Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dini Nasihatler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

DİNİ ve IRKINA BAKILMAKSIZIN

Dini Nasihatler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-24-2009, 12:00   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart DİNİ ve IRKINA BAKILMAKSIZIN

DİNİ ve IRKINA BAKILMAKSIZIN
herkese karşı adaletli davranılmalı01cao9sw96bl4


Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimizin zamanında ensardan Tüme b. Übeyrik adlı sahâbî çok ciddî bir yanlış yapıyor. Nasıl bir yanlış? Komşusunun zırhını çalıyor, çaldığı bu zırhı bir çuval ya da benzeri bir şeyin içine koyuyor. Çaldığı zırhı kendi evinde de saklamıyor, komşusu Yahudi'nin evinde saklıyor. Zırhı gizlice Yahudi'nin evine götürürken, zırhı koyduğu çuvaldan yere küçük küçük unlar serpiliyor. Buradan anlaşılıyor ki; zırhı koyduğu kap, daha önce un kabı olarak kullanılıyordu. Tüme'nin, zırhı Yahudi'nin evine götürürken, çuvaldan yere dökülen undan, haberi olmuyor.
Aradan biraz zaman geçer, zırhın sahibi zırhının kaybolduğunu anlar. Her tarafı aramasına rağmen zırhı bir türlü bulamaz. Son bir çare olarak komşusu Tüme'ye sorar. Tüme de haberi olmadığını söyler, haberi olmadığını da yeminle tasdik eder.
Zırhı aramaya devam ederler. Arayanların bir şey dikkatini çekmiştir. Dikkat çeken şey, yere dökülen unlardır. Yere dökülmüş olan unlar, Tüme ile Yahudi'nin evi arasındadır. Bu durum zırhı arayanların dikkatini çeker. Bir de Yahudi'nin evini arayalım derler. Arama neticesinde zırhı Yahudi'nin evinde bulurlar. Yahudi'ye bu zırhı nereden aldığını sorarlar. Bu soruya sağlıklı cevap alamazlar. Zırhı çalanın Yahudi olduğu kanaatine ulaşırlar. Fakat Yahudi bu suçlamaların hiçbirini kabul etmez. Zırhın saklandığı çuvala bakan Yahudi, bu çuvalın Tüme'nin olduğunu anlar ve dolayısıyla da "Zırhı, Tüme çaldı." der. Bunu kimseye inandıramaz, birkaç Yahudi'yi de şahit göstermesine rağmen Yahudi kendini aklayamaz.
Yahudi'nin ısrarla karşı koyması, Tüme'yi sıkıntıya sokar, bu sefer de akrabalarından yardım ister. Akrabalarından bir kişi olan Benî Zafer doğruca Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in yanına gider:
"Ya Resûlallah! Bizim Tüme'ye Yahudiler iftira etti. Zırhı kendileri çaldılar, suçu Tüme'ye attılar. Dinimiz için Tüme'yi bu durumdan kurtarın."
Efendimiz Benî Zafer'in bu şahadetine inandı ve Tüme'ye yardım etmeye karar verdi. Tam bu esnada Allah Celle Celaluhu âyet–i kerimeyi inzal buyurdu:
"Allah'ın sana gösterdiği şekilde insanlar arasında hükmedesin diye sana Kitabı hak ile indirdik; hainlerden taraf olma!"(Nisa, 4/105)
Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Tüme'nin arkadaşının şahitliğini kabul edip, Yahudi'ye ceza uygulayacaktı ki bu âyet–i kerime indi.
"Ve Allah'tan mağfiret iste, çünkü Allah, çok yarlığayıcı, ziyadesiyle esirgeyicidir." (Nisa, 4/106)
İşte Rabbimizin adaleti. Dini, ırkı, milleti ne olursa olsun, Rabbimiz kimseye haksızlık yapmıyor. Efendimiz güveniyor. Bir hain adam Efendimizin başına bakın neler getiriyor. Rabbimiz Resûl'ünü uyarmaya devam ediyor:
"Kendilerine hıyanet edenleri savunma; çünkü Allah hainliği meslek edinmiş günahkârları sevmez." (Nisa, 4/107)
Allah Celle Celâluhu'ndan korkmayıp, insanlardan korkanların durumu çok kötüdür. Şimdi aktaracağımız âyet–i kerime bu durumu haber vermektedir.
"İnsanlardan gizler de Allah'tan gizlemezler. Halbuki geceleyin, O'nun razı olmadığı sözü düzüp kurarken O, onlarla beraber idi. Allah yaptıklarını kuşatıcıdır. (O'nun ilminden hiçbir şeyi gizleyemezler). (Nisa, 4/108)
Şu âyet–i kerimelere dikkat edin! Rabbimiz zımnen ne buyuruyor görüyor musunuz? "Ben her yerde sizinle birlikteyim, ister havada olun, ister denizde, ister yerde ister yerin derinliklerinde, nerede olursanız olun, ben sizinle birlikteyim, benden kaçış yok. Bir ayıp, bir kusur, bir kabahat işliyorsunuz, bu yaptığınızı insanlardan saklıyorsunuz; ama benim sizi gözetlediğimi düşünüp benden utanmıyorsunuz."
Bu insan çok acayip bir yaratıktır. İşte bu acayipliğinden dolayı insanların kötülük yapmalarının önüne polisiye tedbirlerle geçemezsiniz. Her insanın başına bir polis koysanız, o zaman biraz engellersiniz, ama yine de tamamen engelleyemezsiniz. Çünkü polisin de gidermek zorunda olduğu zarurî ihtiyaçları vardır. Onları giderirken insan yine boş kalır ve yapacağını yapar.
Rabbimiz ilmi ile her şeyi görüyor, biliyor. Zerrelerden kürrelere varıncaya kadar hiçbir zerre O'nun ilminin dışında hareket edemez. Hâl böyle olunca, bir an önce işlediğimiz hatalardan, günahlardan tevbe istiğfar edelim.
Fakat burada bir konuya çok dikkat edeceğiz, o da şudur: Kasten, bilinçli bir şekilde günah işleyelim ve diyelim ki "Nasıl olsa sonra tevbe ederiz." Bu olmaz. Bu hiç de doğru bir düşünce değildir, haberiniz olsun. Bu durum, Yusuf Aleyhisselâm'ın kardeşlerinin yaptığı kötü bir iştir. Ne yapmışlardı? Kur'an–ı Kerim'de haber verilmektedir ki:
"Yusuf'u öldürün veya onu (uzak) bir yere atın ki, babanızın teveccühü yalnız size kalsın! Ondan sonra da (tevbe ederek) salih kimseler olursunuz." (Yusuf, 12/9)
Yusuf Aleyhisselâm'ın kardeşleri böyle dedi; ama bu yaptıklarının bedelini çok acı ödediler. Başına gelen her dert, musibet ya da haksızlığa sabret; Allah kimsenin hakkını zayi etmez. Rabbimiz uyarı ve ikaza devam ediyor:
"Haydi, siz dünya hayatında onlara taraf çıkıp savundunuz, ya kıyamet günü Allah'a karşı onları kim savunacak yahut onlara kim vekil olacak." (Nisa, 4/109)
Evet! Yarın âhirette her şey aşikâr bir şekilde ortaya çıkacak, o zaman ne yapacağız? Görünüp, bilinmesini istemediğimiz her şey ortaya çıkacak. Nasıl mı? Rabbimizin emri ile, yapılan her şey melekler tarafından kaydedilmektedir. Bu durum Kur'an'da şöyle haber verilmektedir:
"Bu, yüzünüze karşı gerçeği söyleyen kitabımızdır. Çünkü biz, yaptıklarınızı kaydediyorduk." (Casiye, 45/29)
Burada küçük bir farklılık ve ayrıntıdan bahsedeceğiz. İmam Rabbânî Kuddise Sırruhu Hazretleri haber vermiştir ki, Mevlâ Teâlâ'nın öyle kulları vardır ki, bunların işledikleri günahları Hak Teâlâ yazar. Bu günahları melekler bilmez. Kimdir bu kullar? Bunlar Rabbimizin dostları olan kullardır, bunlar bilerek, kasten günah işlemezler, hata ile ayakları kayar, Mevlâ da onların günahlarını gizler.
Konumuzda bahsi geçen kişi yalancı şahit tutarak, davayı kazansa da gerçekte kazanmamıştır, bilakis kaybedenlerdendir. Fakat bunun farkında değildir, âhirette bunu çok iyi anlayacak; ama iş işten geçmiş olacak.
Rabbimiz, konumuzda adı geçen Tüme ve ona yardım eden arkadaşlarının başına neler geleceğini, ne kadar kötü bir iş yaptıklarını haber verdikten sonra, onları tevbeye çağırıyor. Bu durumu da şöyle haber vermektedir:
"Kim bir kötülük yapar yahut nefsine zulmeder de sonra Allah'tan mağfiret dilerse, Allah'ı çok yarlığayıcı ve esirgeyici bulacaktır." (Nisa, 4/110)
"Kim bir günah kazanırsa, onu ancak kendi aleyhine kazanmış olur. Allah her şeyi bilicidir, büyük hikmet sahibidir." (Nisa, 4/111)
"Kim kasıtlı veya kasıtsız bir günah kazanır da sonra onu bir suçsuzun üzerine atarsa, muhakkak ki, büyük bir iftira ve apaçık günah yüklenmiş olur." (Nisa, 4/112)
"Allah'ın sana lütfu ve esirgemesi olmasaydı, onlardan bir güruh seni saptırmaya yeltenmişti. Onlar yalnızca kendilerini saptırırlar, sana hiçbir zarar veremezler. Allah sana kitabı ve hikmeti indirmiş ve sana bilmediğini öğretmiştir. Allah'ın lütfu sana gerçekten büyük olmuştur." (Nisa, 4/113)
Allah Celle Celâluhu âyet–i kerimeyi inzal buyurmasa, Cebrail Aleyhisselâm'ı göndermese ve Efendimizi hâdiseden haberdar etmese, iftiraya uğrayan Yahudi cezalandırılacaktı. Mevlâ Teâlâ'nın, Resûl'ünü bu hâdiseden haberdar etmesi, fazlından, lütfundandır.
Bu âyet–i kerimeden bize gelen bir mesaj da şudur:
"Yapılan her iş, ister hayır olsun ister şer olsun, hepsi sonunda sahibine döner."
Efendimiz Tüme ve arkadaşlarının beyanından, Yahudi'yi haksız çıkarmıştı. Mahkeme etmeden Yahudi haksız çıkınca, âyet–i kerime yetişmiş ve Yahudi'nin haklılığını ortaya koymuştu. İşte bu İslâm şeriatıdır. İslâm şeriatı adalettir, haktır, hukuktur.
Tüme'nin ayağı bir defa kaydı. Kendi de toparlanmak için gayret sarf etmedi, tevbe istiğfar yolunu seçmedi. Şeytan onu iyice yoldan çıkardı. Yahudi'nin haklılığı iyice ortaya çıkınca, yaptığı işin karşılığı olan cezayı çekeceğini anladı. Onun bu cezaya tahammülü yoktu ve gizlice Medine'yi terk etti. Varacağı yer Mekke idi. Mekke'ye gitti, İslâm dininden çıktı, kâfir olarak ömrünü tamamladı ve ruhunu teslim etti.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
dİnİ, irkina, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dİnİ HİkÂyeler -2-(5 Tane) уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:15
Dİnİ HİkÂyeler -3-(8 Tane) уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:14
Dİnİ HİkÂyeler -1-(5 Tane) уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:14
Dİnİ HİkÂyeler -3-(8 Tane) уυѕυƒ Dini Hikayeler 1 09-01-2008 17:13
OrtaÇaĞda Dİnİ YaŞayiŞ уυѕυƒ Din KüLtüRü ve AhLak 0 04-03-2008 19:09


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:33 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628