Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Denizcilik

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ba l ı k t ü r l e r i

Denizcilik


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-12-2008, 16:42   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Ba l ı k t ü r l e r i

A L I K T Ü R L E R İ

B A L I K T Ü R L E R İ

ANTHİAS :
Anthiaslar sualtı dünyasının planktonivorlarındandırlar. Diğer bir deyişle "plankton" adı verilen ve bir kısım deniz yosununu da içinde bulunduran mikroskobik organizmalarla beslenirler. Akvaryum ortamında bir çok yemle beslenebilirler ama asıl tercihleri planktonlar ve canlı veya donmuş yemlerdir. Sık yemleme anthiaslar için gereklidir.
Anthiaslar doğal ortamlarında incelendiğinde ne kadar hiyerarşik bir düzende yaşadıkları açıkça görülür. Genellikle kayalık ortamlarda yaşarlar ve bu kaya birikintisinin tepeye en yakın noktalarında gelişmiş erkek anthiaslar, onların biraz altında gelişmekte olan erkek anthiaslar ve en alt kısımda da dişi anthiaslar yüzerler. Bu hiyerarşiye uymayan anthiaslar şiddetle cezalandırılır. Anthias beslemeye niyetli olanlar bu hiyerarşik yapıyı gözeterek bir erkek ve birkaç dişi anthias almalıdır. Birden fazla erkek anthias alınırsa kuvvetli olan hayatta kalır.
Ani ısı değişikliklerine tepki verdikleri için ısının sabitleneceği akvaryumlarda daha sağlıklı yaşarlar.
Akvaryum ortamnda 13 - 14 cm.ye kadar büyüdüklerinden, yüzmek için geniş akvaryuma ihtiyaç duyaacaklardır. Bu da akvaryumun 300 litreden az olmaması anlamına gelir.
Anthiaslar resif akvaryumlarında da, balık akvaryumlarında da rahatlıkla beslenebilirler.

BLENNY :
Blenny'ler özellikle resif akvaryumu için iyi birer seçimdirler. Saldırgan değildirler ve diğer balıklarla da iyi geçinirler. Bu balıkların en büyük dezavantajları, beslenme zamanı dışında bir kaya ya da bir mercan içinde veya civarında saklanmalarıdır. Bu yüzden satın aldığınız blenny'i çok sık göremezsiniz.
Bu türe ait olan balıkların çok büyük bir çoğunluğu İndo - Pasifik kökenlidir. Kızıl Deniz'de ve Karayipler'de de bulunan birkaç blenny vardır. Bazı istisnalar dışında, ortalama boyları 7 - 8 cm. civarındadır

BUTTERFLY :
Butterfly'lar, Chaetodontidae genus'una aittir. Chaetodontidae kelimesinin anlamı (diken diş)tir. Bu genus'un ortak özelliği, doğada mercanlarla ve polyplerle besleniyor olmalarıdır. Bazı kabuklu canlılara ve istiridyelere de iştahla yaklaşırlar. Bu yüzden kesinlikle resif akvaryumlarında beslenmemelidirler. Akvaryuma bambaşka hava getiren butterfly'ların en büyük dezavantajı akvaryuma adaptasyonlarının düşük olmasıdır. Bazılarında yem yeme problemi olurken, bazıları da kapalı ortama ayak uydurmakta zorluk çekerler. Eğer butterfly beslemek istiyorsanız, bu riskleri göze alarak yola çıkmanız gerekir. Beğendiğiniz butterfly hakkında önceden mutlaka araştırma yapmalısınız.
Temel olarak İndo - Pasifik kökenli olan bu balıkların Kızıl Deniz'de ve Karayipler'de yaşayan türleri de vardır. Yetişkinlerin boyları 12 cm. ile 30 cm. arasında değişir.
Adaptasyon sorununu azaltmak için 7-8 cm.den küçük ve 15 cm.den büyük butterfly'ları almamakta fayda vardır. Eğer bu kıstasların dışında bir seçim yapıyorsanız, balığı satın aldığınız akvaryumcudan uzman desteği almalısınız.
Butterfly'lar yem konusunda seçici davranırlar. Bu yüzden protein ağırlıklı yem verilmeli, mümkünse haftada birkaç kez midye verilmelidir.
PALYAÇO :
Palyaço" balıkları, ya da "Anemone" balıkları, deniz balıkları içinde en popüler olanlardandır.Doğada tüm hayatlarını bir anemonun içinde ya da yakınında geçirirler. Kendilerine ev sahipliği yapacak bir anemon bulduklarında içine yerleşirler ve hayatlarının geri kısmını o anemonun içinde geçirebilirler.
Palyaço balığının anemon ile yaptığı işbirliği görülmeye değerdir. Anemonun kolları zehirli olduğundan, genelde canlılar pek yaklaşmaz. Bu yüzden palyaço balığı, derisini kaplayan özel bir mukoza sayesinde anemonun zehirinden etkilenmeden, kendisine diğer canlılar tarafından rahatsız edilmeyeceği bir sığınak bulmuş olur.


Palyaço balığı da anemonun sağladığı bu olanağa karşılık olarak hem anemonu bazı canlıların saldırılarından korur, hem de kendisi beslendikten sonra üzerinde yemek artıkları ile anemona geri dönerek anemonun beslenmesine yardımcı olur.
Palyaço balıklarının hemen hemen tamamı İndo - Pasifik kökenlidir. Fakat son yıllarda üretim çiftliklerinde de çoğaltılmaya başlanmışlardır.
Palyaço balıkları cinsiyetsiz doğar. Zaman içinde sürünün içinde en dominant olan balık en çabuk gelişen olur ve dişiye dönüşür. İkinci dominant balık ise dişiden biraz küçüktür ve erkeğe dönüşür. Geri kalanlar hayatlarına cinsiyetsiz olarak devam ederler. Eğer dişi ölürse, gruptaki erkek balık dişiye dönüşür, cinsiyetsiz gruptan en dominant olan balık da erkeğe dönüşür. Bu zincir bu şekilde devam eder ama sistem tersine çalışmaz: dişiye dönüşen balığın bir daha erkeğe dönüşme şansı yoktur. DOTTYBACK : Dottyback'ler renkli ve hareketli balıklardır. Ortalama 10 cm.ye kadar büyüyebilen bu balıklar, içinde saklanmak için birçok delik bulabilecekleri kayalık ortamlardan hoşlanırlar. Başka balık türleriyle çok kolay geçinebilen dottyback, kendi türleri ile kavga eder. Kavga sebebi de bu balıkların bölgesel davranış göstermeleri, akvaryumu kendi bölgeleri olarak sahiplenmeleridir. Dolayısıyla, ya akvaryuma bir dottyback konmalıdır ya da aynı anda birkaç dottyback birden alınmalıdır. Önce bir dottyback alıp belli bir süre sonra başka bir tane almayı düşünüyorsanız, sonradan gelenin hayatını riske atıyorsunuz demektir. Bu yüzden sonradan eklenecek dottyback sayısı birden fazla olmalıdır. Böylece akvaryuma ilk konan dottyback'in ilgisi ve saldırısı bölüneceğinden, sonradan konanların yaşama şansı olabilir.
Resif akvaryumlarında da, mercan akvaryumlarında da beslenebilen dottybackl'ere verilecek yemlerin birkaç çeşit olması gerekir. Bu sayede renklerindeki canlılığı sürdürebilirler.
Bazı balıklar çok hareketli olduklarından ve sürekli gözönünde bulunmadıklarından, fotoğraflanmaları da çok zor olmaktadır. Dottyback'ler de bu tip balıklardandır. Sınırlı sayıda fotoğraf örneği olmasından dolayı sayfa yapımızda değişikliğe gitmek zorunlu hale gelmiştir.
CÜCE ANGEL :
Cüce Angel'lar, akvaryum ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilen, çok renkli ve dayanıklı balıklardır. Boyları 10 - 12 cm. civarındadır. Bu balıklar da tıpkı büyük Angel'lar gibi bölgesel davranışlarda bulunurlar.
Bu yüzden aynı türler kendi bölgelerini koruma güdüsüyle kavga edebilirler. Akvaryuma birden fazla Cüce Angel konacaksa renkleri birbirinden farklı türlerin seçilmesi daha doğru olur.Cüce Angel’ların yem konusunda pek seçici davranmazlar. Doğada mikroalglerle ve bazı mercanlarla beslenirler. Akvaryum ortamında değişik pul ve granül yemleri severek yerler. Alg ihtiyaçlarını karşılamak için kurutulmuş yosun da verilebilir. Akvaryumda kayalık ortamlara ihtiyaç duyarlar. Gerektiğinde saklanabilecekleri delikler ve mağaralar bulmak isterler.
GOBY :
Goby'ler genel olarak sakin ve durağan balıklardır. 30 cm.ye kadar büyüyebilen cinsleri olmasına rağmen, ortalama 10 cm. olan bu balıklar, içinde saklanabilecekleri ortam ararlar. Bu ortam içinde birçok delik bulabilecekleri kayalık da olabilir, akvaryum zeminindeki ince taneli kum da.
Resif akvaryumlarında da, mercan akvaryumlarında da beslenebilen goby'ler çok fazla ortalıkta görünmezler. Yem verdiğinizde bazen ortaya çıkabilirler, ama daha çok akvaryum ortamı sakinken kendi yemlerini fazla dikkat çekmeden bulmaya çalışırlar.
HAWKFİSH :
Hawkfish, ilgisini çeken birşeye şahin gibi hızlı bir şekilde süzülmesi özelliğinden dolayı bu ismi almıştır.
Genelde oldukça hareketli ve meraklı olan bu balıkların bazı cinsleri (sağdaki resimde görülen "Long Nose Hawkfish" gibi) kayaların ya da mercanların üzerine konuşlanıp günlerini sabit bir şekilde geçirebilir. Akvaryumdaki balıkların büyük çoğunluğu ile iyi geçinen Hawkfish'in tek dezavantajı bazı cinslerde görülen bu "sabitlenme" sorunudur.
Akvaryumda besleyebileceğiniz türler içinde, "Long Nose Hawkfish" dışındaki tüm Hawkfish'lerin ağızları büyük olduğundan akvaryuma konacak küçük balıklara ve minik karideslere dikkat edilmelidir. Bu küçük canlılar her an bir Hawkfish tarafından yutulabilir. Bu yüzden Hawkfish olan bir akvaryuma minik karides ya da çok küçük goby veya blenny alınacaksa bu özellik değerlendirilerek alnmalıdır.
Ağırlıklı olarak İndo - Pasifik'te görülen bu balıkların Kızıl Deniz'de ve Karayipler'de yaşayan birkaç türü de vardır.

HOGFİSH :
Hogfish aslında wrasse'in bir alt grubudur. Fakat "yavru halinden yetişkin haline kadar çok renkli bir görünüm veren, akvaryumdaki diğer balıklarla sakince geçinen, sağlam yapılı ve yem problemi olmayan bu Bodianini alt türüne ayrı bir sayfa açmak ve bu türü daha iyi tanıtmak gerekiyor" diye düşündük.
Hogfish çok meraklı ve araştırmacı bir balıktır. Sürekli gezer. Bu yüzden de büyük akvaryuma ihtiyaç duyar. Ara sıra saklanmak da isteyeceğinden, akvaryumda bir miktar kaya olmasında da fayda vardır. Resif akvaryumlarında da, balık akvaryumlarında da rahatlıkla beslenebilen Hogfish'e verilecek özel bir yem yoktur. Yem ayrımı yapmaz.
Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının dönenceler arasında kalan bölümlerindeki kayalık ortamlarda Hogfish'e rastlamak mümkündür. Bazı değerli Hogfish türlerinin örnekleri aşağıda verilmiştir.
TANG :
Tang'ler, Acanthuridae genus'una aittir. Acanthuridae kelimesinin kökeni Latince'deki Acanthus (diken) kelimesine dayanır. Bu genus'un ortak özelliği, kuyruklarının hemen başlangıcındaki keskin diken(ler)e olmasıdır. Bu keskin dikeni, kavga esnasında birbirlerinin vücuduna batırıp kesmeye çalıştıklarından bu balıklara "Surgeon Fish - Cerrah Balığı" da denir.
Doğada çoğunlukla gruplar halinde dolaşmalarına karşın, akvaryumda bölgesel davranışlarda bulunurlar. Kendi bölgelerini koruma güdüsüyle kavga edebilirler. Bu durumda da "neşter"in kullanım şeklini kolayca görebilirsiniz. Akvaryuma birden fazla aynı tür Tang konacaksa, hepsini aynı zamanda koymak daha akıllıca olur.
"Tang", Almanca'da deniz yosunu" anlamına gelir. Bu isim konurken balığın beslenme şeklinden ilham alınmıştır. Tang'ler isimlerinin anlamından da anlaşılacağı gibi otobur balıklardır. Bu yüzden ağırlıklı olarak kurutulmuş yosun veya yosun içerikli pul ya da granül yemlerle beslenmelidir.
Tang'lerin birkaç cinsi hariç geneli çok sakin hayvanlardır. Bu yüzden resif akvaryumunda veya balık akvaryumunda rahatlıkla beslenebilirler.


TRİGGER :
Trigger'lar "tetik" ismini, sırt yüzgeçlerindeki dikenleri kilitleyen mekanizmadan almışlardır. Eğer trigger sırt yüzgeçlerini açmışsa, o yüzgeçleri ne kadar uğraşsanız da kapatamazsınız. Bu yüzden trigger yakalamak zordur. Balık korkup bir kaya oyuğuna girerse ve sırt yüzgeçlerini de kilitlerse, onu o oyuktan kesinlikle çıkaramazsınız.
Trigger'ların çok renkli, kalın ve dikenli pulları vardır. Doğal ortamlarında grup oluşturmazlar, tek başlarına ya da eşli gezerler.
Gövdesini kıpırdatmadan sadece yüzgeçleriyle kendi ekseni etrafında dönmesine, ileri doğru giderken bir anda geri geri yüzmesine tanık olabileceğiniz trigger'lar için "evcil hayvan" da diyebilirsiniz. Yem vermeye başladıktan bir süre sonra sizi tanıdığını fark edebilirsiniz.
Ağırlıklı olarak İndo - Pasifik kökenli olan bu balıkların Kızıl Deniz'de ve Karayipler'de görülen birkaç türü de vardır.
Etçil balıklar olan trigger'lar genellikle kabuklularla ve deniz kestanesi gibi dipte yaşayan canlılarla beslenirler. Fakat diğer balıklara, hatta dalgıçlara bile saldırabildiklerinden trigger beslemek isteyenler için ideal olanı ayrı bir trigger akvaryumudur. Fakat riski göze almak isteyenler balık akvaryumlarında da trigger besleyebilirler.

WRASSE :
Wrasse'ler çok kalabalık bir ailedir. Birçok türü, yetişkinliğe erişene kadar birkaç evre geçirir. Bu yüzden satın aldığınız wrasse'in 5 sene sonraki renkleri bugünkünden çok farklı olabilir. Buna hazırlıklı olunması gerekir...
Wrasse'ler hiperaktif balıklardır. Korktuklarında ya da uyumak istediklerinde kendilerini kuma gömerler. Küçük kabuklularla ve omurgasız canlılarla beslenirler. Wrasse'lerin birçoğu cismen büyüyeceğinden belli bir zaman sonra büyük balıkların kuma saklanma eğilimleri akvaryumunuzda belli yıkımlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple, alacağınız wrasse'in ne kadar zamanda ne kadar büyüyebileceğini satıcınıza danışıp öyle almanızda fayda vardır.
Resif akvaryumlarında da, mercan akvaryumlarında da beslenebilen wrasse türleri aşağıda belirtilmiştir

DISCUS
DİSCUS :
Hem Cichlidae familyasının hem de tatlısu akvaryumlarının en güzel balıklarından biri kuşkusuz Discus’tur. Gerek şekilleri, gerek renkleri dolayısıyla birçok akvaryumseverin tutkusu haline gelmiştir.
Bakımı süreklilik gerektirdiği için amatör akvaryumseverleri biraz uğraştırabilir. Bu yüzden Discus akvaryumu kurmadan önce bu balıkların doğal ortamları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.
Discus’lar Güney Amerika’daki Amazon bölgesinin dingin sularında yaşarlar. Bu suların özelliği oldukça sıcak, berrak ve hafif asidik olmalarıdır.
Bu su koşullarının sağlandığı akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilirler.
Akvaryum ortamında gördüğümüz Discusların çok büyük bir çoğunluğu melezdir. Çok farklı çeşitlerini görebileceğiniz Discusların en çok rastlanan türlerinin resimlerine aşağıdaki butonlardan erişebilirsiniz.

CICHLID :
Hem renklerinin güzelliğiyle, hem sosyal yaşamlarıyla cichlidler, akvaryum dünyasının en ilgi çekici balıklarındandır.
Cichlid’lerin dünya üzerinde değişik kıtalarda ve çeşitli göllerde yaklaşık 1300 kadar türü bulunur. En yaygın oldukları kıta Afrika’dır: 1,300 türün yaklaşık 1,000 kadarı Afrika göllerindedir. Geriye kalan türler ise Orta ve Güney Amerika’daki, Madagaskar’daki ve Güney Batı Asya’daki göllerde ve nehirlerdedir.
Bakımı süreklilik gerektirdiği için amatör akvaryumseverleri biraz uğraştırabilir. Bu yüzden Cichlid akvaryumu kurmadan önce satın alınması düşünülen cichlidlerin doğal ortamları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.
Ülkemizde en sık rastlanan cichlid türleri Afrika’nın Malawi ve Tanganyika göllerinin türleridir. Malawi gölünün PH derecesi 7.5 ile 8.5 arasında değişmektedir. Tanganyika gölünün PH değeri ise 8.0 ile 9.0 arasındadır. Her iki gölün de suyu temiz ve berraktır ve ısısı 25ºC – 26 ºC civarındadır.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 09-12-2008, 17:29   #2
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

emegine saglık ...
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ba, ı

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:58 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628