Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular

Dini Konular din hakkındaki yazıları burada bulabilir paylaşabilirsiniz

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ramazan-ı şerif ve kadir gecesi

Dini Konular


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-21-2010, 11:08   #1
Moderator
 
PaParazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 1.492
Teşekkürleri: 19
2 mesajına 2 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
PaParazi has much to be proud ofPaParazi has much to be proud ofPaParazi has much to be proud ofPaParazi has much to be proud ofPaParazi has much to be proud ofPaParazi has much to be proud ofPaParazi has much to be proud ofPaParazi has much to be proud of
Standart Ramazan-ı şerif ve kadir gecesi

besmele

faruki005copyou5
Abdullah Fârukî el-Müceddidî


RAMAZAN-I ŞERİF VE KADİR GECESİ

Elhamdülillâhî Rabbi’l-Âlemin, ves-salâtü ves-selâmü ala Seyyidina Muhammedin ve ala âli Seyyidina Muhammedin ve eshabihî ve ezvacihî ve evlâdihî ve etbaihî ve ehl-i beytihî ve ümmehatihİ ve ebihî biadedî küllî şeyin fi’d-dünya ve’l-âhireti ve kezalik. Ve’l-hamdü lillâhi Rabbi’l-Âlemin.

İçinde bulunduğumuz Ramazan-ı şerifin ve ihya etmekte olduğumuz Kadir Gecesi’nin anlamına binaen Efendimiz (s.a.v.)’in bazı hadis-i şeriflerini ve güzel tavsiyelerini okuyacağız inşallah. Atıyye bin Esvet, İbn-i Abbas’a (r.a) der ki: “Biz Kur’ân-ı Kerim’i mübarek bir gecede indirdik.”(1) kelâmı ile Kur’ân-ı Kerim’in mübarek bir gecede indirildiği beyan buyrulmuştur. Hâlbuki Kur’ân-ı Kerim diğer aylarda da inmiştir. Nitekim Allah Teâlâ Hazretleri el-İsrâ suresinin yüz altıncı ayet-i kerimesinde bunu bildiriyor.(2) İbn-i Abbas (r.a) cevabında: “Kur’ân-ı Kerim, şehr-i ramazanın Kadir Gecesi’nde tüm olarak Levh-i Mahfuz’dan dünya göğüne indirildi. Sonra Cebrail (a.s.) yirmi üç senede olaylara göre, sure sure, ayet âyet ve zaman zaman, Kur’ân-ı Kerim’i Muhammed (s.a.v.)’e indirmiştir.” buyurur.

Davud bin Ebu Hind, Şa’bi’ye: “Bakara suresinin yüz seksen beşinci ayet-i kerimesinde, Ramazan öyle bir aydır ki, onda Kur’ân-ı Kerim indirildi.” buyruluyor. Yılın diğer aylarında Rasûlullah Efendimize (s.a.v) Kur’ân-ı Kerim indirilmedi mi?” diye sorduğu sorusuna: “Evet, senenin diğer zamanlarında da Kur’ân-ı Kerim indirilmiştir; ancak Cebrail (a.s.), Allah Teâlâ’nın indireceği ayetleri, Hz. Muhammed’e (s.a.v) ramazanda arz ederdi. Allah Teâlâ onlardan dilediğini nesh ederdi.” cevabını verdi.

Şihab bin Tarik’in Ebu Zer Gıfari’den (r.a) bildirdiği hadis-i şerifte: “İbrahim (a.s.)’ın suhufu, şehr-i ramazandan üç gece geçince indirildi. Davud (a.s.)’ın Zebur’u, şehr-i ramazandan on sekiz gece geçince indirildi. İncil, İsa (a.s.)’a şehr-i ramazandan on üç gece geçince indirildi. Kur’ân-ı Kerim, Muhammed (s.a.v)’e ramazanın yirmi dördünde indirildi.” buyruldu.

Selman-ı Farisi (r.a) der ki, Rasûlullah (s.a.v) Şaban ayının sonunda bize şöyle hitap etti: “Ey insanlar! İçinde bin geceden hayırlı bir gece bulunan mübarek büyük ay size yaklaştı. Allah Teâlâ onun gündüzlerinde orucu farz, gecesinde ibadeti nafile kıldı. Ramazanda iyi bir haslete yaklaşan veya bir farz eda eden, ramazanın dışında yetmiş farz yapmış gibi olur. Bu şehr-i ramazan, sabır ayıdır. Sabrın sevap ve karşılığı ise cennete girmektir. Bu ay üzüntüleri gideren ve mü’minlerin rızkının arttığı aydır. Bu ayda oruç tutana, iftar verene bu iftarı, günahlarına mağfiret ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından ise hiçbir şey eksilmez. Orada bulunanlar: ‘Ya Rasûlullah, biz hepimiz bir oruçluya iftar verecek kadar yiyecek ve içeceğe malik değiliz’dediler. O zaman Peygamber’imiz (s.a.v.): “Allah’ü Teâlâ bu sevabı, bir hurma, bir yudum su veya süt ikram edene de verir. Şehr-i ramazan öyle bir aydır ki, başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden azat olmaktır. Bu ayda emri altında bulunanların işlerini hafifletenleri Allah’ü Teâlâ mağfiret edip cehennemden azat eder. Siz şehr-i ramazanda dört hususiyeti gözetiniz. İkisiyle Rabb’inizi kendinizden razı edersiniz. Bu iki haslet, sizin ‘Lâ ilâhe illâllah’ tevhit kelimesini çok söylemeniz ve Allah’ü Teâlâya istiğfar eylemenizdir. Diğer iki haslet de zaten her zaman muhtaç olduğunuz şeylerdir. Onlar da Allah’ü Teâlâdan cenneti istemeniz ve cehennemden Allah’a sığınmadır. Bir kimse, ramazan-ı şerifte, bir oruçlunun karnını doyursa, Allah’ü Teâlâ onu, kıyamette benim havzımdan öyle içirir ki o kimse artık ebediyen susamaz.” buyurmuşlardır.

Ebu Said el-Hudrî (r.a.)’den: “Ramazan-ı şerifin ilk gecesinde cennet ve gök kapıları açılıp son gecesine kadar kapanmaz. Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat’ten ramazan gecelerinde namaz kılan kimsenin, her secdesi için Allah’ü Teâlâ bin yedi yüz sevap yazar ve onun için cennette kırmızı yakuttan bir ev yaptırır. O evin kapısı ve her kapıda kırmızı yakutla süslenmiş altından iki kanat vardır. Ramazanın ilk günü oruç tuttuğunda, Allah’ü Teâlâ ramazanın son gününe kadar, onun günahlarını mağfiret eder. Birinci günündeki orucunu, bir o kadar günahına da kefaret eder. Onun her günkü orucu için kendisine cennette bir köşk verilir ki o köşkün bin altın kapısı vardır. Yetmiş bin melek onun için sabahtan akşama kadar istiğfar ederler. Ramazanın gece ve gündüzünde yaptığı her secdesine cennette öyle bir ağaç verir ki hayvana binmiş bir kimse yüz yıl yürüse o ağacın gölgesinin sonuna ulaşamaz.” buyrulduğu bildirilmiştir.

Ebu Hureyre’den (r.a) rivayetle A’rac’ın ondan da babasına isnat ile Ebu Nasr’ın bize bildirdiği hadis-i şerifte: “Ramazanın ilk gecesi olduğunda, Allah’ü Teâlâ insanlara nazar eder; Allah’ü Teâlâ bir kuluna nazar edince, ona ebedî azap etmez. Allah’ü Teâlâ Ramazan-ı şerifin her gününde milyonlarca insanı cehennemden azat eder.” buyrulmuştur.

Ebu Nasr’ın babasına isnadı ile İbn-i Abbas’tan (r.a) Peygamberimiz (s.a.v.): “Cennet her sene, şehr-i ramazanın gelişi ile süslenir. Ramazanın ilk gecesi olunca, Arş’ın altında Mesire adlı bir rüzgâr esip cennet ağaçlarının dallarını, budaklarını, kapılarının halkalarını sallar. Dinleyenlerin hiç duymadıkları güzel sesler onlardan duyulur. Bu halde huri’l ayn süslenip cennetin yüksek yerinde durup bizi Allah’ü Teâlâ’dan isteyecek kimse nerededir, bizi alsın. Diye seslenirler. Sonra cennet meleklerinin büyüğü olan Rıdvan’a, ‘Bu gece hangi gecedir?’ derler. Rıdvan: ‘Ey hayrat-ı hişan! Bu gece şehr-i ramazanın ilk gecesidir. Muhammed (s.a.v.) ümmetinden oruç tutanlara cennet kapıları açılır.’ diye cevap verince, Allah’ü Teâlâ: ‘Ey Rıdvan, cennet kapılarını aç! Ey Malik, Cehennem kapılarını Muhammed’in (s.a.v.) ümmetinden oruç tutanlara kapa! Ey Cebrail, yeryüzüne in, şeytanları bukağı ve zincirlerle bağlayıp hapset ki Habibim Muhammed’in (s.a.v.) ümmetinin orucunu bozmasınlar. Onları denizlerin dibine atıver!’ buyurur.”
Allah’ü Teâlâ Ramazan-ı şerifin her gecesinde üç defa: “Benden bir şey isteyen var mıdır? İstediğini vereyim, Tövbe eden var mıdır? Tövbesini kabul edeyim. İstiğfar eden var mıdır? Mağfiretime kavuşturayım.” buyurur. Allah’ü Teâlâ Ramazan-ı şerifin her gününde, iftar zamanında, kendilerine azap ve ikap gerekli olmuş bin kere, bin kişiyi cehennemden azat eder. Allah’ü Teâlâ cuma gecesi ve cuma günü olunca, her saatte kendilerine azap ve ikap vacip olmuş bin kere, bin kişiyi cehennemden azat eder. Ramazan-ı şerifin son günü olunca, o gün, ramazan-ı şerifin ilk gününden son gününe kadar cehennemden azat eylediklerinin toplamı kadar kimseleri cehennemden azat eder. Kadir Gecesi (yani bu gece) olunca, Allah’ü Teâlâ’nın emriyle, Cebrail (a.s.) yeşil bir sancakla büyük bir melek kalabalığı içinde, yeryüzüne inip de sancağı Kâbe’ye diker. Cebrail Aleyhisselâmın altı yüz kanadı vardır. Bu kanatlarını ancak Kadir Gecesi açar ve bu gece kanatlarını açınca, kanatlar doğu ile batıyı kaplar ve geçer. Cebrail (a.s.) meleklere, Muhammed (s.a.v.) ümmetinin aralarına girin der. Melekler de aralarına girip ibadet eden, namaz kılan ve zikredenlere selâm verip, onlarla musafaha ederler. Dualarının kabul olmasına dair onlara güven verirler. Tan yeri ağarıncaya kadar böyle olurlar. Sonra Cebrail (a.s.), bu meleklere işinize gidiniz buyurup her birinin yerli yerine gitmeleri için seslenir. Melekler: ‘Ey Cebrail! Allah’ü Teâlâ, Muhammed’in (s.a.v) ümmetinden mü’minlerin ihtiyaçları için ne yaptı?’ diye sorarlar. Cebrail (a.s.) da, ‘Allah’ü Teâlâ onlara nazar eyledi.
Dört gurup insan hariç diğerlerini mağfiret eyledi.’ der.” Rasûlullah (s.a.v.) o dört gurubu sayıp: “Onlar; şarap içmeye devam edenler, anne ve babasına asi olanlar, sıla-i rahim yapmayanlar ve bidat ehli olup, ehl-i sünnet ve’l cemaatten ayrılanlardır.’ buyurdu. Devamla, Ramazan Bayramı gecesi olduğunda, o geceye ‘Caize Gecesi’ denir. Bayram sabahı olduğunda, Allah’ü Teâlâ melekleri her tarafa dağıtır. Melekler de yeryüzüne inerler. Sokak başlarında dururlar; cin ile insandan başka her canlının duyabileceği ses ile seslenirler. Ve: ‘Ey Muhammed Aleyhisselâmın ümmeti! Çok büyük sevaplar veren, büyük günahları affeden Rabb’inize dönünüz!’ derler. Camiye gitmek için evlerinden çıktıklarında, Allah’ü Teâlâ meleklerine: ‘Ey benim meleklerim! Kendi işini yapanların karşılık ve mükâfatı nedir?’ buyurur. Melekler: ‘Ey Rabb’imiz! Onların ecir ve karşılığı Zat-ı Âlânızın onlara ecirlerini vermenizdir’ derler. Allah’ü Teâlâ: ‘Ey meleklerim! Siz şahit olunuz ki Ben rıza ve mağfiretimi onlara şehr-i ramazandaki oruç ve namazlarına karşılık mükâfat verdim.’ der. Sonra Allah’ü Teâlâ: ‘Ey kullarım! Bu gün Benden dilediğinizi isteyiniz. İzzet ve celâlimle yemin ederim ki bugün ahiretiniz için istediğiniz her şeyi size veririm. Dünyanız için istediğiniz şeyde, sizin için nazar ederim. İzzet ve celâlimle yemin ederim ki sizler Benim hukukumu koruduğunuz müddetçe, Ben sizin kusur ve hatalarınızı örterim. İzzet ve celâlimle yemin ederim ki hududu koruyanlar arasında rezil ve rüsva etmem. Sizler evlerinize mağfiret olunmuş olarak dönünüz. Zira Beni razı ettiniz. Ben de sizden razı oldum.’ buyurduğu rivayet olunmuştur.


Yine Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Ümmetim ramazan-ı şerifte iftar ettiklerinde, melekler sevinip Allah’ü Teâlâ’nın onlara ihsan buyurduğu bütün ecirlerle birbirlerini müjdelerler.” Buyurmuştur.

• * *

El-Kadir sure-i celîlesindeki: “(Ey Rasulüm!) Kadir Gecesi’ni (faziletini) Sana hangi şey bildirdi!” ayet-i kerimesi kimi âlimlerimizce şu şekilde tefsir edilmiştir: “Ey Rasulüm! Eğer Allah’ü Teâlâ Sana Kadir Gecesi’nin azametini ve Kur’ân-ı Kerim’de olan şeyi bildirmemiş olsa idi, Sen onu anlayamaz, ona muttali olamazsın. Lâkin Allah’ü Teâlâ Kadir Gecesi’nin azametini ve Kur’ân-ı Kerim’de olan hikmetleri Sana bildirdi.” Ayrıca Kadir Gecesi’ni, “muazzam ve hikmetler gecesi” şeklinde de tefsir eylemişlerdir. Bazıları da Duhân suresinin dördüncü ayetinde bildirilen mübarek geceden maksadın da Kadir Gecesi olduğunu söylemişlerdir.

Allah’ü Teâlâ: “Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.” buyuruyor. Yani Kadir Gecesi’ndeki amelin, kendisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı olduğunu beyan etmiştir.
Bildirdiğine göre Ashab-ı Kiram (aleyhimürrıdvan), Allah’ü Teâlâ’nın: “Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.” ayet-i kerimesinin inmesi kadar, bir başka şeye sevinmemişlerdir. Çünkü Rasûlullah (s.a.v) bir gün ashabına, Beni İsrail’den dört kimseyi, yani Eyyub, Zekeriya, Harkil ve Yuşa bin Nun Aleyhisselâmı ve onların seksen sene ibadet edip o seneler içinde, bir göz kapayıp açacak kadar isyanda bulunmadıklarını söylediği zaman yahut (Mevakibî Aliye tefsirinde bildirildiğine göre Beni İsrail’den bir kimsenin silahını kuşanıp bin ay Allah yolunda cihat ettiğini anlatınca) Ashab-ı Kiram hayret edip: “Bu kısa ömrümüzle, biz buna nasıl kavuşabiliriz?” dediler. Bu anda Cebrail (a.s.) gelip Rasûlullah’a (s.a.v): “Ya Rasulellah’ Sen ve Ashab’ın, bu dört kişinin seksen sene (bin ay) ibadet edip o müddet içinde göz açıp kapayacak kadar Allah’ü Teâlâya isyanda bulunmadıklarına hayret ettiniz. Allah’ü Teâlâ Sana bundan hayırlısını indirdi.” deyip, “İnna enzelna” suresini sonuna kadar okuyup: “Bu kıymetli sure ile beyan olunan faziletler, Sen ve Ashab’ının hayret ettiği şeyden üstündür.” demesiyle, Rasûlullah (s.a.v) bu müjde haberine çok sevindiler. Yani: ‘Sizin için Kadir Gecesi’ni ihya, o kimsenin silahını çıkarmayıp bin ay Allah yolunda yaptığı cihadın sevabından hayırlıdır’ denmektedir…
Allah’ım bu geceden hakkıyla istifade etmemizi nasip etsin….

-----------------------------------------------
1. el-Kadir, 97/1.
2. el-İsra, 17/106. “Biz onu Kur’an olarak insanlara dura dura okuyasın diye (ayet ayet sure sure) ayırdık ve onu peyderpey indirdik.”
* Bu sohbet, mübarek Efendimiz Hz. Abdullah Farukî el-Müceddidî (k.s.) Hazretlerinin 1997 yılı Kadir Gecesi’nde tertip etmiş olduğu sohbetin sesli kayıtlarından, kısaltılarak kısmen yazı diline uyarlanarak ve orijinaline sadık kalınmaya çalışılarak kaleme alınmıştır. Üstadımız, Evliyaların Sultanı Abdulkadir Geylanî (k.s.) Hazretlerinin el-Gunyetü’t-Talibin adlı kıymetli eserinden geceyle ilgili bölümlerinden seçerek okuyor, aralarda açıklamalarda bulunarak sohbetine ramazan ayı, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı’nın fazileti hakkında bilgiler vererek ihyasına dair dikkat etmemiz gereken hususlara işaret ediyor. Rabb’im şefaatlerini nasip eylesin. Yolunda daim eylesin. Âmin...
PaParazi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
gecesi, kadir, ramazanı, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kadir Gecesi Namazı Korax Namaz - Abdest 0 03-06-2010 14:09
msn Ramazan ayını unutmadı Msn avatarları hemde Ramazan ayı için Yaso ICQ - MSN - AIM messenger Programları 0 09-17-2009 10:18
Kadir gecesi уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:25
Kadir Gecesi Nasıl Gerçekleşti??? уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:09
Kadir Gecesi Nasıl Gerçekleşti??? уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:08


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:33 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628