Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dini Hikayeler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yapan O, Eden O

Dini Hikayeler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-01-2008, 16:51   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Yapan O, Eden O

Yapan O, Eden O

Tarif edemediğim bir hisle çıkıyordum uçağın merdivenlerini. Bulut bulut olmuştu gözlerim. Madagaskar’dan ayrılıyordum. Buraya geldiğimde, uçaktan indiğim ilk anki korkulara bedel, tuhaf bir burukluk vardı şimdi içimde. Yerime oturdum. Yaşadıklarım bir film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. Gayriihtiyarî iki damla yaş süzüldü gözlerimden ve içimden, “Yapan Sen’sin, eden Sen!” dedim.
. . .
1986 yılında dört arkadaş Ankara’da bir evde kalıyorduk. Aziz Ağabey, ben, Hüseyin ve Ahmet. Gerek bizden iki sınıf ilerde olmasından, gerekse olgunluğundan ona ‘Aziz Ağabey’ derdik. Mutfak işlerini nöbetleşe yapardık. Bazen nöbetimizi aksattığımız olurdu. Yıkanmayan bulaşıkları gördüğünde Aziz Ağabey kollarını sıvar, mutfağa dalardı. Bir yandan temizlik yapar, bir yandan da; “Yahu kardeşim sizi Madagaskar’a sürmeli!” derdi. O zaman bu söz, nöbetimizi yerine getirememenin mahcubiyetinden başka bir şey ifade etmiyordu benim için. Tâ ki 2001 yılında yolum bir kere daha Ankara’dan geçene kadar.

O gün Aziz Ağabey ve birkaç dost hasbihal ediyorduk. Dünyanın dört bir tarafına giden 21. yüzyıl alperenlerinden bahsediyorduk. Beraber Romanya’daki, Kırgızistan’daki günleri yâd ettik. Ayrılmaya yakın Aziz Ağabey: “Geçenlerde bir âli mecliste; ‘Birileri şu Madagaskar’a bir baksa. Öyle mâsum mâsum bakıyor ki..’ denilmiş.” dedi. Sonra birden; “Ya Zeynelciğim senin yurtdışı tecrüben var; Madagaskar’a gider misin?” diye sordu. O an dakikalar durdu benim için, hayalin helezonları beni seneler öncesine götürdü. Aziz Ağabey’in: “Yahu kardeşim, sizi Madagaskar’a sürmeli!” sözü çınladı kulaklarımda. Bu tatlı hatırayla tebessüm ederek, “Ağabey söz! Bulaşıkları yıkayacağım.” dedim. O önce ne demek istediğimi anlamadı, kısa bir müddet düşündükten sonra o da hatırlamış olacak ki, evvelâ hayret etti, ardından mânâlı bir tebessümle yüzü aydınlandı. Sorusunu tekrar ettirmeden, “Olur ağabey, giderim.” deyiverdim. Dedim demesine ama, Madagaskar’ın ne yerini biliyordum, ne dilini, ne de iklimini...
Yarıyıl tatilinde kader apayrı bir dünyanın yollarını çıkardı karşıma. Eşime Madagaskar’a gideceğimi söyledim. Türkmenistan’dan memlekete henüz dönmüşken, yeni bir gurbetin burukluğuyla nemlendi bakışları. “Bizi de götürecek misin?” diyebildi yalnızca. “Hayır!” dedim, “Orada tanıdık kimse yok. Ne olacağı belli değil, hem çocukların okulu var. Bu sefer yalnız gitmeliyim.” Eşim tevekkülle, “Hayırlısı…” dedi.

Birkaç gün sonra bir çantayla İstanbul’a geçtim. Gidiyordum… Ama bir meçhule gidiyordum. Tek umudum Ankara’daki Afrikalı talebelerdi. Onlardan ulaşabildiklerimiz de tanıdıklarının olmadığını söylemişti. Bu bir yana, Madagaskar’ı Afrika kıtasından bile saymıyorlardı. Böylece tanıdık bulamadan uçağa bindim. İstanbul’dan Bahreyn’e, Bahreyn’den Abudabi’ye, oradan Kenya Nairobi, oradan da Madagaskar’a kadar molalarla beraber tam dört gün sürecek bir uçak yolculuğu... Bir tanıdık olsa, azıcık bildik bir yer olsa, dört değil on dört gün sürsün; ama Madagaskar hakkında bildiğim tek şey, uzun müddet Fransız sömürüsü altında kalması sebebiyle resmî dilinin Fransızca olmasıydı.

Kenya’da Türk işadamlarının açmış olduğu okula gidecek, orada genç bir tüccar olan Mehmet Bey’le buluşacaktık. O İngilizce bildiği için Madagaskar’a kadar bana refakat edecek, beni bir otele yerleştirdikten sonra işlerinin başına dönecekti. Gerisi... Gerisi tek cümleyle: “Tevekkeltü alellah...”
Yorucu bir yolculuktan sonra kara kıtanın bağrına indim. Kenya’daki arkadaşlar beni karşıladılar. Beraber Nairobi Türk Okulu’na gittik. Okulda tanıştığımız Mehmet Bey’le beraber çarşamba günü Madagaskar’a gitmek üzere biletlerimizi aldık. Gidiş günündeki heyecanımı ifadeye muktedir olamaz kelimeler. Beni en çok endişelendiren husus, dil bilmememdi. “Oraya gidip de bir şey yapamazsam…” diye sıkıntı duyuyordum. Bu düşüncelerle boğuştuğumdan, yol boyunca Mehmet Bey’le neredeyse hiç konuşmadık. Bu vaziyette kara kıtayı bitirdik, Hint Okyanusu’nun maviliğinde aşağı yukarı iki saatlik bir uçuştan sonra kızıl rengiyle Madagaskar göründü. Antanarivo Havaalanı’nda uçaktan inerken bir mâbede girer gibi, toprağa sağ ayağımla basmaya dikkat ettim. Ayağımı bırakır bırakmaz da içimin derinliklerine doğru haykırdım: “Bismillahirrahmânirrahîm!”
Bavullarımızı beklerken hemen fark ediliyorduk. Onca siyah derili insan içinde belli olmamak da mümkün değildi. Bu sırada Hintlilere benzettiğim biri yanımıza yanaştı ve İngilizce “Siz Amerikalı mısınız?” dedi. Mehmet Bey: “Hayır!” demekle yetindi. Adam sırtını henüz dönmüştü ki, ben bavullarımızı göstererek “Bakın eşyalarımız geliyor.” dedim. Bunun üzerine adam hızlı bir dönüş yaptı ve “Siz Türk müsünüz?” sözü bir hayret nidası gibi döküldü dudaklarından. İkimiz de “Evet!” dedik. Bu sefer hayret sırası bize geldi. “Siz de Türk müsünüz?” “Hayır.” dedi. Kimdir, neyin nesidir, ne iş yapar, bize yardımcı olur mu, gibi sorular birbiri ardına sökün ederken, binlerce kilometre ötede Türkçe konuşan biriyle karşılaşmak tarifler üstü bir sevince gark etti bizi. İçimde dondurduğum korku buzları erimeye başladı. Onlar eridikçe ümit tomurcukları patladı kalbimin derinliklerinde. Aynı sevincin izleri onun da yüzünde vardı. Nereye gideceğimizi sordu. “White Palace” dediğimizde “İyi orası Müslümanların oteli ve benim de tanıdıklarımdır.” dedi. Ardından “Beklediğim insanlar gelmedi, sizi gideceğiniz yere ben götüreyim.” dedi. Arabaya bindiğimizde; “Ben; Abbas İmami. Kerkük Türkmenlerindenim.” diyerek kendisini tanıttı. Biz de kendimizi tanıttık. O sırada araba havaalanından çıktı. Ayrı bir âleme girdik sanki. Havaalanının etrafındaki zenginliğe inat bugüne kadar görmediğim bir fakirlik ve sefalet dökülüyordu şehrin çehresinden. Yol boyunca yürüyen insanların her biri âdeta beni şaşırtmak istercesine ayrı bir gariplik sergiliyordu. Kimi başının tam ortasında inşaat demiri, kimi de bir tabla üstünde tuğla taşıyordu. Kiminde bohça vardı, kiminde sepet. Yolun her metresi beni ayrı bir şaşkınlığa düşürüyordu. Bütün bu gariplikler ellerine belirsizliğin baltalarını almış, az önce yeşeren ümit fidanlarımı kesmeye çalışıyordu. Yolun bir an evvel bitmesini istedim. Âdeta bir korku tünelinde yürüyordum, o kadar ki bir ara gözlerimi kapadım. Nihayet otele ulaşmıştık. Abbas Bey otel yetkililerine bizi misafirleri olarak takdim etti ve her konuda bize yardımcı olmalarını tembihledi. Sonra “Siz yorgunsunuzdur, bu gece dinlenin, yarın uzun uzun konuşuruz. Eğer bir ihtiyacınız olursa otelden fazla uzaklaşmayın, burası beyazlar için pek güvenli olmaz geceleri.” diyerek bizden ayrıldı.

Sabahleyin Abbas Bey geldi. “Kusura bakmayın dün sizinle fazla ilgilenemedim. Şimdi anlatın bakalım kimsiniz, ne iş yapıyorsunuz?” Mehmet Bey hazırlıklı gelmişti, getirdiği katalog ve broşürleri göstererek Tanzanya’da gıda ve temizlik malzemeleri üzerine iş yaptığını, buraya da işleri hakkında ön araştırma yapmak üzere geldiğini anlattı. Abbas Bey de Bahreyn’den bu tür mallar getirip sattığını söyledi. Bunun üzerine kalktık. Öğleye kadar dolaştık. Abbas Bey bizi otele getirdikten sonra, “Akşam yemeğine misafirimsiniz; gelip sizi alacağım.” dedi.
Görüntüsüyle, sefaletiyle ve sefahatiyle üzerime üzerime yürüyen caddelerden geçerek bahçeli, güzel bir evin önünde durduk. Abbas Bey’in hanımı ve kızları bizi kapıda karşıladı. Onlar dışında kimse yoktu. Buralarda kendinden başka Türkmen veya Türk olup olmadığını sordum. Aldığım cevap: “Dört yıldır buradayım. Bugüne kadar ne bir Türk’le karşılaştım ne de bir Türkmen’le. Başka şehirlerde de bulunduklarını hiç duymadım.” oldu. “Sen nasıl oldu da geldin ağabey?” diye sorduğumda, bana bir hikâye anlattı. Saddam’ın zulmünden kaçarak İran’a gitmiş, defalarca İngiltere’ye iltica talebinde bulunduğu hâlde bir türlü ‘Kabul’ alamamış. İran’da bir iş tutturamayınca, Hintli bir dostu; “Madagaskar’a gidelim orada iş imkânı var.” demiş; o da kalkıp hanımı ve beş kızıyla buraya gelmiş.

Dil bilmememe mukabil Allah karşıma Abbas Ağabey’i çıkardı. Hem de hepsi anadil gibi olmak üzere Malgaşça, İngilizce, Fransızca, Arapça, Farsça, Türkçe ve Kürtçe konuşuyordu. “Havaalanında ne arıyordun?” diye sorduğumda bana bir başka hikâye anlattı. Bahreyn’den iş yaptığı bir arkadaşı kendini arayıp ertesi gün iki tane Amerikalıyı oraya göndereceğini söylemiş, kendilerini karşılayıp yardımcı olmalarını rica etmiş. Abbas Ağabey de “Olur!” demiş, adamların isimlerini sorunca arkadaşı; “Onca siyahî içinde iki tane beyaz adamı fark edemeyecek misin?” deyip, telefonu kapatmış.

Sayılı günler çabuk geçti. Mehmet Bey ertesi gün Kenya’ya dönecekti. Bu zaman zarfında Abbas Ağabey’le neredeyse ahbap olmuştuk. Bana, “Mehmet Bey yarın gidiyor, yalnız kalacaksın.” dedi. Kendisine, “Ağabey size bir şey söyleyeceğim.” dedim. Abbas Ağabey dikkat kesildi sözlerime. “Ağabey” dedim, “Mehmet Bey buraya ticaret için geldi; ama ben değil.” Ardından, Anadolu’dan dünyanın her tarafına okullar açmak için gidildiğini, bütün ülkelerle diyaloglar geliştirip insanları tanımaya, sevgi ve kardeşlik bağları kurmaya çalışıldığını anlattım. Abbas Ağabey yüzüme bakarak: “Yarın seni birine götüreceğim, o sana referans olursa sen bu işi burada da yaparsın. Ama o destek olmazsa düşündüklerini burada yapman zor olur. Burada boşuna kalıp da vaktini harcama, gündüz ortasında rüya görmenin âlemi yok.” diyerek ayrıldı. Ertesi gün Abbas Ağabey’le bahsettiği zâtın yolunu tuttuk. Yolda bize “Gideceğimiz zâtın adı, Yaver Abdürresül’dür. Kendisi Hint asıllı bir Müslüman ve buraların en zengin adamıdır, ayrıca Pakistan’ın fahrî konsolosudur.” diyerek bilgi verdi. Yaver Abdürresül’ün yanına vardığımızda Abbas Ağabey bizi tanıttı ve Madagaskar’a geliş gâyemizi anlattı. Biz de dilimiz döndüğünce Anadolu’dan başlayıp bütün insanlığı kucaklayan sevgi ve hoşgörü düşüncesini anlatmaya çalıştık. Kendisine bu okullardan Pakistan’da da olduğunu, bu konuda Pakistan’dan bilgi alabileceğini söyledik. Yaver Abdürresül bizi dikkatlice dinledi, bazı notlar alarak “Yarın öğleden sonra bir daha gelin.” diyerek uğurladı. O gün Mehmet Bey’i Kenya’ya yolcu ettik. Ertesi gün randevulaştığımız saatte yanına gittiğimizde; “Sizin için bugüne randevu aldım, dış yatırımlardan mes’ul bakan yardımcısı bu akşam kaldığınız otele gelecek, orada görüşürsünüz.” dedi. Yaver Bey’in yanından ayrıldığımızda ağlamamak için kendimi zor tutuyordum. “Aman ya Rabbi! Daha dört gün öncesine kadar Madagaskar’da ne yapacağım?” diye kıvranırken Allah (cc) bu akşam bir bakan yardımcısıyla görüşmeyi lütfediyordu.

Akşam otelde bakan yardımcısıyla buluştuk, bizi çok iyi karşıladı. Okul açma düşüncemize müspet baktı. “Fakat seçim arifesindeyiz, seçimler ne getirir bilemeyiz. Eğitim anlaşmasını seçimden sonra yaparız. Siz şimdi kendinize bir şirket kurun.” diyerek bizi ülke komiserliğine gönderdi. Ertesi gün ülke komiserliğine giderken içim içime sığmıyordu.
Ülke komiserine de Türkiye’den geldiğimi, okul açmak istediğimizi, bu okulların ülkelerimiz arasında bir köprü olacağını anlattım. Abbas Ağabey de aynı edayla dediklerimi tercüme ediyordu. Fakat biz konuştukça komiserin yüzü geriliyor, tuhaf bir hâl alıyordu. Öyle ki bir ara, “Yoksa Abbas Ağabey dediklerimi tam anlatamıyor mu?” düşüncesine bile kapıldım. Sonunda adam dayanamadı “Bir dakika kardeşim!” diye patladı. “Anlattıkların iyi güzel de sen kimsin, Türkiye neresi?” diye sordu. Oldukça şaşırmıştım; fakat kendimi hemen toparladım. Öyle ya, Türkiye neresi, Madagaskar neresi? Burada ülkemiz adına hiçbir şey yokmuş, konsolosluk bile. Sonradan öğrendik ki Madagaskar, Etiyopya Konsolosluğu’na bağlıymış. Bir harita isteyip dünyanın kalbine işaret eder gibi Anadolu’nun üzerine parmağımı koydum, “İşte burası!” dedim. Neticede ondan da “Olur” aldık. Şirket kurmak için gerekli hazırlıklara başladım.

Namazlarımı otelin yakınındaki bir camide kılıyordum. Caminin Cüneyt Molla adında genç ve değerli bir hocası vardı. Güney Afrika’daki medreselerde yetişmişti. Çevreyi yeteri kadar tanıdıktan sonra, Cüneyt Molla’nın yardımıyla camiye yakın iki oda bir salon bir ev tuttum. Yerde eski bir kilim, bir sünger döşek, bir battaniye, bir elektrikli ocak, birkaç ufak tefek mutfak eşyası... Bir de yanımda getirebildiğim kitaplar için tek tahtadan ibaret bir raf…
Nihayet eve yerleştikten sonra oturdum, elime not defterimi aldım ve günün tarihini attım. “11 Ekim 2001. Madagaskar’da ilk ev… Ey koca bir çınarı küçücük bir habbenin kalbinden yükselten Allah’ım, mütevazı evciğimi dev hizmet yuvalarına dönüştür. Âmin, âmin, âmin…” Başka bir şey yazamadım, oysa yazmak istediğim o kadar çok şey vardı ki…
Bir hafta sonra eğitim şirketimizin kuruluş başvurusunu yaptık. İşler yavaş da olsa ilerliyordu. Ah yanımda biri daha olsaydı. Kurtulsaydım gecelerin şu ifrit yalnızlığından. Sonunda o da oldu, Türkiye’den bir arkadaş daha geldi. Hem de Türkmenistan’da beraber çalıştığımız Yaşar Bey… O da altı aylık kızını bırakıp gelmişti.

Hostesin; “Lütfen kemerinizi bağlayın!” uyarısı, daldığım hayal âleminden beni çekip aldı. Kemerimi bağladım, yine gözlerim daldı. Yaşar Bey’in gelmesinden sonra aşılmaz zannettiğimiz ne engeller aşılmıştı: Evrak eksikliğinden, şirket başvurumuzun iki kere geri çevrilmesi; seçimi yeni bir partinin kazanmasını eski hükümetin kabullenmemesi, böylece ülkede iç savaşın çıkması ve Yaşar Bey’le beraber Anna Lekeley Meydanı’nda kurşunların altında kalışımız, sonra vize problemimizin baş göstermesi... Sonunda düğümlerin bir bir çözülmesi, ülkedeki krizin bitmesi, vizelerimizin hallolması, eğitim şirketimizin kurulması, baktığımız yüzlerce binadan sonra üç katlı bir binanın kiralanması da bir çırpıda geçti gözlerimin önünden. Bütün bunlardan sonra “Nasıl oldu? Nasıl?...” diye bir ses zihnimde çınladı durdu. Hiç dil bilmediğim hâlde, nasıl oldu da, Madagaskar’a gitmem teklif edildi? Ben nasıl kabul ettim? 15 milyonluk bir nüfusun içinde Türkçe bilen tek adamla nasıl karşılaştım? Sahi 15 milyonda bir ihtimal nasıl gerçekleşti? En fazla dört gün sonra bakan yardımcısıyla nasıl oldu da görüşebildim. Hem o, hem Türkiye’yi bilmeyen diğer yetkililer, nasıl oldu da okul açmamıza izin verdi. Daha bunlar gibi, imkânsız görünen birçok hususun gerçekleşmesi karşısında o ses; “Nasıl?... Nasıl?... Nasıl?...” deyip durdu. “Nasıllar” soru işaretlerinin çengelleriyle zihnime asıldıkça içimden tek bir cevap yükseldi. O cevabı da hem aklıma, hem kalbime, hem ruhuma, hem nefsime, hem de bütün zerrelerime haykırdım ve “Yapan O’ydu (cc), eden O (cc)!...” dedim. Başımı geriye yaslayıp gözlerimi kapadım ve uçağın kalkmasını bekledim.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
eden, yapan

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğum yapan kadın [ FIKRA ] ...! Korax Fıkralar 3 08-14-2008 19:41
Her şeyi yapan adam İstanbul'da Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-16-2008 02:07
Mevlâna'yı Mevlâna Yapan Tebrizli Şems ahmetanriverdi Din Ve Tasavvuf 0 03-27-2008 16:04
Gotik Makyaj Yapan Kızlar AzRaiL Gothic Resim 1 03-26-2008 03:36


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:34 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628