Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-27-2008, 15:17   #1
уυѕυƒ
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İbadet Vücut Diyaloğu

İbadet Vücut Diyaloğu
İbadet Vücut Diyaloğu; Namazla Bütünleşen Kaslar

İnsan vücudundaki kasların, güçlerini koruyabilmesi, esnekliğini istenilen seviyede tutması, daha az enerji ile daha çok iş yapmaları için egzersize ihtiyaçları vardır.

Namaz ibadeti kendine has hareketlere sahiptir. Dikkatli bir gözle incelendiğinde, bu hareketlerin, vücudun bütün kaslarına egzersiz yaptırdığı görülür.

İskelet sistemimizde kaslar çalışmadığı zaman zayıflamaya (atrofi) uğrar ve incelir. İncelen kas gücünü kaybeder. Uyluk kası (M. quadriceps femoris) gibi bazı kaslar beş gün gibi kısa bir sürede incelir.

Kas hareketleri üç kategoride incelenir.
1- Pasif hareketler: Felçli hastalara bir alet veya bir şahsın yardımıyla yaptırılan hareketlerdir.
2- Aktif hareketler: Yardımcı olmadan kas gücüyle yapılan hareketlerdir ki, bunlar ağırlıklı veya ağırlıksız olabilir. Kas çabuk güçlenir fakat egzersiz terkedilince çabuk zayıflar.
3- Kasılma hareketleri (izometrik hareketler): Kasın kasılıp belli süre kasılı durma halidir ki kasa kalıcı kuvvet sağlar. Bu hareketler de ağırlıklı veya ağırlıksız olabilir.

Namazda hem aktif, hem de izometrik (kasılma) hareketler vardır. Aktif hareketler, ağırlık bindirerek yapılabildiği gibi ağırlık bindirmeden de yapılabilir. Meselâ: İftitah tekbirindeki omuz, kol, dirsek, el bileği, el parmaklarının hareketleri ağırlık bindirilmeden yapılan aktif hareketler olduğu halde, rükûdan kalkışta, secdeye gidişte, secdeden kalkışta, bel, kalça, diz, baldır, ayak bileği, ayak ve parmaklarındaki hareketler ise ağırlıklı aktif hareketlerdir. Çünkü vücut ağırlığı gövdenin alt kısımlarına binmektedir.

Namazdaki kasılma hareketleri de ağırlıklı ve ağırlıksız olabilir. Meselâ, rükûda ve kıyamda kollar, boyun ve sırt kasları ağırlıksız izometrik (kasılma) hareketi yaparken; bel, kalça, uyluk, baldır, ayak ve ayak parmakları kasları ağırlıklı izometrik (kasılma) hareketleri yapar.

Aktif harekette kasılmadan bir-iki saniye sonra adale gevşetilerek ya karşı harekete veya hareketin tekrarına geçilmesi faydalıdır. Kıyamdan rükûya giderek tekrar kıyama kalkışta, kıyamdan da secdeye gitme ve secdeden tekrar secdeye gidişle bu durum yerine getirilir.

Namazda ayakta veya otururken uzun süre durmalarda (ayetler okunurken) yapılan hareketler ise izometrik kasılmalardır.

Genel vücut sağlığımızın iskelet ve kas sistemimizin sağlığı ile çok yakın alâkası vardır. Sadece Allah'a (cc) kulluk için edâ edilen bir ibadet olduğu halde, vü-cudumuzun ihtiyacını bilerek ya-ratan Rabbimiz (cc), kullarına olan merhametinden dolayı namaz hareketlerini o şekilde tanzim etmiş ki, kaslarımız ve eklemlerimiz için gerekli olan bütün hareketler, hikmetli bir şekilde namaz ibadeti içine dağıtılmıştır.

Vücudumuzda bulunan 340 iskelet kası, aşağı yukarı 510 ayrı harekete sebep olur, yani bazı kaslar iki veya üç görev yapabilmektedir.

İki rekât namazı incelediğimiz zaman, vücudumuzdaki bütün kasların çalıştığı ve hareketsiz hiçbir kasın kalmadığı görülür.

Namazda başı sağa-sola eğme gibi bazı hareketler yoktur. Bununla birlikte bu hareketler esnasında çalışacak olan kaslar, namaz esnasında yapılan diğer hareketlerle çalıştırılır. Meselâ, başı sağa-sola eğme hareketini yapmadığımız halde, namazda baş ve boyun bölgesine ait 10 ayrı kasın çalışmasıyla, bu harekete ait kaslar çalıştırılmış olur. Bu on adet kas şunlardır: M. scalenus anterior, M. scalenus medius, M. scalenus posterior. Bu üç kas rükûda birinci ve ikinci kaburgaların yukarı çekilmesinde görev yaparlar. M. semispinalis capitis (rükûda ve boynun arkaya eğilmesinde görev yapar), M. rectus capitis, M. obliquus capitis inferior, M. rectus capitis lateralis. Bu üç kasımız namazdan çıkılırken başımızla sağa-sola selâm verirken ve ayrıca rükûa gittiğimizde görev yaparlar. M. iliocostalis cervicis, M. longissimus capitis, M. spinalis. Bu son üç kas ise başın arkaya hareketinde kasılma görevi yapar.

Namazda yapılmayan bir diğer hareket, kolu vücut hizasından geriye götürme (ekstansiyon)’dir. Bu hareketi yapan üç kas vardır. M. subscapularis, M. teres minor ve M. teres major, iftitah tekbirinde kolun öne yukarı kaldırılması esnasında, secdeye gidişte ve rükûda görev yaparak âtıl kalmazlar.

Kolu omuzdan dışa döndürme (dış rotasyon hareketi) hareketi de namazda yoktur. Halbuki bunu yapan M. supraspinatus, M. infraspinatus, M. deltoideus ve M. teres minor isimli dört kas da iftitah tekbirinde ve secdede, kolu gövdeden uzaklaştırırken kasılma görevi yapmaktadır.

Aynı şekilde kalçada, dizde, ayakta yapılmayan hareketlere ait olan kaslara baktığımız zaman bunların başka namaz hareketlerinde görev yaptığını görürüz.

Burada enteresan olan bir husus da şudur: Namaz hareketlerinin değişik mezheplere göre bazı küçük farklılıkları olduğu halde dört hak mezhebin hepsinde kılınan namazlarda bütün kasları incelediğimizde, hepsinin de çalıştığını görüyoruz.

Meselâ, ¹afiîler iftitah tekbirinde ve secdede parmaklarını düz tutmazlar. Oysa rükûda parmakları düz tutarlar. İftitah tekbirinde ve secdede parmaklar ekstansiyon (düz tutma) hareketini yapmazken rükûda parmakları düz tutarak bu görevi yerine getirirler. Mâlikiler ellerini yana sallayarak kıyamda dururlar. Burada omuzu gövdeye yapıştıran beş adet kas görev yapmıyor gözükse de rükûdan ve secdeden kalkarken aynı görevi yapmaktadırlar. Bu örnekler çoğaltılabilir, fakat neticede dört mezhebin namaz usullerine baktığımızda hepsinde de bütün kasların görev yaptığı görülür.

Bununla beraber bazımızın aklına şu soru gelebilir: Biz koşuyoruz, yürüyoruz o hareketlerde de vücut kaslarımız, çalışmaz mı? Yürüyüş ve koşmada kasları incelediğimizde, büyük bir bölümünün aktif hareketlerinin olmadığını görüyoruz.

Meselâ, yürürken başımızı öne arkaya sallamayız, omuzlarımızı kaldırıp indirmeyiz (oysa rükûda omuzlar yukarı kalkar, kıyama kalkınca iner), belimizi secde ve rükûdaki gibi eğmeyiz.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Dolayısıyla bütün kasları çalıştıran sadece namazdır.

Dudakların ve dilin hareketiyle, âyetleri okurken ağız salgısı artar ve yutma fonksiyonu yaparız. Gözümüzle secde ve parmak uçlarına bakarken göz kapak hareketleri, alın, kulak hareketleri yaparız ve böylece yüzümüzde, ağzımızda, kafamızda bulunan 31 kas kasılma görevi yapar.

Ayakta duruşta pelvis (kalça bölgesi) kasları, sphincter kasları, perine (apış arası) kasları izometrik olarak kasılır. Bu sayede izometrik kasılmaya ihtiyaçları olan bu kaslar çalışmış olur ve kalıcı kas gücü meydana getirilir.

Kıyamdan secdeye gidiş gelişte testislere (hayalara) sürtünme ile cremaster adalesi kasılır. Diğer önemli bir husus da namazın refleksleri uyarıcı özeliğidir.

Kas hareketleri namaz ile günün muayyen vakitlerine bölündüğünden hareketlerin toplam sayısı 5-200 arasında olmasına rağmen (5, her vakitten sonra dua edilirken ellerin kullanılmasına tekabül etmektedir) kasları yormamaktadır. Dolayısıyla yaşlı-genç her türlü insanın zorlanmadan yapabilecekleri hareketlerdir.

Namaz hareketleri bütün kasları çalıştırdığından bu hareketler alınıp yaşa göre sayı tesbit edilerek sağlam ve hasta bütün insanlara sağlık için tavsiye edilebilir. Boyun, bel, dirsek, omuz, el ve ayak bileği kireçlenmelerinde, eklem sertliklerinde, fıtıklarda tedavi maksatlı kullanılabilir.

Özellikle günümüz insanının teknoloji nimetleriyle sunulan hareketsizlik hastalığına namaz hareketleri en iyi bir çaredir kanaatindeyiz.

İki Rekat Namazda Yapılan Hareketler ve Çalışan Kaslar
1. Başın öne eğilmesi (fleksiyon) dokuz adet kas çalışır. Bunlar: M. sternohyoideus, M. sternocleidomastoideus, M. longus colli, M. longus capitis, M. rectus capitis anterior, M. rectus capitis lateralis, M. sternothyroideus, M. thyrohyoideus, M. omohyoideus'dur. 40 defa izometrik kasılma, 120 defa aktif hareket yaparlar.
2- Başın arkaya eğilmesi (ekstansiyon): Sekiz adet kas fonksiyon görür: M. splenius capitis, M. splenius cervicis, M. spinalis cervicis, M. semispinalis, M. multifidi servicis, M. rotatores, M. iliocastalis, M. longissimus. Bu kaslar secdede 80, iftitah tekbirinde 14, secdeye gidişte 80 izometrik kasılma yaparlar.
3- Boyun ve bel omurlarını aynı hizada tutma (nötral-izometrik): M. sternocleidomastoideus, M. semispinalis, M. multifidi servicis, M. semispinalis, M. rotator servicis, M. rectus posterior capitis major, M. rectus posterior capitis minor, M. rectus capitis lateralis, M. obliquus capitis superior, M. obliquus capitis inferior olmak üzere 10 kas 40 sefer izometrik kasılma yapar.
4- Omuzla birlikte birinci ve ikinci kaburganın yukarıya kalkması (M. scalenus anterior, M. scalenus medius, M. scalenus posterior) sadece rükûda kasılma görevi yapar.
5- Boynu sağa ve sola döndürerek omuz başına bakma (selâm): M. sternocleidomastoideus, M. trapezius, M. multifudi servicis, M. rectus capitis posterior minor, M. rectus capitis posterior major, M. rectus capitis lateralis, M. obliquus capitis superior, M. obliquus capitis inferior olarak sekiz kas selâmda fonksiyon görerek 13 defa aktif hareket yaparlar.
6- Boynu yana eğen kaslar: M. scalenus anterior, M. scalenus medius, M. scalenus posterior, M. semispinalis, M. rectus capitis posterior major, M. obliquus capitis inferior, M. rectus capitis lateralis, M. iliocostalis, M. longissimus, M. spinalis isimli 10 adet kas çalışır.
7- Omuzun yukarı kaldırılması: Beş kas görev yapar. M. trapezius (üst lifleri), M. levator scapulae, M. rhomboideus major, M. rhomboideus minor, M. serratus posterior superior. Bu kaslar bir günlük namazda toplam olarak rükûda 40 ve secdede 80 kere kasılma yapar.
8- Omuzun aşağı indirilmesi: Yedi kas fonksiyon görür: M. trapezius (alt lifleri), M. serratus posterior inferior, M. teres minör, M. teres major, M. latissimus dorsi, M. pectoralis major, M. pectoralis minor Bir günlük namazda rükûdan kalkışta 40, secdeden kalkışta 80 aktif hareket yaparlar.
9- Omuzu gövdeye yanaştırma hareketi (adduksiyon): Beş kas görev yapar. M. coracobrachialis, M. teres minor, M. subscapularis, M. latissimus dorsi, M. teres major kasları bir günlük namazda, iftitah tekbirinden kıyama geçişte 40, rükûda 40 aktif hareket yaparlar.
10- Omuzu içe döndürme (M. teres minor, M. deltoideus'un ön kısmı, M. latissimus dorsi) isimli üç kas da toplam olarak kıyamda 40, rükûda 40, secdede 80, tahiyyatta 21 kere, harekete başlarken aktif, sonra izometrik kasılma yapar.
11- Kolun gövdeden uzaklaştırılması (abduksiyon): Üç kas görev yapar. M. deltoideus'un orta lifleri, M. supraspinatus, M. infraspinatus, iftitah tekbirinde 14 secdede 80 aktif kasılma yapar.
12- Kolu dışa döndürme (dış rotasyon): M. deloideus'un arka lifleri ve M. infraspinatus olmak üzere iki kas iftitah tekbirinde 14 defa aktif görev yapar.
13- Omuzun ve kolun öne hareketi (fleksiyon): M. subscapularis ve M. triceps brachii olmak üzere iki kas iftitah tekbirinde 14 aktif, kıyamda 40 izometrik, secdeye gidişde 80 aktif, rükûda duruşta 40 izometrik olmak üzere toplam 174 kasılma yapar.
14- Omuzun geriye (gövde hizasına) hareketi (nötrale) : M. subscapularis, M. teres minor, M. teres major, isimli üç kas görev yapar. Bu kaslar rükûya gidişte 40, rükûdan kalkışta 40, secdeden kalkışta 40, kıyama kalkışta 40 aktif hareket yaparlar.
15- Dirseği bükme (fleksiyon): M. biceps brachii, M. brachialis, M. pronator teres, M. brachioradialis, M. palmaris longus, M. flexor superficialis isimli altı kas görev yapar. Bu kaslar iftitah tekbirinde 14 aktif, kıyamda 40 izometrik, secdede 80 izometrik, secdeye gidişte 40 aktif hareket yaparlar.
16- Dirseği açma hareketi (ekstansiyon): İki kas görev yapar. Bunlar M. triceps brachii ve M. anconeus olup iftitah tekbirinden kıyama geçerken 14 aktif, rükûda 40 izometrik, el sallarken kıyamda 40, secdeden kalkarken 80 olmak üzere toplam 174 sefer kasılırlar.
17- Ön kolun içe döndürülmesi (pronasyon) : 5 kas görev yapar. M. pronator quadratus, M. flexor carpi radialis, M. brachioradialis, M. extensor carpi radialis longus, M. extensor capri radialis brevis beş kas, iftitah tekbirinde 14 aktif, kıyamda 40 izometrik, tahiyyatta 21, secdeye gidişte 40, secdeden kalkışta 40, rükûda 40, secdede 40 olmak üzere toplam 235 defa yaparız.
18- Ön kolu dışa döndürme (supinasyon): M. supinator, M. extensor carpi radialis longus, M. extensor carpi radialis brevis, M. abductor pollicis longus isimli beş kas duada beş defa izometrik kasılma yapar.
19- El bileğinden elin aşağı bükülmesi (palmar fleksiyon): Bu harekette M. flexor digitorum profundus, M. flexor carpi radialis, M. flexor carpi ulnaris, M. flexor pollicis longus isimli dört kas kıyamda 40 izometrik, rükûdan kalkışta 40 aktif fonksiyon yapar.
20- Elin bilekten yukarı bükülmesi (ekstansiyon=dorsifleksiyon) Bu harekette M. extensor carpi radialis longus, M. extensor carpi radialis brevis, M. extansor digitorum, M. extansor digiti minimi, M. extansor carpi ulnaris, M. extansor pollicis longus isimli altı kas görev yaparken rükûda 40 izometrik, secdede 80 aktif kasılma meydana gelir.
21- Elin bilekten dışa bükülmesi (radial deviasyon): Dua yaparken beş izometrik kasılma yapan bu kaslar; M. flexor carpi radialis, M. abductor pollicis longus ve M. extensor pollicis brevis 'dir.
22- Elin bilekten içe bükülmesi (ulnar deviasyon): Bu harekette M. extensor carpi ulnaris, M. extansor digitorum, M. extensor digiti minimi, M. flexor digitorum superficialis, M. flexor carpi isimli beş kas görev yaparken rükûda 40 izometrik hareket, secdede 80 aktif hareket meydana gelir.
23. Parmakların düz tutulması (ekstansiyon): M. abductor pollicis longus, M. abductor pollicis brevis, M. lumbricales, M. opponens, M. extensor digitorum, M. extensor digiti minimi, M. extensor incidis, M. extensor pollicis longus, M. extensor pollicis brevis isimli dokuz kas görev yapar. Bu kaslar parmakları düz ve yapışık tuttuğu gibi birbirinden ayrık da tutar (abduksiyon). İftitah tekbirinde 14, secdede 80, secdeden kalkışta 80, tahiyyatta 21, ¹âfiîlerde sadece rükûda 40 kasılma yapılır.
24- Parmakları bükme hareketi (palmar fleksiyon): M. flexor pollicis longus, M. flexor pollicis brevis, M. flexor digiti minimi brevis, M. flexor digitorum superficialis, M. flexor digitorum profundus isimli beş kas fonksiyon görür.
Bu kaslar kıyamda elleri bağlamada (Malikîler hariç) 40, rükûda dizleri kavramada (¹âfiîler hariç) 40, iftitah tekbirinde (¹âfiîlerde) 14, kıyama duruşta (¹âfiîlerde) 40, tahiyyatta (Malikiîlerde) 21 kere hareket yaparlar.
25- Parmakların birbirinden açılması (abducsiyon): 23. hareketteki dokuz kas fonksiyon görür. Aynı kaslar rükûda (Hanefî erkeklerinde) 40, Hanbelîlerde secdede 80, bütün mezheplerde secdeden kalkışta 80, Hanbelîlerde iftitah tekbirinde 14 defa kasılırlar.
26- Parmakların birleştirilmesi (adduksiyon): M. adductor digiti minimi, M. interossei palmares, M. adductor pollicis isimli üç kas secdede Hanefî Malikî, ¹afiîlerde 80, Hanbelîlerde tahiyyatta 21, Hanefilerin tekbirinde 14 görev yapar.
27- Elin birinci parmağını beşinci parmağa yaklaştırma hareketi (opponens): Bu harekette M. opponens policis brevis ve M. opponens digiti minimi kasları vazife yaparken, ¹afiî, Hanefî ve Hanbelîlerde kıyamda 40, Malikîlerde tahiyyatta 21, secdeden kıyama kalkışta dizi elle kavramada 40 kere hareket ederler.
28- Ayakta duruşta (bel ve karın kaslarını kasma): M. multifudi thorasic, M. multifudi lumbarum, M. rotatores thoracis ve M. rotatores lumbarum isimli dört kas sırt kaslarını destekler. Ayrıca karnı gerdiren M. transversus abdominis ve M. pyramidalis isimli iki kas daha vardır. Bunlar kıyamda 40, secdede 80, tahiyyatta 21 defa hareket ederler.
29- Belin öne eğilmesi ve doğrulması (fleksiyon-ekstensiyon): Belin öne eğilmesinde M. rectus abdominus, M. obliquus externus abdominis, M. obliquus internus abdominis, M. iliopsoas isimli dört kas vazife yapar.
Beli düzelten kaslar ise on tanedir. Bunlar M. spinalis, M. multifidi thorasic ve lumborum, M. levator costalis brevis, M. levator costalis longus, M. erector spinae, M. iliocostalis, M. longissimus, M. rotatores thoracis ve lumborum, M. intertransversarii lumborum. Bu kaslar rükûya gidişte ve rükûdan kalkışta 40, secdeye gidişte ve secdeden kalkışta 80, secdeden kıyama kalkışta 40, kıyamdan sonra secdeye gidişte (dizlere eli koyarken) 40 defa ekstansiyon (düzeltme) hareketi yapar.
30- Beli sağa ve sola döndürme hareketi (rotasyon) : M. multifidi, M. rotatores thoracis ve lumborum isimli iki kas görev yapar ve selâm verirken 13 defa çalışırlar.
31- Kalçanın karna doğru bükülmesi (fleksiyon): M. tensor fasciae latae, M. sartorius, M. quadriceps femoris, M. pectineus, M. adductor longus, M. obturatorius externus isimli altı kas, ayakta secdeye giderken dizlerini yere koyarken 40, secdeden kalkarken dizlerini yerden keserken 40, secdeye iki defa gidip gelişte 80 kere fonksiyon yapar.
32- Kalçanın gövdeyle aynı eksende olması (ekstansiyon): M. gluteus maximus, M. adductor brevis, M. adductor magnus, M. biceps femoris, M. semitendinosus, M. semimembranosus isimli altı kas fonksiyon görürken kıyamda duruşta 40, izometrik kasılma, secdeden kıyama kalkışta 40 aktif hareket yapılır.
33- Kalçanın dışa döndürülmesi (dış rotasyonu): M. gluteus minimus, M. piriformis, M. tensör fasciae latae ve M. sartorius kasları kıyamdan secdeye giderken dizleri koyarken 40, dizleri secdeden kaldırıp kıyama kalkarken 40, tahiyyatta (sol kalçada 21) kere fonksiyon görürler.
34- Kalçanın içe döndürülmesi (iç rotasyon): M. gluteus medius, M. gluteus minimus, M. gracilis, M. adductor magnus, M. semitendinosus, M. semimembranosus isimli altı kas sağ uyluk secdeden kalkıp oturuşta 80 defa ve tahiyyatta 21 kere görev yapar.
35- Dizin bükülmesi (fleksiyonu): M. gracilis, M. semitendinosus, M.semimembranosus, M. gastrocnemius, M. popliteus, M. biceps femoris isimli altı kas rükûdan secdeye giderken 40 aktif, secdeden kalkarken 80 aktif, tahiyyatta otururken 21 izometrik hareket şeklinde görev yapar.
36- Dizin düzeltilmesi (ekstansiyon): M. soleus, M. plantaris, M. quadriceps femoris isimli üç kas kıyamda 40 izometrik, secdeye giderken 40, secdeden kıyama kalkarken 40 (dizi yere koyduktan sonra), rükûda ve kalkışta 40 kere görev yapar.
37- Ayak bileğinin aşağı eğilmesi (plantar fleksiyon): Bu harekette M. gastrocnemius M. soleus, M. plantaris , M. tibialis posterior, M. flexor digitorum longus, M. flexor hallucis longus, M. peroneus longus, M. peroneus brevis isimli sekiz kas görev yapar. Bunlar rükûda 40 izometrik kasılma, rükûdan kıyama kalkışta 40, secdeden kıyama kalkışta 40, sol ayağın tabanı sağa bakacak şekilde oturmada 61 hareketten ibarettir.
38- Ayak bileğinin yukarı kaldırılması (dorsifleksiyon=ekstansiyon): M. tibialis anterior, M. extensor digitor longus, M. peroneus tertius isimli üç kas secdeye giderken 80, secdeden kalkışta sağ ayak bileğinin secdeye parmakların bakacak şekilde bükülmesinde 61 kere fonksiyon görür.
39- Ayak tabanını içe döndürme (supinasyon): M. gastrocnemius, M. soleus, M. plantaris, M. tibialis posterior, M. flexor digitorum longus, M. flexor hallucis longus, M. tibialis anterior, M. extensor hallucis longus isimli sekiz kas tahiyyatta 21 kere görev yapar.
40- Ayak parmaklarının aşağı bükülmesi (fleksiyon): M. digitorum longus, M. flexor hallucis longus, M. flexor digitorum brevis, M. quadratus plantaris, M. flexor hallucis brevis, M. flexor digiti minimi, M. interossei plantaris, M.interossei lateralis isimli sekiz kas rükûda 40, secdeye gidişte 80, rükûdan kıyama kalkışta 40 kere fonksiyon görür.
41- Ayak parmaklarının yukarı kaldırılması (ekstansiyon): M. extensor hallucis longus, M. extensor digitorum longus, M. peroneus tertius, M. extensor digitorum brevis, M. extensor hallucis brevis isimli beş kas secdede parmaklar kıbleye bakarken 80 kere, tahiyyatta 21 kere, secdeye giderken (tam yaklaşmada) 80 kere görev yapar.
42- Ayak parmaklarının birbirinden uzaklaştırılması (abduksiyon): M. abductor hallucis, M. interossei plantaris, M. interossei lateralis isimli üç kas secdeye giderken 40 kere parmaklar kıbleye bakarken 80 kere tahiyyatta (sağ) 21 kere görev yapar.
43- Parmakların birleştirilmesi (adduksiyon): M. adductor hallucis, M. adductor digiti minimi, M. interossei plantaris, M. interossei lateralis, M. opponens digiti isimli beş kas rükûdan kıyama kalkışta 40 kere, secdeden kalkışta 40 kere fonksiyon görür.
44- Dudakların hareketi (Ayetlerin okunmasıyla): Burun kanatlarının hareketi (egzersizle namazda nefes alıp-vermede) M. masseter,M. depressor labii inferioris, M. temporalis, M. orbicularis oris, M. pterygoideus lateralis, M. depressor labii oris, M. pterygoideus medialis, M. risorius, M. zygomaticus major, M. buccinator, M. zygomaticus minor, M. mentali, M. depressor anguli oris, M. levator labii superior alaeque nasi, M. levator anguli oris, M. levator labii superioris M. orbicularis oris, M. linque (externi, interni) isimli 18 kas iş görür.
45- Ayetlerin okunması ile oluşan ağız sekresyonunu yuttuğumuz zaman: M. digastricus, M. stylohyoideus, M. mylohyoideus, M. geniohyoideus, M. sternohyoideus, M. thyrohyoideus, M. omohyoideus isimli yedi kas fonksiyon görür.
46- Kulak, alın ve kafa derisi, göz kapakları normalde kapanıp açıldığı gibi gözün kıyamda, rükûda, secdede bakış yerleri değişeceğinden kapağı çalıştıran M. orbicularis oculi, M. stylohyoideus, M. auricularis, M. auricularis posterior, M. occipitofrontalis, M. temporaparietalis isimli altı kas fonksiyon görür.
47- Ayakta dururken Pelvis kasları, Sphincter kasları, Perine kasları görev yapar.
48- Hareket sırasında testislere sürtünme ile M. cremaster kası fonksiyon görür.
Buraya kadar gördüğümüz namaz hareketleriyle bütün kasların egzersiz yapması, her gün düzenli yaptığımız bir ibadete takılmış İlâhî hikmetler ve peşin sağlık ücreti gibi görülebilir. Ancak hiçbir zaman ibadetin asıl ruhu olan Allah’a kulluk mânâsını zedelememeli ve asıl gayenin spor yapmak değil Allah’ın emrini yerine getirmek olduğu asla hatırdan çıkarılmamalıdır.

__________________
“Hak meşakkatli ve zordur. Batıl ise, kolay ve tatlı görünür. Nice zevkler var ki, ardında upuzun bir keder bırakır.” (İbnı Mes’ud)
Dikkat ediniz, uyanınız! Nice elbisesini parlatan cilalayan vardır ki dinini kirletmiştir. Ve nice kendini üstün görüp gururlanan vardır ki, şahsiyatını yerle bir edip eskitmiştir.” (Ebu Ubeyde)
“Bir kötülüğü beğenen, onu işleyenden daha kötüdür.”(Şemseddin Sami)
“Allah rızası gözetilmeyen sözde, Allah yolunda harcanmayan malda, cahilliği yumuşaklığına galebe çalan kişide ve Allah yolunda kınayanın kınamasından korkan kulda hayır yoktur.” (Ebu Bekir)
Gözü olmayana sen bir varlığı istediğin kadar tasvir etHapisteki adama diyorsun ki hadi gidelim gezmeye.Yalnızlık,olgunlaşmamış kişi ile oturmaktan daha hayırlıdır.Hz.Ömer (R.A.)
Sakın oturduğunuz yerden 'Allah'ım, rızkımı ver' deyip durmayın. Biliyorsunuz ki, gökten ne altın yağar, ne de gümüş. (Hazreti Ömer)
Akrabanın düşmalığı ve dostların eziyeti,yılan zehirinden daha acıdır. Hz.Ali (R.A.)
Hangi vâli birine zulmeder ve o zulüm bana şikayet olunur da;ben o zulmü izâle etmez isem,o kimseye ben zulmetmiş,adâletten ayrılmış olurum.Hz.Ömer (R.A.)
Hoşlanılmayan halleri görmezden gelip müsâmahakâr davranırsan,hürmet ve saygı görürsün.Hz.Osman (R.A.)
Dünyaya geldiğin zaman,sen ağlarken çevrendekiler gülüyorlardı.Öyle bir hayat sür ki,öldüğünde çevrendekiler ağlarken,sen gülümseyerek ahirete gidesin.Mecmeddin-i Kübra (Ks.)

__________________уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Peygamberimiz'in (sas) Ehl-i Kitap'la Diyaloğu уυѕυƒ Dinimiz ve Diğer Dinler 0 09-27-2008 14:41
Diyaloğu emreden Ayetler (3): Mümtehine,8 уυѕυƒ Dinimiz ve Diğer Dinler 0 09-27-2008 14:40
İbadet Artarsa Rızık da Artar уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 16:42
Vahe'den vücut şov Yaso Magazin & Dedikodu 0 08-12-2008 02:25
anneanne torun diyaloğu ... Yaso Komik Yazılar 1 06-23-2008 11:44


Şu Anki Saat: 12:11


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows