Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Din KüLtüRü ve AhLak

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Peygamberlerİn GÖnderİlİŞ Gayesİ

Din KüLtüRü ve AhLak


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 04-03-2008, 19:00   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Peygamberlerİn GÖnderİlİŞ Gayesİ

PEYGAMBERLERİN GÖNDERİLİŞ GAYESİ:
1. Kulluk
İnsanın yaratılşındaki esas gaye Allah'a kul olmadır. Allah(c.c.) Zariyat suresi 51. ayette mealen "Ben cineleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım" buyurmaktadır. Ayetten anlaşıldığı üzere insan O'nu bilip tanımak ve O'na layıkıyla kul olmak için var edilmiştir. Yoksa yeme içme ev bark sahibi olma vs. şeyler yaratılışımızdaki esas gaye degildir. Bunlar insanın fıtratında bulunan ihtiyaçlardır ama kesinlikle esas gaye değildir.

Peygamberlerin gönderiliş gayesi insanın yaratılış gayesi ile örtüşmektedir. Insan akıl ve vicdan yolu ile Allah'ı bulabilir. Fakt O'na nasıl kulluk edeceğini bilemez. İşte peygamberler insana Allah'a (cc) nasıl kulluk yapılacağını göstermek için gönderilmiş ve yolda insanlara önderlik etmiştirlerdir.

2. Tebliğ
İnsan ki, Allah'ı bilip tanımak ve bu bildiklerini vicdanında duymak için yaratılmştır. İşte ona bu vazifesini hatırlatmak ve aynı zamanda onu bu marifete ulaştırmak için art arda peygamberler gönderilmiştir. Hz. Adem(as) hem ilk insan hem ilk nebidir.

Evlatları daha gözlerini açar açmaz kareşılarında babalarını, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir peygamber olarak bulmuşlardır. Ondan Hatamül Enbiya , iki cihan serveri Hz. Muhammed (sav)'e kadar bütün peygamberler hayatlarını bu uğurda harcamışlardır. Onlar bizlere ibadete ait meseleleri öğretmiş, Allah'ın emir ve yasaklarını bizlere bildirmiş, mükellefiyetlerimizi kavramamıza vesile olmuşlardır.

3.Güzel örnek
Peygamberlerin gönderilişindeki bir diğer husus da onların ümmetlerine güzel birer örnek olma keyfiyetleridir. Onlar bizler için birer önder ve imamdırlar. Zira bizler için gerçek hayatı onlar onlar temsil etmişlerdir

4. Dünya Ukba Müvazenesini Temin
Peygamberler dünya ve uba dengesini kurmak için gelmişlerdir. Bu denge ile insanoğlu ifrat ve tefritten kurtulacak ve istikameti bulacaktır. Evet, ne papazlar ne ruhbbanlar gibi bütün bütün dünyayı terkedip manstıra çekilme, ne de her şeyi ile dünyaya dalıp ona kul köle olma değil sürekli orta yolu bulma ve yaşama ki bu da ancak vahyin aydınlık iklliminde olabilecektir.

Bu denge Kur'an-ı Kerim'in "Allah'ın sana verdikleri ile ahiret yurdunun peşinde ol, dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan da bulunduğu gibi sen de ihsan da bulun yer yüzün de fesad peşinde olma. Şüphesiz ki Allah bozguncuları sevmez." (Kassas 28/77) şeklinde ifade edilmektdir.

5. İtiraz Kapısını Kapama
Cenab-ı Hakk, "Biz peygamber göndermedikçe azap edici değiliz(17/75) buyurmaktadır.
Evet her ümmert kendi peygamberine ait nice mucizeleri gördü vea dinledi. Böylece kimi insanlar inandırılmış, inanmayanların da bahane bulmalarına meydan verilmemiştir. Yani ahirette hiç kimsenin herhangi bir itiraz hakkı bulunmayacaktır.

Peygamberler maddi alanda da insanlığa birçok katkıda bulunmuşlardır. Hz Nuh(as) gemicilik de Hz. İdris(as) terzilikte Hz. Yusuf(as) saatçilikte Hz.İsa tıp alanında insanlara önder olmuşlardır.

Hatemül Enbiya Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(sav)
Peyganber efendimiz'in (sav) nübüvvetinden evvel cahiliye devri Arap toplımuna göz atmak O'nun büyüklüğü açısından faydalı olacaktır.

Cahiliye Dönemi
1.Putperestlik
Cahiliyet dönemi insanlarında tam bir putperestlik hakimdir. İnsanların ekserisi ağaca taşa toprağa güneşe aya yıldıza kullukta bulunuyor hatta helva ve peynir gibi yiyeceklerden kendi elleri ile yaptıkları putlara bir süre tapıyor, acıkınca da bu putları yiyorlardı. Kabeye doldurdukları putlarla övünüyor ve teselli oluyorlardı. İçlerinde az bilgisi olanlar ise" Biz onlara sırf bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz" (Zümer 39/3) düşüncesi ile onları Allah'a yaklaştırıcı birer vasıta olarak görüyorlardı.

2.Kız çocukları diri diri gömülüyordu.
Kız çocuğu bir utanç vesilesi olarak görülüyordu. Öyle ki adeta cemiyetten gizlenmeyi gerektiren bir utançtı bu. Kız çocuğu müjdesi alan bir kişi ya cemiyet içindeki horlanmaya katlanıp o çocuğu hayatta bırakacak yada şerefini temizlemek için o kız çocuğunu ortadan kaldıracaktır.

Hz. Ömer cahiliye döneminde yaptıkları iki şey için, birisi hatırlayınca kendimi gülmekten alamam diğerini hatırlayınca ise çok ağlarım demektedir.Birincisi için, cahiliye döneminde helvedan putlar yaptıklarını ve onlara taptıklarını, bir katıldıklarında ve acıkdıklarında ise bu putlatı yedıklerini söyler. Ağladığı mesele için ise "Biz kız çocuklarını diri diri toprağa gömerdik" demektedir.

Yine bir sahabe , peygamber efendimiz ve başka sahabelerin bulunduğu bir toplulukta başından geçen bir hadiseyi anlatır. Şöyle ki; "Benim küçük bir kızım vardı. Bir gün hanımıma onu giydirmesini söyledim. Annesi bunun ne demek olduğunu biliyordu. Daha sonra kızımı alıp daha önce kazdığım bir çukurun yanına getirdim ve ona çukurun içine bakmasını söyledim. O baktığı esnada onu itekleyip çukura attım. Kızım her nasılsa çukurun ağzına tutundu bir yandan da "Baba elbisem kirlendi deyip elbisemdeki tozu siliyordu. Fakat ben onu tekrar itip üstünü toprakla örttüm." demektedir. Bu esnada peygamber efendimizin(sav) mübarek gözlerinden damal damla yaşlar akmaktadır. Sahabelerden biri uyarı olsun diye "Peygamberi çok hüzünlendirdin" der. Ama peygamber efendimizin müdahale ederek tekrar tekrar anlattırır. Belki de böylece islamiyetin böylesine acımasız vahşi bir toplum meydana getirdiğini anlatmaya çalışmaktadır.

3. Ahlaki bozukluklar
Cemiyetin içine düştüğü bataklık bu kadarla sınırlı değildi elbette. İnsanlar leş eti yer, kan içerlerdi. Hint'in Hz. Hamza'nın kalbini yemesi ve kanını içmesi gibi..

Bir kadın birden fazla erkekle beraber oluyordu. Kadının tamamen hakir görüldüğü bu dönemde üvet anne oğluna miras olarak kalıyordu.İçki tüketimi çok yaygındı. Kabileler arasında kan davaları ve savaşlar vardı.

Evet Molier'e göre Hz. Muhammed cemaati kadar yeryüzünde islah edilmeye müsait olmayan başka bir cemaat var olmamıştır. Böylesine vahşi ve bedevi bir kavimden mükemmel bir topluluk meydana getirmesi onun nübüvvetine başlı başına bir delildir.

Evet bu toplumun davranışları karşısında çok küçük kalan sigara alışkanlığı bile ortadan kaldıramayanlar bir araya gelip o çağa gitsinler ve kolaysa onun bir senede yaptığını yüz senede yapabilecekler mi?
Peygamberimizin risaletinden önceki hayatı onun peygamberliğine delildir.
Dünyaya teşrifi esnasında meydana gelen olağanüstü hadiseler, çocukluk devresinde yakınlarının müşahedeleri ve gençliğinde firaset sahiplerinin sezdikleri manalar onun sıradn bir insan olmadığının ifadesiydi.

Çevresinde fuhuş adına bütün olup bitenlere rağmen peygamberliğine kadar olan bu devrede iffet namus ve hayasına toz kondurmamıştır. İki defa düğüne giderken yolda uyuyup kaldığı bizzat kendisi ifade buyurmaktadır. Sefere çıkışta "kızımı namusumu kime teslim edeyim" diye düşünenlerin hemen iljk akıllarına gelen bu iffet abidesi genç olmalıydı.

Peygamberlik öncesi dönemde bir defa olsun yalanına ve sözünden dündüğüne şahit olunmamıştır. Bu durumda, düşmanları dahil hiç kimse her hangi bir misal gösterememektedir. Kaldı ki en azılı hasımları bile ona Muhammed-ül emin diyorlardı. (Kabe tamiratında hacer-ül esvedi yerine koyma şerefi uğrunda kabileler arasında çıkan anlaşmazlıkta hakem tayin edilmiş...)

Kırk yaşına kadarki hayatı boyunca en ufak bir yalan ve dengesizliğe rastlanmöayan bir kimsenin meleke haline gelmiş bütün ahlakını birden kırk yaşında değiştirmesinasıl düşünülebilir?

Peygamberimizin düşmanları bile onun sıdkına şahittırler.
Düşmanları onu yalancılıkla itham edemiyor, getirdiklerini red ve ınkar edemiyor sadece "sahir, şair, mecnun" yakıştırmalarında bulunuyorlardı. Mevcudiyet ve hakikatını inkar edemedikleri mucizelerine de sihir deyip geçiyorlardı.

Mekke müşrikleri şiir ve belagatta çok ileriye gitmişlerdi. Okuma yazması olkayan ümmi bir zat tarafından "destekçilerinizi de çağırıp haydi benzerini hatta bir suresinin benzerini siz de getirin" diye meydan okunarak tebliği yapılan Kur-an'a ve peygamberlik davasına karşı en kolay yol olan dille mücadeleyi bırakıp en tehlikeli yol olan kılınçla mücadeleyi seçmeleri onun nübüvvetine apaçık bir delilidir.
Müşrikler onun açığını arama yanlışını bulma ve ilan etme mevzuunda çaresiz kalıyorlardı. Zira bir açığını ve yalanını bulsalardı hemen bütün cihana ilan edecklerdi.

Peki ama neden kabullenmiyorlardı? Aslında O'nun doğru söylediğini biliyorlardı fakat peygamberliğin O'na verilişini kibir ve gururlarına yediremeyip "neden eşraftan falan falana verilmedi de bir yetime verildi" diye kendilerince sözde mazeret beyan ediyorlardı.

Küçük bir davada küçük bir topluluğa küçük bir yalanın telaşlanmadan, farkettirmeden söylenmesi ve bunun tesir etmesi çok zordur. Oysa o çok büyük bir davayla ortaya çıkmış çok mühim hakikatleri geniş insan topluluklarına hem de hiç tereddüt etmeden telaşsız etkileyici ve ulvi bir şekilde anlatmıştır. Bu söylenenlerde yalan bulunabilir mi?

Allah Resulünün mektubu Hirakliyusa vardığında orda Ebu Süfyan da bulunmaktadır. Mektuptaki sözler kendisine tesir eden Hirakl ile Ebu Süfyan arasında şu diyalog geçer.

-Bu zatın nesebinasıldır?
-Soylu ve asil bir nesebe sahiptir.
-Daha evvel atalarımdan böyle bir iddiada bulunan oldu mu?
-Hayır yoktu
-Ona tabii olanlar zayıflar mı ileri gelenler mi?
-Ekseriyet itibari ile zayıflar.
-Azalıyorlar mı artıyorlar mı?
-Gün geçtikçe artıyorla
-Hiç yalan söylediğine şahit oldunuz mu?
-Hayır onu hiç yalan söylerken görmedik
-Hiç vefasızlık ettiği oldu mu?
-Bugüne kadar olmadı ancak bundan sonrasını bilemem.

İşte henüz müslüman olmayan Ebu Süfyan Hirakl ile olan konuşmasına ancak son cümlesindeki kadar tereddüt sokuşturabilmiştir. Hiraklin cevabı ise çok manidardır. "Bu yaşına kadar insanlara yalan söylemeyen biri bu yaşından sonra Allah'a yalan söyleyemez.

Peygamberimizin Gaybi meseleler hakkında söyledikleri de onun nübüvvetine delildir

1. Kendi devrine ait verdiği gaybi haberler
- Bedir'de Ebu Cehil'in, Utbe'nin, Şeybe'nin ve Velid'in ölecekleri yerleri göstermesi.
- Mekke'nin fethi sırasında müslüman olan ancak tam olarak iman etmeyen Ebu Süfyan'ın Peygamber Efendimizle(sav) Kabe'yi tavaf ederken "Acaba yeniden bir ordu toplayıp şunun karşısına çıksam nasıl olur?" diye içinden geçirmesine karşılık Peygamber Efendimizin(sav) "O zaman seni yine mağlup ederiz" diye Ebu Süfyan'ın kulağına fısıldaması...
-
2. istiİkbale ait verdiği haberler
- Hz. Üsame'ye "Şu anda ecvlerinizin arasına yağmur gibi fitnelerin dökülmekte olduğunu görüyorum" buyurdular.
- Hz. Ömer , Hz. Osman ve Hz. Ali fitnelerin kurbanı olarak şehit edildi.
- Müslümalar zor bir dönemde iken Mekke'nin fethini müjdelemesi
- Hz. Fatıma'ya kendisinin vefat edeceğini, ilk olarak onun kendisine kavuşacağını bildirmesi.
- Kendisinden sonra Al-i Beyti'nin katle belaya ce nefye maruz kalacağını haber vermesi.
- Hz. Osman'ın Kur'an okurkenşehit edileceğini ferman etmesi.
- Önce Emeviye 'nin daha sonra Abbasiye'nin zuhur edeceğini
- Kaderiye mensupları ümmetimin mecusikeridir deyip kaderi inkar eden Kaderiye tayfesini haber vermesi.
- Hayber'in fethinin Hz. Ali'nin eliyle olacağını
- Abdullah bin Busr'un 100 yıl yasayacagını ve yuzundekı sevımsı sigillerinde gideceğini haber vermesı
- Ammar'ın Hz.Ali'ye baş kaldıranbir cemaat tarafından şehıt edıleceğini bildirmesi
- İstanbul'un fethini haber vermesi
- Rumlara galip geleceklerıni
- Kendisinden yaklaşık 2500 yıl önce yaşamış Mısır fıravununun cesedinin sonrakilere ib ret olsun dıye denizden çıkarılıp korunacağını
- Kendisinden sonra 30 sene hilafetın süreceğini daha sonra saltanatın olacağını bildirmesi
- Mısır,İran,Hindistan,Küdüs veKıbrısın feth edileceğni
- Ebu Zer'ın yalnız yaşayıp öleceğinihaber vermiş ve söylediği herşey vuku bularak onun nübüvvetine delil olmuştur.
-
Peygamberimizin mucizeleri
- Peygamberimizin mirac'ı
- Parmağının işareti ile ayın ikiye bölünmesi
- Yemeklerin bereketlenmesi
- Parmaklarından su kaynaması
- Hasta ve yaralıların şifa bulması
- Ağaçların sözünü dinlemesi
- Kuru hurma direğinin inlemesi
- Avucundaki taşların Allah'ı tesbih etmesi
- Yağmur için dua ettiğinde yağmur yağması

O isteseydi müreffeh bir hayat yaşayabilirdi ama istemiyordu. Birgün melek Peygamber Efendimize Allah'ın(cc) selamını iletir ve ona sorar ; Ya Resulallah Cenab-ı Hakkın selamı var soruyor; Bir melık peygamber mi olmak istersin yoksa bir kul peygamber mi?

Cibril imdada yetişir :" Ya Resulallh rabbine karşı mütavazı ol" der. Allah Resulü tercihini yapar. "Bir gün aç kalıp tazarru eden, diğer gün tok olup şükreden bir kul peygamber olmayı ısterim."

O'nun Mekke'yi fethettiği zamanki mal varlığı peygamberlik verilmeden evvelki mal varlığından fazla değildi. Bir gün Hz.Ömer(ra) Peygamber Efendimizin(sav) yanına gelir ve henüz uykudan uyanmış olan Allah Resulünün mübarek yüzünde üzerinde yattığı hasırın izlerini görür ve ağlamaya başlar. Allah Resulü O'na neden ağladığını sorduğunda : Ya Resulallah, kisralar saraylarda kuş tüyü yataklarda yatıyor. Sen ki Allah'ın Resulüsün oysa sen hasırda yatıyorsun. İşte buna ağlıyorum der. Buna mukabil Peygamber Efendimiz(sav) "Ya Ömer istmez misin dünya onların Ahiret bizim olsun" buyurur.

Ebu Hureyre'den rivayet bir vakada Ebu Hureyre Allah Resulünün oturarak namaz kıldığını söyler. Namazını bitirince O'na Ya Resulallah Hasta mısınız diye sorar. Allah Resulü" Hayır açlık ! Ya Ebu Hureyre"der. Ebu Hureyre ağlamaya başlar. Zira kainat kendisi için yaratılmış,Allah'ın En sevgilisi açlı yüzünden ayağa kalkacak güç bulamadığı için namazını oturarak kılmaktadır. Onun ağladığını gören Resulallah onu teselli eder:"Ağlama Ya Eba Hureyre Bu dünyada açlık ızdırabını çeken, diğer tarafta Allah'ın azabından emin olacaktır" buyurur.

Ensardan bir kadın Hz. Aişe Validemize bir döşek getirir. O da onu Allah Resulünün her zaman istirahat ettiği hasırın üzerine serer. Geldiğinde bu manzarayı gören Allah Resulü ne olduğunu sormuş ve aldığı cevap üstüne de şöyle buyurmuştur.:"Aişe! Onu derhal geriye teslim et. Allah'a yemin ederim ki eğer ben arzu etseydim Allah benim sağımda solumda altında gümüşten dağlar yürütürdü..." Evet O'nun dünya namına istediği hiçbir şey yoktu. O'nun tek dileği ümmetinin kurtuluşuydu. O doğarken ümmeti ümmeti demiş ve kati rivayetle ahırette de yine ümmeti ümmeti diyecek ve ümmetinin kurtuluşu için Allah'a duada buluınacaktır. Kur'an'da O'nun müminlere karşı düşkünlüğü şöyle dile getirilir. " Size kendi aranızdan öyle bir peygamber geldi ki zahmete uğramanız ona ağır gelir. Kalbi üstünüze titrer ve, müminlere karşı pek şefkatli ve merhametlidir(Tevbe 128).

Bizi böylesine seven Efendimiz'e karşı biz de O'nun sünnetine uyarak karşılık vermeliyiz.
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
gayesİ, gÖnderİlİŞ, peygamberlerİn

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:32 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628