Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Dinimiz ve Diğer Dinler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Incil Nedir? Niçin Dört Ve Yalniz Dört Incil Vardir? Incil Tahrif Edilmiş Midir?

Dinimiz ve Diğer Dinler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-27-2008, 14:31   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Incil Nedir? Niçin Dört Ve Yalniz Dört Incil Vardir? Incil Tahrif Edilmiş Midir?

Incil Nedir? Niçin Dört Ve Yalniz Dört Incil Vardir? Incil Tahrif Edilmiş Midir?İncil aslında, Mesih İsa'nın getirdiği müjdedir;demek ki bu sözcük M. İsa'nın tüm öğretilerini kapsamaktadır. İncil söz*cüğü kendisi ise Yunanca bir sözcük olup aslında "Müjde" demektir.
Ancak İsa'nın kendisi hiç birşey yazmamış ve hiç bir kim*seye hiç bir şey yazdırıp dikte etmemiştir; kasabadan kasaba*ya, köyden köye giderek bu Müjdeyi sözlü olarak bildirmiştir. Kendisini devamlı bir şekilde takip ederek sözlerini dinleyen Havarileriyle şakirtleri O'nun sözlerini az çok ezberlemiş ve sonra, yani Mesih İsa'nın ölümü ve Göklere yükselişinden sonra, onları halka ilân etmişlerdir. Ve daha sonra bu şakirtler*den dördü İsa'nın kısa birer hayat öyküsünü yazarak O'nun sözlerini de bu yazılarında kaydetmişlerdir; bu dört şakirdin isimleri: Matta, Markos, Luka ye Yuhanna'dır; bu sebepten do*layı İsa'nın aslında tek olan İncil'inin dört metni vardır. Bu dört metin M.S. 55-100 seneleri arasında yazılmıştır. Bu dört yazar, bu metinleri yazarken, sadece kendi hafızalarına güvenmemişlerdir; diğer şakirtlere ve M.İsa'yı tanıyıp O'nu din*lemiş olanlara da başvurarak bir nevi araştırma yapmışlardır; bizzat Luka bu gerçeği, İncil'in ilk satırlarında açık bir şekil*de ifade etmiştir (bk. Lk. 1.1-4).
Bu dört yazarın her biri şu veya bu noktaya daha çok önem vermiştir ve buna göre şu veya bu olayı daha çok ayrıntılı bir şekilde anlatmış, diğer olayların ise sadece bir özetini yapmış*tır. Örneğin. M. İsa'nın Nasıra'daki havrada konuştuğu zaman, Markos ve Matta sadece "halkı öğretmeye başladı" demekle iktifa ederler, Luka ise bu konuşmanın özetini vermektedir (Mt.13, 54; Mk. 6,2; Lk. 4,16-30). Başka bir yerde aynı Markos, "İsa... uzun uzadıya öğretmeye başladı", diye yazmıştır (Mk. 6, 34) fakat İsa'nın neler söylediğini hiç kaydetmemiştir. Bunun için, bu dört metin birbirinden farklı olabilir, fakat bu farkları sadece ifadeleri, şekillerini ilgilendirir, esas veya öğreti bakı*mından aralarında bir fark yoktur; bilhassa hiç bir çelişki yoktur.

Ayrıca bir çok "varyant"; demek ki elyazmaları arasında küçük farklar tespit edilebilir; bazen bir sıfat atlatılmıştır: bi*risinde "ağaçlar" yazılır, öbüründe ise "bir çok ağaç", v.s. Bu varyantların çoğu ise imla hatalarından ibarettir. Demek ki, bu nevi farkların çoğu müstensihlerin dalgınlığı veya yorgunlu*ğundan gelmektedirler ve bu nevi hatalar bütün eski eserlerde vardır, kolayca düzeltilir ve gerçekten öğretilerin esaslarını il*gilendirmez.

En farklı İncil metni Yuhanna tarafından yazılmış olan me*tindir. Yuhanna diğer üç şakirdin metinlerinden haberdar idi, ve üçü değilse de, hiç olmazsa birini veya ikisini okumuştur; bundan dolayıdır ki, onların yazdıklarını bir daha yazmak is*tememiştir; onların özet olarak yazdıkları bazı olayları daha ayrıntılı bir şekilde anlatmış ve özellikle M. İsa'nın öğretisi*nin içeriğine, iç tarafına, M. İsa'nın kişiliğine ve kendisi ile Peder Allah arasındaki ilişkilere önem vermek istemiştir. İs*kenderiye'li Klemens onun incilini "tasavvufi" veya "gizem*sel" bir incil olarak nitelendirmiştir.

İkinci asrın ikinci yarısında Tatianus isimli bir Suriye'li ilahiyatçı bu farkları gidermek amaçlıyan bir eser yazmıştır; bu eserin ismi "Dia tessaron Euangelion" (bu deyim "Dörtlü İncil" olarak çevirilebilir). Mevcut olan dört İncil metnini ka*rıştırarak bir tek metin ortaya koymuştur. Fakat Kilise bu "tek" İncil'i hakiki ve resmi İncil olarak kabul etmemiş ve bu*güne kadar hala mevcut olan dört İncil metnine sadık kalmış*tır; çünkü hakiki İncil bu dört metinden ibarettir. Bu olay bi*ze şunu göstermektedir ki, daha o zamanlarda, demek ki ikin*ci asırda -180 senesi civarında - dört ve ancak dört İncil met*ni resmen kabul edilirdi: İznik konsilinden yüzelli yıl önce!

İkinci asrın ilk yıllarında ve sonraki asırlarda bir kaç hıristiyan yazarı bu dört metni örnek alarak ve onların boşluklarını doldurmak maksadıyla bir kaç risale ortaya koymuşlar; fakat bu kitapçrklar birer hayal mahsulüdür; bu yazarlar tasavvur ettiklerini kağıda geçirmişler. Bu risaleler genellikle M. İsa'*nın çocukluk ve gençlik yıllarına önem vermiştir; çünkü biraz önce zikrettiğimiz dört resmi İncil'de bu seneler hakkında çok az bilgi verilir, ve bu yazarlar bu "boşlukları" doldurmak iste*mişlerdir. Bu yazarlar kendilerinin yazdıkları bu metinleri ka*bul ettirmek için onları "incil" olarak tanıtmışlardır ve onlara "Petrus'a göre" veya "Yakub'a göre" v.s. Havarilerin isimleri*ni de vermişlerdir; birisi de, Pilatus'un anılan manasına gelen "Pilatus'un yaptıkları" isimli bir risale telif etmiştir. Fakat bu eserler tamamen birer hayal mahsulüdürler; onları bir nevi "dini roman" olarak nitelendirebiliriz. Bu eserlerin yazarlarının maksadı, tarihi yazmak değil, okuyucularına yüksek duy*guları ilham etmek idi.
İkinci asrın sonuna doğru yazılmış olan "Pavlus ve Tekla'nın Hikayesi" adlı romanın yazarı bu*nu açıkça itiraf etmiştir. Bu eserler dini ayinlerde okunmamış ve Katolik Kilisesi - ya da herhangi bir hıristiyan Kilisesi - ta*rafından geçerli sayılıp kabul edilmemiştir; birer edebiyat eseri olarak okunmaktaydılar. Bugünkü tarihçiler bunları bu nitelikteki eserler olarak okumaktadırlar ki, o zamanlarda halk arasında yaygın olan ananeleri, gelenek ve görenekleri bu eserlerden öğrenebilirler. Bu eserlere, sahte manasına ge*len "apokrif' ya da "apokrifa" denilir, çünkü bunları yazan muharrirler, yazdıkları olayların tanığı değildiler ve onları sahte isim altında neşretmişlerdir.
İncil değiştirilmiş - tahrif edilmiş midir?

Arasıra şu sorular sorulmaktadır: Hıristiyanların bugün okuduklan İncil sahte midir, İncil değiştirilmiş mi?

Kimiler ise açıkça, İncil değiştirilmiş, tahrif edilmiştir, di*ye iddia ediyorlar; bu iddia herkesçe bilinen ve kabul edilen bir gerçek imiş gibi ileri sürülmektedir. Fakat bu iddiayı ispat edecek bir belge ibra etmezler.

Bu nevi iddiaları ileri sürenlere göre İncil'in nihai şekli, demek ki bugün elimizde bulunan İncil'in şekli ve metni an*cak dördüncü asrın ilk çeyreğinde, daha doğrusu MS. 325 se*nesinde İznik'te toplanan Konsil tarafından tespit edilmiş.

Bu Konsil'de ise M. İsa'nın şahsiyeti, mahiyeti ve uluhiyeti tartışılmıştır; İncil'in metinlerinin sahte veya sahih oldu*ğundan ise hiç bahsedilmemiştir. Ayrıca, biraz önce gördüğü*müz gibi daha ikinci asrın ikinci yarısında dört ve ancak dört İncil metni Kilise tarafından resmen kabul edilirdi. Ayrıca, bu Konsil'den önce yazılmış olan elyazmaları çeşitli müzeler ve kütüphanelerde hala mevcuttur, ve bu elyazmaların metinleri bugünkü İncil'in metinlerine uymaktadır. Bunun için, İncil değiştirilmiştir diyen iddialar hiç bir tarihi belgeye dayanmazlar, bilakis İncil'in tahrif edilmediği kolayca göste*rilebilir.

Bugün elimizde bulunan İncil metinlerini en eski nüshala*rı, en eski elyazmaları ile mukayese edersek, ikisinin aynı me*tin olduğunu müşahade ederiz. İncil'in en eski elyazmaları ikinci asrın ilk senelerinden gelmektedir ki, hiç bir eski eserin metni köküne, demek ki bizzat yazarın yazdığı orijinal metni*ne o kadar yakın değildir (1) . Sonraki asırlarda ise İncil'in nüs*haları sayıca o kadar çoktur ve o kadar çok yerlerde yayılmış*tır ki, onların hepsini bulmak ve aynı zamanda ve aynı şekil*de düzeltmek veya değiştirmek, "tahrif etmek" tamamen imkansız bir teşebbüs olurdu (2) . Zaten İncil'in tahrif edildiğini bugün ciddi tarihçi ve tenkitçilerin hiç biri iddia etmez. Ayrı*ca bazı müslüman ilahiyatçıları bile bu nevi iddiaların daya*nıksız olduklarını ve İncil'i tahrif etmek bu pratik sebeplerden dolayı imkansız olduğunu söylerler(3) .

Özetleyerek diyebiliriz ki, İncil tektir, sahihtir, M. İsa tara*fından beyan edilmiş olan İncil, bugün Kiliselerde okunan metinlerden farksızdır. Bazıları, biz Hz. İsa'nın İncil'ini kabul ediyoruz, fakat bugünkü metinler tahrif edilmiştir ve bu se*bepten dolayı bugünkü İncil'i kabul edemiyoruz, derlerse de, bu nevi iddialar manasız ve isnadsız birer iddia veya bahane*dirler. Metni hiç bir yerde bulunmayan ve tamamen meçhul olan bir İncil'e inanmanın manası ne olabilir?

1) Örneğin: M. Ö. 428-348 seneleri arasında yaşamış ve yazmış olan Eflatun - ya da Plato -'nun eserlerinin en eski elyazmaları sadece M. S. 9 uncu ile 15 inci asırlara aittir; demek ki, Eflatun'un yazdığı zaman ve bu elyazmaları arasında bin yıldan fazla bir ara vardır. Homeros'un eserleri M. Ö. IX. asırda telif edilmiş, bu eserlerin bugün mevcut olan en eski el*yazmaları ise yine M. S. VIII. ve IX. asırlara aittir, demek ki, aslı ile en es*ki nüshaları arasındaki ara daha büyüktür. Latince yazılmış olan eserlerin durumu farklı değildir.

2) Şunu da ilâve etmemiz gerek ki, o zamana kadar yaşamış ve yazmış olan hıristiyan muharrirlerin eserleri de hâlâ vardır; onlar da birçok defa İncil'den parçalar aktarmışlardır. Bu hıristiyan eserleri ise o kadar çok ve o kadar haçimlidirler, ve dünyanın her tarafının o kadar çok yerlerine yayılmıştır ki, bütün bu eserlere aktarılmış olan İncil parçalarını tespit et*mek ve onları bütün elyazmalannda aynı şekilde değiştirmek düşünüle*mez bir teşebbüs olacaktı.

Biz burada, İznik Konsilinden önce yaşamış olan hıristiyan yazar*larının sadece en önemli olanlarını zikretmekle yetineceğiz (parentez için*de yaşadıkları tarihler ve bölgeler verilecektir):

Antakya'lı İgnatios (69-107; Antakya ve civarları, Roma)

Antakya'lı Theophilos (öl. 182, Antakya)

Aristides (ikinci asır, Atina)

Eirenaios (140-202, Anadolu, Lyon/Fransa)

Havarilerin Öğretisi (150-190, Kuzey Suriye)

Hegesippus (110-175, Filistin)

Hipolytos (170-235, Roma)

İskenderiyeli Dionysos (195-265, Mısır)

İskenderiye'li Klemens (150-210, Mısır, Filistin)

Justinus (100-165, Filistin, Efes, Roma)

Kiprianus (öl. 258, Kuzey Afrika)

Lactantius (260-325), Kuzey Afrika, Anadolu, Almanya)

Methodius (öl. 311, Anadolu)

Niksar'lı Gregorius (213-272, Anadolu)

Novatianus (190-257, Roma)

Origenes (183-254, İskenderiye, Filistin)

Romalı Klemens (1 inci asır, Roma)

Tatianus (120-180, Suriye, Roma)

Tertullianus (160-245, Kuzey Afrika, Roma)

3) Örneğin, şu tanınmış isimleri zikredebiliriz:
Al-Darimi tarafından nakledilmiş olan bir Hadis (789-869); meşhur Türk düşünürü ve hekim İbn Sina (980-1037); Al-Gazâli (1059-1111); Al-Râzi (1149-1209; İbn Haldun (1332-1406); Sayyid Han (1817-1898); Muhammed Abduh (1849-1905); Kâmil Hüseyin (1901-1
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
dört, edilmiş, incil, midir, nedir, niçin, tahrif, vardir, ve, yalniz

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dört yıldızlı sürpriz Haberci Yurttan Haberler 0 09-14-2008 02:42
Dört Büyük Melek уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:27
Dört Halife уυѕυƒ Din Ve Tasavvuf 0 04-06-2008 14:10
Incil Deki çelişkiler Korax Dinimiz ve Diğer Dinler 0 03-14-2008 18:18
Dört tane kelebek LeGoLaS Deneme, Hikaye 0 03-14-2008 16:49


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:25 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628