Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-03-2008, 19:11   #1
уυѕυƒ
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Peygamberlere İmÂn

PEYGAMBERLERE İMÂN

PEYGAMBERLİK VE PEYGAMBERLERE OLAN İHTİYAÇ

İmanın altı şartından dördüncüsü, peygamberlere inanmaktır.
Peygamberlik, Allah ile insanlar arasında bir elçilik görevidir. Allah, bu göreve layık olan en iyi kullarını seçer. Peygamberler insanlara yol gösterici olarak gönderilmiştir. İnsanların böyle yol göstericilere ihtiyacı vardır.
Çünkü; insanlar kendi akıllarıyla Allah'ın varlığını anlayabilirlerse de onun yüksek sıfatını kavrayamazlar. Allah'a nasıl ibadet edileceğini, Ahiret hayatını ve burada kimlere mükâfat verileceğini, kimlerin ceza göreceğini, dünya ve ahiret mutluluğunun nasıl kazanılacağını bilemezler.
İşte, bu gerçekleri insanlara öğretmek, dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını göstermek için Yüce Allah Peygamberlerini görevlendirmiştir.

PEYGAMBERLERİN GÖREVLERİ

Peygamberler en doğru şekilde insanlara Allah'ı tanıtmışlar, inanç esaslarını, ibadet şekillerini öğretmişlerdir. Dini hükümleri ve güzel ahlâk ilkelerini açıklamışlar, kendileri de söylediklerini yaparak insanlara örnek olmuşlardır.
Peygamberler, en güç şartlarda bile görevlerini yapmışlar, inanmayanlara karşı peygamber olduklarını ispatlamak için hiç kimsenin yapamayacağı olağanüstü olaylar meydana getirmişler, mucizeler göstermişlerdir. Allah'ın emirlerini yapanları cennetle müjdelemişler, yapmayanların ise cehennem azabı ile cezalandırılacaklarını haber vermişlerdir.
Peygamberler, Allah'ın insanlar arasından seçtiği her türlü ahlâk güzelliğine sahip olan örnek insanlardır.

Peygamberlerde Bulunması Gereken Sıfatlar

1- Sıdk: Sıdk, doğruluk demektir. Peygamberler son derece dürüst insanlardır. Oldu dedikleri olmuştur, olacak dedikleri de zamanı gelince mutlaka olacaktır.
2- Emanet: Güvenilir olmak demektir. Peygamberler her hususta güvenilir kimselerdir, emanete asla hıyanet etmezler.
3- Fetanet: Akıllı ve uyanık olmak demektir. peygamberler akıllı, uyanık ve yüksek zekâ sahibidirler.
4- İsmet: Günah işlememek demektir. Peygamberler gizli ve açık hiçbir şekilde günah işlemezler.
5- Tebliğ: Bildirmek demektir. Peygamberler Allah'tan aldıkları dini hükümleri olduğu gibi insanlara bildirmişlerdir.

KUR'AN-I KERİM'DE İSMİ GEÇEN PEYGAMBERLER

İlk peygamber Hz. âdem, son peygamber bizim peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselâm'dır. Bu ikisinin arasında birçok peygamber gelmiştir. Peygamberlerden yirmibeş tanesinin ismi Kur'an-ı Kerim'de geçmektedir. Ancak peygamberlerin sayısı çok daha fazladır. Biz Kur'an-ı kerim'de ismi geçen peygamberlerle birlikte sayılarını ancak Allah'ın bildiği diğer peygamberlere de hiçbir ayırım yapmadan inanırız.

Kur'an-ı Kerim'de Adı Geçen Peygamberler

1-Âdem 2-İdris 3-Nuh 4-Hud 5-Salih 6-Lût 7-İbrahim 8-İsmail 9- İshak 10-Yakub 11-Yusuf 12-Şuayb 13-Harun 14-Musa 15-Davud 16-Süleyman 17-Eyyub 18-Zülkifl 19-Yunus 20-İlyas 21-Elyesa 22-Zekeriya 23-Yahya 24-İsa 25-Muhammed(A.S.)

PEYGAMBERLERİN TEBLİĞ ETTİKLERİ DİNLERDE AYNI OLAN ESASLAR

Her peygambere, Allah'ın bildirdiği din, Hak dindir. Hak olan dinlerde değişmeyen bazı esaslar vardır. Bunlar:
1-İman Esasları
2-İbadetler
3-Ahlâk Kuralları

Zamanın değişmesiyle insanların durumlarına ve ihtiyaçlarına göre bazı dini hükümler ve ibadet şekilleri değişmiş, Peygamberimiz Hz. Muhammed(A.S.)'in gelmesiyle son ve en mükemmel şeklini almıştır.

MUCİZE VE KERAMET NE DEMEKTİR

Mucize: Peygamberlerin, peygamber olduklarını ispat etmek için Allah'ın yardımıyla gösterdikleri olağanüstü olaylardır. Mucizeler, Peygamberliğin birer beldesidir. Peygamberlik davasına uygun olarak maydana gelir. Diğer insanlar, böyle olağanüstü olaylar yapamaz, mucize gösteremez, çünkü buna güçleri yetmez.
Mucize göstermek peygamberlere mahsustur. Allah'ın izni ve kudreti ile meydana gelir.
Bütün peygamberler, peygamber olduklarının birer ilâhi belgesi olarak mucize göstermişler, kendilerine inanmayanları aciz bırakarak susturmuşlardır.

Keramet: Allah'ın yardımıyla veli kulları tarafından meydana getirilen olağanüstü olaylardır. Böyle olağanüstü olaylar; Allah'ın veli kulları için birer keramet, tabi oldukları peygamber için birer mucize sayılır.

PEYGAMBERİMİZİN MUCİZELERİ

Peygamberimiz Hz. Muhammed(A.S), Allah tarafından peygamber olarak gönderildiğini ispat etmek için birçok mucize göstermiştir.

-Bir gün ikindi namazı yaklaşmış, ancak peygamberimiz abdest suyu bulamamıştı. Bunun üzerine peygamberimize içinde azıcık su olan bir kap getirdiler. Peygamber Efendimiz elini kabın içindeki suya koydu ve parmaklarının arasından su fışkırmaya başladı. Orada bulunun üç yüz kişilik cemaat abdest alıncaya kadar su akmaya devam etti.

-Peygamber Efendimiz, Medine'deki bir mescitte bir hurma kütüğünün üstüne çıkarak cemaate konuşurdu. Müslümanlar çoğalınca Peygamberimiz daha yüksek bir yerden konuşmak için üç basamaklı bir minber yaptırdı. Bir cuma günü hutbeyi bu minberden okumaya başlayınca mescidin öbür tarafındaki hurma kütüğünün inlediği duyuldu. Bunu gören Peygamberimiz minberden inerek kütüğü kucaklayıp okşadı ve kütüğün inlemesi kesildi.

-Peygamberimiz hicretten birbuçuk yıl önce bir gece Burak adı verilen bir vasıta ile Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüsteki Mescid-i Aksa'ya getirilmiş, oradan da Cebrail(A.S.) ile birlikte göğe yükselmiştir. Allah'ın davetlisi olarak peygamberimizin yaptığı bu yolculuk kâinatta benzeri görülmemiş bir olaydır ve çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Allah'ın sonsuz kudretinin eseri olan bu olay, peygamberimizin "İsra ve Miraç" mucizesidir.

-Peygamberimizin en büyük ve daimi mucizesi Kur'an-ı Kerim'dir. Ruhları okşayan, gönüllere huzur veren okunuşu, sayısız hikmetlerle dolu yüksek anlamı, insanlığın mutluluğu için getirdiği ölmez prensipler ve bütün çağlara ışık tutan ilmî gerçekleriyle Kur'an-ı Kerim eşsiz bir mucizedir.

PEYGAMBERİMİZİN ÖZELLİKLERİ

Yüce Allah söyle buyuruyor:
"Ey Muhammed! Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir." (Sebe sûresi, 28)
"Ya Muhammed! De ki: Ey insanlar! Doğrusu ben Allah'ın, hepiniz için gönderdiği peygamberiyim." (A'raf Sûresi, 158)

Biz müslüman olarak hiçbir ayrım yapmadan Allah'ın gönderdiği tüm peygamberlere inanırız. Ancak Hz. Muhammed'in diğer peygamberler arasında üstün bir yeri ve özellikleri vardır.Bu özelliklerden başlıcaları şunlardır:
- Peygamberimiz(A.S.) Allah'ın en sevgili kulu yaratılmışların en büyüğü ve en faziletlisidir.
- Son peygamberdir, ondan sonra peygamber gelmeyecektir.
- Bütün insanların peygamberidir. Ondan öncekiler belirli milletlere gönderilmişti.
- Peygamberliği kıyamete kadar bütün zamanları içine almıştır. Diğer peygamberlerin görevleri ise belirli bir zamana mahsus idi.
- Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm Dini, kıyamete kadar devam edecektir.

HZ. MUHAMMED'İN SON PEYGAMBER OLUŞU

Allah teâlâ söyle buyuruyor:
"O Allah'ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur." (Ahzab Sûresi, 40)

Peygamberlerin en büyüğü ve sonuncusudur. Onun tebliğ ettiği İslân Dini son dindir. Kur'an-ı Kerim, bütün insanlığa seslenen Allah'ın son kitabıdır.
Hz. Muhammed'in gelmesiyle peygamberlik kapısı kapanmıştır. O, yeryüzündeki bütün milletlerin peygamberidir. Bu gerçek Kur'an'da açıkça bildirilmiştir.
Önceki peygamberler belirili topluluklara gönderilmişti. Onlar bir evin içini aydınlatan kandillere benziyordu. Bütün dünyaya gönderilen Hz. Muhammed ise dünyayı aydınlatan güneş gibidir. Güneş doğduktan sonra artık kandillere ihtiyaç kalmamıştır.
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İmân Ağacı ve Meyveleri Yaso Akâid 0 07-23-2008 15:13
ıman Ve ıbadete Daır Yaso Akâid 0 07-23-2008 15:07
Doğmazdı Kalbe İman Yaso Peygamberimiz-En Sevgili'ye 0 06-21-2008 16:06
Yabancı Bilim Adamları Ve İman уυѕυƒ Din KüLtüRü ve AhLak 0 04-03-2008 19:02
Meleklere İman Ne Anlama Geliyor? нüzüη Dinimiz ve Diğer Dinler 0 02-13-2008 23:21


Şu Anki Saat: 00:44


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows