Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Din KüLtüRü ve AhLak

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Melek Înanci

Din KüLtüRü ve AhLak


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-03-2008, 19:21   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Melek Înanci

MELEK ÎNANCI
-3-
Meleklere iman, İslâm inancının önemli bir yapı taşını oluşturur. Çünkü, vahyi getiren , Allah’ın (c.) emir ,yasak ve tavsiyelerini ulaştıran onlardır. Onları kabul etmemek Allah, kitap, peygamber , ahiret , kader inancını reddetmek demektir. Çünkü onların var ve doğru olduğunu, Peygamberlere melekler bildirmiştir. Melekler, nurdan yaratılmış.(1) Allah’ın emir ve yasaklarından sorumlu olmayan manevi varlıklardır. Şeytanın onlar üzerinde herhangi bir etkisi olamaz. Cinsiyetleri yoktur, dişi gibi algılanmaları yanlıştır. Yüce Allah şöyle buyurur: “Onlar Rahmanın kulları olan melekleri dişi sanıyorlar. Onların yaratılışında hazır mı bulundular? Bu hususta şahitlikleri yazılacak ve sorguya çekilecekler.”(2) Doğmaz ve doğurmazlar. Allah dilediğinde dilediği kadar yaratır. Yiyip içmeye de ihtiyaçları yoktur. Yaratıcıya isyan etmezler, çünkü itaat için yaratılmışlardır. Nasıl olduğunu bilmediğimiz “kanatları” vardır. (3) Allah’ın emirlerini, Peygamberlere ve salih kullara , vahiy, ilham ve sadık rüyalarla bildirirler. Boyutları farklı farklıdır. Peygamberimiz (a.),Cebrail’i (a.) gerçek şekliyle görmüştür. “...(Cebrail a. ) Hemen kendi asli şekline girip doğruldu. İşte o zaman, kendisi en yüce bir ufukta idi...”(4) Cebrail’i (a.), Hz Meryem’e bir insan şeklinde görülmesi gibi, değişik şekillerde de görülmüşlerdir.(5) Korku, üzüntü, yorgunluk, büyüme, ihtiyarlama ... gibi sıfatlar melekler için söz konusu değildir. Kendilerine ait arzu ve istekleri yoktur .

Melekler iki gruptur ;
1-İlliyyun / Mukarrebûn: Yüce Allah’a ibadet ve tesbih ederler. “Bizim her birimiz için bilinen bir makam vardır. Şüphesiz biz, orada sıra sıra dururuz ve şüphesiz Allah’ı tesbih ederiz.” (6)

2-Müdebbirât : Evrenin işleyişinden sorumludurlar. “İş düzenleyenler hakkı için”, “İş taksim eden meleklere andolsun”(7)

Kur’an-ı Kerim’de meleklerin görevleri kısaca şöyle bildirilmiştir; 1- Mü’minlere, düşmanlarına karşı yardım ederler. Bedir Savaşı öncesi Resûlullah(a), arkadaşlarının azlığını, Mekkeli müşriklerin çokluğunu görünce, “Allah’ım, bana verdiğin sözü yerine getir. Allah’ım bu cemaatı yok edersen artık yeryüzünde sana ibadet edecek kimse kalmayacak. ’’ diye sürekli dua ediyordu .Bunun üzerine, şu ayetler inmiştir: “ Hatırlayın ki, siz Rabbinizden yardım istiyordunuz . Buna karşılık olarak O , “ Ben size meleklerden peşpeşe gelen bin tanesi (3000 melek) ile yardım edeceğim.” diyerek duanızı kabul buyurdu.” (8)

2- Dünya hayatında, Allah’a inanmayanlara verilen ilahi cezaları uygularlar. “Biz ondan sonra , onun milletini helâk etmek için üzerlerine gökten herhangi bir asker indirmedik ve indirecek de değildik. Çünkü onların helâkı sadece bir tek sayhadan (Cebrail (a.) çıkardığı dehşetli sesten) başka bir şey değildi. İşte o azgınlar bir anda sönüverdi.” (9) Hz.İbrahim’e (a) gelen insan şeklindeki melekler “...Dediler ki korkma, çünkü biz meleğiz. Lût kavmine (üzerlerine çamurdan taş yağdırmak için) gönderildik..”(10)


3- İnsanların hidayete ermeleri için dua ederler. “...Melekler de Rablerini hamd ile tesbih ediyorlar ve yerdekilerin günahlarının affedilmesi için dua ediyorlar. İyi bilin ki Allah, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.”(11)

4- İnsanların yapmış oldukları sevap ve günahları kaydederler. “Evet ! Gerçek o ki : Israrla dini yalanlıyorsunuz. Şunu iyi bilin ki üzerinizde muhafızlık eden değerli katipler (Kirâmen-Kâtibin) vardır. Onlar yapmakta olduklarınızı bilir ve yazar.” (12)
-MELEK ÎNANCI-5-Yüce Allah’ın, emir, yasak ve öğütlerini seçtiği kullarına bildirmekle görevlidirler. “ Allah, melekleri kullarından dilediği kimseye kendinden bir vahiy ile, “ Benden başka tanrı olmadığına dair (kullarımı) uyarın ve benden korkun.” diye gönderir.” (13)

6- Ölüm anında melekler, mü’minleri cesaretlendirip teselli eder ve cennetle müjdelerler. “Şüphesiz Rabbim Allah’tır” deyip, sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler iner. Onlara, “Korkmayın üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin !”derler.Biz dünya hayatında da, ahirette de sizin dostlarınızız. Gafur ve rahim olan Allah’ın ikramı olarak, canlarınızın çektiği ve istediğiniz her şey sizindir.” (14)

Cebrail kelimesi, Allah’ın kudreti anlamına gelir. Bütün meleklerin üstündedir. Kur’anı Kerim’de, karşı konulamayan müthiş bir güce, üstün bir akla, kesin bilgilere sahip olarak nitelenen, “arşın sahibi Yüce Allah nezdinde” çok itibarlı bir konumda olan ve tüm meleklerin kendisine itaat ettiği şerefli elçi Cebrail’in (a.), Kur’ân’ı Kerim’ de geçen isimleri; Rûhul-Emin, Rûh, Rûhul-Kuds ,Cibril ve Resûl olmak üzere beş tanedir .

1- “Onu (Kur’an-ı Kerimi) Rûhul-emin uyarıcılardan olasın diye apaçık arap diliyle senin kalbine indirmiştir.”(15) 2- “...Rabbilerinin izniyle melekler ve ruh (cebrail) yere iner.” (16)
3-“...Meryem oğlu İsa’ya açık mucizeler verdik,kendisini Rûhu’l Kuds ile güçlendirdik”. (17)
4-“...Eğer peygambere karşı birbirinize arka verirseniz , şüphesiz ki onun dostu ve yardımcısı Allah , Cibril ve mü’minlerin iyileridir. Bunların ardından melekler de ona yardımcıdır.”(18) 5- “...Muhakkak ki O (Kur’an ) , değerli bir resulün (Cebrail’in ) sözüdür.”. (19)

Cebrail (a.s.), Peygamberlere Allah’ın vahyini getirmenin yanında, gök ehline Allah’ın emrini duyurur.(20)

Kur’anı-ı Kerim’de, Mikâil’in’in (a) ismi “Zira kim, Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikâil’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkarcı kafirlerin düşmanıdır.” (21)ayetinde geçmektedir. Evrende meydana gelecek tüm olayların idaresi Mikâil’e (a.) verilmiştir. Tabiat olaylarını idare etmek, yağmur yağdırmak, rüzgar estirmek, tüm canlıların rızıklarını Allah’tan aldığı emir doğrultusunda tayin etmek ...onun görevleridir.

Ölüm Meleği / Azrail (a.)’de “De ki ; Size vekil kılınan ölüm meleği canınızı alacak , sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.” (22 ) ayetinde, melek’ül- mevt/ölüm meleği olarak geçer. “ ...Size koruyucu (melekler ) gönderir. Nihayet birinize ölüm geldi mi elçilerimiz (can almakla görevli melekler) onun canın alırlar. Onlar asla (görevlerini yapmaktan) geri kalmazlar.”(23) ayetiyle, Azrail’in (a.) pek çok yardımcısı olduğu anlaşılır. Ölüm melekleri, günahtan sakınan mü’minlerin ruhlarını alırken “...Selam üzerinize olsun. Yapmış olduğunuz (iyi) işlere karşılık cennete girin.” (24) diyerek şefkât ve nezaketle davranırken, gerçekte dine inanmayan münafıkların “ yüzlerine ve sırtlarına vurarak” (25) sert ve katı bir şekilde ruhlarını alırlar....Gözlerim müebbette;Günü gelir elbette...
Gelir, Melek nöbette,Safa geldi hoş geldi.

N.F.KISAKÜREK


Sur Meleği/ İsrafil (a.) ‘ın ismi, Hadis-i Şeriflerde bildirilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) gece namaza kalktıktan sonra “Ey Allah’ım, Cebrail, Mikâil ve İsrafil’in Rabbi, göklerin ve yerin yaratıcısı, gaybı ve şehadet alemini bilen .Sen kullarının arasındaki ihtilaflar hakkında hüküm sahibisin. Beni izninle ihtilaf edilen şeylerde hakka kavuştur. Sen dilediğini dosdoğru olan yola ulaştırırsın.”(26) diye dua ederdi. İsrafil(a) Kıyamet günü geldiğinde nasıl olduğunu bilemediğimiz Sûr’a, üfleyerek kıyametin kopmasını başlatmakla görevlidir. Buna Nefha-i Ûlâ ( İlk üfleyiş) denir. Sûr’â diğer bir üfleyişiyle canlıların dirilmesini ve sonsuz olan ahiret hayatının başlamasını sağlar ki buna da Nefha-i Sâniye (ikinci üfleyiş) denir. Levh-i Mahfuzda yazılı olan Allah’ın iradelerini okumak ve bu ifadelerin yerine getirilmesiyle görevli olan mukarreb meleklere bildirmek de İsrâfil’in (a) görevlerindendir.
Cennet meleklerine “Rıdvan”, Cehennemde görevli olanlara “Zebaniye”, Arşı taşıyanlarına “ Hamele-i Arş”, insanları koruyanlarına “Hafaza/Muakkibe”, günah ve sevapları kaydedenlere “ Kirâmen-Kâtibin”, kabirde insanlara soru sormakla görevli olanlara “Münker-Nekir” denir.
Nasıl şeytanlar insana korku, tedirginlik, günah işleme fikri, huzursuzluk, vesvese verirlerse, Meleklerde huzur, ibadet etme isteği, manevi güzelliğe ve iyiliğe teşvik düşüncesi veririler.

MELEK İNANCI KAYNAK

1- Sahihi Müslim- Kitabuz-Zühd 5314
2- Zuhruf (43/19)
3- Fâtır ( 35/1)
4- Necm ( 53 / 6-7)
5- Meryem ( 19 / 17)
6- Sâffât ( 37 / 164-166)
7- Nâziat ( 79/5) , Zâriyat (51/4)
8- Enfâl ( 8 / 9)
9- Yasin (36 / 28-29)
10- Hûd ( 11 / 70)
11- Şûra (42 / 5 ), Mü’min (40 /7-9)
12- İnfitâr (82 / 9-12)
13- Nahl (16/2)
14- Fussilet ( 41/30-32)
15- Şuara (26/ 193-195)
16- Kadr (97 / 4)
17- Bakara ( 2 /253)
18- Tahrim (66 /4)
19- Tekvir ( 81 / 19)
20- Buhari, Edeb, 41Bakara ( 2 / 98)
21- Bakara (2 /98)
22- Secde (32/11)
23- Enâm (6 /61)
24- Nahl (16 /32)
25- Muhammed (47 /27)
26- Müslim, Müsafirûn,200
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
Înanci, melek

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
isimsiz melek уυѕυƒ Deneme, Hikaye 0 04-10-2008 19:19
Adı Aşk - Senem Melek LeGoLaS Deneme, Hikaye 0 03-14-2008 16:57
melek ile seytan LeGoLaS Deneme, Hikaye 0 03-14-2008 16:02
Melek Özdil PDT LeGoLaS Sporcular 0 03-02-2008 15:57
Melek Avatarları AzRaiL Msn Avatar & İfadeler & Göz Kırpmalar 0 02-11-2008 13:45


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:53 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628