Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

Diger Spor Dalları Voleybol , Tenis,Yüzme , Atletizim Konularını Burada Paylaşabilirsiniz...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-28-2009, 21:48   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart WİNG TSUN EFSANESİ Spor dalı

WİNG TSUN EFSANESİ


Wing Tsun efsanesi. (07.07.2004)


Günümüzden yaklaşık iki yüz elli yıl önce (tarihler tam olarak bilinmese bile Wing Tsun n doğuşu ve Shao Lin Manastırı nın yanması günümüzden 250-300 yıl öncesine dayandırılır.) Ching hanedanı Yung-Cheng döneminde, Mançuryalıların yaptığı bir kuşatma esnasında manıstırda yaşayanlardan birisi olan Ma Ning Yee tarafından, Shao Lin Manastırı ateşe verildi…Wıng Tsun’un heycanlı hayat hikayesi ve sistemin doğuşu Hasan Akın’nın kaleminden.Çeviren : Hasan AKIN.
.

WING TSUN UN HİKAYESİ

SHAO LIN MANASTIRINDA YANGIN

Günümüzden yaklaşık iki yüz elli yıl önce (tarihler tam olarak bilinmese bile Wing Tsun n doğuşu ve Shao Lin Manastırı nın yanması günümüzden 250-300 yıl öncesine dayandırılır.) Ching hanedanı Yung-Cheng döneminde, Mançuryalıların yaptığı bir kuşatma esnasında manıstırda yaşayanlardan birisi olan Ma Ning Yee tarafından, Shao Lin Manastırı ateşe verildi. Manastırın yanmasından sonra olay hakkında iki rivayet yayıldı. Birinci hikayeye göre; sadece beş rahip olaydan kurtularak kaçmayı başarmışlar ve gizlendikleri yerlerde teşkilatlar kurarak Ching Hanedanlığı aleyhinde savaşmışlardı. Daha çok dövüşçüler arasında kabul görüp yayılan ikinci hikayeye göre ise; manıstırın yanması olayı hariç olay hakkında bazı farklılıklar var. Bu hikayeye göre kurtulanların sayısı beşten daha fazla idi. Burada manastırın yanmasından itibaren anlatacağımız hikaye ise, tabii ki dövüşçüler arasında kabul gören ikinci hikaye

YENİ BİR DÖVÜŞ SİSTEMİNİN DOĞUŞU

Yangın sırasında rahiplerin ve dövüş sanatlarında çok iyi olan ustaların çoğunun öldürüldüğü ya da yandığı söylenir. Bununla birlikte yangından kurtulan kişiler olabilmiştir ve kurtulanlar arasında Beş Büyükler olarak bilinen Budist Rahibe Ng Mui, Usta Chi Shin, Usta Pak Mei, Usta Fung To Tak ve Usta Miu Hin de vardır. Manastırda en fazla talebe yetiştiren Usta Chi Shin, kendisiyle birlikte kurtulanlardan, Mançulara karşı savaşmalarını istediği için bu rahipler Mançular tarafından aranıyorlardı. Bu nedenle, rahipler ülkenin farklı yerlerine dağılarak oralarda gizlice faaliyetlerde bulunmaya başladılar.Budist rahibe Ng Mui, Beş Büyüklerin en yaşlısı ve de manastırdaki tek bayandı. Ülkenin dört bir yanında dolaştıktan sonra Yunnan ve Szechwan eyaletleri sınırında, Tai Leung dağındaki Beyaz Turna Tapınağına yerleşti.

Yaşadıklarını hiçbir zaman aklından çıkaramayan Ng Mui, bu tapınakta Zen tarikatı ile ilgilenirken aynı zamanda dövüş tekniklerine de çalışıyordu. Bununla birlikte ciddi bir de endişe taşıyordu. Bu endişesi Shao Lin Manastırında Mançurlarla işbirliği yapan yetenekli dövüşçülere ve Mançulara karşı nasıl korunacağı idi. O an itibariyle işbirlikçilerden daha iyi teknikler biliyordu, fakat zaman içinde kendisinden daha kuvvetli olan bu işbirlikçilerden zayıf duruma düşübilirdi. Bu durumda yapılacak tek şey mevcut Shao Lin tekniklerini mağlup edebilecek yeni bir dövüş sistemi ortaya çıkarmaktı.

Ama Ne ? ve Nasıl? Şansı bir tilki ile büyük, vahşi bir turnanın yaptıkları dövüşe tanık olunca geri dönmüştü. Tilki, turnanın etrafında ölümcül bir atak yapabilmek umuduyla dairesel şekilde dönerken, turna dairenin ortasında kalıp daima tilkiye karşı dönüyordu. Turna, tilkinin pençesiyle yaptığı her saldırıyı kanatlarının birisiyle karşılarken, aynı anda gagası ile karşı atak yapıyordu. Böylece turna kendisini kanatları ile koruyup, gagası ile saldırabiliyordu. Ng Mui nin gözlediği bu kavga uzun bir zaman devam etti. Bu kavga Ng Mui ye yeni bir dövüş sisteminin ilham kaynağı olmuştu.

MEVCUT SİSTEME ZIT TEKNİKLER

Bir tilki ile bir turnanın arasındaki dövüşten esinlenen bu sisteme tilki ya da turna sistemi adı verilmedi. Ng Mui, tilkinin pençelerini ve turnanın kanatlarını temel alarak insan vücuduyla uyumlu bir dizi dövüş hareketleri geliştirdi. Düzenli hareketlerin kalıplaşmış şekillerde uygulanmasına dayalı olan mevcut Shao Lin Kung-Fu, Ng Mui ye fazlaca karışık görünüyordu. Halbuki Shao Lin sisteminin bir türevi olan yeni sistemde temel hareketler sade idi ve uygulamada akıllılığa dayanıyordu.

Diğer bir ifade ile birbirlerinden az farkla ayrı olan yaklaşık on civarında Shao Lin sistemleri, formları öğrenen kişiye stereo-tip pratik imkanı verebiliyordu. Ng Mui tarafından ortaya konan bu yeni sistem ise, son değişiklikler de yapıldıktan sonra üç form ve pratik maksatlı bir dizi tahte manken teknikleri sağlıyordu. Buna ilave olarak, Ejder Dansı, Mağaradan Çıkan Aslan gibi şatafatlı isimleri olan Shao Lin formları gerçek bir dövüşte çok yavan kalıyor ve kullanışsız oluyordu. Ng Mui nin yeni sistemi ise gösteri amaçlı değildi ve gerçek dövüş teknikleri ihtiva ediyordu. Bu nedenle bu sistemdeki tekniklere de şatafatlı kelimelerle değil, tekniğin pozisyonunu anlatan ifadelerle ad verilmiştir.

Mesela avuç-yukarı kol (palm-up arm) adlı teknikte avuç ve kolun pozisyonunu tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek!!

Eski Shao Lin ve Ng Muinin yeni sistemi arasındaki bir diğer fark da; Shao Lin sisteminde kuvvet antremanlarına çok önem veriliyordu. Öyle ki, bir talebe formları öğrenmeye başlamadan evvel en az birkaç yıl sadece belirli bir kondisyon yeterliliğine ulaşmaya çalışıyordu. Yeni sistemde ise düşmanı yenme kuvvetle değil akılla yapılıyordu. Tabii ki; bu, kuvvet tamamen ihmal ediliyor demek değildi.

Yeni teknik, belirli durumda belirli rakibe uyacak, onu yenmek için gerekli metodun adaptasyonunu sağlıyordu. Bu nedenle bu yeni kung-fu sistemini öğrenen kişi, ağır adımlar, sabit bir duruş ve güçlü köprü eller yerine, seri ve hafif adımlar, esnek bir duruş ve akıllı el teknikleri öğrenmek durumundadır. Diğer bir ifadeyle, eski Shao Lin sistemi gerçek dövüşte geniş aralıklı adımlar ve uzun köprü eller kullanırken, bu yeni sistem birbirini talep eden adımlar ve dövüş içinde, geniş adımları ve uzun köprü kolları etkisiz bırakacak teknikler kullanıyordu.

Eski Shao Lin sisteminde en çok kullanılan adım, ön adım (ön bacak kırık, arka bacak düz ve ağırlık ön bacakta) iken, yeni sistem arka adımı (arka bacak kırık ve ağırlık arka bacak üzerinde) kullanıyordu. Arka adımın kullanılması rakibin ağırlık üzerine binmiş ön bacağına pratik saldırı ve kendi ön bacağına yapılan bir saldırıya ise etkili koruma sağlıyordu.

GÜZEL YİM WING TSUN

Bayan Yim Wing Tsun, annesinin vefatından sonra bir Shao Lin talebesi olan babası Yim Yee ile Kwangtung eyaletinde yaşıyordu. Daha çok küçük yaşta iken zamanın geleneklerine göre bir tuz tüccarı olan Leung Bok Chauya sözlenmişti. (Bizim kültürümüzdeki beşik kertmesine benzer bir sözlenme.) Yim Yee bir olaya karışmış ve haklı olduğu halde tutuklanmıştı. Bunun üzerine kaçan Yee, kızını da alarak Szechwan ve Yunnan eyaletleri sınırındaki Tai Leung Dağı eteklerine yerleşti.

Zaman ilerledikçe Yim Wing Tsun gelişip serpildi ve bu cazibesi ona problemler getirmeye başladı. Onun için hayat her geçen gün çetrefilli bir hal alıyordu. Bu sınır boyunda kanunların iyi uygulanamaması nedeniyle, dövüş sanatlarında iyi olan ve kötü karakteriyle nam salmış Wong soyadı ile bilinen bir kişi kendi borusunu öttürüyordu. Wing Tsunun güzelliğinden etkilenen Wong, ona kendisiyle evlenme teklifi yapması için birilerini gönderdi, ama aynı zamanda Wing Tsun bu evlenme teklifini kabul etmezse evlenme zamanını kendisinin seçeceğini ve zorla da olsa onunla evleneceği şeklinde tehdit etti. Wing Tsunun babası ihtiyar ve kendisi de güçsüzdü. Bu nedenle endişelenmeye başlamışlardı. Her geçen gün de endişeleri büyüyor ve ne yapacaklarını bilmez halde bir çıkmaza giriyorlardı.

Aynı vakitlerde Beyaz Turna Tapınağında yaşayan, rahibe Ng Mui ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla ayda birkaç kez köyün pazar yerine geliyordu.Yim Yeenin tezgahının önünden her geçişinde ondan fasulye falan alıyordu ve bu yolla tanışmışlardı. Yine bir gün alışverişe geldiği sırada baba-kızın bakışlarında gariplik olduğunu sezdi. Ng Muinin ricası üzerine bütün dertlerini ona anlattılar. Onların bu samimi itirafı, Ng Muinin içindeki adalet duygularını kabarttı. Onlara yardım aklına etmeyi koydu, fakat bunu kendisi yapmayacaktı.

Çünkü kendi kimliğini belli etmiş olur ve ayrıca ünlü bir dövüşçü olan Ng Mui için bir uzak köyde bilinmeyen birisiyle dövüşmek yakışık almazdı. Aklına bir fikir geldi. Bu fikir, Wing Tsunu yanına alıp, ona kendi yeni dövüş sanatını öğretmekti. Dövüş sanatları, Wing Tsuna babası da bir dövüşçü olduğundan çok yeni bir kavram değildi. Ama Wing Tsun, o ana kadar öğrenme ihtiyacı hissetmemişti. Yetenekli bir hocanın kişisel rehberliği, kendisinin sıkı çalışması ve aklı sayesinde üç yıl gibi bir sürede Ng Muiden dövüşmeyi öğrendi.
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Zeytin dalı uzattı Yaso Magazin & Dedikodu 0 08-21-2008 02:24
Dantel Gül Dalı Perde Yaso Dantel Örnekleri 0 06-19-2008 13:48
Spor nedir, Spor Hakkında, Spor Tanımı, Kısaca Spor Ne demektir Yaso Diger Spor Dalları 0 06-15-2008 19:51
Atatürk ün Türk ve Kadın Spor Hakkındaki Görüşleri Kadın ve Spor Yaso TaRiH 0 04-13-2008 15:20
AĞridaĞi Efsanesİ ahmetanriverdi Kitap Tanıtım Arşivi 0 03-15-2008 18:46


Şu Anki Saat: 18:42


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows