaib bir gelişim havası içinde cereyan etmiş ki şaşmamak mümkün değil. Nasıl bir buluşmayla öyle bir eylemin içine sürükleniyor. Hayret ediyor insan ister istemez. Yahu biz nasıl yapmışız o kadar işi ki öyle akıl kârı sayılmayacak hareketler, davranışlar, girişimler. Zaten hariçteki insanların anlayacağı şeyler olmuyor bunlar. Dışardaki ilgisiz şahsiyetler hafife de alabiliyorlar yaptıklarınızı. Çünkü onlara uzaktan öyle görünüyor. Bu lüzumsuz, bu boş işler !..


*

Bu işlerin başında şiire bulaşmak geliyor.

Yıllarca dostlarımın, tanıdıklarımın, yakınımda olanların, çok samimi müşterilerimin haberi olmadı benim şiir yazdığımdan. Zaten temelde utangaç biriydim gençken. İlk gençlik yıllarımda öyle bir şeyi ifşa etmek çok zor geliyordu bana. Çevremdeki çok az insanla paylaşabiliyordum meramımı ancak. Başbelası dergilerse o kadar yakınımda olmalarına rağmen dünyalar kadar uzaktılar bana. Bir bayan şairin çıkardığı bir haftalık gazetede şiirlerim yayımlanıyor ve ben derginin bürosuna gidip parayla dergiyi alıyor ve çıkıyorum. Hiçbir şey söylemiyorum. Efendim derginizde şiirlerim yayımlanıyor. Benim adım… falan diyemiyorum. Size elden şiir vereyim, bu şiirimi nasıl buldunuz diyeyim, yok öyle bir şey. Öyle bir lakırdıyı etmemin mümkünü yok. Şiirlerimi bu bana beş dakika mesafede olan yere mektupla gönderiyorum. Dergi çıkınca da hiç vakit kaybetmeden bir nefesle divanyolu ışık sokaktan hareket et Cağaloğlunda MTTB’nin yanındaki sokağa sap ve oradaki bir hanın merdivenlerini çık ve derginin bürosuna git; ki zaten ekseriyetle büronun kapısı açıktır, içeri gir ve elindeki bir lirayı uzat ve dergini al ve çık. Masanın başında yaşlıca bir hanımefendi ve yanında yaşlıca bir beyefendi, gözleri üzerime merakla çevrili ve onlarda da bir sorgu sual hali mevcut görünmüyor. Ama müthiş bir merak. Ben bir müşteriyim ancak. En çok iki veya üç kelimelik bir muhavere. işte o kadar. Ondokuz yaşındaki bir şairin şiir yolundaki hali pür melali böyledir…

*

Dergiler, dergiler, dergiler.

Ne kadar mektup göndermişim meğer.

Ne kadar yayımlanamamış şiir!..

Varlık, Hisar, Çağrı, Yelken.

İrili ufaklı bir hayli dergi.

Bir hayli ıstırab, bir hayli hayal kırıklığı, bir hayli keder. Lâkin yılmak yok. Pes etmek asla. Sessizliğe devam. Şiire devam… Sonra bir gün bir vesileyle Sanat Dünyası dergisi ve dergiye postayla gönderilen şiir ve yayımlanan ilk şiir. Şubat 1964. Ne keyif ama!.. Dergi çıkmıştır. Hava soğukmuş, hafif bir rüzgâr esiyormuş, üstelik bağrım açıkmış; hepsi bir araya gelmişler şiir olmuşlar Bayazit’ten Divanyolu’na doğru muzaffer bir kumandan edasıyla yürüyorlar…

*

İşte yola çıkmak böyledir.

Elbet anlatının eksikleri vardır. Amaç buralara gelinmiş olmaktır. Bile isteye, gayret ve meşakkatle gelinmiştir ve hiç te kolay olmamıştır bu yolculuk. Niye dedim ki bunları sorusu da vardır içinde elbet. Lâkin yola çıkınca bir şeyler söylemek adetten sayılmıştır. Genç bir şairin yola çıkarken vazgeçilmez olan hür tefekkürün kaleleri dergilerin kapılarına uğramak mecburiyeti vardır çünkü. Oradan yola çıkmak daha sıhhatli bir geleceğin işaretlerini bünyesinde toplamıştır mutlaka. Onun için çok önemlidir dergiler.

*

1989 yılında Müştehir Karakaya ile tanıştıktan sonra dostluğumuz ilerledi. Bürosu Üsküdar’da olan Bu Meydan dergisinde çalışıyordu o vakit. Ben de malum olduğu üzre Aylık Dergi kapandıktan sonra gene Yaşar Kaplan’ın çıkardığı Bu Meydan Dergisine şiir veriyordum. Edebiyat dünyamızda Aylık Dergi’nin apayrı bir yeri vardır. Değişik bir jargonu vardı. Diri, dinamik bir dergiydi. Benzer ve benzer olmayanlar kategorisinde benzer olmayanlar daha çoğunluktaydı denilebilir. Bize büyük bir desteği vardı derginin. Aykırı duruşuyla da kendini belli ediyordu zaten. Orada yazanlarda da vardı sanki bu eğilim. Kendi özlerinden mi geliyordu bu yoksa dergiden mi sirayet ediyordu doğrusu bunu ortaya çıkaracak bir çalışma da yapılmadı bu güne kadar. Bu tür bir algılamayı bazı değerli yazar arkadaşlarımız yıllar sonra bir nebze çıtlattılarsa da yeterli sayılmadı. Gerekçe şuydu; çok rijit, dışlanmış bir dergide yazmanın faydası olmadı. O süreçte yanlış okumalar yaptık!.. Bu ve benzeri yakınmalara şahsen katılmadığımı bir defa daha söylemek isterim. Şöyle bir soru sorulabilirdi pekâlâ: okumak istediniz de size engel mi olundu?.. Hiç sanmıyorum. Aylık Dergi’nin hayata sahici bir bakışı mevcuttu elbet. Metin Önal Mengüşoğlu, Necati Polat, Sıtkı Caney, Ahmet Kekeç, Mehmet Ay, Murat Kapkıner, Süleyman Çelik, Arif Dülger, Berna Yiğitcan, Nurettin Durman ve daha bir çok değerli imza Aylık Dergide yazıyordu. On yıllık bir yayın hayatından sonra kendini kapatmış oldu Aylık Dergi.

*

Müştehir Karakaya yeni bir dergi projesinden söz açarken bana da var mısın teklifinde bulunmuş oldu. Ben Müştehir’i tanıyordum, Müştehir diğer arkadaşları tanıyordu ve onlarla daha çok bir araya gelip konuyu enine boyuna konuşmuşlardı. Bir Pazar günüydü beni aradığnda ve Mürsel Sönmez’le ilk kez telefonda konuştuğumuzda. Seslerimizle ilkez tanıştığımızda: Kardelen adında bir dergi çıkarıyoruz, yayın kurulunu oluşturuyoruz, var mısın?.. Kardelen Dergisi, Müştehir Karakaya yönetiminde ve yayın kurulunda Mürsel Sönmez, Şefik Memiş, Fahri Çakı, Mesut Doğan, Arif Şehitcan, İbrahim Yıldırım, Nurettin Durman olan bir dergi olarak 1990 yılında yayın hayatına başladı. Daha sonraları Süleyman Çelik, Arif Dülger, Hüseyin Akın derginin bünyesinde yer aldılar. Kardelen Dergisinin ikinci döneminde Hüseyin Akın ile Bülent İhsan Karakaş çıkardıkları Özülke Dergisini de Kardelen Dergisine katarak böylece bir birliktelik oluşturulmuş oldu. Yani güçler birleşti. Zaten ayrı gayrı diye bir mesele de yoktu bu iki dergi arasında. Edebiyat tarihi açısından özellikle Kardelen Dergisi incelenmeye değer bir dergidir. O kadar zor şartlar altında otuzaltı sayı çıkmış, dergicilik adına, sanat edebiyat adına elinden geleni yapmış ve sonradan çekip gitmiştir edebiyat dünyasından. Derginin çıkışından ziyade derginin ikinci defa kapanma kararı alması çok trajik bir ortamda ve konumda ve şartlarda cereyan etmiş ve gene bir kış günü Üsküdar’ın hemen hemen göbeğinde gözyaşları arasında veda etmiştir. Aslında bunları Müştehir Karakaya yazmalıydı. Ne yazık ki yazmamış. Yayın hayatına başlayan her derginin bir macerası vardır elbet. Kardelen bence sahih ve halis niyetiyle ve gelip gidişiyle, zamanı ve işleviyle, etrafına yaydığı enerjisiyle daha başka bir yerdedir.

*

Sonra dergisizlik çok ağır geldi. Bir defa dergi çıkardınız mı işiniz çok zordur artık. Öyle her yere ürün gönderemezsiniz. Kimsenin nazını çekemezsiniz. Bir dergiye gönderdiğiniz bir ürün yayınlanmayınca kahr olur, günlerce huzurunuz kaçar, kolay kolay kendinize gelemezsiniz. Düşçınarı hem dergisizlik özlemiyle hemde belki yarım kalmış bir işi tamamlamak için çıktı diyebilirim. Yeniden bir dergi fikrinin zihinlerde oluşturulması ve ismi epey zaman aldı. Üçyıl gibi bir zaman kurguyla geçti. İsmini ise benim dükkanın karşısında olan hemen hemen yaşı dörtyüz yıla tekâbül eden çınar ağacına Düşçınarı adını vermemle oldu. Bu ağacın altında oturmak çok hoştur. Hele hafif bir rüzgâr da varsa insana öylesine bir rahatlık verir çınar ağacının altında oturmak. Zaten ecdadımız da Çınar ile Söğüt ağacına iltifat etmişler. Bir araştırdım ki ikisinin de insan sağlığı hakkında epeyce bir iyilikleri varmış. Birde zihnimizde Dört Mevsim diye bir isim vardı. Hiç tartışılmadan Düşçınarı adında karar kılındı.

*

Dergi iki ayda bir ve onsekiz sayı çıkabildi ancak.

İyi şeyler yaptığımızı itiraf ediyorum.

Düşçınarı dergisinin kapanması da ayrı bir meseledir. Gönlüm isterdi ki Hüseyyin Akın veya Mürsel Sönmez bu konudaki görüşlerini açıklasınlar. Onlar da beni incitmemek için olsa gerek bir şey söylemiyorlar.

Neticede dergiler hür tefekkürün kaleleri olmak için var olmalıdırlar…
__________________
manset 3-4
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
Çocuklar, galerisi, oksuz

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Islami Resimler Galerisi Korax Dini Resimler 0 03-10-2008 23:36


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:03 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628