Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Din KüLtüRü ve AhLak

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İBRAHİM b. EDHEM

Din KüLtüRü ve AhLak


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-03-2008, 19:27   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İBRAHİM b. EDHEM

İBRAHİM b. EDHEM

Ebu İshak İbrahim b. Edhem b. Mansur

(ö. 161 / 778 [ ? ] )
Zahid, sufi ve muhaddis.

Horasan’ın Belh şehrinde dünyaya geldi. Anne ve babasının hac için Mekke’de bulunduğu sırada orada doğduğunu söyleyenlerde vardır. Ailesi arap kabilelerinden Beni İcI’e veya Temim’e mensuptur. Hakkında kaynakların verdiği bilgiler çelişkilidir. Genç yaşta zühd yoluna girmeye karar verinceye kadar Horasan’da yaşadığı anlaşılmaktadır. Memleketinden ayrılmadan önce bir çok hizmetçisi bulunan zengin ve itibarlı bir ailenin çocuğu olduğuna dair kayıtlar, Belh hükümdarı veya hükümdarın oğlu ya da torunu olduğu şeklîndeki rivayetlerden daha doğru görünmektedir. Sahip bulunduğu bütün dünya nimetlerinden vazgeçip zühd yolunu seçmesi sebebiyle destanlaştırılan hayatına dair bilgiler arasında önemli farklılıklar görüldüğü gibi tarih kimliğiyle menkıbelerle anlatılan şahsiyeti arasında da ciddi uyumsuzluklar gözlenmektedir.

Kaynaklarda İbrahim b. Edhem’in zühd yoluna girmesine sebep olan menkıbevi bazı olaylardan söz edilmekte olup bunların en meşhuru, hizmetçisi İbrahim b. Beşşar’ın bizzat kendisinden dinleyip nakleddiği hadisidir. Buna göre İbrahim b. Edhem gençlik çağında avlanırken iki defa, “ Sen bunun için mi yaratıldın. Bunu yapmakla mı emrolundun?” şeklinde gaipten bir ses duymuş. Aynı sesi, üçüncü defa atının sırtındaki eyerin karşısında da işitmesi üzerine bütün malını mülkünü terk edip zühd yoluna girmeye karar vermiş. Abdullah b. Mübarek’in de aralarında bulunduğu altmış kadar ilim yolcusu gençle birlikte Mekke’ye doğru yola koyulmuştur. Başlangıçta, sahip olduğun geniş imkanların geride bırakıp vatanından ayrılmak kendisine ağır gelmişse de bir daha geri dönmemek için nefsine karşı çetin bir mücadele vermiş ve kararında sebat etmeyi başarmıştır. Bu sıradaki ruh halini. “Bir çok acı çektim, ancak vatanımdan ayrılmak kadar ağır geleni olmadı; nefsime karşı en şiddetli kavgayı vatan hasreti hususunda verdim.” Şeklinde dile getirmiştir. Bir müddet sonra beraber yola çıktığı gruptan ayrıldığı anlaşılan İbrahim b. Edhem çölde tek başına aylarca seyahat etmiş. Menkıbeye göre bu sırada tanımadığı bir kişi ona arkadaş olup, “ism-i azam” duasını öğretmiştir. İbrahim b. Edhem bu duayı okuyunca Hızır’la buluşmuş. Hızır ona ism-i a’zamı öğreten zatın Davut adında bir kişi,diğer bir rivayete göre İlyas olduğunu bildirmiştir. Hücviri ise İbrahim b. Edhem’e ism-i a’zamı bizzat Hızır’ın öğrettiğini söyler. (keşfü’l-mahcup, s.202). İbn Asakir, İbrahim b. Edhem’in Abbasi ihtilâcısı Ebu Müslim-i Horasani’den kaçtığı için vatanında ayrıldığını belirtmektedir. ( Tarıhu Dımaşki II.372). Bu bilgi doğruysa Belh’ten 129 (747) yılı civarında ayrılmış olmalıdır.

Horasan’dan ayrıldıktan sonra Şam, Irak, Hicaz ve Rum /Anadolu) bölgelerine seyahatler yapan İbrahim b. Edhem Mansure (el-Masısa). Sur Kayseri’ye (o zamanki Şam bölgesinin sahil şehri). Humus, Askalan, Beyurt, Basra, Küfe, Mekke, Medine, Kudüs, İskenderiye, Trablus, Antakya, Tarsus, Maraş gibi şehirleri dolaşıp boştan bekciliği, ırgatlık, değirmencilik gibi işler yaparak elinin emeğiyle geçinmeye çalışmıştır. Hayatının en az yirmi dört yılını geçirdiği Dımaşk’ta hemşehrisi Şakik-i Belhi ile karşılaştırdığında ona memleketinde bulunmadığı huzuru Şam beldelerinde bulduğunu söylemiştir. Mekke’de iken babasının vefat ettiğini haber alınca ülkesine giderek babasının vasiyeti üzerine malını gerekli yerlere dağıttıktan sonra kendi payını da diğer varislere bırakıp tekrar Mekke’ye dönmüştür. Bazı kaynaklara göre Belh’ten ayrılmadan önce evlenmiş, bu evlilikten bir oğlu olmuştur; Ebu Ishak künyesini bu sebeple almış olmalıdır. Ancak anlaşıldığı kadarıyla daha sonra hiç evlenmemiş, bununla birlikte çoluk çocuk sahibi olmanın kendi bulunduğu durumdan daha hayırlı olduğunu açıkça ifade etmiştir.

İbrahim b. Edhem’in kara ve deniz seferlerine katıldığı, Bizanslılar ’a karşı yapılan son deniz seferi esnasında ismi belirtilmeyen bir adeta vefat ettiği kaydedilmektedir. Ölüm yılı için 130 (748) , 140, 161, 162, 163 (780) , 164 ve 166 gibi tarihler verilmekle birlikte kaynakların çoğu 161 (778) veya 162 (779) yılını zikretmektedir. Defnedildiği yerle ilgili olarak da Şam bölgesi, Askalan , Bağdat, Bizans’a ait bir ada, Sukin veya Sufanen Kalesi, Mısır, Lut kavminin helak edildiği mahal gibi çeşitli yerler zikredilmektedir. Ancak omum, kız kardeşinin oğlu şair İbn Künase’nin “garp toprağındaki mezar” diye tanıttığı kabrinin Şam bölgesinde sahile yakın bir yerde bulunduğu kabul edilmektedir.

Ignaz Goldziher, Reynold Alleyn Nicholson, Ebü’l-Ala el-Afifi gibi araştırmacılar, İbrahim b. Edhem gibi şahsiyetlerin riyazet hayatını tercih etmeleri Belh’teki Budizm’in etkisine bağlamışlarsa da bu görüşün bir çok bakımdan tutarsızlığı ortaya konmuştur. (ali Sami En-Neşşar, III 407-412). Öte yandan İbrahim b. Edhem’in giydiği yünabayı Kugeli Şii Zahidlerin de bir şiar olarak giydiği hatırlatmış, ayrıca av sırasında meydana gelen bir olaydan sonra dua ederken, “Rabbim beni koruduğu sürece...” şeklinde bir ifade kullanmasından hareketle onun kendisini Şii imamlar gibi masum saydığı söylenmiş. Buna benzer sebeplere dayanılarak İbrahim b. Edhem’in zühd hayatının Şii kaynaklı olduğu ileri sürülmüştür. (Kamil Mustafa eş-Şaybi.1. 355-354); ancak bu iddianın da bir zorlanmadan ibaret olduğunu açıktır.

İBRAHİM b. EDHEM

İbrahim b. Edhem, İskenderiye’de Eslem b. Yezid el-Cüheni’yi ziyaret ederek onun sohbetinde bulunmuş, Mekke’de Süfyan es-Sevri ve FudayI b. İyaz’la tanışıp kendileriyle dost olmuştur. Ayrıca Sevri ve Evzai ile zaman zaman mektuplaştığı anlaşılmaktadır. Bu arada Ebu Hanife ile de buluşmuş ve aralarında dostluk meydana gelmiştir. Hücviri, İbrahim b. Edhem’in zahir ilmini Ebu Hanife’den öğrendiğini söyler. (Keşfü’l-mahcub, s.201) Ebu Osman el-Esved, Süleyman el-Havvas, Ebu Abdullah el-Kalanisi, Şakik-i Belhi, Huzeyfe el-Mar’aşi de İbrahim b. Edhem’in en yakın arkadaşlarındandır. Onun sohbet meclislerinde yetişenlerden bazıları şunlardır: Ebu İshak el-Fezari, Ali Bekkar Muhammed b. Hüseyin, Ebu Yusuf el-Gasuli, İbrahim b. Beşşar, Ebu İshak İbrahim el-Herevi.

Tabiın ve tebeu’t tabiınden hadis rivayet eden İbrahim b. Edhem’in bazı hadisleri mürsel olmakla birlikte kendisinin sika olduğu belirtilmektedir. Eu İshak es-Sebii, Ebu Hazim, Katade b. Ziyad el-Cumahi, Eban b. Yezid. A’meş, Ebu Hanife, Muhammed b. Aclan, Musa b. Ukde, Evzai, Süfyan es-Sevri, Şakik-i Belhi, Şu’be b. Haccac ve babası Edhem b. Mansur’dan hadis almış. Kendisinden de hizmetçisi İbrahim b. Beşşar. Süfyan es-Sevri, Şakik-i Belhi, Ebu İshak el-Fezari rivayette bulunmuştur. Hadis toplama yolunu seçmediği için az hadis rivayet etmiştir. Onun dadis toplama işine fazla rağbet etmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bunların başında, hadis toplamakla meşgul olurken ameli ihmal etme endişesinin geldiği söylenir. Nitekim kendisine, “Dininin korumak için ibadetin yanı sıra ilmide ihmal etme” diyen Ebu Hanife’ye , “Sen de ilminle amel etmeyi ve ibadetle meşgul olmayı ihmal etme” diye cevap verdiği rivayet edilir. Süfyan es-Sevri , İbrahim b. Edhem’i hadis toplamadığı için tenkit etmeye kalkışınca ona, “Sen kendini ‘haddesena, haddesena’ ile meşhur ettin” diyerek karşılık vermesi hadis toplamaktan aynı zamanda riya korkusuyla kaçındığını gösterir.

İbrahim b. Edhem daha hayatta iken şöhreti geniş bir çevreye yayılmıştır. Kurduğu sohbet meclislerinde dostlarına nasihat etmişi, uzakta bulunanların sorusuna cevap yazmıştır. Onun çok fasih konuştuğu ve zaman zaman şiir söylediği belirtilir ; kaynaklarda kendisine nispet edilen bazı beyitlere yer verilmiştir. Öğütlerinde helal kazancın önemini vurgulaması dikkati çeker. Dua kabul edilmesi için ne yapması gerektiğini soran birine helal yemesini tavsiye eden İbrahim b. Edhem, helal kazançla çoluk çocuğun nafakasını sağlamayı yiğitlerin işi olarak görür.

Gecelerini tefekkür geçirip çok az uyduğu, gündüzleri ise sürekli oruç tuttuğu belirtile İbrahim b. Edhem zühdü farzı nafile ve selamet olmak üzere üç şekildeki zühd nafiledir. Selamet olan zühd ise şüpheli şeylerden uzak durmaktır. En mükemmel zahid kalbi en temiz, en samimi olan ve en fazla cömertlik yapan kişidir. İbrahim b. Edhem’in zaman zaman dağa çekilere Allah ile ünsiyet kurmaya çalıştığı görülmekle birlikte onun zühd hayatın da kendisini halktan tecrit etmek gibi bir anlayışı yoktur. Nitekim vaktini çoğunu halkın içinde onların derdiyle ilgilenerek geçirmeye çalışmış, insanlara ulema meclislerine devam etmelerini, namazı cemaatle kılmalarını, hacca gitmelerini, cihada katılmalarını, fakat nefsin hevasına karşı koymayı da ihmal etmemelerini tavsiye etmiştir.

Evzai, özellikle halkın arzsına katılmasını ve cömertliği sebebiyle İbrahim b. Edhem’i akranından üstün saymış ; Ebu Hanife, Süfyan es-Sevri ve Şakik-i Belhi de onun faziletleri üzerinde durdurulmuşlardır. Cüneyd-i Bağdadi kendisi için, “Bu yolun bilgilerinin anahtarı İbrahim’in elindedir” ifadesini kullanır. Kelabazi de onu, gaipten gelen bir sesle uyardığı için “murad” vasfına sahip olan sufierde yani Hak’ın cezbe kuvvetiyle kendine çektiği ve içindeki halleri müşahede ettirdiği kimselerden saymakta; bu tür bir cezbeye tutulaşanlara önce kendi iç hallerinin gösterildiği, ardından nefis ve maldan uzaklaştırıldıklarını belirtmektedir. Hücviri’ye göre İbrahim b. Edhem Hızır tarafından yetiştirilmiştir. Mevlana Celaleddin-i Rumi de onu “manalar denizinin yüzücüleri” olarak nitelendirdiği Bayezid-i Bistami, Cüneyd-i Bağdadi gibi sufilerle birlikte anar ve Ebu Hanife’ye uyanların din yolunu kesen eşkıyanın şerrinden, bu sufilere uyanların ise hilekar nefsin tuzaklarından kurtulduğunu söyler.

Muahhar kaynaklarda İbrahim b. Edhem’e nispet edilen, ancak babasının adıyla anılan Edhemmiyle diye bir tarikattan söz edilmektedir. Ayrıca kendisi Çiştiyye tarikatı silsilesinde de yer alır; silsileye göre İbrahim b. Edhemhem, FudayI b. İyaz’ın Halifesi, Huzeyfe el-Mar’aşi’nin de mürşididir.

Ebu Nuaym, İbrahim b. Edhem’in her Cuma günü sabah ve akşam on defa okuduğu, “Merhaben bi-yevmi’l-mezid ve’s-subhi’l-cedid” diye başlayan evradını kaydetmiş. (Hilye, VIII, 38-39), Kabe’yi ziyareti sırasında terennüm ettiği, “Hecertü’l-halka turran fi hevaka” sözleriyle başlayan altı beytlik münacatı yayımlamıştır. ( Münacat [Mecmua], İstanbul 1268, s.62-63 ; a.e [Mecmua], İstanbul 1279, s.68) Onun genellikle tergib ve terhıbe dair merfü ve mevküf rivayetlerinde elli bir tanesi Ebu Abdullah İbn. Mende tarafından bir araya getirilmiş. (Müsnedü İbrahim b. Edhem ez-Zahid [Müsneda ehadisi İbrahim b. Edhem]) ve Mecdi es-Sayyid İbrahim tarafından neşredilmiştir. (Bulak 1408/1988). Kendisine izafe edilen Cevabü İbrahim b. Edhem ‘an’ ‘ademi istica- beti’d-Du’a’ adlı eser (Süleymaniye Ktp. Süleymaniye, nr. 1054, vr. 82b –86b ), anonim bir derlemeden ibaret iken baş tarafda İbrahim b. Edhem’e air olduğu rivayet edelen ve duaların kabul edilmeyişinin başlıca sebeplerini gösteren bir açıklamadan dolayı ona nisbet edilmiş olamlıdır.

Ebu’l- Ala el-Afifi, el-Taşavvuf: Şevretün ruhiyye fi’l-İslam, İskenderiye 1963, s. 74, 82, 92, 215, 273 ; Kamil Mustafa eş-Şeybi, eş-Şıla beyne’t-tsavvusf ve’t-teşeyyu ‘Bağdad 1964, 1,351-354; Ali Sami en-Neşşar. Neş’etü’l-fikri’l-felsefi fi’l-İslam, Kahire 1978, III, 407; E. Demenghem, Vies des saints musulmnas, Paris 1981 s.17-49; Gulam Ali Arya, Tarika-i Çiştiyye der Hind ve pakistan, Tahran 1365 hş., s. 74; C. Van Arendonk-Nicholson. “İbrahim b. Adham “El, III, 432-434; Russel Jones, “İbrahim b. Adham, El2 (ing.), III, 985-986; Fethullah Müctebai. “İbraim Ethem” , DMBİ, II, 403-407; K. A. Nizami, “Çiştiyye” , DİA, vII, 343; “Ebrahim b. Adham”, Elr. , vII, 62-63.
REŞET ÖNGÖREN


EDEBİYAT. İslam edebiyatlarında İbrahim b. Edhem’in hayatı ve kişiliği etrafında oluşan menkıbeler manzum-men-sur edebi eserlere konu olmuş. “İbrahim b. Edhem hikayeleri”, “İbrahim b. Edhem menkıbeleri” ve “İbrahim Edhem destanı” gibi adlarla anılmıştır. Türkçe İbrahim Edhem destanlarında yer alan maceralar daha ziyade tasavvufi bir mahiyet arz eder. Buna göre İbrahim Edhem tahtının üzerinde uyuya kaldığı bir gece rüyasında tavanın sallandığını hisseder. Orada kimin bulunduğunu sorunca, “Tanıdık biriyim, devemi kaybettim, onu arıyorum” cevabının alır. İbrahim Edhem, damda deve armanın şaşkınlık olduğunu söyleyince sesin sahibi ona, Allah’ı altın taht üzerinde ve atlas elbise içinde aramanın damda deve aramaktan daha büyük bir şaşkınlık olduğunu hatırlatır. Bunu üzerine İbrahim Edhem düşünceye dalar. Olaydan birkaç gün sonra devlet ileri gelenlerinin bulunduğu şölende bir adam korkusuzca muhafızları geçerek İbrahim Edhem’in karşısına dikilir. İbrahim Edhem ne istediğini sorunca adam şölenin verildiği handa kalmak istediğini belirtir. İbrahim Edhem, buranın han değil kendisine ait bir konak olduğunu ve her önüne gelenin burada kalmayacağını söyler. Adam, konağın daha önce kimlerin olduğunu ve onların şimdi nerede bulunduğunu sorar; İbrahim Edhem de önceki sahiplerinin öldüğünü belirtir. Adam, “bu ne biçim konaktır ki bir gelmede, biri gitmede” der ve oradan uzaklaşır. Bundan etkilenen İbrahim Edhem onun peşine düşer; kendisiyle konuşmak istediğini belirterek kim olduğunu sorunca “Hızır” cevabını alır. Ertesi gün ava çıkan İbrahim Edhem atının üzerinde iken “uyan” diye bir ses duyar. Üç defa tekrarlanan bu sese aldırış etmeyince aynı ses, “Başkaları seni uyandırmadan önce kendi uyan!. Cümlesiyle yankılanır. Ayrıca İbrahim Edhem’in o esnada karşısına çıkan bir ceylan dile gelerek, ‘Ben avlamak için gönderildim; senin beni avlaman için değil. Bir çareye ok atıp avlamak için mi yaratıldın? Bundan başka işin yok mu?” der. Ardından aynı sözleri atını eğerini kaşından ve kendi içinden de işiten İbrahim Edhem aniden ruhi bir değişime uğrar. Keşfi açılır. Allah’a tövbe eder ve “Rabbim! Beni koruduğun sürece bugünden itibaren sana asi olmayacağım” diyerek üzerindeki kıymetli eşyaları, elbiselerini ve atını orada karşılaştığı çobanlarından birine verir, sürüyü de bağışlar ve çobanın elbiselerini giyip Belh’ten ayrılır:

İbrahim Edhem’in tahtından vazgeçmesine sebep olan diğer bir olay ise şöyledir. Belh’te hükümdar iken avlanmak için bir ceylanı takip eden İbrahim Edhem. Vadiye indiğinde eli ayağı bağlı bir kişiyi bir karganın beslendiğini görür. Adamın eşkıyalar tarafında bu hala getirildiğine, karganında Allah tarafından gönderildiğini öğrenince tahtından vazgeçer. (özön, s. 73; levend, Divan Edebiyatı, s. 145). Bundan sonra bir derviş gibi ibadet ve riyazetle vakit geçiren, kendi el emeğiyle ve alın teriyle geçinen İbrahim Edhem memleketini terk edip Mekke’ye gider. Çölde tanımadığı biriyle arkadaşlık kurar, ondan ism-i a’zam duasını öğrenir ve bu doğayı okuyarak Hızır’la buluşur. Bu arada çocuk yaşta Belh’te bıraktığı, kendisinin ardından oraya hükümdar olan oğlu babasının Mekke’de olduğu haberini alınca buraya gelir ve onu alıp memleketine götürerek tekrar tahta çıkarmak niyetinde olduğunu söyler. Fakat Allah sevgisi içinde bütün varlığını yok eden İbrahim Edhem
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
edhem, İbrahİm

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Celal İbrahİm ahmetanriverdi Sporcular 0 04-10-2008 13:24
Erzurumlu İbrahİm Hakki Hz. Korax Dini İçerikli Film ve Klipler 0 03-14-2008 11:14
Hz. İBRÂHİM (a.s) Korax Peygamberler 0 03-11-2008 21:36
İBRAHİM TATLISES - Bulamadım. Korax Cep için Videolar 0 03-08-2008 19:57
İbrahİm Kaypakkaya LeGoLaS Asker ve Siyasetçiler 0 02-25-2008 16:48


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:59 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628