Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-26-2008, 19:43   #1
Korax
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 34
Mesajlar: 21.062
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart TÜrk Denİz Kuvvetlerİ

İlk "Milgem" (Milli Gemi) sınıfı yeni jenerasyon savaş gemimiz olan TCG Heybeliada'nın inşaatı 26 Temmuz 2005'te İstanbul'da başladı. Toplam 12 adet Milgem tipi savaş gemisi üreteceğiz.

Tamamı Türk tasarımı ve yapımı olan bu gemiler "stealth" bir gövde tasarımına sahipler ve en son teknoloji silah, radar ve atış donanımına sahip olacaklar.

TCG Heybeliada;Özellikleri;Özet gelişimi;

http://www.dzkk.tsk.mil.tr/turkce/Mo...zetGelisim.htm


"MİLGEM" KARAKOL VE DSH GEMİSİ PROJESİ

Türk Deniz Kuvvetlerinin 12 adet karakol gemisi inşasını öngördüğü "MİLGEM" projesinde, projenin ismi olan "MİLGEM" (Milli Gemi), projenin hedefini özetlemekte olup, projede milli kaynakların azami oranda kullanılacağını ifade etmektedir.
Bu kapsamda; gemi üzerine konacak sistemlerin yurtdışı üreticilerinin Türkiye'ye bilgi transferi ve gemi sistemlerinin büyük ölçüde milli imkanlarla imali, projenin ana hedefi olup MİLGEM Projesindeki Milli Katkı payının %80 civarında olacağı beklenmektedir.
MİLGEM Projesi, ekonomik kullanım ömürlerini tamamlamakta olan mevcut karakol gemilerinin değiştirilmesi ihtiyacından doğmuştur. Bu proje kapsamında inşa edilecek gemiler, tüm gemi silah ve sensörlerinin entegre olduğu gelişmiş bir merkezi komuta kontrol sistemine sahip olacaktır. Gemiler tek başlarına veya Deniz Kuvvetlerinin diğer unsurlarıyla birlikte grup halinde operasyon yapabilecekler ve
• Keşif / karakol

• Arama - kurtarma

• Denizaltı savunma harbi

• Denizde terörist faaliyetlerin izlenmesi ve engellenmesi

• Kıyı deniz ulaştırmasının kontrol / korunması görevlerini icra edeceklerdir.
Gemilerin dizaynı, denenmiş ve başarılı olduğu kanıtlanmış iyi denizcilik özelliklerine sahip bir tekne formu esas alınarak geliştirilecektir. Yüksek beka kabiliyeti ve geç tespit edilme özellikleri görev ihtiyacı açısından en önemli hususlardır. Gemilerin stealth karakteristiklerinin iyi olması, radar kesit alanı, akustik iz ve sualtı gürültüsü değerlerinin düşük olması sağlanacaktır.
Deniz Kuvvetlerinin önceki gemi inşa projeleri ile elde edilen tecrübelerinin gözden geçirilmesi sonucunda, Deniz Kuvvetlerinin gemi inşa tecrübe ve kapasitesinin Türkiye'deki özel sektör tersaneleri, üniversite ve milli sanayi imkanları ile birleştirilmesi ile bir açık deniz karakol gemisi boyut ve karmaşıklığında bir gemi inşa projesinin gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır. Böylece, birinci geminin dizayn ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında tamamlanmasına karar verilmiştir. Diğer gemilerin inşasına ise imkan/kabiliyetlerine bağlı olarak yerli özel sektör tersanelerinde devam edilecektir.
TCG HEYBELİADA ismi verilen birinci MİLGEM Karakol Gemisinin dizaynına İstanbul Tersanesi Komutanlığında oluşturulan MİLGEM Proje Ofisi tarafından 12 Mart 2004 tarihinde başlanmıştır. Geminin Ön Dizaynı Kasım 2004'te tamamlanmış olup halihazırda proje çalışmalarına devam edilmektedir. TCG HEYBELİADA'nın 2011 yılında hizmete girmesi hedeflenmektedir.


Ayrıntılar;

Deplasman: 2.000 ton, tam yükle
Ölçüler: 99 x 14,4 x 3,75 metre
Hız; Menzil: 29 knots azami, 15 knots ekonomik; 15 mil hızla 3.500 d. mili
Personel: 93 (subay)

Silahlar:
Toplar: 1 x 76mm; 2 x 12,7mm
Füzeler: 8 x Harpoon SSM; 21 x RAM SAM
Torpidolar: 2 x 324mm Mk 32 üçüz fırlatıcı, Mk 46'lar için.
Helikopter: 1 x S-70-B2 Seahawk

Sensorlar:
Radarlar: 3D arama radarı, atış kontrol radarı,
Sonarlar: Sonar

Yorum:

MİLGEM Türk Deniz Kuvvetleri'nin öncülüğünde SSM'nin desteği ile gerçekleştirilen milli kaynaklar kullanılarak yapılacak olan ilk savaş gemisi projesidir. MİLGEM'in ön hazırlık çalışmaları Deniz Kuvvetleri tarafından yapılmış olup, kullanılacak silah, sensör, komuta kontrol, makine ve diğer alt sistemlerin teknik özellikleri tespit edilmiştir. SSM tespit edilen bu teknik özelliklere sahip sistemlerin tedarik sürecinden sorumludur.
MİLGEM Karakol gemilerinin görevleri arasında bayrak gösterme, keşif/gözetleme, arama/kurtarma, denizaltı savunma harekatı yer almaktadır.
MİLGEM Gemilernde kullanılacak sonar Türk yapımı olacaktır. Gemilerde bulunacak olan 12,7mm makineli tüfekler ASELSAN yapımı STAMP stabilize top platformu üzerine bulunacak ve uzaktan kumanda ile çalışacaklardır.
İlk gemi olan HEYBELİADA 26 Temmuz 2005 yılında İstanbul Tersanesinde kızağa konmuştur.


Türk Deniz Kuvvetleri'nin denizaltı filosu'nun güncel durumu şu şekildedir:

6 adet Ay sınıfı (Tip 209 / 1200)

S347 Atılay
S348 Saldıray
S349 Batıray
S350 Yıldıray
S351 Doğanay
S352 Dolunay1975 - 1989 arasında hizmete giren bu botların ilk üçü HDW Kiel(Almanya), geri kalanları Gölcük tersanelerinde inşa edilmiştir.

1,250t deplasmana sahip olan bu denizaltılar silah olarak klasik torpido, SST-4 ve Mk37 ModII/III kullanmaktalar.

İlk iki denizaltının emekliliği planlanmaktadır. Geri kalan dört denizaltı modernizasyona tabi tutulacak ancak modernizasyon programının içeriği henüz netleşmiş veya duyurulmuş değil. Silah, atış kontrol ve tahrik sistemlerinde iyileştirme beklenebilir (Şahsen ben AIP entegrasyonu beklemiyorum)


Son aşama Ay sınıflarının bir üst modelinin tersanemizce inşasıydı.1994 yılında TCG Preveze’nin inşa edilmesi ile bu süreç başlamıştır.Sırası ile;1996’da TCG Sakarya,1997’de TCG 18 Mart ve 1998’de TCG Anafartalar filomuza katılmışlardır.Geliştirilmiş Preveze sınıfı kapsamında Gür sınıfı denizaltılar TCG Gür,TCG Çanakkale ve TCG Burakreis 2003'ten itibaren filomuza katılmışlardır.


4 adet Preveze sınıfı (Tip 209 / 1400)

S353 Preveze


S354 Sakarya


S355 18 Mart


S356 Anafartalar


Preveze sınıfı denizaltılar 1994 - 1999 arasında hizmete girdiler. Modern atış kontrol ve silah sistemleriyle donanmış bu botlar Türk denizaltı filosunun gençleşmesine önemli ölçüde katkıda bulundular. Preveze sınıfı denizaltılar ile birlikte Türk Deniz Kuvvetleri UGM-84 Sub Harpoon kabiliyeti ile tanıştı.

1,450t deplasmana sahip bu denizaltılar ayrıca Link-11 (ROL-11) data link sistemi sayesinde diğer su üstü ve hava unsurlarından veri transferi yaparak, taktik resme daha iyi hakim olabilmekteler.

Preveze sınıfı botlar torpido olarak klasik torpido, Mk37 ModII/III ve Mk24 ModII Tigerfish kullanıyorlar.


4 adet Gür sınıfı (Tip 209 / 1400 Mod)

S357 Gür


S358 Çanakkale

S359 Burak Reis


S360 Birinci İnönü


İlk ikisi hizmete girmiş, diğer ikisi inşa halnde olan Gür sınıfının, genel olarak Preveze sınıfı ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olmakla birlikte, alt sistem bazında önemli farklılıkları mevcuttur. Gür sınıfı halen silah, muhabere ve atış kontrol sistemleri açısından benzerleri arasında en gelişmiş denizaltılardandır.

Gür sınıfı denizaltılar, Preveze sınıfına ek olarak DM2A4 torpidolarını (ana silah olarak) kullanırlar. Bu torpidoların Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslimatında bazı sorunlar yaşanmıştı

209 Sınıfı denizaltı tek bölmeli mukavim tekneye,4 balast tankı ile baş ve kıç trim sarnıçlarına sahiptir. Bu sınıf denizaltılarda Omega Seyir Sistemi, aktif, pasif ve intersept sonar sistemi ile entegre atış kontrol sistemi, kavitasyon ve gürültü ölçme sistemi ve su altı telefonu mevcuttur.

Geliştirilme Aşaması

Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda bugüne dek 1.200 ton'luk TCG YILDIRAY, TCG DOLUNAY ve TCG. DOĞANAY ile 1.400 ton'luk TCG PREVEZE, TCG SAKARYA, TCG 18 MART ve TCG ANAFARTALAR'ın inşaatları tamamlanmış ve gemiler Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda hizmete girmiştir. İnşası sürdürülen 1400 ton’luk GÜR sınıfı 4 adet denizaltı gemisinden TCG GÜR, TCG ÇANAKKALE, TCG BURAKREİS ve TCG I.İNÖNÜ’nün ise sırasıyla Nisan 2004, Aralık 2004, Aralık 2005 ve Ekim 2006 tarihlerinde teslimi planlanmaktadır.
__________________Kaan sınıfı sahil güvenlik botları.

MRTP15


MRTP29


MRTP33Yeni tasarım sahil güvenlik botu yonca s36

Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Denİz Kuvvetlerİ Sİlah DÖkÜmani! Korax Deniz Kuvvetleri 0 08-26-2008 19:42
Turk Hava Kuvvetlerİ Envanterİ Korax Hava Kuvvetleri 0 08-26-2008 14:02
KÜÇÜk Denİz Kizi уυѕυƒ Masal 0 04-10-2008 19:05
ATİYE DENİZ - Gözyaşlarım Korax Cep için Videolar 0 03-08-2008 19:08
ÖZCAN DENİZ - Bir Dudaktan Korax Cep için Videolar 1 03-08-2008 18:55


Şu Anki Saat: 01:22


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows